Advertentie n. li Tuin- en Landbouwvverkliiigen. L 0 T 111 J. ii i: ii i.i k Tot 13 Mei a. s. JSENTHAL A Co., - 74 - HERSTELPLAATS Verpachling van Vischwater. van MATEY en GEWIGTEN. J. G. VAN DEN AREND. Haarlem. 400,000 250,000 150,000 100,000 75,000 50,000 Mark Mark Mark Mark Mark Mark ±5 Mei a. 5 groote Prijzen in IEDERLAVD HAMBURG. de OpenbareVerpachting van het REGT TOT BEVISSCHEN van eenige Wateren in den Haarlemmermeerpolder benevens dat van het Vischwater buiten den Polder, zijnde de Ringvaart van meer- genoemden Polder. Heele Origiiiale Loten f 3.00 Ned. Cour. Halve Origiiiale Loten 1.80 Vierde Origiiiale Loten f 0.90 om te doen wasom in de toekomst koeien voor zijne melk- inriehting te hebbenzoo sloeg hij met de anderen de tegen- overgestelde richting in en ieder koe van zijn kudde bracht een koekalf ter wereld. De fokker Fignet verzekertdat hij deze middelen intus- schen wel dertig maal herhaald heeft en in alle deze gevallen zonder nitzondering altijd dat geslacht heeft verkregen, dat hij wilde hebben, en daarop steuuende, gelooft hij volkomen in staat te zijn en tevens het raadsel te hebben opgelost om werkelijk het geslacht van ieder kalf reeds een maand voor de paring te kunnen bepalen. Het getal van de tot nu toe plaats gehad hebbende parin- gen is voorzeker nog te kleinom die als vast en zeker te kunnen aannemen, en zou het daarom zeer wenscbelijk zijn, door vele proevendeze zoo diep in de veefokkerij ingrijpende vraag optelossen. Keizer Frans aldus scbreef onlangs de Prov. Nbr. C. had in de nabijheid van Laxenberg een model-boerderij laten inrichten, die eigenlijk meer voor pronk en praal dan tot werkelijk nut moest dienen. In die keizerlijke boerderij was o, a. de vloer van den koestal van wit marmer en waren de kribben in de elegantste vormen van ijzer gemaakt. Op zekeren dag toonde de Keizer dien prachtvollen koes'al aan den hofprediker Landereriemand die nog al van spotternij hield. „Nu", sprak de Keizer, „ik weet het, ge maakt gaarne op alles aanraerking, ontbreekt hier nog iets?" „Niets, Sire", antwoordde de hofprediker, „niets dan voor elke koe een canape, dan is de stal volmaakt". Sparkliug Hijgeia is de naam van een drank die als op- wekkend en verfrisschend middel in Engeland wordt geprezen en met het oog op de afschnffings-bewegingdie er hand over hand toeneemt, veel kan9 heeft op een goed onthaal. De drank is geheel vrij van alcohol en versterkend voor de zenuwen. Hij wordt in the Lancet vergeleken met ligte Champagne. De zamenstelling berust op phosphorus in verbinding met ijzer, kalk, soda en potasch. Door wijlen den heer N. Pruimers te Zwolle, is o. a. gelegateerd aan de algemeene armen aldaar f 10,000; aan de Yronwenvereeniging aldaar 500 en aan het weezengesticht te Neerbosch f 1000. De Noord- en Zuid-Hollandsche Stoomtramweg-Maatschappij zal Maandag 16 dezer hare dienst openen tusschen Leiden en Hillegom. Bij een te Leeuwarden gehouden boelgoed werd voor 12 per- seleinen kopjes en schoteltjes de enorme som van /297bestecd; 4 dito schotels bragten f 100 op. Te Nieuw-Beijerland heeft zieh een kind met de punt eener schaar zoodanig in het oog gekwetst, dat het er voor altijd blind aan zal zijn. Te Walsdorf in Nassau stierf een onderwijzer aan bloedvergifti- ging, ontstaan door een kleine wond met een staleu pen, waaraan inkt was. De regtbank te Brussel zal zich dezer dagen bezig houden met een zonderlinge zaak. Een professor" in de gymnastiek vraagt de vernietiging van zijn huwelijk, omdat zijn vrouw hem bedrogen heeft aangaandc haar ouderdom de dame verklaarde 35 jaren oud te zijn, terwijl zij er inderdaad 49 is. Te Dortmund werd verleden week een kind vreeselijk door een haan mishandeld. Het kind, pas twee jaren oud, was door de moeder een oogenblik alleen in den tuin gelaten. Toen zij op het geschrei van het wicht kwam aanloopen, zag zij op het hoofdje van het kind een haan zitten, die het geweldig in het gezigt pikte. Het kind had zeven diepe wondengelukkig waren de oogen gespaard gebleven. Te Uden is een boerenhuis, bewoond door Jan van Vught, met bijna den geheelen inboedel, een paard, eene koe en eene zeug met negen biggen verbrand. Alleen het huis was verzekerdMen vreest dat kwaadwilligheid de oorzaak is. Den 4 dezer ontving men te Budapest berigt van een buiten- gewoon hevigen sneeuwval in Opper-Hongarije. Het geheele Matra- gebied werd door sneeuw bezocht, die op vele plaatsen meer dan een voet hoogte den grond bedekte. De plotselinge omkeer iu het weer moet reeds het verlies van menschenlevens ten gevolge hebben gehad. Iemand was naar Amerika geweest en vertelde van dat wereld- deel allerlei zaken, waarbij het aan leugens niet ontbrak. »Kijk," zeide hij, »daar gaat alles met stoom, en om u een voorbeeld te geven hoe snel daar alles gaat, behoef ik u slechts te zeggen, dat men 's morgens een koffijhuis begon te bouwen en 'savonds had de waard reeds den eersten gast bniten de deur gegooid." Te Haarle wonen twee zusters in eeD ellendig hutje in edn vertrek met een koe, een paar sehapen en een paar varkens. Een dier zusters moet voor eenige dagen, alleen thuis zijnde, zijubevallen en zegt het kind op een stoel te hebben gelegd. Zij zou zich daarna een oogenblik buiten de hut hebben begeven en daar flaauw ge vallen zijn. Weer in de hut gekomen, was het kind verdwenen en, volgens haar vermoeden, door de varkens opgegeten. De j ustitie uit Almelo was Vrijdag middag ter plaatse van het gebeurde om een onderzoek in te stellen. Voor eenige jaren moet de iustitie ook een onderzoek hebben ingesteld naar een vermoedelijk op dezelfde wijze verdwijnen van een kind van dezelfde vrouw, die toen echter ontkende bevallen te zijn. De Fransche academicien Legouve fungeerde onlangs als peet bij een kinderdoop ergens in een provinciale stad. Op het oogenblik dat de kleine staatsburger op de mairie zou ingeschreven worden, vroeg hem de ambtenaar »Uw naam?" Legouve." «Werk- kring oLetteren." Middel van bestaan?" »De pen." »Zeer wel," en de schrijver noteerde in het register: nAlsgetuige was aanwezig de heer Legouve, boekdrukker en koopman in pennen te Parijs. Een jong paartje, dat zijn jeugdige spruit, maar ook een rustigeu slaap lief heeft, besluit de mm met het kleintje te laten slapen in een kamertje dat met het slaapvertrek door een spreekbuis is ver- bonden. Zeer tevreden over deze schikking, legt men zich ter rustemaar •daar hoort men plotseling weer de bekende kreten, iets sterker zelf dan gewoonlijkdie nu uit het bed schijnen te komen. Men staat op, onderzoekt, en wat was het geval Wanneer het kind schreeuwdetracktte de min het zoet te houden met het mondstuk van de spreekbuis en zoo werd het concert overgebragt. Onmogelijk. Doctor. «Geef je man die pillen hij moet ze steeds nuchter innemen, dan zal zijn maagpijn wel ophouden." Yrouw. »Ja doctor, dan weet ik waarlijk niet wanneer ik ze hem moet ingeven. Gast»Is het je al eens voorgekomen, dat iemand goed bij je gegeten en gedronken had, en niet betalen kon Restaurateur »0 ja Gast: aEn wat hebt ge met hem gedaan? Restau rateur: «Met hem? 'kHeb 'm eenvoudig de deur uitgesmeten." GastaZoo. Smijt mij dan ook maar de deur uit Een eigenaardige manier van brieren bezorgeu werd dezer dagen te Berlijn toegepast door een misdadiger, die in tegen- woordigheid van den rechter een onderhoud met zijn vronw mogt hebben. Zoodra hij zijn trouwe gade zag, snelde hij op haar toe en gaf haar een kus, die bijzonder lang duurde. Dat trok de aandacht van den rechterdie nu naauwlettend toezag en bemerkte dat bij het kussen een opgerold stukje papier uit den mond van den gevangene in dien van de vrouw overging. Hij beval nu de bezoekster hem het papier te geven, dat zij in den mond had. De vrouw, die op dit bevel niet verdacht was, gehoorzaamde verschrikt, en het papier bleek een brief te zijn met belangrijke mededeelingen. Maar voor de rechter den brief half gelezen had sprong de gevangene op hem toe, rukte hem het papier uit de hand en scheurde het in kleine stukjes. Hij werd terstond naar zijn eel gebracht en zal zich nu ook wegens zijn gedrag te verantwoorden hebben. Men zal echter voortaan zeker alle hartelijke begroeting tusschen gevangenen en hun bezoeksters beletten. De schoenmaker Jozef Veiglte Weenendie vroeger in tamelijk gunstige omstandigheden verkeerdedoch in den laat- sten tijd iu bekrompen toestaud verviel en niet in staat was het brood voor zijn gezin te verdienenheeft verleden Woeus- dag zijne vrouw en vier kinderen vermoord. De moord werd in den naeht gepleegd; toen 's morgens de buren niemand uit het huis zagen komendeden zij onderzoek wat er aan haperde en kwamen zoo de vreeselijke daad op het spoor. De vier kinderen en de vrouw werden alien met afgesneden hal9 gevonrlen; zij schijnen in hun slaap door den moordenaar overvallen te zijn. Veigl zelf vond men op een stoel zittendemet het lioofd op de tafel, in bewusteloozen toestand; een diepe wonde had hij in zijn linker borst toegebragt. Men meent hem nog in 't leven te kunnen behouden. Voor zoover men thans kan nagaanheeft broodsgebrek den ongelukkige tot de vreeselijke daad gebracht; in de laatste dagen vermeerderde het vooruitzigt, dat hij zijn huur niet op tijd zou kunnen betalen, zijne zorg. Vruchteloos had hij getracht het daartoe benoodigde bedrag van zijn bekenden te leenen. Den dag voor den moord had hij nog een poging gedaan om geld bij- een te krijgen; toen ook deze mislukte, ging hij heen, zeg- gende: „Ge zult spoedig in de courant van mij hooren." De vreeselijke beteekenis van die woorden zou maar al te 9poerlig blijken. Veel artikeleu, die voorheen van geweven stoffeo werden vervaardigdziet men thans van papierstof gemaakt en in den handel gebracht. De papieren boorden en manchetten die in het buitenland ruimer toepassing vindeD dan bij ons te lande, zijn voorzeker algemeen bekend. Minder algemeen is tot nu toe de aanwending van het zoogenaamde papiervilt dat men verkrijgt door een mengsel van wolzijde, haar, vezelsloffenhennepvlasafval van katoen en dergelijke tot een brei te verwerken daarna deze te bleekenvilten en als pa pier verder te appreteren. Van dit papiervilt vervaardigt men venstergordijnen zwaardere behangsels bekleedsels voor stoe- len en rijtuigen en ook ondergoederen. Vooral voor dames onderrokken schijnt dit papier aanbeveling te verdienen daar men den rand versieren kan met een smaakvol patroon op witten grond in zwart gedrukt of open gewerkt, door den rand eenvoudig met een daartoe geschikt werktuig open te slaan. Daar zulk een rok nieuw minder kost dan een ou- derwetsche alleen voor het wasschen zal hier het nieuwe misschien spoediger algemeen worden. Papierstof blijkt meer en meer een surrogaat te worden voor bout, rr.etaal of aard- en glaswerk, boven al welke stoffen het zich onderscheidt door geringere zwaarte, bijzon- dere elasticiteitmindere kostbaarbeid en gemakkelijker bewerk- baarheid zoodat het voorzpker in de toekomst een nog groo- teren rol zal spelen. Van hun firma te Parijs (de heeren I). Abrahams Co., 18 rue Cadet), oritvingen de heeren Gebr. Abrahams, 38 Stille Veerkade, te 's Gravenhageeen artikel ter exploitatie voor Nederland en kolonien, hetwelk tot een der merkwaardig- heden op bet gebied der uitvindingen in de 19e eeuw mag worden gerekend. Het is een „zonne-verwarmingstoestel"die in vele geval len het gebruik van brandstoffen onnoodig maakt. Voor de tropische gewesten is de uitvinding van onbereken- bare waarde. Daar, Waar gedurende een grool deel van het jaar de hemel onafgebrokm geheel onbewolkt is en waar dikwerf gebrek aan brandstoffen is, zullen de toestellen als het ware onmisbare voorwerpen worden. Daar zal men er alle soor- ten van spijzen mede koken, water distilleren, stoomwerk- tuigen doen werkenmetalen smelten enz. Doch ook hier te lande zullen zeer velen zich een toestel aanschaffenom zich bij gunstig weder er van te bedienen tot nut of tijdsverpozing. De Fransche regeering en de voornaamste Fransche acade- mien van kunsten en wetenschappen hebben zich over deze uitvinding zeer gunstig uitgelaten. VAN Ten overstaan van de te Haarlemmermeer residerende Notarissen J. L. VAN DER MOER en J. SAMSON, zullen DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmer- meerpoltler, op Vrijdag' den 27 Mei 1881, des morgens ten 10 ure, ten Huize van G. KAMP, aan het Hoofddorp, te Haarlemmermeerovergaan tot De Voorwaarden der Verpachling zijn gratis verkrijgbaar na den 20 dezer, aan de Secretarie des Polders, in de Jansstraat te Haarlem.op alle dagen der Week, van des morgens 10 tot des namiddags 2 ure. Ilaarlem, 10 Mei 1881. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDI5RS van Haarlem mermeer Brengen ter kennis der Ingezetcnendat. voor de HERIJK Zitting zal worden gehouden in het Hoofiltlarp op M a a 11 (1 a g Id eil D i II g S- (lag 17 Mei 1881, van 10 tot 2 unr, ten Huize van J. DE VRIES; en te Nieutv- Vennepvoor de Bewoners van dat Dorp en van Abhenesop Woenstlag 18en D on tier (lag 19 Mei 1881, van 10 tot 2 uurten Huize van RUIJGROK. Wordende verder verwezen naar de alom in de Geraeente aansjeplakte Bekendmaking. Haarlemmermeer5 Mei 1881. Burgemeester en Wethouders van Haarlemmermeer, LANTZENDORFFER, Burgemeester. D. EGGINK, Secretaris. nemen wij bestelliimjen aan voor de lste Klasse der Hamburger Geldloterijdie, zooals bekend is, van de Regeering uitgaat en door deze is trewaarborgd. De Loterij bevat ditmaal 100,000 Loten en 51,700 Prijzen; zij is dus weer grooter geworden Er is geene Loterij, welke zulke voordeelige kansen biedt. Alle Prijzen worden even als in de Nederlamlsche Staats-Loterijin 7 snel achtereenvolgende trekkingen uitgelootde Hoofdprijzen die in't gelukkigsie geval gewonnen kunnen worden zijn en velen van 40,000 30,000 25,000 20,000, 15.000, 12,00010,000 8000 0000 5000 4000 3000, 2000 Mark enz. enz. De kleinste Prijs bedraagt meer dan de koopprijs van een Lot. Even als vroeger, is de prijs der Loten ambtelijk vastgesteld en bedraagt voor: Tegen ontvangst van het bedrag in Muntbilletten Nederl. Postzegels of per Postwissel uiterlijk tot verzenden wij deze Originals Loten met het Staatswapen voorzien, in tijds voor de trekking der eerste klasse. Uitvoerige Trekkingsprogrammaas voegen wij bij iedere bestelling. Ambtelijke Trekkingslijsten en de gewonnen sommen worden na de trekking prompt door ons toe- gezonden. De uitbetaling der gewonnen Prijzen ge- schiedt onder toezigt der Regeering. Bij de laatste trekkingen zijn, zooals bekend is, op Nr. 61060, 83406, 68907 gevallen. Wij hopen ook deze keer onze begunstigers in Nederland met groote Prijzen te kunnen verrassen. Ten einde met gewone stiptheid alle bestellingen te kunnen uitvoeren verzoeken wij ons zulke ten spoedigste en direct te zenden, IIOOFDLOTERIJ-KANTOOR.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1881 | | pagina 2