LanOouw. Advertentien. VER W ISSELD! - 90 - Aanbesteden: lo. Het IN ORDE BRENGEN en BE- G RIN D E N van eenige gedeelten der Dorpswegen. 2o. Het verrigten van HERSTELLINGEN en ONDERHOUDSWERKEN aan Begraaf- plaatsen, Brandspuithuisjes en het Raad- huis, in drie Perceelen. 3o, IDEM IDEM aan de Scholen en Onder- wijzerswoningen en het leveren van BIGGELZAND, in vijf Perceelen. EEN DONKERGRIJZE REGENJAS. 9ende Brenk en Klapwijk. Tegen de heeren Biesheuvel Verkuijl en Ban.) De Vergadering wordt daarop gesloten. Capelle (Langstraat), 8 Junij. Het vruchtbare weder be- gunstigt hier voornamelijk het grasgewas, zoodat het zicb laat aanzien dat de booibouw dit jaar vroeg zal invallen. Er bestaat gegronde hoop voor een goed gewas. De boeren uit het Zuiden dezer provincie (heiboeren), die gewoon zijn hun hooigras uit de hand te komen paehten, laten zich echter nog niet zienj men wil zelfs, dat zij achter Waalwijk en Besoijen dit jaar niet komen zullen, bevreesd als zij ziju voor onge- lukken bij het vervoer van hun hooi, daar de tramweg van Tilburg op Waalwijk weldra gereed en voor 't publiek ge- opend zal zijn. Om diezelfde oorzaak kunnen zij dan ook wel ooder deze gemeente wegblijven, daar zij ook dan via Kaats- henvel en Loon op Zand dienzelfden weg moeten passeeren. Voor de landeigenaars uit deze 9treek zou zulks niet wen- schelijk zijn; deze zijn uu eenmaal gewoon zelf zoo weinig mogelijk te laten hooijenlerwijl het er op aan zou komen om werkvolk genoeg te krijgen. In leverantiehooi gaat tegenwoordig zoo goed als niets om. Zwolle, 3 Junij. Op de gisteren alhier gehouden Pinkster- paardenmarkt bedroeg de aanvoer p. m. 220 stuks. De handel was middelmatig. Men besteedde voor werkpaarden le soort 400 a 500, 2e soort f 250 a 375 3e soort f 100 a f 225, aftandsche dito 75 a 90, enters 175 a 225 veulens 10 a 90, poneys 70 a 110, voor de slagtbank bestemde exemplaren 25 a 45. Het terrein, dat door Z. M. den Koning is geschonken aan de Nederlandsche Locaalspoorwegmaatschappijis 3 J/2 hectare groot, met ko9tbaar geboomte beplant en gelegen in de onmiddellijke nabijheid van het paleis het Loo. Daardoor zal het in de toekomst mogelijk wezen een station met ora- geving daar te verkrijgendat met de schoonste punten in ons land en in het buitenland kan wedijveren. Teven9 is aan de Maatschappij vergunning verleend tot het voeren van 's Konings naam. Het Hoofdbestuur der Ilollandsche Maatschappij van Land- home heeft bij Zr. Ms. besluit van 25 Maart 1881, n°. 9, voor dit jaar weder de vergunning verkregen tot het houden van eene verloting, bij gelegenheid van de algemeene tentoon- stelling, die zal gehouden worden in de maand September te Schageu. Het aantal uit te geven loten is bepaald op een maximum van 25,000. Het doel der verloting is om de inzen- dingen op de tentoonstelling aan te moedigen. Alle prijzen zullen dus op het tentoonstellingsterrein worden aangekocht. De kas der Maatschappij zal onder geen voorwendsel voordeel mogen genieten van deze verloting. De opbrengst van de verkochte loten zalna aftrek der onvermijdelijke kosten geheel aan prijzen worden besteed. Omtrent de verzending van vee uit het Noorderkwartier naar het buitenland, meldt de Aim. Ct.: „Den 2 Junij, 'smorgens te 7/2 uur, vertrok van hier een extra-trein met 12 melkkoeien, 4 schotten, 109 pinken en 8 pinkstieren, bestemd voor 43 leden der te Parma in Italie gevestigde Landbouwvereenigingonder geleide van de heeren Jb. Zuurbier (door bemiddeling van wiens vader, den heer S. Zuurbier, van Spierdijk, het vee bij verschillende veehou- ders in deze provincie voor hooge prijzen was aangekocht) J. Groot, van Zuidschermer, en een knecht, terwijl de zoon van den president der bedoelde Landbouwvereenigingvan een veearts vergezeld, naar hier gekomen zijnde, de reis eveneens mede maken. Deze trein gaat regelrecht door tot Bischoffs- heim en het vee zal binnen 4 a 5 dagen in Parma aankomen. „Het is inderdaad een verblijdend verschijnseldat het meer en meer blijkt, hoezeer het Hollaudsche vee door het buitenland op prijs wordt gestelden het mag onzen vee- houders een spoorslag z\jnzich met hart en ziel te blijven toeleggen op veredeling van het ras en op vermeerderde aan- fokking, waardoor en de goede naam van ons vee en hun eigen voordeel ruimschoots zullen gebaat worden." Volgens mededeeling van de Bank- und llandels-Zeit. hebben de hooge prijzen van de rogge, die reeds aanleiding gaven tot proeven om van maismeel brood te bakken eene andere industrieele zaak, de Berliner Brodfabrik-Actien-Geschellschaft er toe gebragt, er naar te trachten een gezond, goedsmakend en tevens goedkooper brood le bakken. De uitkomst was, dat genoemde vennoot9chap eene nieuwe soort van brood in den handel bragt, voor de helft uit gemalen rogge en voor de andere helft uit dito tarwe bereid. Volgens genoemd blad is dit brood niet alleen voedzamer, beter van smaak en ge- makkelijker te verterenmaar bovendien ook 33 pet. goed kooper dan gewoon roggebrood. [Ldb. Ct.) Van 14 Juli as. zal te Amsterdam eene tentoonstelling ge houden worden van plantenrozen in potten, afgesnedene rozenaardbezien, bouquetten enz. enz., van wege de afdee- ling Amsterdam der „Nederlandsche Maatschappij voor Tuin- bouw en Plantkunde". Wij vernemen dat deze Tentoonstelling zeer uitgebreid zal worden en dat de regelings-comroissie reeds zeer veel toezegging van inzendingen heeft ontvangen. De eerste vier dagen in Juli e. k. zullen dus een waar kunst- genot opleveren. Programma's en verdere inlichtingen geeft de heer Jac. P. B. Galeslootte Amsterdam. Door het tweede kantongeregt te Botterdam is op 31 Mei een veehandelaar uit Hazerswoude veroordeeld tot twee boeten van 25 gulden of subsidiaire gevangenis9traf van 10 dagen, omdat hij 3 Mei op de veemarkt op het Hofplein ter markt had gebragt eene hem toebehoorende koe welke lijdende was aan mond- en klauwzeer, terwijl hij aan den burgemeester van Botterdam niet had kennis gegeven, dat de koe aan die besmettelijke ziekte leed. Tot dezelfde straf werd veroordeeld een koopman uit Streef- kerk, omdat hij 26 April op de veemarkt aan den Boezem- singel twee zieke runderen ter markt had gebragt, lijdende aan zwaren brand in den mond. Door Gedeputeerde Staten van Overijssel is dezer dagen een belangrijke beslissing genomen op een verzoek van een eigenaar van hooilanden, aan de rivier de Begge gelegen, die op grond van art. 53 der wet van 26 Mei 1870 Staatsblad n°. 82) restitutie vroeg van grondbelasting, ter zake van het in het vorig jaar te loor gaan van den oogst, tengevolge van overstrooming. Gedeputeerde Staten hebben echter het ver zoek afgewezen, op grond dat de overstrooming moet worden toegeschreven aan de lage ligging der landerijen, die ook door geen dijken tegen het water heschermd worden, en dat onder onvoorziene rampenin bovengemeld wetsartikel bedoeld niet kunnen worden verstaan die waaraan de gewassen, ten gevolge van de ligging der landerijen en de afwisseling van de weersgesteldheidgewoonlijk zijn blootgesteld. Vele andere eigenarendie ook voornemens waren bij een beschikking in guustigen zin gevallen, zich te adresseeren, zullen de moeite daartoe alsnu wel kunnen besparen. Een 22-jarig meisje te Morbach is tengevolge van het melken eener aan pokken lydende koedoor die ziekte aan- getast, en reeds den volgenden dag aan de gevolgen overle- den. Zij was ook met den veldarbeid bezig geweest en had door het koude en natle weder open handen gekregen en daar deze in aanraking kwamen met de uiers van de koe, had de besmetting zich aan haar medegedeeld. Uit Amerika komen zoo nu en dan berigtenwaaruit de kolossale voorspoeddie daar heerscht, wel duidelijk blijkt. Zoo is nn medegedeeld dat volgens het officiele verslag van het akkerbouw-departement in den staat Illinois, de farmers aldaar gedurende de laatste 21 jaren eene zuivere winst van een milliard dollars behaalden. De gemiddelde opbrengst per acre (1 acre 4047 vierk. meter) was in het laatste saizoen 33 bushel (1 bushel 36.35 liter) en gedurende de laatste 21 jaren werd dit gemiddeld slechts 8 malen overtroffenin 1862 was de gemiddelde opbrengst 40 bushel. De winst op Tarwe is in de laatste jaren toegenomenten gevolge waarvan de ma'isbouw verminderd is. In 1880 werd er voor eene waarde van 22,137,000 dollars aan varken9 ter markt gebragttegen voor 16,640,000 dollars in 1879, en voor 17,026,000 doll, aan rundvee, tegen voor 19,751,000 doll, in 1879. In het geheel bragten akkerbouw en veeteelt in 1880 236,000,000 dollars op. Aan de B. K. armen te Amsterdam is door nu wijlen vrouwe C. M. J. Blunck, gescheiden echtgenoot van den heer H. Makkinga, een legaat vermaakt, bestaande in twee obligation Oostenrijk in zilver, ieder groot in kapitaal f 1200 Ned. nominaal. Jonkvrouw barones van Bhemen, overleden te Interlaken, heeft aan //Talitha Kumi" 10,000 vermaakt. Naar de i/Isr&eliet" berigt is door iemand, die onbekend wenscht te blijven, aan het gesticht voor Israelitische oude lieden en zieken te Rotterdam eene gift van f 3000 toegezondenmet bepaalde bestemming. Te Haarlem is den 2 Junij gearresteerd de beruchte dief Hartog Koks, oud 48 jaren, die reeds tienmalen wegens diefstal is ver oordeeld geweest; thans had hij in eene tapperij de geldlade be- stolen en werd betrapt toen hij den inhoud in zijne zakken stak. Hij is op nieuw naar het Huis van Arrest overgebragt, waaruit hij pas was ontslagen. Eene krankzinnige vrouw te Erden, bij Barmen, heeft onlangs haren man in een aanval van woede in den hals gebeten, waarna hij eenige dagen later insgelijks krankzinnig werd en tot zulk eene hevige razernij verviel, dat men hem in een krankzinnigenhuis heeft moeten opsluiten. Van Zaturdag op Zondag nacht is te Brussel een juwelier in de rue des Frippiers met zaakkennis leeggeplunderd. Alle kastjes, kistjes en etui's waarin sieraden van groote waarde lagen, zijn van hun inhoud beroofd, terwijl de kleinigheden onaangeroerd gebleven zijn en over het geheel de diefstal gepleegd is,, zonder eenige wanorde te veroorzaken. Zondag ochtend ten 5) udtzag een voor- bijganger de winkeldeur op een reet staan, hetgeen hem teregt verdacht voorkwam. Onmiddellijk deed de politie, door hem ge- waarschuwd, een onderzoek, hetwelk echter niet het geringste licht over deze misdaad verspreidde, daar nergens een spoor van buiten- braak ontdekt werd en de deur naar de bovenverdiepingen, de woning van den heer Sturbelle, den winkelier, aan de binnenzijde gesloten was. Waarschijnlijk derhalve heeft de dief zich 'savonds in den winkel laten opsluiten. De eer der volgende curieuse statistiek komt aan //Figaro" toe: *t Is uitgemaakt, zegt het blad, dat er, alle landen van Europa zamengeuomen, dagelijks twee milliard lucifers worden verbruikt en dat voor het vervaardigen daarvan 400,000 cubiek meter hout en 210,000 kilo phosphorus noodig is. Indien er om ze te doen ontvlammen niet meer dan een seconde vereischt wordtverkrijgt men een slotsom dat er in ons werelddeel dagelijks 550,000 uren besteed worden met het aanstrijken van lucifers! Vddr eenige dagen stierf te Weenen een hoofdofficier die alge- meen als een zeer zonderling persoon bekend stond en die ook nogin zijn testament een zonderling staaltje liet zien. Hij wilde zonder militaire eerliefst zonder dat iemand zijn lijk begeleiddein een gemeensckappelijk graf bijgezet worden. De redenen waarom lnj juist in een gemeenschappefijk graf wilde bijgezet wordenbeschreef hij dus volgenderwijze Ik heb mijn geheele leven lang het met niemand kunnen vindennu wil ik eeus zien of ik als doode het met hen uithouden kan. Hij had in zijn testament nog een wensch geuit die waarschijnlijk wel niet vervuld zal worden. Hij wilde namelijk in een handkar naar het kerkhof worden gereden. Een grappig Noordbrabantsch apotheker (atdus schrijft de//Prov. Nbr. Cour.") krijgt een bezoek van een zijner collega's. Juist komt de molenaar en zet een groote zak tarwe in den winkel. Terwijl de beide collega's druk over hunne zak en spreken, worden zij gestoord door een meisje, dat om 10 cent »muizentarwe kwam. Asjeblief kind zegt de apotheker doet een goede greep in de pas ontvangen zak tarwe en geeft dit het meisje mee. Yerbaasd staat zijn collega te kijken en veroorlooft zich eindelijk te vragen »Hoe heb ik het nu met je levert gij de muizentarwe zoo af?" //Wel ja zekerdoet gij dat met zoo?' .Natuurlijk niet, ik doe er arsenicum of watstrichnine in." Onze grappen- maker slaat de handen in elkaar en zegt heel gemoedelijk Heilige onschuld Hoe komt iemand er op zoo zijn eigen zaak te bederven als ge de muizen vergift voertdan gaan ze dood en ge verkoopt niets meer. Ik geef ze fatsoenlijk te eten, de muizen groeijenel' goed van en ik verkoop elke week een zak tarwe." (Histor.) Goed Bedacht. Koffiehuisbezoeker//Kastelein ik heb geen feld bij memorgen zal ik je die 4 glazen bier betalen." astelein //Best mijnheermaar ik ben slecht van geheugenik zal het daarom hier aan de deur noteeren." Koffiehuisbezoeker: //Maar dan leest immers iedereen dat ik 4 glazen bier aan je schuldig ben." Kastelein //Dat is waar maar laat dan uw overjas hier, dan hang ik die er over, en niemand ziet iets." De Griekscke rooverbende, wier koofdman de beruchte Niko is heeft onlangs weder een gruweldaad begaan. Zij ontvoerde twee meisjes van ongeveer 17 jaar, doehters van aanzienlijke lieden en eischten een belangrijke som als losgeld. De ouders van het eene meisje betaalden het geeisclite en kregen hun kind terug. De anderen echter waren daartoe niet in staat en het gevolg was dat hun, toende bepaalde termijn verstreken was het in stukken gesne- den lijk van hun dochter in een kist werd toegezonden. Yolgens een Amerikaansch professor James Swormstead zal de wereld op den 12n Nov. ek. te middernacht vergaan. Een eomeet zal dan tegen de aarde botsen en deze uit haar baan doen vallen. De lezer is nu gewaarschuwd De wapenrusting van hem die bij de aanstaande maskerade te Utrechtden intocht vsu den Aartshertog Matthes te Brussel den hoofdpersoon zal voorstellen wordt van zilver vervaardigd en zal ruim f 8000 kosten. Huwelijksaanvraag: Een jongeman uit een stad van 200,000 zielen zoekt eene levensgezellin met even zooveel guldens. Omtrent de pest in Nesopotamie komen nog altijd treurige berigten. Naar men uit Nedsjef meldtkomen daar dagelijks 70 a 100 sterfgevallen voor. De helft der inwoners hebben de stad verlaten en een derde der bevolking 3000 van de 9000 is reeds aan de ziekte bezweken. Nog geen 40 jaar geleden werd in Engeland de eerste telegraaflijn in werking gesteld. Thans bedraagt de lengte van alle lijnen over de geheele aarde meer dan 1600 millioen meter, d. i. meer dan 40 maal de linieomtrek. Het aantal telegraafkantoren is in dien tijd gestegen tot 40.000 die jaarlijks 110 tot 120 millioen telegrammen verzenden. 28,000 kantoren hiervan zijn in Europa 10,000 in Amerika. //Willem je hebt weer gelogen//Maar papa u hebt toch zeker ook wel'res gelogen toen u tienjareD oud was?" oNeen nooit?'' »En heeft mama ook nooit gelogen „Mama nog minder. nMaar waarom vraag je dat?" ,,Ja ziet u, papa, dat kan ik niet begrijpen hoe twee menschen die nooit hebben gelogen edn kind kunnen hebben dat zoo vreeselijk liegen kan 1" Te Abbeville zouden twee breeders met twee zusters in den echt treden. Men giog naar den notaris om de voorwaarden op te maken. De oudste bruigomals een goede zoon, wilde zijne moeder niet verlaten en stelde dit als voorwaarde bij ziju huwelijk. Een woordemvisseling ontstond hierover tusschen hem en zijne aanstaande, die kortweg een zamen- woning met haar schoonmoeder weigerde; de zaak scheen baar zelfs zoo weinig aannemelijk toe, dat zij liever van het huwe lijk afzag. Haar zuster was wauhopig over de ont knooping die de zaak te gemoet ging en trachtte haar te overreden. Alles te vergeefszij bleef bij haar besluit volharden. En reeds stond zij op om heen te gaan toen zij de andere nog toeriep: „Welnu, als gij het leven met een schoonmoeder zoo gemakkelijk vindt, dan sta ik u mijn plaats af. Gij kunt dan bij haar gaan wonen 1" Dit antwoord maakte een eind aan alle woordenwisseling. Een chassd-croise der bruiden volgde onmiddellijkevenals bet opmaken der coutracten voor de dubbele vereeniging. Beide bruigoms ruilden met haardie hun schoonzusters hadden moeten worden. Men verzekert ons, zegt de Abbe- villois, dat beide paren zeer tevreden zijn over dezen ruil. Ankobar, de hoofdstad van het koningrijk Shoa viert feest. Koning Menelik huwt zijn eenige dochter prinses Marie uit aan den eenigen zoon van den Koning van Abyssinie. De bruid telt even 14 jaren. Het koninklijk huis van Shoa wordt als het oudste der wereld beschouwd; het moet reeds dag- teekenen van 1183 vddr Christus en in een rechte lijn afstammen van de koningin van Scheba. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlem- mermeer zullen op Ding'sdag den 21 Junij 1881, 'smorgens ten 10 ure, ten Raadhuize De Bestekken liggen ter lezing ten Raadhuize en zrjn aldaar voor belanghebbenden verkrijgbaar Plaats en Tijd van aanwijzing zijn in de Bestekken vermeld. ZEGT EET VOORT. Die dezelve mochl hebbenwordt vriendelijk verzocbt die terug te bezorgen bij den Stalhouder J. BlCcRcr, Haarlem. Keuteeken is een vreemd stukje in de slip en een zakdoek in den zak.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1881 | | pagina 2