1880. Vrijdag, 26 November. N«. 48. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Een-en-T win li gste Jaargang. WVUi// Prijs van het A.bonnement: in het Jaar6.— Prijs der AHvertentien van 1—6 regels 75 Cent, elke regel meer 12J/a Cent. Hoofd-Agenteu voor dit Weehblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 1623 Nov. 1880. Hit Haarlemmermeer. Delft, 20 Nov. Het besluit, in de heden alhier gehouden vergadering van boofd-ingelanden en hoofd-ingeland-plaatsver- vaDgers van Delfland genomenis van den volgenden inhoud »De vergadering van hoofd-ingelanden van Delfland wenscht een adres in te dienen aan de Staten-Generaalten einde eene interpellate van den Minister van waterstaat uit te lokken over de benoeming van een hoogheemraad van Delfland buiten de volgens het reglement van dat college gedane voordrngt. IIAARLEMIUERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. AT.T.K TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. t'iterl{jk Woentdag Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren Door Heeren Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlem- mermeerpolder is benoemd tot Opzigter over de werken in de afdeeling Aalmeerde heer J. A. Barker, thans opzigter over de Krimpenerwaardte Krimpen a/d. Lek. In de op 25 November 1880 gehouden Zitting van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer waren tegenwoordig 12 Leden. Medegedeeld werd o. a. de goedkeuring door heeren Ge- deputeerde Staten verleend op het Suppletoir Kohier van den Hoofdelijken omslag voor 1880 op het Raadsbesluit waarbij de jaarwedden der Onderwijzers zijn geregeld en op de onlangs vastgestelde heffing van Legesgelden. Op het adres van Kl. Vaalburgom dorpsgrond in koop te hebbenwerd gunstig beschikt. Aan mejufvr. van der Sluijs werd op verzoek eervol ont- slag verleend als gemeente-vroedvrouw teAbbenes, in te gaan 1 December e. k. Voorts werden bepaald de leervakken ingevolge de nieuwe Wet op de scholen te onderwijzenzijnde voor al de scholen de vakken ak. Voor de school te Hoofddorp bovendien in de Fransche en Hoogduitsche talen in de Engelsche taal wanneer zich daarvoor 5 leerlingen aanmeldenin de wis- kundehet handteekenen en in de landbouwkunde indien de behoefte daaraan blijken zalterwijl in School nr. 5 (te Nieuw-Veunep) ondetwijs zal gegeven worden in de Fran sche taal. Vervolgens werden tot Leden der Plaatselijke Schoolcom- missie benoemd, de heeren: P. de Breuk, H. F. Bultman P. S. ZijlmansK. SchuurmanH. Meijer, F. L. Faas, A. M. Vorstman, J. ten Hagen D. L. 't HooftN. T. Dorbeck en D. Eggiuk. De vaststelling eener Verordening tegen het klaauwzeer onder de schapen werd aangehouden tot de volgende vergadering, Aan J. Overtoom is toegestaan het dempen van eene sloot; en werd eindelijk de vaststelling der voorwaarden van aaube- steding der te leveren Schoolbehoeften en Schrijf- en Bureau- behoeften overgelaten aan Burgemeester en Wethouders. GEBOREN Hendrika, dochter van P. van Gemert en C. Kas- berg. Heiltje, dochter van M. van Soest en A. Timmers. Petrus Benedictus, zoon van T. de Wit en A. Zwetsloot. Martinus, zoon van L. Vlegels en J. Krijnen. Jenneke Helena, dochter van H. J. Koning en K. Stolk. Gerrit, zoon van G. Groenevelt en E. M. Koch. Hendrik, zoon van J. F. de Vijlder en J. de Groot. Paulus Adrianus, zoon van P. Wezenbeck en J. C. Pieters. Catharina Maaike, dochter van J. Westdijk en A. M. de Vries. Berend, zoon van A. Mulder en J. B. Vlas- kamp. Wilhelmina Anna, dochter van T. H. Spierings en A. Duivenvoorden. OVERLEDEN Johannes, oud 12 maanden, zoon van W. Jansen en J. Warmerdara. Marinus, oud 3 maanden, zoon van J. P. Berdou en J. Kousemaker. Wilhelmus, oud 8 weken, zoon van A. Jonker en M. S. Mesman. Maria de Waal, oud 72 jaren, wed. van Hendrik van der Pol. ONDERTROUWD H. Zevenkuizen met A. Bras. R. A. Kleist met J. Sterk. GEHUWD L. Hommels met L. Cobelens. J. Spaargaren met M. Lugtigheid. H. Verbeek (wednr.) met A. Lodder (wed.). Aangaande den brand bij G. Post kan nog worden ver- melddat het huis en een schuurtje verzekerd waren voor /1700; het huisraad niet. De verzekering was evenwel veel te hoog. 12 Mei 1879 is zijn huis ook verbrand. Men heeft ver- moeden op brandstichting. Post is ter beschikking gesteld van den heer Officier van Justitie. Het huis zou in de volgende week publiek worden verkocht. In den avond van den 18 November zijn Johannes de Zwart en Jozephus Annert, zwagers, komende met een bok geladen met turf van Ouder-Amstel bestemd naar Haarlem, door 't ruwe weder met hun vaartuig tegen de brug bij Half- weg aangevarentengevolge waarvan het vaartuig is gezonken. Laatstgemelde persoon (Annert) sloeg over boord en verdronk. Het lijk is later ongeveer 50 meter voorbij de brug gevonden. Men zegt dat beide zwagers voor 't ongeluk twist hadden en in beschonken toestand verkeerden. In de Wekker, Dieuwe bijdragen voor het onderwijs, van 20 November 1880, wordt het volgende gelezen De Gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft in zijne laatst gehouden vergadering het volgende besloten: Er zal eene schoolcommissie gekozen worden, die, even als de thans eervol ontslagene, bestaan zal uit 11 leden. Hiertoe werd besloten nadat een voorstel om die commissie uit 5 leden, en een ander, om haar nil 7 leden te doen bestaan, verworpen waren. De jaarwedden der onderwijzers worden geregeld als volgt. Tot heden hadden zij 800, 20 pet. der schoolgelden na aftrek der kosten van de leermiddelen, en teruggave van de eerste vier grondslagen der personele belastingbehalve aan school n8. 4 (te Hoofddorp) en n8. 5 (te Nieuw-Vennep). Nommer Vrnrirer Gemiddeld bedrag Ni Nommer Hoofd der school. ,?er der veranderlijke JNleuJ,e der school. salans. J jaarwedde. mkomsten. N8. 1, Balkenende, 800, 125 66, 950. 2, Rijnenberg, 800, 102.46, 910. 3, Stout, 80 u, 161.78, 970. 4, Wesseling, 1500, 1500. 5, Spruitenburg, 950 105.56, 1060. 6, Boekel800, 106.65, 910. 7, Timmer, 800, 86.92, 900. 8, Spaan, 800, 72.98, 900. 9, Van Reysinge, 800, 86.29, 900. 10, Zwart, 800, 95.32, 900. 11, Kievit, 800, 27.87, 900. De huurwaarde der woningen wordt bepaald op 250, behalve voor de scholen n°. 9 en 10, waar die 200 zal zijn. Voor het onderwijs in de nuttige handwerken wordt de somma van 1000 vastgesteld. Eene commissie van 3 raadsleden zal onderzoeken, welke vakken op de scholen zullen onderwezen worden. Over het aanstellen van meer personeelovereenkomstig art. 24 der wet, werd niet eens gesproken. Uit een en ander volgt dat de kosten van het onderwys te Haarlemmermeer ongeveer /1150 a f 1200 hooger zullen worden (aangenomen dus nog dat de f 1000 voor onderwijs in de handwerken aan 11 scholen, waarvan aan vele geene hulponderwijzeres werkzaam is, zoodat het onderwijs waar- schijnlijk aan eene vrouw uit de buurt zal worden opgedra- genwerkelijk besteed worden). Wanneer men nu die 1200 vergelijkt met de totale kosten van het lager onderwijs alhier, en in aanmerking neemt dat de gemeente 30 pet. restitntie krijgt van het geheele bedrag dan blijkt hieruit, dat de gemeente Haarlemmermeer door de invoering der nieuwe wet op het lager onderwijs een aardig voordeeltje heeften dat dus de gemeentebelasting niet verdub- held behoeft te wordenzoo als men hier wel eens beweerd heeft. De Gemeenteraad "sehijnt dit ook ingezien te hebben althans in dezelfde Raadsvergadering werd besloten, de opcenten op de personele belasting met 6 te verminderen. De milicien-verlofganger Cornelis Muis, gekomen van Beverwijk, wordt in zijn belang aangemaand omzoo spoedig mogelijk, zijn verlofpas ter Secretarie te doen afteekenen. Het reciteer-gezelschap le Hoofddorp, onder directie van Vijverberg, hoopt in January a. s. eene openbare bijeen- komst te houden. Volgens 't reglement mogen geen onzedelijke, ongodsdien- stige en onmaatschappelijke stukken worden voorgedragen. De inleiding der toespraak door den president van de Jongelings-Vereeniging (v. d. S) te Hoofddorp, gehouden in eene bijeenkomst te Nieuw-Vennep op den 18 Nov. 1880 luidde aldus „Ik breng u de broedergroeit van onze zustervereeniging enz." Wij herinneren onzen lezers er nogmaals aan, dat op 1 Jan. 1881 de termijn verstrijkt, waarop alle hypothecate in- schrijvingendie voor 1 Jan. 1879 bestonden, vernieuwd moeten zijn. Bij verzuin van vernieuwing zouden die inschrij- vingen na 1 Jan. 1881 krachteloos en van onwaarde zijn. Z. M. de Koning heeft benoemd tot dijkgraaf van den Anna- Paulownapolder, prov. Noord-Hollandden heer C. E. Perk. In raadkamer heeft het geregtsbof te 's Gravenhage heden de teregtstelling bevolen van W. M. de Jongh, ter zake: lo. het door middel van bedrog medenemen en wegleiden van een minderjarige van de plaats waar hij door zijn ouders ge steld was; 2o. doodslag met voorbedaehten rade en geleider lage, voorafgegaan en gevolgd door twee andere misdaden met de strekking de ontdekking daarvan tevoorkomen; 3o. het bij naamloos geschrift bedreigen met moordgeschied met be vel om eenige voorwaarde te vervullen. Sloten (Noord-Holland.) Zaterdag is alhier de nieuw gebouwde gemeente-school in den Ypolder, in tegenwoordig- heid van eenige leden van den Raad en het geheele onder- wijzerspersoneel der gemeente ingewijd. De kinderen, die de school zullen bezoeken tachtig in getal werden getraeteerd. De school te Sloterdijk zal door deze nieuwe stichting slechts dertien kinderen minder tellenzoodat daar plaatsgebrek zal blijven heerschen. Behalve deze dertien komt de geheele be- volking der nieuwe school uit den polder. Houtrijk en Polanen. Op initiatief van eenige heeren zal alhier een stuivers.spaarbank opgericht worden. Hilversum. Door den gemeenteraad is aan de heeren F. Schwiep, te Amsterdam en Jos. Leveltte Rotterdam ver- gunning verleend tot het leggen van rails en het exploiteren van een paardentram door deze gemeente (lijn Hilversum 's Graveland.) Heemstede. Naar men verneemtzal de stoomtram tus- schen LeidenHaarlem omstreeks Januari 18 81 in werking worden gesteld. Eenige meerdere verlichting in deze gemeente zal alsdan wel noodig zijn; eene lantaarn bij 't hulppostkantoor is zeer wenschelijk, daar de bus zelfs bij lichte maan bijna niet te onderscheiden is. Hoorn, 22 Nov. Op de heden alhier gehouden kleine najaars- of scheimarkt waren aangevoerd ongeveer 1300 stuks vee. De handel was over het geheel vlugofschoon men lagere prijzen besteedde dan op de voorgaande groote markt. St.-Joliaiinesg'a, 4 Nov. Door den heer J. Wadman alhier was, bij wijze van proef, een gedeelte van zijn tuin met Saksische aardappelen bepoot volgens de methode van den heer Kuiperste Steggerda. De uitkomst was verrassend; onder de gerooide aardappelen bevonden zicb niet enkelenmaar velendie ongeveer een half pond zwaar waren, terwijl alien door ongewone grootte uitmuntten. Opnieuw worden hier pogingen aangewend om nevens den bestaanden, nog een molen te verkrijgen. Een adres, dat vele handteekeningen draagtzal gezonden worden aan het bestuur vau den Grooten St.-.Iohannesgaster Veenpolder. Sueek23 Nov. In het begin van dit jaar is mond- en klauwzeer opgenomen in de wet op de besraettelijke veeziekten. De bepalingen omtrent aangifte en afzondering, by de be- smettelijke veeziekten geldendezijn dus nu ook toepasselijk op deze ziekte. Thans is mond- en klauwzeer door den districts-veearts gaconstateerd op een stal te Beetgum, De veestapel van Nederland telt in ronde cijfers16,000 springstieren900,000 melkkoeijen; 500,000 stuks jong fok- vee. Met inbegrip van de mestossen en koeijen ongeveer anderhalf millioen stuks. Provinciale Staten van Friesland hebben een bedrag van 3000 toegestaan aan de Maatschappij van Landbouw, ten dienste van eene in 1881 te houden landbouw-tentoonstelling. Er zijn, naar een Engelsch blad mededeelt, proeven ge nomen omtrent hetgeen een paard noodig heeft om van te leven. Het kan 25 dagen in het leven blijven zonder eten,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 1