Gemgtle Berigten. Ingezonflei Advertentien. SCHOUW Olie om Kaas te smeeren. - 62 - Haarlemmermeer-Polder. Hervormde Gemeente te Haarlemmermeer. Verhuring Zitplaatsen. Poten van stuk gesneden aardappelen. Zijdie stuk gesnedcn aardappelen poten, begaan bijkans overal de fout, de stukken dadelijk na het doorsnijden der aardappelen in den grond te leggen, waar dan, vooral in natte jaren een groot deel er van gaan rotten. Men kan zulks voorkomenals men namelijk de stuk sesueden aardappelen 8 It dagen lang aan de lueht blootstelt, zoo mogelijk aan tocht. De doorsneden droogen dan goed in, en vormt zich als het ware een korst en brengt men daarna de aldus behandelde aardappelstukken in den grond dan rotten zij niet. eenige opengevallen ZITPLAATSEA in de Kerk. Door een scheikundig Fabriekant op nieuw verbeterd. Zij geeft de Raas een byzonder schoone glans, maakt de liuid zacht, bewaart haar voor springen of scheureu en bevordert de gewensclite geele klenr. Prys 60 Cent per Flescli. Proefflesschen gratia. Verkrijgbaar te Haarlem bij IV, VAST AHISTEL Wz., op de Kaasmarkt. nit natuurlijke melk zondereenigebijmengingkoeboteraftezonderen. Op plaatje 2 is de knappe boeren deerne vervangen door een soort van duivel in menscbelijke gedaante, met ezelsooren, en een aangezicbt overeenkomstig den helschen arbeid, waarmee hij bezig is, Hij staat voor een pot, waaronder vuur brandt, en is omringt door vaten met allerlei tuig. Hij gebruikt alle dierlijk vet, om het even welk, tot rijtuigsmeer toe, en maakt daarvan - om het geknoei te volmaken - met bijvoeging van olie - namelijk plantaardige aardnoten-olie (1) - gelijk bovenaan links door hem op een bordje aan de goed«eloovige lieden wordt bekend gemaakt.... zoete versche boter. Maar dat is immers een leugen Hij maakt geen boter. Dat kan hij niet. Hij maakt een mengsel, dat met een kleurseltje opgeknapt, op boter gelijkt, maar reeds eenvoudig door den smaak als geheel iets anders dan /izoete versche boter" wordt erkend en zelfs door gesmolten puik zacht rundervet overtroffen wordt. De vent met zijne ooren en zijne hoornen maakt er zijn ambacht van om de menschen te misleiden en den landbouwers het brood uit den mond te nemen, Wacht wat - zoo zegt menigeen misschien - dat gaat te ver. Goede kunstboter (liever »ossenboter") is een bruikbaar product, eene victorie, die de industrie behaalde. Wei mogelijk, zoo niet geheel dan ten deele, we hebben ons echter hier niet met Industrie maar met landbouw in te laten, en uit dat standpunt verdient de fabricatie van //ossenboter", vooral van niet-prima kwaliteit, naar den duivel gewenscht te worden. We wijzen op de misbruiken des handels om //ossenboter" te doen in geijkte vaten, voor nkoeboter" bestemd of voor //koeboter" gediend hebbende (2). We wijzen er op, hoe door die hatelijke falsiflcaties het crediet van onze nkoeboter" op buitenlandsche markten steeds in klimmenae mate lijden moet, en hoezeer onze handel in//koeboter" daardoor gedrukt wordt. Er is echter nog meer. Lieden, die het opperbest kunnen weten, verzekerden ons her- haaldelijk, dat boterboeren de door hen bereide //koeboter" zelf, eigenhandig, met //ossenboter" vermengen en dus vervalschendat ze zich niet schamen, om met hunne bekende wagens bij helder lichten dag hun vervalschings-materiaal op de openbare straat voor de eene of andere ossenboter-fabriek te laden. Hoe gaat het je - zoo vroeg men onlangs, naar ons verhaald is, aan een boterboer, met de opbrengst van het botergemaak Maak je nog al goede prijzen De vent begon zich in de handen te wrijven en een glans van vergenoegen kleurde zijne kaken. Grinne- kende zei hij, dat hij veel meer verdiende dan vroeger, sedert hij vernomen had, dat men van die »osseboter" er bij kon doen, zonder dat de klanten het merkten. Hij deed er thans eene heele kluit bij, en dat gaf goed. Als ze dan nu en dan eens wat minder tevreden waren over de nkoeboter" - en hier begon de man te lachen - dan gooide hij 't maar op het voer, op de slechte koeken, op het weer, op de karn of op de meid, ja zelfs gaf hij soms de veeartsen de schuld, die zich nu zoo druk maken met het vee. Het zal hem gewis te eeniger tijd berouwen, dat by zijne lekkere nkoeboter" vervalschte en zijne klanten, tot zijn landheer toe, be- droog. Als ze 't ooit merken, komt hij in handen van het gerecht, want het verkoopen van zulke mengsels onder valsche benamingen is strafbaar. En ze zullen het merken, want er zijn al instrumenten voor gemaakt, waarme? men »ossenboter", die bij ,natuurboter" gedaan is, vrij gemakkelijk ontdekken kan. En dan ben je er bij, gij falsaris, die uwen stand schande aandoet, en zult 't u te laat berouwen, gelijk nog onlangs te Brussel gebeurde. Daar werd op de markt eene hoeveelheid boter aangeslagen, omdat men ze verdacht de margarimeter bewees, dat er geen zier „koeboter" in was Men moet het kwaad doen kennen, zegt de redactie van een Fransche zuivel-courant, I'industrie laitiere, te Parijs verschijnende. De laak- bare vermenging zal misschien ophouden, zegt zij, als men de op- schriften der vaten op plaatje 2 gelezen hebbende, zich eene voor- stelling vormt van welken rommel soms per slot van zaken, »ossen- boter" gemaakt wordt. Want er is behalve goede ook zeer slechte zoogenaamde »mar- garine-boter." Prima qualiteit bestaat er van, dus ook inferieure, en voor de //prima" staat de fabrikant alleen in, gelijk hij adver- teert. Hij stempelt zijne //prima" maarde mindere soort, die hij maakt, stempelt hij niet hij staat er niet voor ;in, en'tisjuist die inferieure, de goedkoopste, die voor vermengen schijnt gebruikt te worden. Nu onze plaatjes, de er uit sprekende tegenstelling, het duivelsch gelaat van den knoeier op plaatje 2, moge men in het geheugen prenten en er leering uit trekken voor zich zelf. Nog iets moet ons hier ten slotte van het hart. Sinds eenigen tijd komt tot onze verbazing in de over heel de beschaafde wereld verspreide Milch Zeitungdie te Bremen verschijnt, onder de marktberichten betrekkelijk „koeboter", uit Amsterdam een margarine-bericht voor. Goede hemel't Is of er in Nederland geen nkoeboter" meer gemaakt wordt. Heel de wereld over is het nog pas onlangs (zie ook in Landb. Courant n°. 11 dezes jaars) bekend gemaakt, dat Rotterdam meer dan de helft van den totalen invoer van oleo-margarine ontvangt en dat Nederland werkelijk de hoofdzetel is van dezen handel, en tevens een zeer aanzienlijke eigene fabriekage van het boter-surrogaat bezit. Worden daartegenover geen andere sprekende feiten gezet, gaat de boterboer voort mee te helpen knoeien, dan zullen de afnemers van onze nkoeboter" zich terugtrekken, dan zullen de prijzen gaan dalen en eene zeer aan zienlijke bron van inkomst hoe langer hoe meer indrogen, om ten slotte de nationale welvaart een onherstelbaren slag toe tebrengen. (1) Op 31 Maart zijn te Amsterdam 3000 kisten, wegende 100,000 kilo Arachide- of grondnotenolie bij inschrijving verkocht. (2) Er zou ook „ossenboter" in met //Delft" gebrande vaten als i/koeboter" ons land verlaten. HH. MM. de Koning en de Koningin zullen van 3 tot 10 Mei bet jaarlijksch bezoek aan Amsterdam brengen. Aan de Nederlandsche Gustaaf Adolf Vereeniging werd gelega- teerd /5000 door mr. P. J. Ledeboer te 's Hage en f 500 door den heer C. C. Gils te Amsterdam. De bij vele hondenkenners bekende, prachtige Newfoundlandsche teef van den heer J. Tigelaarte Nieuw-Appelscha heeft gisteren 11 jongen ter wereld gebrachtdie met reclit pracht-exemplaren mogen heeten. Binnen twee jaar heeft ze nu 54 jongen geworpen, die grootendeels in Nederland verspreid en waarvan sommigen zelfs naar het buitenland verzonden zijn. In navolging van de slagers met hun //paasekossen," heeft een paardenslagter te 's Gravenhage een //paaschpaard" door de stad rond geleidom de liefhebbers opraerkzaam te makendat de- zer dagen bij hem een buitengewoon //goed en zwaar beest" ge- slaeht werd. De sterfte onder de oude lieden te Middelburg is nog al opmer- kelijkdaar er sedert 1 Januari dezes jaars tot heden bij den bur- gerlijken stand zijn aangegeven 17 personen; die tusschen 80 en 90 jaren. en 2 die tusschen 90 en 100 jaren oud waren. Een teedeb echtpaab. Daar zit de heerlJzerman op zekeren dag in zijn kantoordat niet ten zijnen huize is hij aenkt aan alles behalve aan zijne wederhelft, als de deur opengaat en deze dame uitgeput binnenvalt, ondersteund door een bestellerdie haar - toen zij toevallig juist ter hoogte van het kantoor der firma IJzerman en Co. onpasselijk werd - binnengedragen heeft. aGeef de man een kwartje hij heeft me, toen ik door een dui- zeling bevangeu werd, hier ingedragen." //Daar heb je twee kwartjes," sprak de heer IJzerman ontsticht; //maar draag ze er dadelijk weer uit!" In een der Hongaarsche bladen wordt een onderwijzer gevraagd aan een lagere school. Het salaris is f 262 50 voor gemis van vrije woning 50 kilogr. zouten 11 hectol. graan. In hetzelfde blad wordt de vraag gedaan: i/Watmoetde arme man metzooveel zout beginnen wanneer hem niet zooveel overblijft om soep te koken P" Maandag is te Blankenberghe een vreeselijk ongeluk voorgevallen De scheepsbouwmeester Panesi maakte met zijne echtgenoote zijn oudste kind en twee vrienden een watertochtje op de reede van Blankenberghe, in een licht vaartuighetwelk door een onbe- kende oorzaak water schepte en omsloeg, met het ongelukkig gevolg, dat alle vijf in ae golven hun dood gevonden hebben. Het echtpaar Panesi laat nog vier kinderen op jeugdigen leeftijd achter. In Londen ziet men thans weder een ouden sehimmel ronddra- veumet gewapende oogen. Het dier was bijziende geworden. En daar men vroeger ook al eens had beproetdom bij/.iende paarden met behulp van een bril te ondersteunenheeft men zulks ook nuen wel met het beste gevolg gedaan. De rijke Lord Denmaneen der grootste dierenvrienden van Engeland, berijdttot groot genoegen der paardenliefhebbersden gebrilden sehimmel dagelijks. In een dilligence zaten twee oude dames dapper te twisten over het open en dieht hebben van het raampje. De eene zou het besterven als men het raam opendeedterwijl de andere een beroerte zou krijgen als het dicht bleef. De conducteur wist niet wat te doen. Een heer hielp hem echter uit de verlegen- heid. a Doe nu eerst het raampje open, totdat de eerste gestor- ven is sprak hij»en doe het dan weder dichttot de andere gestikt isdan zijn wij van twee groote lastpotten ontslagen." De dames kibbelden met meer en lieten den conducteur begaan die het raampje opendeed. hij had gelijk. Een rijk heer in Berlijn vroeg in de courant een koetsier en den volgende morgen meldde er zich dan ook een aan. De heer vroeg natuurlijk of de koetsier goede getuigen had. »Ja antwoordde deze »maar laat mij eerst eens uw boeken zien. „Zijt gij dwaas." vroeg de heer. »Neen, nog niet," was het antwoovd //want in een half jaar heb ik drie diensten gehad. In den eersten g;ng het heerschap naar Amerika, in den tweede werd er beslag op het rijtuig gelegd en in den derden moest de eigenaar zijn paarden verkoopen om z:jn kinderen eten te geven. En nu neem ik geen dienst meer aan of ik moet mij overtuigd hebbendat mijn patroon het wel kan stellendaar dat gedurig verhuizen mijn niet bevalt. Uit de school. Meester //Karel zeg mij nu eens, waar van uwe schoenen gemaakt worden?" Kareltje„Van leder" Meester: //Waar komt het leder van daau?" Kareltje: Van gelooide koehuiden." Meester: //Welk dier zorgt eralzoovoor, dat gij schoenen aan en vleesch te eten krijgt?" Kareltje: //Mijn vader." In een Chineesch blad vindt men vermelddat de Keizer van China, die 10 jaar oud is, in zjjn stallen bezit 98.900 paarden, 6.720 kameelen 12.100 ossen en 248.000 schapen. Die Keizer, Quang-Su geheeten, regeert over 350 millioen onderdanen. De bevolking van zijn Hemelseh Rijk is grooter dan die van geheel Europa. Wilde deze vorst al zijn paarden berijden, dan zou hij, zoo jong als hij is, evenals zijn paarden overleden zijn voor dat de beurt aan het laatste ros gekome ware. Dat aantal paarden is grooter dan de cavallerie van het Pruisisch of Fransche 1-ger. Ging Quang-Su op reis dan zou zijn bagaadje, hoe talrijk ook, niet voldoende zijn om de 6,720 kameelen te belasten. iJe ruimte, die Den Haag van Parijs scheidtzou men trouw'ens voor zulk een evolutie behoeven. De Keizer, die natuurlijk maar 6en maag heeft, zou gedurende zijn geheele leven zijn 12,100 ossen en 248,000 schapen niet kunnen verorberen. Mijnheer de Redacteur Vergun mij eenige ruimte in uw blad, ten einde het advies der Schoolcommissie van Haarlemmermeeruitgebragt in de Raadsvergaderiog van 31 Maart j. 1., te wederleggen daar zulks naar mijn inzien partijdig en geheel bezijden de waarheid is geweest. Vooreerst zegt de heer de Breuk dat er naroen op het adres ter verkrijging eener school staan van personen welke geen schoolgaande kinderen hebben. Hiermede bedoelt ZEd. zeker mijn persoondoch nu vraag ik ZEd. of men niet verplicht is eene zaak van algemeen belang te helpen bevorderenen of ik geen arbeiders heb, die er belang bij hebben om voldoend onderwijs voor hunne kinderen te krijgen Ook heeft ZEd. gezegddat er geteekend was door ouders wier kinderen op de byzondere school bij den heer Jansz gaan. Maar zoude de oorzaak daarvan niet bij het geraeen- tebestuur liggeD daar het, zoo lang de gemeente bestaan heeft nog nietszegge niets, voor het onderwy9 in dit gedeelte der gemeente heeft gedaanterwyl het onderwijs op de open- bare school te Oude Wetering, om welke reden dan ook, door zoo weinigen wordt begeerd. En zoo maken vele ouders voor hunne kinderen van het bijzonder onderwijs gebruik hoe onvoldoende dit ook, wegens gebrek aan hulppersoneel moge zijn en toch de meesten verlangen sterk om degelyk onderwijs voor hunne kinderen; ook al moisten zij zich daar- voor belangrijke opofferingen getroosten. Nog zegt de heer de Breuk dat, naar zijn inzien, onze itreek nooit veel volk- rijker zal wordendaar het land hier aan kleioe perceelen wordt gebruikt, en de veenderijen zoo goed als ten einde zyn. ZEd. schijnt al bijzonder slecht op de hoogte te zijn, hoeveel land er by de boerderijen hier wordt gebruikt, an ders zoude ZEd. dit bezwaarlyk hebben durven zeggen daar er bij de woningen hier zeker evenveel, zoo niet meer, land in gebruik is als in andere gedeelten van de gemeente. En wat de veenderijen betreft, er is hier, voor zoover de streek waar het adres is geteekend geene veenderij. Zoo dat zulks ten eenenmale onjuist is, Bovendien de heer de Breuk weet zeer goed, a'lthans kon het weten, dat aide arheiders, welke hier wonen hun brood in de gemeente zelve verdie- nenen er zelfs nog velen van Oude en Nieuwe Wetering bij komenzoo dat zijn bezwaar van inkrimpiDg der bevol king hier vooreerst wel niet zal bevestigd worden, daar er nu nog woningen te kort zijn, zoodat er alleen in 't vorige jaar voor 6 gezinnen is bijgebouwd. Ook weet ZEd. heel goed dat er veel volkbij hem in de buurt werkendeby ons in de streek woont. Zijne bewering als zoude het stich- ten van school en onderwijzerswoning groote kosten voor de gemeente veroorzaken zal wel niemand ontkennen doch ook in andere gedeelten der gemeeDte zal het sticbten van scholen en het ooderhoud ook wel kosten, even groote kosten veroor- zaakt hebben, en indien dit voortachtig, zegge tachtig kinde ren te bezwarend is waarcm dan op zoo vele andere plaat- sen gedaan waar althans niet meer kinderen zyn wat men voor deze streek zoo ontzettend zwaar uitmeet. Draagt ook dit gedeelte niet bij in de lasten voor de gansche gemeente, en wat is er nog ten gerieve harer bewoners gedaan? Voor zoover wij weten, is nog geen enkel verzoek uit onze streek met gunstig gevolg bekroond. Wat nu aangaat om de kinderen bij de buitengemeenten uit te bestedenzulks mag voor het oogenblik iets minder kosten, maar dan geeft men het geld van de gemeente uit, zelfs tegen den wensch van de ingezetenen, tenzy men hen vrij late of zij naar Leirauiden of naar Oude of Nieuwe Wetering willen gaan terwijl het meer dan waarschijnlyk is dat de toegang in Alkemade zal geweigerd worden wegens onvoldoende ruimte in de beide scholen te Oude en Nieuwe WeteriDg. Mynheer de Redacteur, met de opname van deze regelen zal UEd. mij zeer verplichten. UEd. bij voorbaat mijn dank betuigende voor de afgestane ruimteblijf ik met hoogachting UEd. dw. dienaar C. KROON, Een onderteekenaar welke er geen persoonlijk belang bij heeft. IN DEN DIJKGRAAF cu HEEMRADEN van den Maarlemmer- meerpolder Gelet op Art. 67 van het Algemeen Reglement van Bestuur voor de Waterscbappen in Noord-Holland Provinciaalblad Nr. 80, van 185 4), Brengen bij deze ter algemeene kenuis, dat na 1 Mei aan- staande SCHOUW zal worden gedreven over de Waterberging, volgens de Verordening op het maken eu onderhouden van meerdere Waterberging, afgekondigd den 26 February 1881. De belattghebbenden worden herinnerd aan Art. 5 dier Verordening, luidende: Van de gevorderde Waterberging moeten voor 1 Mei 1881 twee derden en voor 1 Mei 1882 het geheel door of van wege den Eigenaar worden opgeleverd. Zy die vermeenen meer dan het twee derde der gevorderde Waterberging te hebben gemaakt, en wenschen dat daarvan opneming geschicdeworden verzocht zich schriftelijk tot het Polderbestuur te wenden. Wyders wordt kennis gegeveu, dat de Opzichter over de Waterberging, W. LANGEVELD, aan den Cruquiusbelast blijft met de opname der gemaakte Waterberging, ten einde daarvan aanteekening te maken op de Registers der Water berging, die voor de belanghebbenden ter vide liggen op de gewone uren aan de Secretarie van den Haarlemmermeerpolder te Haarlem. Extracten daarvan zijn tegeu betaling te verkrygen. Haarlem8 April 1881. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretarie. KERKVOOGDEN van gemelde Gemeente maken met deze bekenddat op Zaterdag den 30 April 1881des morgens ten 10 urein het Kerkgebouw zullen worden Vei'huurd Haarlemmermeer, 16 April 1881. D. EGGINK, President. P. S. ZIJLMANSSecretarie. Wordt op vele plaatsen met succes gebruikt en aanbevolen en is verkrijgbaar bij verschillende Depothouders. NB. Aanvraag om Depot enz. bij K. LOUWte Minol- letulam

Weekblad van Haarlemmermeer | 1881 | | pagina 2