Lanionw. Gemengfie Berigten. - 198 Volgnr. 71 wordt daarop goedgekeurd tot een bedrag van f 1800. Volgnr. 72 wordt goedgekeurd. Volgnr. 73. Gratificatie aan brandspuitlieden. De heer Dorbeck merkt aan, dat onlangs bij een brand zoo veel drank is gebruiktook door de bestuurders, en wilde de rekening daarvan zien. De heer Verkuyl zegt, dat deze zaak wel bij de Finaneiele Commissie is besprokenmaar de Commissie heeft daarvan in haar rapport geen melding gemaaktdoch de zaak heeft wel de aandacht getrokken. De heer 'tHooft zou er voor zijn om niet meer te betalen dan de 25 cent, daarvoor bij het reglement toegestaan. De post wordt daarop goedgekeurd. Volgnrs. 74 en 75 worden goedgekeurd. Volgnr. 76. De Commissie stelt voor om den post voor kleeding der veldwachters te verminderen met 100 en meent dat zulks zeer goed kan. De heer Knaap zou het laken zelf willen koopen en dan de kleederen laten maken. Het voorstel der Commissie wordt aangenomen met 9 tegen 5 stemmen. Volgnr. 77 wordt goedgekeurd. Volgnr. 78. Brandspuiten. De heer 'tHooft releveert de opmerking der Commissie, in het verslag voorkomende, en meent dat het aanbeveling ver- dient, om de brandspuiten, die niet goed zijn, op te ruimen en nieuwe aan te koopen. De heer Bultman zoude dezen post willen verhoogen met 400 en dan een goede spuit met patent-assen aanschaffen. De heer Biesheuvel vraagt, of er wel gezorgd wordt dat de assen der brandspuiten, nadat die gebruikt zjjn, worden gesmeerd. De Voorzitter antwoordt toestemmend. De heer Timmermans wil 600 voor eene nieuwe spuit uittrekken en de oude verkoopen. De heer 't Hooft acht zoo een hooge som niet noodig en meent f 300 voldoende te zijn. Het voorstel van den heer Bultman, om de post met/400 te verhoogen, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Volgnrs. 79 tot 84 worden goedgekeurd. Volgnr. 85. Gemeente-veearts. De Voorzitter zegt, dat hij het gedeeltelijk wel eens is met het rapport der Commissie, maar toch doet de gemeente- veearts nog al eenige dienstbijv. als er slecht vee moet worden onderzocht, en andere zaken die hij moet doen; hij acht daarom verhooging van tractement wel wenschelijk. De heer Verkuyl vraagt en erlangt eenige inlichtingen omtrent de diensten door den gemeente-veearts te presteeren; terwijl de heer Bultman zegt, dat het de vraag is of, als er geen veearts is, het de Gemeente dan niet meer geld zou kostenwaarop de Voorzitter toestemmend antwoordt. De heer 'tHooft meent, dat het tractfement voldoende is voor de dienst die de gemeente-veearts voor de Gemeente doet. Overeenkomstig het voorstel der Commissie wordt deze post goedgekeurd op 150. Volgnr. 86. Door de Commissie is voorgesteld den post voor jaarwedden voor onderwijzers te verhoogen met 1000, met het oog op het geven van onderwijs in nuttige handwerken. Dienovereenkomstig wordt besloten. Volgnrs. 87 88 en 89 worden goedgekeurd. Volgnr. 90. De heer de Breuk zegt, dat het noodig is dat een tweede kagchel vvorde geplaatst in school nr. 5. De Voorzitter zegt, dat zulks nog niet is gedaanmet het oog op de te maken afscheiding. Volgnrs. 90, 91 en 92 worden goedgekeurd. Kosten van teekenscholenHieromtrent wordt gelezen een ingekomen adres van inwoners van Hoofddorp, zijnde J. Doeswijk en anderen. Na discussie zegt de heer Bultmandat op dit adres naar zijn oordeel, afwijzend moet worden beschikt. Volgnrs. 93 tot 99 worden goedgekeurd. Volgnr. 100. Renten. Op voorstel der Commissie wordt deze post met /50 ver- hoogd. Volgnr. 101. Aflossingen. Deze post wordt, overeenkomstig het voorstel der Com missie, met 2000 verminderd. Volgnrs. 102 tot 115 en volgnr. 116 worden goedgekeurd. Ontvang sten Volgnr. 1 tot 7 worden goedgekeurd. Volgnr. 8. Opcenten Personele belasting. De Commissie heeft voorgesteld het getal opcenten te ver minderen met 6 en dientengevolge de post te verminderen met 1123.38. De heer Bultman is daartegenmaar zou sleohts een opcent willen verminderen. Na eenige discussie wordt het voorstel der Commissie aan genomen met 13 stemmen tegen 1zijnde die van den heer Bultman. De volgnrs. 9 tot 20 worden goedgekeurd. Volgnr. 21 wordt, op voorstel der Commissie, verhoogd met 300. Volgnr. 22 en 23 worden goedgekeurd. De heer 't Hooft stelt voor, om, met terugkoming op volgnr. 7de post voor opcenten op de grondbelasting te verhoogen met 400 betwelk wordt goedgekeurd. De Begrooting, na de gemaakte veranderingenbedraagt in ontvangst f 78,275.30s in uitgaaf78,198.68s Batig saldo 76.62 De Voorzitter stelt voor de Begrooting aldus vast te stellen. Daartoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. XIV. Is aan de orde de Begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur, voor 1881. Het rapport der Finaneiele Commissie luidt als volgt: De Finaneiele Commissie heeft onderzocht de Begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, voor 1881. De Commissie had geene bedenkingenen stelt voor om deze Begrooting goed te keuren in ontvang en in uitgaaf op 4154.94s. De Commissie voornoemd (Get.) G. B. 't Hooft, P. Knaap Gz. P. Verkuyl. De Voorzitter stelt voor, de conclusie van het rapport der Commissie goed te keuren. Daartoe wordt besloten zonder hoofdelijke stemming. XV. Aan de goedkeuring der Vergadering wordt onder- worpen het navolgende ontwerp-besluit De Raad der gemeente Haarlemmermeer Gezien de Wet van 7 Julij 1865 Staatsblad nr. 79), Overwegende dat het tot dekking der gemeentelijke uitgaven over 1881 noodig is te beschikken over een gedeelte der Rijks belasting op het personeel; Besluit Er zal worden beschikt over vier vijfde gedeelten van de opbrengst der Rijks-belasting op het personeel over 1881/82 in deze gemeente geheven zullende worden. Gedaan te Haarlemmermeer, ter openbare Raadsvergadering van 28 October 1880, enz. Dit besluit wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming vastgesteld. XVI. Wordt aan de goedkeuring der Vergadering onder- worpen het navolgende ODtwerp-besluit. De Gemeenteraad van Haarlemmermeer, Gezien het Raadsbesluit van 28 October 1880, waarbij is goedgekeurd de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1881; Overwegende dat op die begrooting in ontvang is gebragt eene som van 4000, wegens subsidie uit de gemeentekas; Dat uit gemelde begrooting blijkt, dat de aangevraagde subsidie van 4000 werkelijk benoodigd is, ten einde de door het Armbestuur te doene uitgaven te bestrijden; Dat men tot dekking der uitgaven op geene andere of hoogere ontvangsten kan rekenen dan die vermeld in de aan- gehaalde begrooting; Dat uit de goedgekeurde rekening van het Armbestuur over 1879 blijkt, dat het buiten de subsidie geen genoegzame inkomsten heeft, en het verstrekken van subsidie dus onver- mijdelijk is; Dat het Armbestuur naar behooren voldoet aan zijne ver- pligtingen; Gelet op de artikelen 59 en 60 der Wet van 28 Junij 1854 Staatsblad Dr. 100); Besluit Aan het Burgerlijk Armbestuur van Haarlemmermeer wordt, voor het jaar 1881 eene subsidie verleend ten bed rage van 4000. Gedaan te Haarlemmermeer, ter openbare Raadsvergadering van 28 October 1880, enz. Ook dit besluit wordt zonder discussie of hoofdelijke stem ming goedgekeurd. XVII. Nader in behandeling genomen zijnde het adres van de gemeente-veldwachters om tractements-verhooging; Overeenkomstig hetgeen daaromtrent reeds bij de behan deling der begrooting is beslotenwordt op het adres gun- stig beschikt, en de jaarwedde van elk der veldwachters ver hoogd met /25, in te gaan 1 Januarij 1881. XVIII. Nader voorgekomen zijnde het adres van J. Lewis, doodgraver te Nieuw-Vennepom tractements-verhooging. Wordt besloten de vaste jaarwedde van den adressant te verhoogeD met tien gulden, in te gaan 1 Januarij 1881. XIX. Nader voorgekomen zijnde het adres van M. Verhagen, Gemeente-Ontvanger, houdende verzoek dnt zijne jaarwedde moge worden verhoogd. In verband met het hieromtrent bij de behandeling der begrooting voor 1881 reeds genomen besluit, wordt besloten aan Heeren Gedeputeerde Staten voor te stellenom de jaar wedde van den Gemeente-Ontvanger, met ingang van 1 Januarij 1881, te verhoogen met 50, en dus te bepalen op800. XX. Alsnu komt nader in behandeling het adres van T. Folmer, gemeente-vroedvrouw, houdende verzoek om tracte ments-verhooging. Wordt zonder hoofdelijke stemming besloten op dit adres afwijzend te beschikken. XXI. Komt in behandeling en wordt gelezen een adres van J. E. L. Heldoorn, tweeden klerk ter Secretarie, dd. 12 October houdende verzoek om verhooging zijner jaarwedde. Zonder discussie of hoofdelijke stemming wordt besloten op dit adres afwijzend te beschikken. XXII. Gelezen het adres van J. Doeswijk en anderen, te Hoofddorphoudende verzoek dat maatregelen mogen worden genomen tot het, gedurende den winter, doen geven van onder wijs in bouwkundig teekenen, en wel twee avonden per week. Wordt besloten aan de adressanten te berigtendat voor- alsnog geen termen zijn gevonden om aan hun verzoek te voldoen. De vergadering is daarna gesloten. HeeiUStede. Door den Raad dezer gemeente is in zijne jongste vergadering beslotenomte beginnen met het jaar 1881 de kermis alhier af te schaffen. Vlijmen, 8 Dec. De drukke aankweeking van vruchten, als kruis- en aalbessenframbozen en doperwtenwaartoe tegenwoordig ruim 100 hectaren tuingrond in deze streek ge- bezigd worden, heeft in 1880 aanuitvoer, hoofdzakelijk naar Engelandruim 60,000 opgeleverd. Met het oog op de lagere prij'zen van hop (/16 a 20 per 50 kgr.) verwaeht men grootere uitbreiding van vruchtenteelt. Weststellillg'werf, 8 Dec. De heer W. Dijkvroeger to Wolvega, thans te Hospersstaat Iowa (Amerika) meldt van daar het volgende ,,Mijn oogst over dit jaar is nitmuntend 600 bushel (schepel) tarwe, ongeveer 2000 bushel mars, 60 bushel lijnzaad, 70a 80 bushel rogge, 100 bushel garst en 500 bushel haver. ,,Ik ben thans in 't bezit van 8 paarden20 stuks hoorn- vee30 varkens en verder van schapenkalkoenen, eenden en andere vogels. Ieder, die van plan is over te komen raad ik aan om zulks in 't voorjaar te doen. Men kan 't land hier koopen zooals men wil't zij weidegrond of braakland. Ook voor hem, die geen geld heeft om te koopen of te huren, zijn de vooruitzigten niet ongunstig, daar er overal gebrek aan werkvolk is. Wie evenwel dadelijk land kan koopenmoet niet te ver van een station gaanwant dan kan men zijne waren beter afleveren. Men heeft wel eens gezegddat de pannekoeken hier aan de boomen groeijenmaar men moet de handen uit de mouw steken. Wie over 500 a 600 dollar kan beschikkenis er hier best aan toe. Dat 't velen hier goed gaat, kan hieruit blijken, dat een Geldersch eikschiller die vroeger te Wolvega wel eens bij mij in de herberg kwam en toen van 's morgen3 tot 's avonds laat hard moest werken in 't bosch om voor de zijnen te zorgennu niet gaarne met zijn vroegeren baas J. Groen, teOldemarkt, zou willen ruilen, want hij is nu een flinke boer. 't Is hier een bonte menge- ling van Gelderschen, Friezen, Hollanders enz. Men hoort hier eveDgoed Friesch spreken als in Friesland. Wie werken wil, kan hier wel verdienenaan smedenschoenmakers en andere ambachtslierlen is hier gebrek. Timmerlieden verdienen hier 2 dollars per dag en dan kan men ze nog niet krijgen zoodat er voor dezen ook zaken zijn te makenofschoon ieder met een beetje kennis en ijver ook een goed boer kan wor den. Sommigen der landverhuizers gaan ook wel westelijker; daar kan men het land voor niet krijgen, maar daar is't nog zeer onveilig door de Indianen. Wie lust heeft om over te komenkan zich gerust tot mij wenden. Ik ben bereid de noodige inlichtingen te geven, maar raad ieder aan niet in den winter, maar in 't voorjaar hier te komen. De zomers zijn hier warmer en de winters kouder dan in Nederland. Er is hier nog land genoeg te bekomeu, al wou geheel Friesland, jageheel Nederland overkomen ieder kon wel een stuk land krijgen. Er komen gedurig nog Hollanders over; die klagen over slechte tijdenmaar daar weten we niet van. Gaarne zou ik nog eens overkomen, maar mijne vrouw wil dit niet graag. Misschien komen mijne zoons nog eens over." Men meldt uit Assen Ma'isbroodmet rogge vermengd, wordt thans te dezer stede de 6 kilo voor 50 cent verkocht, terwijl de prijs van brood van zuivere rogge 64 cent bedraagt. De landbouwers in de provincie Drenthe voederen het vee in plaats van met lijnkoeken met ma'ismeel, en we! met goed gevolg. Frankrijk en Italie voeren per jaar voor meer dan 250 mil- lioen Nedtrlandsche guldens aan vetgemest pluimvee uit. Veertig pet. daarvan, dus 100 millioen guldens, is winst. In het tijdperk van 31 October tot 27 November 1880 zijn geene ambtsberigten omtrent het voorkomen van gevallen van tongziekte onder het rundvee ingekomen. In het daaraan voor- afgaand tijdvak van vier weken waren evenmin gevallen dier ziekte bekend geworden. Eene koe, in het bezit van een landbouwer nabij Northal lerton, brak een been en werd geamputeerd. Truth zegt, dat het dier daarna van een houten been voorzien is, met behulp waarvan het zich met groot gemak beweegt. Het ter- stond slagten van dierendie een der beenen brakenis dus eene absurditeit. Door dr. L. F. W. van Cooth, dezer dagen te Breda overleden, is aan de gemeente Breda 300,000 verinaakt voor de oprigting eener Ambachtsschool en 30,000 voor het bouwen van arbeiders- woningen, onder bepaling, dat deze kosteloos zullen worden bewoond door personen, die geen misbruik van sterken drank maken. De commissaris van politie te Deventer is tegen 8 December a. s. gedagvaard voor de openbare teregtzitting der regtbank te Zutfen, ter zake van moedwillige mishandeling. Bij 't voorbijgaan van een begrafenisstoet te Hoofddorp, vroeg eene vrouw aan een toeschouwer »Kan uwes me ook zeggen van wie dat dooije lijk is?" Het toevai kan soms zonderlinge dingen doen Dezer dagen werd de Oldenburgsche spaar- en leenbank door een van hare beambten bestolen. De dief ging op de vlucht. De bank zal ecbter schadeloos wegkomen, want onder de zaken, die ten kuize van den dader in beslag zijn genomen, was een Freiburger lot, serie 6415 n°. 48, waarop voor eenige dagen de prijs van 40,000 fr. is getrokken. Yan het stoomschip »IJmuiden" van de Amsterdamsche stooin- vaart-vereeniging, dat voor vier weken Stettin verliet, geladen met granen en koliij, ter waarde van 200,000, is sedert niets vernomen. Men vermoedt dat het schip met man en muis is vergaan. De kinderen van zekeren D. R. in de gemeente Schoterlaud speelden voor eenige da»en in het achterhnis en vonden toen niet zeer diep in den grond een kistje, waarin ongeveer 400 aan contanten. Het sckijnt dat dit een spaarpotje was van den vader; daar het gezin door het burgerlijk armbestuur ondersteund wordt, geeft de vondst nog al stof tot gesprek. Men zegt dat vrouw en kroost zich zelf voor 't vinden nog al goed beloond hebben en dat daarin de aanleiding ligt, dat vrouw en kinderen het. huis verlaten en elders een tehuis hebben gezocht. Yoor een bruilofsmaal te Knoxville, in Tennessee, had men bij ongeluk arsenicum in plaats van zout voor het voedsel gebruikt, zoodat 27 gasten vergiftigd werden. Negen hunner zijn gestorven. Een kortstondig bezit van 200,000 florijnen. Een geacht inge- zeten van 's Gravenhage zag op een avond in een eourant, dat op n°. 49 serie 1810 van de Oostenrijkscke loterijleening 1864 de hoogste prijs was gevallen. Dat nommer was het zijne. Te midden

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 2