- 6 - Een nieuw Hooiwerktuig. Fi Wat eene vrouw verinag. dat de aardbeziencultuur ter genoemde plaatse nog slechts van ondergeschikt belang is, als een bijzaak wordt beschouwd en hoofdzakelijk aan de kleiuere kweekers en den werkenden stand ten goede komt. Maar aangezien bijna alle mensehen dit ooft zeer beminnenligt ons bedunkens in bovenvermeld feit een vingerwijzing en de vraag opgeslotenof, behalve in de bekende strekenook nog niet op vele andere plaatsen hier te lande deze cultuur als bijzaak met groot voordeel naast andere teelten ter hand kan genomen worden. De bijenteelt is in de laatste jaren aanmerkelijk achteruit- gegaan. Als voorbeeld hiervan kan dienen dat in het jaar 1860 het aantal bijenkorven te Barneveld 5652 bedroeg en in het jaar 1880 het cijfer 2448. De voornaamste oorzaken moeten vooral gezocht worden in de ongunstige weersgesteldheid en daardoor de mindere opbrengst. In de laatste drie verloopen jaren vooral is die teelt verminderd in 1877 telde die gemeente 2921 korvenin 1878 2829. De opbrengst was in 1880 echter vrij bevredigend, in dat jaar bedroeg die per korf gemiddeld 12 kilogr. aan honig en 1 kilogr. aan was. Als men rekent, dat een opbrengst van 7 tot 9 kilogr. een overvloedig gewin genoemd wordt, is boven- staande mededeeling zelfs zeer gunstig. Volgens de Milwaukee Herald brengt de verkoop van het lijnzaaddat door den vlasbouw in Wisconsin, Jowa, Michi gan en Canada wordt gewonnenzooveel op, dat aUeen daar door de kosten van aanbouw worden gedekt. De opbrengst van het gewonnen vlas is dus zuivere winst. ledere akker, ongeveer 0 4 hectaren groot, levert gemiddeld 8 a 15 bushel (1° bushel 86 '/4 liter) ljjnzaad, terwijl de bushel voor l'/i dollar wordt verkocht. Een lijnoliefabriek onlangs te Detroit opgerigt, is in staat jaarlijks ongeveer 200—800,000 bushel lijnzaad uit te persen. Bij weinig dieren is de spierkracht zoo sterk onlwikkeld als bij de insecten. Het schijnt dat Plinius dit het eerst heeft opgemerktwant hij zegt in zijn geschiedenis dernatuur, dat de° mierenin vergelijking met haar ligchaamsgrootte, een buitengewone kracht bezitten. Een vloodie toch slechts ongeveer 3 mm. lang is, kan sprongen vau 1 meter makenwanneer een panther, een der vlugste onder de gewervelde dieren, dergelijke sprongen kon maken, dan zouden die ongeveer een kilometer (1000 meters) groot zijn. Het is merkwaardig, dat naarmate de insecten kleiner zijn, hunne spierkracht grooter is. Men kan de spier kracht der insecten uit drie verschillende oogpunten beschouwen 1». als trekkracht, 2°. als stootkracht, 3°. als draagkracht bij het vliegen. Plateau uit Brussel heeft hiervan een zorgvuldige studie gemaakt en wij willen hier enkele, door hem gedane waarnemingenin korte trekken mededeelen De trekkracht van een volwassen man is ongeveer 50 kilogram, zijn ligchaamsgewicht gemiddeld 65 kgr.de verhouding tusschen trekkracht en ligchaamsgewicht is dus slechts 0.76. Bij het paard is deze verhouding nog kleiner, namelijk slechts 0.68. Hoe geheel anders is het hiermede bij den meikever, die een last kan trekken 14 maal zwaarder dan hij zelf isDe soorten van het geslacht Caralus (loopkevers) trekken zeer gemakkelijk een last, die hun eigen gewicht 17 maal overtreft. De Erichius- soorten hebben eveneens een ongehoorde trekkracht; het ook bij ons voorkomende bloemtorretje Frichius fascials) kan een last trekken, die 42 maal zwaarder is dan zijn ligchaamsgewicht. Niet geringer is de stootkracht, die ongetwijfeld grooter is naarmate de insecten kleiner en lichter zijn. De soorten van het geslacht Geotrupes (mestkevers) kunnen een last, 16 maal grooter dan hun eigen gewicht, vooruitschuiven. Onthophagus nuchicornis, ook een mestkever, schuift een last vooruitwelke 79 maal zwaarder is dan hijzelf. Niettegenstaande dit alles zijn de spieren der insectenofschoon groot in getalzeer klein. Men meent dikwijls, dat de insecten meer spieren bezitten dan de gewervelde dierendoch dit is een dwalingbij de eersten zijn alleen de verschillende spierbundels vrij, die bij de laatsten tot dikke bundels zijn vereenigd. Wat de draagkracht bij het vliegen aangaat, Plateau heeft ontdekt, dat de verhouding tusschen den opgeheven last en het ligchaamsgewicht van het vliegende insect gelijk 1 is, in andere woorden duseen insect van 1 gram ligchaamsgewicht kan ook een last van 1 gram mee in de hoogte nemen. Deze kracht is dus veel geringer dan de trek- en stootkracht. kooper kwam dan op de gewone natuurlijke wijze. Het hoofd- voordeel bestaat echter hierin, dat men bevrijd is van de invloeden van sleeht weder. Regen in den hooitijd maakt den landlieden dikwerf eene heele%treep in de rekening. Niet zelden komt het den zorg- vuldigsten over, dat hij na dagen lang keeren en opschudden zwart verregend, alle voedselstoffun missend hooi, verkrijgt, dat beter past op de mestvaalt dan in de schuur. De vmding- rjjke Engelschen schijnen deze ongemakken eens te willen voor- komen en bericht een Duitsch blad daarover het volgende: bij de hooiwinning zijn in Engeland den verloopen zomer, proeven genomen met een nieuw toestelwaardoor het hooi door toevoer van heete lucht gedroogd wordt, en welke proeven zeer praktisch uitvoerbaar bleken tez\jn. Volgens mededeeling van den Times, behoeft de landman, voorzien van dit, toestel bij den hooibouw het regenachtige weder niet meer te veezen. Bij proevendie op eene boerderij van den hertog van Man chester genomen werden, is met dit nieuwe toestel het gras van 16 acres, door den hooidroger in eene behandelingin droog krachtig en welriekend hooi, veranderd geworden, dewijl het anders bij den toen steeds vallenden regen geheel bedorven zou geworden zijn. Het door W. A. Gibs uitgevonden toestelbestaat uit twee deeleneen stel op raderen, waarop zich een met ljzeren platen voorziene bak bevindtdie als een soort paternosterwerk arbeidt, door welken het gras langzaam wordt voortgeschoven terwijl het te gelijkertijd aan eenen fellen stroom verhitte lucht wordt blootgesteld en opgeschud door een nj rond- draaiende hooivorken. Het andere deel bestaat eveneens uit een toestel op raderen, die voorzien is van een oven en een b'aasbalgde blaasbalg wordt door een locomobiel gedreven. Dit eerste toestel, dat tot proef-diendewas ongeveer 30 voet lang en 12 voet breed; zonder twijfel kunnen er nog groote verbeteringen aan worden toegebragt. Niettegenstaande werd berekend, dat reeds met dit werktuig het hooien goed- Door wijlen dr. E. W. van Cooth, te Breda, is aan dekerkder parochie van de H. Barbara aldaar, eene som van /3000 gelegateerd. In het museum van wasfiguren en anatomische praeparaten, te Amsterdam, trekt tegenwoordig bijzonder de aandacht een »houten band", die alles schrijft, wat gevraagd wordt, optelt, aftrekt, ver- menigvuldigt, kortom, alles doet als een welopgevoede hand, zonder dat men iets van de mechaniek waardoor deze werkzaamheid wordt te weeg gebragt, bespeurt. In dit onbekende ligt de //attraction". Liefhebbers van het verklaren van raadselachtige verschijnselen kunnen wij dus de kennismaking met //de hand" aanbevelen. Dezer dagen werd in Hamburg een koopman in lompen gearres- teerd, die zijn hond afgerigt had uit de keukens van voorname huizen, zilveren voorwerpen te stelen. De gearresteerde werd op heeter daad door een agent betrapt, toen hij zijn hond 2 eetleepels uit den bak nam. Kort na den dood van zijn oom bragt Meijerbeers ncef een bezoek aan Rossini, aan wien hij vertelde, naar aanleiding van dat overlijden, een treurmarsch te hebben gecomponeerd, waarover hij gaarne het oordeel van den meester wilde vernemen. Nadat Rossini geduldig had geluisterd zeide hij: «Dat is zeer mooi. Maar ik had toch liever gehad, dat gij waart gestorven en dat uw oom de treurmarsch had gecomponeerd. Door de aanzienlijke toezendingen was het der vereenigmg voor het verzamelen van sigarenpunten te Berlijn, mogelijk om op den eersten Kerstdag 46 arme weesjes van warme kleedingstukken te voorzien. Op het Hoedenmakerspad te Amsterdam, had een vrouw den muur van haar woning behangen of beplakt, waarna zij besloot haar man te gemoet te gaan, drie kleine kinderen, van wie het oudste nog slechts vier jaren telde, alleen te huis achterlatende. Onge- lukkigerwijze nu schijnt zij, voor zij de deur uitging, de petroleum- lamp zoo dicht bij den muur geplaatst te hebben, dat het behangsel vlam heeft gevat, met het ongelukkig gevolg, dat, toen de ouders te huis kwamen. de drie kinderen door den rook gestikt waren. Redenaar: //Eere der vrouwen! zij vlechten en weven ons Hemelsche kransen in 't aardsche leven". Een toehoorder: //Die mijnheer is zeker nooit getrouwd geweest". Het aantal hrieven en briefkaarten, op Oudejaars- en Nieuwe- jaarsdag te Berlijn in de bussen der postkantoren gestoken en geadresseerd aan ingezetenen der stad, bedroeg 1,209,600, zijnde 169,659 meer dan op diezelfde dagen ten vorigen jare. Te St.-Dessert, in het Fransehe departement Saone-et-Loire, is een afschuwelijke misdaad gepleegd door een dertigjarig meisje, die gepoogd heeft hare oude ziekelijke moeder door kolendamp te verstikken. De ongelukkige vrouw kon echter haren arm nog tusschen de deur van het vertrek steken, waar men haar wilde opsluiten, en op haar hulpgeroep snelden de buren toe om haar te bevrijden. Terwijl de moeder haren arm tusschen de deur stak vroeg de ontaarde dochter aan haren broeder een bijl, om den arm af te houwen. Het vrouwelijk mouster is gevankelijk naar Chalons oyergebragt. Uit Madrid schrijft men aan de //Musikwelt"Madame Adelina Patti vervult hier tegenwoordig gastrollen met haar gemaal signor Nicolini. Bij gelegenheid van het bepalen van zekere punten in het contract, werd het volgende onderhoud gevoerd tusschen den directeur der opera en de kunstenares: //Hoeveel bedraagt het honorarium ier avond voor u en signor Nicolini, madame?" //Tienduizend francs, mijnheer!" »En hoeveel voor u alleen, zonder signor Nicolini?" /Tienduizend francs, mijnheer!" Yolgens de eigen, doch eenigc bekentenis van den schuidige, Zondafavond de dochter van den houder van het hotel //Rijnsche Hof",° Warmoesstraat, vermoord. Toen een loge des nachts zich naar zijn kamer te slapen wilde begeven, vond hij de deur gesloten. Zoodra die geopend was, vond men de dochter van den hotelhouder, een 40jarige weduwe, dood op den grond liggen. De eenige kellner kwam des nachts niet te huis, wat wel meer geljeurde, doch gisteren ochtend heeft hij zich bij den commissaris van politie der 2e sectie als de moordenaar aangegeven. Hij verklaarde nl. bij een twist met de vrouw haar in een vlaag van woede te hebben aangegrepen en haar vermoedelijk te hebben gewurgd. De man is in arrest. Drie honderd personen, te Entre Rios (Brazilie), terugkeerende van de begrafenis van een jongeling, die door drie slaven van zijn vader was vermoord, drongen de gevangenis binnen, waar zich de misdadigers bevonden, sleepten hen naar de straat en hakten hen in stukken. De ,St. James Gazette" zegt, dat er een pOging is ontdekt om Zaturdagavond het centraal douane-bureau te Londen door brand te vermelen. De ontdekking geschiedde nog tijdig genoeg om een verdere verspreiding van het vuur te voorkomen, zoodat er geen schade is aangerigt. Aan eene dame die zit te borduren: „Wat maakt ge toch, mejufvrouw?" //Een knssen voor papa, ^opdat hij makkelijker zitzijn vonnis luidtVijf maanden zitten." 'S Ilertogeilbosell9 Jan. Naar wij vernemen, is het politie-toezicht in de overstroomde dorpen versterkt en ver- scherpt, omdat het gebleken is, dat schurken van den on- gelukkigen toestand gebruik maken, om zich geld en goed der gevluchten toe te eigenen. De wachimeester der mare- chaussees te Waalwijk schijnt bij vier dier deugnieten gestolen goederen ontdekt te hebben. De mililairen, daar aaowezig, staan onder bevel van kapitein Chappuis, een man, wien die wacht daar uitstekend is toevertrouwd. Heden sprak ik verscheiden mensehen uit Nieuwkuik wat zij te vertellen hadden is bijna ongeloofelijk. Een paar voor- beelden. In de woning van de wed. Paulis - haar man was daags te voren begraven - welk huis is weggespoeld waren in den nacht van 30 Dec. 21 persc.nen aariwezig. Terwijl zij in grooten angst den morgen afwachttenbegonnen de muren te "kraken en weldra stortte een deel van de stevige woning neer. De ongelukkigen waren naar een hooiberg gevlucht, waarvan zij gelukkig gered zijn. Zekere v. K. had toen de doorbraak met donderend geraas gevallen was, en hij vrouw en kinderen op zolder gebracht had, met ongeloofelijke inspanning zes koeien een vetgemesten os en drie paarden op een opkamer geplaatst. Nog geen uur was hij echter na volbracht werk bij zijn gezin of 't kelder- gewelf stortte in, wat den dood van al zijn vee en paarden ten gevolge had. 't Gezin zelf werd den volgenden dag uit het huis gehaald door eenige moedige mannen. Wie zal beschrijven wat sohrik en angst die mensehen in dien vreeselijken, stormachtigen nacht hebben doorgestaan Nu stroomt het water langzaam wegmaar al wegvloeiende openbaart het nieuwe onheilendie, hoewel gevreesdniet met zekerheid bekend warendie men in ieder geval niet in al hun omvang kende. Hoeveel akkers van den besten bouw- grond zijn geheel onvruchtbaar geworden. Een dikke laag zand is heinde en ver over den bouwgrond gespreid. Ik heb personen hooren noemen die daardoor ontzettende schade zullen geleden hebben, menige boer zal daardoor en door het verlies van zijn vee geheel ten gronde gericht zijn. Want de liefdadig- heidszin der Nederlanders moge zich mild openbaren - en hij doet het, daaraan is niet te twijfelen - de thans geleden schade is onherstelbaar. Dat de nood in de door dijkbreuk geteisterde distrikten zeer dringend en de behoefte aan geldelijke hulp buitengewoon groot is, kan o. a. daaruit blijken, dat alleen in het district Heusden ongeveer 4900 noodlijdenden dagelijks verzorgd en 1347 stuks vee gevoederd moeten worden. De algemeene watersnoodcommissie doet op nieuw een be- roep op de openbare liefdadigheid. Aan giften in geld wordt de voorkeur gegeven boven die in goederen of levensmiddelen. Dat er behoefte is aan hulp, blijkt duidelijk genoeg uit de berigteu, die uit overstroomde streken tot ons gekomen zijn. Wij twijfelen dan ook geen oogenblik, of alien zullen zich naar hun vermogen heijveren om zoo verschrikkelijken nood te helpen lenigen. De Koning en de Koningin hebben vijf duizeud gulden ge- schonken aan de commissie voor den watersnood. De collecte te Haarlem, door leden van den raad aan de huizen der ingezetenen gebouden, ten behoeve van de nood lijdenden door de overstroomingheeft ruim 6700 opgebragt. Naar het Engelsch Tijdens de ongeregeldhedenbedreven door de werkstakers in een der Engelsche fabriekstedennu twee jaren geleden, trok eene bende oproerige arbeiders gewapend naar buiten. Het was gemunt op de woning van een der werkgevers, op korten afstand van de stad gelegen. De heer des huizes was afwezig, alleen zijne jonge vrouw was thuisalleen met een paar bedienden. Hoorende dat de bende naderkwam ging zij naar buiten en bleef kalm aan de deur staan om de woeste- lingen te ontvangenDat hadden zij niet verwacht! Zij zageu haar en stonden verbijsterd. De vrouw sprak hen aan; zij vertelde dat zy alleen was en van hunne genade of onge- nade afliing. Zij hood hun al de levensmiddelen, die zij in huis haddoch verzocht hun vriendelijk been te gaan en haar met rust te laten. Het uitwerksel van dit eenvoudige verzoek was merkwaardig. De ruwe kerels wierpen de steenen neer, die zij mee hadden genomen om de ruiten in te gooien, en gingen bedaard been, zonder een woord te uiten. Dat is de invloed der vrouw! Sterk juist in hare zwakheid, temde zij het ruw geweld, dat met dreigementen zou hebben gespot. Sterker bewijs voor het bestaan der eigenaardige macht, die eene goede vrouw op den man kan uitoefenen, zou men niet kunnen 'oedenken. Maar de uitoefening van deze macht is volstrekt niet nieuw; de historiebladen geven er tal van voorbeelden van; zij werkte meestal ten goede, soms ten kwade, al naar het karakter der vrouw. Het was aan den invloed van Marcia te dankendat de Christenen door den overigeus wreeden en loszinnigen keizer van Rome, Commodus, zacht" werden bebandeld. Het is wel bekend dat de harts- tochtelijke, ruwe Peter de Groote in zijne buien van wreed- heid en drift door niemand tot bedaren te brengen was dan alleen door zijne vrouw. Doch wat zullen wij voorbeelden aanhalen uit lang ver- vlogen tijdenl Is niet ieder in de gelegenheid dagelijks in zijn omgeving ervaringen op te doenwaaruit de waarheid der stelling ten duidelijkste blijkt? Maar als inderdaad de invloed der vrouwen zoo groot is als zij werkelijk znlk eene toovermacht uitoefenen op het leven en de karakters der mannen, die zij liefhebbenis het duidelijk dat zij ten voile moeten beschouwd worden als de gelijken van den man en niet als zijne minderen, in maat- schappelijken zin gesproken. Welbescbouwd is het dan ook eene der grootste vergissingen die de wereld ooit heeft be- o-aan, dat zij de vrouw achtte lager te staan dan de man eenvoudig omdat zij lager staat in physieke kracht. In plaats van haar te achten als de helpster, de steun, de goede en<*el van den .man heeft men haar behandeld als een slavin of als een stuk speelgoed; op die wijze is de ware positie der vrouw in de maatschappij geheel uit het oog vcrloren en mis- kend Door de vrouw te vernederen, vernedert de man zich zelf- door integendeel haar niet te laten zinken beneden de roep'ing, die zij bestemd is te vervullen, bevordert hij in waarheid zijne eigene belangen. Welk goed echtgenoot erkent niet de liefdevolle zorgen ziiner gade! Ongevoelig leidt zij hem, met scherpzinnigheid weet zij zijne beste hoedanigheden te ontdekken en naoedigt hem aan ze te ontwikkelenmet vergoelijkende teederheid weet zij de gebreken in zijn karakter op te diepen en met eene sympathie, zooals slechts eene vrouw kan uiten, helpt zij hem die gebrekendie verkeerde neigingen bestnjden. Is hij neerslachtig, zij is vol hoop; ontbreekt hem de noodige volharding zij vuurt hem aan door hare gee8Jkracht' wordt hij door zorgen overstelpt, zij is sterk omdat zij voor twee moet handelenstaat hij voor netelige gevallen zij geeft hem raaden al keek ook de gansche wereld hem met den nek aan al vielen ook al zijne vneuden hem af in de dagen der beproevingzij deelt met zelfopofferende hefd zijn lot en klemt zich aan hem vast en stelt vertrouwen in zine toekomst. Zoo kan een goede vrouw haar man le.den over den oceaan des levens, hem houden m den rechten koers en menige klip gelukkig doen omze.lenimmers eene enkele hand aan het roer kan het vaartuig beveil.gen voor het geweld vau golvendie het zonder deze hand gewis schip- breuk deden lijden.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1881 | | pagina 2