- 138 - Eenvondige wijze van wieden. Lijm voor Paardenhoeven. Een eenvoudig middel om het gras of het onkruid dat tus- schen de steenen van plaats of straat groeitdaaruit voor vele jaren te verwijderen bestaat in het begieten van de steenen met het volsrende meogsel. Men kookt eene zekere hoeveelheid kalk en zwavel in water (6 kilogr. kalk en 1J/2 kilogr. zwavel op 60 liters water) en laat deze vloeistof bezmken. Na het bezinksel door afgieten te hebben verwijderd voegt men bij de geklaarde vloeistof, die alleen kan worden gebruikteene dubbele gewigts-hoeveelheid water. Wanneer de plaats of straat met dit mengsel wordt begoten, blijft men voor vele jaren van het wieden verschoond. gen nog eenigzins worden uitgebreid. Dan nog zullen te Zalt-Bommel en te Lent, bij Nijmegen, beiden naast de hooge oprijdijken naar de Waalbruggen, rijen pruimeboomen worden geplant. Uit dit een en ander blijkt, dat men alles behalve stelselloos te werk gaat, en dat hetgeen wordt verricht goed wordt geleid en geheel en al ingericht is naar plaatselijke toestanden, om de pro- ductiviteit zooveel mogelijk te verzekeren." Tegen de verderfelijke scheuren en spleten in paardenhoeven wordi door de veeartsenijkundige school te Parijs het volgend middel aaubevolen Men neme 2 deelen gutta percha laat die in warm water week worden en snijde die in stukken ter grootte eener noot vervolgens neme men e6n deel gestampte ammoniakharst en late deze gezamenlijke bestanddeelen in een vertind ijzeren potje bij een matig vnur onder bestendig roeren langzaam smelten, totdat de massa de kleur en het aanzien van chocolade zal hebben aangenomen. Alvorens dit mengsel te bezigen, laat men het nog eens smelten reinige den zieken hoef zorgvuldig en strijke het met een warm mes er over evenals een glazenmaker met 9topverf doet. De aangebragte massa wordt zoo vast en taai dat men er met goed gevolg hoefnagels in kan slaan. EEN NATION*Al. BELANG. De zoo nnttige vereeniging, die dezen naam draagt, heeft gelijk men weet ten doel, om langs de spoorwegen, waar dikwijls een stuk gronds ongebruikt bleef liggen, boomen, heesters enz. te planteu. Aan het jongste jaarverslag der vereeniging ontleenen wij het volgende »De daarvoor aangewezen leden uit den raad van commissarissen met den waarnemenden directeur hebbenbij hun onderzoek naar de meerdere of mindere geschiktheid der bermen en terreinen van de Staatsspoorwegen, voor de beplanting met vrucht- en andere boomen, de volgende uitkomsten verkregen «De spoorweglijn Boxtel-Maastricht werd onderzocht, doch slechts op kleine gedeelten geschikt bevonden, waarom het raadzaam werd geaeht vooralsnog aldaar geene beplantingen aan te leggen. Bij het "onderzoek op de lijn Boxtel-Utrecbt werden nabij Geldermalsen, Schalkwijk en Houten zeer gesehikte gronden aangetroffen en dien- tengevolge besloten, om aldaar een proef te nemen met klei-peren of winterjannen en met wilde- of varkenspruimen, welke laatsten vooral op de Engelsche markt zeer gezocht zijn. //Daarna werd de lijn ArnhemZwolle onderzocht en bevonden, dat vele overigens zeer vruchtbare gedeelten voor beplanting met vruchtboomen, wegens den hoogen waterstand in sommige jaarge- tijden, ongeschikt zijn. Het gedeelte WijheOlst, dat door een zeer vruchtbare streek loopt, werd aangewezen, om daar in 1882 appelboomen te planten, welke boomen reeds zijn aanbesteed en nu worden geent. «Eindelijk werd de lijn Rotterdam—Breda onderzocht en het ge deelte BarendrechtDordrecht zeer geschikt bevonden. »En werd besloten op de zeer breede bermen aan beide zijden van den spoordijk voor de brug over de Maas nabij Dordrecht een boomgaard aan te leggen van hoogstam vruchtboomen, en bij wijze van proef daar tusschen grootvruchtige zwarte aalbessen te planten. „Het gedeelte Barendrecht—Zwijndrecht komt waarschijnlijk het volgende jaar voor de beplanting in aanmerking. Tengevolge van dit onderzoek werd tot het aanbesteden der verschillende vruchtboomen overgegaan en daarvan een bestek op- gemaakt, welk bestek zooveel mogelijk onder de boomkweekers werd verspreid, zoodat het niet noodig is hier daaromtrent verdere bijzonderheden mede te deelen. *De daarop ontvangen inschrijvingen waren alleszins voldoende, met uitzondering evenwel van de winterjannen, reden waarom dan ook besloten werd, om in het ontbrekende door onderhandschen aankoop te voorzien, hetgeen gelukte. ,De formaliteiten, die in acht genomen moesten worden bij het sluiten der overeenkomst met de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen (van welke Maatschappij wij overigens eene niet genoeg te waardeeren welwillendheid en medewerking mochten on- dervinden), maar vooral die tot het verkrijgen van de goedkeuring der Regeering op die overeenkomst, vereischten zooveel tijd, dat daardoor eene niet onbelangrijke vertraging in de werkzaamheden ontstond, die ten gevolge had, dat de voorgenomen beplantingen slechts gedeeltelijk voor den aanvang van den afgeloopen winter konden uitgevoerd worden. nVoor het niet uitgevoerde gedeelte werden evenwel de gaten gegraven en volgden in het voorjaar van 1881 de beplanting. Bij Geldermalsen en benoorden de rivier de Linge werden, ten gevolge van de werkeD die daar ten behoeve van de aansluiting van de lijn Dordrecht-Elst worden uitgevoerd, voorziohtigheidshalve niet zooveel boomen geplant, als oorspronkelijk in de bedoeling lag. Aldaar werden geplant 1430 stuks winterjannen, terwijl eerst na afloop der spoorwegwerken de 70 nog in voorraad zijnde boo men zullen geplant worden. Nabij Houten en Schalkwijk werden 1425 pruimboomen geplant, zijnde 275 stuks minder dan werden aanbesteed, omdat deze boomen niet zoo laag van stam waren te verkrijgen, als ten behoeve der veiligheid van het verkeer op den Spoorweg noodig wordt geacht, zoodat de boomen op eene grooteren afstand van de spoorstaven geplant moesten worden. „Te Zwijndrecht werd aan het besluit, om aldaar een boomgaard aan te leggen volledige uitvoering gegeven. Deze aanleg geschiedde onder leiding van den heer A. Koster Mz., voorzitter der Maatschappij. ^Aldaar werden geplant330 hoogstam appelboomen, 330 half- stam winterjanpeeren, 1000 zwarte aalbessen. ,,-De hazelnoten werden niet geplant, omdat de aannemer niet voor de echtheid durfde instaan, hetgeen voor de Vennootschap vol doende werd geacht, om ze niet te aanvaarden, daar andere soorten wellicht minder vruchtbaar zouden zijn, en dus hoogst- waarschijnlijk minder gunstige uitkomsten opleveren. //In April van dit jaar waren 322 aandeelen in de Vereeniging geplaatst, welk getal echter tot ongeveer 380 is geklommen. uSieboldia prijst de groote activiteit der vereeniging, die steeds gebleken is en nog meer blijken zal uit hetgeen men zich voorstelt in den aanstaanden winter uit te richten. Het blad is in staat hier- omtrent het volgende mede te deelen »De breede bermen van de spoorbaan te Zwijndrecht, die in den afgeloopen winter beplant zijn met hoogstam appelboomen, en waar tusschen toen reeds 1000 zwarte bessenstruiken werden geplant, zul len verder worden vol gezet met ongeveer 10,000 roode- en kruis- bessen, terwijl nog een paar rijen pruimeboomen in de hooge taluds van den spoorweg worden geplant. De bermen hebben aldaar een breedte van 25 a 40 meter, dienende als basis voor den aldaar zeer hoogen spoordijk, oprit naar de brug. //Verder zullen te Kuilenburg eveneens beplantingen worden gemaakt van appel- en pruimeboomen met zwarte bessen er tusschen geplantdaar zal eveneens op de breede bermen bij de brug op die wijze een vruchtentuin worden gemaakt, ter grootte vau 2J a 3 hec- taren (die te Dordrecht wordt ruim 4 hectaren groot). Verder zullenzoo mogelijk, te Geldermalsen en te Houten de beplantin- Door wijlen mej. W. J. A. Vriesendorp den 20 Augustus te Dordrecht overleden zijn gelegateerd aan de bewaarschool van de Ned. Herv. gemeente te Dordrecht f 2000 aan de inrichting Nederl. Mettray op Rijsselt bij Zutfen f 1000 aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente te Dordrecht f 1000 aan de diaconie der Luthersche gemeente te Dordrecht f 500 aan de Vereeniging Dorcas te Dordrecht 500 aan de inrichting voor doofstommen- onderwijs te Rotterdam 500aan het institunt tot onderwijs van blinden te Amsterdam 500 aan de Vrouwen-vereeniging te Dordrecht 200 aan de inrichting der kinderbewaarplaats te Dordrecht f 500. Alles vrij van successierechten. Het heeft Z. M. den Koning behaagd aan H. D. opzigters bij de jagtJ. van Genechten en H. Coendersde gouden me- daille voor 36-jarigen trouwen dienst uit te reiken met een gra- tiflcatie van 50 jaarlijks. Een Amerikaansch blad bevatte onlangs het volgende Erratum I n ons nommer van gisteren noemden wij den geachten heer Max Moodels een beginsellooze opruier. In plaats hiervan leze men »een oprecht vriend des vaderlands." De groote en edele broeder van den geachten heer Max Moodels is heden op ons redactie-bureau gekomen voorzien van een splinternieuwen hage- doorn-knuppel en heeft onze aandacht op deze drukfout ge- vestigd die wij ons haasten te herstellen." Wat men in Amerika al een drukfout noemt In een winkel in de Kalverstraat te Amsterdam is een zakmes uitgestald, dat niet minder dan 132 verschillende chirurgische en schrijnwerkers-instrumenten alsmede zeer vele timmermans-smids- en snoeigereedschappen bevat. Een anti-Tanner is in den persoon van een Duitscher Weltz genaamd en 25 jaren oudopgestaan. Deze wil door eten beroemd worden en heeft gewed dat hij veertig dagen lang aanhoudend zou eten op voorwaarde dat men hem negen uren per dag slapen en de spijzen kiezen late. Twee jaren geleden heeft hij reeds een weddingschap van dien aard aangegaan maar minder belangrijk In veertien dagen tijds heeft deze etersbaas toen 1660 Ned. pd. spijzen van verschillende soort verorberd en daarbij ongeveer 300 kan bier verschalkt. Talrijke weddingschappen zijn reeds voor en tegen aangegaan en er blijft niets (heer over dan den datum te bepalen daar Weltz vooraf eenigen tijd gevraagd heeft om zich te oefenen. De //Rostocker Ztg." meldtdat 9 dezer eenige badgasten uit Miiritz met een boot naar Wastrow wilden doch onderweg door een storm werden overvallen. Ondanks de oordeelkundige handel- wijze van den schipper en de nabijheid van den oever sloeg de boot om en van de 12 passagiers vonden er 8 hun dood in de golvennamelijk een heerdrie dames en vier kinderen. Uit Flotzingenin Wurtembergwordt gemelddat de brand- weer aldaar op zonderlinge wijze is uitgebreid en versterkt door een nieuwe toepassiDg van de leer der emancipate van de vrouwen. Men heeft daaraan een corps van 42 jonge meisjes toegevoegd die in nette kleedij een soort van uniform bij het uitrukken der brandweer dienst doen. In de »Gorinchemschc Cour." komt de volgende advertentie voor: Zondag 14 Aug. heb ik met haar, die mij ter hulp is gegeven, 25 jaar in de huwelijksbarkas gezeten vreemde reizen gemaakt leelijk aan den grond gevaren, ben gelukkig weer afgesleept en in het ruime sop geboegseerd heb onder weg elf gezonde passa giers opgenomen die mij dit moet ik bekennentrouw heb ben geholpen om mijn proviand op te maken maar die, naar ik hoop, alien even dankbaar zullen instemmen in het: Een vaste burg is onze God, als in het onvermijdelijke Lang zullen ze leven. Nu ik alle klippen ken zou ik gaarne retour nemen maar het zal niet lukken. We zullen dus 15 Aug. de zeilen maar weer hijschen en trachten eene haven te bereikendie 25 jaar ver ligt of zoolang varen tot de barkas wordt gesloopt en gage wordt uitbetaald. G. G. van Homen, //Pouderoijen." Hoofd der Openb. School. C. van HoltenPel. De heer Caro heeft aan de »N. R. Ct." doen melden, dat eene der twee kleine leeuwinnen, die den eersten Pinksterdag te Sche- veningen waren geboren en door een bond werden grootgebragt, is gestorven en als curiositeit aan de Veeartsenijschool te Utrecht is verzonden. De hond is sedert zeer neerslagtig, terwijl het andere leeuwinnetje even vrolijk als anders is. De camee, met het portret van den paus, een cerste prijs in de verloting ten behoeve van het St.-Anthoniusgesticht te Rotterdam, is ten deel gevallen aan een boterboerin, die het lot van een der dames-bestuurderessen, bij welke zij hare waar bragt, had ontvangen. In den avond van 22 Augustus gaf de machinist van den uit Duitschland komenden sneltrein aan den stationschef te Arnhem kennis, dat omstreeks 5 minuten van het station een man met afgesneden hoofd over de rails lag, en het hem niet mogelijk was geweest in tijds te stoppen. Terstond werd last gegeven het lijk op te halen, doch daar niemand te vinden was, keerde men onver- richter zake terug. 't Geval helderde zich eenige oogenblikken later op, toen het blcek, dat een remmer van een zandtrein bij het passeeren van een wissel, door den schok van zijne zitplaats was afgevallen en met den mantel over het hoofd tusschen de rails was gevallen. Deze bleef toen stil liggen tot de sneltrein was gepasseerd en meldde zich daarop lagchende bij den chef aan. Men heeft in de bosschen bij Tiflis, volgens een daar verschijnend blad, een wilden boschmensch ontdekt, een menschelijk wezen dat geen taal spreekt, volstrekt geen kleederen draagt en welks geheele ligchaam met haar begroeid is. Tot welk volk bij behoort of van waar hij komt, weet men niet, en daar hij niet in staat schijnt zamenhangende klanken uit te brengen, zal men daaromtrent wel in onzekerheid blijven. Eene poging om hem te kleeden mislukte geheel, daar hij alles wat men hem wilde aantrekken woedend aan stukken scheurde. Een beschonken persoon te Arnhem eischte van een /5- jarig grijsaard een boterham, onder het uiten van hevige bedrei- gingen. De oude voldeed terstond aan den eisch, waarop de aronkaard de linkerhand van zijn weldoener greep en hem het grootste deel van een der vinger afbeet. Zooals dat in een welgeordenden staat betaamt, hebben ook in Nederland alle dingen hun gestelden tijd. De herfst komt des zomers, de studenten in September. 'sSlorgen9 komt de bakker en 's avonds de vrijer van de meid. Dieven en inbrekers komen 's nachts en de politie komt te laat, schrijft de Utrechtsche correspondent van de N. R. Ct." De //Gazette Medicale de St. Petersbourg" berekent, dat het aantal sterfgevallen over heel de aarde 67 per minuut bedraagt, dat der geboorten 70. Hierbij is de sterfte in een der landen waar die 't geringst is, Frankrijktot grondslag genomen. Sommige menschen hebben zeer veel last van den hik. Een hoogst eenvoudig middel om zich daarvan te bevrijden bestaat daarin dat men een klein weinig keukenzout op de tong legtdit laat smel ten en de oplossing vervolgens doorslikt. Een vreeselijk ongeluk had Zaturdag-avond onder de gemeente Zwaluwe plaats. De knecht van den landbouwer Bink te Teterin- gen moest voor zijn meester een ziek stuk vee onder den Moerdijk gaan halen. Daartoe had hij een wagen met een paard bespannen medegenomen. Bij het passeeren der spoorlijn Zwaluwe-Moerdijk werden paard en wagen door een voorbijkomenden trein overreden waardoor man en paard letterlijk vermorseld werden een persoon achter op den wagen gezeten bekwam geen letsel. De man laat naar men verneemteene weduwe met 7 kinderen na. De heer G. Jippinglogementhouder te Spijkerboor heeft zich op een bascule laten wegen. Hij had in zomercostuum en zonder jas en klompen nog het enorm gewigt van juist 281 halve kilo's, zegt de //N. Veend. Ct." De heer Thomas Holloway de bekende fabrikant van de Hol- loway-pillen zal aan het Engelsche volk een vorstelijk geschenk geven bestaande in een asylum voor personen uit de middenklasse welke aan geestverzwakking lijden die voor genezing vatbaar is. Het wordt opgerigt in de nabijheid van het station Virginia Water bij Windsor, en is reeds bijna voltooid. Het gebouw bevat 480 kamers en kost in 't geheel p.st. 250,000 bovendien wordt er eene kerk aan toegevoegd die p.st. 20,000 kosten geeft de stichter voor het werken der inrigting nog eene som van p.st. 50,000, zoodat dit cadeau hem het bagatel van p.st. 320,000 of f 3,840,000 kost. Het gesticht zal den naam dragen //Holloway Sanatorium," en in de groote zaal zal een standbeeld van den stichter worden opgerigtterwijl de monograms in de plafonds en talrijke andere details aan den naam des gevers zullen herinneren. Voor eenige dagen steeg de heer d'Armentieres te Montpellier met zijn ballon Eole op maar hij werd door den geweldigeu wind naar zee gedreven. Thans wordt gemelddat het lijk van den lucbtreizigerafgrijselijk verminktbij den vuurtoren van Espi- guette (Herault) is gevonden. Een jong heer Eugene M. had zich Donderdag omstreeks tien uur laten seller en bij ,eeu kapper op den boek van de Rue du Temple. De baarkunslenaar was niet te huiseen jonge dame belastte zich daarom met die taak. Terwijl zij met lichte hand haar client schoor veroorloofde deze zich eenige ongepaste hand- tastelijkheden jegens haar. Het meisje hierdoor verrastmaakte een verkeerde bewegingen sneed den heer M. zonder bet te wil- len de keel af. M. zonk in elkander. Men twijfelt aan het behoud van zijn leven. Het meisje is wanhopig. Om een denkbeeld te geven van de gezonde streekwaarin zijn hotel was gelegendeelde een logement-houder in gemoede aan iemand mede, dat men bij de plegtige inwijding van het nieuwe kerkhof een doode uit een naburige plaats moest leenen. In Engeland bestaat eene vereeniging om jonge meisjes naar Canada te doen verhuizen. Sedert de voorzitter der vereeniging, lord Shaftesburybekend gemaakt heeftdat men in Canada er zeer op gesteld was om Engelsche meisjes te huwen zijn de aan- vragen van jonge meisjes om naar Canada gebragt te worden bij honderden bij de vereeniging ingekomen. Te Rocca Spiuaretti, een stad in de provincie Chietihet Na- politaanscheheeft zich een zeldzaam geval voorgedaan. Al de leden van den gemeenteraadmet den gemeente-secretaris ver- scheneu voor het crimineele gerechtshof, onder de beschuldiging van bedrog verduistering van gelden en omkooping. Zij werden op twee na schuldig verklaard en tot gevangenisstraf met dwang- arbeid veroordeeld. De edel-achtbare heer burgemeester kreeg een ander vonnis tien jaren eenvoudige opsluiting. De secretaris was de hoofddader en met den bijstand zijner medepligtigen heeft hij door zijne handelingen de stad zeer aanmerkelijk benadeeld. Een pleidooi. De verdediger i/Mijne heeren van de jury als ons ooit een geval voorgekomen is, dat meer dan eenig ander geval de zorgvuldigste vergelijking met yroegere gevallen noodig heeft, zoo is dit het geval met dit geval." Het dragen van donkere kleederen is, in vertrekken waarin zich besmettelijke stoffen bevinden gevaarlijk daar deze stoffen zich hieraan veel meer hechten dan aan licht gekleurde kleedingstuk- ken. Wanneer mengedurende vijf minuteneen licht en een donker kleed aan sterken tabaksdamp blootsteltbemerkt men dat het laatste veel sterker naar tabak riekt en dezen reuk langer behoudt dan het eerste. Dat een koffiehuis en restauratie te Amsterdam geen onvoor- deelige zaak is blijkt uit het feitdat in het etablissement van den heer Krasnapolskiin de Warmoesstraatin het tijdvak van Mei 1880 tot Mei 1881, bij een totale ontvangst van ongeveer 5 toneen winst is gemaakt van plus minus 130,000. In een asphaltmijntwee uur van Hannover, is 11 dezer een met dynamiet losgeuiaakte massa aphalt op een zestal werklieden gestort. Vijf er van waren geheel verpletterd de zesde was als door een wonder ongedeerd geblevendoch kon eerst na eenige uren uit zijn vreeselijke positie verlost worden. De rentenier E. te Berlijn had sints vele jaren een ouden bede- laar bij het hek van den dierentuin een aalmoes gegeven. Deze gift steeg later tot 25 pf. daags die de bedelaar in 't vervolg altijd bij zijn weldoener afhaalde. Eenige maanden geleden bleef de oude op eens weg en ontving de heer F. vau het gere<rt de mededeelingdat de bedelaar gestorven was en hemzijn lang- jarigen weldoenertot eenig erfgenaam benoemdehem een som van 31,000 mark nalatende. Te Turnhout is een bankiereen der steunpilaren van de cleri- cale partijmet een tekort van bijna twee millioen op den loop gegaan. Een aantal geestelijkendienstboden van pastoors en kleine landbouwers hadden hun spaarpenningen aan hem toever- trouwd en men beweert dat hij de kassen van bijna alle Catholieke scholen in den omtrek heeft medegenomen. Op den dag van zijn faillissement was de opgewondenheid in de stad zoo grootdat men dacbt dat er oproer was. Een onderwijzer wilde aan zijn 6-jarige leerlingen de gelijkenis van den goeden Herder uitleggen en zei//Als gij nu^eens alien kleine schaapjes waartkinderen, wat zou ik dan zijn?" „Uet groote schaapmeester." Zondag namiddag viel in het dorpje V. .provincie Utrecht, gedurende de namiddagdienst in de Herv. kerk het volgende voor Terwijl de predikant in het vuur zijner rede is, kijkt een zijner toehoorders op zijn horloge. Nauvvelijks wordt deze daad door den leeraar opgemerktof deze neemt ingelijks zijn horloge ziet er op en roept dien toehoorder toe „dat bet nog zoo laat

Weekblad van Haarlemmermeer | 1881 | | pagina 2