A d v e r t e n t i e n. NOOR D-HOLL ANDSCHE KAASPERS. - 82 J. G. VAN DEN ABEND. LAADBOUWEKS, Hulpmeststoffenaangewend bij aardappelteelt op gemengde g-ronden. Het VERVANGEN van twee Houten Polderbruggen over Dwarstogten door Bruggen met Gemetselde Landhoofden en IJzeren Liggers. Het heeft, meldt men aan de L. Ct. in de vorige week hard geregend, zoodat de poldermolens gewerkt bebben. De regen heeft wel veel verkwiktmaar de groeizaamheid is er slechts weinig mede gevorderd. Het heeft bard gewaaid uit het zuidwesten, maar de zoelte, die zich anders in Mei met zulk een wind doet kennenontbreekt en daarmede ook bet gras op de weilanden. Ook de tuingroenten groeien zeer traag. Het weer is eu blijft veranderlijk, koud, vooral 's morgens en 'a avonds. Zondagnacht heeft het nog gevroren. Zoolang de kikvorschen zich uiet onverpoosd doen hooren is het lenteweer nog allesbehalve malseh te noemen. De vorige week Woensdag is in Oostenrijk veel sneeuw gevallen. Te Omnnden waren de straten met eene laag van 4 a 5 centi meters bedekt. Op den Semmering-spoorweg konden de treinen niet rijden zonder sneeuwploegen. In het dal bij Neulungbach en op den Galitziuberg lag een voet sneeuw. In een der buitenwijken van Berlijnaan den Stettiner straatwegis een huis door veldkonijnen zoodanig ondergraven dat de bewoners verplicht waren het te verlaten. Reeds lang had men scheureu in de muren opgemerkt, die gestadig toena- men. Dezer dagen zakte een zware wagen met mestdie dicht langs het huis heen reed, plotseling eenige voeten diep in den grondbij nader onderzoek bleek dat de geheele bodem door veldkonijnen ondergraven en doorwoeld was zoodat er groot gevaar voor het invallen der geheele woning bestond. De scheikundige Alexander Wilson heeft berekenddat ongeveer 125 klaverbloemen een gram (een wichtje) suiker opleveren. Aangezien nu elke klaverbloem uit circa 60 bloemkelkjes be- staat, zoo moeten er 125,000 maal 60 of 7.500.000 bloem kelkjes door de bijen bezocht wordenom een kilogr. suiker te verkrijgen. De honig bevat 75 °/0 suiker, dus is een kilogr. honig het product van 5.600.000 bloemkelkjes. Van welk een volhardende vlijt en werkzaamheid getuigt dus niet de arbeid der bijen wanneer men hare voile korven aanschouwt en de groote massa van den door haar verzamelde honig! Naar aanleiding van het belangrijke besluit, dat de Minister van Oorlogin aanmerking nemende dat het gebruik van zwarte sajet is gebleken voor het nummeren der wollen sok- ken de voorkeur te verdienen boven het gebruik van roode saaibepaald heeft dat de bedoelde kleedingstukken voortaan met zwarte sajet zullen worden genummerd - vraagt Semper- virens: Zou eene verordening om de soldaten in de nabijheid der garnisoensplaatsen militaire groentetuinen te doen aanleggen en bewerken, evenals in Prankrijk niet beter in den smaak van den Nederlandschen krijgsman vallen, dan zijne sokken in plaats van rood, met zwart te merken of te laten merken? Nieuwe concurrentieTe Melbourne (Anstralie) heeft zich een maatschapp(j van landbouwers gevormdmet een kapitaal van twaalf ton gouds, met het doel om granen naar Europa te verzenden. Wij kunnen dus concurrentie tusschen Australisch en Amerikaansch graan verwachten. Intusschen is hier het brood we6r opgeslagen. In het tijdperk van 17 April tot 14 Mei jl. zijn blijkens ingekomen ambtsberichten3 rundereu in Noord-Holland door longziekte aangetast. In het daaraan voorafeaand tijdvak van vier weken waren 8 runderen door die ziekte aangetast. (Staatsc. 28 April 1881. n° 100.) Tot de producten waarvan de verbouw in de laatste jaren in deze streken vooral, belangryk is toegenomen, behoort voorzeker de aardappel. Vroeger toch bepaalde de cultuur van dit gewas zich in hoofdzaak tot de behoefte van het eigen gezin van den land- bouwer en zijn werkliedenik zeg in hoofdzaaker zijn reeds langer geweest die op ruimen schaal aardappelen ver- bouwden doch het getal dergenen betrekkelijk klein. In de laatste 2 jaren vooral heeft de teelt van aardappe len alhier een uitbreiding ondergaan die belangrijk mag hee- tenen staat het te wachten, dat dit voorjaar wederomals een gevolg van de gunstige resultaten met dien verbouw ver- kregenvergeleken bij de opbrengst van andere gewassen als b.v. gerst, koolzaad honderden hectaren land zullen worden gepoot van „jammen", welk soort op enkele uitzon- deringen na, hier uitsluitend geteeld wordt. Die soort heeft dan ook herhaaldelijk bewezen dat zij de voorkeur verdient boven vele andere varieteiten dezer vrucht, voornamelijk doordien deze minder aan de zoogenaamde aard- appelziekte onderhevig schijnt te zijn. Het spreekt wel van zelf dat bij het toenemen van den verbouw, door den landbouwer ook naar middelen is omge- zienom de opbrengst in hectoliters per hectare zoo hoog mogelijk te krijgen, als door flinke bewerking en krachtige bemestirig van den grond, zoo ook door het aankoopen van nieuwe en zuivere pooters enz. Steller dezes heeft in de laatste jaren herhaaldelijk proeven genomen met zoogenaamde hulpmeststoffen bij aardappelteelt; en meent de ervaring te hebben opgedaandat het aanwen- den dier meststoffen de opbrengst aanzienlijk kan verhoogen. Voor hen, die belang stellen in aardappelcultuur, kan de mededeeling der uitkomst van eene dier proefnemingen in 1880 misschien niet van belang ontbloot heetenal is het ook waarheid dat deze uitslag geen zekere waarborgen aan- biedt, dat bij volgende gelijksoortige proefnemingen gelijke resultaten zullen worden verkregen. Het land tot bedoelde proefneming genomen was een beste baverstoppelwaarvan ook zonder bemesting een beschot aard appelen kon worden verwachtietswat ook uit de op brengst van het onbemest gebleveu veldje ten duidelijkst blijkt. De redenen waarom juist zoo'n goede bodem voor de proef bestemd werdbestond voornamelijk hierin„te zien de in- vloed van hulpmeststoffen op eenen in goeden staat van vrucbt- baarheid verkeerenden grond", wat kunstmest voor schrale lan- den in deze environs iswas mij herhaaldelijk reeds geble ken hierover na dezen. Wat de bewerking van het land aangaat, ik geloof een gedetaileerde beschrijving is minder noodig, alleen zij gezegd dat de grond in 't najaar van 1879 flink en diep bewerkt is, wat eene dusdanige behandeling zegt weet ieder land bouwer. In 't voorjaar van 1880, in de maand Maart zijn de ver- schillende meststoffen op den akker gebrachtwaaraan overi- gens hoegenaamd geen werk is gedaandan alleen de mest stoffen een weinig ineggen (de stalmest natuurlijk niet) en den 23 April daaraanvolgende de grond twee vorende eerste of bovensie zeer dun, daarop de aardappelen gelegdde tweede voor ter diepte van 15 centimeter, zoodat de poot- aardappelen goed gedekt werden. Voor pooters zijn genomen de zwaarste knollen welke te krijgen waren en deze in de lengte door gesnedengezet in de rijen op afstanden van 3 centimeter, terwijl de rijen on- derling 60 centimeter afstand hadden. De indeeling van 't proefveld was als volgt: Opbrengst in hectoliters per hectare. 1. Beste zomer stalmest. 338 hectoliter. Soort van bemesting. met toevoeging van stik- stof. phosphorzuur en kali 392 3. Phosphorzuur en kali. 380 4. Phosphorzuur320 5. Stikstof, phosphorzuur en kali384 6. Kali372 7. Onbemest308 Zooals gezegd is, werd-deze enorme opbrengst niet alleen verkregen door de aangebrachte meststoffentoch is door bemesting betrekkelijk de productie zeer verhoogd't minst bij veldje 4, 't meest bij no. 2. No. 5 komt het meest aan no. 2, daarop volgt no, 3, daarna no. 6 hieruit volgt dunkt mij dat hoe vollediger de bemesting is, hoe ruimer beschot verwacht kan worden, ook bij volgende toepassingen niet enkel toevoeging van stikstof, niet enkel phosphorzuur; noch alleen kali is voldoendemaar alle drie te zamen zijn (hiervan houd ik mij overtuigd) bij aardappelcultuur voor onze gronden behoefte. Opmerkelijk is bij deze proef dat aan wending van kali al leen, eene zoo aanzienlijke meerdere opbrengst gaf, gebrek aan kalistof bljjkt er uit. Omtrent de qualiteit van den knol op veldje no. 6valt niet zoo te roemenen stond bij die van alle andere veldjes ten achteren. De beste, smakelijkste aardappel gaf no. 2 en 5 in de qualiteit der overige veldjes was geen waarneembaar verschil. Wat betreft de kosten der versehillende meststoffendeze loopen over de respectieve veldjes niet veel uiteen, alleen van no. 6 en 4 zijn die eenigzins minder, doch ook op die veldjes is wel zooveel mest gebrachtdat eene vrucht het er niet al uithaalt; er is bij deze proefneming, die dooreen ge nomen 150 gl. per Hectare bedroegenvan de veronderstel- ling uitgegaan „wat vermag eene zware bemesting." En al is het ook dat wellicht sommigen zullen zeggen dat zulk eene bemesting in 't groot toegepast veel geld kost, mag toch geloof ik dit geen bezwaar heeten, er kan dan veel ver wacht worden van den grond. De uitslag van opgemelde proef toont aan dat gemiddeld is geoogst 356 Hectoliter per Hectare, wat berekend naar den prijs van 3.12'/2 gl., waarvoor werkelijk de Hectoliter is verkocht (klein en groot dooreengenomen) een geldeljjke uitkomst geeft van 1112.50 gl. per Hectare, de hoogste op- brengt is 1225 gl. Of zulk een aanzienlijke opbrengst telken jare zal kunnen worden verkregen, ik hoop het wel, doch zou er niet graag voor iustaan. U mijuheer de redacteur dankende voor de opname dezer regelen, heb ik de eer te zijn UEd. Dw. Dienaar, GarshuizeN. J. v. HOORN. tot de bekentenis, dat hij een ham uit den schoorsteen van zijn buurman had gestolen. De bestolen boer vergaf den dief gereedelijkdaar hij en zijn gezin op deze wijze voor een verschtikkelijke ziekte bewaard gebleven waren. Een herbergier te Bolkenschwand bij Rottenburg in Wurtem- berg wilde het vermogen van zijn overleden vrouw heimelijk achterhouden en had 3000 mark in obligatien en 2000 in goud in de kachel verstopt. Bij het opmaken van de inven- taris liet de notaris vuur aanleggen in de bewuste kachel- terwijl de waard afwezig was, en toen hij terugkwam vond de bedrieger zichzelven bedrogende obligatien waren geheel verbrand en de goudstukken tot een vormloozen klomp gesmolten. Een adellijke kunstrijderes had voor eetiigen tijd geleden het ongeluk van het paard te vallen. Het schichtig geworden dier sleepte de kunstenares, die met den voet in de stijgbeugel bleef hangen eenigen tijd door de manege en kon slechts met moeite tot staan worden gebracht. De ongelukkige werd naar het hotel- Beaujon vervoerd, waar zij ten gevolge van een gecompliceerde beenbreuk overleed. De jonge dame, die op de affiches den naam voerde van Ghiyka, was met een Russischen graaf ge- huwd en werd kunstrijdster alleen met het doel om den graaf te bewegen zich van haar te laten scheiden. Een hevige hartstocht voor een lid van het gezelschap, waartoe zij behoorde, had haar uit haar aristocratische omgeving, waartoe zij te Peters burg behoorde, naar Parijs gedreven. En daar stierf zij in een armoedig kamertje van een hospitaalnog gekleed in het prachtig costuum, dat zij bij haar val gedragen had. Nut der trichinen. De Berlijnsche Tribune maakt mel ding van een geval dat zich in een dorp bij Griefenhagen heeft voorgedaan. Uit den schoorsteen van een boer werd de ham van een pas geslacht varken gestolen, zonder men er in slaagde den dader te ontdekken. Eenige dagen geleden echter werd een der dorpsbewoners ziek en ook zijne vrouw en beide kinderen. De geneesheer zag weldra dat zij de trichine-ziekte hadden en drong er op aan dat men hem zoude zeggen van welk spek zij gegeten hadden. Zoo kwam de man ten slotte Een Duitsch matroos heeft zich in de Kiewitlaan bij het Park te Rotterdam een mes in de borst gestoten en zich vervolgens achterover in de sloot laten vallen. Een Engelsch kapitein sprong den ongelukkige na en slaagde er in hem aan wal te brengen. Het mogt hem echter niet gelukken den verwonde van den dood te redden. Het gezelschap van den heer O. Carre is Woensdag ochtend met een extra trein van 's Gravenhage naar Weenen vertrokken. Naar men zegt zou die trein den heer Carre pi. m. lO'OOO kosten. Door de plaatselijke politie te Delft is in beslag genomen een 25 centsstuk, voerende de beeldtenis van Koning Willem II en het jaartal 1848, welk stuk door het Muntcollege is verklaard te zijn valsch en vervaardigd in nabootsing van echte rijksmuntspeeie. Te Epernay, in Frankrijk, is de champagne-vorst Moet, van het huis Moet Chandon overleden. Hij laat een vermogen na van ongeveer 30 millioen francs. Tusschen de erfgenamen van den heer de Girardin en mevrouw de Girardin is een transactie geschied, waarbij de voordeelen, haar bij huwelijkscontract verzekerd, die het vonnis der scheiding haar echter had doen verliezen, wcder aan haar worden toegekend. Zij ontvangt daardoor een douarium van 800,000 frs.ook zal zij de toelage, haar door de regtbank toegewezen, mogen blijven ge- nieten. Men kan zich eenigzins een denkbeeld maken van den omvang der nalatenschap van den heer de Girardin, als men weet dat zijn erfgenamen ongeveer 55n millioen francs aan successie- regten hebben te betalen. De «Golos" doet een verhaal van een allerzonderlingsten zelf- moord, den 24 dezer door een grondbezitter te Vitebsk gepleegd. Op zijn landgoed liet hij een kolossalen houtstapel oprigten, be- staande uit 13 voer hout en 15 bossen stroo, en goot daar eenige emmers terpentijn over. Des nachts nam hij daarop plaats en stak den brandstapel aan. Waarschijnlijk heeft hij zich eerst een doo- delijke wonde toegebragt, want in de asch vond men later een revolver en een dolk. In Tunis wordt de schoonheid der vrouwen voor alles beoordeeld naar hare corpulentie: de dikste is de schoonste. Wanneer een weduwnaar wil hertrouwen en het voorwerp zijner keuze hem ma- gerder toesehijnt dan zijn eerste echtgenootdan zendt hij aan de ouders een gordel, een armband en een ring zijner overledene vrouw. De oudets moeten hun dochter zoolang voeden, dat deze toilet- artikelen haar passen. Wanneer zij de vereischte dikte heeft ver kregen, wordt de aanstaande er van verwittigd en het huwelijk voltrokken. De premie van f 10,000 van de Rotterdamsche premieleening, uitgeloot in October 1878, is eerst den 24 dezer uit Parijs te Rotterdam opgevraagd en uitbetaald. Door het presenteeren eener coupon was het verzuim ontdekt. Collega's. Doctor L. kwam 's avonds na een vrolijk partijtje tamelijk opgewonden - om geen erger woord te noemen - thuis. Onderweg wordt hij begroet door cen drouken man, die hem toe- roepti/bSonsoir, collega?" »Ook doctor?" vraagt dr. L. ver- baasd. »Neen, 6<5k zat 1" klonk het in den nacht. uMijnheer," sprak een heer aan een open tafel tot zijn buurman, ,/zoudt ge zoo vriendelijk willen zijn me de mosterd eens aan te geven?" uMijnheer," zei de ander, »ge vergist u, als ge mij voor een bediende aanziet." »Pardon," was toen 't antwoord, »ik vergis mij inderdaad, want ik zag u voor een fatsoenlijk man aan." DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmer- meerpolder zullen op Doilderdag' 2 Juilij 1881des namiddags ten den ureter Secretarie van den Polder, in de Jansstraat te Haarlemin het openbaar en bij enkele inschrijving AAAIIESTEDEA: Bestekken en Voorwaarden zijn, op franco aanvrage, gratis verkrijgbaar ter Secretarie van den Polder en liggen op de gebruikelijke plaatsen ter lezing. Inlichiingen zijn te verkrijgen bij den Hoofd-Opzigter des Polders, te Haarlem. Aanwijzing in loco op 30 Mei, des namiddags ten 3 ure, aan den Vijfhuizerweg nabij den Yweg. Haarlem, den 21 Mei 1881. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, J. W. M. VAN DE POLL Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretarie. Voor 8 Kazeil, geschilderdJ" 25. 8 ongeschilderd20. AMERIKAAASCHE HON DEN -TREtIIOI,E60.— Haarlem. Anlhoniestraat, die best, zuiversterkkleurendgeen schadelijke bestand- deelen bevattend DEENSCII BOTE RKLEU USE L willen gebruikendat onderzocht is aan het Proefstation der Rijks- Landbouwschool te Wageniugenvragen overal naar het Deensch Boterkleursel van SCHURINK TEN BRINK te Sleenwijkwier ITandteekening op het Etiquet moet staan.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1881 | | pagina 2