Lanital. Gemenedo Beristen. Ingezonden. - 38 - »iOSde Staats-Loterij. r artikel 42 der verordening op liet brandwezen in deze gemeente, vastgesteld den 22 Sept. 1870". Vastgesteld door den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, iD de openbare vergadering van den 27 Jannarij 1881,. enz. De Voorzitter licht dit ontwerp toe, en zegt dat het strekt om de visschers te noodzaken bij het hakken van bijten voor- zorgen te doen nemen tegen ongelukken, door het plaatsen van aanduidingen. Getnelde verordem'ng wordt vastgesteld zonder hoofdelijke stemming. De heer Bultman zou ook weDscbelijk achten om bepalingen te maken tot- het wegruimen der sneeuw door de ingezetenen van de wegen voor hunne erven. De Voorzitter wil daar gaarne over denken maar is niet zeker of de Gemeenteraad dergelijke verpligting kan opleggen, De heer Bultman gelooft dat wel zeker, en bedoelt ook alleen het zorgen dat de passage niet worde gestremd. De Heer 't Ilooft meent, dat de ingezetenen daarloe niet kunnnen worden verpligt dan alleen voor hunne deuren. De Voorzitter zegt, een onderzoek hieromtrent te zullen instellen. X. De Voorzitter herinnert dat in de vorige vergadering bij de bespreking der zaak van het post en teleyraafkantoor en het kantonyereclitbesloten is om voor het bouwen van lokalen voor die inrigtingen, den benoodigden bouwgrond aan te bieden; dat echter Burgemeester en Wethouders besloten hebben den Baad voor te stellen om op dat besluit terug te komen en het in te trekkenwijl een bepaalde toezegging nu reeds lmn voorkomt ongeraden te zijn; te meer ook, omdat het terrein naast het Raadhuis daartoe wellicht te klein of on- gesehikt zal blijken. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekenrd. XI. De heer Bultman zegt, in de courant gelezen te hebben, dat de Burgemeester de verbrande koeijen van Bult heeft doen begraven, op advies van een geneesheer; dat iemand van het vleesch dier koeijen heeft gegetenen daarna typhus heeft ge- kregen. Omtrent het laatste is den heer Bultman niets verdcr bekend, maar omtrent het begraven der koeyen vraagt spreker, of een geneesheer wel bevoegd is, om te verklaren welk vleesch schadelijk is voor de gezondheid, en of dat niet behoort tot de bevoegdheid van een veearts. De Voorzitter gelooft: dat een geneesheer daartoe wel is be voegd, volgeus de wet op de besmettelijke ziekten; hij deelt vervolgens de toedragt der zaak mede, en zegt dat de stank zoo erg was, dat die stellig schadelijk was voor de gezondheid. De heer Bultman gelooft wel, dat de Burgemeester regt had om de begraving te gelastenzelfs dadelijk na den brand maar meent dat de veearts als deskundige de aangewezen per- soon was om te worden geraadpleegd. De Burgemeester is zulks niet met den heer Bultman eens. XII. De heer Bultman vraagt, of het Burgerlijk Armbestuur bij aanhouden van den winter, niet iets meer moet doen voor de armen. De Voorzitter gelooft, dat zulks nog niet noodzakelijk is maar dat Burgemeester en Wethouders zullen oordeelen wat te doen, indien dat mogt noodig worden. De Vergadering is daarna gesloten. Op de den 7 dezer te Utrecht gehouden paardenmarkt wareu omstreeks 1200 paarden en veulens aan de lijn. De paarden van weelde bragten op van 850 tot 1100, de veulens van 150 tot 400. Een span paarden werd ver- koeht voor 2400. De handel was levendig en er waren veel buiten- en binnenlandsche kooplieden. Het weder was wel wat vochtigdoch zacht. De afdeeling Lanyedijk van de Uollandsche Maalschappij van Landbouw heeft besloten tot het aanleggen van proefvelden, ten einde te onderzoeken welke soort van kunstmeststoffen voor de aldaar verbouwd wordende groenten het gunstigste resultaat oplevert. Vier akkers zijn tot dat doel gehuurdom, onder de leiaing van vier bekwame landbouwersin onderling overleg met verschillende kunstmeststoffen te worden bemest en met verschillende groenten te worden beplant. De landbouwer J. Vorstman, te Heerde, heeft op 15 Oc tober jl. te Zwolle een vat boter verkocht, hetwelk ten deele gevuld was met stukken hout en water. Hij is eergisteren te dier zake wegens bedrog in den aard der koopwnar, door de regtbank aldaar veroordeeld tot 3 maanden eenzame opslui- ting en 25 boete. De veroordeeldedie tot den gegoeden boerenstand behoort, wordt ook verdacht het vat, waarin de boter zich bevond, aan eene buurvrouw ontstolen te hebben. Daarvoor zal hij te Zutphen teregtstaan. De Kolnische Zeitnny zegt, dat wanneer in Duitschland al het koren op rijen gezaaid werd, dit aan besparing van zaai- zaad on de meerdere opbrengst zou bedragen 3000 millioen kilogram of 61 millioen centenaars koren. En toch wordt in genoemd land reeds over eene grootc oppervlakte de rijenbouw toegepast. Eene wetenschappelijke Vereeniging te Chicago had verleden jaar eene premie van 20 dollars uitgeloofd voor de oplossing van de volgende vraag: Welke zijn de zekerste middelen tot uitroeijing van ratten en muizen Onlangc is deze prijs toegewezen aan Dr. Burnett te Philadelphia, die de vraag op de volgende lakonieke wijs beantwoorddeMen vermeerdere het aantal kattenl" Bij schatting zijn ten gevolge van de koude in de westelijke Statcn van Amerika niet minder dan 500,000 stuks vee om- gekomen. De heer Nibbelink te Wageningen schrijft aan de Land bouw Cour. het volgende over een eigenaardigen muizenval .Wanneer in November de nachten al kouder en kouder worden, concentrceren de bijen zich meer en meer naar het midden van den korf, vormen zich tot een aaneengesloten klomp en blijven zoodoende in een schijndooden en dommeligen toestand. Is nu het vlieggat niet al te nauw, dan weten de muizen van deze omstandigheid behendig partij te trekken en zicb aan den honig te vergasten. Een paar keeren gaat dit meestal met goed gevolg doch dit doet den indringer spoedig de noodige omzichtigheid uit het oog verliezen. De honig- voorraad bevindt zich namelijk in het achtergedeelte van den korf; om er bij te komen kruipt nu de muis tusschen twee raten door naar boven. Deze beweging doet echter de bijen spoedig uit liaar staat van verdooving ontwaken. Nu ligt het in den aard der bijen, dat wanneer zij onraad bemerken, hun eerste werk is, het vlieggat af te zetten omdat zij weten dat van daar het gevaar moet komen. Inmiddels doorzoeken anderen de korf; de muis die nu op een goed heeukomen bedacht is, ziet zich op eens den terugweg afgesneden, zijn heen en weder loopen maakt nu de bjjen woedend en weldra is hij onder haar angels bezweken. In een korf vond ik eens tegelijk vijf doode muizen, van neus en ooren af tot het puntje van den staart met angels letterlijk vol gestoken. Een wijsgeer of zedemeester zou hieruit een schoone zedeles kunnen putten." Men schrijft aan de Leidsche Ct.Pebruari was, een enkelen zonnestraal uitgezonderdbuitengewoon grauw en koud met bijna onveranderlijken N. O. wind, altijd meer geneigd tot vriezend, dan tot gematigd weer. „Schoorvoetend" is in de laatste dagen het vastenavondzotje voor den dag gekomen. Maart heeft zich ingesteld met droog weer en zonneschijn, maar het vriest 's nachts nog hard. Volgens den kalender is het dan ook nog winter, en daarnaar schijut het weer zich te voegen, dat is een troost, hoezeer het lenteachtige menigeen zou welkom zijn. Die droogte is voor het wei- en bouwland gewenscht. Een drooge Maart en een natte Aprildan hebben het de boeren naar hun wil, zegt een oud rijmpje. Het is gebleken, dat de strenge vorst van Januari knoppen van de perziken, die reeds gezwollen waren, heeft vernietigd, de wijnstok op sommige plaatsen en onder meer knoppen van vroege peren geleden hebben. De Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier heeft besloten een prijs van honderd gulden uit te l'oven aan dengene, die voor 1 November 1881 bij haren secrefaris, den heer Jb. Zijp Hz. te Wieringerwaard inzendt een doelmatig, eenvoudig en tevens beknopt model van een aanteekenboek voor landbouwers en veehouders, waar- uit op een gemakkelijke wijze aan het einde van elk jaar de zuivere opbrengst hunner landerijen, per hectare in gebruik, opgemaakt kan worden. Terwijl de heer S.van Besoijen, Vrijdag als werkend lid der vereeniging Musis Sacrum te Waalwijk medewerkte tot het wel- slagen van het door die vereeniging te geven buitengewoon concert, kwam men hem de tijding brengen, dat zijne vrouw dit oogenblik gekozen had, om hem met de geboorte van twee dochters en een zoon te verrassen. Moeder en kinderen zijn zeer welvarend. Een paar schooljongeus te Amsterdam waren dezer dagen aan het twisten en vechten geraakt. Een hunner heeft zich daarbij zoo- danig opgewondendat geneeskundige hulp moest worden ingeroe- pen, om zijn woede tot bedaren te brengen. De hulp mogt echter niet baten. Het gemoed van den knaap was te zeer gesehokt. On- danks de beste pogingenis het kiud aan de gevolgen van zijn drift overleden. Te Casamicciola zijn twee schokken van aardbeving gevoelddie zeer groote verwoestingen hebben aangerickt. Vooral het eiland Ischia heeft verschrikkelijk geleden. Het aantal gevonden dooden is reeds vijftig; zeventig menschen zijn verwoud. Een zeldzaam bewijs van beradenheid gaf onlangs een heer aan het station te Woerden op het oogenblik van het spoorwegongeluk. Hij stond juist in de wachtkamer le kl. een bittertje te drinken, toen de locomotief tegen het station aanrende, dat deerlijk gehavend werd. Als alle aanwezigen was hij natuurlijk lievig ontsteld; hij had echter de tegenwoordigheid van geest om schielijk zijn glaasje leeg te drinken en het eerst toen van schrik uit zijn hand te laten vallen. Het zeldzame geval deed zich voordat op 5 dezer drielingen hun 60en verjaardag hebben gevierd. Het zijn Maria van den Heuvel, te Tilburg Josephus van den Heuvel, ambtenaar bij 'srijks be- lastingen te Amsterdam en Anthonius van den Heuvelambte naar bij 'srijks belastingen te Ravestein; zij zijn op 5 Maart 1821 te Groot-Deuteren, bij 's Bosch, geboren. Tot dusver waren zij ge- woon telkens om de vier jaren bijeen te komen in het huis, waar zij het levenslicht aanschouwden, doch in 1877 is dat huis afgebrand. Na afloop van een boerenbegrafenis in de buurtschap Woolde onder de gemeente Hengelo, heeft een bloedige vechtpartij plaats gehad, waarbij de messen ter deeg zijn gebruikt. Zekere Niihoff bekwam cen snede aan het hoofd, zoodat oumiddellijk geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen terwijl zijn kameraad Mors van een der handen drie knokkels werden afgesneden. De daders vader en zoon, van welke de een de vader een suede over de linkerhand heeft bckomen, welke hem missckien het gebruik der vingers voor altijd doet missenzijn bij de politie bekend. Te Yerviers is een meisje door het sterk aanrijgen van haar corset op het bal masque onpasselijk geworden en eenige minuten later overleden. Ook wordt gemeld dat het gelijke voor eenige da gen bij Gent heeft plaats gehad. Ilet meisje kreeg op straat een bloedspuwing en overleed den volgendeu dag. Twee personen dus in een week die de slagtoffers werden van de modegrillen I Yoor de arrond. rechtbank te Middelbnrg siond dezer dagen een diaken der Ned. Herv." gemeente tereeht die uit de opbrengst der collecten op verschillende tijden twee rijksdaalders en twee francstukken ontvreemdde. De man bekentmaar sohaamt zich blijk- baar over zijn verachtelijke daad in geenen deele. Er is twee maanden celstraf tegen hem geeischt. Yoor de eerste maal in Californie, en missckien ook wel voor het eerst in de Vereenigde Staten, staan in een proces twee dames als advocaten tegen elkander. Het gewone costuum dat de vrou- welijke regters en advocaten in de geregtszaal diagen is een geheel zwart kleed met een witte of roode roos in het haar of op de borst. Een koopman in Belgie, Hongaar van geboorte, heeft, toen hij zijne vrouw in gezelschap van een werkman betrapte beiden met messteken gedood en daarna zich aan de justitie overgegeven. In de papierfabriek te Chateau Landon (Seine en^ Marne, Prank rijk) heeft een ijzingwekkeud voorval plaats gehad. Zeker werkman Mettais had de onvoorzichtigheid gehad zich in een ledigen, open- staanden ketel, welke gebruikt werd om lompen in stoom te was- schen, te slapen te leggen en dat zonder iemand te waarschuwen. Toen de arbcld kervat werd, bespeurde geen zijner kaineraden den- ongelukkige voordat de ketel tien of elf uur had rondgedraaid en geledigd werd. Het ligchaam van Mettais was toen tot vormlooze stukken gekookt. In den avond van den 3 Maart heeft er eene vreeselijke ont- ploffing plaats gehad in een steenkolenmijn in Woyming in Amerika, waarbij 30 blanken en 50 Chineezen zijn omgekomen. Er zijn 17 Chineezen gered hoewel vreeselijk gekwetst, en een 20tal lijken zijn reeds gevonden. Men schrijft uit Berlijn, dat al de hoffeesten, bij gelegenkeid der echtverbindtenis van den oudsten zoon des Kroonprinsen Keizer VVilheim minder vermoeid hebben dan de enkele dag, waarop Z. M. de eerste bezoeken heeft moeten ontvangen van de buitenlandsche vorstelijke personen en gezanten, die te Berlijn gekomen waren om bij het huwelijk tegenwoordig te zijn. Op dien dag namelijk had de hoogbejaarde monarch zich zestien maal moeten verkleeden en van decoration verwisselen, ten einde, volgens de regelen der etiquette, iederen vreemden bezoeker te kunnen ontvangen in de uniform en met de decoration des lands, dat hij vertegenwoordigde. Voor het Renaissance-theater te Parijs werd dezer dagen een pas geboren kind, een meisje, te vondeling gelegd. De artisten be sloten het kind aan te nemen mile. Desclause zal zich met de opvoeding belasten; de dirccteur Victor Koning en Jeanne Granier zullen de pecten zijn der kleine, die Jeanne-Victorine zal heeten. Reeds is 3275 frs. voor het kind der Renaissance bijeengebragt. De heer Drouyn de Lhuys, oud-minister van buitenlandsche zaken, oud ambaseadeur enz. enz., Dinsdag te Parijs overleden, had bij na honderd-vijftig ridderkruisen. Het meerendeel had hij nooit gedrageu maar in de sterfkamer, waar zijn iijk was te zien waren zij alien op zijn scbrijftafel in de geopende ecrins tentoou- gesteld. Eene dame die bij den intocht van prins Wilhelm en prinses Victoria te Berlijn in het gedraug was geraaktbemerkte dat zij in haar mantelzak een vreemde portemonnaie had. Een zakkenroller had deze zeker van een ander gerold en geledigd en daarna, om het voorwerp kwijt te zijn, in den zak van de dame laten glijden. Voor dit geschenk had hij echter haar portemonnaie in ruil ge- nomen, om deze waarschijnlijk ook te ledigen en dan het kunsije bij een ander nog eens te beproeven. Een klein verzuim. Keukenmeid tot de m elk vrouw, die't melk-emmertje gebragt heeft: »Wat is dat? Er is enkel water in 't emmertje!" Melkvrouw: uO jedaar heb 'k heelemaal vergeten er melk bii tedoen!" J Dezer dagen overleed te Arnhem een stafmuzikant. Juist een dag na zijn afsterven kwam uit Duitschland het berigt, dat hem eene erfenis van 150.000 mark was ten deel gevallen. Dc man heeft uit zijn eerste huwelijk een zoon in leven, doch had dit kind met de moeder vcrlaten en was later, na den dood van deze laatste, hertrouwd. VIJFDE KLA8SE, Prijzen van 100.-— en tlaarboven. Vijfde I-ijst. Nr. Prijs Nr. Prijs Nr. Prijs 200. 100. 8752... 200. 16275... 3523... 100. 9114... 100. 16754... 100. 3864... 200. 9159... 100. 18158... 200. 4455... 400. 12272... 400. 18646... 100. 4543... 200. 14226... 100. 19263... 200. 5213... 1000. 19880 100. 100. 6577... 400. 15846... 100. 20423... 0993... 400. Zesde Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs Nr. Prijs 3789... - f 100. 11438... 400. 15160... f 1000. 6128... 1000. 11645... u 100. 15633... 200. 6240... 100. 13131... 400. 16660... 1000. 9839... 400. 13291... e 1000. 18973... 100. 10636... 100. t 13528... 100. 19457... 200. 10835... 200. 13552... 100. 20124... 200. Zevende Lijst. Nr. Prijs -. Nr. Prijs Nr. Prijs 201... f 100. 7698... 100. 100. 1842... 100. 8819... 15203... 100. 2106... 100. 9066... 1000. 15537.... 1000. 2462... 400. 9665... 400. 15664.... 200. 3442... 400. 10439... 15786.... 200. 3644... 100. 10463... ,100000. 16161.... 200. 400. 12188... 17560... 200. 5002... 100. 12260.... 19953... 100. 5274... 400. 12508.... 400. 20132... 400. 6164... 1000. 13022.... 100. 20452... 200. 7021... 10000. 13462.... 200. Naar aauleiding van den verjaardag, op 1 Maart, van wijlen dr. J. P. Heije, de bekende en door vele geliefde kinder- en volksdichter, hebben de schoolkinderen te Abbenes, op Vrijdag 4 Maart weder een prettig feest gevierdwaarvan de kosten worden goedgemaakt uit het legaat Heije-vau Voorst- Zervas, aan deze school vermaakt. Tusschen de spelletjes werden door het schoolhoofd de premien voor het sparen aan de kinderen afgegeven tot een gezamenlijk bedrag van 9.73 /2 en ontvingen de beide meisjes Betje van der Beek, 5 gulden, en Truitje Mosterd 1 gulden, als prijs en premie voor getrouw schoolbezoek. Beide meisjes haddeu het vorige jaar geeu enkele schooltijd verzuimd. Laatstleden Maandag, 7 Maart, is weder een aanvang ge- maakt met het onderwijs op de Cornelia- en Sophia Naai- en Breischoolte Abbenes. Oudersdie voor hunne kinderen van dit onderwijs wenschen gebruik te makenhetzij tegen geheele of gedeeltelijke betaliDg van het schoolgeldhet eerste tegen 15 cents, het laatste tegen 5 cents per week worden verzocht zich te vervoegen bij de directrice mejufvrouw N. BoekelBorreman. Den 5 Maart is de leestijd voor het wintersaizoen weder gesloten te Abbenes. Van primo October af werden elke week aan 14 lezers uit de groote bibliotheek boeken afgegeven; terwijl een getal van 81 kinderen van hunne leesinrigting gebruik maaktendie evenzoo elke week hun boekje verwis- selden tegen een ander. Door eenige liefhebbers van lezen verzocht om ook des

Weekblad van Haarlemmermeer | 1881 | | pagina 2