1880. Vrijdag, IT December. Hk 51 AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDEB-BEL AN GEN GEWIJD. Een-en-Twintigste Jaargang. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6.— Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. \mis Hoofd-Agenten voor dit Weehblad, te Ilaarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 811 December 1880. Bepalingen voor de beproeving van Zaaiwerktuigen V Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFI'ENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. WliterHjk Woenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. R. AARLEMMER1EE de Heeren Dingsdag jl. herdacht de heer D. Eggink zijne 25-jarige ambtsvervulling als Secretaris der gemeente Haarlemmenneer. A1 vroeg wapperde de vlag van vele gebouwen. Tegen elf uur kwamen de Leden van den Gemeentoraad en die der Plaatselijke Schoolcommissie bijeenom den jube- laris geluk te wenschen en hem een paar prachtige geschen- ken te overhandigen en waarbij ook tegenvvoordig waren de Dijkgraaf en de Secretaris van den Haarlemmermeerpolder. Ook van verschillende andere ambtenaren werden blijken van belangstelling gegeven maar bovenal door de ingezete- nen in 't algemeen. Het was voor den jubelaris niet alleen een belangrijkenmaar ook een vereerenden dag, omdat de belangstelling in zoo ruime mate werd getoond, Ook wij hopen dat de wensch van zoovelen dat hij nog vele jaren voor de belangen der gemeente mag werkzaain zijn", moge vervuld worden. Tot postbode dezer gemeente is benoemd: W. Briffart, nabij Halfweg; terwijl, met ingang van 16 December, als postbode ontslagen is G. A. van Hattem. Het paard van H. van Dalennabij het Hoofddorp voor een speehvagen gespannen is op hoi en in 't water geraakt. Ook de heer H. C. R. Folmer is met paard en kar te water geraakt, zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. GEBORENAart, zoon van A. van Zanten en C. Tanis. Johanna Maria, dochter van J. Bijman en C. A. Bos. Aafje, dochter van J. Lelieveld en M. Koolhaas. Cornells, zoon van J. Spaargaren en G. van Zijverden. Willemijntje, dochter van M. van Lammeren en J. Bange. Cornelia en Arie (tweel.) dochter en zoon van J. van Tol en M. de Yries. Johanna, doehter van H. Bood en J. Wittekoek. Rijndert, zoon van J. H. E. Beukman en J. Kamphorst. OYERLEDENTrijntje, oud 10 maanden, doehter van P. de Ruiter en J. Kroes. Jannetje Znlver, oud 30 jaren, ongehuwd. Arnoldns Panis, ond 65 jaren, wednr. van Maria Catharina van Ostade. ONDERTROUWDJ. Kalf met A. van den Broek. GEHTJWDgeene. ECHTSCHEIDINGtusschen A. ScLekkerman en J. Veernian. Lees-Inrigting te Hoofddorp. Boeken worden ter lezing uitgegeven elken Zaturdag-avond van 67 uur, ten Raadhuize. Het leesgeld bedraagt Per week5 ct. Bij abonnement, per jaar1.50. Voor onvermogendennihil. Catalogussen zijn a 10 Cents verkrijgbaar. Sommige lezers worden herinnerd, dat zij nog in het bezit zijn van boeken die reeds lang hadden behooren te worden terugbezorgd. Capelle (Langstraat), 15 Dec. Het persen van leverantie Hooi heeft, zoowel hier als te Vrijhoeven-Capelletegenwoor- dig op breede schaal plaats, waardoor natuurlyk het opkoopen van Hooi zeer bevorderd wordt. De prjjzen zijn dan ook langzaam stijgende, ofschoon zij naar de kwaliteit zeer ver- schillen. Er wordt 38 a 45 per 1000 kgr. besteed. Te Leiderdorp is eene afdeeling Leiderdorp-Zoeterwoude der Hollandsche Maatschappij van Landbouw opgerigt. Het aantal toegetredenen bedraagt reeds 46. Als curiosura kan gemeld worden dat den 10 December een prachtige bonte vlinder, van de soort der Vennossa, te Venloo in de vrije natuur is gevangen. Daarenboven ziet men buitenbij heldere en zonnige dagen, veel van deze insecten vliegen, waaruit men kan opmaken dat deze dit jaar niet in poppen overwinteren. Wei een bewijs dat'het wintergetijde niet streng is. In het N. v. d. D. heeft Mr. Amersfoordt gezegddat het beste middel tegen de leverbotziekte der schapen zont isen dat als zoodanig brak water (mengsel van zoet- en zeewater) mede nuttig zijn kan. Den 9den dezer is, in tegenwoordigheid van dijkgraaf, heemraden en hoofd-ingelandenbenevens eenige belangstellen- denhet 2e stoomgernaal van het waterschap de Beemster, nabij de Rijp, beproefd. Het stoomgernaal heeft een vermogen van 150 paardekrachten in waterafvoer en bevat 2 direct wer- kende centrifugaalpompente zamen kunnende uitslaan 140 kuh. meter per minuut ter lioogte van 5 M. De stoomwerk- tuigen zijn geconstrueerd volgens Compound systeem de stoomketels4 in getal, naar het Galloway type, een en ander volgens de nieuwste constructiesmet het oog op een zoo gering mogelijk stoom- en kolenverbruik. De bouwwerken geheel benedendijks geplaatst, bestaan uitmachinekamer, ketelgebouw en woouhuis voor het personeelen vormen 3 afzonderlijk staande gebouwendoor gemetselde doorloopen onderling verbouden; verder een gemetselde duikersluis in den ringdijk en een kolenterreingroot 500 meter, aan de aehter- zijde van het gemaal. De machinerien, gebouwen en verdere inrigtingen bleken geheel aan de verwachtingen te voldoen en meer dan het ver- eischte vermogen te ontwikkelen. Bij de uieuwe grensverdeeling tusschen Mijdrecht en Wilnis een gevolg van de inpoldering der Rondeveensche plassen zal een gedeelle van Wilnis met de katholieke kerk bij Mijdrecht worden jjevoegd. Het gedeeltedat met de protestantsche kerk overblijft, zal den m.am WrSnis blijven bebouden. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Land bouw is van meening, dat, in verband met de gunstige resul- taten op de vee- en zuiveltentoonstelling te Londen verkregen het zaak zoude zijn om ook op de in het volgende jaar te Birmingham te houden tentoonstelling voor een goede inzen- ding zorsj te dragenzoodoende zou men onzen goeden naam bestendigcn en onze producten in Engeland meer en meer ingang doen vinden. A1 de ledeu van dat bcstuur deelden de meening, dat het op den weg lag van de groote maat- schappijeu van landbouw, om te zamen de Nederlandsche in- zendingen te bevorderen en te steunendaarom heeft het hoofdbestuur zich gewend tot de Friesche en Geldersche maat- schappijen om daarover in overleg te treden. Wanneer een bepaald voorstel kan gedaan wordenzal een algemeene ver- gadering worden bijeengeroependie trouwens toch bijeen moet komen ora een wijziging der begrooting, noodig geworden door het verhoogen der cootributie, goed te keuren. Te Mantinge in Drenthe heeft een arbeider, by het veen- hakken, op een uitgestrektheid van 10 vierkante meters, ze3tig adders gevonden waarbij twee van bijzondere groolte en dikte. Er zijn, naar een Engelsch blad mededeelt, proeven ge- nomen omtrent hetgeen cen paard noodig heeft om van te leven. Het kan 25 dagen in het leven blijven zonder te eten als het genoeg water krijgt, en zestien zonder eten of drinken maar slechts vijf, als het stevigen kost krijgt en niet drinkt. Een paard, dat in drie dagen niet gedronken had, dronk in drie rainuten 52 liters water. Door eene expeditieonder leiding van den Duitseben plantkundige v. Mullerin het noord-westen van tropisch Australie ondernomen, zijn daar niet minder dan 10 millioen hectaren vruchtbaar weideland ontdekt, dat rijkelijk door water besproeid wordt. Naar men verwacht zullen de nieuwe gronden weldra alle gecoloniseerd zijndaar de hitte er door den zeewind aan- merkelijk getemperd wordt en bet klimaat er gezond is. Daar enboven maken verscheidene voortreffelijke havens Noordwes- telijk Australie voor de scheepvaart ligt toegankelijk, terwijl het Suezkanaal een gemakkelijken weg aaubiedt om de produc ten der nieuw ontdekte landen naar Europa te voeren. Als iets zeldzaams deelen we mede, dat eene koe van den landbouwer J. D., te Winde, binnen 1 jaar 4 kalveren ge- worpen heeft. Beide keeren waren 't een stier en een koekalf. De eerste bos asperges van het wintersaizoen is te Parjjs aan de markt geweest. Het bosje koslte maar 300 franks zegge 150. Het tijdstip, waarop de jonge hoenders met eijeren leggen beginnen, kan men, volgens een Hanoveraansch kippenhouder, op de volgende wijze vervroegen Hij laat telkens in November of de eerste dagen van December een laag versche paarden- mest van 0.5 tot 0.75 meter dik in het kippenhok brengen en dezen mest met 0.3 meter aarde bedekken. De dieren ge- voelen zich daarop blykbaar behagelijk en verkiezen de plaats op den bodem dikwijls boven het rik. Het gebeurde niet zeldzaam dat de berigtgever nog voor Kerstmis eijeren van zijn jonge kippen had. Volgens een andere raededeeling is het voederen van mais wel zeer geschikt om kippen vet te mesten, maar niet om het eijerleggen te bevorderenomdat de stoffendie voor het vormen van de eijerschaleu en van het eiwit vereiseht wor den, in het genoemde voedermiddel in te geringe hoeveelbeid aanwezig zijn. Het beste kippenvoeder is haver, daarna gerst, dan tarwe enz. Een weinig fijn gehakt vleesch verdient teveDS aanbeveling: paardenvleesch is o. a. daarvoor zeer geschikt. Dit laatste voeder zou bovendien zeer geschikt zyn om het oppikken der eijerschalen en daarmede van het ei zelf door de kippen te verhinderen of deze er van af te wennen. Het vleesch moet in dit laatste geval rauw gevoederd en met een weinig kalk van muren of fijn gestooten oester- of andere schelpen vermengd worden. Een paar eijeren van porcelein in het nest van de snoeplustige hen gelegd, doen hun bet pikken der schalen tevens afwennen. Hoe aanzienlijk de uitvoer van vleesch uit Amerika begint toe te nemenblijkt uit de zaken van de export-firma Armour Co., te Chicago, die in 1879 met een verlies van een millioen dollars sloot, en in dit jaar reeds zeven millioen dollars verdiende, zoodat er, na dekking van het verlies, in het vorige jam- geleden, eene zuivere winst van 6,000,000 dollars of f 15,000,000 oversehiet. die zullen worden ingezonden op de Algemeene Ten toonstelling der Hollandsche Maatschappij van Land bouw in September 1881 te houden te Schagrn, welke beproeving zal geschieden in het voorjaar van 1881, op nader te bepalen plaats en tyd. Art. 1. Pryzen worden uitgeloofd voor rijen-zaaiwerktuigen bij den akkerbouw in gebruik, hetzij die in het binnen- of in het buitenland vervaardigd zyn. Art. 2. De Commissie van beoordeeling bestaat nit 5 le den, te benoemen twee door de inzenders en drie door het Hoofdbestuur der Maatschappij. Art. 3. De mededingers moeten op den nader te bepalen tijd met hunne werktuigengeheel gereed om in werking te brengen, benoodigd personeel en paarden, op de aangewezen plaats tegenwoordig zijn. Art. 4. Indien de weersgesteldheid of de gelegenheid voor het werk ongunstig wordt geoordeeld, blijft het recht aan de Commissie voor regeliDg dezer beproeving benoemd om haar te laten doorgaan of uit te stellenwaaraan de inzenders verpligt zijn zich te onderwerpen. Art, 5. Voor zooverre werklieden en paarden aanwezig zijn, kunnen de inzenders daarvan gebruik maken, mits zij bij de inschrijving zich daaromtrent verklaren cloch zonder dat deze Maatschappij instaat voor het werk of beschadiging van het werktuig. Indien de inzenders zelf voor werklieden en paar den zorgen zijn zij verpligt, zoodra blijkt dat het personeel niet voldoende geoefend is onmiddellijk het werk te staken. Blijkt bij de beproeving dat een werktuig naar het oordeel der Commissie niet voldoet, dan wordt de beproeving daar mede niet voortgezet. Art. 6. De te zaaijen granenpeulvruchten en fijne zaden worden kosteloos verstrekt. Art. 7. De werktuigen met toebehooren die mededingen moeten vrachtvrij naar en van het terrein vervoerd worden en op kosten der inzenders worden ingezonden op de alge meene tentoonstelling der Maatschappij in September 1881 te Schagen. Art. 8. Mededinging is geoorloofd zoowel aan heeren fabri- kanten als aan hunne agenten zoomede aan heeren landbou- wers. Mogten meer dan een werktuig van denzelfden fa- briekant en van hetzelfde stelsel worden aangegeven, dan zal voor de aangevers worden geloot wie van hen kan mededin gen. Echter zal, wanneer een fabrikant of zijn bekende agent inzendtaan hem de voorkeur worden gegeven. Art. 9. Aangifte van mededinging moet geschieden voor den 15den Januari 1881 aan den Secretaris-Penningmeester der Maatschappij te Loosduinen met opgaaf van het stelsel den naam van den fabrikant en den verkoopprys. Mogt lo- ting noodig zijn, dan geschiedt die op eene vergadering van het Hoofdbestuur. Art. 10. Aan ieder aangever wordt minstens 14 dagen voor de beproeving berigt of zijn werktuig ter mededinging is aangenomen. Art. 11. Het lot bepaalt voor iederen mededinger het ge deelte dat door hem bewerkt moet worden. Reclames over

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 1