- 130 - Eenvoudio; en afdoend middel teg'en insecten en hun broed. Het bewaren van graan. Tentoonstelling van Electrische Toestellen te Parijs. 14 afdeelingen, met name: '9 HertogenboschTilbnrgGrave, Heusden, AlmkerkEindhoven, Helmond, BredaGinneken GeertruidenbergRozendaal, ZevenbergenBergen op Zoom en Vrijhoeven-Cappelle. Voor de wedloopen op de heide tusschen Bnssum en Hil- versum, op Zaterdag 20 dezer, zijn ingeschreveo voor: I. Harddraverij voor inlandsche paardantoebehoorende aan Nederlandersingespannen voor Hollandsche sjeezen rijders in nationaal costuumafstand 1600 meter, prijs uitgeloofd door HH. MM. de Koning en de Koningin der Nederlanden, likeurstel met zilver en goud gemonteerd, benevens 700 in geld, 18 mededingers. II. Heerenharddraverij voor paarden van alle landen en alle rasaenonder het zadel geredenafstand 2400 meter, 5 mededinger3. III. Harddraverij voor paarden van alle landen en alle rassen ingespannen voor twee-of vierwielige rijtuigenafstand 4000 meter, prijs 2000, premie 500 en de helft der inleggelden, 33 mededingers. IV. Harddraverij van inlandsche paarden geboren in 1876 of later, onder den man, afstand 1600 meter, 5 mededingers. V. Wedren voor paarden van alle landen en alle rassen rijders in jockey costuum, afstand 2400 meter; 23 mede dingers, waaronder 16 buitenlandsche. VI. Harddraverij voor paarden van alle landen en alle rassen als tweespan, gereden voor twee- of vierwielige rijtuigen, afstand 3200 meter, 10 mededingers. VII. Wedren met hindernissen voor paarden van alle rassen toebehoorende aan en bereden door officieren van het Neder- landsche leger, rijders in uniform, afstand 1500 meter prijs uitgeloofd door HH. MM. den Koning en de Koningin der Nederlanden eene officiers veldcantine benevens 700 in geld, 9 mededingers. VIII. Wedren met hindernissen voor paarden van alle landen en rassen, rijders in jockey costuum, afstand 3200 meter, prijs 2000, benevens een voorwerp in zilver, ter waarde van 500, aangeboden door eenige heeren uit Amsterdam, 22 mededingers, waaronder 17 buitenlandsche. Ter gelgeuheid dezer harddraverijen en wedrennen wordt een Rijkstelegraaf kantoor geopend hetwelk van 9 uur voor- tot 8 uur namiddags zal in dienst zijn. Het uniform tarief van /0.15 per telegram, vermeerderd met 0.01 per woord is op het verkeer van dit kantoor met alle overige kantoren in Nederland van toepassing. Van een aantal koeijen, die maandag avond naar de stallen van de Rhijnspoorweg-Maatschappij werden gedrevenwist een viertal het op een loopen te zetten. Twee daarvan bereikten de rails, ter hoogte van den overweg aan de Oude Plantage toen de trein van Utrecht, des avonds te 11 uur 5 min. te Rotterdam aankomende, met beide dieren in botsing kwam. Zij werden gedoodmaar de trein derailleerde, met het gevolg dat aanzienlijke schade aan het materieel teweeg werd gebracht speciaal aan een beestenwageneen goederenwagen en enkele wagens 3e kl. Een met scbapen geladen wageu sloeg om waardoor een groote slackting onder die dieren werd anngericht. Gelukkig kwamen de passagiers met den schrik vrij. Toen men uit Rotterdam met een trein kwam opdagen om de pas sagiers af te halen, waren zij alien reeds te voet langs den Hoogen dijk naar de stad vertrokken. Gedurende den nacht is het beschadigde materieel op zij gewerkt en werden de rails hersteld zoodat den volgenden ochtend te 6 uur alles voor het hervattm van den dienst gereed was. Volgens Les Mondes zijn door den heer Dudouy, te St. Ouen merkwaardige proefnemingen gedaan op het gebied van tuin- bouw. In z\jn tuin heeft hij gedurende vijf jaar groeuten bloemen en heesters geteeld op drie verschillende wijzen lo. met gewonen mest; 2°. met soheikuudige meststolfen op den gewonen tuingrond en 3°. met een scheikundige stof die hij floral noemtin zuiver Zand. De uitkomsten van de derde proef vooral zyo zeer opmerkelijk. De groenten in zuiver zand geteeld met floral waren het vroegst rijphet grootst en buitengewoon smakelijkde bloemen waren vol en schoon van kleur. Floral bevat stikstof, phosphorigzuur, potasch, magnesia en zwavel, en wel in zoo geconcentreerden staat, dat het verdund moet worden met twintigduizend maa! zijn volume aan water. Volgens de Landb.Crt. zeide onlangs de beroemde Ameri- kaansche entomoloogProfessor Riley, in een landbouwver- gadering dat men alle insecten en hun broed door middel van petroleum kan verdelgen. Het bezwaar was slechts dat de olio zich niet met het water laat vermengen. Men kan hieraan te geraoet komen als men de petroleum eerst met melk vermengt er ontstaat dan een emulsie die men met elke hoeveelheid water, 't zij veel of weinig kan verdunnen terwijl de daarin aanwe- zige olie toch verdeeld blijft. Het schijnt dat de petroleum de insecten door verstikking doodt. Graan ontwikkeltgelijk bekend is bij liggen aan de lucht, onder opneming van zuurstof, koolzuur en, volgens de proeven van A. Muntz, zooveel te sterker hoe meer de lucht vernieuwd wordthoe vochtiger de korrels zijn en hoe hooger de tempera- tuur is. Gedurende 30 maandeu op een luchtigen graanvloer bewaarde haver had 7.2 proc. drooge stof meer verloren dan haverdie evenlang in een gesloten graanbak bewaard was. Het zetmeel was daarby om 6 pCt. vermiuderd en 00k het ge- halte aan proteine was afgenomen. Mais had na 16 maanden aan de lucht te hebben gelegen 10 pCt. drooge stof meer ver loren dan in een gesloten vat bewaarde mais. Men moet om deze redenen dan 00k de grane zooveel mogelijk droog koel en van de lucht afgesloten bewaren. Volgens berigten heeft de teruggave van de Transvaal aan de Boeren plants gehad, De regeering der Boeren heeft een proclamatie aan de bevolking uitgevaardigdwaarin aan deze de vestiging van de Zuid-Afrikaansche republiek wordt mede- gedeeld. De staatssecretaris Bok en de andere beambten heb ben hunnen eed afgelegd. Alles is rustig afgeloopen. De hoofden der inboorlingen keeren stil huiswaarts ofschoon al- tijd ontevreden over de door de koninklijke commissie gemaakte schikkingen. Het bekende vroeger hoofd der Zulu's Secocoeui is door de regeering op vrije voeten gesteld. Volgens een later berieht uit Durban heeft de Volksraad van Transvaal besloten dat het hollandsch de oflficieele taal en aan de rechtbanken geen andere taal geoorloofd zal zijn. De verkiezingen voor den nieuwen Volksraad znllen 15 Spt. plants hebben. HH. MM. de Koning en Koningin worden tegen 10 September a. s. van het Loo in de residentie terugverwacbt. H. K. II. mevrouw de Groothertogin van Saksen heeft aan de Prins-Hendrik-Stichting te Egmond aan Zee 1000 geschonken. Een niet alledaagseh voorval van trouwlust deed zich 13 Augus tus ten stadhuize te Tilburg voor doordien een 81jarige grijsaard met eene 66-jarige weduwe ondertrouwd is. Met den Gemeenteraad van Nijeveen is geen gekscheren. De ontvanger dier gemeente verzocht onlangs aan Gedep. Staten van Drentbe om verhooging van zijn tractement. Gedeputeerden zon- den dat verzoek aan den Gemeenteraad. En dit ligchaam besloot daarop, den ontvangerte ontslaan. Bij de jongste Raadsverkiezing te Raaite werd een wethouder uitgeworpen die sedert jaren lid van den Raad was. Doch de nienwe gekozene liet zijn tijd voorbijgaan en gaf niet binnen den gestelden termijn kennis, dat hij de benoeming aannam. Nieu- we verkiezing, alzoo. Doch toen waren de kiezers blijkbaar boos; zoo'n man te kiezendie niet eens op de hoogte van zijn tijd is! En de uitgeworpene werd nu weder ingekozen met 168 stemmen tegen 80 op den eerst gekozene. EenAmerikaansche dame ODtving dezer dagen uit Europa een boeket, die de volgende bloemen bevatteeen klaver van het graf van Georg Elioteen viooltje van Melrose Abbey een boterbloempje van de Quincey's laatste rustplaats, een takje klimop van Walter Scott's oude woning te Abbotsfort en een blaanw kiokje van het graf van Helen Mc. Gregor. In de omstreken van Harrisburg de hoofdstad van Pennsylva nia kan men, volgens de Amerikaansehe bladen, thans een reu- zenfamilie aanschouwen. Het zijn vier mannen en twee vrouwen die overgebleven zijn van een familie van acht mannen en zes vrou- wen alien reuzen en reuzinnen. De vader, Paul Lingle, meette 6 voet 4 duim. Van zijn nog in leven zijnde zonen is William 6 voet 1 duim, Joseph 6 voet 2 duim, Jacob 6 voet 4 duim, Henri 6 voet 51/2 duim, Paul 6 voet 6 duim, hun beide zusters Priseella 5 voet 9 duim en Rebecca 5 voet 9 duim lang. De drie overleden broe- ders waren John 6 voet 4 duim, Benjamin 6 voet 3 duim en Adam 6 voet 6 duim. Teappen van Natheid.Wanneer een Hollander in den regen heeft geloopen en door en door nat is geworden, zegt hij met permissie I dat hij nat is tot op het hemd. De Duitscher gaat iets verder en beweert nat te zijn tot o p d e h u i d. De Franschman die waarschijnlijk nog minder met zijn vocbtig pak is ingenomenverklaart nat wezen tot op het gebeente. Maar nog natter wordt de Spanjaaard. Hij verzekert u na een buinat te wezen tot in het m e r g. Het allerergst echter maakt het den Arabier. Hij verklaart nat te wezen 10 t i n z ij n d a r m e n. Aan hem dus de kroon der natheid terwijl wij kik- kerlanders het minst vochtig schijnen te worden. »Ga wat op zij", sprak een commensaal tot een dienstmeisje dat een hoog roode kleur had »ie zult me in brand steken." »Geen nood", ant.woordde het meisje ,/je bent nog veel te groen om te branden." Deze tentoonstelling zou vroeger zonder twijfel een nieuw wereldwonder genoemd zijn. De wetenschnp van deze eeuw viert hier een schoonen triomf. Men begeeft zich van de place de la Concorde naar de tentoonstelling in een door electrieiteit gedreven rijtuigdat den bezoeker midden in het gebouw brengt. Voor de meesten hebben de zalen 7 en 8 de grootste aantrekkelijkheid. Men kan er muziek en voordrachten hoorendie op groote afstanden worden overgebragt per telefoon. De zalen zijn met zware tapijten en dubbele behangsels bekleed om het geluid van de omgeving te verdooven. In elke zaal zijn 10 telefoons aangebragt en gedurende 5 miuuten want laager mag men niet blijven kan men er een gedeelte van eene aria hooren, die in de groote opera wordt gezongen of een tooneel van een drama, dat in het Theatre Tranqais wordt opgevoeid. Verder heeft men vertrekken, vvaar de electrieiteit in dienst van het huishouden is getreden. In de kenken worden cote- letten en wafels gebakken langs den elec'rischen weg vooreerst komt het echter wel wat duur uit, een wafel b. v. op 7 5 cents. Naast de keuken is de badknmer, waarde electrieiteit gc- neeskundige hulp biedt. De wachtkamer b evat schellen en lantaarnshet salon een biljart met electUsch markeeren; een electrische piano, die pianolessen overbodig maakt; een prachtige lichtkroon, een draaijende bloementafd enz. In de eetzaal" schilderijenzaal, sehouwburgzaal weder andere toepas- singen vooral tot verlichting. De electrieiteit wordt zelfs overal in het gebouw gebruikt om de gaspitten te ontsteken In het midden van het gebouw is een groote vuurtoren geplaatstnatuurlijk met electrische verlichting, te midden van een vijver, waarin een bootje vaart, door electrieiteit bewogen; het kleine werktuig kan aan elk scheepje of bootje worden bevestigd, om de vermoeide roeijers af te los3en. Een fontein, waarvan de straal als een fijne regen neervalt, zal een electrischen regenboog te aanschouwen geven. Bijzonder belangrijk is de afdeeling voor telegraphie nieuwe vindingen zijn er te ziendie 4500 woorden per uur doen overbrengen, tegen 500 volgens het oude wijzerstelsel en 1000 met het°toestel van Morse; Edison geeft zelfs eene machine, die 4 berichten te gelijk seint, dus 18,000 woorden per uur. Opmerkelijk is eene afdeeling, waar allerlei machines om te naaijente borduren, te graveren enz. door electrieiteit, op een afstand ontwikkeld, worden bewogen. Ook de invloed van electrieiteit op de planteri zal zijn waar te nemen. Naast planten in de open lucht en in de gewone omstandigheden gelaten zijn twee kassen ingerigt voor dezelfde plantensoorten de eene wordt bij dag door de zon en's avonds door electrieiteit verlicht; de tweede heeft zwart gemaakte ruiten en wordt dag en nacht electrisch verlicbt. Men zal nu kunnen waarnemen welke planten het snelst groeijen. Edison heeft een eigen zaal, waarin als nieuwste nteuwig- heid een odoroscoop te zien zal zijneen werktuig dat de geuren dienstbaar maakt, even als het geluid bij de telephoon en het llcht bij de photoscoop. Een Duitscher, die 36 jaar geleden naar Amerika trok en daar een vermogen van meer dan twee millioen dollars opgaar- de i9 onlangs te Blenminster in Illinois overleden. Tot eenigen erfgenaam heeft hij een ouden kennis in zijn vaderland benocmd, die indertijd met zijn vrouw op den loop ging en daardoor de oorzaak was dat hij zelf zijn vaderland verliet. Het tes tament knoopt aan de aanneming van het vermogen echter het be- diug vast, dat de erfgenaam levenslang een vuurroode jas, een he- melsblauwe broek en een liclitgroen vest zal moeten dragen naar de mode van het jaar 1820, terwijl hij op straat getooid steeds zal moeten zijn met een gele narrenkap met twaalf bel- len. Deze wraak is inderdaad wreed want neemt de erfge naam het geld aan dan is hij zijn leven lang aan de alge- meene bespotting prijs gegeven en weigert hij dan zal zijn vrouw daar wel dagelijks een hartig woordje over te zeggen hebben. Hij heeft twee maanden tijd zegt de Tribuneom aan het gerecht zijn voornemen kenbaar te maken. Een herdersjongen te Weisdorf vond dezer dagen toen hij zijne schaapjes hoedde een klein kistje, dat eene waarde van ongeveer dertigduizend marken aan goud en zilver bevatte. Waarschijnlijk wa9 het begraven en nu door den regen naar boven gewerkt. Daar natuurlijk niemaud zijne rechten op het gevondene kon doen gelden, is de jongen in het bezit van een aardig lortuintje gekomen. Het volgende is ontleend aan eene correspondentie uit Kon- stantiuopel, aan den SikleSedert 14 dagen biedt het paleis een schouwspel van feitenweinig behagelijk voor den heer des huizes. Vooreerst de directeur der civiele lijst is ernstig gekwetst door de stokslagen van een Kurd, aan den particulieren dienst van den sultan verbonden die zijn achterstallig tracte ment dat men hem niet kon uitbetalen, opeischte een officier, die naar de binnenlanden werd gezonden en dienzelfden direc teur dreigde te dooden indien zijn soldij niet was aangezniverd voor zijn vertrek arrestaties van geheime agenten belast met de zorg voor de veiligheid van den Padischah; een harem-slaaf ten bloede toe gegeeseld door een eunuch ernstige ver- deeldheid onder de favorieten, die elkander beschuldigen van verraad tegen hun meester. Vrije vertaling: „Als het voer uit de ruif is gaan de paarden elkander slaan En het voer is zoo geheel op dat de minister van financien Tewfik-pacha met den dood van Orpheus bedreigd reeds drie malen zijn ontslag heeft ingediend om aan de nagels der Muzelmansche dames te ontsnappen die hem in zijn kabinet kwamen belegeren. Langer dan een jaar wachten de officier9weduwen op haar ma- ger pensiocntje. Tewfik-pacha was ernstig in gevaar en heeft van de bajonetten gebruik moeten maken om zijn aftocht te dekken. Deze ellende wordt eene oorzaak van pijnigende zorg voor den eersten minister. Alles is uitgeput afgekrabt nagevcegd '1 is uit, er is niets meer niets dan een armoedigo bevolking zonder werk en zonder brood als de kroon op een onzinnige regeermethode. HE NHGARA-VAL. Dat Noord-Amerika ook, buiten Newyork en de gebergten van het westen in waarheid een schoon land mag genoemd worden wordt meestal over het hoofd gezien. Men verbindt met de gedachte aan de Nieuwe Wereld gewoottlijk slechts de voor stelling van rustelooze bedrijvigheid hooge schoorsteenen fabriekwerkplaatsen havenwerken en arbeiderskazernes. De sierlijke dalen in Virginie de schoone landouwen langs de Eriebaan die aan den Harz aan Thiiringen herinneren en zoovele ander verrassend schoone streken worden in reisbeschrij- vina-en maar zelden genoemd. Het oosten van Noord-Amerika bevat bovendien eene parel zooals Europa er geene beziten die zoolang de door Stanley ontdekte wattervallen van de Kon- go-rivier in midden-Afrika nog onbereikbaar zijn eenig is in de gansche wereld. Het is de waterval tusschen het Erie- en Ontariomeer de Ningara-val. In zestien uren spoort men van Newyork naar dit meest grootsche van alle natuurtooneelen dat met elke beschijving spot en de levendigste verbeelding te schande maakt. Da- o-en lang zou men hier willen blijven om onophoudelijk te staren naar de reusachtige wattermassa's die met een eeuwivonafgebroken donderend geraas over rotsen in de diepten storten. Elke rninuut volgt een millioen kubieke voeten water op de voorafgaandeom door de volgende onder een geweldige druk onmiddellijk te worden verdrongen. Geen ander geluid wordt mijlenver in 't rond gehoord dan dat van den water-valhetwelk alles overstemt. Van eene hoogte van bijna houderdvijftig voet ploffen de wa- teren naar beneden door het eiland Goat-Island in twee mach- tige stroomen gescheiden ingesloten tusschen twee tot drie- honderd voet hooge kalk- en leisteenrotsen, die de woeste kraclrt van het nataurtooneel verhoogen. Deze is zoo onweerstaanbaar meesleepend dat het duidelijk wordt hoe een arme krankzinnige zooals men verhaaltin verrukking over hetgeen zijn oogen zagen zich hals over kop met de bruisende golven in de diepte kon storten. Door de macht der natuur wordt de mensch hier overweldigd en tot het besef zijner nietigheid gebracht. Toch heeft men hij de val staande geen overzicht over het geheel. De stroom breekt zich niet in eene rechte lijn maar over eene convex afgeronde kantlijr) zoodat men altijd slechts de eene helft kan zien. Doch dat is op zichzelf reeds schoon genoeg. Wat het verkeer naar en van den val betreft is natuurlijk de primitieve toestand reeds lang verdwenen. Hotels op grootschen voet ingerichtzooals alle in Amerika zijn daar om de vreem- delingen te ontvangen. Dicht onder den val ligt de beroemde Suspension Bridgedie Goat Island met het vaste land verbindt. Overal vindt men wegen bruggen nieuwe aan- leg overal betaalt men entrde of tolrijtuigen voor eenige uren kosten in die streek tien dollars. Men wordt door gid-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1881 | | pagina 2