1 174 - me wji zijwanden en ook de einden van boven open zijn. Hij is sterk gebouwd, ijzeren leuningen doorloopen de geheele lengte, waaraan men de beesten kan binden; drinkbakken, met zink beslagenzijn er op eerbiedigen afstand van verwijderd waarin men door het openzetten van een kraan heerlijk water kan doen loopen. Het hooi is redelijk goed, het is zeer frisch doch de stengel iets hard; stroo kunnen we krijgen zooveel wij begeerennatuurlijk voor geld, doch het is beter duur dan niet te krijgen. Hoe bang men hier is voor besmetting kan hieruit blijkendat, waar ons vee bij de ontscheping langs is gegaan ze alles met kalkwater geschrobd hebben en nog mag in geen 10 dagen een boot met vee dat evenwel voor den dood bestemd is, aan dezelfde pier lossen. Evenwel moet ik erkeunen, dat zij in deze zeer consequent zijn, want ook geen raensch van het hier gestationeerde volk mag in onzen stal komenwaarover wij echter volstrekt geen leed gevoelen." Over de bier-industrie in Engelandschrijft dr. K. von Scherzer in zijn werk Weltindustrien het volgende: Bijna een achtste gedeelte van de bebouwde vlakte van Engeland namelijk 2,820,000 acres, is toegewijd aan de cultuur van gerst en hop; bij de 200 millioen pd. st. kapitaal zijn in brouwerij- ondernemingen gevestigd, waarin 500,000 menschen hun werk en bestaan vinden en dagelijks 100,000 eimer bier gebrouwen worden. De hoofdzetel der Engelsche bier-industrie is het stadje Burton aan de Trent, dat bijna geheel uit brouwerijen bestaat. Hier vindt men de groote onderneming van Allsopp en Baas. In de laatstgenoemde werken 26 stoommachines van ongeveer 500 p. k. en 5 locomotievendie de producten en grond- stoffen vervoeren langs een spoorweg van 8 kilometer lengte behoorende tot de onderneming. In den jaar worden 33,300 ton steenkolen verbrand en uit 820,000 hectoliter mout en 29,000 centner hop over de 70 millioen liter bier gebrouwen. Het aantal vaten dezer fabriek bedraagt 500,000. Ook in Londen zijn aanzienlijke bierbrouwerijen o. a. die van Meux, die met een kuip werkt van 21 meter middellijn waarvan de ijzeren banden alleen 1600 centner wegen. Deze kuip heeft een inhoud van ruim 3 millioen liter en heeft 10,000 pd. st. gekost. Van oudsher zijn de Engelschen altijd ijverige consumenten van zeer sterk bier geweest. Zoo werden volgens Hume, bij de installatie van den aartsbisschop Reville in het jaar 1470 300 ton alle ten beste gegeven en bij de feestendie graaf Leicester bij de ontvangst van Koningin Elisabeth op het slot Kenilworth gaf, werden omstreeks 100,000 liter bier geconsumeerd. In Engeland, zoo lezen wij in een landbouwbladis niet alleen de menschmaar ook het paard aan de mode onder- vvorpen. Men zoude meenen dat het paard aan de natuur zulke volkomen schoone vormen te danken had dat daaraan niet meer te verbeteren viel, maar de wijsste van alle menschen de Engelschman, weet dit beter. Hij houdt b.v. de staart van het paard even goed voor een voorwerp dat nu en dan eens van gedaante veranderd moet worden, als de chignon in een dameskapsel. En wat het erg9te ishet vaste land volgt hierin, even als in alles wat het edele Sport" betreftde Engelsche modes. Het leelijke en smakelooze angliseren dat gedurende langen tijd niet meer gedaan werdbegint nu weder meer veld te winnen en men ziet zoo zegt de berigtgever in Londen bijna geen paard van weeldemeer, dat zich in het gebruik van een ongesehonden staart mag ver- heugendit voor een paard ter verjaging van vliegen bijna onontbeerlijk ligchanmsdeelwordt_ zooveel mogelijk ingekort d. i. de haren zoo kort mogelijk afgesneden. Een andere nog moderner methode om een paard fraaier te maken waaraan men bovendien een goede uitwerking op de gezondheid toe- schrijft, is bet schereu of afzengen der haren van de paarden. Nog daargelateu of dit dikwijls niet eerder zeer nadeelig in de plaats van voordeelig werkt, zal ieder onbevangene moeten erkennen dat het schoone glimmende haar, van een paard dat goed verzorgd wordt, schooner is dan het uiterlijk van een kaalgeschoren dier. waren alle verkocht, en de fotograaf wist nu niets beters te doen dan de portretten te verkoopen aan klanten, die nog in zijn kladboek stonden. Een persoon, die zijn eigen portret, met het opschrift: »de moordenaar uit den Iiaag", zag prijken, iiaastte zich het zelf aan te koopen, en heeft bij de justitie eene klagt ingediend. Prinses von Wied, dochter van Prins Erederik, is te Neuwied voorspoedig bevallen van eene dochter. Te Jutpbaas bij Utrecht is Zaturdag verkooping gehouden van curiositeiten en antiquiteiten. Ten bewijze van de groote waarde dezer eollectie zij vermeld, dat een Saksisch tafelservies den buiten- gewonen prijs opbragt van f 4000. Een prachtig Eransch porseleinen (Sevres) dejeuner, bestaanae uit 5 stuks, een landscbap voorstellende, dat op de verkooping voor f 120 werd toegewezen, werd later onder de kooplieden voor f 1800 verkocht. Naar wij vernemen, zal met 1 Januarij 1881 een nieuw en grooter model van briefkaarted verkrijgbaar gesteld worden. jl- De 94-jarige W. Boer te Nieuw-Lekkerland, die in Augustus ji. voor het °eerst in zijn leven eene tilburrie kocht en daarmede naar Ammerstol en Berg-Ambacht reed, heeft niet lang pleizier van zijn rijtuig kunnen hebben, daar hij in deze week is overleden. Door de firma J. A. Verkerk te Utrecht is eene metaalkous van de nieuwste vinding in den handel gebragt, die het voordeel heeft in elke lamp gebruikt te kunnen worden. Het licht, dat deze kous verspreidt, geeft veel zuiverder en meer helder licht en veroorzaakt geen korst, zooals tot heden toe met andere kousen hetgevalwas. Te Blokzijl is een treurig ongeval geschied. Een visckkkoop- man keerde met zijn vrouw en zoontje van Steenwijk huiswaarts in een punter. Op 5 minuten afstand van de schutsluis geraakte de man over boord. Een oogenblik zag men hem nog worstelen tegen den fellen stroom, om straks voor goed medegevoerd te worden. De vrouw blijft met zeven jeugdige kmdertjes over, zonder middel van bestaan. Zaturdag reisde Betsy Queen, een jong meisje uit Bolton, op den spoorweg van Manchester naar haar woonplaats terug. Tusschen het station PendletoD en Clifton deed zij het raampje open om er uit te kijken; in het volgende oogenblik vertoonde zich aan haar reisgenooten het ontzettende schouwspel, dat het lichaam van het jonge meisje zonder hoofd in de coupe neer viel. De van Bolton komende sneltrein was zooeven gepasseerd waarvan een openstaand portier waarschijnlijk de ongelukkige geraakt had. Een fotograaf te Gent stelde onlangs eenige portretten ten toon van den Haagschen moordenaar de Jongh. Binnen weinige dagen Toen Zondagmorgeu de Wesleyaansche kapel te Cardiff werd geopend voor de godsdienst oefening, bemerkte men dat een onverlaat aes nachts in de kerk was gekomen en daar al de zitplaatsen, den preekstoel, de zitplaats van den organist, ja zelfs den bijbel op den preekstoel had geteerd. Men heeft de teerkwast en den pot met teer gevonden, doch den dader heeft men nog niet ontdekt. Een vreeselijke storm heeft Zaterdag gewoed op de Canadasche meren, vooral op het Michiganmeer. De stoomboot Alpena, van Grand Haven naar Chicago, leed schipbreuk, en alien aanboord, 70 in aantal, vonden huu dood in de golven. Yerschillende andere wrakken zijn komen aandrijven. Men schat het getal menschenlevens, die verloren zijn gegaan, op 100. Een jong meisje van 22 jareu, een naaistertje, met name Marie Saicdicle, liep verleden week 's nachts als een wanhopige naar den Pont de la Concorde te Parijs. Op het midden der brug klom zij over de leuning en wilde zich in de diepte storten gelukkig grepen haar twee personen, die haar gevolgd waren, bij haar rok en ver- hinderden aaardoor een zelfmoord. Het arme meisje weende bitter, toen op 't zelfde oogenblik een dame voorbij kwam, die vroeg wat er gebeurd was. Het was mevrouw de Metternich. Zij hoorde bet verhaal van het meisje aan, en gaf haar tien franken er bijvoegende: oMijn kind, kom morgenochtend bij mij, 237, Boulevard St. Germain, en ik beloof u een betrekkig te zullen bezorgen." Op het politie- bureau verklaarde de werkster dat zij uit gebrek tot haar nood- lottig besluit was geleid. Het klooster vau den St.-Bernard, met zijn gastvrije bewoners en merkwaardige hondeu, dat in de veertiende eeuw werd gesticht, zal na verloop van een of anderhalf jaar gesloten worden. Teuge- volge der doorgraving van den Sint-Gothard zal het klooster over- bodig worden, daar weinig menschen, zelfs geen armen, den berg meer te voet zullen overtrekken. Tot nu toe vonden er geregeld jaarlijks 20,000 reizigers een rustpunt. Wanneer straks de weg van Goschenen met den spoortrein door de tunnel naar Airolo voor een frank te passeeren is, zal de Sint-Gothard alleen nog door tou- risten worden bezoeht. Spoorwegrijtuigen aan de stations dienen dikwerf tot nachtver- blijf voor landloopers en boosdoeners. Gewoonlijk kiezen de heeren waggons eerste klasse. Een paar dagen geleden werd door de agenten in een dergelijk goed en goedkoop logemeut een man ge vonden, die voor eenige weken van zijn schoonvader een orgel- draaijer vijf-en- twintig gouden tientjes had gestolen, voor het geld pleizierreisjes was gaan maken en te voet was teruggekeerd, toen hij nog maar 12 centen op zak had. De ontinoeting tusschen den orgeldraaijer en zijn schoonzoon moet treffend zijn geweest. In den ochtend van 26 Oct. heeft een trein op den Hollandschen spoorweg tusschen 'sGravenhage en Voorschoten eene koe over- reden. Er zijn geen ongelukken gebeurd, maar de trein had een kwartier oponthoud, dewijl men verplicht was eenige stnkken vleesch uit het raaerwerk der loeomotief te verwijderen. Te Bcrgen-op-Zoom heeft een elfjarig meisje bij het omwasschen een stapel borden laten vallen en ontstelde daardoor zoo hevig, dat zij geen woord meer kon spreken en nog denzelfden avond overleed. Den vorigen Zondag was do dorpskerk te Midlum aardig bezet, maar de predikant bleef weg. Zonder gezang, zonder preek en zonder gebed kon de goede gemeente weer huiswaarts keereu. Bij den namiddagdienst kwaiu domine zijne beurt waarnemcn; doch nu was de gemeente thuis gebleven. ZEerw. vond de kerkdeur gesloten en kon op zijn beurt onverrichter zake huiswaarts gaan. Een jongentje van 4 maanden, van den landbouwer E. v. O., te Leerdam, is gestikt, doordien zijn zusje, een meisje van 2 jaren, hem een raauwen aardappel in den mond stak en dien tot ver in de keel drukte. De kinderen waren zonder opzigt in het woonvertrek gelaten. De gereformeerde gemeente van Friedrichstadt in Sleeswijk-Holstein heeft vaste fondsen, die niet alleen genoeg interesten afwerpen om den leeraar te bezoldigen en alle ander kerkelijk werk te doen, maar nog jaarlijks een overschot, dat onder de leden der kerk verdeeld wordr, en voor elk lid omtrent /40 bedraagt. In Ober-Lausitz (Saksen) vroeg onlangs een onderwijzer, die een deel der bijbelsche geschiedenis verhaald had, wie van de kinderen nu al wist, waarom Mirjam haar zoontje in een biezen kistje tus schen het riet aan den oever van den Nijl had gezet. Een kleine stak den vinger op ten teeken dat hij gaarne wilde antwoorden en de meester gaf daartoe vergunning Omdat zij hem niet wilde laten inenten, meester!" zei de kleine in vollen ernst. In Ober- Lausitz is namelijk de vrees voor inenten bij de kinderen zeer groot ten gevolge van het verzet der ouders tegen dien maatregel. Gisteren avond is op den Luik-Limburgschen spoorweg, nabij het station Herstal, een groot ongeluk voorgevallen. De laatste persouentrein van Luik naar Hasselt is in botsing gekomen met een rangeertrein. De machinist en twee conducteurs, alsmede drie reizigers van den personentrein, werden gedood, terwijl nog aebt personen min of meer ernstige kwetsuren bekwamen. Een schildersknecht te Solingen had een prijs van 10,000 mark uit een loterij getrokken. Dienzelfden avond was hij dronken, en maakte in dien toestand een einde aan zijn leven, door in het water te springen. Over de aardstorting in Bengaleedie het verlies van zoo velemenschenlevens ten gevolge had, wordt nog het volgende gemeld Dezer dagen viel in het Naini-dal een hevigeregen, die onafgebroken bijna drie dagen aanhield. De regenmeter wees toen een val van 35 cM. in 40 uren aan. De invloed van zulk een enorme watermassa op het door een heuvelketen ingesloten dal kan men zich voorstellen. Alle wegen waren ondermijnd. Heeds Zaturdag voormiddag liep het geruchtdat het Victoria-hotel zich in een gevaarlijken toestand bevond. Maar al te spoedig werd het gerucht door een vreeselijke werkelijkheid bevestigd. Achter het hotel had een aardstorting plaats, waardoor de geheele bovenste rij huizen met de buitengebouwen en een deel van de achtergebouwen werd medegesleept en bedolven. De in het hotel vertoevende gas- ten zochten in allerijl ergens anders een onderkomen. Het hoofdgebouw was intusschen nog ongedeerd gebleven. Ofschoon de aardstorting niet van zeer grooten omvang was, werden tocb 30 inlanders, die tot het personeel van het hotel be- hoorden, en een Europeesch kind onder de puinhoopen be- graven. De commissaris Taylor met de politie en een groep werklieden waren spoedig op de plaats van het onheil aan- wezig. Gezamenlijk met een werklieden-afdeeling van het militair depot, onder bevel van kapitein Balderstonweerde men zich dapper om wat nog te redden viel hulp te bieden en de gekwetBten van onder het puin weg te halen. Tegen half twee 's middags hoorde men in het dal een donderend en ratelend rumoer als van een lang aanhoudenden donderslag. Het werd luider en luider en 't was eindelijk of in de onmiddellijke nabijheid zware artillerie-salvo's werden gelost. Plotseling trad een doodsche stilte in. Kolossale stof- wolken dwarrelden omhoog en hulden groote uitgestrektheden in duisternis. Van het hotel tot aan het strand trilde de ge heele plaats alsof er een aardbeving plaats had. De zee steeg n ee oogenblik ver boven de gewone hoogte en een enorme golf bruischte tegen de pier. Wederom trad voor een oogen blik volkomen stilte in en daarop volgde de geweldige aard storting, die het geheele hotel met de moedige werklieden daarachter de wegen tuinen winkelsde gezelschapszalen en alle andere gebouweu van het gezondheids-etablissement verzwolg. In de nabqheid van Christiania heeft zich een geval van ontwaken van een sehijndoode voorgedaan. Volgens mede- deeling van het Morgenbladetstierf onlangs na eene korte ongesteldheid de eigenaar van eene hofstede, Lars Ansindsen Hauchte Sadugal. Men legde het lijk in eene kist en plaatste deze, zonder dekselin een schuur, waar zij tot aan de begrafenis zou blijven. Den volgenden avond verzocht de vrouw van den overledene haar oudste kind, een meisje van tien jareneenig brandhout uit de schuur te willen halen. Het meisje raapte spoedig een arm vol bij elkander en wilde toen de schuur verlaten toen zij met zachte stem haar naam hoorde noetnen. In wilde haast vloog zij naar het woonhuis. „Vader staat weer op I" riep zij bij het binnen komen uit en zonk uitgeput op een 9toel neder. Weinige minuten later zag men het vermeende lijk over de plaats loopen. De man verhaalde later, hoe zeer hij zich verbaasd had en geschrok- ken was, toen hij bij zijn ontwaken bespeurde dat hij in een doodkist lag. Het scheen hem toe als had hij slechts kort geslapen. Thans is hij weer frisch en gezond en werkt met lust en opgewektheid. In de kerk van het Engelsche dorp Thirsk heeft zich onlangs eene zeer talrqke bende vleermuizen genestelddie maar niet te verdrijven waren, veel schade aan het hout deden; in de pijpen van het orgel kropen en bij de godsdieustoefening zeer hinderlijk waren. Men heeft jagt op haar gemaakt, men heeft in de kerk cayenne-peper gobrand maar te vergeefs. Eindelijk heeft men er een grooten uil in laten huizen. De koster en eenige knecht9 bespiedden wat er gebeuren zou. Maar de vleermuizen vertoouden zich niet meer. De tcgenwoordigheid alleen van een uil scheen hun te veel ontzag in te boezemen. Drie jaren geleden stond te Parijs een jong en schoon naai- steitje op het punt van te trouwen met een schrijnwerkersknecht uit haar buurt; den dag van hun aanteekening op de mairie van het 5e arrondissement stierf de vader van het meisje en het huwelijk werd om deij rouw uilgesteld. De jonge werkman veranderde na twee maanden van inzicht en bedankte het meisjedat weldra op nieuw verloofd was met een kantoorbediende. Toen de rouw geeiudigd was teekende men aan; maar denzelfden dag overleed de vader van den bruigom aan een hrrsencongestie. Dit tweede huwelijk werd eveneens wegens den rouw uilgesteld en later verbroken. Het arme meisje scheen dus het lot te wachten van »oude vrijster" te zullen wordeDtoen werkelijk nu drie maanden geleden, zich een nieuwe pretendent aanmelddeaan wien zij hare hand schorik. Deze derde pretendent kende het verhaal der beide mislukte huwelijken; geen wonder dus dat hq met eenigen angst den dag der aanteekening te gemoet zag. En zijn vree9 bleek maar al te zeer gegrond. Op dien dag toch overleed zijne moeder, die sedert eenigen tijd ziekelijk was geweest aan een zenuwtoeval. De jonge man snelde in wanhoop naar zijn verloofde om haar de noodlottige tijding te brengen toen hij den brieveubesteller ontmoette, die hem een brief van zijne aanstaande bruid overhandigdewaarin zij hem het plotseling overlijden van haar eigen moeder mededeelde. Toen het arme kind de tijding vernam, dat de moeder van baar aanstaande bijna op hetzelfde oogenblik gestorven was als de hare, was zij op het punt haar verstand te verliezen; want zij hegon geloof te hechteo aan praatjes van buurvrouwen dat er een vloek op haar rustte, welke iedereea moest treffen die met haar in aanraking zou komen. Het is nu maar te hopen dat de derde pretendent zich boven die bijgeloovigheden zal weten te verheffen en het meisjedat thans eene wees is zal trouwen. De meid en de knecht van een burgemeester in eene ge meente van Noord-Brabant zouden in ondertrouw worden op- genomen en hadden afgesproken om 's namiddags 6 ure zich naar het bureau van den burgerlijken stand te begeven. De knecht kreeg echter dien dag den last van zijn heer om eenige werkzaamheden nog al ver van huis te verrigten, zoodat Jan op het bepaalde uur niet terug wa9. De meid dacht, dat er boos opzet in het spel was en was zeer vertoornd, daar zij het zich nu eenmaal in het hoofd had gezet, dien namiddag ondertrouwd te worden. Haar heer zag haar ongeduld ont- fermde zich over de ongelukkige en nam de plaats van den knecht inen nog denzelfden avond werd de meid met den burgemeester in ondertrouw opgenomen. Men verbeelde zich de stemming van Jan, toen hij bij zijne terugkomst ont- dekte welke poets men hem gespeeld had. Bij het 5e bataljon jagers te Gorlitz is een tienjarig knaapje dat op kosten van het bataljon wordt opgevoed en „Sedan" genoemd is, omdat zijn moeder, een marketentster, hem te midden van het gebulder van het kanon gedurende den ver- maarden veldslag het leven schonk. Het geheele officierskorps zoowel als de kroonprins, besloten toen hem onder hun be- scherming te nemen. Het regimentskind doet tegenwoordig reeds trouw bij alle parades en verdere feestelijkheden mede en neemt dan in zijn uniform aan den liukervleugel der le compagnie plaats. Eene jagt-anecdote. „Het is merkwaardig, mijne Heeren! hoe taai een vos is. Ik herinner mij uit mjjne jeugd het was een bitter-koude nacht ik schoot eens zulk een beest, stak het in mijn tas en, toen ik te huis kwam, was het na tuurlijk stijf bevroren. En wat denken de heeren wel, dat er geschiedde? Toen ik hem de huid afstroop, begint hij

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 2