- 146 - VIII. De Voorzitter deelt mede, dat zichniettegenstaande de herhaalde oproepingengeene sollicitanten hebben aange- meld voor de betrekking van onderwijzeres aan School n°. 1 weshalve Burgemeester en Wethouders voorstellen om voor die School te benoemen een onderwijzer. Overeenkomstig dit voor stel wordt besloten. IX. De Burgemeester deelt mede, dat Burgemeester en Wethouders hebben doen opnemen de herstellingen die noodig zijn aan de onderwijzerswoning n°. 9; dat de kosten daarvan bedragen zullen 179, en dat bij de Commissie voor de Gemeentewerken geene bedenkingen tegen de uitvoering dier herstellingen bestaan. De Voorzitter stelt daarom voor tot het doen verrigten dier werken te besluiten. Ook dienovereenkomstig wordt besloten. De Vergadering is daarna opgeheven. Texel14 Sept. De tentoonstelling van vee van wege de afdeeling Landbouw-Texel in het Park was nog al goed be- zet. Schoone exemplaren waren daar aanwezig. Het bezoek was niet groot; minder, veel minder dan voor 2 jaren, ver- moedelijk wegens het ongunstige weder. Z. M. de Koning heeft ter herinnering aan H. D. bezoek aan de Landbouw-kolonie Ned. Meitray, een fraai landbouw- werktuig aan deze inrigting ten geschenke aangeboden. De medaille voor de bekroonden op de Leeuwarder ten toonstelling vertoont aan de voorzijde een vrouwenbeeld, met de rechterhand op een ploeg rustende; in de linkerhand houdt zij een lauwerkrans. Aan hare voeten liggen bloemeneen kamrad, een bijenkorf en een schoof korenaren. De keerzijde draagt een lauwerkrans met het omschrift: „Nationale wed- strijd 1881." De uitreiking van dit onderscheidingsteeken zal vermoedelijk 1 Oct. geschieden. Omtrent de werkzaamheden aan den Lekdijk vernemen wij dat de werken, niettegenstaande het slechte weer, zoo snel vorderen, dat alles ruim 2 maanden voor den bepaalden tijd gereed komt; van zakken is niets te bemerken. In het tijdperk van 7 Augustus tot 3 September jl. zijn geene ambtsbericbten omtrent het voorkomen van longziekte onder het rundvee ingekomen. In het daaraan voorafgaand tijdvak van vier weken waren evenmin gevallen dier ziekte bekend geworden. Volgens een opgave in de Deutsche Heereszeitung telt Frank- rijk aan paarden boven de 4 jaar oud 87,211 ruinen en 1,275,800 merries. Voor het landbouwbedrijf worden 1,500,000 paarden gebruikt, van welke er 400,000 geschikt zijn voor militaire doeleinden. Het aantal der overige voor den mili- tairen dienst geschikte paarden bedraagt 90,000. Bij een mobilisatie heeft het leger 140,000 tot 146,000 paarden noo dig. Voor bespanningen bij den trein zullen ook muilezels gebezigd worden, waarvan het land er 299,100 bezit. Dit jaar komt in Rusland onder de rogge buitengewoon veel moederkoren voor. Men spreekt in Rusland van veront- reinigingen tot 10 pet. toeBy den uitvoer van rogge uit Rusland ook naar ons land, dreigt van dien kant dus ook voor ons een gevaardat van zeer ernstigen aard is. Toezigt is dus noodig. Uit het Kampereiland is aan de Prov. Gron. Ct. het vol- gende geschreven: „Is over 't algeraeen de oogst in Europa gunstig te uoemen, de eilanderboer deelt in dien gunstigen toestand. De opbrengst van het hooi is meer dan voldoende de kwaliteit uitmuntenden de prys (22 a 23 gulden per duizend halve k.g.) ver boven de gewone markt. Geen won der dan ookdat de pachters hunne klaagtoonen minder hnog verheffen dan gewoonlijk en aan iederen nieuwsgierige naar hunne belangen verzekeren, dat het van 't jaar nog al „schikt als n.l. de pacht maar zoo hoog niet was." Zonder dit laatste voorbehoud is hun alle roem een gruwel.- In het jongste nummer van het Maandtdad der Holland- sche Maatschappy van Landbouw, komt een „Ingezonden stuk" van den heer Jacob Boeke uit Groningen voor, dat met het oog op den ook hier te lande bestaanden boterhan- del, voor ons zijne beteekenis heeft. Het stuk is getiteld: „invloed der kunstboter op den Ne- derlandschen boterhandel" en Bevat een oordeel van Prof. Segelcke te Kopenhagen over bovengenoemd kunstproduct. De Deensche professor schrijft aan zijn Groningschen vriend: „het gaat bij ons in Denemarken met den landbouw vrij wel maar wij zijn in het geheel niet ingenomen met al die kunst boter die gij in Nederland produceert. Het schaadt den boterhandel, doordien het de menschen van het eten van boter afschrikt, nit vrees van talk op tafel te krijgen. Na- tuurlijk zal de Nederlandsche handelaar er het meest door lydenmaar op den duur zullen wij er alien schade door hebben." In eeDe den 15 September in Artis te Amsterdam onder presidium van den heer Wafelbakker, gehouden vergadering van de afdeeling Amsterdam der Hollandsche Maalschappij van Landbouwzijn de punten van beschrijving voor de aanstaande algemeene vergadering den 3 October te Schagen te houden, besproken. Besloten werd een voorstel van de afdeeling Wormerveer te ondersteuneDom al de drukwerken der Maatschappij publiek aan te bestedenwaarvan eene belaDgrijke bezniniging wordt verwacht, om ook daardoor de telken jare nadeelige saldo's der rekening te doen verdwijnen. Een voorstel van dezelfde afdeeling met hetzelfde doel om de tentoonstellingen niet ieder jaarmaar om de twee of drie jaar te houden, zal mede ondersteund worden, en voorts aan de prudentie van den afgevaardigde overlaten omnaar gelang van omstandigheden, als nl. het hoofdbestuur er zich niet tegen verzette ondersteunen een voorstel van de afdee ling LFassenaer c. a.om aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een adres van dankbetuiging te rigten voor de krachtige maatregelen genomen tot beteugeling der longziekte. Als plaats voor de volgende vergadering zal de afdeeling 's Gravenhage aanbeveleuen als lid van 't Hoofdbestuur voorstellen mr. W. van der Vliet te Amsterdam. Tot afgevaardigden voor de algemeene vergadering werden gekozende heeren N. Wafelbakker, Hooft en Zillesen. Omtrent den „Hamster" deelt de Asser Ct. het volgende mede De kleur van het haar van het dier is rosachtig grijs van boven, zwart van onder, met drie groote vlekken op de zijden de voeten zijn wit, en de keel en de borst vertoonen ieder een witte vlek. Het dier heeft ter zijde van iedere kaak eene zeer groote wangzak, die meer dan een deciliter zaden kunnen bevatten het heeft vier vingers en een beginsel van duim aan de voorpooten en vijf vin- gers aan de achterpooten zijne nagels zijn sterk de staart is kort en ruig. De hamster bewoont geheel het noorden van Europa en Azie, leeft afgezonderd in de bebouwdc velden en steppen van Zuidelijk Rusland en van Siberie. Daar hij sterk vermenigvuldigt (het wijfje werpt 2 a 3 maal 's jaars 5 a 6 jongen), vooral in jaren, die voor zijne voortgang gunstig zijn, en een geheele verwoesting onder het graan kan aanrichten, is men reeds vroeger in enkele streken van Duitschland genoodzaakt geweest om premicn uit te loven voor zijn verdelging. Zoo zouden in het jaar 1621 in de omstreken van Gotha ongeveer 54400 hamsters gevangen zijn. Hij vermijdt vochtige en al te zandige streken, daar hij bij het maken zijner woning te veel last zoude ondervinden. Om zijne woning te maken begint hij een schuinen gang te graven, die naarmate van den leeftijd meer of minder diep is. Hieruit moeten alle voor zijne woning overtol- lige stoffen worden naar buiten gebracht, waardoor een kleine hoop aarde ontstaat, die in weerwil van alle maatregelen welke hij neemt om zijn verblijf te verbergen, aanleiding geven om hem te vinden. Bedoelde schuine gang loopt uit in de eerste voorraadschuur, die steeds een bolvormige gedaante tieeft van 8 a 10 duim in doorsnede. Nagenoeg loodrecht van uit deze voorraadplaats gaat een gang naar de oppervlakte van den grond, en dit is de gewone uitgang van de woning. Gedurende de wintermaanden houdt het dier hierin verblijf, zonder in een winterslaap te geraken. Natuurlijk moet voor dien tijd voor mondbehoeften gezorgd worden en is het dan ook geen zeldzaamheid, dat soms in het hoi van een hamster een half hectoliter koorn gevonden wordt. Al die voorraad kan niet in die eene provisiekamer worden geborgen, waarom hij dan ook op een afstand van een of twee voet van den loodrechten ingang bijzondere holen graaft in den vorm van een gewelf, waarin hij zooveel bergt als voor den winter noodig is, in dier voege, dat, zoodra de eene voorraadschuur gevuld is, eene nieuwe gegraven wordt om opnieuw te vullen. Natuurlijk dat de hamster, die in den herfst mager zijne winterkwartieren gaat betrekken, in het voorjaar behoorlijk gemest weder voor den dag komt. Gewoonlijk ein- digt hij het verzamelen van den voorraad in het laatst van Augustus, wanneer het dan ook de geschikte tijd is om hem op te zoeken en te dooden en zich van zijn bont, dat zeer gezocht is, meester te maken. De hamster is, in weerwil van het verstand, dat hij ontwik- kelt bij het opdoen van zijn voorraad, een dom dier en zelfs, al is bij nog zoo tarn in opgesioten staat, onbekwaam om den persoon te leeren keunen, van wien hij dagelijks zijn voedsel ont- vangt. Bovendien is het dier behebt met eene vraatzuchtigheid en woestheid, die te opmerkelijker is, daar het geene behoefte, maar een aangeboren boosaardigheid schijnt te zijn. Het wijfje bewoont nooit met het mannetje e5n hoi. Indien de eene hamster door toe- val in het hoi van een ander verdwaalt, wordt hij terstond gegre- pen, gesmoord en verslonden. Het wijfje spaart zelfs haar mannetje niet, indien hij niet zorgt, dat hij zich terstond na de paring verwijdert. Als het een slechf? jaar is voor het opdoen van voor raad, voeren deze dieren een hevigen verdelgingsoorlog onderling en eindigen met elkander wederkeerig te vernielen. Dit hebben zij nochtans met de muizen en ratten gemeen, waarmede zij dan ook in zeer vele opzichten overeenkomen. Tengevolge het treurig verlies, dat het Vaderland heeft ge- troffeu, door het overlijden van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Frederik der Nederlanden, heeft het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, in zijne Vergadering van 10 September besloten, de Algemeene Tentoonstelling te Schagen eene week later te houden. Dientengevolge is nu bepaald: Maandag 3 October, voor 's middags 12 uur. Ontvaugst wintertarwe Nos. 6068 van 't programma. Dingsdag 4 October, voor 's middags 12 uur. Ontvangst akkerbouw-voortbrengselenhoutteelt en werktuigen. Woensdag 5 October, voor 's middags 12 uur. Ontvangst tuinbouw, bloemkweekerij en zuivel. Donderdag 6 October. Beoordeeling der voortbrengselen en werktuigen. Vrijdag 7 October, voor 's morgens 10 uur. Ontvangst tafelbloemstukken en bouquetten. Ontvangst hengstcn, stieren en melkkoeijen, bedoeld bij Nos. 28 en 29 van 't programma. Opening der tentoonstelling 's middags 12 uur. Zaterdag 8 October, voor 's morgens 8 uur. Ontvangst van vee en pluimgedierte. Opening der tentoonstelling 's morgens 10 uur. Poslduivenvlucht 's namiddags 1 uur. Sectie vergadering in de Landbouw-Societeit „Ceres" 's na middags ten 2 uur. Bespreking der middelen, opdat de miliciens niet in den oogsttijd worden opgeroepen enz. Sectie vergadering des avonds ten 7 uur. Over de beste middelen om landbouw-onderwijs ook voor vrouwen toegauke- lijk te maken. In te leiden door den heer Mr. J. P. Amersfoordt. Zondag 9 October, 's middags 12 uur. Opening der ten toonstelling. Maandag 10 October, 's morgens 10 uur. Opening der tentoonstelling. Algemeene vergadering in de Landbouw-Societeit „Ceres" ten 12 uur. Gemeenschappelijke maaltijd in het hotel „Broersma" ten 5 uur. Dingsdag 11 October, 's morgens 10 uur. Opening der tentoonstelling. Publieke verkoop der met de le prijzen bekroonde tarwe, geleverd naar aanleiding der bepalingen van 't programma, ten 11 uur. Sluiting der tentoonstelling ten 4 uur. De aangifte van inzending kan alsnog plaats hebben, uiter- lijk tot en met den 17 dezer, aan den Secretaris der Maat schappij te Loosduinen. diende begrooting is in inkomsten en uitgaven beraamd op het bagatel van f 11,066,456.101. De vrouw van een varkenskoopman te Zwolle heeft zooveel jenever gebruikt, dat zij daarin is gestikt. Men vond haar dood op haar bed liggen. Te Stoppeldijk is een welgestelde57-jarige landbouwerdie in een kroeg in beschonken toestand twist had gekregen met andere drinkebroers zoo mishandeld dat hij dien ten gevolge overleden is. Een jonge damedie gebruik wenschte te maken van een »aapje," om te Amsterdam van den Haarlemmerdijk naar de P. C. Hooft- straat te komenwerd in dat voornemen teleurgesteldomdat het portier te «naauw" was. Dat die jonge dame niet tot de mageren behoortlaat zich denken. Als eene groote zeldzaamheid deelt de »Achener Zeitung" mede, dat laatstleden Vrijdag te Aken gehuwd is eene weduweoud zeventien jaar. Blijkens een telegram uit Bernis bij Elmin het kanton Glariseene bergstorting ontstaanwaardoor dertig huizen be- dolven werden en tweehonderd menschen het leven verloren. 't Moet er op dit oogenblik in Peru allertreurigst uitzien overal regeeringloosheid. In Lima alleen heerscht nog een zweem van orde dank zij de tegenwoordigheid der Chileensche troepen maar niemand is er toch zeker van zijn leven of van zijn geld. Er loopen meer roovers dan eerlijke menschen door de straten. Een kruitfabriek te Marguetta in Michigan isvolgens een telegram uit New-Yorkin de lucht gesprongen. Elf personen kwamen bij dit ongeval om het leven. Hunne lijken heeft men slechts verminkt en onkenbaar wedergevonden. In een stoomzaagmolen bij Riga is 27 Aug. brand uitgebroken die zoo snel toenam dat binnen weinige uren de geheele fabriek en 100 arbeiderswoningen in den omtrek een prooi der vlammen werden. De schade bedraagt meer dan een millioen roebels en 250 arbeiders zijn van dak beroofd. Volgens een gerucht zijn de Amerikaansche generaal Carr7 officieren en 110 soldaten door de Apacha-Indianen van Nienw- Mexico vermoord. Voor eenigen tijd nam de directie der tramweg-maatschappij te Bucharest proeven om in plaats van paarden o s s e n voor de trams te gehruiken. Nu meldt men uit Bucharest, dat die dieren zoo uitstekend voor de trams bevallen dat weldra alle paarden afgeschaft en alleen ossen voor de wagens zullen worden gebruikt. In eene diamantslijperij op de Rozengracht te Amsterdam heeft een droevig ongeluk plaats gevonden. Een 16-jarige knaapdaar werkzaara is met zijn kleederen vastgeraakt aan een vliegwiel medegesleurd en herhaaldelijk rondgedraaid alvorens men de ma chine kon doen stilstaan. Het ligchaam was op verschillende plaat- sen gebrokentoen men den ongelukkige opaam om naar het Gasthuis te worden vervoerd. Op het eiland Marken gaan kleine jongens en meisjes gekleed in dezelfde drachtde jongens loopen er in iangen rok en dragen als de meisjes een bont mutsje op het hoofd. In dat mutsje zit echter het onderscheidingsteeken. Bij de jongens is op de kruin van het hoofd een rood lapje van andere kleur ingenaaiddat bij de meisjes ontbreekt. Wie dus een kind tegen komtmoet het noodzakelijk omdraaijen zijn achterhoofd bekijken en zal zich dan nimmer vergissen tusschen Piet en zijn zusje. In de telephonzaal van de Parijsche electriciteits-tentoonstelling zou een boer een stuk van een drama hooren dat in het *Ambigu" werd opgevoerd. Toen men hem vroegwat hij had gehoord antwoordde hijNiets anders dan een en dezelfde acteurdie elk oogenblik riep »Orgeade, limonade bier!" De arme man had het juist getroffen dat er pauze was De //Deutsche Ztg." verneemt uit Briinn dat het verleden Zon dag bij de groote processie naar Hostein bij Bistritz plotseling begon te regenen. Alles drong toen in de kapel aldaar, doch zoo onstuimig, dat in het gedrang drie vrouwen en een aankomende knaap het leven verloren. Te Chepstone (in Engeland) is eene oude vrouw wier man reeds langdurig ziek was en van den arme ondersteund werdveroor- deeld tot eene maand harde gevangeniswegens het stelen van twee eieren, ter waarde van een dubheltje De rechters ver- telden haar dat er vier maanden op stond maar aangezien op haar vorig leven nooit eene aanmerking was gemaaktzou men dit als verzachtende omstandigheden in aanmerking nemen en 't met de strenge wet op een accoordje gooijen. De mannen van de wet konden zeker met andersmaar dergelijke barmhartigheden blijven nog wreed genoegen de naam van den eigenaar-aanklager die tot de veroordeeling aanleiding gafmocht wel op eene schand- kolom voor de nakomelingschap worden gebeiteld. 't Oude mensch had slechts twee eiertjes een aubbeltje nauwelijks in marktwaarde weggekaaptom haren zieken man te versterken Uit New-York is van Donderdag 11. gemeld Gisteren was het nog heeter dan eergisteren. In de stad teekende de thermometer 1001in de laatste tien jaren het hoogste punt. Er waren veertig gevallen vau zonnesteek. Uit onderscheidene oorden wordt van ondragelijke hitte gemeld. Te Washington was 't het heetst van alien. Daar bereikte de thermometer 104J. Heden morgen waait er een koel windjeen uit het noord-westen wordt de nadering van een kouden windstroom gemeldIn de Black HellsDakota was een geweldige sneeuwstorm op Maandag en Dingsdagen in het noordwesten teekende de thermometer 50. De door het Gemeentebestuur van Amsterdam voor 1882 inge- Koning Kalakaua heeft nu kennis gemaakt met al de vruchten der nieuwere beschavingtot een spoorwegongelnk toe. Op ziju reis naar Madrid ontspoorde de trem waarin hij zich bevond maar zonder dat er iets beschadigde. De Koning stelde veel belang in het gevalliet zich alle bijzonderheden mededeelenen vroeg of er in Spanje dikwijls spoorwegongelukken voorkwamen. »Slechts bij uitzondcring, antwoordde de beambte en ditmaal ter eere van Uwe Majesteit." »Zoo", zei Kalakaua gevat»dan reis ik op den terugweg incognito." Een goochlaarergens in ons land Plaatste eens een knaapje in een mand En sprak toen Hocus Pocus Pas Waarna het kind verdwenen was. »Da's mooida's deksels mooimijnheer Riep luid een boer»jaop mijn eer 'tis prachtig maar zijt ge ook gezind Om 't met mijn vrouw te doenmijn vrind Zeg maar hoeveel gij hebben moet Als g'haar voor goed verdwijnen doet." De Oostenrijksche hardlooper Dibbels heeft zich te's Gravenhage met zijn eigen paard in vlugheid gemeten. Hij had zich voorge- steld het Malieveld in twee uren twintig malen rond te loopen en alzoo een afstand van veertig mijlen zonder rusten af te leggen. Met glans heeft hij daaraan voldaan nog binnen den tijd was hij fcreed. Terwijl zijn paard van tijd tot tijd moest rustenliep iibbels maar altijd voortja maakte zelfs somtijds nog cirkeltjes om een glas bier te nuttigen of een sigaar aan te stekeu. Bij tus-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1881 | | pagina 2