Eenieigde Berigten. slechts 7 millioen varkens worden aangetroffen. Hoofdzakelijk worden zij met mai's gevoeden de ruime oogsten, die nu eenige jaren achtereen van dat gewas verkregen zijn hebben ten gevolge gehaddat in de laatste jaren het getal varkens gemidddeld met 1 millioen 'sjaars toegenomen is. Illinois alleen bezit 3 millioen varkens Indiana en Kentucky hebben er ongeveer 4 millioen. Opmerkelijk laag is de prijs van de varkens. In 1878 was de gemiddelde prijs slechts 9.59 per stuk. De waarde ver- schilt echter nog al in de onderscheidene Staten in Colorado golden de varkens 18 en in Massachusetts zelfs 27.50 per stuk. Slechts weinig varkens worden op de boerderijen zelven geslagt en ingezouten; de meesten worden aan de ..packers" verkocht, die het slagterswerk fabriekmatig drijven. Deze industrie is eerst 25 jaren oud en werd vroeger alleen in den winter gedreven thans echter, nu het ijs zoo goedkoop te bereiden is, wordt ook des zomers krachtig doorgewerkt. Terwijl in 1876 10% millioen varken9 worden verpakt, steeg dit getal in 1879 tot 14% millioen, waarbij nog 200,000 varkens uit Kanada komen. Groote massa's gaan over de zee; Groot-Brittannie trok in het afgeloopen jaar voor 120 millioen gulden aan varkeDsvleeschham en spek uit de Vereenigde Staten. De groote steden van het Westen: Chicago, Cincinnati. St. Louis, Milwaukee, Louisville en Indianapoliszijn de stapel- plaatsen van dezen tak van nijverheid. In Chicago alleen werden verleden jaar 5 millioen varkens geslagt. Daar zijn 25 groote slagterijen, waaronder die van de firma Armour C°, die er alleen na 1879 1 millioen slagtte en verzond. Des zomers worden daar op een dag niet zelden 10,000 in den winter echter tot 20,000 varkens geslagt, en op menigen dag verzond de firma met de tot in de reusachtige etablissementen loopende spoorweglijuen 40,000 centenaars varkensvleesch. In de maga- zijnen van die firma zijn des zomers 2000 in den winter 3500 werklieden bezig, en dit groote getal is noodig om het gansche werk van het slagten tot het verzendentelkens op een dag, te kunnen volbrengen. De werktijd is 10 uren en het dagloon bedraagt 3.60 tot 4.80 voor de gewone werk- liedeD, terwijl bekwame vleeschhouwers 6 a 9 gulden per dag verdienen. De varkens worden op de markt gekocht. Op de markt van Chicago zijn op een dag dikwijls 60,000 a 80,000 varkens aangevoerddie alle van overheidswege naanwkeurig worden gewogen. Wanneer de varkeDS gekocht zijn, worden zij niet, zooals bij ons te lande, eerst gemest, maar direkt over de zoogenaamde „brug der zuchten" naar de derde verdieping van een gebouw gedreven, waar het slagten en gros geschiedt. De eerste voorbereiding daartoe is het aanbrengen van een ijzeren ring aan de achterpooten van het dierdat, daarvan voor- zien, naar de slagtplaats gedreven wordt. Hier wordt in den ring terstond een haak bevestigddie van den zolder af neer- hangt, het dier wordt opgeheschen en valt, aan de achter pooten hangende, in handen van den slagter, die met een kort scherp mes de halsslagaderen opent en het bloed zorg- vuldig iu een bak opvangt. Het doode varken wordt nu steeds nog in zijn ring hangende, in een groot vat met kokend water gedompeld, waar het met 9 of 10 lotgenooten drie minuten blijft, om er dan te worden uitgehaald en op een tafel gelegd. Al deze verrigtingen geschieden door middel van een met stcom gedreven machine, en zelfs bet nu volgende scheren van de varkens geschiedt hierdoor. 4 8 in verschillende rigtingen geplaatste scheermessen scheren het varken in den tijd van weinige minuten en leggen de borstels netjes op een hoop. Het werktuig laat zich uiet goed beschrijven in een kort bestek, maar 't is zeer vernuftig uitgedacht en verrigt zijn moeyelijk werk even goed als de beste barbier. De uitvinding van dit werktuig dagteekent uit den tijd, toen de varkens- barbiers het werk hadden gestaakt. Die lieden die zich voor onmisbaar hieldenverdienden het hooge dagloon van/7.20, maar dat was hun niet genoeg; zij verlangden meer. Dat bekwam hun echter slecht; het bleekdat hun handwerk kon worden vervangen en de machine werkt nu hijna onverheterlijk. Bij de geheele operatie wordt de uiterste zindelijkheid in acht genomen; voortdurend worden stroomen water over het dier uitgegoten om de laatste overblijfsels van haren of vuil te verwijderen. Het varken, nil van zijn haartooi beroofd wordt weder opgeheschen ditmaal bij den neus en naar een bank geschovenwaar het geopend wordt. De afzonderlijke deeleu der iugewanden worden, nadat zij gereinigd zijn, in onderscheidene vaten gedaan. Long, lever en bart dienen tot bereiding van worst; de maag en de darmen om de worst- specie op te nemen. Op een volgende bank wordt de kop afgehouwen; zijn in- boud, hersenen, oogen enz., wordt weder afzonderlijk be- waardde tong wordt uitgesneden en komt als afzonderlijke lekkernij in den handel. Het onthoofde ligchaam wordt nu verder gebragt naar de ijskamer, om af te koslen Om dit te bespoedigen wordt het langs den ruggegraat in twee helften verdeeld. De geheele tijdsruimtedie men noodig heeft om een varken te slagtente scherente verdeelen en in het koelvertrek te brengen, bedreagt slechts 15 minuten. In het koelvertrek, waar de varkens bataljonsgewijs naast elkander hangen heerscht een temperatuur van 3a 4 graden R.er wordt voortdurend een luchtstroom onderhouden. Wan neer hier de eerste afkoeling is geschied, komen de varkens in de 400 voet lange en 200 voet breede ijskamer, waar een 20 voet dikke ijslaag een temperatuur van 1 a 2 graden on- derhoudt. Daarmee houdt de mechanische behandeling van het dier op; wat er verder nog moet worden verrigtgeschiedt door menschenhanden. De zwijnshelften worden op een tafel gelegd en met 6en bijlslag, die een Herkules in verbazing zou brengen, wordt er eerst de ham cn vervolgens de schouder met de voorpooten van afgescheiden zoodat er een regthoekige zjjde spek overblijft. Deze zijden worden ingezouten, in hoopen van 20 stuks op elkander gestapeld en, nadat zij drie weken zijn blijven liggenbij 10 stuks in lange kisten ge- pakt, om verzonden te worden. De firma Armour Co. ver- zendt jaarlijks gemiddeld 80 millioen pond hammen en zijden spek. Daarnaast wordt de worstfabrikatie op groote schaal gedre ven. De afval van de hamrneu het vleesch der pooten hart, lever, longen enz leveren het materieel, dat door middel van snijmachinesdie al weder door stoom gedreven worden, wordt fijn gemaakt. Allerlei soorten van worst, als: I1 rank- forter, bloed- en leverworst( Lyonsche worstsaucisse de bou- logne worden hier bereid, en ook hoofdkaas weet men uit het vleesch van den kop onder toevoeging van de noodige krui- derijen zindelijk en smakelijk gereed te maken. Zij wordt in blikken bussen van 2 a 4 pond inhoud ingemaakt en komt zoo in den handel. Nevenproducteu van deze varkensslagterij op groote schaal zijn het vet (reuzel), dat in de goede soort als voedingsmid- del en in mindere kwaliteit als smeersel dient, en bloed. Het laatste .wordt gedioogd en aan suikerraffinaderijen en mest- fabrieken verkocht, waar het wegens zijn groot stikstofgehalte zeer gezocht is. De beenderen komen nadat het vet er uit is gehaald, in de mestfabrieken teregt. Dat de borstels goeden aftrek vinden spreckt van zelf, en zoo blijft er niets van het varken ongebruikt. Omtrent den toestand der overstroomde dorpen wordt nog het volgende geschreven Nieuwkuijk is geheel verwoest en vernield. De vruohtbare tuineu en landerijen zijn op vele plaatsen met heizand overdekt, hier en daar zijn diepe kuilen en wielen geloopen kortom alles is zoodanig veranderddat menige boer, als hij in zijne woonplaats terugkeert, naar zijn land zal moeten zoeken. Het aantal veinielde en beschadigde huizen is verschrikkelijk. In een groot gedeelte van het dorp heeft liuis aan huis door het water geleden. Een gehee'e wijk, vlak bij de doorbraak en tot^Vlijmeu behoorende, bestaat niet meer. Meer dan de helft van het vee is omgekoraen en veel welgestelde lieden zijn totaal geru'ineerd. Het is onnoodig te zeggen dat de ellende alom en overgroot is. Gelukkig dat de liefdadigheid op ruime schaal wordt toe- gepast! Van alle kanteu komen offers. Men is volop bezig een ringdijk te maken voor de breuk in den dijk. Het is te hopen dat hij spoedig klaar is en het water gaauw opgeruimd zij. Elshout "en Wolfshoek zilten nog diep onder water en zullen dat blijven zoolang het gat niet gedigt is. Er is daarom zoowel door bewoners van Wolfshoek als Elshouteen-telegram verzonden naar den Minister van Waterstaat, inhoudende het verzoek om het werk tot digting wat te bespoedigen. Een Amsterd.rmsch kant.oorbediende schrijft in het N. v. d. D Een dag traetemcnt kunnen wij niet zoo ligt missen als onze wakkere marine-jongens een dag sigaren- en koffijhuisgeld des te beter. Hierbij 35 cent,, die ik dagelijks gehruik, en wanneer al mijne college's in ons landje mijn voorbeeld volgen, dan komt weer een aardig sommetje te zaam. De heer A. A. Vesters, mede-redaeteur van de «Katholieke Illustratie", was naar Nieuwkuik gegaan, om ter plaatse inlichtingen en bescheiden voor het weekblad te gaan inwinnen. 's Middags drie uur was hij in Vlijmen terng en ondanks de waarschuwingen van velen ging hij nog op weg naar 's Bosch. Den volgenden morgen was hij nog niet terecht en ook 's namiddags wist men nog niets naders van hem. Door den burgemeester van Vlijmen, die met eenige heeren uit do stad naar Vlijmen vertrok, werd onderweg onderzoek ingesteld. Men ontdekte eindelijk bloedvlekkeu en op eenigen afstand van den weg, nabij de Ylijmensche Hut, het lijk van den ongelukkige in het ijs vastgevroren. De heer Vesters was gehuwd en vader van verscheiden kinderen. Een curiosum op het gebied van de armenverpleging is de mede- deeliug in 'het verslag van den secretaris der Vereeniging tegen bedelarij te Oldenburg, den bankdirecteur Miiller aldaar, over 1880 (het eerste jaar van het bestaan der Vereeniging), dat in dat jaar werd ontvangen 4455 mark en 2 penningen, en dat daarmede werden geholpen 6130 personen, waaronder o. a. 59 studenten, geleerden en ambtenaren. Onder Wieringen vertoonen zich veel rotganzen, 't geen de weer- profeten, die ook dit jaar weer fiasco hebben gemaakt, nog voor 1 langdurig winterweer houden. Dikwijls denkt men een donkere wolk uit de kinsmen te zieq opkomen, terwijl het altemaal zwer- men van rotganzen zijn. Veel worden er echter niet gevangen, want de vogels zijn erg schuw, omdat ze tegenwoordig van alle zijden duor de broodjagers worden bestookt. Zooals bekend is, stelde Louise Michel, de veelbesproken com- muniste, voor, om bij de gemeenteraadsverkiezingen de schimmen van beroemde communards te stemmen. Een Parijsch burger uit de straat Tiquettonne braclit dit denkbeeld in prartijk door zijn biljet aldus in te vullen: »Ik stem op Louise Michel, mits men haar vooraf doodschiet." Te Berlijn zullen eerlang twee beruchte inbrekers, Nurnberg en Wagner, terechtstaande "mstructie is nog niet afeeloopen en het onderzoek brengt telkens nieuwe diefstallen aan het licht, die in het afgeloopen jaar door hen gepleegd zijn. Als een bewijs van de brutaliteit en haudigheid waarmede zij te werk gingen wordt het. volgende staaltje aangevoerd. Zij hadden in een der dorpen nabij Berlijn 's naohts een paard gcstolen en N. had het behoorlijk ge- zadeld voordat hij er zich op plaatste om er mede naar Berl jn te rijdcn, waar hij het dacht te verkoopen. Maar de boeren van het dorp ontdekten den diefstal reeds in den vroegen ochtend, toen zij zich gereed maakten met hunne wagens naar de markt te Berlijn te gaan en drie van de beste spannen paarden werden uitgezoeht om den dief te vervolgen. Toen deze de drie wagens achter zich zag aaukomen, trackt.te hij met zijn paard over eene sloot, te springen om dan over de velden te ontkomen. Bij den sprong echter brak het paard de voorpooten en bleef op den rand van de sloot liggen. N. had nu de stoutkeid om zich aan den kant van den weg achter een hoop steenen te verbergen, hetgeen de boeren allerminst ver- waoht hadden; zoodra zij op de plaats aankwamen waar zij het gestolen paard zagen liggen, sprongen zij van hunne wagens om den dief iu de korenvelden te zoeken, waar hij stellig naar hun oordeel een schuiiplaats gezocht zou hebben. loen de boeren ver genoeg het veld in warcn, kwam K. van aehter zijn hoop steenen voor den dag, zockt met Snellen blik het beste span paarden uit, sprong op don wagen en reed weg. De boeren bespeurdeu, door het gedvuisck opmerkzaam geworden, wat er gaande was, maar voor dat zij uit het veld terug en weder op hunne wagens gezeten waren, had de dief reeds zulk een eind gewonnen, dat zij met hunne minder snelvoetige paarden hem onmogelijk meer konden inhalen. Lang voordat zij te Berlijn kwamen, had N. reeds paatden en wagen met de marktwaren verkocht, en hij was reeds bezig de koopsom met zijn vrienden en vriendinnen te verbrassen, toen de justitie van het gebeurde ternauwernood kennis droeg. Wat men verhaalt van de sckilderiien van Apelles, dat de paarden hinnikten wanneer zij hunne geschilderde natuurgenooten zagen en de vogelen zich in het lommer van zijn geboomte wilden nederzetten, schijnt ook bij het Panorama te Amsterdam zich voor te doen. Daar vliegen de musschen geregeld in voile vaart tegen het lucnt- perspectief in en willen zij gaan uitrusten in het geboomte, door Tetar van Elven geschilderd. Zulke feiten zijn niel zonder voorbeeld. Wij berinneren ons een oud doek, waarop in een der benedenhoi ken een korf met brood stolidde muizen hadden het bijna geheel weggeknaagd. In een omnibus te Parijs is verleden Maandag een zakkenrolster op heeter daad betrapt, die, de hand stekende in den zak eener dame, door een Havanaasch hondje. hetwelk deze daarin verborgen had, hevig in de vinge s gebeten werd, zoodat zij een luiden gil gaf. Men vond zeventien portemonnaies bij haar, met een gezamen- lijke waarde aan geld van meer dan 3000 frs. Een eigenaardige begrafenis had onlangs in een dorp in Croatie plaats. Daar was een rijk landbouwer eestorven, die in zijn jeugd herder was en schapen had geiioed. Hij had in zijn testament be- paald, dat aan zijn begrafenis ook zijn schapen zouden deelnemen. Aan dien wensch werd voldaan, en toen hij naar zijn laatste rust- plaats gebracht werd, volgde, behalve zijn vrienden en verwanten, ook zijne kudde schapen het lijk, natuurlijk onder geleide van den trouwen kerdershond. Een der oudste en onverschrokkenste jagers van het graafschap Pike (Michigan), genaamd Greening, is op de jagt omgekomen. In een pijnbosch waren 4 beren bezig zijn lijk te verslinden. Zijn geraamte werd naar zijn hut gebragt en door de jagers van zijne streek in een berenhuid gewikkeld en daarna begraven In zijn hut vond men de staarten van 584 beren, de pooten van 348 wilde katten, de ooren van 224 vossen en de kaaktanden van 122 ratelslangen. De inwoners van Mainz, meldt de Stoom post", waren eenige dagen geleden in de gelegenlieid een vreemd schouwspel te zien. Met bebulp eener inrichting van Ameriknansche viuding heeft men het geheele station, voor de stoombootdienst van Keulen op Dusseldorf, zes voet omhoog geheven; vervolgens heeft men het op eene stelling doen voortrollen en op de nieuwe fundamenten over- gebracht. Dit alles is geschied, zonder dat een pan of ruit gebroken of een deur onklaar geraakt is, en thans staat het station even statig op zijne nieuwe plaats, als ware het daar aanvankelijk gebouwd. Jougmensch, zeide een bejaard professor tot een student, dien hij betrapte dat hij een aardig meisje kuste, gewen je dat niet. Je zoudt ond rvinden, dat 't hetzelfde is als soep met een vork te eten. Hoe zoo, professor? vroeg de student. Omdat je er nooit genoeg van kunt krijgen. Een grijsaard van 107 jaren, te Parijs wel bekend onder den naam van Pere Masson, is dood in zijn woning gevonden. Op een stukje papier had hij geschreven, dat hij niet meer uit kon gaan en niets te eten had. De man Bad de veldtochteu van Egypte en Rusland medegemaakt en droeg de St.-Helena-medaille. In Engeland blijft men altijd nog zeer liecliten aan het denkbeeld vail kastijding aan den lijve, en meent dat in vele gevallen een weinig flogging, boxing of zelfs kicking geen kwaad kan, maar een goed effect heeft, dat men aan geest en hart wel verhetering kan aanbrengen door het intermed air van het liehamelijk gevoel. Zoo komt het ook, dat, of-clioon de vrouw de Godin van den kuiselijken haard heet, en dat in menig huis ook is, er tocli heel veel lfflieb- ben.ie echtgenooteii zijn, die meenen het reeht te hebben om hunne huisgodin, als deze niet naar den zin bandelt, arhitrairlijk ook aan den lijve te corrigeeren, soms wel ten doodp, ondanks dat de dood- straf nog in voile glorie vigeert en, over heel het land gerekend, schier wekelijks wordt toegepast. Wet en recht vergunnen den echtgenoot niet, zoo hooge en strenge macht over zijne huisgodin, zelfs al is zij dronken Dat ondrrvond Patrick Harrington, een arbeider; Ier, zoo als zijn naam wel reeds aanduidt. Hij stond beschuldigd van met op/.et zijne vrouw, terwijl zij in staat van dronkensckap verkecrde, zdo geschopt en getrapt te hebben, dat zij na een lijden van eenige dagen aan de gevolgen bezweek. De jury verklaarue hem sehuldig en de man zal zijn vergrijp aan zijne huisgodin, zijn dronken «Engel", met twintig jaren zware tucht.- huisstraf moeten boeten. Misschien heeft toch dervrcuws dronken- schap nog tot het aannemen van verzachtende omstandigheden aan- leiding gegeven, daar men anders ingeval van moord al heel gauw met den strop klaar staat. Baas boven baas. lste jonge jufvrouw »0, mijn mama heeft een rijtuig." 2de jonge jufvrouw»Dat beteekent nog niets, mijn mama kan haar tanden uit haar mond nemen en er later weer inzetten." Te Napels is het testament geopend van de beroemde danseres Amina Boschetti; zij laat een fortuin van 3 millioen frs. na. De watermolen te Lotharingen, zoo ineldt men uit Boulon, is teu gevolge van den hoogen waterstand geheel afgebrand. Hoe zonderli g dit bericht ook klinken moge, is de zaak tooh heel eenvoudig. Door den hevigen aandrang van het water was de wig die het waterrad in rust hield bezweken, waarop het rad met zulk een snelheid was gaan ronddraaien, dat de as door de sterke wrij- ving was warm geloopen en eindelijk had vunr gevat. Op deze wijie heeft het water brand gesticht. Is ten onzent sneeuw gevallen, ook te Parijs viel Donderdag omstreeks 11 uur zulk een hevigen ijzel, dat de straten plotseling onbegaanbaar waren. Met de voetgangers ging het nog, doch voor pnarrien en rijtuigen was de toes and allerpijnlijkst. Te middernacht schitterde het Concordia-plein als een ijsvlakte in den mamschijn en men zag er niets als ternedergestorte paarden, alleen st.aande rijtuigen en koetsiers, die met de uiterste voorziehtigheid hun beesten in veiligheid trachtten te brengen. Op de boulevards was het omnibusverkeer geheel gestaakt. Eerst toen de politie op de o-evaarlijkste punten zand en asch had gestrooid, waren de meeste fiedeu iu de gelegenlnid om zich in veiligheid huiswaarts te begeven. Behalve de doctor en de apotheker, heeft iedereen een eeuwigen haat gezworen aan alle drankjes. Huismiddeltjes gaan nog, maar draukjes uit de apotheek. Dat ook huismiddeltjes soius erger zijn dan de kwaal, bleek dezer dagen aan een Jong gepromoveerd ndoctor" in een onzer universiteitsteden. Hij had den h;k. Een van zijn vrienden wist raa I - een onfeilbaar middel. De lijdcr stemde toe en kreeg zulk een slag tegen de ooren, dat de hik genezen, maar de hikker ougeneeslijk doof is, tengevolge van het barsten van het troinmelvlies. Een jeugdig loodgieter te Panjs viel Y rijdag van het dak van een huis van zes verdiepingen. Hij kwam echter uiet op straat te- recht, doch op een vrachtwagen die daar juist voorbijkwam en die be'aden was met eieren en mauden, waarin zich le end gevogelte bovond. De man bezeerde zieh volstrekt niet, doch doodde in zijn val een aantal kippen, terwijl hij ten slotte in een groote oak met eieren belandde. Men kan zich verbeelden hoe hij er uitzag toen hij weder daaruit te voorschijn werd gehaald. Een onaangenaam avontuur had onlangs een voornaam eehtpaar od een reisie door Zwitserland. Het hotel was vol, maar om de aanzienlijke gasten niet af te wijzen, had de hotelhouder hen ge- logeerd in een badkamer, die in allerijl tot slaapvertrek was ingerigt. Mjinheer de baron wil 's nachts den kcllner eenige bevelen geven, hii /oekt in den donker naar het schellekoord, vindt het eindelijk, trekt er aan, enmevrouw de baronnes sprmgt gillend op. Er stroomde plotseling een koua stortbad op baar neer. Geen bezwaar. «Neem me niet kwalijk, beste vriend, dat ik je niet inviteer om te blijven dineeren, maar je zoudt juist de

Weekblad van Haarlemmermeer | 1881 | | pagina 2