1880. Vrijdag10 November. N«. 47. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Een-en-Twintigste Jaargang. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6.- Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12J/a Cent. Hoofd-Agenteu voor dit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven ran 1016 Not. 1880. [IAARLEMAfERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN B01VGA C°.te Amsterdam. WIiterl{jh VFoensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsraimte berekend. de Heeren Zondagnacht ten half twee ure, werden de bewoners van het Hoofddorp gewekt, door't luideu der klokkeD. A1 spoedig bleek dat er brand was. Eene schelft gedorscht stroo staande boven den windop een afstand van p. m. 3 meter van een schuurtje van hout met riet gedekt, en nog eene schelft, eigendom van P. Gootjes te Hoofddorp, stond in brand, nadat het twee dagen geregend had. Een en ander staat op een perceel land dat oubewoond, zonder belendingen en byna vooral in den nacht ontoegankelijk is. Dat het schuurtje niet verbrand is, is zeer verwonderlijk niettegenstaande nog al eeuige tijd verliep, daar men moeite had om de spuit op eene goede plaats te stellen. In 't schuurtje waren geborgeneen wagen, een karrelje, een dorschmachineeenig graan en 12 kippen. Indien de hieronder vermelde personen zich in deze gemeente mogten ophouden, worden zy in hun belang aangemaand zich ter Secretarie aan te meldaa'voor de inschrijving in het Bevolking- register Coknelis Muis, gekomen van Beverwyk. Hendrik Barendsen, Vorden. Wed. Kl. van Maris, Heemstede. Pieter Barker Jzn., Alkmaar. De verlofgangers der nationale militie Cornells Muis en Hendrik Barendsen worden, in hun belang, aangemaand tot het doen viseren van hunnen verlofpas. By de landbouwers A. v. d. B. en S. D. is de wasch ge- stolen. Dat het geraden is 's nachts geene kleederen op de bleek te laten liggen, behoeft dus wel niet gezegd te worden. Maandag j.l. zyn vijf werklieden, die in een opgewonden toestand verkeerden, in de hoofdvaart, naby Hoofddorpmet een schuitje omgeslagendoch alien behouden aan wal ge komen doch een met groote moeite. Den IB November 1880, 's avonds omstreeks 11 uur, is van het schip van J. C. de Mosschipper van Schiedam Amsterdam (welk schip met nog twee andere schepen gesleept werd door de sleepboot de Tijdgeestnabij Burgerveen in de riugvaart gerallen en verdronken de knecht Gerrit de Munnik, oud 37 jarengehuwd, wonende te Schiedam. Alle pogingen, om het lijk te vinden, zijn tot heden vruch- teloos geweest. Men vermoedt dat het door den sterken wind en stroom verder is gedreven. Lees-Inrigting te Hoofddorp. Boeken worden ter lezing uitgegeven elken Zaturdag-avond van 67 uur, ten Baadhuize. Het leesgeld bedraagt Per week5 ct. Bij abonnement, per jaar1.50. Voor onvermogendennihil. Verkrijgbaar nieuwe catalognssen. In den morgen van 18 dezer is afgebrand het huis van G. Post, Ringdijk nabij de Sassenheimerpont, welk huis in de volgende week publiek zou worden verkocht. Ter mark! te Hoofddorp zijn op den 18 Nov. aangevoerd: 75 paarden en 23 runderen. GEBOREN Karel Selvester, zoon van P. Jansen en B. Lamboo. Jacoba Gerbertha, dochtor van F. van Erkel en A. C. de Mink. Nicolasina, dochter van P. Persoon en L. van Bavel. Nelis, zoon van Arie Jansen en K. v. d. Pol. Elisabeth dochter van J. Bax en C. Bax. Klaas Frederik zoon van F. Schuuring en N. Vredken. Maria, dochter van H. Schreuders en S. van Krimpen. Johannes, zoon van G. Schonhage en M. C. Moozmon. Catharina Johanna, dochter van E. Breed en T. B. Huijts. Martinus, zoon van M. Jansen en A. Landwehr Johann. OVERLEDENMargaretha Maria, oud 2 maimden, dochter van H. Broxterman en C. van Bavel. Bastiaantje, oud 4 maanden, dochter van P. Bogers en D. van Tilburg. Johannes, oud 2 dagen, zoon van G. Schonhage en M. C. Moorman. Jacob Pieter, oud 15 maanden, zoon van J. Kool en A. Camfferman. Pieter, oud 22 jaren, zoon van N. Voerman en M. van der Gragt. Helena Molhoek, oud 37 jaren, gehuwd met Jan den Herder. ONDERTROUWD: C. Hoenson met M. A. de Vos. GEHUWD A. de Koning met G. Roza. H. van der Beek met M. Groeneveld. Het ljjk van een onbekend manonlangs op het erf van Jacob de Rijk, F. F. 25, gevonden, is den 17en November 1880 herkend door Hendrikje Hoogeveen als haar man Jan van de Beek, zonder beroepoud 39 jaren, geboren te Hattem. De brievenbode C. H. Nol, te Haarlemmermeer, heeft met 16 November j.l. eervol ontslag uit zijne betrekking bekomen. Aan sollicitanten zal wel geen gebrek zijn. Naar men zegthebben zich ongeveer 80 sollicitanten voor de betrekking van brugwachter te Halfweg aangemeld. De Heer FRijksveearts alhier, is bij den Vijfhuizerweg met paard en rijtuig te water geraakt en er met moeite uit gekomen. Aan rijtuig en tuig is veel beschadigd. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeerle houden op Donderdag den 25 November 1880, 's voormiddags 10 ure, in bet Raadhuis. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Adres van K. Vaalburgom grond in koon te hebben. 3. Verzoek van Mej. E. van der Sluys, om eervol ontslag als gemeente- vroedvrouw te Abbenes. 4. Bepaling der leervakken, op de Bcholen te onderwijzen. 5. Brief van het Gemeentebe- stuur van Leimuiden, om vergoeding voor het schoolgaan al- daar van kinderen uit deze gemeente. 6. Benoeming van leden der Plaatselijke Schoolcommissie. Voordragt: de heeren 1. P. de Breuk en Corn, van Tol. 2. H. F. Bultman P. Mantel. 3. P. S. Zijlmans IJsb. Bruin. 4. Kl. Schuurman D. Snoeck. 5. H. MeijerJb. Roodenburg. 6. F. L. FaasR. W. Lammerts. 7. A. M. Vorstman. G. Hagen. 8. J. ten Hagen C. Bos (Cruquius). 9. J. van Zijverden. D. L. 't Hooft. 10. N. T. Dorbeck J. IJ. Ran. 11. D. EgginkJ. L. van der Moer. 7. Verordening tegen het klaauwzeer of rotkreupel onder de schapen. In de sedert jaren te Sloterdijk gevestigde afdeeling der Hollandscke Maatecbappij van Landbomo dreigt een scbeuring te ontstaan. Op eene der vorige vergaderingen werd op voor- stel van den voorzitter, den heer de Vlaraing, beslolen ditmaal geen afgevaardigden voor rekening der afdeeling naar de aigemeene vergadering te zenden, uithoofde van den ongunstigen toestand der financien. Er bestaat bier nameljjk de gewoonte, dat de Amsterdamsche leden der afdeeling, die nog al talrijk zijnvoor rekening der departementskas per rijtuig heen en terug worden vervoerd. Dit brengt groote koe- teD mede, en van daar voor een goed deel de financiele nood. Intussohen heeft de minderheid gemeend, in dit bealuit uiet te berusten, waarbij alien, die het onderteekenenverklaren zich van de afdeeling Sloterdijk af te scbeiden en een nieuwe te willen oprigten die den naam IJpolder dragen zal. Een en ander „uit verontwaardiging" over het door den voorzitter doorgedreven besluit, dat „onwettig" wordt genoemd, en „in overleg met het hoofdbestuur". Vele leden vooral uit Amsterdam hebben reeds dit stuk onderteekend. Ver- moedelijk zal dus deze gemeente zich eerlang in het bezit van een tweede afdeeling Landbouw kunnen verheugen. Of nu de landbouw ten onzent ook in bloei zal toenemen 1" Naar aanleiding der benoeming van mr. C. J. E. graaf van Bijlandt tot hoogheemraad van Delfland, welke benoemde niet voorkomt op de door de vergadering van hoofd-ingelanden en hoofd-ingelanden-plaatsvervangers opgemaakte voordragt van drie candidaten hebben de heeren hoofd-ingelanden J. J. Duynstee D. van der Eyk, C. 1). Vreede, C. J. van WindenC. van Mil en A. van der Burg Gz.volgens art. 63 van bet regle- ment van Delfland, een vergadering van hoofd-ingelanden ge- vraagdwelke tegen Zaterdag a. s. in het gemeenlandshuis te Delft is belegd. WoensdRg 10 November, des avonds omstreeks 7 ure, ging zekere C. W., uit Nieuwer-Amstelin een koffljhuis aan den Amsteldyk, en liet zoolang zijn paard en tilbury aan de hoede van eeD knaap over. Toevallig vond hij daar een kooper en zette voor een goede som paard en voertuig van de hand. Toen hij echter den kooper in bet bezit van het gekochte wilde stellen, waren en tilbury en ros verdwenen en nergens te vinden. De politie van Nieuwer-Amstel werd met dezen brutalen diefstal bekend gemaakten is zoo men zegt den dnder reeds op het spoor. In de WekkerNieuwe Bijdragen voor het Onderwijs" van 13 November 1880, komt het volgende berigt voor uit de gemeente Haarlemmermeer: „In de vorige Wekker wordt gelezendat de jaarwedde van den hoofd-onderwijzer te Janrsveld met f 10 is verhoogd. ,,In deze gemeente hebben nog interessanter verhoogingen plaats gehad de jaarwedden van een vijftal hoofden van scholen zijn respectivelijk verhoogd met 7.54,/ 8.22 4.44, 3.35 en 3.68." Voor de geldleening van Rijnland groot185,000 a 4 pet., werd 494,000 ingeschrevenlaagste koers 95 pet., hoogste 101 J/j 0 pet. De leening werd geheel tegen en boven pari geplaatst. Zwolle, 17 Nov. Het is zeer zeker van groot belang openbare melding te maken van de proeven, die door ijverige landbouwers zijn genomenom de telken jare wederkeerende aardappelenziekte met kracht te bestrijden. In eene gisteren avond gehouden landbouw vergadering werden dienaangaande belangryke mededeelingen gedaan. Het staat vast, dat de schimmel het bederf veroorzaakt. De' schimmekporen zijn ver- deeld in zittende en zwevende sporen. Nu is het de beste weg, om de zittende sporen te dooden. By proef is gebleken, dat aardappelen (pooters), waarover een flinke nachtvorst is gekomen, zonder ziekte bleven. Zetters met droge kalk bestrooid, bleven evenzoo zonder ziekte. De zwevende sporendie in grooten getale in de lucht aanwezig zijn, kunnen wel het loof, maar niet den knol aandoen. Het beste middel is, om zaad te winnen van aardappeleD, die op bovenaangeduide wijze zijn geteeld en deze nieuwe aanwending levert uitstekende vrucht. Men schrijft aan de Leidsche Ct.: „De vrees, dat het melkvee uit de opbrengst zou geraken, deed eenige bouw- lieden besluiten dat vee op stal te halendoch het meeste loopt nog in de weide. Als het weder dragelijk en het gras niet op is, kan over het algemeen het vee zich beter in de weide vergenoegen dan op stalwant de koude deert bet vee minder dan de nattigheiddie onlangs wel het nog jeugdig gras met vernietiging dreigde, doch opgebouden heeft, terwijl de poldermolens telkens wind genoeg hadden om het over- tollige water uit te malen. Als echter de regen op nieuw zoo aanhoudend begint te komenvalt er niet lang over te denken om bet vee binnen te halen. Men hoopt op nog een viertien dagen uitstel en dan heeft niemand reden tot klagen. In bet laatst van October heeft het hard gevroren; ook in de vorige week. Het loof was nog groen en bad bijna nog niets ver- loren; maar de vorst tastte het gcducht aan en in weinig tijds viel niet het verwelkte, maar hot brooze als papier, bevroren blad, bij raenigte. Dat van de appel- en perenboomen was zwart gevroren, alsof het door brand was verschroeid. De herfst heeft dus, naar dichterlijke zegswijze, dit jaar niet zijn gondgeel kleed afgelegdmaar het is hemnog voor dat het die kleur had aangenomenontroofd." De opbrengst van den oogst der snikerbieten in de Tieler- waard is geenszins tegengevalleu. Was in Junij en Julij het vooruitzigt niet gunstig, het schoone weder in Augustus en September werkte voortreffelijk op het gewas. Men kerekent dat de hectare gemiddeld 25,000 a 30,000 kilogram oplevert, die verkocht worden tegen 10 per 1000 kilogram. Jammer dat de meeste landbouwers het grootste gedeelte der opbrengst, in den vorm van „voorschotten"reeds genoten hebben. De roggeprijs is te St.-Petersburg schrikbarend gestegen zoodat roggebrood tweemaal zoo duur is als in gewone tyden. Graaf Loris Melikoff, die de schuld voor een groot deel aan opkoopers wijtheeft aan eenige leden van den gemeenteraad die hij opgeroepen heeft, te kennen gegeven, dat hij de strengste maatregelen tegen die opkoopers denkt te nemen zoodra hem blijkt dat zij nit den nood des volks geld trachten te slaan. Tegelijk deelde hij mede, dat alle overschotten van koren in de militaire magazijnen der hoofdstad door de rege- ring tegen den gewonen prijs beschikbaar worden gesteld. Eenig in wasdom is de grootste stad der Vereenigde Staten New-York. Men oordeele. Ruim twee eeuwen geleden kochten de Nederlandersdie

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 1