Gemengfle Berigten. - 50 - Een woord over mestkalveren. Scheikundig onderzoek. alsmede van het gewijzigd ontwerp van wet van 8 Februari 1881, terwijl zij vermeent dat de belangen, welke zy ver- tegenwoordigt, grootelijks zullen worden gebaat, wanueer dit ODtwerp tot wet wordt verheven. Onder de leden der „Algemeene Vereeniging voor Bloem- bollen-Cultuurtoch, bloemisten bloemkweekers en mannen die op andere wijze met het bloetnbollenvak in betrekking staan, heerscht een zeer levendig on lerling verkeer, waartoe ook behoort het veelvuldig verzenden van kleine paketten, die binnen de termen vallen der voorgestelde wet. Sommige leden der Vereeniging hebben een uitgebreiden binnenlandschen handel, vooral ook met detail debiet, die voor een groot gedeelte gerekend kan worden binnen de perken dezer wet te behoorenterwijl het ook voor den groot- handel in deze artikelen van veel waarde is, wanneer men op dezelfde wijze binnen kort tijdsverloop enkele ontbrekende artikelen kan aanvullen. De leden der Vereeniging die buitenlandschen handel drij- ven, hetzij en gros of en detail, zullen evenzoo de vruchteo kunnen plukken der aanstaande wet, wanneer op haren grond- slag overeenkomsten met andere landen worden gesloten daar ook bij den buitenlandschen handel, op dezelfde gronden als voor het binuenlandsch verkeer, meer en ineer behoefte gevoeld wordt aan een goede verzendingswijze van kleine pakketten. Moge bij de thans bestaande inrigtingen de verzending hier en daar behoorlijk kunnen geschieden, in zeer vele op- zigten laat die verzending veel te wenschen over, zoo wat spoed en regelmaat in de verzending, als wat billyk vraeht- tarief betreft. Het nieuwe ontwerp van wet te dezer zake ingediend, schijnt aanvankelijk aan alle billijke eischen te beautwoordenhet vaste uniform port voor hetzelfde gewicht vereenvoudigt de administratie en stelt den afzender in elk geval in staat vooraf zelf de kosten der verzending te be- rekenen, 't welk thans in zeer vele gevallen met groote moeyelijkheden gepaard gaalde verzekering der waarde bij de administratie zejve, de mogelijkbeid van spoedbestelling, en de meerdere zekerheid tot berekening van den juisten tijd van aankomst, zijn onder meer andere voordeelen, die op uitgebreide schaal wel op geen andere wijze te verkrijgen zijn en juist dergelijke voordeelen zijn voor den handel en de nijverheid van het grootste belang. De verbruikers zullen in de eerste plaats door dergelijke wet ten hoogste gebaat worden, evenzeer handelaars en producenten, en het meer geregelde en gemakkelijke verkeerroiddel zal zonder twyfel het verkeer zelf vermeerderenook het verbruik en dien ten gevolge het debiet grooter doen zijn. Dit zal als van zelf leiden tot eene vermeerdering van het vervoer van brieven brief kaartengedrukte stukken en telegrammen, zoodat ook indirect de schatkist voordeel door de wet zal verkrijgen terwijl de vermeerdering van bet verzenden van pakketen ofschoon te voren wel niet te berekenentoch zeker zeer belangryk zal zijnen ook ongelwijfeld een nieuw leven zal geven aan vele takken van handel en industrie. In het bloembolleuvak althans mag men aannemendat door het in 't leven roepen der wet aan veler wensch, sedert lang gekoesterd, zal worden voldaan, en het is om alle deze redenen dat de „Algemeene Vereeniging voor Bloembollen- cultuurals vertegenwoordigende de belangen van dat vak heeft gemeeud in deze hare stem te moeten doen hoorenen zich verpligt acht de aanueming van het ingediende wets- ontwerp bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal te mogen voorstaan. Het Hoofdbestuur enz. Haarlem, Maart 1881. J. H. Krelage, Voorzitter. D. Barker Jr.Algem. Secrelaris. Volgens officieele berigten heeft de tarweoogst in de Ver- eenigde Staien van Noord-Amerika in 1880 11,200,000 hi. meer bedragen dan die in 1879, terivyl de haveroogst een weinig minder zou opgeleverd hebben Deze bijna fabelachtig klinkende hoeveelheid, een gevolg zoowel van de gunstige weersgesteldheid als van de toenemende bevolking en hare vlyt, wordt door een paar andere berigten van vertrouwbaren oorsprong nader toegelicht. Volgens het eerste werden in Ca- lifornie ongeveer 31/2 millioen acres (1 acre 0.40 ha.) met tarwe beteeld en het goudland leverde meer dan 17 millioen hi. van het kostbaar graan op, ongeveer 4 millioen hi. meer dan ooit te voren daar in een jaar geoogst werd. Ook wanneer er in het land zelf aanmerkelijk meer dan gewuonlijk verbruikt wordt blijft er nog eene hoeveelheid van meer dan fil/g millioen hi. tot uitvoer naar elders over, of meer dan het dubbele van de grootste hoeveelheid die vroeger in een jaar tyds daarvoor beschikbaar was. 600 schepen kunnen ter nanwernood dezen rjjkdom bergen en vervoeren. Het tweede berigt schat de geheele oogst der Amerikaansche Unie op minstens 1531/2 millioen hi. tarwe, waarvan in Amerika zelf hoogstens 871/2 millioen hi. geconsumeerd wordt. Behalve de aanzicnlijke voorraaddie nog van vorige oogsten is over- gebleven, stelt de oogst van 1880 een overvloed van 66 mil lioen hi beschikbaar tot uitvoer. De Amerikaansche groothan- delaren zyn dus in staat om de tarwe tegen aanzieulyk ver- minderden prijs in Enropa ter markt te brengen. Op zeer groote schaal wordt de raesting van kalveren in eenige districten van Schotland aan de Chijde en Avonge- dreven, eveneens in de nabijheid van Londen en in Noord- Holland en Noord-Brabant. Het is verbazend, welke dieren in Holland, deels voor de comsumptie in Amsterdam, deels voor de markt in Londen worden gemesddikwerf tot eeu gewicht van 400 pond en daarboven. Gewoon wear hebben de mestkalveren van de Londensche markt een slachtgewicht van ongeveer 160 pond, zijn van 10 tot 1 2 weken oud en worden alieen met melk gemesd. Volgens Julius Kiihn produceeren 10 pond melk gemiddeld een pond levend gewichten hiermede moet dan bij de mesting reketiing worden gehouden of de zaak al dan niet rendeert, alsmede de grenzen, tot welken het raadzaam is, melk tot voortbrenging van vet kalfsvleesch aan te wenden. Hoe sterk men de waarde der melk door bygiften van vet verhoogen kan heeft Grusius door een proef aangetoond. Hij gaf een kalf in de derde levensweek dagelijks 16 pond zoete melk en daardoor gemengd Sl/2 pond room. In die week nam het dier 23 pond aan levend gewicht toe en verteerde op een pond toename slechts 0,8 pond aan droog voedsel. Bij voedering van afgeroomde dikke melkhad een ander kalf 1,9 pond droog voeder op 1 pond levend ge wicht noodig. Er bestaat verschil van gevoelen onder onze landbouwers of wij de belangen van den landbouw moeten toevertrouwen aan de theorie of aan de practijk; m. a. w., of wij moeten berusten bij de wijze van handelen die onze voorouders door het verloop der eeuwen hebben gevonden, of dat wij aan de wetenschap, die ook in die eeuwen niet stil heeft gezeten raad moeten vragen hoe wij het landbouw-bedrijf moeten uit- oefenen. De vereerders van de wetenschap verwijten den mannen der praktijkdat zooveel opvolgende geslachten het toch uiet heel ver hebben kunnen brengen, ja dat er soms achteruit- gang heeft plaats gebadomdat de man van de praktijk, die alles door ondervinding heeft geleerd, gewoonlijk zijn kennis met zich neernt in het graf. Hierop antwoordde de tegen- standers,,gij wetenschappely ke mannen heht zeker zeer fraaie dingen uitgevonden, maar gij geeft orders uit studeerkaraer, en wanneer ik mij daarnaar gedraag zie ik mijne moeite dik- wijls slecht beloond. Gij doet mij denken aan die architecten, die wel willen bouwen, maar geen rekening houden met de verschillende inriehtingen waarvoor de gebouwen bestemd zijn." Indien er iemand werd gevonden die deze zoo uiteen- loopende gevoelens kon tot elkander brengen en die wist aan te toonen dat zoo ooit, dan hier de waarhed in het midden ligthij zou aan beide partijen een belangrijken dienst bewijzen. Wanneer een jongmensch, die op het land is opge- groeid en bekend is met het landbouwbedrijf eene weten- schappelijke school gaat bezoeken om zich te bekwamen, dan heeft hij de gelegenheid tot een uitstekend landbouwer te worden gevormd; maar wanneer jongelieden uit de stad, die geheel onbekend zijn met de buitenwereld, zich naar eene wetenscbappelijke school begevenwaar geen praktyk wordt onderwezenhebben zij veel minder kans van slagenen zullen zij in alien gevallen gedurende hun geheel leven de gevolgen ondervinden van dit gebrek in hunne opleiding. De schrijver van deze regelen is een onbepaald vereeider en voor- stander van de wetenschap, maar juist daarom vraagt hij ver- gunning aan de mannen die haar beoefenen de volgende op- merking te makenGij geleerden beklaagt u dikwijls dat de landbouwers zich niet meer naar uwe lessen gedragen, en uiet medr bij u om raad komen vragenmaar ligt de schuld daar- van wel bij hen alieen? Spreekt gij altijd de taal die bevat- telijk is voor hen die u moeten begrijpen en zijt gy altijd bereid om rekenschap te geven van hetgeen zij leert? De we tenschap te beoefenen voor haar zelvehaar taal te spreken met de mannen van het vak is zeker eene schoone zaakmaar indien gij nut wilt stichten met de bijeenvergaarde kennis indien gij begeertdat die zal voortleven na uwen dood dan moet gij niet ophouden die mede te deelen in bevattelijken vorm aan hendie ze in praktijk kunnen brengen. Den dag, waarop de geleerde zal begrijpen, dat ook hij kennis noodig heeft van de praktijk om hem den weg te wijzen, dien hij moet inslaan dien dag zal ook de landbouwer hem met vreugde de hand toereiken. Dien dag zien wij aanbreken in het verscbiet; maar hij is nog niet recht gekomen. Tot zoolang moeten wij dankbaar zijn voor de diensten die de wetenschap reeds aan den landbouw bewijst. Tot die diensten behoort in de eerste plaats het schtikuudig onderzoek. De scheikunde is de jongste der wetenschappen. Het is nog niet zoolang geleden dat zij niet door hare zusters werd erkend maar siuds zij de lucht heeft ontleed en het wateren van die stoffen weer water heeft gevormd is haar door geleerden eene eereplaats bereid. De scheikunde heeft de plnnten ont leed en den grond waarin zij groeien. Zij ken de bestand- deelen waaruit zij bestaau zij weet het voedsel dat de planten trekken uit den grond door hare wortels, en dat wat ze uit de lucht opnemen door hare bladeren. Begreep men vroeger dat men aan den grond moest terug- geven wat de glantengroei daaraan onlnoirien had om hem niet te doen verarmen, thans leert ons de wetenschap welke die stoffen zyn, en het groote nut hiervan is, dat wy met zekerheid weten welke de verschillende gewassen zijndie achtereemolaeus op dezelfden grond kunnen worden gekweekt (wisselbouw)en in de tweede plaats dat wij kunstmeststoffen hebben gevondenniet tot Let vervangen maar tot aanvullen van den stalmest die bij de groote vraag voor landbouw en tuinbouw niet meer in alle behoeften kan voorzien. De schei kunde heeft ook het dier onderzocht. Zij kent zijne bestand- deeleu zij weet hoe het voedsel wordt verteerd en in't bloed wordt opgenomen. Zij geeft daartoe de middelen aan om op de voordceligste wijze de dieren gezond te houden en vet te maken. Ieder weet wat de wetenschap voor de zuivelbereiding heeft gedaan. Zij heeft niet alieen duidelijk gemaakt, hetgeen ieder door de ondervinding moest leeren maar zij heeft vaste regelen gesteld wanneer men moet handelen, en dwalingen op dat punt bijna onmogelijk gemaakt. Uit dankbaarheid voor de bewezen dienstenmaar nog meer met het oog op de diensten, die zij in de toekomst zal kunnen bewijzen is de scheikunde in alle landen in aanzien gekomen en heeft men haar op landbouwkundig gebied toegepast. De onderzoekingen door de geleerden ingesteld zyn talloos, maar ook voor den gewonen landbouwer heeft men zoogenaamde stations daargesteld waar hij voor geringe kosten onderzoekingen kan laten doen. Op het vasteland van Europa zijn 122 van die proefstations opgericht, en ook in ons land is er een verbonden aan de rijkslandbouwschool te Wageningen. Wanneer die onderzoekings- bureaux niet met werkzaamheden zijn overladen, moeten wij eerlijk bekennen zulks niet te begrijpen, indien men in aan- merking neemt het groot aantal proefnemingen dat daar kan worden verricht. Behalve de onderzoekingen die ieder kan laten doen tot zijn particulier nut, is bet voor alien van be lang het gehalte te kennen van de producten in den handel waarvan men de hoedanigheid niet met het bloote oog kan onderscheiden. Wil iemand de hoedanigheid kennen van den een of anderen kunstmest, dien hij geeft gekocht, wil hij de waarde weten van het veevoedsel (lijnkoeken)dat hij wil opdoen wil hij het suikergehalte van zijne beetwortelen het kiemvermogen van het zaaizaad kennen en dergelijke zaken meer, hij behoeft slecbts bij het proefslation aan te kloppen, om hiervan op de hoogte te worden. SCH. Leeuw. Courant. Een der stoombooten, dienstdoende tusschen Harlingen en Leeu- warden, ondervond eenige vertraging in hare vaart. Bij onderzoek bleek dat een lijk zich tusschen de schepraderen bevond. Jl. Zondag kondigde in zeker dorp in de omstreken van Kampen na de godsdienstoefening de predikant van den kansel af, dat er door een lid der gemeente eene dienstbode werd gevraagd en dat belanghebbenden zich bij domine konden vervoegen. Yoorzeker een nieuwe methode van adverteeren. Yoor de betrekking van administrateur bij de Stoomboot-Maat- schappij Concordia" te Arnhem, aan welken post een jaarlijksch tractement van 1600 verbonden is, met verhooging, hebben zich niet minder dan 160 sollicitanten aangemeld, en daaronder van hoogen rang en stand. Te Eysdeu heeft een hond een menschenleven gered. De bewoners van een erf aldaar hoorden 's avonds ten 11 ure den hond aanhou- dend blaffen. Hierdoor opmerkzaam gemaakt, begaven zij zich naar bniten, alwaar zij een man vonden, die in een mestpoe) was ge vallen en om hulp riep. Oniniddellijk werd hij er uitgetrokken. Zonder het geblaf van den hond zou hij zijn omgekomen. Naar wij vernemen is in het gasthuis te Amsterdam op een man die aan bloedarmoede leed, de operatie der transfusie toegepast' bestaande in het overbrengen van meuw gezond bloed in het ligchaam van den lijder. Men stuitte op de moeiielijkheid, dat zich nieinand wilde beschikbaar stellen, om zijn bloed af te staan, doch eindelijk verklaarde de militaire candidaat-arts, de heerM., zich edelmoedig daartoe bereid. De operatie is uitstekend gelukt, en alle hoop bestaat dat de zieke zal herstellen. Wat den heer M. betreft, deze is, wat men begrijpen zal, eenigszins verzwakt, maar zal, naar men denkt, wel weer spoedig aansterken. Wij hopen het van ganscher harte. Eene advertentie uit eene courant van New-York »Mijnevrouw Mary-Anne is verdwaald of geschaakt. Ik beloof hem, die haar mij terugbrengt, dood te slaan. Wat betreft haar crediet te geven, dat moet ieder zelf wetenmaar aangezien ik nooit mijn eigen schulden betaalde, is het niet waarschijnlijk, dat ik de hare zal voldoen. In een schouwburg te New-York werd voor korten tijd een tooneelspeler, die niet veel bijval had, door een der bezoekers een ganzenkop toegeworpen. Hij nam dit minder aangename blijk van toegenegenlieid op, deed een paar passen naar voren en zeide »Mijnheeren, ik geloof dat een van u zijn hoofd verloren heeft, maar hij behoeft zich daarover niet bevreesd te maken, daar hij het na afloop der voorstelliug weder kan terugbekomen." Het Weener »Fremdenblatt" verhaalt dat een boer dezer dan-eu op een effectenkantoor te Praag kwam om een lot der leeniug van 1860 te verkoopen. Hij dacht daarvoor ongeveer 300 te ont- vangen, maar hoe groot was niet zijn verbazing, toen hij vernam, dat het verleden najaar met een prijs was uitgeloot, zoodat hem bijna 25,000 toekwam Juist in groote geldverlegenheid zijnde, viel de man flaauw van ontsteltenis over die onverwachte uitkomst. Maar weldra was hij hersteld en kon hij den eerlijken handelaar zijn dank betuigen. 's Maandags van vastenavond heeft te Ostende elk jaar een prijs- kamp voor het dansen plaats. Een vier-en-twintigjarig meisje, jufvrouw L. Callewyn, die drie kwart uurs lang gedanst had, won dit jaar den eersten prijs. Na den dans viel zij echter buiten kennis en moest naar huis gebragt worden. Sedert is zij niet meer tot het bewustzijn teruggekeerd en is zij dezer dagen overleden. Yoor het politiegeregt te Moskon verschenen eenigen tijd geleden vier flinke werklieden, beschuldigd van een hnnner collegaas door 25 zweepslagen mishandeld te hebben. Nadat de geslagene, die als aanklager optrad, de wijze der tuchtiging uitvoerig had ge- schilderd, werd den beschuldigden gevraagd, of zij iets tot hun verdediging konden aanvoeren. Deze legden toen den regter een sckriftelijk contract voor, dat zij onlangs met hunne collegaas ge sloten haddendit verdrag bevatte de bepaling, dat, ingeval zich een vau hen zou bedrinken en dientengevolge zijn werk zou ver- znimen, hij van de overigen 25 zweepslagen tot straf zou ontvangen. Krachte'ns deze overeeukomst was de straf voltrokken. De regter sprak hen daarop niet alieen vrij, maar noemde hun handelwijze zeer loffelijk. In Augustus 1880 heeft de heer Jan Haan, te Enumatil, zijn hond overgedaan aan den schipper J. Schuursma, die met zijn schip bij de Leek lag. Van daar is hij van de eene plaats naar de andere gevaren. Eindelijk is hij te Amsterdam gearriveerd. De hond was toen altijd bij hem geweest en kwam ook altijd van wal weer aan boord terug. Eindelijk miste de schipper den hond en de viervoeter kwam niet weer terug. Verwonderd zag de vorige eigenaar te Enumatd jl. Zondag op, toen hij zijnen ouden hond weer kwispel- staartende bij zich zag komen. Op het noemen van Cato was de hond verrukt van blijdschap. Men kon eerst niet gelooven, dat de hond op zulk eenen grooten afstand van Amsterdam zijne oude woonplaats weer heeft kunnen vinden, te meer daar de Zuiderzee tusschen beide ligt. Men wist evenwel dat schipper J. Schuursma met zijn schip te Amsterdam was, waarom men informeerde of de hond van daar was weggeloopen. Het antwoord dat men daarop kreeg was bevestigend. De hond scheen onderweg veel geleden te hebben, daar hij eeu stuk van den staart kwijt was en de oogharen waren afgeknipt. Te Weenen heeft Donderdag en Vrijdag een hevige orkaan ge- woed, waardoor een groot aantal gebouwen zwaar beschadigd en eene menigte ongelukken veroorzaakt werden. In verscheidene straten moest het verkeer gestremd worden, om den regen van dakpannen en steenen die er neerstortte. Menschen woeien omver, in het water of werden met kracht tegen de steenen geslingerd, waardoor zij zich op allerlei wijzen bezeerden. In de Praterstrasse woei een koetsier van den bok en verbrijzelde zich het hoofd tegen de steenen; een klein meisje werd onder een tramwagen geslingerd en overreden, terwijl in een andere straat een man op dezelfde wijze door een rijtuig om het leven kwam. Tal van houten gebouwen werden ver- nield of volslagen onbewoonbaar gemaakt. In Ottakring o. a. stortte de Kreuzbergsche menagerie in, tot grooten schrik der omwonenden, die vreesden dat de wilde dieren ontsnappen zouden. Maar zij zaten alien in stevige ijzeren kooijen en werden zonder ongelukken in veiligheid gebragt. Een vreemd verschijnsel doet zich bij een persoon te Parijs voor. Ongeveer een jaar geleden, werd hij door den bliksem getroffen, waardoor zijn arm lam werd, dien hij echter door electrische be- handeling na eenige maanden weder kon gebruiken. Wanneer het nu dondert, doet het verschijnsel zich voor dat hij zijn arm niet kau gebruiken en die weder geheel zonder gevoel is. Is echter de donder voorbij, dan is ook de verlamming verdwenen en kan hij weder alles met zijn arm doen. In Saale bestaat bij huwelijken nog een oud eigenaardig gebruik, waarschijnlijk om der bruid te beduiden, dat zij voortaan niet overal haar neusje in moet steken. Na afloop van de huwelijksplegtigheid houdt de koster de bruid een open kerkboek voor, hetwelk zij moet

Weekblad van Haarlemmermeer | 1881 | | pagina 2