L 4881. Vrijdag, 21 Januarij. No. 3. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDEE-BELANGEN GEWIJD. Twee-en-Twintigste Jaargang. Prijs van het -A-bonnemeiit: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/3 Cent. Hoofd-Agenten voor dit Weekblad, te Ilaarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. Verslag van den Landbouw over 1880 in de Gemeente Haarlemmermeer. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 12—18 Januarij 1881. Sclioolspaarbank te Abbenes. Totaal C. Bos De varkenshandel in Noord-Amerika. If AARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. AXLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONG A C°.te Amsterdam. t'iterltfk Woensdag Groote Letters worden naar hare plaatsrnimte berekend. de Heeren Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeerle houden op Donderdag den 27 Januarij 1881, 's voormiddags 10 ure, in het Raadhuis. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Verzoek van mej. A. M. Wiering, om eervol ontslag als onderwijzeres aan school nr. 6 (Abbenes). 3. Benoeming van een onder wijzeres voor school nr. 5, Voordragt: mej. E D. Ruiten- bach, te Sneek, en mej. F. Engels, te Staphorst. 4. Idem voor school nr. 4. Voordragt: mej. F. Engels, te Staphorst, en mej. E. D. Ruitenbach, te Sneek. 5. Wijziging der verordening op de heffing van schoobeld. 6. Verzoek van Kl. Vreeken, om ontheffing van hondenbelasting. 7. Aan- vraag van J. L. J. Jansen om concessie voor den aanleg van een stoomtram. 8. Gemeente-opzigter. Beteeide oppervlakte in Hectaren. Benaraing der gewassen. Opbrengst per Hectare. Geheele opbrengst. 2768,-- Tarwe 20 Hectol. 55,360 H. 6,— Spelt 60 360 574,— Rogge 30 17,220 139,— Wintergarst 35 4,865 470,— Zomergarst. 30 14,100 2172,— Haver 45 97,740 3,- Boekweit. 1323,— Boonen 32 42,336 164,— Erwten 16 2,624 74,- Stamlioontjes. 18 1,332 212,— Aardappelen 80 16,960 312,— Suikerbiet 36,000 Kgr. 11,232,000 K. 23,- Winterkooizaad 16 Hectol. 368 H. 4,- Zomerkoolzaad 10 40 28,— Mosterdzaad 18 504 166,— Karweizaad 20 3,320 2,- Blauwmaanzaad 71, Kanariezaad 18 1,278 681, Vlas 98, Mangelwortels 50,000 Kgr. 4,900,000 K. 11. Wortels 300 Hectol. 3,300 H. 4, Knollen opgevoerd. 65, Wikken meest groen gpvoerd. 703,— Klaverhooi. 4,000 Kgr. 2,812,1)00 K. 202,— Braakland - 4707,70 Weiland - 1456,— Hooiland. V 44,75 Boomgaard. 14.06 Boouikivekerijen 82,50 Houtgewas. - 106,45 Tuingrond Voorts waren aanwezig: 37 dekhengsten507 veulen roer- rien, 977 jonge paarden, 2026 werkpaarden 4 ez Is 159 springstieren2810 melkkoeijen, 3832 stuks jong vee 78 stuks mestvee, 8769 schapen364 geiten en bokken 1249 varkens, 14,351 hoenders, 123 kalkoenen, 2518 eenden, 1097 ganzen en 6 paanwen. GEBOREN Adriauus, zoon van M. H. van Dorp en A. Zand- vliet. Jantje, dochter van J. Boon en C. Dikkeboom. Clara Jacoba, dochter van K. van Tol en N. Burgersdijk. Neeltje, dochter van K. Bouwman en J. Slingerland. Autonia Maria, dochter van J. Honcoop en M. van der Beek. Antonius, zoon van M. Iluijsmans en G. van der Made. Laurens, zoon van J. C. Jille en M. Koppejan. Antje, dochter van D. Bruin en A. Luit. Herman, zoon van G. van Hulzen en H. J. Kempers. Gijsbert, zoon van O. C. Kooren en T. Robijn. 0\ ERLEDEN: Johannes, oud 22 maanden, zoon van A. Panis en C. 11eijMaarten Johannes, oud 6 maanden, zoon van D. •Spaargaren en P. Lanser. Wouterina Maria, oud 3 weken, dochter van J. Verbeek en S. de Graaff. ONDERTROUWD: geene. GEHUWDgeene. Op 29 Julij 1880 in kas447.35s Van 29 Julij27 Dec. 1880 gespaard 254.36 Terugbetaald van 29 Julij27 Dec. Bijgeschreven interest 701.71s 29.74s 671.97 7-64 Op 27 Dec. 1880 in kas679.61 Na aftrek van alle onkosten (de noodige boeken), is het reserve-kapitaa!voortspruilende uit den overschietenden inte rest van de belegde ka9gelden, aangegroeid tot /15.17 s. Het aantal in omloop zijnde boekjes bedroeg op eerstge- melden datum (29 Julij)90 Nieuw afgegeveD boekjes8 98 Ingehouden boekjes In omloop zijnde boekjes op 27 Dec. 1880 90. N. van Reeuwijk, D. de Vlieger, D. van Wiekingen Voorzitter P. Boekel Secreiaris. Leden der Financieele Commissie. De plechtige uitreiking, door den Minister van Waterstaat enz., van de medaljes, behaald op de jong9te Engelsche zuiveltentoonstellingzal geschieden op Vrijdag 11 February, 'snamiddags 3 ure, in de groote restauratiezaal van het Koninklijk Zoologisch Genootschap Natura Artis Magistrate Amsterdam. Te Kuilenburg zal in den aanstaanden zomer een groote lanribouwtentoonsielling gehouden worden, welke zeer luister- rijk belooft te zyn. Flinke geldelijke bijdragen zijn reeds toege/.egd o. a. door Z. K. H. prins Frederik. The Pennsylvania Schooljoumal bevat de beschrijving van een rii- je door ons vaderland waaraan bet volgende staaltje wordt on leend „Hollanriers houden evenveel van hun vee als Ar.ii>ieren van hun paarden, en men zegtdat de vrouwen iiaai beste bedden voor liaar lievelingskoeijen bestemmen." Door het hoofilbestuur der Hollandsche Maatschappij van landbouw zijn benoemd tot leden van een commissie, ten einde rapport op te maken van al daigenewat tot aanvulling van het bestaande landbouw-onderwijs noodzakelyk is, de beerenmr. D. Visser van Hazerswoude, voorzitter; mr. J. P. Amersfoordt, prof. J. M. van BemmelenJ. van der Rreggen Az., Herman F. BultmaD, S. de Clercq Wz., mr. II. Ph. de Ranter, W. SluisTh. J. Waller, en P. F. L. Wal- deck, secretaris. Het is algemeen bekend, dat de aardappel, tegenwoordig een der belangujkste voedingsmiddelenzieh zoo langzaam verbreid heeft, riat zy bijv. in 1616 in Frankryk nog als een zeldzaam geregt op de koniuklijke tafel prykte Minder be- kei.d is bet feit, dat dit nu zoo populaire knolgewas de aan- leiding tot het instellen eeuer orde is geweest. Dit had plaats in 1812 en wel door den Keizer van Rnsland. Deze wist ill. geen beter middel om de aardappelcultuur te bevorderen, dau dat hy ieder zijner onderdanenwelke zieh bijzonder op het verbouwen en verspreidc-n der aardappelen toeleieen voor dit doel expresselijk gestempelde gouden of zilveren medaille schonk, die de „aardappeh>rde" werd genoemd. Dr. Mirgues zegt (aldus let-st Sieboldia in de Hamburger Garten- und Blumenzeitung). dat, zoo men bloemen lang frisch wil houden, men ze in paiaffine moet dompelen, hetwelk in et-n of ander vaatwerk in beet water opgelost is, en zeals men ze daaruit neemtsnel om moet draaien en tieen en weer moet buigen, om te zorgen dat de blaadjes niet aan elkaar vastkleven. Op deze wijze behandelde bloemen hield liij langer dan een jaar onder een stolp goedzonder dat ze in vorm of kleur verandering ondergingen. Te Horde, in Westfalen, liggen 18 personen hoogst ge- vaarlijk aan de trichineuziekte. Zij haddtn spek gegeteo hetwelk gekocht was bij een slacbter, wiens vrouw aan dezelfde ziekte ligt,. By bet voorloopig onderzoek ten zijneu buize heeft men bammen gevonden, die zwaar met trichinen waren besmet en welke hij, naar zijne verklaring, had overgenomen van een schoenmaker. Daar het nu bleek dat de vrouw en bet kind van dien schoenmaker onlangs onder raadselachtige omstandig- heden waren overleden, wordt er vermoed dat ook zij aan trichinenziekte zijn bezweken en is er last gegeven om de beide lr' j te g' ven. Uit Keulen wordt raedegedeeld, dat bij het le bataljon van het Hohenzollernsche Fusilier-regiment n°. 40, dezer dagen eene „univer9eele aardappel-schilmachine" in gebruik genomen is. Zij schilt in een uur 300 pond aardappelen zonder onder- scheid van vorm en grootte vry van de oogen, wascht de geschilde aardappelen en verzamelt ze in een apparaat onder de machine, waarin zij gekookt worden. Het werktuig wordt door twee man bediend. In den afval werd 50 pet. besparing aangetoond. De hoeve van zeker landman in de nabijheid van Cbarleroi was ten gevolge van den watersnood ondergeloopen en twee groote varkens, in hun hok opgeslotendreigden te verdrinken. Zoodra de boer het gevaar bemerkte. waarin zyn beide kost- gangers verkeerden, waadde hij door het water, dat liem lot halverwege het ligehaam reikte, en met buitengewone inspanning gelukte het hem de deur van het bok te openen. Door het instinct van zelfbehoud gedreven, zwommen de beide dieren met zulke overaaasting bet bok uit, dat zy hun redder omver- Btiefendie zijne eigen redding slechts aan een toeval te danken had. Eensklaps ondergedompeld, strekte hij de beide handen uiten het gelukte hem met iedere hand den staart van een zijner beschermelingen te grijpen, die thans op hunne beurt hun redder veilig en wel in zijne woning bragten. Het tooneel dat nu tusscben die drie drenkelingen plaats greep, is beter te gevoelen dau te beschrijven. De in den kelder bewaarde aardappelen bevriezen als ze door een strenge koude aangetast worden en zijn dan verloren. Dit laatste is niet volkomen bet geval wanneer ze ontkiemen dan heeft er verlies plaats van voedende bestanddeelen en de aardappel vermindert slechts in voedingswaarde. Daar zeer waarschynlyk dit voorjaar een vroegtijdig ontkiemen van den aardappel zal optredenbrengen sommige tuiniers in de omstreken van Parijs bunne aardnppels in den oven, nadat het brood daarin gebakkeu is, laten ze er eenige minuten in en brengen ze daarna weder in den kelder over. Door deze handelwijze verdampt een deel van het water en gaan de aardappels rimpelen; maar dit inconvenient verdwijnt nadat ze eenigen tijd in den kelder gelegen hebbenwaar ze hun eerste voorkomen terugkrijgen. Het voomaamste uitwerksel dat het kortstondig verblijf in den oven op deze aardappels oplevert, beslaat in de vernietiging der kiem, die zieh nu niet meer kan ontwikkelen; de aardappel behoudt al zyoe boedauig- heden voor de voeding, maar kan niet meer tot voortteling gebruikt worden. 't Spreekt dan ook van zelf, dat genoemde bewerking alleen toegepast wordt op die knollen, die voor't gebruik bestemd zijn. Somtijds, als de kelder te vocbtig is, bederven de knollen zelfs ook al zijn ze in den oven geweest. In dit geval zal men het verlies binnen de nnauwste perken houden door ze in lagen op kolengruis te leggen Dat overigens het onikiemen verlraagd wordt door de aardappels dikwijls door elkander te schommelenomdat door die verplaatsing de ontwikkeling van het sap tegengewerkt wordt, is algemeen bekend. Men verhoogt de uitwerking als men ze omringt met asch of houtskoolgruis. De aardappels vormen een uitstekend voedsel voor de beesten op slab In sommige streken van Duitscliland droogt men ze in droogkassen na ze eerst terdeeg in zuur gemaakt water gewassen te hebben, uiaalt ze dau tot meet en besiemt dit voor het vee. In Engeland kookt men ze door stoommaakt ze fijn en verzamelt de aldus verkregen zamenhaiigende massa in groote kisten, zorg dragende er lagen van te maken van ongeveer een decimeter en elke laag met zout te bestrooijen. Dit voedsel bly'ft langen tijd goed en wordt met graagie door het vee, zelfs door de paarden gegelen. Men neemt gewoonlijk aandat twee kilogrammen aardappelen gelijke uitwerking doen als 1 kilogram goed hooi. Over het Amerikaansche varken9vleescb deelt het weekblad Het Nieuws het volg*nde mede: Sedert veischeidene jaren reeds is het Ameiikaansche spek een belangrijk handelsarlikel op de Europesche markt, waar het een geduchte concurrent is van het inlieemsche. Het is goed en goedkoopen dat zyn eigenschappendie het op alle markten een goed ont- haal verzekeren. Nergens kan dan ook de Varkensteelt Zoo doelmatig gedreven worden, als in de Vereenigde Staten. Het getal varkens, dat daar leeft, is 35 millioen groot, terwyl in het Dnitsche Ryk, dat eene even sterke bevolking telt,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1881 | | pagina 1