Dieren als weerprofeten. Internationale Koloniale Tentoonstelling, te Amsterdam in 1883 te houden, is benoemd de heer S. de Clercq, dijkgraaf van Bijnland, te Leiden. Alsnu hebben zeven landgenooten en vier vreemdelingen zitting in het Comite van Uitvoering. Verder kan nog worden gemelddat het contract met de aannemers thans is geteekeuden dat de werken een maand vroeger dan oorspronkelijk bepaald was, dat is op 1 Febr. 1883 zullen worden opgeleverd. Men schrijft aan de L. Ct.- Niet afgeweide stukken land zijn rijp voor den hooibouw die dan ook begonnen i3. Het gras is op die stukken spichtig uitgewassen omdat het voor- jaar lang koud is geweestzoodat het hooigewin niet ruim is. Een later gewin kan ecbter veel vergoeden en den hooiberg iD top doen rijzen met een geurigen wintervoorraadals de zomer zich gunstig doet kennen. De veel verkwikkende regen heeft kleur over den akker gespreidhet gras doen groeien de veld- vruchten doen aankomen aan de granen en het vlas een schoon aanzien gegeven het rooijen en verzenden van den aardappel bespoedigd en gloed gebracht over de bloemen. Het genot van den zomer doet zich gevoelenalles groeit en bloeit. Ook de achterlijke wijnstok begint vooruit te komen. Begen en zonne- schijn beurtelings met eenigszins bewolkten hemel hebben ook thans de met knoppen en bloemen beladen roos al de bekoor- lijkheid van haar kleurschakering geschonken. Omtre»t den stand der voornaamste voedergewassen in de provincie Friesland kunnen wij het volgende mededeelen. Kogge staat op de kleigronden beter dan op de zandgrondeo doch over het geheel goed. Garst. De berigten omtrent dit gewas uit het zuidelijk gedeelte van dit gewest luiden gunstiger dan die uit het noorde- lykewaar men oordeelt, dat de uitkomsten omtrent deze vrucht niet meer dan middelmatig zullen zijn. Klaver laat zich over 't geheel goed aanzien. Haver staat bijna zonder uitzondering uitmuntend. Koolzaad heeft een tamelyk goed aanzien; de verwachtingen hieromtrent zyn eehter niet hoog gespaonen. Vlas leed aanvankelijk veel door koude en droogte. De verbeterde weersgesteldheid heeft eehter verandering ten goede aangebrachtzoodat in vele oorden omtrent het vlas de meest gunstige vooruitzigten bestaan. Aardappelen. Alle soorten staan algemeen zeer goed. Zij schijnen niet van de koude of droogte te hebben geleden. Boekweit vertoont zich vrij goed. Graslanden. Bijna zonder uitzondering Jeveren de hooge kleilanden te weinig gras zoodat do weide vrij schraal is. Hooilanden. Op de hooge kleigronden is de hooioogst alge meen beneden het middelmatige. Tengevolge van de tijdige afstrooming van het boezemwater, leveren zoowel de ingepolderde als de niet ingepolderde lage hooilanden een ruimen oogst. Daar de oogst in die oorden reeds voor een gedeelte is bin- nengehaaldlaat het zich reeds aanzien dat de opbrengst van de tweede snede ook nog goed kan zyn. Kanariezaad is weinig verbouwd. De verwachtingen deswege zijn niet groot. Erwten en boonen staan bijna zonder uitzondering: uitmun tend. Dat een paard van schrik sterven kan, is onlangs in Bock- Island, in Illinois, getrleken. Daar bleef een paard dat altijd ver van den spoorweg op het veld gebruikt werdtoen het voor de eerste maal een spoortrein zag aankomen, plotseling sidderend Btilstaan en een oogenblik later viel het dood neden Eene verooerlare meltcerij. Door de Royal Agricultural Society of Ireland is een prijs van 1680 uitgeloofd voor een vervoerbare melkerij travelling dairy)welke alles bevat wat ter demonstratie of tot theoretisch onderwijs in verbeterde zuivelbereiding noodig is. Deze prijsuitloving geschiedt met het doel om rondgaande leeraren met zulke inrigtingen te voor- zien en wel voornamelijk ter onderwijzing van den kleineren landbouwer. De melkerij moet, voor zoover zij de practische uitoefening betreft, voldoende zijn voor 8 a 10 koeijen. (Tjlb. Ct.) De Minister van Kolonien maakt bekend, dat het voornemen bestaat om twee Nederlandsche jongelieden die den leeftijd van 22 jaar niet hebben overschreden en die in het bezit zijn van het diploma van landbouwkundige aan 'a Bijks landbouw- school verworven, te doen opleiden tot techniscb ambtenaar voor den dienst van het boschwezen in Nederlandsch-Indie, overeenkomstig de nieuwe door den Minister vastgestelde voorwaarden dat bij ontstentenis van candidaten der in de vorige alinea bedoelde kategorie ook voor opleiding in aanmerking kunnen komen jongelieden, die het eindexamen der hoogere burger- scholen met Bjarigen cursus met goed gevolg hebben afgelegd dat degenen, die na volbrachte opleiding ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indie worden gesteld om te worden benoemd tot technische ambtenaren bij den dienst van het boschwezen daar tc lande, in, het genot worden gesteld van de volgende voordeelen: 1°. eene gratificatie voor uitrusting ten bedrage van/600 2°. des verkiezende een buitengewoon voorschot van/800, om van het in Nederlandsch-Indie te verdienen activiteits- tractement (bedragende voor een adspirant-houtvester 250 s maands) bij termijuen, ter bepaling van den Gouverneur- Generaal te worden terugbetaald 8°. overtocht naar Batavia als gouvernementspassagier le kl. per stoomschip. 4°. een voorloopig tractement van/ 100's maands, ingaande met den dag van inscheping voor de reis naar Batavia, waarop voor het vertrek uit Nederland een voorschot van twee maan- den wordt uitgekeerd dat zij, die voor bovenbedoelde opleiding in aanmerking wenschen te komen, zich tot en met 16 Julij 1881 bij bet departement van kolonien kunnen aanmelden. By Solingen in Bijn-Pruissen worden veldenboomen en huizen met algeheele verwoesting bedreigd door een hevigen branddie niet boven maar ruim 20 voet onder den grond woedt. Sedert meer dan tien jaren was men gewoon de asch uit de ovens van een groote ijzerfabriek in een naburig smal dal neer te werpen over een uitgestrektheid van honderden meters was die grond reeds gelijk gemaakt en in gebruik genomen. Er groeiden boomen op de aschlaag er werden huizen gebouwd tuinen aangelegd en reeds begon de grond er geheel begroeid te wordentoen onlangs nadat er sedert een half jaar geen asch meer was neergegooid plotseling alle plantengroei ophield en van afstand tot afstand over een steeds grootere uitgestrekt heid gasachtige dampen uit den grond opstegen. Dikke boomen vielen als met een tooverslag neer en stukken grond zakten 20 voet naar beneden. De boomstammen bleken van onderen verkoold te zijn en in de kuilen door het zak- ken van den grond ontstaanheerschte een ondraagelijke hitle. Het was duidelijk dat diep onder den grond een groote brand woedde die tot op de oppervlakte zijn vernielende uit- werking gevoelen deed. Maar hoe het mogelijk is dat daar brand ontstond nadat er sedert een half jaar geen asch meer werd gebrachten asch toeh ook niet brandbaar is weet nie- mand te verklaren. Voortdurend worden de opstijgende dampen erger en men vreest dat weldra alle huizen, tuinen en plantengroei op den aschgrond geheel veruield zal zijn. Sedert eenige dagen is men bezig met het graven van kanalen waardoor men het water van een hooger gelegen vijver op het tooneel van den brand wil brengen maar of dat helpen zal is te betwijfelen daar de asch door een dikke aardlaag is bedektdie het water moeyelijk doorlaat. 'sAvonds levert de onderaardsche brand een indrukwekkend sehouwspel op. Dan ziet men dwaallichtjes van kleurige gas- sen boven den grond zweven die nu eens hoog opvlaramen alaof zij juicchten in de verkregen vrijheid dan weerals ver- moeid van hun spelin den grond terug zinken. Een groote menigte van heinde en ver komt dit tooneel gadeslaan. In CXLIII zijner ..Wetenschappelijke Brieveu" schryft Sibru in de Arnh. Ct. o. a. het volgende „Het vroeger of later verschijnen en verdwijnen der trek- vogels wordt vrij algemeen als een gewigtig voorteeken van het toekomstige weder beschouwdwaarbij men veelal aan deze dieren een soort van voorgevoel toekent, dat ze toch stelllig niet bezitten. Niet de toekomstige weersgesteldheid ter plaatsewaarheen de vogels zich begevenmaar de heer- schende gesteldheid ter plaatse waar zij zich bevinden, is het, die ben tot blijven of tot wegtrekken noopt. Alleen dus voor de gevallenwaarin een natuurlijk verband tusschen beiden bestaat, kan aan het vroeg verschijnen dezer reizigers eene gevolgtrekking worden vastgeknoopt. Zij vergissen zich dan soms ook deerlijk. Toen b. v. in het midden van January 1875 eene tamelijk strenge vorst voor zachter weder week en in Straalsund de thermometer snel tot 7° boven het vriespunt steeg, kwamen in de laatste helft der maand de spreeuwen aan, die anders gewoonlijk eerst in Maart uit zuidelijk Europa naar het Noorden tygen. Met vreugde werden de „leuteboden" begroet. Triumpherend vermeldde een „oude praktische landbouwer" in de couranten hunne aankomst, verkondigde het einde van den winter en besloot met de woorden: „deze vogels toch zijn zeker de beste meteorologen en de meest betrouwbare weerprofeten". Maar het zou ditmaal anders zijn. Beeds op den 28 January begon het weder te vriezen en vroor het met kleitie tusscheupoozen van dooiweder door tot 25 Maart, zoodat b. v. op 24 February de thermometer tot op 10° en op 23 Maart nog tot 5° onder het vriespunt daalde. De,,oudeprak tische landbouwer" liet niets meer van zich hooren. Ook de spinnen zijn we6rvoorspellers en hebben ons Neder- landers als zoodanig eens veel kwaad gedaan. In 1794 stond Pichegru gereed om Holland binnen te trekken, maar werd daarin door de gestelde inundatien zoozeer belemmerddat hij reeds op het punt stond terug te keeren. Daar ontvangt hij een bericht van zijnen adjudant Quatremer, die in Hollandsche gevangenschap was, dat de Nederlanders uit de gedragingen der spinnen strenge vorst vreesden. Pichegru besluit te wachtenen 10 dagen later valt. de voorspelde vorst in en kon hij weldra over de bevroren watervlakte ons aanvallen. De spinnen hadden dus 10 dagen vooruit vorst voorspeld Voorspellingen op korten termijn worden ons overigens door vele dieren reeds sedert eeuwen gedaan. Varro en Vergilius deelen mede, dat er regen verwacht moet worden, wanneer 1®. de kraaijen angstig schreeuwen 2®. de runderen loeijend naar boven staren3°. de schapen veel eten4°. de honden in den grond wroeten. Bekend is overigens de anecdote, hoe de beroemde Newton eens werd gewaarschuwd door eenen eeuvoudigen boer, om zijne wandeling niet te ver uit te strekken daar er regen in aantogt zou zyn. Newton keek naar de luchtdoch niets verdachts bespeurende sloeg hij den raad in den wind. Toen hij een paar uren later dooruat van zijne wandeling terug kwam, zocht hij den boer open verzocht hem mede te deelen op welke verschijnselen hij dan toch wel zijne zoo glansrijk uitgekomen voorspelling had gebouwd. Het recept bleek uiterst eenvoudig te zijn: eeu bok had met den kop van den wind afgestaan. Tot dezelfde categorie behoort ook het niet schuilen van kippen bij voortdurenden regenhet dansen van muggen op zomeravondenals het weder goed zal blijvenhet kwaken van kikvorschen het schreeuwen van paauwen het roepen van den koekkoek by komenden regen en vele andere dergelijke voorteekens meer. Zij zyn alien van weinig waarde, en toch zal het geloof er aan misschien nog eeuwen blijven duren; niets toch is hard- nekkiger dan een volksgeloof, ook waar het niet op voldoen- den grond steunt. Wat het schuilen van kippen aangaat, hiervan woonde ik een paar weken geleden een merkwaardig geval bij. In een hof waren een zestal kippen en bij eene vrij plotseling opgekomen regenbui vlugtten alienzoo spoedig mogelijk, onder een beschermend afdak, alien, op 6ene na. Deze scheen zich aan den regen niet te storen en bleef rustig rondloopen. Terwy'l ik er over peinsde, wat nu wel de verklanng zou blijken te zijn van dit verschijnselof namelijk die eene kip, ontaard van haar voorgeslachthaar meteorolo- gisch orgaan niet behoorlijk ontwikkeld had, dan wel of zij, haren tijd vooruit, met meer ervaring en diepere kennis van zaken handelde dan hare zusteren, begaf ik mij naar een aangrenzenden tuindie enkel door eene houten schutting van den genoemden hof gescheiden is. Ook daar werden kippen gehouden en zie, alien (tien stuks) waren het eens met de eenzame weerprofetes aan de andere zijde der schutting; geene van haar wendde eenige pogingen aan, om zich voor de stortbui te beschermen. De stemmen zyn dus verdeeld, dacht ik, en wel 5 tegen II. Eenige minuten later hield de regen op, zoodat de minderheid het onderspit had gedolven. Een voorteeken, dat wat meer vertrouwen verdient, is het Iangs den grond vliegen van zwaluwen bij komenden' regen- de insektenwaarmede zij zich voeden en die zij gewoon zyn al vliegende te vangenzijn dan lager bij den grond omdat de lucht er drooger is. In het algemeen mag men met gerustheid be- weren, dat de waarde van zulke voorteekenen gering is- ofschoon het misschien wat te sterk gesproken zou zijn, wan neer men er alle beteekenis aan zou willen ontzeggen. De Koning en de Koningin zijn voornemens om den 15 Julii aanstaande op het Loo terug te keeren, na alvorens de badplaats Fnednchshafen, in het zuiden van Wurtemberg, te hebben bezocht. In de „N. Delfz. Ct." leest men, dat door de hh. Schuitemaker en Dassie, van een ouderpaar te Delfzijl, voor 50 is gekocht een meisje van 12 jaren, ten einde voor paardrijdster te worden opgeleid. Drie schippersgezellen, die Zondag in een bootje op het IJ bii Amsterdam zeilden, zouden zich tusschen de Houthaven en het zoogenaamde Zaansche gat door een sleepbootje Pomona" laten voorttrekken, tot welk einde een touw van de stoomboot op het ranke sckuitje werd geworpen. Het touw was vastgemaakt, maar zon,der dat de overigens wel bevaren schippershet hadden bespeurd' raakte het onder het bootje, zoodat dit, zoodra de Pomona het zou voorttrekken, omsloeg, ten gevolge waarvan alle drie verdronken. De hjken zijn later opgevischt. Een echtpaar te Leiden dat Zaterdag avond hun kind bij zich in de bedstede had genomen kwam Zondag morgen tot de treurise ontdekkmg dat het kind door verstikking den dood had gevonden Een onvoorzichtigheid, die reeds meermalen treurige gevoLen heeft gehad. De heer Trouve heeft Zondag op het groote meer in het Bois de Boulogne te Panjs proeven gedaan met zijn electrisch vaartuig die uitmuntend slaagden, Het scheepje had een snelheid van 150 meter in de minuut en eenige seconden of 9 kilometer in het uur De i/Aeademie des Sciences" heeft den uitvinder onlangs hare gelukwenschen toegezonden, over de uitstekende resulaten door den vaardigen werktuigkundige verkregen. Dingsdag avond sloeg de bliksem in eene boerenbehuizing onder Drumptjuist toen de bewoners hun avondmaal gebruikten. Hun aandacht werd getrokken door het geblaat eener geit. Toen zij naar het dier wilden gaan, bleek hetdat het heele pand reeds in vuur stond In allerijl vlugtte men toen uit het huis en wist in de ontsteltenis niet anders te redden dan de pot met kokende pap. Het nieuwste op het gebied der vrouwenemancipatie is, volgens de »Tribiine", een vrouwelijke brandweer. Te Flotzingen in Wur temberg zijn 42 volledig uitgeruste waterdraagsters, die onlangs bij een inspectie alle in rij en gelid waren aangetreden, ieder met eeu voor eigen rekening aangeschaftenvertinden emmer en die bleken volkomen op de hoogte van haar taak te zijn als er brandgevaar dreigt. De meisjes zijn verdeeld in twee afdeelingen elk onder kommando van een door henzelf op het raadhuis te kiezen aan- voerster. De inspecteur der brandweer verklaarde zich bijzonder met deze inrichting ingenomen. Te Barop heeft, volgens de »Dordmunder Zeitung", Vrijdag een ontploffing van mijngas plaats gehad. Bij de ramp zijn 17 werk- lieden gedood en 5 gevaarlijk gekwetst. Op den Morclas-spoorweg in Mexico is in den nacht van 24 Junij bij Curala een trein in de rivier San-Antonio gevallen. Ongeveer twcehonderd menschen zijn gedood en zeer velen verwond. De pa sagiers waren voor het meerendeel soldaten. «Zeg eens man, wat is dat toeli voor een partij de partij der oppositie, waarvan de couranten iederen dag vol staan?" «Dat is een partij vrouw die in het huishouden van den staat precies hetzelfde doet als gij in ons huishouden." Te Linkeuheim i. B. stierf een kind van negen maanden na een smartelijk lijden en onder alle symptomen van bloedvergiftiging, Daar het tot aan de inenting een bloeijende gezondheid had ge- noten, vermoedt men bloedvergiftiging bij de inenting. In den geheelen_ omtrek liggen verscheidene kinderen ziek, deels aan zweren, zoodat zich tegen de inenting een steeds grootere afkeer openbaart. Te Keulen zal een station gebouwd worden, hetwelk niet minder dan 28 millioen mark kost en zes jaren tijds voor aanbouw vorderen zal. Het zal gebouwd worden in den trant van dat te Hannover en Maagdeburg, d. i. met doorgangen en straten onder den grond, zoodat ae terreinbeweging niet gehinderd wordt. Diplomatiek. «Yreemdeling (iu een herberg)." Zie zoohet bier heeft goed gesmaakt en de eieren zijn op. Geef me nou 'n paar kwartjes juffrouw dat ik u betalen kan want weet u 'k blijf niet graag wat schuldig." Te Pest eindigde dezer dagen de roman van een circusrijde- res. Uit het lijkenhuisje van het Kerebreser kerkhof werd den 10 dezer een vrouw ten grave gedragen wier leven iu hooge mate romantisch en zeer rijk aan afwisseling was geweest. Zij heette Johanna Kreur en was de dochter van arme dag- looners uit Bohemen. Beeds in haar vroegste kindschheid toonde Johanna een buitengewonen aanleg en een onweer- staanbare neiging tot het avontuurlyke. Door deze harstogt gedrevenontvluchtte zij naauwelijks de kinderschoenen ont- wassen, het ouderlijke huis en hield zich eenigen tijd te Weenen als dienstineisje op. Door haar buitengewone schoonheid aan- getrokken liet een zeker homme du monde haar tot circus- rijderes opleidenom haar des te meer aan zich te verbinden. De habitues der manege voorspelden het bekoorlyke meisje een schoone toekomst op haar loopbaaneehter liet zij zich na een korten tijd door een levenslustigen cavalier tot een reis naar Italie verleiden en leefde daar in weelde en overdaad, tot op zekeren avond bij de voorstelling in een circus de nei ging lot haar kunst weder wakker werd. Weldra was zij op

Weekblad van Haarlemmermeer | 1881 | | pagina 2