IngezooHen. A d ver tent i en. Zwolle26 Nov. De gisteren alhier gehouden paarden- markt was, ondanks het ongunstige weder, ook daags te voren met ruim 350 paarden bezet. Het waren meest aftandsche werkpaardeD enkele enters en veulensook pony's en overigeus bestemd voor de slagtbauk. De omzet was middelmatig. Men besteedde voor werkpaarden/150a 300; enters/200 a 400 veulens/100 a 150; pony's /85 a 225 en voor de slagt- bank 15 a 40. 304de Staats-Loterij. Prijzen 1855-M8SO. Gelet op art. 26 en art. 86, le lid, der wet van 17 Augustus 1878, Stbl. n°. 127, Heeft besloten 1. De jaarwedden na 1 November 1880 te genieten door de onderwijzers aan de openbare scholen in deze gemeente worden bepaald als volgt: die van den onderwijzerhoofd der school n°. 1 op 960, die van school n°. 2 op/910, die van school n°. 3 970, die van school n°. 4 1500, die van school n°. 5 1060 die van school n°. 6 910, die van de scholen n°. 7 tot en met n°. 11 ieder 900. De jaarwedden der overige onderwijzers worden bepaald op 650 en die der onderwijzeressen op 600. Hiervan ziju uitgezonderd de onderwijzers aau school nr4met acte van hoofd- onderwijzer en andere acten van bekwaamheid (door den Raad te bepalen), wier jaarwedde wordt bepaald op 900; een onderwijzer aan school nr. 5die in het bezit moet zijn der door den Raad te bepalen acten en wiens juarwedde wordt bepaald op 700. 2. Bij het in-werking-treden van dit besluit zijn alle vroegere te dezer zake genomen besluiten vervallen. Haarlemmermeer28 October 1880. De Gemeenteraad voornoemd, enz. X. Door Gedeputeerde Staten gevraagd zijnde een voorstel omtrent de bepaling van het bedrag waaropter berekening der pensioensbijdragen voor de hoofden der scholenis te stelleu het genot van vrije woningzoo wordt, na gedachten- wisseling, met algemeene stemmen (uitgezonderd die van den heer Bultman) beslotenaan Gedeputeerde Staten voor te stellen, om dat bedrag te bepalen als volgt voor elk der hoofd-onderwijzers van school nr. 1 tot en met school nr. 8 op 250, voor die van school nr. 9 en nr. 10 ieder op 200, voor die van school nr. 11 op/ 250. XI. Naar aanleiding van het in de vorige vergadering ver- leend eervol ontslag aan de Leden der Plaatselijke School- commissie, wordt door Burgemeester en Wethouders voorgesteld, om op nieuw in te stellen eene Plaatselijke Sohoolcommissie, ingevolge het 2de lid van art. 70 der Wet van 17 Augustus 1878, Stbl. nr. 127. Daartoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Vervolgens wordt ter tafel gebragt eene ontworpen verorde- ning, regelende de zamenslelling en inrigting der Plaatselijke Sohoolcommissie te Haarlemmermeer, luidende als volgt: Art. 1. De Sohoolcommissie bestaat uit elf leden. Art. 2. De leden worden benoemd door den Gemeenteraad voor vijf jaren, Jaarlijks, met den laatsten December, treden twee leden der Commissie afhet vijfde jaar echter treden drie leden af. Art. 3. Voor elke vacature zendt de Commissie eene aan- beveling van twee personen aan den Gemeenteraad. Voor eene gewone aftreding wordt die aanbeveling in November ingezonden; voor eene buitengewone vacature, binnen drie maanden nadat het ontslag of het overlijden zal hebben plaats gehad. Ieder benoemd lid treedt in de dienstjaren van hemin wieus plaats hij gekozen is. Art. 4. Indien een lid vodr den tijd zijner aftreding zijn ontslag neemt, geeft de Commissie daarvan berigt aan den Raad, zoo ook bij overlijden van een der leden. Art. 5. De Schoolcommissie benoemd uit haar midden een Voorzittereen Onder-Voorzitter en een Secretariszij deelt die benoeming aan Burgemeester en Wethouders mede. Art. 6. De Commissie vergadert zoo dikwijis zy het noodig oordeelt. Het locaal wordt door het Gcmeentebestuur verstrekt. Art. 7. De Commissie mag niet besluiten wanneer niet ten minste ze3 leden tegenwoordig zijn. Wanneer in eene vergadering niet de helft der leden is tegenwoordig geweest, kan in de daaropvolgeude vergadering door het getal der leden dat tegenwoordig is een besluit worden genomen omtrent de zaken, waarover men in de vorige ver gadering geen besluit heeft kunnen nemen. Alle besluiten worden bij volstrekte meerderheid van stem- men opgemaakt. Art. 8. Behalve de haar bij de wet opgedragen werkzaam- hedendient de Schoolcommissie van berigt en raad op alle stukken betrekking hebbende op het lager onderwijswelke haar tot dat einde door den Raad, door Burgemeester en Wethouders, of door den Burgemeester worden toegezonden. Art. 9. Jaarlijks, voor 15 Augustus, geeft de Commissie aan Burgemeester en Wethouders de som op, die zij meent in het volgende jaar te zullen noodig hebben voor de kosten harer Vergaderingen. Art. 10. Deze instructie treedt in werking den 1 November 1880; met dien tijd is de instructie, vastgesteld den 25 November 1869 vervallen. Art. 11. Overgangsbepaling. De eerste benoeming der leden van de Schoolcommissie geschiedt door den Raaduit eene voordragt van elf dubbeltallenop te maken door Burge meester en Wethouders. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Haarlemmermeer den 28 October 1880, enz. Er wordt aan de Vergadering medegedeeld een schrijven van de Plaatselijke Schoolcommissie, d.d. 21 October jl. waarbij op de deswege gedane vraag wordt berigt, dat tegen die verordening bij haar geen bedenkingen bestaan. Bij de beraadslaging over deze zaak wordt door den heer Bultman voorgesteld om in art. 1 te bepalendat de Com missie zal bestaan uit zeven leden, in plaats van uit elf. Spreker aeht elf leden te veel. De heer Knaap is voor elf leden. Nadat de heer Bultman zijn voorstel nader had verdedigd wordt het in stemming gebragt en verworpen met 8 tegen 6 stemmen. De overige artikelen wordeneven als art. 1goedgekeurd en de Verordening daarna zonder hoofdelijke stemming vast gesteld. XII. Aan de Vergadering wordt medegedeelddat A. E. Cremers benoemd tot hulp-onderwijzer aan school nr. 4die betrekking niet heeft aangenomen. Dientengevolge wordt overgegaan tot de benoeming van een hulp-onderwijzer aan school n°. 4, in plaats van A. F. Cremer. Met 12 stemmen wordt daartoe benoemd Jacob Vreeker, te Haarlem en de in-functie-treding bepaald op 16 Novem ber 1880. Wegens de uitgebreidheid van de Notulen dezer Verga dering zijn wij genoodzaakt liet Vervolg en Slot daarvan tot ons volgend Nommer v. it te stellen.) Op de vraag door een Gemeentebestuur aan den Minister van Binnenlandsche zaken gedaan omtrent het rechl verstand van art. 20 der Schoolwet van 1857 is geantwoord dat hulp-onderwijzersdie, naar aanleiding van dat artikel aan het hoofd der school zijn geplaatstzoolang zij hunne tegen- woordige betrekking bekleedenop een lijn zijn te stellen met hen, die de wet van 1878 het hoofd der school noemt, zoodat hunne jaarwedde, indien die minder dan 700 be- draagtbehoort verhoogd le worden op de wijze, voorge- schreven bij Kon. besluit van 14 Sept. 1880 (Stbl. nr. 172). Er is eene wijziging van de rechterlyke indeeling in de provincie Noord-Holland op tilnamelijk de opheffing der rechtbank' te Haarlem uitbreiding van het gebied der recht- bank te Amsterdam met vermeerdering van personeelen wellicht de weder-instelling van een rechtbank te Hoorn. Sloterdijk. Alhier is een tweede afdeeling opgerigt van de ,,Hollandsche Maatschappij van Landbouw", onder den naam van Ypolderen tellende 31 leden. Het Bestuur is zameugesteld uit de heerenC. de Vos, voorzitter; A. C. Tieke, tweede voorzitter; A. Beek, secretaris-penningmeester en P. J. Langeveld en B. C. G. van Eeldeleden van het bestuur. Dit is de vierde afdeeling in de gemeente Sloten. Vreeland. Er worden opmetingen gedaan op den straat- weg van Utrecht naar Amsterdam, om bij eenige kans van slagen een stoomtram te doen loopen. Deze zou gewis in een reeds lang gevoelde behoefte voorzienvooral voor plaat- sen, die nog al ver van een station liggen. De Vechtstreek zou daardoor des zomers op een druk bezoek kunnen rekenen. Capelle (Langstraat)1 Dec. Den boerenstand gaat het dit jaar zeer goed. Het weivee leverde ruime winsten op; zoodat het verlies van 't afgeloopen jaar meerendeels werd vergoed. Ook de kalfkoeien voor den handel bestemdblijven voortdurend in trek, terwijl de boterprijs met uitzondering van de laatste drie a vier vveken, eene ongekende hoogte be- reikte. Ook de hooibouw leverde goede voordeelen op, want bij voortduring blijft de vraag naar leverantiehooi levendig en de prijzen blijven stijgende. Aan stalvoedering ontbreekt het al mede niet; want de tweede snede, of de toemaat, die voor eigen veevoeder gebruikt wordt, leverde eene goede kwantiteit en kwaliteit op, terwijl bovendien de roggeakkers vele en groote knollen verschaften. Den. 30 November heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken een bezoek gebragt aan de Rijks-Landbouwschool en aanverwante gebouwen te Wageningen. Met belangstelling werd alles door den Minister opgenomenzoowel de gebouwen der Rijks-Landbouwschool ais die der landbouwhoevewelke laatste in aanbouw binnen een dag of 14 gereed zullen wezen. Te Melbourne werd onlangs een bod van 18 000 gedaan en afgeslagen voor een merino-ram, die op eene tentoonstel- ling der schapenfokkers-vereeniging aldaar was bekroond. De eigenaar betaalde indertijd 10,800 voor den vader van het kostbare dier. Blijkens berigt van Zr. Ms. gezant te Berlijn, is in het Groothertogdom Oldenburg de in- en doorvoer van rundvee uit Nederland weder toegestaan op de voorwaarden welke op den in- en doorvoer van Nederlandsch vee in Pruissen zijn vastgesteld. In Noord-Amerika vriest het reeds zoo hard, dat 800 vaar- tuigen met koren zijn ingevroren. Naar in de N. R. Ct. uit Deventer gemeld is, heeft de heer H. J. Ankersmit, in de vergadering van den gemeenteraad van 22 Nov. voorgesteld: ,,om het subsidie van 500, hetwelk de gemeente steeds geeft aan den Landbouw-proeftuin, die geen levensvatbaarheid heeft, met 1 Jan. 1881 te doen vervallen." In vroegere jaren waren de dank-, vast- en bededagen in ons land oogstdagen voor de behoeftigen. Zoo collecteerde men in 1751 te Amsterdam op dien dag, 14 Maart, in de gezamenlijke kerken elf duizend twee-en-twintig gulden en acht stuivers; te 's Hage drie duizend drie honderd en vijf-en-dertig en te Utrecht twee duizend negenhonderd en zes gulden en vier stuivers. lets voor vrouwen. Dikwerf gebeurt het, dat men bij het gebrnik van uijen de helft bezigt en de rest laat liggen, om deze eerst na verloop van dagen te gebruiken. Deze handel- wijze is bepaald verkeerdomdat zij gevaarlijk is. Uijen toch hebben de eigenschapom alle slechte luchten (d. i. dus uit- wasemingen, vervluchtigde stoffen, smet- en stankstoffen enz.) in zich op te zuigen. En daarom moet men een uidie nog niet voor de keuken dienen moet, nooit in bedorven lucht laten hangen of liggenomdat zij dan zeer licht de draagster van ziekten worden kan. (Landb. Ct.) Door wijlen den heer P. van Keppel, gewoond hebbende te Doesburg, zijn onderstaande legaten besprokenaan het Roomsch- Catholieke parochiaal kerkbestuur te Doesburg eene som van 3000ten behoeve der Roomsch-Catholieke school aldaar eene som van 1500 en eene erfstelling, bestaande in de nalatenschap, na aftrek van legaten en kosten bedragende plus minus 12,000, onder den last van uitkeering aan daarbij genoemde insteflingen. Moderne liefde. Wanneer ik je huwen zal, Elvira? Zoodra ik onafhankelijk zijn zal." »Lieve hemel, Arthur, dat hoor 'k nu al vier jaar lang." »Geduld, wijn engelmaar mijn patroon heeft me tot dusverre altijd nog een knecht meegegeven als ik een aan- zienlijk bedrag in te casseeren had." »He, wat moet die patroon van jou een nare, wantrouwende vent wezen." VIJFDE KLASSE. van 100.— en daarboven. Zestiende Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs: Nr. Prijs: 592 100. 7412 400. f 100. 100. 9741 1000 15981... 200. 2050 H 100. en premie 30000. 17299... 200. 2483 200. 9841 100. 17399... 100. 3929 n 100. 10302 200. 17579... 100. 4901 K 400. 12995 u 5000. 17713... 100. 5392 K 100. 13007 200. 200. 5693 r 100. 13666 200. 20461... 200. 5864 h 400. 13819 100. Zeventiende Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs Nr. Prijs 5919 prem f3000. 15741 400. 18845... f 100. 12624 tr 100. 15813 100. 18918... 100. In den tegenwoordigen tijd is men gewoon om het bestaan van instellingen, om merkwaardige voorvallen en gebeurtenissen, om 't vervullen van betrekkingenhuwelijken etc. etc. na ver loop of na 't bestaan van eenige jaren te kenlenken hetzij feestelijk of wel door er melding van te maken in de nieuws- bladen, al naar gelang der omstsndigheden of van bet merk waardige der zaak. Dergelijke gebeurtenissen zijn zelfs in Haarlemmermeer wel lierdacht. Wie herinnert zich niet het Oranjefeest, het Waterloo- feest, het Aprilfeest, het begin der droogmaking van het Haarlemmermeer, enz. Het 25-jarig zelfstandig bestaan van Haarlemmermeer als gemeente: 11 Juli 1855 1880, is evenwel niet in herinnering gebracht. Zou niemand daaraan gedacht hebben? Hoe dit zij, wij willen thans toch niet verzuimen in herinnering te brengen, dat op den 14 December 1880 de oudste ambtenaar (in dienst jaren) in en van de gemeente Haarlemmermeer, 25 jaren zijne betrekking zal hebben waargenomen, en wel de heer D. Eggink; Gemeente-Secretarisals zoodauig bij besluit van den Gemeenteraad van 30 November 1855 benoemd, en den 14 December daaraan volgende in functie getreden. Wat de gemeente aan ZEd. is verpligt, weet een ieder, het is onnoodig hierover breedvoerig uit te weiden. Als men zoo een moeijelijke betrekking 25 jaren met vlijt, beleid en trouwde belangen der gemeente steeds op het oog hebbende, vervult, dan verdieut men niet alleen eervolle vermelding, maar dan is zoo iemand onmisbaar geworden en voor de belangen der gemeente en voor de andere ambtenaren, en zoo is het ook met verschillende commissienwaarin ZEd. is werkzaam geweest of nog is. Onze bedoeling is niet, hier alles op te sommen wat den heer Eggink tot eere zou strekken, dat is overbodig, zoo als men reeds hiervoren zeide, noch om een groot of te groot sprekend opstel te leveren; neen, maar alleen om den 14 December 1880 bij een ieder in herinnering te brengen als zijnde voor deze gemeente een gewigtigen dagmet den wensch, dat de heer Eggink en voor de belangen van zijn gezin, en voor de belangen der gemeente nog vele jaren levens moge gesckonken worden en, kon het zijn, om ook zelfs nog eenige welverdiende rust te genieten. Geachte ingezetenen van Haarlemmermeerwjj wenschen van harte dat de heer Eggink op die acbting, vriendsckap en toegenegenheid van uwe zijde mag rekenen, als waarvan ZEd. onzerzijds verzekerd kan zijn. Eenige belangstellenden. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmer- meerpolder Gelet op Art. 96 van het Reglement van Bestuur voor de Waterschappen in Noord-Holland Brengen ter kennis van de Ingelanden van dien Polder, dat de ONTWERP-BEGROOTING voor het Dienstjaar 1881, met de daarbij behoorende JUE.UORIE van TOELICHTING van af den lsten December 1880 gedurende Veertien dagen ter inzage zal worden gelegd in het Lokaal van Staats, in de Jansstraat te Haarlem, van des morgens 10 tot des namiddags 2 ure, en aan de Stoomtuigen Leegiiwater Cruquids en Lijnden, alsmede aan de Secretarie der Gemeente Haarlemmermeer; terwijl van de verdere tot die Begroo- ting behoorende Stukken ter eerstgenoemde Plaats kan worden kennis genomen. Haarlem, 25 November 1880. Djjkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL, Bijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 2