1881. VrijdagffMaarl. No. 10. V A IV AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Twee-en-Twintigste Jaargang. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. mwiss Prijs van het -A-bonnement: in het Jaar6- P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 28 Maart 1881. Uitvoerig Verslag der Vergadering, gehouden op Donderdag 27 Januarij 1881, Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/4 Cent. HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. Iluofd-Agenten voor (lit Weekblad, te Haarlem: de User en Het aantal kiezers,in deze gemeente bedraagt: voor de Tweede Kamer der Siaten-Generaal 311, Proviueiale Staten310, Gemeenteraad646. De afdeeling Haarlemmermeer der Eollandtche Maaischappij van Landbouw telt thans 291 leden. Aallje Huismau, inwonende bij K. Borias, is op den 7n dezer in de Ttiugvaart gevallen en verdronken. Naar men zegt leed zij aan toevallen. GEBOREN Wouter, zoon van D. Brouwer en P. Grootewal. Johanna Rosalina, dochter van G. Lamboo en J. de Jong. Clement, zoon van C. Koster en J. Krijnen. Jacobus, zoon van J. Rietvelden G. Voorhout. Dirk, zoon van P. J. C. van der Kwasten A.Dekker. Antje, dochter van P. SchaapenD. Noorloos. Jan, zoon van K. Loosbroek en G. Spanjer Wilhelmus, zoon van D. Gronevelt en J. C. Erkelens. Kaatje, dochter van P. Breeschoten en P. Rozenboom.Izaak, zoon van W. Sehouten en W. Koolhaas. LEVENLOOS GEBOREN Een kind van D. Kieft en E. Stokman. OVERLEDENAntje oud 8 dagen, dochter van J. v. Poelgeest en E. W. Hissinck.Adriana van Heeringen, oud 26 jaren, gehuwd met N. Goudriaan. Grietje Brehman oud 60 jaren, gehuwd met A. Arendse. Klazina Geertruida Zekveld, oud 31 jaren, gehuwd met J. van Ammers Wilkelmina, oud 4 maanden, dochter van E. J. van Dorp en A. Mesman. ONDERTROUWDII. de Bruin en Z. Ereeken. W. Groen en P. Rus. GEHUWD: geene. Het land 't Oog omhoog is in publieke veiling verhuurd als volgt 4-93-00 hectaren opbod f 355 gecombineerd, afgeslagen en gemijnd door J. van Splunter op 40 daarboven. 5-23-90 hectaren, opbod/383 gecombineerd, afgeslagen en gemijnd door B. Buurmau op/3 daarboven. 1-63-60 hectaren, opbod en afslag 92 door J. Weststeijn. 1-20-20 hectaren, in afslag gemijnd door S. van der Sluijs op 90. 1-13-30 hectaren; in afslag gemijnd door A. van Son op /7 5. 4-90-10 hectaren, opbod/ 436 gecombineerd, afgeslagen en gemijnd door J. ran den Ileuvel op 10 daarboven. De boerderijgroot ongeveer 44 hectaren, in Seclie OO, is op Woensdag 9 Maart 1881, ten huize van den kastelein Slikker, te Hoofddorp, ingezet als volgt: le perceel op15,100. 2e 15,100.—, 3e 13,100. Totaal 43,300,—. Afslag op Woensdag den 1 6 Maart as.ter plaatse voormeld. des morgens ten 10 ure, ten Raadhuize. Reeds vroeger in het kort medegedeeld.) Voorzitter: de Heer J. W. Lantzendorffer. Tegenwoordig bij den aanvang der zitting twaalf leden zijnde de heeren Klapwijk, van Reeuwijk Dorbeck Biesheuvel, van Vuuren, Verkuijl, TensenRan, Pruissen, Bultman, 't Hooft en de Breuk, en, na de sluiting der presentielijst de heer Knaap; alsinede de secretaris. Afwezig: de heer Timmermans (met kennisgeving) en de heer van Eiessen. De Secretaris leest de notulen van 30 December 1880 welke worden goedgekeurd. I. Aan de Vergadering wordt medegedeeld het navolgende ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAX 1IONGA C°.te Amsterdam. Uiterlijk Woensdag.) a. de provinciate bladen van 1880, nr. 73, 78, 79 en 80, en van 1881, nr. 5 en 6; b. dat door Heeren Gedeputeerde Stalen is goedgekeurd de Gemeenterekening over 1879, en bet besluit der vorige ver gadering tot af- en overschrijving in de begrooting, dienst 1880, ad 500.— c. dat de goedkeuring der begrooting voor 1881 door Ge deputeerde Staten is verdaagdmet magtiging om tot de helft der posten van uitgaaf te beschikken d. de bescbikking van Gedeputeerde Staten van 24 No vember 1880, nr. 66, tot nadere regeling der jaarwedde van den Gemeente-ontvanger voor Haarlemmermeer e. brief van Gedeputeerde Staten van 12 Januarij 11.nr. 78 waarbij de outvangst wordt berigt der vastgestelde Verorde- ning tot vvering van kvvaadaardig klaauwzeer onder schapen. procesverbaal van gedane opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvanger, d.d. 25 Januari 1881; g. een adres van eenige ingezetenen, waarbij wordt verzocht de stichting van eene school voor lager onderwijs aan den Ringdijk bij den Lisserweg. De stukken, vermeld pnder letters a tot worden aange- nomen voor kennisgeving; terwijl omtrent bet adres vermeld sub g, na eeuige discussie, wordt besloten het te stellen in handen van de Plaatselijke Schoolcommissieom berigt en advies. II. Gelezen een verzoek van Mejuffrouw A. M. Wiering om eervol outslag als onderwijzeres aan School nr. 6 (Abbenes). Wordt besloten het gevraagd eervol ontslag te verleenen.in te gaan den 1 April 1881. Aan de vergadering wordt medegedeeld een schrijven van den Hoofdonderwijzer Boekel, waarbij bij verzoekt dat voor School nr. 6 moge benoemd worden een hulponderwijzer met acte van Hoofdonderwijzer, en eene onderwijzeres geexamineerd in nuttige handwerken. Mogt er echter bezwaar zijri tegen een onderwijzer met acte van Hoofd-onderwijzer, dan een hulp onderwijzer. De Voorzitter meent, dat het wellicht beter is een hulp onderwijzer te benoemen dan een hulp-onderwijzeres, omdat er te Abbenes wel gelegenbeid zal zijn om de handwerken door iemand anders te doen onderwijzen. De heer Verkuijl meent, dat het beter is eene onderwijzeres te benoemen; terwijl de heer Klapwijk zulks ondersteunt, en aanmerkt dat nu sedert drie jaren aan die school eene onder wijzeres werkzaam is geweest, hetwelk zeer goed is bevallen. De Voorzitter zou dan willen oproepen eene onderwijzeres, met vermelding dat bet bezit van eene acte voor nuttige hand werken tot aanbevcling zal strekken. De heer 't llooft zou het bezilten van zoodauige acte ver- pligtend willen stellen, omdat men anders toeh belooning zou moeten geven indien het onderwijs door een under wordt ge- geven; daarmede zou dus niets getvonnen zijn. Spreker wil daarom oproepen sollicitanten die acte hebben voor nuttige handwerkeD, op de bestaaude jaarwedde van 600. De beer Bultman wil ook oproepen op 600; want, als men voor de eene het tractement verhoogt voor het geven van onderwijs in handwerken, zullen ook de andere onderwijzeresseu er om vragen, en dan zou men het behooren te geven. Op voorstel van den Voorzitter wordt daarop besloten sol- licitanten op te roepen met acte voor nuttige handwerken, op een tractement van 600. III. Is aan de orde de beuoeming van eene onderwijzeres voor school nr. 5. Op de voordragt komen voor: Mej. E. D. Ruitenbach, te Sneek, en mej. E. Engels te Staphorst. Bij de stemming wordt met algemeene (13) stemmen ge- kozen Mej. Elisabeth Ducouia Ruitenbach, te Sneek, en de infunctielreding bepaald op 1 Maart 1881. IV. De Voorzitter stelt alsnu voor, dat voor school nr. 4 (Hoofddorp) zal worden benoemd eene hulponderwijzeres, op eene jaarwedde van 600. Nadat eene vraag van den heer P. Verkuijl, of daartoe wel noodzakelijkbeid bestaatdoor den Voorzitter toestemmend was beantwoord, wordt besloten overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter. Tot de benoeming wordt overgegaan. Op de voordragt komen voor Mejufvr. F. Engels, te Staphorst, en mej. E. D. Ruitenbach, te Sneek. Met alle (13) stemmen wordt Mej. Frederika Engels daartoe benoemd, en de infunctietreding bepaald op 1 Maart a. s., of, zoo mogelijk, vroeger. V. Wordt gelezen een missive van Heeren Gedeputeerde Staten, dd. 12 Januarij 1881, nr. 24, waarbij wordt opgemerkt dat de bepaling in het besluit der vorige vergadering tot hef ting van schoolgeld, dat onder het schoolgeld is begrepen de Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. vergoeding voor de schoolbehoeftenmet uitzondering van de boeken, daaruit zal moeten vervallen, omdat nog onlangs door den Minister van Binnenlandsche zaken de opmerkiug is ge- maakt, dat, aangezien volgens de wet van 17 Augustus 1878, Staalsbl. 12 i, de kosten u. a. van Scboolboeken voor bet lager onderwijs ten laste der gemeenten zijn, deze kosten uiet ten laste der ouders kunnen worden gebragt. De Voorzitter stelt daarom voor om de woorden „met uit zondering der boeken", in bet besluit te doen vervallen. De heer 't Hooft zegt, dat dan het schoolgeld zou kunnen worden verhoogd. De Voorzitter acht het schoolgeld reeds hoog genoeg. De heer Verkuijl vraagtof het wel bij de wet is bepaald dat de gemeente de schoolbehoeften moet betalen, en of daar- omtrent niet een nader onderzoek kan worden iugesteld? De beer Biesheuvel is er ook voor om bet schoolgeld te verhoogen. De Voorzittter zegt, dat daardoor het schoolgeld zoodanig wordt opgevoerd dat het te vreezen isdat er weinig gebruik van zal worden gemaakt. De-heer de Breuk is (egen verhoogiug van het schoolgeld men had daarop moeten rekenen bij het bepalen van het school geld, wetencle dat men de boeken niet door de ouders mag laten bertalen.; welk gevoelen door den beer Verkuijl wordt bestreden. De heer Knaap acht het nadeelig voor het onderwijs, indien de leerlingen de boeken niet mogen medeuemen naar buis omdat de kinderen te huis veel moeten leeren. De heer Biesheuvel stelt voor om het schoolgeld te ver- hoogenen wel dat van 30 met 3 dat van 25 (2 leer lingen uit een gezin) met 2.50 voor elk kind, en dat van 20 (drie leerlingen uit een gezin), met 2 voor elk kind. De heer Bultman is er tegen; maar, wil men verhooging, dan zou spreker eene flinke verhooging weuschen. Het voorstel van den heer Biesheuvel wordt in stemmiug ge bragt en aangetiomen met 9 tegen 4 stemmen. (Fddr stemden de heeren: Pruissen, 't Hooft, Knaap, Klapwijk, van Reeuwijk, Dorbeck, Biesheuvel, Verkuijl en Ran. Tegen de heeren: Tensen, Bultman, de Breuk en van Vuuren). VI. Wordt gelezen een adres van K. Vreeken, van 27 Decem ber 1881, waarbij hij zich beklaagt van te zijn aangeslagen wegeus hondenbelastiug, dienst 1880, en zulks uiettegeustaande door hem in dat jaar geen hond is gehouden. Naarditn bij onderzoek is geblekeu dat bet beweren van adressant juist is, en de aanslag dus ahusuf is gedaan, wordt, op voorstel van den Voorzitter, besloten den Gemeente-ont vanger aan te schrijven om dezen aanslag als omnbaar voor te dragen. VII. Komt weder in behandeling bet adres van J. L. J. Jansen te Hillegom, van 14 Januarij 1880, waarbij cancessie is gevraagd tot bet leggen van rails en het exploiteereu van een stoomtramweg door deze gemeente, aanvangende aan de grens van de gemeente Heemstede en loopende iangs den ge- heelen Kruisvvcg tot aan de Ringvaart nnbij de Aalsmeerder- brug (wclk adres reeds is vermeld in de notalen van 22 Ja nuari 1881, nr. 9.) De Voorzitter stelt voor, aan den adressant te melden, dat de Gemeenteraad bereid is tot medewerkingdat bet echter noodzakelijk is dat door adressant met juistheid worde opge- geven van welken gemeenlegrond hij wenscht gebruik te maken dat daartoe een nieuwe aanvraag zal worden ingewacht, die alsdan door deze vergadering zal worden onderzocht. Dieuovereenkomstig wordt besloten. De heer Bultman acht dat het ook noodig zal zijnom policie-bepalingeu te maken. De Voorzitter stemt zulks toe, maar meent dat zulks later zal moeten plaats hebben. VIII. De Voorzitter herinuert dat de Geineente-opzigterbij raadsbesluit van 11 December 1879, nr. 11, is benoemd voor den tijd van 66n jaar, welken termijn den 1 Februarij a. s. verstrijkt, en stelt voor om alsnu een Gemeente-opzichter te benoemen tot wederopzeggens toe. Zulks wordt goedgevoudenen vervolgens tot de benoeming van een Gemeente-opzichter overgaande, worden in de bus be- vonden 13 stembriefjes, waarvau 3 in bianco, zoodat zijn uit- gebracht 10 geldige stemmen, die zich alien hebben vereenigd op den heer II. Rinck, welke alzoo is benoemd. IX. De Voorzitter stelt alsnu voor de volgende verordening tot loijziging van de policie-verordening der gemeente Haarlem mermeer, vastgesteld den 13 April 1876. De gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft besloten: Tusschen de derde en vierde alinea van art. 3 der policie- verordening, vastgesteld den 13 April 1876, wordt ingevoegd een nieuwe alinea, lnidende „c. Gaten in het ijs te hakken, anders dan is bepaald bij

Weekblad van Haarlemmermeer | 1881 | | pagina 1