Laiioiiw. Gemengde Berigtei. - 66 Vereenigiiig „IIet Netlerlamlscli Rundvee Stamboek". het vroeger genomeu besluit, om geen subsidie of vergoeding van schoolgeld aan andere gemeenten te geven met de gemeente Leimuiden zoo voordeelig mogelijk te contracteeren omtrent het vergoeden of betalen van schoolgeld van kinderen daar school gaande en in deze gemeente wonende; terwijl de Commissie dus het bouwen van eene school moet ontraden. De heer de Breuk, het woord erlangende tot toelichting van deze zaak, zegt in hoofdzaak, dat het voor de Schoolcommissie moeijeliik was in deze een besluit te nemen omtrent het nit te brengen advies; op het adres staan veel handteekenin- gen, maar ook van menschen die toeh nooit hunne kinderen naar eene openbare school zouden zenden en ook van men schen die geene schoolgaande kinderen meer hebben; het getal kinderendat de school zou bezoekenzou dns niet groot zijn. Te Alkemade worden de kinderen niet geweerd alleen te Leimuiden; de bevolking zal daar ter plaatseom verschillende oorzaken ook niet toenemen. Het bouwen van eene school met woning beeft groote uitgaven ten gevolge; de Schoolcommissie bad dus geene vrijheid zulks aan te raden maar zou wenschen dat met Leimuiden werd gecontracteerd omtrent het schoolgaan aldaar voor die kinderen, welke te ver van de scholen in deze gemeente verwijderd zijn. De heer Verkuijl zegt, dat dc uitgaven daarvoor niet zoo groot zouden zijn en men zou dien maatregel dan ook knnnen toepassen op de kinderen uit andere gemeenten, bijvoorbeeld op Haarlemmerliede en Spaarnwoude, vanwaar 12 kinderen hier schoolgaan. De heer van Riessen ondersteunt het gevoelen der School commissie, vooral nu bij Sloten, Halfweg en Lisse reeds in de behoefte voorzien is; terwijl de kinderen van den Ringdijk bij Oude Wetering meest aldaar op de bijzondere school gaan en dus wel niet zullen worden geweerd. Spreker zou dus voorloopig een proef willen nemen in den geest als door de Schoolcommissie is voorgeateld. De heeren Bultman en Tensen vereenigen zich met het gevoelen van den heer van Riessen. De heer 't Hooft zou dan willen bepalen den afstand waarop de kinderen van de scholen alhier moeten wonen, om in de termen te kunnen vallen van voor rekening der gemeente te Leimuiden school te gaan. De Voorzitter stelt voor om met het gemeentebestuur van Leimuiden in onderhandeling te treden; dan kan in eene vol- gende vergadering een meer bepaald voorstel worden gedaan en ook de door den heer 't Hooft bedoelde afstand worden bepaald. Dienovereenkomstig wordt besloten. VI. Wordt gelezen een adres van P. Flipsen, vroeger veld- wachter dezer gemeente, verzoekende dat hem eene gratificatie moge worden toegekend voor den bijna 25jarigen dienst als veldwachter. De Voorzitter deelt hierbij mede, dat in plaats van Flipsen tot veldwachter is benoemd J. Bremer, en stelt voor om den adressant Flipsen eene gratificatie te geven van 50. De heer de Breuk merkt aan, dat de wijze van vertrek van Flipsen niet eervol is geweest. De heer Knaap zegt, dat zelfs zijn wapenen nog zijn ge- haald moeten worden; waarop de Voorzitter antwoordt dat aan Flipsen was beloofd dat zijne wapenen zouden worden afgehaald van de daartoe bepaalde plaats. De heer 't Hooft is nu niet voor het geven eener gratificatie, wel als bij de 25 jaren had uitgediend en anders heenge- gaan was. De Voorzitter trekt daarop zijn voorstel in en wordt zonder hoofdelijke stemming besloten op het verzoek afwijzend te beschikken. De Voorzilter stelt voor, om het tractement, gednrende den tijd dat er eene vacature van veldwachter is, te verdeelen tusschen de veldwachters van de Wateren en van Leeuwen die de dienst hebben waargenomen. Zulks wordt goed- gekeurd. De Voorzitter stelt verder voorom elk der veldwachters 60 te geven, waarvoor zij zelven dan in hunne kleeding moeten voorzien. De heer Bultman en anderen zijn daartegen. De heer Biesheuvel vraagt of de Raad wel besloten heeft om de reparatie aan de kleedingstukken der veldwachters voor rekening der gemeente te doen plaats hebbenis zulks beslo ten, dan is het goed, maar zoo niet, dan is spreker daar tegen. De Voorzitter zegt, dat sedert een paar jaren wel reparation voor rekening der gemeente hebben plaats gehad; een raads- besluit bestaat daaromtrent echter niet. De heer Verkuyl zegt iemand te wetendie de kleeding der veldwachters voor minder dan 300 wil makenen dat de veldwachters het ook wel voor 50 per jaar willen doen. Men besluit echter daarin niet te treden en de leverantie te doen plaats hebben zoo als vroeger. VII. De Voorzitter zegt, dat er eenig hout is gehakt en stelt voor dat te verkoopenhetwelk wordt goedgekeurd. VIII. Is aan de orde de vaststelling der voorwaarden van verpachting van het grasgewas der dorpswegen voor dit jaar. Op voorstel van den heer Bultman, wordt besloten perceel 7 (terrein om het Raadhuis) niet te verpachten maar het gras daarvBu indeus te doen afmaayen en wegvoeren. De ver- dere conditiep worden zonder hoofdeljjke stemming goedge keurd. IX. Op een verzoek namens mejw. Ruitenbosch benoemd tot onderwijzeres aan school nr. 5om den 5 April a.s. eerst in functie te mogen komen, wordt toestemmend beschikt. X. Komt weder in behandeling het adres van H. Rinck gemeente-opzigter, om verhooging van zijne jaarwedde. Het rapport, daaromtrent uitgebragt, luidt als volgt De Commissie voor de gemeentewerken heeftin overleg met de financiele Commissiede eer u voor te stellen om goedgunstig op het adres van den gemeente-opzigter te be schikkenen het tractement met 103 per jaar te vermeerde- renmet ingang van 1 Mei e.k. De heer Bultman licht de zaak nog toe, en meent, ook met het oog op de groote afstanden in deze gemeentedat de voorgestelde tractementsverhooging behoort te worden toe- gestaan. Het voorstel der Commissie wordt zonder verdere discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. XI. De Voorzitter zegt, dat het wenschelijk is voorgekomen omingevolge het reglemerit van orde voor den Raad, iemand te benoemen die den Secretaris bij afwezigheid of ziekte zal kunnen vervangen. Burgemeester en Wethouders dragen daartoe voor de Heeren: J. Eggink en J. E. L. Heldoorn, beide ambtenaren ter Secretarie. Met algemeene stemmen wordt daarop tot waarnemend Secretaris benoemd de heer J. Eggink. XII. De heer Bultman stelt voor te nemen het navolgende besluit De Gemeenteraad van Haarlemmermeerkennis genomen hebbende van het besluit waarbij de heer Directeur van het post- en telegraafkantoor alhier eene hoogere standplaats wordt aangewezen Brengt, als vertegenwoordigende de gemeente, hulde en dank aan den heer M. J. H. Spaink, voor de uitstekende wyze, waarop de betrekking van Directeur van het post- en telegraafkantoor alhier door ZEd. is vervuld geworden. Het voorstel van den heer Bultman wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. XIII. De heer Bultman zou wenschen dat de volgende Raadsvergadering werd gehouden op Donderdag den 21 April a. s. zijude de dag waarop de eerste weekmarkt zal worden gehouden. De voorzitter geeft daartoe toezegging. De vergadering wordt daarop gesloten. Capelle (Langstraat)26 April. Door het schoone weder van de vorige week uitgelokthebben verscheidene veehou- ders een gedeelte hunner koeijen naar de weide gebragt waartoe velen ook genoodzaakt warenomdat hun voorraad van booi zoo klein werd. 't Is te hopen dat het gure we der der laatste dageu spoedig voor groeizame dagen en nach- ten plaats makeopdat niet langer hooi naar de weide be- hoeve vervoerdof nog erger, het vee weder stalwaarts moet gebragt worden. Het winterkoren heeft zich in deze strekenondanks den buitengewoon natten winter, zoo goed gehouden, dat het thaus te velde staat zoo als men het maar zelden om dezen tijd des jaars ziet. 'S Hertogenboscll. De feestcommissie van het in 1879 alhier gehouden 32e Nederlandsch landhuishoudkundig congres staat voor een tekort van ruim 4000. In eene gisteren (Donderdag) namiddag gehouden verga dering heeft die commissie besloten, onder hare leden een lijst van inteekening te doen rondgaanten einde te tracb- ten op die manier in het tekort te voorzien. Mogt met dien maatregel het beoogde doel niet bereikt kunnen worden, dan zal, naar men zegt, de commissie een beroep doen op de ingezetenen. De gemeenteraad heeft in der tijd geweigerd het tekort voor rekening der gemeente te nemen. Wijlie. 26 April. Ondanks het schrale weder en de nacht- vorsten hebben zich kersen en pruimen reeds prachtig gezet. Van de overige vruchten valt nog weinig te zeggen. Alles verlangt sterk naar valscbe regeuvooral het gras, dat in deze streek nog zeer dun is. Tiel. De verpachtingen van hooi- en weilanden in de Tielei waard zijn afgeloopen Gemiddeld waren de pachtsommen 15 pet. hooger dan verleden jaar. Reeds is veel vee in de weide gebragt, hoewel er nog weinig gras is. Een voormalig leerling der Tuinbouwschoal Linnaeus te Amsterdam, van daar na voldoend afgelegde examens als ge- diplomeerd tuinbouwkundige vertrokkenis thans geplaatst op een koffijonderneming te Solo, in Ned.-Indie op een bezoldiging van 250 's maands en daarenboven alles vrij. Voor de jongelingen, die zich op den tuinbouw willen toe- leggen, zegt Sempervirensbiedt Ned.-Indie inderdaad nog een ruim veld, een uitstekenden werkkring aan, waar zeker vele bekwame jongelieden, die werken willen, van harte welkom zullen geheeten worden. Eene koe van den landbouwer J. Stennenga te St. Johannesga, heeft een kalf ter wereld gebragt, dat ruim 101 pond woog, en te Waaxens is er een van 108 pond geboren. 80 pond is reeds een gewicht dat zelden bereikt wordt. In het tijdperk van 20 Maart tot 17 April jl. zijn blijkens ingekomen ambtsberigten 8 runderen in Noord-Holland door longziekte aangetast. In het vorige tijdvak van vier wekeu waren geene ambtsberigten omtrent het voorkomen van gevallen van longziekte onder het rundvee ingekomen. Een Schotsch tijdschrift deelt mede, dat iemand bij het open maken van zijn aardappelenkuil deze alle in bevroren toestand bevond. Hij nam de proef ze alle in zakken te doen en ze gedurende 3 dagen in een molendam te gravenna ze opgenoinen en tusscben lagen stroo gedroogd te hebbenbleek het dat ze weder geheel in frisschen toestand waren. Een ander verhaaltMij waren een partij aardappelen be vroren; door ze 3 uren in koud water te zetten, voor dat ze gekookt werden, vond ik ze zeer goed voor het middagmaal. Te San-Francisco is een boom omgehouweu, die, naar de houtringen te oordeelen, 4830 jaar oud was. Het onderste deel van den stam was dikker dan 300 personen, naast elkander geplaatst. Om aardwormen uit bloempotten te verwijderen, heeft men tal van middelen uitgedacht. Een der bestedat tevens zonder eenig nadeel voor de planten toegepast kan worden moet het volgende zijn. Men snijdt v\jf of zes wilde kastanjes aan kleine stukjes, laat die langen tijd in een liter gewoon water liggen en begiet daarna de planten met het weiachtig geworden vocht; binnen een paar minuten komen de aardwormen naar de oppervlakte, blijuen daar liggen en sterven. Men kan thans dagelijks een prachtige tcntoonstelling zien van bloeijende Hyacinthen (Hyacinthen-prorikbakken)in de vermaarde tuinbouw-inrigtingaan den Kleinen Houtweg n°. 19, van E. H. Krelage Zoon te Haarlem. In Oost-Vlaanderen zal eene naamlooze maatschappij op- gerigt wordenmet het doel een stuk grond van ongeveer 40 hectaren te gebruiken voor het aankweeken van vroegt\jdige groenten, alsmede van ooft. Dezelfde maatschappij zal daaren boven een dagelijks vervoer doen inrigten otn hare voort- brengselen naar Londen te verzenden. Onder voorzitting en leiding van den heer Herman F- Bultman is den 25 April 1881 in een der zalen van Nature Artis Magistra de algemeene vergadering gehouden van de Vereenigiug »Het Nederlandsch Rundvee-stamboek". Uit het verslag van den staat der Yereeniging bleek o. a. dat het belangrijk besluit van de vorige vergadering, tot verlaging van de contributie der leden van /10 op 2.50' van geen groote nadeelige gevolgen is geweest op de financien, ec dat het aantal ingeschreven runderen belangrijk is toegenomen en thans 170 be- draagt, tegen 68 in 1879, waaronder thans ook vee uit Zeeland voorkomt, wat tot nog toe het geval niet was. Het aantal leden is van 142 op 140 gedaald, maar dat van bc- gunstigers tegen een contributie van 10 is met 26 vermeerderd. Het getal afdeelingen is met drie ver- meerderd. De verkoop van het Stamboek door de firma Sclialekamp c.s. bracht 14.09J op met de uitgifte er van in de Engelsche taal hoopt het bestuur dit jaar een aanvang te maken. De heer Waller gaf als zijn meening te kennen, dat de toestand der financien niet zoo rooskleurig is als door hetbestuur was ge- schetst. De rekening en verantwoording over 1880, sluitenddin ont- vangst met/4286.70jen in uitgaaf met /2732.88a, alzoo met een batig saldo van 1553.82, werd goedge- keurd, even als de be grooting voor 1881, geraamd in ont-vangst en uitgaaf op een bedrag van 3943.82. Als commissarissen werden gekozen, in plaats van de heeren mr. A. J. van der Hoop van Slochteren C. en Sijtsma, niet herkiesbaar, de beeren Gerlach te Middelburg en T. J. Huisman te Slocbteren, provincie Groningen, en in plaats van B. A. baron van Verschuer, die bedankt heeft, de heer N. Brantjes te Purme- rend, nadat de heer J. van den Breggen te Waddinxveen, die be noemd was, daarvoor bedankt had. Als plaats voor de volgende vergadering werd weder Amster dam aangewezen. De voorzitter deelde mede, dat het ter besparing en vergemak- kelijking een wijziging in het brandijzer had gebracht, nl. het jaartal was weggelaten. Yoor inlandsch vee blijft alzoo de leeuw behouden, voor vreemd vee, de woorden Ned. Rundvee Stamboek. Besloten werd aan verschillende landbouwgenootschappen in de provincien de nog overige stamboeken gratis toe te zenden. De heer J. van der Breggen gaf hierna als zijn gevoelen te ken nen, dat het stamboek niet op den bechtsten grond- slag was ge- baseerd, omdat er niet de beste melkgeefsters wel de mooiste exem plaren in gebracht worden, en toeh is het een feit, dat om de beste melkgeefsters juist ons vee in het buitenland zoo gezocht is. Op demelkproductie wilde hij dus meer gelet hebben dan op de schoone vormen van het beest. De heer Sijp wilde meer bekendheid aan de Vereeniging gegeven zien. De Voorzitter ontkende niet de wensehelijkheid van de mee ning, door den heer van der Breggen geuit, maar wees op de moeielijke toepassing er van. De heer van der Hoop meende hierbij te moeten voegen, dat men in verschillende provincien thans zich zoozeer toelegt op het vetmaken van vee. Hij wilde dus beide categorien zoowel van vet- als van melkvee in het stamboek behouden. De heer Waller verdedigde het denkbeeld om hoofdzakelijk goede melkgeefsters op te nemen, en tot dat einde de melk van dekoe, die ter opname werd aangeboden, minstens twee malen te meten. Nadat nog enkele andere zaken, op het stamboek betrekking heb bende, waren besproken, werd de vergadering gesloten. Aan de armen der Nederd. Herv. gemeente te Amsterdam zijn vermaaktdoor wijlen den heer C. C. Gies een legaat van 5000 door wijlen jonkvr. A. J. Roel een legaat van 2000 en door wijlen vrouwe A. A. Meyjes mede een legaat van 2000. Door wijlen mr. P. J. Ledeboer, onlangs te 'sHage overleden, ie aan de Maatschappij van Weldadigheid, onder den last van vrucht- gebruik, 10,000 vermaakt. Door wijlen vrouwe J. Van Idsingaweduwe van den heer mr. J. C. Walkartoverleden te Amsterdamis aan de Maat schappij van weldadigheid besproken eene som van/500 vrij van successierechten. De paascheieren spelen sedert eene lange reeks van jaren eene soortgelijke rol als de Nieuwjaarsgeschenken. Ten huize waar men °gewoon is te verkeerenis men verplicht de vrouwen dochters en knapen paascheieren ten geschenke te sturen geen natuurlijke, maar kunst eieren, met allerlei inhoud. Er zijn er die tot 5000 fr. kosten. Menigeen komt op die wijs Paschen even duur te staan als Nieuwjaar. De heer Lefbbre te 's Hage heeft van het Gemeentebestuur van Amsterdam vergnnning bekomen tot het leggen eener tele- phoonverbinding tusschen het Amstelhotel en het Paleis van Volksvlijttot overplanting van de concerten. De zalen Van Krasnapolsky te Amsterdam Worden thans electrisch verlicht. Het doel waarvoor deze kostbare verlichting in het leven is geroepenwas om bij voldoende lichtsterkte een minimum van warmte te verkrijgen. Dat doel is bereikt blijkens het verschil, dat de thermometer aangaf op den laatsten avond toen er gas werd gebrand en de beide eerste avonden toen de electrische lampen ontstokeu waren. De thermometer toeh daalde van 85 tot 62 gr.zoodat het krachtiger electrische licht 23 gr. minder warmte veroorzaakt dan het gas. Dat muizen een fijnen smaak hebben, bewijst de ervaring die men opgedaan heeft bij een handelaar in boter te Deventer. In een pakhuis namentlijk waar natuurlijke en kunstboter bewaard wordt laten de diertjes de nagemaakte boter altijd onaangeroerd om zich aan de echte te vergasten. De andere is voor menschen goed genoeg. Yoor eenige maanden werd in Turkije zekere Hodja-Achmet tot eeuwigdurende gevangenisstraf veroordeeld omdat hij den bijbel in het Arabisch cn het Grieksch vertaald baden op het

Weekblad van Haarlemmermeer | 1881 | | pagina 2