- 122 - Een aartsvader onder de boomen. Oiii de kleur van bloemen te verlioojren Een snoek als eendendief. mermeer, vastgesteld den 27 September 1866, afgekondigd 16 October 1866. 4. De artikelen 1 tot en met 9 en 11 tot en met 13 van de Verordening omtrent het losloopen, drijven vastzetten en begraven van vee; het rijden met paarden, rijtuigen en hondenkarrenen het opslaan van goederen aan de wegen vastgesteld den 28 Februarij 1867 afgekondigd 17 Maart 1867. 5. Verordening omtrent het sluiten der tapperijen en van andere liuizen waar drank verkocht wordt, in de gemeente Haarlemmermeer, vastgesteld 5 December 1867 afgekondigd 24 December 1867. 6. Verordening op het begraven en vervoeren van lijken te Haarlemmermeer, vastgesteld 3 February 1870 afgekon digd 23 Februarij 1870. 7. Verordening op het bouwen in Haarlemmermeer, vast gesteld 20 April 1870 afgekondigd 11 Mei 1870. 8. Verordening tot wijziging der vorenstaande verordening, vastgesteld 30 Maart 1871, afgekondigd 11 April 1871. 9. Verordening op het brandwezen in de gemeente Haar lemmermeer, vastgesteld 22 September 1870 afgekondigd 26 October 1870. 10. Verordening tot wijziging der vorenstaande verordening, vastgesteld 27 Februarij 1873, afgekondigd 14 Maart 1873. 11. Verordening tot wijziging alsvoren, vastgesteld 11 De cember 1879, afgekondigd 27 December 1879. 12. Policieverordening voor de gemeente Haarlemmermeer, vastgesteld 13 April 1876 afgekondigd 10 Mei 1876. 13. Verordening tot wijziging van bovenstaande verordening vastgesteld 13 Julij 1876, afgekondigd 27 Julij 1876. 14. Verordening tot wijziging als voren, vastgesteld 27 Januarij 1881, afgekondigd 8 Februarij 1881. 15. Verordening tot wering van kwaadaardig klaauwzeer (rotkreupel) onder schapen vastgesteld 30 December 1880, afgekondigd 25 Januari 1881. 16. Verordening op de markten vastgesteld den 31 Maart 1881, afgekondigd 9 Junij 1881. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Haarlemmer meer den 30 Junij 1881, enz. Deze Verordening wordt daarna zonder discussie of hoof- delijke stemming vastgesteld. VI. Aan de Vergadering wordt voorlezing gedaan van: a. Een bezwaarschrift van Adriaan van Kalmthout, tegen zijnen aanslag in den Hoofdelijken Omslag, dienst 1881; welk bezwaarschrift door heeren Gedeputeerde Staten is gesteld in hauden van den Raad, ten einde daarop te dienen van berigt en raad, nadat aan den adressant zal zijn opgegeven de som waarop bij de regeling van zijnen aanslag zijn ver- moedelijk inkomen is geschat, en hij zal zijn uitgenoodigd om binnen een termijn van bijv. acht dagen zijne bezwaren daartegen in te brengen; b. Eene missive van Burgemeester en Wethouders aan den adressantwaarbij hem is medegedeeld de som waarop zijn inkomen is geschat. c. Een schrijven van den adressant, waarbij hij zijn bezwa ren tegen die schatting inbrengt. Bij de hieromtrent gevoerde discussie zegt de Voorzitter dat hij de berekeningen van adressant voor onjuist houdt wijl het niet is aan te neraen dat hij met zijne herberg in het afgeloopen jaar slechts 12,85 zon hebben verdiend bovendien heeft adressant nog voordeelen uit andere zaken zooals de biljart, sigarenhandel, enz., welke door hem niet zijn opgenoemd in zijn antwoord. Echter neemt het niet weg, dat de Voorzitter den aanslag wel wat hoog acht en tot eenige vermindering adviseert. De heeren Ran en van Riessen stellen daarom voor, aan heeren Gedeputeerde Staten in overweging te geven, om den aanslag van reclamant te verminderen met 5 en dien te bepalen op 6,50. Het voorstel van gemelde leden wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. VII. De Voorzitter deelt mede den uitslag der gebouden aanbesteding welke is als volgt a. Onderhoudswerk aan begraafplaatsenbrandspuithuisjes en Raadhuis le perceelaannemer H. Bakker, voor/93; 2e perceel, aannemer dezelfde, voor /155; 3e perceel, aannemer J. M. van Opstall, voor 379 b. Onderhoudswerk aan scholen en woningenle perceel, aannemer H. Bakker, voor 5022e perceel, aannemer J. Bruyn, voor /312; 3e perceel, aannemer II. Bakker, voor 870; 4e perceel, aannemer dezelfde, voor/172; 5e perceel, aannemer J. van den Heuvel, voor 295 c. Wegen: aannemer J. Griekspoor, voor 253. Voorts dat Burgemeester en Wethouders hebben gegund aan J. Bruyn het perceel voor/312, aan J. van den Heuvel het perceel voor 295 en aan J. Griekspoor de wegen voor 253 doch dat de al of niet gunning der overige perceelen is overgelaten aan den Raad, omdat de inschrijvingssommen boven de begrooting van kosten zijn. De Voorzitter zegt, dat de Gemeente-opzigter adviseert om alleen die perceelen te gunnen, waarvoor de laagste inschrij vingssommen slechts 50 hooger zijn dan de begrooting, en de overige perceelen niet te gunnen maar dat werk uit de hand te doen maken. De heer Klapwijk zegt, dat het bestek lastig is voor de aannemers, omdat de scholen en de brandspuithuisjes afzon- derlijk zijn besteed. De Voorzitter zegt, dat zulks niet auders kanomdat het verschillende posten op de begrooting zijn. De heer Klapwijk zegt verder, tegen het voorstel van den Gemeente-Opzigter te zijn, en wil liever herbesteden. De Vergadering besluit daaropom de perceelen 1 2 en 3, van werk lr. a, aan den aannemer H. Bakker te gunnen; en de perceelen 2, 3 en 4 van het werk Ir. 5 niet te gunnen; deze perceelen zullen worden herbesteeden worden Burge meester en Wethouders voorts gemagtigd om bij de herbe- steding die perceelen te gunnen waarvan de laagste iuschrij- vingssom niet meer dan 25 hooger is dan de begrooting van kosten; tevens die perceelen, waarvan het verschil grooter mogt blijken te zijn, uit de hand te doen makeu. VIII. Wordt gelezen een adres van J. Vliegerboekhan- delaar te Amsterdam, aannemer van de levering der school- en kantoorbehoeften voor 1881, verzoekende kwijtscheldiug der verbeurde boete, wegens te late levering. Op voorstel van den Voorzitter, wordt besloten dit adres te stellen in handen van de Financiele Commissie, om advies. IX. Door Burgemeester en Wethouders wordt aangeboden de Rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1880. Wordt besloten deze stukken te stellen in handen van de Financiele Commissietot onderzoek. X. Gelezen een schrijven van K. E. van Rijsinge, hoofd onderwijzer aan School n°. 9betrekkelijk het gebruik der School n°. 9, door ds. Heineckentot het geven van Gods- dienst-onderwijsen wel des Vrijdags-middags ten half drie ure, waartoe vergunning werd verleend in de vorige Raads- vergadering. (Zie punt 7.) Men besluit ds. Heinecken te verzoekenmet het geven van bedoeld onderwijs voorloopig te wachten tot na de vast- stelling der leerplannen voor de scholen wordende het concept van den brief aan ds. Heinecken gelezen en goedgekeurd. XI. Komt weder in behandeling het adre9 van P. Boekel, hoofd-onderwijzer aan School n°. 6, houdende verzoek om eenige belooning voor het allden waarnemen van gemelde school gedurende de vacature van hulponderwijzeren wordt aan de Vergadering voorgelezen het daarop ingewonnen advies van de Plaatselijke Schoolcommissie daartoe strekkende, om aan den hoofd-onderwijzer Boekel daarvoor geen buiteu- gewone belooning te gevenmaar te zijner beschikking te stellen een bedrag van tien gulden, ten einde daarvoor aan de beide kinderendie hulp hebben verleend, eenige belooning, bijv. een boekwerkuit te reiken. De heer van Riessen kan zich in zoo verre met het advies der Schoolcommissie vereenigen, dat ZEd. de belooning zou widen bepalen op 20, dus 10 voor elk kind, en dit in geld te doen uitreiken. Het voorstel van den heer van Riessen wordt in stemmiug gebragt, en aaugenomen met 11 stemmen tegen 1 stem, zijnde die van den heer Dorbeck. XII. De heer Dorbeck zegt, dat de persoondie de regenbak van den concierge heeft schoon gemaakt, ook het terrein van het Raadhuis schoon gemaakt heeft, en vraagt of het schoon maken van het Raadhuis nu weder voor rekening der Gemeente is geschied. De Voorzitter weet dat niet, maar gelooft het ook niet, want het schoon maken van het terrein is uit de hand betaald. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de Vergadering gesloten. Door de directie van het begrafenisfonds Tot Nut van t Algetneengevestigd te 's Gravenhage, is goedgevonden en bepaald 1°. om van af primo Augustus 1881, bij overlijden van leden boven de 18 jaren, die twee jaren of langer deelgenoot zijn geweestonverschillig voor welke klasse ingeschreven boven en behalve het bedrrg der gewone uitkeering of be- grafenis voor iedere klasse vastgesteld, eene premie van vijf 'gulden uit te heeren. Hiervan zijn echter uitgesloten die leden, welke ingevolge hunne akte reeds boven en behalve het bedrag der gewone uitkeering of begrafenis eene toelage is toegekend; 2®. om met ingang van dienzelfden datum, het tractemeut der bodencent te verhoogenwaardoor dit thans gebragt is op 1 cent per week van ieder lid. Hilleg-Olll i 4 Augustus. Als een bewijs van de hooge waarde der gronden ook in deze gemeente wordf ons gemeld dat onlangs eene partij tuiugrond geschikt voor de bloembollen- teelt met tuinierswoning groot 1 hectare, 65 aren 90 cen- tiaren in publieke veiling is verkocht voor 16,310, buiten de kosten. Cape.Ile (Langstraat)3 Augustus. Nu de Hooi-bouw af geloopen is en er even als in vorige jaren eene aanzienlijke hoeveelheid bij mijten en schelften aan het Oude Maasje ge- plaatst is ziet men het zonderlinge verschijnsel dat de op- koopers aan de huizen het opgereden leverantiehooi komen koo- peu en naar het andere weinig of niet. vragen. Aanzieuhjke partijen worden zoo dezer dagen tot 12 per 500 kil. verkocht. In de den 26 Julij te Haarlem gehouden verloting van paarden enz., zijn de navolgende hoofdprijzen gevallen: N°. 17682 een landauer, bespanuen met een bruine ruin en eene bruine merrie, gekruist ras; n°. 13361 een vic toria, bespannen met een donkerbruine merrie, inlandsch ras. no_ 14571 een parkchais bespannen met een schimmel- ruin, gekruist ras; n°. 20053 een Craydon, bespannen met een schimmelmerriegekruist ras; n°. 24024 een vosmerriegekruist ras; n». 1987 een bruine ruin, ge kruist ras; n°. 20633 een bruine ruin, inlandsch ras n°. 13759 een bruine merrie, gekruist ras; n°. 17633 een bruine merrie, inlandsch ras; n°. 3073 een bruine ruin, gekruist ras; n°. 23026 een bruine ruin, inlandsch rasn°. 18198 een zwarte merrie, inlandsch ras; n°. 18777 een bruine merrie, inlandsch ras; n° 5438 een bruine ruin, inlandsch ras; u°. 17953 een donker bruine merrie, gekruist ras; n°. 12259 een bruine merrie, o-ekruist ras; n°. 14524 een bruine merrie, inlandsch ras. no. 3433 een bruine ruingekruist rasn°. 23961 een'bruine merrie, gekruist ra3; n°. 5256 een zwarte ruin, inlandsch ras; n°. 17726 een bruine merrie, in landsch ras; n°. 20838 een bruino merrie, inlandsch ras. no_ 23164 een bruine merrie, inlandsch ras; n°. 16310 een donkerbruin ruin inlandsch rasn°. 3792 een zwarte ruin, inlandsch ras. De 42e Algemeene Vergadering der Maatschappij van Landhouw zal den 3 October a. s. te Scbagen gehouden worden. Onder de daar te behandelen onderwerpen komen o. a. voor: a. een voorstel van de afdeeling Westland, die, in verband met de krachtige maatregelen door de Regeering genomen tot bestrijding der longziekte onder het rundvee en met de voor- loopige gunstige uitkomsten door de handhaving dier maat regelen verkregenvoorstelt om aan den Minister van Binnen- landsche Zaken een adres van dankbetuiging te zenden en den Minister daarbij tevens te verzoeken den dank der Maatschappij te zullen overbrengen aan de leden der commissie van enquete in zake de longziekte onder net rundvee, wier belangrijke werkzaamheden zeker hebben medegewerkt om die gevreesde ziekte doelmatig te bestrijdenb. een voorstel van het hoofd- bestuur om de middelen te bespreken waardoor het vervalschen van natuurlijke boter door kunstboter kan worden tegenge- gaan; c. bepaling der plaats waar in Zuid-Holland de 43e algemeene vergadering in 1882 zal plaats hebben. Verder moet plaats hebben 1®. De benoeming van een lid van 't Hoofdbestnur uit Noord-Holland, in de plaats van den heer Herman F. Bultman die met 31 December 1881 als zoodanig aftreedt. Naar aauleiding van art. 17 der wet, zijn door verschillende afdeelingen de volgende heeren voorgedragen: mr. W. van der Vliet, te Amsterdam; mr. J. P. Amersfoordtte Haarlemmer meer; J. Zijp Kzn.te Abbekerk, en S. F. Sieuwerts, te Amsterdam. 2°. Benoeming van een lid der financiele commissie in de plaats van den heer de Biete Rotterdam, die volgens den rooster moet aftreden en niet herkiesbaar is. Ingevolge art. 36 der wet worden door het Hoofdbestuur voorgedragen de heeren D. W. P. Wisboom van Giessendamte Amsterdam; L. Kamphuis Suermondt, te Houtrijk en Polanen en mr. M. C. Philipse, alhier. Een spekslager te Halberstadtdie trichineus niet gekeurd spek heeft verkocht, ten gevolge waarvan meer dan honderd personen ongesteld werden en vier overleden, is tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld en onmiddellijk naar de ge- vangenis overgebragt. Bij de op 2 Aug. in Het Oudezijds Ileeren-Logement te Amsterdam gehouden veiling van ongeveer 243 hectaren gronden in de drooggemaakteLegmeerplassen onder de gemeenten Nieuwer-Amstel en Uithoorn, was de opbrengst van 900 tot 1400 per hectare, en voor het geheel de som van 268,122.25. De voor een jaar of zeven onder de gemeente Winkel in Noordholland gebouvvde „modelboerderij" heeft niet die be- langstelling gewekt welke men zich had voorge9teld. Wijl daardoor langzamerhand is gehleken dat zij geen modelboer- derij was, want dat zij in plaats van winstverlies opleverde, is dezer dagen door de aandeelhouders besloten de zaak te verkoopen en te liquideeren. Men schrijft aan de Leidsche CourantSommige boeren hadden vee van de hand gedaan omdat het gras was opge- raakt. Het weiland was dan ook als verschroeid van den fel- len zonneschijnen daarbij komtdat het gras spoedig ver- bruikt is als de groeizaamheid wat afneeint want er wordt betrekkelijk meer vee gefokt dan er over weiland te beschik- ken valt. Gedurende den hooibouw die voorspoedig weer had, verlangde geen boer naar regen maar nauwlijks was het hooi binnen en de weide kaal geworden, of algemeen begon de weDsch naar regen te ontstaan. Of deze echter voor alles goed zou zijn, werd in bedenking genomen. Als het nu eens zoo regendedat de aardappel daarbij droog kon blijven dan kwam het voor alles zeker goed uit. Moezerij lusthofbloem- kweekerij alles snakte even hard naar vocht. Ook over den aardappel heeft het geregend en daarbij heeft de gevreesde ziekte zich eigenlijk nog in hoofdzaak tot het loof bepaald dat op vele akkers is afgestorven. Maar het behoeft geen ver- wondering te baren datdaar telken jare de kiera der ziekte aanwezig isdeze naarmate het voehtige zoele weer vroeg of laat invaltzich tot den knol zal uitbreiden. Tot dus- ver staan de meeste gewassen uitmuntend met het vooruit- zicht op een besten oogst. Aan geurig ooft was er geen gebrek. Na de aardbezien komen nu scheepsladingen aalbessen uit het Westland die thans wijd en zijd verzonden worden. Door de afdeeling Velsen der Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal op 17 Augustus e. k. eene tentoonstelling wor den gehouden van twee- en eenjarige paarden alien afstam- melingen van den heDgst Graaf von Moltke, benevens van veulens met hunne moeders. Deze tentoonstelling zal opge- luisterd worden door eene harddraverij voor paardeu van zes- sen klaar bespannen voor sjeesen of karretjes. Tot de oudste boomen van Engeland - zegt S. V. - behoort de Torworthkastanje welke reeds in 113 5 zoo bekend was we gens zijn grootte en ouderdom dat hij diende om de grenzen van hetTorwother landgoed in Gloucestershire aan te wijzen. Deze merkwaardige boom was het ook waarop in een strijdvraag of de karstanje in Groot-Brittannie al dan niet inheemsch was als een bevestigend bewijs werd gewezen. In 1767 had deze kastanje een omvang van 16 '/2 en een hoogte van 17 meter. Hij is nog zeer gezond en kan nog eeuwen blijven leven. moet men de aarde in een bloempot met een weinig fijne houts- kool of met fijne steenkolen mengen, of de oppervlakte met een van beide bestrooijen. Bleek gekleurde rozen b. v. wor den dan levendig rood. Ook op andere bloemen moeten houts- kool en steenkool denzelfden invloed hebben. Zulke proeven zijn leerzaam. 't Is nu de tijd er voor, en schoon 't feit dat hier wordt medegedeeld volstrekt niet nieuw is voor som- migen (reeds jaren geleden is gewaagd van den invloed van houiskool o. a. op petunia's)zijn er waarschjjnlijk toch wel onder de lezers die het nu voor 't eerst vernemen. In der Landwirth van 20 Julij wordt het volgende, voor- waar merkwaardige en in de dierenweld zeldzame geval ver- baald uit Loose (Holstein). Een zekere Ernst aldaar had twee koppels jonge eenden die in een kleine vijver lustig heen en weder zwommen. Van de diertjes werden er dagelijks eenige vermist. Men geloofdedat de kraaijen die tuk zijn op kiekens en eendjes de roovers waren. Door schieten en ge-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1881 | | pagina 2