Haarlemmermeer-Polfler. Haarlemmermeer. Laiioiiw. 1880. Een-en-Twintigste Jaargang. No. 52. Vrijdag24 December. AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. IPrijs van het Abonnement in het Jaar6. Hoofd-Ageuten voor (lit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. - BURGERLLJKE STAND. Aangegeven van 1521 December 1880. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 13% Cent. ttU'U/ ii Prjjs van een enkel Nommer 15 Cent. de Heerren Agenda voor de Vergadering van Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeerpolder, te houden op Woensdag 29 December 1880, des morgens len 10% ure,in het lokaal van Staats, te Haarleui. I. Mededeelingen. 2. Voor9tel van het Dagelijksch Be- stuur tot het leggen van een hevel in sectie FF. 3. Adres van den heer A. L. Dijseririck, om verbetering van den weg achter het Lisserbroek. 4. Rapport der commissie van onderzoek der Begrooting voor 1881. 24 December. In den afgeloopen nacht werd deze gemeente door een verschrikkelijke brand geteisterd. De groote boerderij van A. Spaans, bij den Lisserweg, is geheel afgebrand, waarbij 25 stuks vee in de vlammen omkwamenen al het hooi, de granen en inboedel door den brand werden vernield. Van de 155 iugeschrevenen voor de Nationale Militie, die in Februari a. s. moeten lotenhebben ODgeveer 7 5 vrijstel- lingen welwegens broederdienst 33 eenige wettige zoon 14 te klein 11, ligchaamsgebreken 10, eigen militaire dienst 5, tweelingbroeders 2. Gerrit de Munnikschippersknecht, van Schiedam, die 15 November 11. in de Kingvaart dezer gemeente bij Burger- veen over boord is geslagen en verdronkenis den 18 dezer, bijna op dezelfde plaatsteruggevonden. Ingevolge aanschrijving, mogen in het vervolg op ongezegelde verzoekschriften van onderwijzersom plaatsing, geene be- schikkingen worden genomen. Was het ongunstige weder, in den morgen van den 21 dezer, een droevig vooruitzicht voor de kinderen, die 's avonds te Hoofddorp feest moesten gaan vierenhet mooije weder op den middag en de heldere maneschijn in den avond vrolijkte de jongelui weder gebeel op. Het was feest voor de kinderen van de Zondagscholen in Haarlemmermeer ten noorden van den Bennebroekerwegin de kerk te Hoofddorp. Er waren ongeveer 650 kinderen bijeen behalve de ouders en de geleiders. Lang werden de kinderen genoegelijk bezig gehouden door toepasselijke voorstellingen met een tooverlantaarn. By elke plaat werd, of door Ds. Heinecken, of door den heer Felix, evangelist, eene uitlegging gegeven. Het feest werd afgewisseld door gezangen hegeleid door het orgel, hetwelk door den heer Wesseling, hoofd-onderwijzer te Hoofddorp, werd bespeeld; alsook door het uitdeelen aan alle kinderen van boekjes, het nuttigen van krentenbroodeuz. Ds. Heinecken beeft zich voor deze zaak vele opofferingen getroost, en tevens getoondzooals altijd, dat Z. Eerw. een kindervriend is; zoo ook de heer Felix. Laten wij de tolk der kinderen en van hunne ouders zijn, om Ds. Heinecken, den heer Felix en alien, die aan het wel- slagen dezer zaak hebben medegewerkt, voor al het goede en aangename, aan hen bewezendank te zeggenin overdenking van vers 3 van Psalm 134. Agenda voor de Vergaderiug van den Gemeenteraad van Haarlemmermeerte houden op Donderdag den 30 December 1880, 's voormiddags 10 nre, in het Raadhuis. 1. Ingekomen stukken en mededeeliDgen. 2. Yerzoek van mej. Rischom eervol ontslag als hulp-onderwijzeres aan school nr. 5. 3. Benoeming van eene vroedvrouw voor Abbenes. 4. Verzoek van W. G. Wervers, om afschrijving wegens Hoofdelijken Omslag. 5. Adres van T. Sanders, om concessie voor een stoomtramweg van Amsterdam tot Hoofddorp. 6. Verzoek van Leimuiden, om vergoeding voor het schoolgaan van kinderen uit deze gemeente op de school te Leimuiden. 7. Vaststelling van een Plaatselijk Schoolreglement. 8. Idem van eene instructie voor de on derwijzers. 9. Idem van Yerordeningen op de heffing en ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. tliterl{jk Woentdag,) invordering van schoolgelden. 10. Brief van den directeur van het post- en telegraafkantoor, omtrent gebreken aan zijn woning en kantoor.11. Verordening tot wering van klaauw- zeer en rotkreupel onder de schapen. 12. Wijziging der begrooting voor 1881. 13. Besluit tot bepaling der te heffen opcenten op de personele belasting. GEBORENJan Marius, zoon van C. H. van de Pol en M. J. van Wijk. Lena, dochter van J. Smits en C. Kardol. Hendrikus, zoon van D. Bakker en M. Planken. Johannes Cornells, zoon van C. A. Kuijper en J. Eijkman. Neeltje, dochter van C. Steenks en M. Overkleeft. Dirk Cornelis, zoon van J. D. Ravensbergen en C. Tanis. Bastiaan, zoon van H. Boterbloem en A. van Kooten. Cornelis, zoon van J. Roije en N. Palsrok. Cornelis, zoon van J. Boeregeest en M. de Groot. Grietje Johanna, dochter van H. Sepers en P. van Harten. Neeltje en Cornelia (tweel), dochters van W. Zorge en L. Yaalburg. Jacob Arie, zoon van P. Rus en A. J. van den Heuvel. Anna Maria, dochter van C. Hak en A. Heijsteeg. Wouterina Maria, dochter van J. Verbeek en S. de Graaff. Jan Willem Antonie, zoon van A. den Haan en B. Boterman. LEVENLOOS GEBORENEen kind van J. Smits en C. Kardol. OVERLEDENMargaretha Kempen, oud 27 jaren, gehuwd met "Jan Kooijman. Erancina Maria, oud 15 maanden, dochter van E. J. van Waardenburg en J. Sandifort. Janna, oud 12 weken, doohter van D. Offerman en C. P. Franspoise. Maria, oud 7 maanden, dochter van J. van der Veer en J. Abenes. ONDERTROUWDH. de Vries met J. Kaptein. J. W. Heuvel met J. Mesman. B. Verhulp met A. M. Suringar. GEHUWDgeene. Nadat bijna vijf jaar de zerk op den grafheuvel van Dr. J. P. Heije diens stoffelijk overschot had gedekt, werd zij op Woensdag 15 Decemberopnieuw weggenomenom eenen jongen doode in den donkeren schoot der aarde neder te laten. Het was het eeaige zoontje, het oudste kind, van den heer W. Zervas, te Keulen, aan wien deze treurige plegtigheid verricht werd. De diep bedroefde vader met zijnen broeder en eenige andere huuner, vergezelden het lijkje naar zijne laatste rustplaats. De schoolkinderen, die aan de familie Zervas en Heije zoovele verpligtingen hebbenvolgdeu evenzeer. Het waren aandoenlijke oogenblikkentoen zij gezamenlijk het volgende lied aanhieven Al zijn wij waarlijk met te ryk, Toch gaven wij met vreugd ons goed Zoo God uw Alfred had behoed, En wij niet stonden bij zijn lijk. Maar nu des Heeren wijze wil Het dierb're kinddoor ons beschreid Deed ingaan tot zijn eeuwigheid Nu zwijgen wij eerbiedig slil, En denkenmet gebogen hoofd Bij 't vallen van dien jongen stam „De Heere gaf, de Heere nam, „De naam des Heeren zij geloofd Ook de schoolmeester en de godsdienstonderwijzer spraken eenige woorden van deelneming, waarop veertien kransende eene schooner nog dan de andere, door kinderhanden op dit kindergraf ter neder gelegd werdeu. De vader zelf dankte, hoe moeijelijk hem zullks ook vielvoor de ontvangen deel neming. Zwaar is de slag, die den heer Zervas en familie getroffen heeft. Het was zijn eerste kind; 2 jaar nog de tijdgenoot van zijnen overleden grootvader Heije, die het by notarieele acte had aangewezen als de toekomstige landheer van Abbenes; een veel belovend kDaapje, dat hetzelfde vrien- delijk-nobele karakter bezat als zijn vader. Eene hartader-breuk nam het kind, in den tijd van tien minuten, plotseling uit het leven weg. Een zelfde steeu dekt thans beider graf, dat van den kindervriend Heije en zijn 7 jarigen kleinzoon. Mogen beiden sluimeren tot hooger ontwaken! Ingez Door den landbouwer H. Oosting, te Wapserveenis een vet varken te Steenwyk afgeleverd aan den koopman van der Laan van Heerenveenwaarvoor /200 werd betaald. Voor nagenoeg drie maaDden werd dit thans buiteugewone dier op de markt te Steenwijk aangekocht voor 62.50. Op last van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijver- heid ziet thans het le deel het licht van het Verslag van den Landbouw in Nederland over 1878 opgemaakt uit officieele en andere bescheiden, door den heer C. J. M. Jongkindt Coninck te Wageningen. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Daaruit blijkt o. a. dat zich in Nederlandop eene opper- vlakte van 3,257,560 hectarenbevonden woeste grond 723,228 hect.; wateren 133,213; dijken en wegen 41,466; onbelaste grond 89,014; bebouwde en lustgronden 32,307 bouwland 857,540; grasland 1,109,354; bosch 218.472; boomgaarden 24,104 en tuinen 28,863 hect. Uit eeue vergelijking van deze cijfers met die omstreeks 1833 verkregenontwaart men o. a. dat de woeste grond toen op eene oppervlakte van 910,225 hect. geschat werd, zijnde dus 186,997 meer dan in 1878 dat er in laatstgemeld jaar daaren- tegen 5046 hect. meer bebouwde en lustgronden waren dan in- 1833; dat de wei- en hooilanden met 47,542 hect. zijn toege- nomen, de bosschen met 49,386 hect. enz. Uit alle cijfers blijkt van eene vermeerdering van outginning en bebouwing Wat den staat van den veestapel betreftmen telde in 1878 in Nederland 275,290 paarden, 1,471,193 runderen 909,107 schapen (7820 kndden), 154,467 geiten en 359,950 varkens. Het getal paarden beliep 36,061 meer dan gemiddeld over 185160 en toont eene standvastige toeneming aan; dat der runderen was 210,352 meer, dus eene hoogst belangrijke toe neming. Ook dat der schapen wies niet onbelangrijk aan, namelijk met 91,944. Er waren in 1878 39,015 meer geiten dan in 1860 en 111,118 meer varkens dan gemiddeld over 185260, ofschoou er in 1878, tengevolge van de varkens- ziekte in 1877, zelf3 een klelne aehteruitgang te bespeuren was. In de laatste Landbouwvergadering te Zwolle is de eerste spreekbeurt vervuld door den heer M. T. Markt van Iloutenisse die op eenvondige en duidelijke wijze de rundveefokkerij be- handelde. De spreker had zijne rede gesplitst in twee deeleu waarvan het eerste de fokkerij en alles wat daarbij in aanmerking was te nemen, het tweedede voeding en behandeling van het jonge vee inhieldwelk een en ander de kenmerken droeg niet alleen van strenge wetenschappelyke studie, maar ook van veelomvattende practische kermis. Daarna gaf de heer Markt gelegenheid om over het behandelde met hem van ge- dachte te wisselen waarvan velen gretig gebruik maakten, wat zeker tot vermindering huuner kennis strekte. Bewoners van het Schotsche stadje Maryhill worden uit hunne huizen verdreven door heirlegers ratteudie als eene der plagen van Egypte plotseling zijn komeu opdagen. Bij een der burgers hebben deze ongenoode gasten in eenen nacht veertien biggetjes en veertig kippen gedood en opgegeten niels overlatende dan eenige zorgvuldig afgeknaagde beenderen. Een Parijsch veearts beveelt het volgende kit aan voor ge- barsten paardenhoeveneen kwaal aan sommige paarden eigen, nl.twee deelen gutta-percha en een deel fijngestooten ammo- niakhars zamengesmolten en, nadat dit mengsel bekoeld is, met een heet gemaakt mes in de barsten gesmeerd. Dit smeersel wordt zoo hard en tevens taai dat men er spijkers in kan slaan en deze er vast in blijven zitten. Uit de Friesche vlasstreken wordt de afvnl van vlas, heade genoemdverzonden naar Brementer vervaardiging van dweilen zwabbersbalen grof zeildoek en ander grof weefsel. Deze afval wordt tegen hooge prijzen gekocht. A. schrijft in SempervirensSneeuw onder den grond te spitten, is in de meeste gevallen hoogst schadelijk; vooral op bosch-, zand- en heidegrond heeft het zeer nadeelige ge- volgen, want die soort van gronden zijn in den regel koud. Zware kleigronden maken hierop eene kleine uitzondering 't verdiend aanbeveling om die voor of tijdens den winter grof te laten omspitten bij voorkeur als het een weinig vriest of gevroren heeft, en al geraakt er dan een weinig sneeuw onder, dat kan op zulke gronden minder kwaad. Kleigronden worden poreus eu veel gemakkelijker om te bewerken als ze tijdig omgespit zijn en de kluiten ter deeg doorvriezen. Voor lage veenachtige gronden verdient het de voorkeur, om die eerst na den winter om te spitten. Heeft men stijve gronden die vooral door ruigen mest goed te maken zijndan doet men best die niet voor den winter te doen onderspitteumaar ze over het land uit te spreiden en tn 't voorjaar te doen inspitten. D. v. d. W. voegt daaraan toe Ettelijke jaren geleden liet ik een kamp weiland voor kweekerij insteken. Ik wenschte dat stuk land gaarue voor den winter omgespit te hebbenomdat in 't voorjaar de werkzaanheden altijd over de hand loopen. In December viel er dik sneeuw zonder vorst en 't spitten ging lustig zijn gang omdat er toch niets anders kon worden uitgevoerd. Docb bij het poten in het daarop volgend jaar vonden we in 't begin van Juny Dog sneeuw in den grond mijn grondstuk was als vergiftigd en de gevolgen daarvan verdwenen slechts lang- zamerhand. A A R L E MM E R If E E R.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1880 | | pagina 1