- 142 - Het uitzaaijen van roode klaver in den herfst. Eenige leden verwijderen zich, uitgenomen de heeren Biesheuvel, Verkuijl, Dorbeck, 't Hooft en Ran. Geen genoegzaam aantal leden meer tegenwoordig zijnde, wordt de vergadering door den "Voorzitter opgeheven. Blijkens het ingediende Verslag van de Lees-Inrichting te Hoofddorp over het boekjaar 1880/81, zijn in dat jaar door 75 lezers 1584 boeken ter lezing afgehaald. Aan de boekerij werden geschonken vier boekwerken. Het nadeelig saldo der rekening bedraagt 1.20. Het kolossale nieuwe stoomgemaaldat door Rijnland te Katwijk aan Zee is gesticht, is thans gereed. De 6 schep- raderen worden met gemiddeld 600 paardenkrachten in be- weging gebragt ongeveer 100,000 M3 water in het uur werden er mede in zee geworpen. Meuwer-Amstel. Alhier is tot wethouder ^erbenoemd de heer J. P. Schroder. Iu dit district is tot lid der Provinciale Staten gekozen de heer Mr. D. A. Koenen, met 184 stemmen. Op den heer Mr. J. G. Kruimel waren 128 en op den heer P. Ledeboer 114 stemmen uitgebragt. Capelle (Langstraat), 2 Sept. De handel in leverantiehooi was sedert de laatste notering wel niet zeer belangrijk, maar toch werden enkele partijtjes tot verhoogde prijzen gekocht. Naardien de vraag voor het oogenblik grooter is dan het Ban- bod, zijn de prijzen natunrlijk stijgende, zoodat voor pnike kwaliteit thans 19 a 20 per 500 kilogram te maken is. Met het inzamelen der tweede snede is men thans allerwege bezig; het ongestadige weder belemraert echter den voortgang zeer, en vooral om dezen tijd des jaars heeft de hooiboer zonneschiju noodig daar het toemaathooi reeds uit zich zelf tot broeijen geneigd is. Naar het TJtr. Dagbl. vermeldt, heeft de heer Directeur der Rijks-Landbouwschool te Wageningen geantwoord op de hem (in de Ldb.-Ct. nr. 68) door Mr. J. P. Amersfoordt ge- dane vraag „Indien zich voor Afd. A een meisje (als leer- linge der Rijks-Landbouwschool) aanmeldde" schrijft de heer Coninck zou ik haar niet weigeren, indien ze aan de eischen van 't examen voldeed. Een andere vraag is, of het volgen van den cursus die den geheelen landbouw be- vatvoor de vrouwelijke sekse doel zou treffen." Vakscbo- len en in de eerste plaats zuivelbereidingscholenzouden z. i. meer aanbeveling verdienen. De Algemeene Vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, die nu ongeveer een jaar geleden werd ge- houden, heeft een commissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar hetgeen noodig is tot aanvulling van het Land- bouw-onderwijs in Nederland. Die commissie bestaat uit de heeren mr. D. Visser van Hazerswoude, te Amsterdam voor- zitter; mr. J. P. Amersfoordt, te HaarlemmermeerJ. van der Breggen Az., te Waddinxveen; Herman F. Bultmante Haarlemmermeer; S. de Clercq Wz., te Leiden; mr. H. P. de Kanter, te Brielle; W. Sluiste Beemster;Th. J.Waller, te Anna-Paulowna, en P. F. L. Waldeck, te Loosduinen secretaris, en heeft thans een belangrijk en zakelijk rapport daarover uitgebragt. Als conclusie van het rapport stelt de commissie voor: 1°. dat de Algemeene Vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw het hoofdbestuur raag- tige om met de Regeering, de Provinciale en Gemeentebestu- ren in onderhandeling te treden tot het oprichten van vak- scholen voor den landbouw, op de in het rapport uiteengezette grondslagen; 2°. dat de Algemeene Vergadering een crediet toesta van/3000 gedurende vijf achtereenvolgende jaren tot het verleenen van een subsidie, indien die onderhandelingen tot een gewenschten uitslag mochten leiden, aan twee vak- scholen voor de zuivelbereiding, een in de provincie Noord- Holland en den in de provincie Zuid-Holland aan ieder voor de belft dezer som. Als inleiding bierbij kan dienen, zegt de commissie, dat het oprichten van vakscholen voor alle vakken van den land bouw nuttig en noodig moet worden geoordeeld, maar dat het onvergeeflijk zou zijn die langer uit te stellen voor de zuivelbereidingbij de krachtige pogingendie altijd door in andere landen worden aangewend om dergelijke scholen te verkrijgen. Bij bovengenoemd rapport is het volgende als „bijlage gevoegd De commissie acht het wenschelijk, dat de eischen voor de akte Landbouwkunde voor het lager onderwijs, bedoeld bij letter C. van het Kon. besluit van 3 Aug. 1879 n*. 20 {Stbl. 148), worden gewijzigd, en dat daarvoor twee akten in de plaats van edn worden gesteld Een Akte A, waarvoor de vereischten zouden zijn: Algemeene kennis van planten en dierenbij den Neder- landschen landbouw voorkomende. Bekendheid in hoofdzaken met de gesteldheid van den bo- dem in Nederland. Bekendheid met de hoofdzaken van den land- en tuinbouw en de voornaamste bijzonderheden van den teelt der gewas- sen met de meest algemeene voorkomende onkruiden en schadelijke dieren, met de meest belangrijke werktuigen en gereedschappenbij den land- en tuinbouw in gebruik. Een akte B, waarvoor de vereischten zouden zijn Behalve de vereischtenin akte A genoemd. Bekendheid met de vorming van den bodem in Nederlandmet de meest belangrijke methoden van grondbewerking en grondverbetering met de hoofdpunten van de leer der bemesting, met de hoofd- punten van de veeteelt en de zuivelbereiding. Wij meenen onzen lezers een dienst te doen door hen ernstig te waarschuwen tegen het gebruik van raauwe Ameri- kaansche ham. Het is ons toch gebleken, dat, behalve de officieele ter algemeene kennis gebragte gevallen, in de laatste weken her- haaldelijk hier te lande groote partijen Amerikaansche ham- men werden ontvangen, waarin bij onderzoek trichinen zijn ontdekt. Ook is ons ter oore gekomen, dat onlangs een doorreizend schipper te Amsterdam ernstig ziek werdna kort te voren ham genuttigd te hebben, in de overblijfselen waarvan tri chinen zijn gevonden, zoodat hier hoogstwaarschijnlijk aan een begin van vergiftiging door trichinen gedacht moet worden. Men zij dus op zijne hoede en zorge in alien geval dat de ham voor het gebruik goed worde gekookt. Koningin Victoria van Engeland heeft aan prinses Friederike van Hannover (gemalin van den baron Pawel-Rammingen) den beroemden wijngaard van Hampton-Court-Palace tot levenslange lijfrente gegeven. Deze verwonderlijk oude wijngaard is een der interessantste bezienswaardigheden van genoemd paleis. Hij werd in het jaar 1769 geplantheeft een lengte van 90 voet en draagt gemiddeld 1500 trossen druiven. In 1879 droeg hij er zelfs 1750. Daar iedere tros dezer kostelijke blaauwe druiven volgens het oordeel van kenners - een waarde van minstens 1 p. st. hebben, is aan dit vorstelijk geschenk een aardig inkomentje verbonden. De wijngaard wordt voor de grootste der wereld gehouden. Tegenwoordig worden groote hoeveelheden vruchtenen wel voornamelijk appelen, uit Amerika naar Engeland verzonden, die hun frisschen en aangenamen smaak geheel hebben be ll oude ndewijl zij eenvoudig gewikkeld worden in papier; dat gedrenkt is in een alcoholische oplossing van salicylzuur, na droging zijn deze papieren voor het gebruik gereed. W ellicht navolgenswaardig om beste, fijne appelen lang te bewaren. Omtrent het tabaksgewas schrijft men ons uit de Betuwe „Over het geheel staat het tabaksgewas zeer naar wensch; door de regens der laatste dagen is de groei zeer bevorderd en aard- en bestgoed zijn zoo bladig als in vele jaren niet het geval was. Het zandgoed had minder blad en zal groo- tendeels niet lichtsoortig zijn, daar men in den begiune te veel aanhoudende droogte heeft gehad. Met het plukken van aardgoed is men op de meeste plaatsen nog bezig; op plaat- sen waar de tabak zeer vroeg isheeft men met den oogst van bestgoed een aanvang gemaakt." Met onverdroten ijver worden bijna overal de vledermuizen verjaagd en vervolgd. Scboon ze noch door een fraai uiterlijk, noch door een sierlyke vlugt uitmunten, behooren ze toch tot de nuttigste dieren. De vledermuis is een vleeschetend dier en leeft enkel van insectendie des nachts in de weer zijn. Nachtvlinderswelke zoovele schadelijke rupsen voortbrengen vliegen en kevers, vooral meikeverswaarvan een enkele vle dermuis in edn nacht meerdere honderden vangt, zijn voor den vledermuis een geliefkoosde spijs. Neemt men in aan- merking, dat over het geheel het aantal vijanden van den land- en tuinbouw, van de ooftteelt, enz. zoo groot is, dat vele gewassen door hen vernield wordenwaaruit onze voe- dingsmiddelen en andere levensbehoeften gewonnen moeten worden en dat hun getal oneindig grooter is, dan dat hnn- ner natuurlijke verdelgers dat de mensoh volkomen machteloos is, om de verwoestingen te keer te gaan, als zij in menigte verschijnen (b. v. rupsen meikevers enz.), dan springt het nut van onze vrienden onder het dierenrijk in het oogzegt de Asser Ct. Landbouwers, tuiniers en liefhebbers van het plantenrijk zij daarom de bescherming en de vermeerdering der nuttige vogels aanbevolenen voor ditmaal in het bij- zonder eens die der vledermuizenwelke met de nachtuilen ter wacht gaanals de andere schildwachten zijn gaan slapen. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is aan de Com- missarissen des Konings de volgende aanschrijving gericht Bij bekendmakiug van mijn departementopgenomen in de Nederlandsche Staatscourant van 22 November 1877, worden zij die dispensatie verlangen van het Koninklijk besluit van 8 December 1870 Staatsblad n°. 194), verbod van in-en door- voer van den Commissaris in de provincie waarin zij wonen. Het gevolg daarvan is dat op zulke verzoeken voor zoover daartoe machtiging verleend is door u wordt beschikt. „Ik heb de eer UHEG. te verzoeken om eventueele aan- vrage tot in- en doorvoer van vee, enz.waaromtrent u geene machtiging is verleend ze al dan niet toe te staan, mede in ontvangst te nemen en met uw advies aan mij te doen toekomen. „Met intrekking van alle u tot heden verleende machtiging heb ik de eer u thans te machtigen om voor zoover daartegen bij u geen bezwaar bestaaten onder de door u noodig ge- keurde voorvvaarden vergunning te verleenen tot in- of door voer van alle vee en daarvan afkomstige deelen. „Alleen rundvee is hiervan uitgezonderd tenzij de aanvraag run'dvee betreft van grensbewoners ter weiding op hunne in Neder land gelegene landerijenof ten terugvoer naar hunne stallen, of voor het rekken van voertuigen of ten invoer bij verhui- zing van den aanvrager naar Nederland of eindelijk wanneer het melkgevende koeijen betreft die op zeeschepen binnenko- men." Oostwold7 Sept. Een zeldzame ongesteldheid heerscht hier bij verscbeidene veehouders onder runderen en schapen eene oogziekte. Eerst krijgen de oogleden een roodont- stoken aanzienvervolgens ook de oogen zelf. Later ontstaat er langzamerhand een witachtig vlies over het oogwclk vlies allengs dichter en witter wordt en eindelijk soms vol- slagen blindheid ten gevolge heeft. Is de ziekte toi deze hoogte gekomen, dan is 't niet zonder gevaarde dieren op 't land te laten loopenwijl ze licht te water gaan. In eene bekende weide evenwel, en in het bekende en gewone gezelschap weten de dieren zich veelal nog te redden, al zien ze niet. Wat de genezing aangaatdeze volgt tot dusverre na eenige weken van zelf, zoodat de noodzakelijkheid van eenige bij- zondere zorg gelukkig het eenige ongerief isdat men van deze ziekte ondervindt. In de omstreken van Rommerskirchen en Nettesheim, in de Pruissische Rijnprovinciezijn dezen zoraer zooveel rauizen, dat er een premie van vijf penningen op elke gedoode muis is uitgeloofd. Hoe dit middel heeft geholpenblijkt Uit het feitdat er in eene week in de beide gemeente te zamen ruim 20,000 muizen zijn gevangen en gedood. De vraagof het mogelijk is roode klaver in den herfs^ met uitzicht op goed gevolg, uit te zaaijen, is reeds sedert lang zoodanig beantwoord, dat het onder zekere omstandig heden doelmatiger zal zijnde klaver in den herfst dan in het voorjaar te zaaijen. Voornamelijk in streken met drooge vele nachtvorst hebbende voorjarenis bet aan te bevelen, om het klaverzaad reeds in den herfst na de bestelling van het winterkoren, daaronder te zaaijen. Vochtig weder namelijk is voor het krachtig gedijen der klaver, alsmede voor de gras- zaden van groot belang; in den herfst kan dan zulks in ge- noemde streken eerder verwacht worden dan in het voorjaar, waar het echter tevens wenschelijk is, dat bij herfstzaden de planten zich krachtig outwikkeld hebben en met bare wortels reeds diep in den grond ingedrongen zijn alvorens de winter invalt, is, zoo mogelijk eene vroegtijdige zaaijing aan te be velen. Hoe vroeger het klaverzaad op het land kan gebracht worden, zooveel te zekerder is men voor den aanslag; onder sommige orastandigheden kan dit reeds op het einde van Augustus geschieden. Zeker landbouwer zegt daarvan het vol gende Terstond na den oogst van het koren ploeg ik het land, waarop de klaver mislukt is, dun om, of bewerk het over dwars en over langs met den cultivator, eg het licht en zaai de klaverwaarna het weder dun geegd en gerold wordt. Bij vochtig weder komt het zaad scbielijk opzoodat weldra de jonge plantjes het land bedekken. Ook op die klaverlanden, waar de stand gebrekkig is, handelt men met goed gevolg op soortgelijke wijze. Men zaait dan reeds midden of einde Augustus, en volgens mededeelingeo zouden de strengste winters de nieuwe klaver niet geschaad hebben. Ook het uitzaaijen in den herfst van witte klaver heeft hier en daar plaats, en kan daar, waar eene herzaaijing noodig is, gemengd met roode klaver, wel aanbevolen worden. Prof. Jul. Ktihn in Halle zegt over de herfstbestelling van witte klaver, vermengd met graszaden: Raygras en Thimothe- gras verdragen het uitzaaijen in den herfst tegelijk met het winterkoren zeer goedzoo als ik dat bij ondervinding kan aanbevelen. Aan te raden is, om het zaad zoo vroegtijdig als de omstandigheden bet toelaten, in het land te brengen, en dus die rogge, waarin in den herfst klaver zal gezaaid worden het eerst te besteilen. In elk geval moet het inzaaijen van gras- en klaversoorlen zoo mogelijk nog in September geschiedenwanneer men zeker zijn wil dat ze door den winter komen. Bij het volgen van dezen regel is mij nooit het geval voorgekomen, dat de jonge zaden van de winter- koude geleden hadden, en mogt dit dan bij nitzondering in buitengewoon strenge winters gebeurenzoo blijft in dat geval eene herzaaijing in het voorjaar altijd nog open. Alsdan is in het allerongunstigste en zeer zelden voorkomend geval dubbel zaaizaad noodig, en staat dit in geen verhouding bij de regelmatige zekerheid van een goeden stand. Voor de herfstzaaijing pleit ook nog de omstandigheid, dat de jonge klaver- en grasplanten bij den oogst der rogge, ongelijk krachtiger zijn ontwikkeld dan bij de voorjaarszaaien dat zij daarom nog in hetzelfde jaar eene goede weide leveren. Wordt dit dan niet al te vroeg na den oogst beslagen en niet al te lang in den laten herfst voortgezetdan zal dit voor het volgende jaar eerder de weide voor- dan nadeelig wezen. De voordeelen die gemengde zaden van klaver en gras opleveren zijn van zooveel belang, dat men zich verwonderen moet, dat het niet veel meer gedaan wordt. Ook het zoo verschil- lende bewortelingsvermogen van klaver en gras, kan hier in aanmerking komen; want terwijl de klaver hare wortelen diep den ondergrond inzendt, blijven de graswortels meer in den bovengrond. Daardoor worden de in den grond aanwezige voederstoffen door een mengsel gelijkmatiger verbruikt dan door dene plantensoort. Hieruit volgt, dat men zelfs roode klaver in een grasmengsel nog met goed gevolg op die gron- den kan verbcfuwendie voor klaver alleen te licht zijn. Het mengsel van gras en klaver geeft een hooger en zekerder op- brengst en een beter nawas voor de tweede snede of in plaats daarvan als de weide. Daarbij komt eindelijk ook nog de betere hoedanigheid van het voeder. Door den grooteren rijkdom der grassen aan stikstofvrije voedingsmiddelen wordt de verhouding der voedselstoffen in het voeder eene doelma- tigere, afgezien nog, dat de dieren een mengsel veel liever nemendan ongemengd. Bij de zaaijing moet nog aangemerkt worden, dat de klaverzaden na het inbrengen onder het koren met een lichte eg moeten worden ondergebragtin vele ge vallen is ook alleen het rollen voldoende. B. Z. M. de Koning heeft het landgoed „Grunsfoort"onder Renkum gelegen aangekocht. Het zal niet den naam dragen Welhelmina-oordmaar van „Oranje-Nassau' Z. M. de Koning heeft benoemd: 1°. tot Minister van Financienmr. C. Th. baron van Lijnden van Sandenburg onder toekenning van eervol ontslag als Minister van Buiten- landscbe Zakenonder dankbetuiging voor de vele gewichtige diensten als zoodanig aan den Koning en den lande bewezen 2°. tot Minister van Buitenlandsche zaken, den heer jhr. mr. W. F. Rochussen H.Dz.buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister te Berlijn. De landbouwer Matthias Czerni te Nakasava (comitaat Toronte), Hongarije, zal eerstdaags zijn diamanten bruiloft vieren. De man is 90, de vrouw 86 jaren oudhun 70 jarige echt is volgens de Hongaarsche bladen met 34 zegge vier-en-dertig kinderen, gezegend die nog verwonderlijker alien nog in leven zijn en zich in goede gezondheid verheugen hun oudste zoon is 66 jaren oud. Alle uitvindingen van den nieuweren tijd worden overtroffen door de zelfmoord-machinedie in het laatste nommer der Weekly-Chronicle volgenderwijze wordt aaugekondigd„Na rustelooze moeite en aanhoudehden ijver is het mij gelukt een machine te vervaardigendie haars gelijke niet heeft in het overbrengen naar betere gewesten. Zij bestaat uit een eleganten fauteuil met hooge rug en zijleuningen, waarin buizen van verschillende grootte zijn aangebracht. Door een buitengewoon vindingrqke constructie ontspringt uit de kleinste dezer buizen

Weekblad van Haarlemmermeer | 1881 | | pagina 2