- 158 - BURGERLIJKE STAND. Aangegeren ran 28 Sept.4 October 1881. De post voor renten van Geldleeningen is berekend als volgt: Leening A". 1870, per resto groot /ll,000a 5 pet., voor 12 maanden 550 Leening A°. 1872, per resto groot 11,000, a 5 pet., le zes maanden f 275 en van /8000, 2ezesmaanden 200; Leening A°. 1877, per resto groot /7000, a pet., voor 12 maanden f 315 Leening A0. 1878, per resto groot/15,000, a4J pet., lezes maanden 337.50, en van /14,500, 2e zes maanden J 326.25; Leening A°. 1879, per resto groot /31,000, a 41 pet., voor 12 maanden f 1395 te zamen f 3398.75. Renten eener in 1882 vermoedelijk te sluiten tijdelijke Geldleening ad /8000 ongeveer 100alzoo geheel f 3498.75, of f 270 minder dan het vorig jaar. De post Aflossing van Geldleeningen is berekend als volgtden 1 Ja nuary 1882 moet worden afgelost1 Aandeel in de Leening van 1870 a f 1000, 1 dito in de Leening van 1877 4 500, en op 1 Julij 1882 1 Aandeel in de Leening van 1872 a f 500 en 1 dito in de Leening van 1878 a f 500, te zamen 2500. Voorts wenscht men tot aflossing van schuld te bestemmen de opbrengst der in 1880 verkochte Eigendommen, ad /2065.20, waarvoor af te lessen: Leening 1872 5 Aandeelen van f 500 f 2500en naardien de Leening van 1866 vroeger is afgelost dan aanvankelijk was bepaald en de aflos sing der andere leeningen was bepaald in verband met die van 1866, zoo is het billijk dat het bedrag, dat anders op de Leening van 1866 inoest worden afgelost, nu strekke tot aflossing eener volgende leening. Daarom wenscht men met het einde van 1882 af te lossen op de leening van 1870 2 Aandeelen ad /1000, dus f 2000, alzoo te zamen f 7000. Zoo als reeds onder de Ontvangsten is aangemerkt, zal in 1882 vermoe delijk weder noodzakelijk zijn het aangaan eener tijdelijke geldleening tot voorziening in de behoefte aan kasgelden. Voor de weder terugbetaling dier som wordt /8000 uitgetrokken. Zooals reeds bij de Ontvangsten is gezegd, loopt de overeenkomst met het Rijk omtrent het Post- en Telegraafkantoor af den 16 Februari 1882. Volgens het bestaande contract moet in 1882 nog betaald worden 11 inaand huur aan den eigenaar C. Rikaart, bedragende tegen /356 per jaar f 44.50. Daarbij komt de door de Gemeente te betalen vergoeding voor de instandhouding van het kantoor, voor 11 maand, ongeveer/25, te zamen f 69.50, of /455.50 minder dan in het vorig jaar. De post voor Onvoorziene liitgaven is voor 1882 f 4224.65 hooger dan over 1881. De redenen daarvan zijn de volgenden In 1882 zal het noodig zijn oin voor sommige Scholen buitengewone uitgaven te doen voor het maken van afscheidingen, veranderingen enz. Ook zal het nood zakelijk zijn om het onderwijzend personeel aan sommige scholen bijv. aan de scholen nr. 1, 3, 5, 6, 9, 10 en 11, te vermeerderen. Dat zijn zaken waarvoor geene geldleeningen kunnen worden gedaanomdat zij of van te kleinen omvang zijn, of gewone uitgaven betreffen, waarvoor geen geld mag geleend worden. Om dus die uitgaven te kunnen bestrij- den, behoort er bij dezen post op te worden gerekendten einde de gel- den dan later te kunnen overschrijven op de daartoe betrekkelijke Begroo- tingsposten. Bij de Onvoorziene Uitgaven zijn aangewezeu de postenwaaropnaar aanleiding van Art. 215 der Gemeentewct, door den Raad af- en over- schrijving zal kunnen worden verleend. Indien de hieronder vermelde personen zich in deze ge meente mogten ophouden, worden zij in hun belang aange- inaand zich ter Secretarie aan te melden voor de inschryving in het Bevolking-Register Klaas Huibersgekomen van Wognum. Cornelisje RedekerAlphen. Oatharina de Koning, I Wed. van Kouteren,!Rotterdam. Johannes de Jong,Oudenbosch. Theresia Gedaan,Barneveld. Sijbrecht de Waard,Sloten. Leendert Hokke,Zaandam. GEBOREN Johannes, zoon van J. Schonhage en M. E. Slui- ter. Johannes, zoon van J. Noordermeer en G. Boon. Lu- bertns, zoon van G. van Loon en A. Duivenvoorden. Maria, dochter van M. Lippens en M. van Roozendaal. Pieter, zoon van P. Postma en S. Boersma. Leonard Gerardus. zoon van D. Eggink en A. J. Tibboel. Adriana Elisabeth, dochter van J. A. Boeser en A. van Krimpen. Gerrit, zoon van G. Siebe- jing en J. Hessels. Josina, dochter van J. W. Schaap en M. Biskantel. Hendrik Leendert, zoon van H. Zevenhuizen en A. Bras. Maria, dochter van G. W. van Driel en A. de Waal. Johannes, zoon van B. van Kommer en M. van Eden. Johanna Maaike, dochter van C. Nouwen en C. C. Thur. Hendrik Jacobus, zoon van J. J. Yerhagen cn K. den Blanken. Guurtje Catharina, dochter van J. Kool en A. Camfferman. LEYENLOOS GEBOREN 1 Kind van M. Hersman en B. C. Doellage. OYERLEDEN Catharina, oud 5 weken, dochter van D. Krom en G. Groot. Catharina Johanna, oud 11 maanden, dochter van II. Bakker en J. Op den Kelder. Erans, oud 2 jaar, zoon van T. v. d. Maas en C. Kievit. Wilhelmina, oud 20 jaar, dochter van J. Tol en W. Molenaar. ONDERTROUWD: P. Rosenbrand met M. Stokbof. A. v. d. Bos met C. v. d. Vlugt. M. Dansen met K. van Keu- len (wed.) GEHUWD; geene. Verslag van het verhandelde in de Iluishoudelijke Ver- gadering van de Vereeniging Concordia, op Vrydag 30 Sept. 1881, te Hoofddorp. Tegenwoordig waren 18 leden. Door afwezigheid van den heer Bullman, wordt het voor- zitterschap door den heer T. Pointer waargenomen. 1. Tot nieuwe leden worden aangenomeu de heeren Vink, Okhuizen, van der Laan en Schiphorst. 2. De door den Pennir.gmeester overgelegde rekening be- tlraagt in omvang 222. De uitgaven waaronder is begrepen het tekort van de vorige rekening ad 57.26J/a, bedragen 226.81. Nadeelig saldo f 4.81 3. Wordt mededeeling gedaan van het verslag der boekerij. 4. Om in den aanstaauden winter, in het lokaal van Slikker, te vergaderen. 5. Tot leden van het bestuur worden benoemdals president, de heer H. P. Bultmanals vice-president, heer H. C. R. Folmer; als penningmeesterC. M. Sagt; als secretnris, J. A. Pijnappel. Leden: de heeren T. Folmer en D. Eggink. 6. Een voorstel, om het reglement aan de tegenwoordig zijnde leden te doen voorlezenwordt bij stemming verworpen. Daarop wordt de vergadering gesloten. Den 1 Oct, omstreeks 12 uur 's middags, ontstond brand te Hoofddorp in een schelft ongedorschen haver, toebeboo- rettde aan de Wed. Gootjes. Gelukkig had de brand geen verderen voortganghoewel er nog een schelft bij stond en er een mestvaalt tegen aan lag. De spuit stond gereed om» zoo noodig, dadelijk in gebruik te worden gesteld. De schelft was tegen brandschade verzekerd iu de Oud- Karspelsche Maatschappij. Te Halfweg Haarlem is twist ontstaan tusschen eenige polderwerkerswaarbij het zoo hevig toeging, dat een van hen aan het voorhoofd vreeselijk is verwond, doordien hem met een uit den grond gerukten paal een slag was toege- bragt. Men vreest voor zijn leven. De dader is naar het liuis van arrest te Haarlem overgebragt. Weesp, 5 Oct. Op de heden alhier gehouden najaars- paardenmarktwelke door fraai weder werd begunsligd, waren aangebragt 930 stuks waaronder 180 ponny's; de markt was zeer druk bezocht en er werden booge prijzen besteed. Schagen, 4 Oct. De algaroeene tentoonstelling der Hol- landsche Maatschappij van Landbouwwelke hier van 7 tot 11 October zal gehouden worden, belooft veel. De talrijke inzendingen op 't gebied van landbouw en veeteelt, tuinbouw en warmoezerij geven nu reeds aan het terrein een schoon uitzicht. Zwolle. De laatsle alhier gehouden groote najaars- of St.-Michaels-paardenmarkt was bezet met circa 1400 stuks paarden van allerlei soort. Vele vreemde kooplieden waren aanwezig. Deze markt kenmerkt zich in den regel door aankoop van veulens. Het getal dezer soort bedroeg ruirn 400 stuks. Bij vrij goeden handel werd besteed voor: werk- paarden le soort 450 a 500, 2e soort 350 a 425, 3e soort 275 a 325; enters of 2jarige fokpaarden golden 250 a 350; veulens /85 a /150; ponny's /80 a 225; voor de slachtbank /30 a 70. Het weer schijnt, meldt men aan de L. Ct., zich tot een Sint-Michaels-zomertje gestemd te hebbenhet mag dan ook wel na zooveel droevig weer. AL het waar was dat de kort- stondige zomer nu nog eenige vergoeding gaf, menigeen zou er voordeel van hebben. Misschien komt er dan van de druiven ook nog wat terecht, die zooveel zou hebben moe- ten ontberen. De polders, die door molens bediend wor den, zijn zooveel meer ten achteren bij die, welke van een stoomgemaal zyn voorzien. Voor de eerste is er geen wind genoeg geweest, zoodat zij nog vrij ruim in het water zilten, terwijl het stoomgemaal daarvan de andere heeft verlost. Zoo heeft o. a. de Haarlemmermeer geen overtollig water meer. Rijnland heeft in acht dagen, ook geholpen door een gunsti- gen wind, het water naar zee gejaagd. De boezem daalde bij het uur. Op eene in de vorige week te Islington (Londen) gehouden vee- en zuiveltentoonstellingmet 2700 inzendingen, waar 18,000 aan prijzen in geld, een aantal medailles en vier zilveren bekeis werden uitgereiktwa9 de Nederlandsche zui- velbereiding zoo goed als niet vertegenwoordigd. Van vee, Edammer en Goudsche kaas was niets ingezondenvan versche boter voud men een en van inlegboter twee inzen dingen uit Nederlnnd. Deze twee laatsten kregen een tweedeu en een derden prijs, terwijl een Engelschman den eersten prijs behaalde. Tegen rupsen in ooftboomen bestaatvolgens den Garten- und BLumenfreundgeen beter middel dan chloorkalk. Men neemt daarvan '/2 kilogr., vermengt daaronder J/4 kilogr. vet en vormt daarvan rollen, die men met werk omwikkelt en rondoin of aan den boomstam bindt. De rupsen, op de takkenvallen door den reuk daarvan naar beneden en van onderen af kruipen er geen meer langs den stam op. Zelfs vlinders vermijden de op dergelijke wijze beschermde boomen, naar men beweert. Een van de nieuwste takken van nijverheid welke wij aan het vindingrijk vernuft der 19de eeuw te danken hebben, is de meer op den voorgrond tredende brandnetel-industrie. Vroegerevenals a9Schepoesterverschoptis de onaanzien- lijke brandnetel plotseling een plant van gewicht geworden, toen men de kun9t vond om uit haar vezels zoowel dikke kabel- touwen als de fijnste kant te vervaardigen. Reeds in vroeger eeuwen trok die plant de aandacht der industrieelen door de taaiheidden glaus en de wonderlijke fijnheid harer vezels. Men beproefde ze op allerlei wijze te bewerkenmaar al die pogingen leden schipbreuk door de groote bezwaren die aan het spinnen verbonden waren. Alleen meent men, dat de Chineezen de kunst reeds langen tijd verstaan hebben. Zij maakten er papier, touw en fijnere stoffen van, maar in Europa bleef de zaak rustentot het eindelijk den Engelschen en voor korten tijd ook den Duitschers gelukte, de verachte brandnetel zoo te praepareren en te spinnendat zij een zijdeachtig, glanzend en bijzonder sterk garen opleverde. De oogst moet plaats hebben zoodra de brandnetels begin- nen te bloeijenomdat dan de vezels nog fijn en buigzaam zijn. Men snijdt ze vlak boven den wortel af, bij voorkeur in de vroegte, wanneer de dauw er nog op ligt, want dan zijn de haartjes nog vochtig en kwetsen nict. De afgesneden stengels blijven dan 24 uren op het veld liggen om te drogen. waarop de bladeren er af worden gestroopt. In dien toestand worden de stengels nog gedurende 14 dagen gedroogdter wijl daarentegen anderen aanraden ze tot bundels tebinden, in 't water te leggen en dsn eerst te droogen. Zoodra de stengels in de fabriek zijn afgeleverdbegint eerst 't moeijelijke werk, daar zjj achtereenvolgens met twaalf verschiilende wcrktuigen moeten kennis maken, voordat de draden voor de bewerking gereed zijn. Eerst krijgen zij een dampbadom hun gomachtige stoffen kwijt te raken en zij worden dan met zwavel en chloor hehandeldwaardoor zij een helder witte kleur en zijde-achtigen glans verkrijgen. Uit het verslag van den landbouw in Nederland ten jare 1879, waarvan wij meldiog hebben gemaakt, blijkt dat het aantal landbouw-werkpaarden in dat jaar bedroeg in de pro- vincie Groningen 21,852, Drenthe 9378, Overijsel 11,795, Gelderland 21,748, Utrecht 7595, Noord-Holland 14,488, Zuid-Holland 22,873, Zeeland 17,589, Noord-Brabant 20,905. Uit Friesland en Limburg waren geen opgaven ontvangen. In negen eerstgenoemde provincieu te zamen bedroeg het aantal 148,516. Voorts waren er 913 dekhengstpn, 42,776 veulenmerrign, 55,065 paarden beneden drie jaar, 188,852 werkpaarden te zamen 278,681. Belast waren: 6489 paarden in de eerste kl. (weeldepaar- den); 30,978 in de 2e en 3e kl. (paarden voor gemengd gebruik); 11,777 in de 4e kl. (huurpaarden); 24,236 in de 5e kl. (vrachtpaarden); 830 in de 6e kl. (paardenkooper9- paarden). De hoofdsom der belasting beliep/615.761. On der al deze cijfers waren echter niet begrepen de paarden in de provincien Friesland en Limburg, daar uit deze ge- westen geen opgaaf was ontvangen. Er waren 17,220 springstieren, 904,247 melkkoeijen, 467,031 kalveren en pinken, 63,212 mest-ossen en dito koeijen, 9730 trekossen; te zamen 1,461,540 stuks. Er wa ren dat jaar geboren en geslagt 47,793 kalveren. De veestapel was op nieuw uitgebreid. De uitvoer uit het vrije verkeer bedroeg vanstieren, ossen, koeijen en vaarsen 74,98 5, waarde 5,998,800; hok- kelingen en kalveren 63,145, waarde 1,894,350, te zamen 138,130 stuks, waarde 7,893,150. Het aantal schapen vermeerderde in Groningen 3203, Priesland 1543, Noord-Holland 1981, Zeeland 398, en ver- minderde in Drenthe 944, Overysel 1772, Gelderland 2715, Utrecht 4227, Zuid-Holland 2956, Noord-Brabant 1747, Lim burg 4343, te zamen 11,579. Het aantal aanwezige schapen bedroeg 879,528 dat der kudden 8027; dat der verkochte larnmeren 161,145. Er waren dat jaar ruim 30,000 (levende en geslachte) varkens minder voorhanden dan in 1878. Dit is zeer ver- klaarbaar. Vooreerst heeft de ziekte in den zomer van 1878 de hokken vreeselijk gedund, terwijl het aantal aangefokte dieren veel minder bedroeg dan vroeger. Tevens bestond de vrees dat ook in 1879 de ziekte zou terugkeeren, wat in hooge mate de lust tot het aanhouden en aanfokken van zwijnen temperde. In de derde plaats vverkte mede de lage prijs van het spek, door belangrijke invoeren van dit artikel uit Amerika. Deze oorzaken te zamen genomen maken het licht verklaarbaar dat het aantal varkens eene nog al belangrijke vermindering onderging. Het aantal varkens bedroeg 336,946, dat der geslachte 278,013 Bij vonnis van de regtbank te Leeuwardenvan den 3en October jlis de naamlooze vennootschap „De Friesche Laudann- winning-Maatschappij," gevestigd te Makkum, welke de droog- making der Makkummer-Parregaster en Workummer meeren heeft bewerkstelligdin staat van faillissement gesteld. Op de den 6 October te Amsterdam gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders in „De Friesche Landaanwinning-Maatscliappij," waarop bijna alle aandeelhouders waren vertegenwoordigdzijn als nieuwe commissarissen be noemd, met algemeene stemmen, de heeren John Gray te Londen, J. C. van de Blocquery jr. te Haarlem en J. G. Jager te Amsterdam, terwijl de heer J. C. van de Blocquery jr. teven als waarnemend directeur optreedt. De uitgebreide be- zittingen der Maatschappij zullen worden gerealiseerdof de Maatschappij naar omstandigheden worden gereorganiseerd. De vergadering besloot commissarissen te machtigen, ora na door hen in te slellen onderzoek in verzet te komeu tegen de faillietverklaringdie Maandag te Leeuwarden is uitgesproken. In den avond van 3 October is de laatste personentrein van Amsterdam naar Rotterdam, tegen een goederentrein ge- loopen, tengevolge waarvan twee personen gedood en zeven gekwetst zijn. Nader vernemen wij, dat bij het spoorwegongeluk een va- der het been is afgereden een zoon het been heeft gebro- ken een conducteur enkele ribben zijn gebroken een passagier dito; een brievenbesteller het regterbeeneen vrouw het lin- kerbeen. Allen liggen te Rotterdam in het ziekenbuis. De oorzaak der ramp is het verzuim van een beambte om het bevel tot het overhalen van den wissel over te brengen. Deze beambte is dan ook gearresteerd. Aan de Diaconie der Nederd. Herv. Gemeente te Amsterdam is door wijlen den heer J. Sanders Jr. een legaatgroot 1000 vermaakt. Thans wordt gemeld, dat het in werking treden der postpak- kettenwet zich in den aanvang slecbts over een deel van het land zal uitstrekken eerst binnen twee jaren zal men zoover kunnen zijn, dat de organisatie van de dienst over het geheele Rijk zal zijn uitgestrekt. Tweelingzusters, woonaehtig op het Weduwenhof te Amsterdam, genieten het voorregt haar tachtigsten verjaardag te beleven. Beiden, schoon de eene elf malen de moedervreugde mogt smaken, de andere bleef ongehuwd, mogen zich in het genot van gezonde vermogens verheugen. 't Is nog een kras tweetal. De beroemde goochelaar Hermann heeft eeu kunstreis door Peru, Chili en Paraguay gemaakt en is, na een afwezigheid van aehttien maanden, met een kapitaal van acht honderdduizend francs te Parijs teruggekomen. Te Hillegom is Vrijdag inbraak gepleegd in de katholieke kerk. Er zijn eenige geldbussen en een geldkist opengebroken en ge- ledigd en verscheidene gouden en zilveren voorwerpen gestolen, voor een gezamenlijk bedrag van ongeveer 500. Omtrent den dader of de daders is nog niets bekend. Aan den luchtschipper, den heer Godard, is opgedragen, te Weenen, waar hij thans vertoeft, een bijzonder elegante, naar alle eischen der nieuwe kunst ingerigte, luchtballon te doen vervaardigen, aan- gezien eene zeer hooge dame aldaar den wensch te kenneil heeft gegeven een luchtreis mede te maken. Godard heeft reeds zijn toebereidselen gemaakt en door een behanger van het hof den mand tot opname der hooge personaadjes doen gereed maken. Deze wordt van binnen met rood zijden kussens gestoffeerd en van buiten van een draperie van rood zijden pluche met gouden fran- jes voorzien. In het midden van de mand is eeu soort van han- gende tafel aangebragt om de proviand op te zetten. Godard was

Weekblad van Haarlemmermeer | 1881 | | pagina 2