1881. Vrijdag18 Maarl No. 11 VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BEL AN GEN GEWIJD. Twee-en-Twintigste Jaargang. Prijs van liet A_bonnement: in het Jaar Prijs der A_dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/3 Cent. Hoofd-Ag'enten voor dit Weekblad, te Haarlem P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 915 Maart 1881. IIA AIIL E M M E It M E EII Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONG A C0., te Amsterdam. WliterHjh Woenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren De uitslag van de door Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder op 10, 11 en 12 Maart 1881 ge- houden Verpachting van het Grasgeicas der Ringdijken en Polder- kaden gedurende dat jaar (zijnde eene gezamenlijke oppervlakte van ongeveer 210 Heetaren, 79 Aren80 Centiaren), is ge- weest, dat deze lieeft opgebragt een som van 17,828; ter- wijl 234 Heetaren, 20 Aren, 56 Centiaren in het vorig jaar 18,403 opbragten. De boerderij van Mejufvr. de wed. Rietdijk, te Haarlemmer- meer, sectie OO, groot ongeveer 44 Heetaren, Woensdag 9 Maart ingezet op 43,300.heeft Woensdag j. 1. in afslag opgebragt ongeveer 48,740. Lees-Inhigting te Hoofddokp. Boeken worden ter lezing uitgegeven elken Zaturdag-avond van 67 uur, len Raadhuize. Het leesgeld bedraagt Per week 5 ct. Bij abonnemeut, per jaar1.50. Voor onvermogendennihil. Catalogussen zijn a 10 Cents verkrijgbaar. Sommige lezers worden herinnerd, dat zij" nog in het bezit zyo van boeken, die reeds lang hadden behooren te worden terugbezorgd. GEBOREN Gijsbertje, dochter van J. Griekspoor en H. Smits. Petronella Johannadochter van F. A. van der Maden en L. Wewel Nicolaas Johannes, zoon van H. van Dam en A. Boukes. Ja- coba, dochter van C. Broertjes en G. Splinter. Cornelia, zoon van D. Haster en M. van der Knuijff. Teuntje, dochter van C. A. van Oeveren en M. Wilderom. Cornelis, zoon van W. Kam- meraad en C. Blijleven. Leendert, zoon van J. van Wieringen en J. Buis. Willem, zoon van H. Timmers en P. van Leuven. Abraham, zoon van A. Stoel en F. Dekker. Frederikus, zoon van J. B. Ferdolage en J. E. Jansen. Cornelia, dochter van D. E. van Meerbeek en A. van Krimpen. Grietje, dochter van P. van der Snee en A. Kool. Neeltje, dochter van A. Keijzer en D. Spaanderman. Maatje, dochter van L. Blom en A. Meulekes. Gnurtje, dochter van D. Meijer en M. Hoogland. Jannetje, dochter van D. Schoenmaker en J. M. Jansen. Laurens, zoon van A. Roele en C. van den Heuvel. OYERLEDENCornelis, oud 16 maanden, zoon van K. van Ophem en A. Glas. ONDERTROUWD: geene. GEHUWD S. J. Vergaij met G. de Yries. A. de Regt met C. Visser. Yan wege den Minister van Marine is aan de Gemeente- besturen ter kennis gebragt, dat, vermits de keuze uit de lotelingendie zicb voor de zee-militie aanmelden, wordt overgelaten aan de officieren van de Marinemet de overne- ming der zee-miliciens belasthet voor 't vervolg overbodig is verzoeken om inlijving bij de zee-militie tot het departe- meDt van Marine te rigtenaangezien zoodanige verzoeken bniten beschikking zullen worden gehouden. Tot heden heeft van de 155 lotelingen in Haarlemmermeer nog maar een aanvraag gedaan om bij de zee-militie te dienen. Zwolle, 13 Maart. De eerste groote voorjaars-paardenmarkt, eergisteren alhier op den gewonen weekmarktdag gehouden, be- zorgde groote drukte door de geheele stad. De aanvoer bedroeg ruim 500 stuks, meest werkpaarden, evenwel goede soorten, die bjj aanwezigheid van vele vreemde kooplieden gretig aftrek vonden. Jonge fokpaarden, opmerkelijk veel poneys en ruime keuze voor de slagtbank voldeden bij redelijken handel aan ieders gading. Men gaf voor werkpaarden 200 tot 600 naar soort; 2jarige fokpaarden 275 a 400; ljarige dito 125 a 250; poneys 90 a 260 en voor de slagtbank /25a/ 60. Capelle (Langstraat), 15 Maart. De aflevering van leverantie- hooi had in de laatste dagen op vrij breede schaal plaats. De handel is dan ook voor den tijd des jaars aanzienlijk. Men besteedt voor de goede kwaliteit 22 per 1000/2 kilogram. In verband met de hooge hooiprjjzcn worden de hooilanden voor het komende saizoen aantnerkelijk hooger verpacht dan verleden jaar. Perceelen, aan de diaconie-armen alhier toe- behoorende, die verleden jaar of voor twee jaar/150 opbragten, deden gisterenbij publieke verpachting, 270. Texel, 14 Maart. De prijzen van het vee zijn niethoog, het schaapvee werd in de laatste veilingen verkocht voor 36 het koppelin koevee geen handel. De heer Corten, nit Maastricht, hield onlangs, ten huize van den logementhouder H. Nijhoff, te Wierden, de eerste landbouwlezing in dezen winter. Spreker gaf verschillende nut- tige wenken over melkvee, de melkerijbotermaken enz.en drukte den wensch uit dat de landbouwers zich vooral zoudeu tneleggen op hat verbouwen van de koolraapdaar dit een uitmuotend voeder was voor melkvee. Ook sprak de heer Corten nog over het bemesten van hooge weilanderiover de lage hooilanden viel natuurlijk niet veel te zeggen, daar die hier gewoonlijk onder water zitten. De lezing werd door on geveer 150 belangslellanden, waaronder nog al boerinnen bijgewoond. Te Heemskerk is den 9n Maart eene oude boerderij, van buitengewoon grooten omvang, plotseling ingestort, met zoo donderend geraas, dat men een uur in het rond een zwaren donderslag meentle te hooren. Als door een wonder zijn er geen menscherilevens te betreuren, en ook van het vee, dat gelnkkig op dat oogenblik niet in groote hoeveelheid aanwe- zig was, zijn slechts twee koeijen verpletterd. Onder Maasland is Zaturdag een boerenwoning, bewoond door D. de Jong, geheel verbrand. Veertig koeijen en ver- scheiden paarden zijn er bij omgekomen. Een huis en tuinstaande aan de Weesperzijde te Amster dameen dental jaren geleden gekocht voor/I 1,000, is thans verkocht voor 72,000, zegge twee-en-zeventig duizend gulden. Luidens berigten in de Duitsche bladen, zijn in de maand Januarij dezes jaars in de slagthuizen van de Berlijnsche vee- markt 5684 en in de slagthuizen in de stad 12,302 varkeus geslagt. Door de daarmeS belaste ambtelijke vleeschkeurmees- ters zijn deze varkens op trichinen onderzocht. Onder de 17,986 varkens warcn 17 trichineus, dat is dus 1 op de 1058 of 0.094 pet. Dat is betrekkelijk wel niet veel, maar 17 trichineuse varkens kunnen toch menigeeu den dood ver- oorzaken. Door den gemeenteraad te Noordeloos is den 2 Maart 11. een verordening vastgesteld, waarbij verboden wordt om kin- deren beneden 12 jaren tuin- en veldarbeid te doen verrigten en zulks om schoolverzuim tegen te gaan. Noordbroek, 15 Maart. Was de winter streng en aan- houdendboven verwachtiug best zijn de wintergranen er door geraakt. Het koolzaad heeft iets geleden, maar is toch wel zoo, dat de landbouwer het gerust kan laten staan. Ook van de roode klaver is zoo goed ah geen stam doodgevroren zoodat in dezen zomer van dat allernuttigste veevoeder kan worden gebrnik gemaakt. Wjj willen hopen dat den landge- bruikers eens weder goede jaren zijn weggelegdopdat dan meteen ook de algemeene gedruklheid der maatschappij er iets op verbetere. De oudste boom der wereld werd onlangs in de nabijheid van San-Francisco omgehouwen. De ouderdomsringen gaven een levensduur van 4840 jaren aan. In de holte van den stam konden gemakkelijk 300 personen zich bewegen. Als eene bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat in den loop dezer week te Oudega een levend kalf te voorschijn kwam van eene koe die even te voren door den slagter was afgemaakt. De aanvoer van melk uit Nederland te Londen is door sommigen tijdelijk gestaakt moeten worden, omdat deze melk zooals zij daar aankwam onverkoopbaar was. De melk smaakte erg naar lijnoliewaarschijnlijk een gevolg van het voederen der koeijen met lijnkoeken. Bovendien schijnt niet genoegzaam gelet te zijn op het vereischte om melk die zulk een lange reis moet maken goed te verkoelen, en ook om de melk, die op verschillende tijden van den dag verkregen wordt, telkens afzonderlijk te houden. Het Coickeeper and Dkirymans Journalop een en ander opmerkzaam makende, wjjst er op dat, willen de Hollandsche boeren zich van de Engelsche markt verzekeren, zij wel degelijk er aan moeten denken dat de Britten niet minder fijn van smaak zijn dan wij Hollanders. Er mag wel bygevoegd worden, dat zij niet spoedig weder een artikel zullen koopendat soms in bedorven staat werd aangebragt, al let men later ook beter op. Men zij dus ge- waarschuwd Leenwanlen. In den zomer van 1880 is Fraulein B. Middeldorf eenige maanden in de boerderij van den heer J. Zijpp te Abbekerk geweest, om onderrigt te geven in de Deensche methode van boterbereiding. Het Hoofdbesluur der Friesehe Maatschappij van Landbouw heeft pogingen aange- wend om haar dezen zomer in deze provincie te krijgen, doch ontving van haren voogd berigt, dat zij als Meijerin geplaatst is op een groot domeingoed in Nassau. Zij heeft hare opleiding genoten bij den heer D. Gabel op Wesebyhof bij Flensburg in SchleswigHolstein en deze zou zeker wel in de gelegenheid en genegeD wezen, om eene andere bekwame boterbereidster aan te bevelen. Het Hoofdbestuur heeft nu besloten verdere stappen te doen, om dezen zomer zoo iemand in de provincie te krijgen, tcr- wijl reeds 5 landbouwers, die de Schwarz-methode geheel of gedeeltelijk toepassengenegen zijn zoo iemand bij zich te laten werkzaam zijn. Uitwijk. Buiten de kom dezer gemeente ziet men nog bijna niet dan water en eenig bovendrijvend bouwland. De vcrwoeste dngloonershuizen rijzen echter weer ah uit den grond te voorschijn. Het gezaaide graandat boven komt belooft weinig vrucht. Nog; treuriger is het in de omgeving van onze buurtschap Waarthuizen gesteld. Van de zoogenaamde Steenenheul voortgaande, is het alsof alle wei-en bouwlanden in een barre zee herschapen zijn. Een 400 a 500 bunder vruchtbare grond, met tal van kleine woningen, zijn voorals- nog 3 en 4 voet onder het water bedolven. De grintweg naar Almkerk is meerendeeh niet begaanbaar. En wat dezen toe- stand nog treuriger maaktis dat de watermassa eerst nu en dan naar gelang de weersgesteldheid gunstig is door de nabijstaande molens alleenlijk weggemalen kan worden. Vergndcring der nollnndschc Ma.itschtippij van Landbouw. Op de 41ste algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, den 15 Maart in een der zalen van Natura Artis Magistra te Amsterdam gehouden, waren vertegenwoordigd 50 afdee- lingen, rechtgevende op 566 stemmen. Het eerste punt van behandeling was een voorstel van het hoofd bestuur, tot het indienen van een adres bij de Tweede Earner der Staten-Generaal, ter ondersteuning van het bekende ontwerp van wet op de registratie. Een concept-adres, waarvan wij reeds melding hebben gemaakt,, werd door den heer Visser van Hazerswoude toe- gelicht, die het wetsontwerp van den Minister van Financien aan- prees ah bevattende vele bepalingen gunstig voor den landbouw. Het deparlement Anna Paulowna polder wenschte een clusaule in dit concept te zien opgenomen, waarin adhaesie wordt betuigd ook met de aanhangige rentewet. Het departement 's Gravenhage meende dat in het adres van een vast recht bij inschrijving van een hypotheek moest sprake zijn en wenschte dit opgenomen te zien. De heer Waller was van oordeel dat men sterker moest aandringen op geheele herziening van de belastbarc opbrengst der ongebouwde eigendommen, opdat de mutatie-rechten ook niet behouden behoeven te blijven. De heer Visser van Hazerswoude antwoordde Het betuigen van sympathie met de rentewet achtte bij overbodig, aangezien het wetsontwerp op de registratie met de rentewet niet.s te maken heeft de opmerking van de afgevaardigde van 's Gravenhage was zoo ad rem, dat die nog in het adresj diende te worden opgenomen. De wensch van den heer Waller kon een wensch blijven, omdat de Minister in het ontwerp het uitzicht op eventueele afsehaffing der mutatie-rechten had doen doorschemeren. Het concept-adres werd hierna met de voorgestelde wijziging van 's Gravenhage, zonder hoofdelijke stemming bij acclamatie goedgekeurd. Een tweede voorstel van het hoofdbestuur, om eene som van hoogstens 3000 uit te trekken voor eene Nederlandsche inzending van vee en zuivel op een internationale tentoonstelling dit jaar te Birmingham, Londen, Gent of Hannover te houden. Dit voorstel lokte van verschillende zijden bedenkingen uit. Som migen wilden wel voor de inzending van zuivel, maar niet voor de inzending van vee geld toestaan, uit vrees van verlies van best vee, anderen drongen op andere gronden aan alleen zuivel in te zenden, weer anderen wilden de verzendingen geheel vrij laten. Bij de toelichting van dit voorstel door den voorz., den heer C. J van der Oudermeulen, verklaarde hij dat het hoofdbestuur wenschte door deze toelage elke inzending hetzij van vee of van zuivel te steunen. Met 518 tegen 46 stemmen werd het voorstel van het hoofdbestuur goedgekeurd. Alsnu kwam aan de orde de vraag van de afdeeling Wormerveer en omstreken wat er zou kunnen gedaan wor den om vrouwen en meisjes theoretisch en practised op te leiden tot bekwame kaas- en boterbereidsters. Het Hoofdbestuur verklaarde dat deze zaak een voorwerp was van zijnaanhoudende zorgdat het een commissiehad benoemd om deze zaak te onderzoekenreden waarom het preadviseerde deze vraag aan te houden tot de commissie met haar werk gereed was. Na eenige opmerkingen werd het preadvies van het hoofdbestuur goedgekeurd.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1881 | | pagina 1