- 94 vork of ander voorwerp gewapend te zijn, daar erzooals sommige personen beweren, nog verscheidene andere wolven gezien werden. In Erankrijk en Engeland heeft men tegenwoordig bloern- potten, die veel praktischer zijn dan de hier gebruikte. Zij hebben nameiijk drie of meergaten, niet in den bodem, maar in den zijn and en 1 /2 duim van den bodem verwijderd. Die gaten verstoppen niet zoo gemakkelijk ah het eene gat in den bodem bovendien kunnen de wormen er niet zoo ligt, inkomen terwijl de worteh der plant er luclit door krijgen. De verandering is zeer eenvoudig maar van grooten invloed op het groeijen der planten. De heer Becker te Dusseldorf beweert het middel gevonden te hebben om koemelk eene bewerking te doen ondergaan waardoor zij, zonder toevoeging van vreemde bestanddeelen geheel de eigenschappen der moedermelk verkrijgt. In eene vergadering der bestuursdames van de Berlijnsche Vrouwen- Vereeniging zou hij betreffende deze uitvinding mededeelingen doen, en inmiddels wordt door prof. Virchow de zaak weten- schappelijk onderzocht. Van hoeveel gewigt voor de voeding van zuigelingen deze uitvinding zou zijn, hehneft niet te worden aangetoond. De Nat. Zeitg. bevat het volgende aardig beursberigtje De meikever-handel op de straten van Berlijn was in de laatste dagen zeer levendig. Nadat aanvankelijk de kevers sleehts a contant het stuk a 0.01 Mk. verhandeld waren, nam spoedig daarna de betaling in griifels een aanvang. De prijzen waren tot nog toe zeer hoog. Goede exemplaren, die nog alle beenen en voelhorens haddenwerden te Berlijn na het uitgaan der scholen, met 2 a 4 griffels het stuk betaald. In het centrum der stad moeten nog hooger prijzen besteed zijn. Als de warmte aanboudt is echter een sterke daling der prijzen te wachten. Arme keverswat moet gij te lijden hebben bij het gaan van hand tot hand, daar die handen meestal zoo warm zijn en zieh in den ijver van den verkoop zoo vast gesloten houden. Maar ook in de doos, in de botaniseertrommel en in de sigaren- kist moet het leven u die eemnaal van de vrijheid genoten hebt, niet zeer benijdenswacrdig toescbijnen. Het bestuur van het XXXIVste Nederlandsch Landhuislioudr kundig Congres te Emschede is van gevoelendat de ter behan- deling ingezonden vraagpunten voor de landbouwers, niet alleen uit Twenthemaar ook uit andere streken van groot ge wigt zijn. Men hoopt en verwacht dan ook eene levendige belang- stelling en talrijke deelneming in de alhier te houden verga- deringen, te meer nu verschillende bekende en bevoegde personen zieh bereid hebben verklaardeen of meer vraag punten in te leiden of toe te lichten. Zoo hebben de heer Armand Sassen uit Breda en de heer C. J. M. Jongkindt Coninck, directeur der Rijkslandbouw- school, de inleiding toegezegd van vraagpunten 1 en 15 der 2de Afdeeling, beide betrekking hebbende tot de oprigting eener „Algemeene Nederlandsche Maatschappij van Landbouw". Dezelfde heer Sassen zal bovendien ter sprake brengende wenschelijkheid van het aanstellen aan het departement van waterstaat van een hooldambtenaarbelast met de behartiging van landbouwbelangen de positieve en negatieve stelsels van eigendomsovergang enz. enz. De heer L. Smelt te Lonneker zal zieh alleen bewegen op het gebied der melkproduetie bij stalvoedering en bij beweiding, terwijl de heer dr. W. G. Mann het lste vraagpunt der lste Afdeeling over de toevoeging van heide aan de mest voor de roggeteelt zal toeliehten. Prof. dr. Adolf Mayer, leeraar aan de Wageningsche Rijks- landbouwschool, is voornemens, de aandacht der congresleden o. a. te vestigen op het gebruik van verschillende zoutsoorten bij de zuivelbereiding, van salicylzunr bij miltvuur en andere besmettelijke ziekten. Verder zal dr. Mayer spreken over de belastiog op het zout met betrekking tot den landbouw, over lagere spooiweg- tarieven voor het vervoer van meststoffenalsmede over de voederwaarde van uiterwaardshooi en die van hooi, op zand- grond geoogst. Behalve door genoemde heeren zullen nog vele andere ge- wigtige ondervverpen worden behandeld door autoriteiten op het gebied van landbouwkennis, landhuishoudkunde en verdere aanverwaute vakken. Op grond van het bovenstaaude durft het bestuur van het XXXIVste Nederlandsch Landbuishoudkundig congres alle belaughebbenden nogmaals aanwakkeren tot deelneming aan het lidmaatschap en tot bijwoning der debatten. De leden kunnen, op vertoon vau hun bewijs van lidmaat schap, van 20 tot en met 26 Junij a s. voor de halve per- sonenvracht over de lijnen der Staatsspoorwegen naar en van Enschede reizen; ter bekoming van bedoeld bewijs zende men een postwissel ad jf2.50 aan den heer T. P. Scholten lsten penningmeester van het Congres. Namens liet Congreshestuur EnschedeDe lste Secretaris, Mei 18 8 1. Dr. C. P. ter Kuile. Een buitenlandsch blad meldt, dat in Thuringen en Saksen kaas gemaakt wordt van aardappelen en wel op de volgende manier Nadat men eene groote hoeveelheid aardappelen ver- zameld heeft, van goede kwaliteit (de voorkeur wordt aan de groote witte gegeven), worden zij in een grooten ketel gekookt. Daarna worden de schillen er afgehaald en de aardappelen tot pap gestampt. Op vijf pond van deze pap wordt een pond dikke of zure melk gedaan met de noodige hoeveelheid zout. Het geheel wordt dan goed doorkueed, het mengsel gedekt en drie a vier dagen weggeborgen naarmate de gesteldheid van het weder. Daarna wordt het opnieuw gekneed en de kaas in manden geplaatst, opdat het overbodige nat er uit zou kunnen loopen. Dan worden de kazen in de zon gedroogd en in groote vaten geplaatst, waar ze vijftien dagen blijven liggen. Hoe ouder de kaas, hoe beter de hoedanigheid. Drie verschillende soorten worden gemaakt. De eerstemeest algemeene, wordt op bovengenoemde wijze gemaakt; de tweede met vier deelen aardappelen en twee deelen zure melk; de derde met twee deelen aardappelen en vier deelen koe- of schapenmelk. Deze kaas heeft dit voordeel boven andere kazen dat er geen wormen in komeu; ook blijft ze verscheidene jaren versch indien men ze in goed gesloten vaten op een drooge plants zet. De vraag blijft echter over, of deze kaas even lekker is als onze van ouds vermaarde ,,Edammertjes." Het programma der wedloopenuitgesehreven door de Nederlandsche Harddraverij- en lien- Vereenigmgte houden op de Heide, toebehoorende aan Stad en Laud van Gooiland, in de nabijheid van Bussum en Hilversumop Zaturdag 20 Augustus 1881, bevat acht nommersals: Nr. I. Harddraverij voor inlandsche paarden toebehoorende aan Nederlandersingespannen voor Hollandsche sjeezen. Rij- ders in nationaal costuum. Afstand 1600 meter. Brijs /700. Premie /250. Nr. II. Heeren harddraverij voor paarden van alle lariden en alle rassenonder bet zadel gereden. Rijders moeten donateurs der Vereeniging en in jockey-costuum gekleed zijn. Afstand 2400 meter. Prijs /300. Premie 100. Inleggeld /10. De 3de aankomende ontvangt zijne inleggelden terug. De premiewinner ontvangt de helft van de inleggelden. Nr. III. Harddraverij voor paarden van alle landen en alle rassen, ingesparinen voor twee-of vierwielige rijtuigen. Afstand 4000 meter. Prijs /2000. Premie 500. Inleggeld 20. De premiewinner ontvangt de helft dor inleggelden. Nr. IV. Harddraverij van inlandsche paarden, geboren in 1876 of later, onder den man. Afstand 1600 meter. Prijs 300. Premie 100. Nr. V. Wedren voor paarden van alle landen en alle rassen. Afstand 2400 meter. Rijder in jockey-costuum. Gewigt te dragen door ruins en merries3-jarig 52 kgr.4-jarig 60 J/2 kgr.; 5-jarig 63 kgr.; 6-jarig en ouder 63J/2kgr,hengsten dragen I/2 kgr. meer- Prijs/1200. Premie /400. Inleggeld 20. De 3de aangekomerie ontvangt 50 uit de inleggelden. Bij den prijs wordt gevoegd een zilveren bekeraangeboden door de heeren A. baron van Bricnen van de Groote Lindt en J. M. baron van Tuyll van Serooskerkeu. Nr. VI. Harddraverij voor paarden van alle landen en alle rassen als tw< espan gereden voor twee- of vierwielige rijtuigen. Afstand 3200 meter. Prijs /600. Premie 200. Inleggeld 20. De premiewinner ontvangt de helft der inleggelden. Nr. VII. Wedren met hiudernissen voor paarden van alle rassen, toebehoorende aan en bereden door officiereu van het Nederlandsche leger. Rijders in uniform. Afstand 1800 meter. Prijs /700. lste premie /200. 2de premie f 100. Inleg geld 10. Nr. VIII. Wedren met hiudernissen voor paarden van alle landen en alle rassen. Afstand 3200 meter. Rijders in jockey- costuum. Gewigt te dragen door ruins en merries is van: 3-jarig 59 kgr.; 4-jarig 72 /2 kgr.; 5-jarig 77 J/2 kgr.6-jarig en ouder 79 J/2 kgr.; hengsten dragen 1'/2 kgr. meer. Prijs 2000. Premie 500. Inleggeld /20. De 3de aangekomene ontvangt /50 uit de inleggelden. Bij den prijs wordt gevoegd een zilver voorwerp ter waarde van /500 aangeboden door eenige heeren uit Amsterdam. Prins Erederik der Nederlanden heeft de aanzienlijke gift van drie honderd gulden toegezegd voor het Algemeen Nederlandsch Pensioenfonds voor werklieden. Door den heer H. W. baron Van Pallandt van Waardenburg en Neerijnen, onlangs overleden, is aan de armen zijner geineenten gelegateerd de som van /1000. De bekende »weesinrichting" te Neerbosch van den philanthroop J. van 't Lindenhout, heeft onlangs een bezoek gehad van H. K. H. Prinses Marianne. De prinses was zeer ingenomen met alles wat zij zag en heeft thans f 1000 als blijk van hare symphatie gezonden. Door Z. M. is, met ingang van 13 Jnni 11. lo. aan mr. S. Visseringop het daartoe door hem gedaan verzoek cervol ont- slag verleend als Minister van Financien met dankbetniging voor de vele en gewiohtige diensten door hem aan den Koning en aan den lande bewezen2o. de Minister van buitenl. Zaken mr. C. Th. baron van Lijnden van Sandenburg, benoemd tot Minister van Financien ad interim. De gemeente Schopp in den Rijnpalz moet wel een gelukkig plekje gronds zijn; onlangs werd aan ieder burger 50 Mk. uitbe- taaldomdat men niet wist wat men met het overschot der ont- vangsten zou aanvangen. Weinige jaren geleden ontving ieder zelfs 80 Mk. Vrijdag jl. vierde de heer Alexander Hichentlich te Assen zijn negentigsten verjaardag. De grijsaard heeft 75 klein- en achter- kleinkiuderen een zuster van 84 en een broeder van 81 jaren. Door een Vollendammer visscher werd op de hoogte van Enk- huizen in zijn net opgeliaald een zware klomp kleispecie. Men wilde reeds die hindernis in zee werpen, toen men ontdektedat er zilverstukken aankleefden. Men onderzocht nader en vond tot groote blijdschap een massa zilveren munten of ducatons (415 stuks), gedateerd 1612 1672, benevens eenige zilveren borden en een koperen vijzelstamper. Dit alles was een klomp door klei verbon- den. Een heer heeft terstond 1200 voor die vondst geboden, doch te vergeefs. Een der zwaarste karpers in den vijvcr te Fontainebleau is thans gestorven. Men noemde hem //Fanny" en meende dat hij reeds van den tijd van Frans 1 ongeveer 400 jaren geleden afkomstig was. Hij was gewoon zieh iederen middag aan het publiek te ver- toonen en nam de kruimels uit de handen der menschen aan zooals hij dat jaren lang uit de handen veler koningen van Frank- rijk gedaan had. Een liliputsch paartje is onlangs te Weenen verloofd nl. de heer Hendrik Wolge die 28 duim lang en 19 pond zwaar is en mejufvrouw Louise een jonge dame van 29 duim die 20 pond weegt. Hij is 31 en zij 23 jaren oud. De twee dwergen zijn aan het Hof voorgesteld waar zij rijke geschenken ontvingen. Zondag jl. heeft in de Kleine Jufvrouw Idastraat te 's Hage een man zijn kostganger aan tafel met een bord doodgeslagen. In een restaurantIemand gaat in een restauratie van den tweeden rang eten en vindt in zijn soep twee lange haren. Ver- ontwaardigd roept hij den kelluer. //Maar, mijnheerge dacht toch niet voor acht sous een geheelen chignon te zullen krijgen!" Het beroemde Cafe Anglais te Parijsdat reeds meer dan 100 jaren oud is en reeds in 1815 een Europeeschen naam had, wil een leening sluiten om zijn dienst nog veel meer uit te breiden. Dit sehijnt. geen onvoordeelige geldbelegging, als men weet dat de directeur in 7 jaar tijds 4 millioen fr. heeft verdiend. Op wclk een voet het nu is ingerigtblijkt 0. a. daaruitdat er in zijn kelder voor 700,000 fr. aan wijn isdat zijn zilver 200,000 fr. en zijn meubilair 150,000 fr. waard is. Zekere Bellanger, te Brussel, wilde na een stevig ontbijt, met een flink glas wijn besproeidaan zijn vrienden bewijzen dat zijn maag nog anderen kost kon verdrage'n. Tot hun groote verwonde- ring slaagde hij or met de grootste inspanning in, om een biljart- bal in den mond te krijgen daarna zou hij dat voorwerp inslikken. De bal echtereemnaal in den mond gebrachtbegon den beschonkene al spoedig de ademhaling te belemmeren en de inmiddels te hulp geroepen geneesheer was genoodzaakt een opening in de wang van den patient te maken om den bal te verwijderen. De beriehtgever voegt er bij dat de dronkaard na de lastige operatie geheel was ontnuchterd. „Vader". Maar, Frits wat zie je er weer uitHeb je mij ooit met zulke vuile handen gezien? //Fritsje". (huilend). Toen u zoo klein was als ik kende ik u immers nog niet eens I De Hongaarsche leeuwendooders, prins Von Lichtenstein graai Esterhazy en graaf Palfy die eenigen tijd in Abyssinie op de leeu- wenjacht zijn geweestworden dezer dagen in Weenen terugverwacht. Zij doodden samen elf leeuwen zeven pantersnegen nijlpaarden en een krokodil. Voor hun onderhoud schoten zij honderdvijftig autilopen en driehonderd stuks ander wild. Graaf Lichtenstein die op de jacht bijua het leven had ingesohotendoordien een leeuw hem besprongis geheel van zijn wonden hersteld. Praktisch.-Jonge dame (ieest in de Zondagschool de geschie- denis van den Verloren Zoon)-Eu ware jammerlijk omgekomen, als hij niet 't voeder van de zwijnen gennttigd had." Kleine jougen „Waarom slachtto hij niet liever 'n biggetje De zorgzame vrijer. Mietje de keukenmeid had een vrijer en wel een landsverdediger. Mevrouw onderhield haar over dat feitdat zij zoolang met dat jonge mensch kon staan praten. //Koint die soldaat alle avonden aan de pomp vroeg mevrouw. »Nee, niet altijd. Hij stuurt ook wel een ander van dekom- penie," luidde het antwoord. Voor de regtbank. Een boer beschuldigt zijn buurman hem een zakdoek te hebben ontstolen. De bewijzen zijn moeijelijk te vinden en de president verzoekt den aanklager zijn beschuldiging te staven.»Wat!" roept de ander, »het is dezelfde doek de ruiten de kleur de bloemen alles hetzelfde. »Dat is geen bewijs," herneemt de voorzittereen dergelijken doek uit den zak halende hier heb ik juist zoo een." »Dat is geen wonder", herneemt de boer#er zijn mij ook twee ontstolen Een vreeselijk ongeluk heeft op de rivier bij Londeu in Ontaria (Cahnda) plaats gehad. Ter gelegenheid van den verjaardag der Koniugin hadden velen uit Londeu een uitstapje gemaakt. Een der booten, die de lieden naar huis zouden brengen, de Victoria, een oud, maar opgeknapt schipvertrok met 400 menschen. Er waren spee.llui aan boordeu men maakte plaats om te dansen. llaardoor werd het voordek overladen. Toen nu nog 200 menschen werden ingenomen, hleek geheel het vaartuig over laden te zijn. Het schip kanteidealles vloog naar den eenen kant, het bovendek slortte in en vicl met alien, die er op warenop de menigte beneden. Tcgelijk zonk de boot weg en brak, zonder dat iemand aan redding kon denken. 't Was een vreeselijk tooneel dat nu volgde. Het was niet dan een gillen en schreeuwen der honderden vaders, moeders en kinderen die met den dood worstelden. Eenigen trachtten zieh aan de omgeslagen boot vast te houden. Ongelukkig was 't eenigzins mistig, wat de taak der boolen en schuiten, die onmiddellijk te hulp kvVamen niet gemakkelijker maakte. Geheel de stad liep uit. Men verlichtte de rivier door langs den oever groote vuren van petroleumvalen aan te steken. Te middernacht had men reeds 150 lijken aangebragt. In het geheel vonden bijua 200 menschen den dood. Zieh hranden aan kokerid water of kokende melk is altijd pijnlijk en onaangenaam. Vooral is dit het geval ten platten lande, waar men niet, gelijk in de stedeu en dorpen, heel- kuudige hulp kan erlangen dan na verloop ran soms ge- ruimen tijd. De vrouw van een spoorwegambtenaar had op zekeren dag het ongelukeen pot met kokende melk over hare handen te storten. Zij brandde zieh erg. Op aanraderr van eene oppaster in een hospitaal, die toevallig aanwezig was, ijlde zij naar een bak met meel, en stak beide handen er diep in. Daarna bedekte zij de wonden nog met een doek en hield het meel tot aan den avond aan de handen. Er vormden zieh geen blarenen de vrouw had lies avonds niet de minste pijn meer, en dat wel niettegenstaande zij hare handen zeer erg gebrand had. De huid was weer opgetlroogd, en de han den waren weer bruikbanr. Indien de operation van Billroth op de maag en de opening van den slokdarm door Dangenbeck de aandacht van het publiek terecht vestigen op den grooten vooruitgang van de moderne chirurgie, dan verdient in even groote mate eene operatie van Koeberle vermeld te worden. Bij een 22-jarig meisje bestond vernaauwing in het darm- kanaal. Bij het openen van den buik werden die vernaau- wingeu op vier plaatsen gevonden Om het leven te redden, nam Koeberle. 2 meters (zegge 2 Ned. ellen), van den dunnen darm weg en hechtte de overgeblevene einden aan elkander. De operatie geschiedde op 27 Nov. 1880. Het meisje is vol- komen hersteld en geniet thans eene zeer goede gezondheid. De rijkste predikantsplaats in Engelanddie van Bredon in Worcestershire, is thans opengevallen door overlijden. Zij levert een inkomen op van 3000 p. st. per jaar 36,000), en het aantal gemeenteleden bedraagt nog geen 2000. De predikant behoeft rr zieh dus niet af te tobben en de vorige werd er dan ook 93 jaren oud. De plaats is door den hertog van Portland te begeven. Een der grootste spoorwegkoningen is overleden, Thomas A. Schot. Hij was in 1823 uit niet zeer bemiddelde ouders geboren en trad op 17-jarigen leeftijd in dienst op een station

Weekblad van Haarlemmermeer | 1881 | | pagina 2