1881. Vrijdag22 April. No. 16. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Twee-en-Twintigste Jaargang. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. IPrijs van het A.bonnement: in het Jaar6.— JPrijs der Advertentien van 16 regels 75 Centelke regel meer IS /2 Cent. Hoofd-Ag'enten voor dit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. Kort verslag der Vergadering vai/ Donderdag 21 April 1881. BURGERLIJKE STAND. Aangegeren van 1319 April 1881. Over Let beweiden van jonge klaver. Het Hoofdbestuur der Hollandsehe Maatschappij van Landbouw s^3BeafSS6SS4iaBBBS#MBS<*BHi«Hiill(M IIAARLEIIIHERIIEER Pry's van een enkel Nommer 15 Cent. AXLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. WJitertyk Woentdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren Voorzitter: de Heer J. W. Lantzendorffer. Tegenwoordig 14 ledenalsmede de Secretaris. De notulen der vorige vergadering worden gelezen engoed- gekeurd. I. Aan de vergadering worden eenige mededeelingen ge- daan, o. a.: De goedkeuring van Gedeputeerde Staten voor de uitgifte van grond in erfpacht. Dat de verpachting der wegen heeft opgebragt 126.50, en de verkoop van hakhout 27.75. II. Wordt aan de Raad aangeboden het door Burgemeesler en Mfethouders opgemaakte uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1880, alsmede het door de Schoolcommissie ingezonden verslag omtrent den toestand van het onderwijs in deze gemeente over 1880. III. Op de adressen van P. Geurts, J. W. de Heij en G. de Vries, om grond in erfpacht te bekomenwordt gunstig beschikt. IV. Naar aanleiding eener kleine bedenking van Ged. Staten op de Verordening der markten in deze gemeente, wordt be- sloten het raadsbesluit tot instelling der weekmarkt te wijzigen. V. Het voorstel tot het aangaan eener tijdelijke geldleening ad /8000 wordt goedgekeurd. VI. Een voorstel tot af- en oversehrijving in de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1880, wordt goedge keurd. VII. Ten opzigte van het schoolgaan te Leimuiden van kinderen uit deze gemeente, wordt besloten zich te vereeui- gen met het daaromlrent door Leimuiden gedaan voorstel tot betaling van/20 per kind, met dien verstande dat zij die daarvan wenschen gebruik te maken, zich zullen moeten voorzien van een vergunnings-billet van Burgemeesler en Vtethouders, hetwelk zal worden afgegeven alledn aan hen, die op een grooteren afstand dan 4500 meters van eene school woneneen en ander in te gaan 1 Mei a. s. VIII. Voor de aanschaffing der benoodigdheden voor het onderwys in nuttige handwerken op de school nr. 4 (Hoofd- dorp), en voor de iovoering van dat onderwijs ook op andere scholen, wordt aan Burg, en Weth. een crediet toegeslaan. IX. Eindelyk wordt besloten tot de aanschaffing van twee anBibilateurs tot blussching van branden weleen voor Hoofddorp en 6dn voor Nieuw-Vennep. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. GEBOB.ENJohannes zoon van J. de Vries en J. K. van Oort. Cornell's, zoon van C. Siegers en A. van den Berg. Cornelis Wilhelmus, zoon van H. de Bruin en C. van Velzen. Adriana Stefana, dochter vanL. van derZonenK. Ploeg. Sijtje Johanna, dochter van J. van Krimpen en G. Schreuder. Nelis, zoon van J. van der Pol en A. Lijk. LEVENLOOS GEBOREN: I Kind van J. van Bohemen en A. Groenewegen. OVERLEDEN Egbert, oud 21 jaar zoon van J. Kallenzee en N. Beets. Leendert, oud 3 maandenzoon van P. van Maasdam en G. Konings. - Cornelia, oud 20 jaar, dochter van N. van der Pouw en N. van Rijn. ONDERTROtJ VV DL. Verbulst met J. Ligthart. J. L. van Essen met G. Lewis. D. van Damme metF. A. Sneep. P. Bes (wednr.) met C. Kortekaas (wed.) GEHUWDgeene. Den 21 April 1881 werd te Hoofddorp gehouden de eerste weekmarkt. Er werden aangevoerd: 36 koeijen, 2 kalveren, 36 stnks jongvee, 43 osseu, 12 paarden, 2 hengsten, 28 schapen12 lammeren en 20 varkens en biggen. In de stallen bevonden zich: 80 paarden, voorts: kippen, hanen, kalkoenen, eenden, eijeren, konynen, aardappelen, ijzerwaren en touwwerk. De handel was vrij levendig. Door de afdeeling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw waren middelen van vervoer daargesteld tot aan- en vervoer van koopliedeo. De markt zou zeker drukker zijn bezochtindien het weder voor het vee, dat men uit de warme stal in de open Iucht moest brengen, gunstiger ware geweest. Zondag 17 April, in den namiddag, ontstond brand in den timmermanswinkel van Dirk Ruiter, te Nieuw-Vennep. Iloewel de 9puit gereed stond om water te gevenheeft men den brand kunncn blusschen met emmers water. Men zegt dat kinderen met lucifers hadden gespeeld, het welk den brand zou hebben veroorzaakt. De schade moet niet belangrijk zijn. Zekere M. v. S., te Huigslootis, met achterlating van zyne vrouw en drie kinderen, met de dochter van C. R. naar Amerika vertrokken. Den 21 April werd te Hoofddorp, ten huize van den heer Knip, in publieke veiling gebragt het boerderijtje van de Wed. Op den Kelder, Sectie E, Spieringweg. De nitslag was: le Perceel groot 3.85,00 hektareu hoogste bieder de heer N. T. Dorbeck, voor 4,600. 2e Perceel, groot 3.91.20 hektaren, hoogste bieder mede de heer N. T. Dorbeck voor 3.860. Gecombineerd afgemijnd door den heer. A. Stokmanop 8.600. Bij afslag opgehouden op 1400 boven het hoogste bod. Later nit de hand verkocht aan den heer Harterink, te Zuid-Schalkwykvoor/11.000. VAij vestigen de aandacht op eene belangryke verkooping van planten en gewassenbehoorende tot de bloemkweekerij van de firma Halverhout Co., aan den Amsteldijk te Nieuwer-Amstel, bij Amsterdam, ten gevolge van liquidatie dezer firma. Deze verkooping zal gehouden worden op Maan- dag 25 April en volgende dagen des morgens ten 10 uur. Alles voor en op den verkoopdag te bezichtigen. Er ko- men, behalve eene groote hoeveelheid bloeiende planten ook zware planten in kuipen bij voor, alsmede eeae groote verzameling planten voor de warme en koude kas. De Boeren-Hofstede Weltevredengelegen in den Oostbijl- merpolder, gemeente Weesper-Carspelden 19 April in de Braklce Grond te Amsterdam geveildis voor de som van 24,000 gekocht door den makelaar W. C. H. van Dyk. In de omstreken van Haarlem staan de bloembollen thans in vollen bloeizoodat de liefhebbers van bloemen dat schouwspel hetwelk nergens ter wereld zoo schoon te zien is, naar hartelust kunnen bewonderen. De grondeigenaar Schon te Reinsbergbezit eene koe Simmenthaler gek-rui3t ras, die in 8 jaren 14 kalveren, en daaronder eens drie stierkalverenen 4 maal telkens 2 vaarkalvereu ter wereld bracht. Uit verkocht joDgvee maak- te hy van deze koe 2091 Mark, waaroader van drie stieren alleen 1100 Mark, en toch bezit hy van genoemde koe een veekoppel van 6 stuks in zijn stal. (Ldb. Ct.) De grootste hoenderfokker ter wereld is waarschynlijk een iowoner van New-Jersey in de Vereenigde Staten van Amerika namelijk de heer W. C. Baker. Zijne kunstmatige broeye- rij levert hem per jaar 250,000 hoenders. En behalve 2000 eyerleggende hennenwier eyeren ten zijnent worden uilge- broed, koopt hy voor vijf dollars (dus 12,50) per 100 stuks alle versche bevruchte eijeren op. Opmerking verdient de methode, die door het bestuur der stad Leipzig wordt in het werk gesteld, om het onder- zoek naar trichinen kraehtig te bevorderen. Die methode bestaat nl. daarindat hij, die in een varken trichinen con- stateert, een premie van 40 tot 60 mark ontvangt. In de haven van Londen is een schip van La-Plata aangekomen met een eigenaardige vracht, namelijk met 19,000 geslachte schapen, in ijs gepakt. De schapen wegen gemiddeld ongeveer 36 pond en vinden tegen i'/2 pence per pond gOeden aftrek. Eene der grootste fouten in den landbouw is het bewei den der stoppelen op landen, waar jonge klaver of andere kunstmatige weideplanten zijn gezaaid. Men brenge hoege- naamd geen vee, noch in den herfst, noch gedurende den eeraten winter op dusdanige kunstmatige weiden, maar in Maart of April van de eerstvolgenden lente late men deze gewassen door schapen kort afweiden en door eene bereken- de drijving regelmatig betrappelenhierdoor ondergaan de kunstweiden aanzienlijke verbeteringen. heeft een circulaire gezonden aan de afdeelingen, waarin het schrijft, dat het gemeend heeft op de beste wijze gevolg te kunnen geven aan het besluit van de algemeene vergadering van den 15 Maart jl., waarbij een crediet wordt toegestaan van 3000 voor het steunen van internationale tentoonstellingen, door een krachtigen steun te verleenen aan de leden der Maatschappij, die op de aanstaande ten- toonstelling van melknijverheid te Gent willen inzenden. Tot goed begrip van dit besluit diene het volgende In het najaar had het hoofdbestnur het plan ontworpen, en met alle middelen die het ten dienste stonden getracht tot wezenlijkheid te brengen, om gezamenlijk met de Friesche en Geldersche Maat- schappijen van Landbouw, eene belangrijke inzending van vee en zuivelproducten te doen naar Birmingham, waar volgens hetgeen toen bekend was eene internationale tentoonstelling zou worden gehouden in de maand October 1881. De besprekingen met de Zuster-Maatscbappijen hadden in den beginne den besten nitslag gehad, en reeds was daarvan het gevolg geweest een gemeenschappelijk adres aan de Regeering om dezelfde ondersteuning te verkrijgen die in het vorige jaar aan het Comite ad hoc was verleend, toen onze pogingen plotseling vruchteloos zijn geworden, zoowel door het weinig bemoedigend antwoord dat wij op het adres van de Regeering mochten ontvangen, als door de tijding dat de tentoonstelling te Birmingham niet in de maand October maar in het begin van Juni e. k. zou worden gehouden. In dien tusschentijd is het bekend geworden dat ook te Hannover eene landbouw-tentoonstelling zal worden gehouden, waarop Neder- landers zullen kunnen mededingen. Met het oog echter op de kleine som die voor het steunen van internationale tentoonstellingen bescbikbaar is, hebben wij gemeend, dat het beter is de inzendingen naar dine tentoonstelling kraehtig te bevorderen en wij hebben daartoe Gent gekozen, om den grooten invoer van vee en zuivel die uit Nederland naar Belgie geschiedt, alsook omdat wij vernomen hebben dat de Friesche Maatsehappij van Landbouw voor eene belangrijke inzending naar Hannover zal zorg dragen, en wij in het buitenland liever met die Maatschappij willen medewerken, dan tegen haar concurreeren. Het hoofdbestuur geeft echter de verzekering dat het alle inlich- tingen en zoo bet mogelijk is steun wil verleenen aan de leden der Maatschappij die zouden willen inzenden naar Birmingham, Hannover of naar de tentoonstelling die tegen het najaar door het bestuur van de Agricultural-Hall te Londen is aangekondigd. De tentoonstelling te Gent zal worden gehouden van 1014 Juli a. s. op het St.-Pietersplein. Het hoofdbestuur is bereid voor de leden der Maatschappij die daarvoor hun verlangen te kennen geven, de opgaven te doen van hunne inzendingen en voor de verzending voor rekening van de Maatschappij van het vee zcowel als van het zuivel zorg te dragen van Rotterdam af naar de tentoonstelling te Gent en terug, op eenige voorwaarden. Uit Dinxperlo wordt het navolgende aan de Arnli. Cour. gemeld „Er is hier eene kip, die ganzeueieren legt. Dit is zeker zeldzaamdoch de grootste curiositeit komt nog. In zulk een ei ligt een volkomen duivenei, met andere woorden: het ei heeft de grootte van dat eener gans met een klein ei er inter grootte van dat eener dnif. Men moet het zien om het te gelooven en dit deed 9chrijver dezes onder bijvoeging dat die wonderkipbehoorende aan den klompenmaker Vin- kenvleugel, op de Pruissische grenzen in Bredenbroek, bij voortduring en nagenoeg om den anderen dag zulke eijeren legt. Volgens deskundigen zal zy, als dit aanhoudt, daaronder moeten bezwijkendaar de kip zeer afgemat is na het leggen en een uur bijna bewusteloos. Dan gaat zij weer met fris- schen moed kracht en stof vergaderen voor verdere legging. Het ei dat de berigtgever zagwas het vijfde van dien aard." Met instemming, zegt de Amsterdamsche Courant, nemen wij het volgende over uit de Landbouw Courant Koeboter cn osscnboter, natuur- en kunst-product. Ridendo dicere verum, quis vetat f "Wie verbiedt om lachende de waarheid te zeggen Het Engelsche blad The Provimner had onlangs den goeden inval om door 2 plaatjes de ossenboter - uit een landbouwkundig oog- punt - belachelijk te maken. Plaatje 1 stelt eene knappe, Stevige boeren deerne met een paar flinke armen voor, die op nog geheel ouderwetsohe wijs boter maakt in een karn met een stamperde room spuit er ter zijde langsde koe, die zij zoo even melkte, komt om den hoek van het vertrek een kijkje nemen wat er met de melk gebeurt. De meid maakt smakelijke natuur- of koeboter, en vorm en inrichting van de karn en het karnen zelf mogen thans in velerlei opzicht veranderd en verbeterd zijn - in hoofdzaak bleef het procede hetzelfde om

Weekblad van Haarlemmermeer | 1881 | | pagina 1