- 162 - De heer Bultman antwoordt: ja, als zij daartoe in de ge legenheid wordt gesteld. Spreker wil meer zaraenwerking tus- schen de Commissie en den Opzigter. De Commissien moeten meer gehoord worden en niet voor fails accomplis worden gesteld. De heer 't Hooft zegt, dat het thans regel is dat eerst de posten worden overschreden en daarna de aanvraag gedaan wordt tot af- en overschrijving; hij wenscht dat in 't vervolg ook anders. De heer Bultman spreekt voorts over de kosten hij het blusschen van brand, en wenscht, dat men zicli zal houden aan het bestaande reglement. Mogt bij de eene of andere gelegenheid zulks onmogelijk zijndat dan de Commissie daarmede in kennis gesteld worde. De heer Klapwijk zegt, dat hij van de zaak nog weinig begrijpt; maar uit de gehouden discussien hem toch wel blijkt, dat de zaken anders gaan als spreker meende dat die moeten gaan. De Voorzitter vraagt of al de leden zich vereenigen met het voorstel der Commissie, om de te doene werken vroeger aan te besteden en ook de leverantie van turf en petrolenm aan te besteden. Al de leden verklaren zich daarvoor. De heer Bultman wil dan ook dat de posten niet meer worden overschredenzonder vooraf in handen van de Com missie gesteld en daarvoor crediet toegestaan te zjjn. De Voorzitter zegt, dat dan de Gemeente-Opzigter ook altijd Burgemeester en Wethouders op de hoogte moet hou den van de te verrigten werkzaamheden en de daarvoor te doene nitgaven. De heeren de BreukBultman en anderen zeggen dat zulks ook de pligt is van den Opzigter. De heer Biesheuvel vraagt, of niet de verteringen bij blus- siDg van brand kunnen worden afgeschaft en het loon des noods verhoogd. De Voorzitter acht zulks moeijelyk. De heeren Biesheuvel en Verkuijl dringeu daarop aan. De heer Bultman zegt dat, wanneer bij hem gedorscht wordt, ook geeu jenever wordt gegevenhij meent dat zulks ook bij brand kan worden vermeden, en zou in elk geval aan brandmeesters niet meer willen terug betalen dan hetgeen bij het Brandreglement voor vertering is toegestaan. De heer Verkuijl zegtdat daarover ook anders geen controle is te houden. De Voorzitter zegt, dat dan eerst het Brandreglement moet worden veranderd. De discussien hiermede geeiudigd zijndestelt de Voorzitter voor de gemeente-rekening vast te 9tellen' in ontvang en in uitgaaf op de sommen als door de Commissie in haar rapport is voorgesteld. Dienovereenkomstig wordt besloten. IV. Aan de orde is de behandeling der rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1880. Door de Financiele Commissie wordt daaromtrent het navol- gende rapport uitgebragt. De Commissie, gemelde rekening onderzocht hebbende, had geene aanmerkingen en stelt voor die rekening goed te keuren in ontvang op f 5028.72, in uitgaaf op 4870.07 batig saldo 158.65. Geen der leden het woord verlangendestelt de Voorzitter voor bedoelde rekening goed te keuren in ontvangst en uit gaaf op de sommen als door de Commissie in haar rapport is voorgesteld, en wordt dienovereenkomstig zonder hoofdelijke stemming besloten. (Weg ens de uitgebreidheid van dit Verslaghet vervolg en slot in ons volgend nommer Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is aan Ge- depnteerde Staten der provincien de volgende aanschrijving gericht „Mijn ambtgenoot van Waterstaat, haudel en nijverheid bericht mij dat door de gemeentebesturen ongeoorloofde uit- breiding wordt gegeven aan den vrijdom van port verleend voor de briefwisseling over dienstzaken tusschen de gemeen tebesturen onderlingdoor dien vrijdom ook toe te passen op aanvrage en toezending van uittrekkels uit de registers van den bnrgerlijken stand en van andere stukkendie, ten behoeve en in het belang van derden aangevraagdop vrij- stelling van port geen aanspraak kunnen maken. „Ik heb de eer u te verzoeken de gemeentebesturen in uw gewest aan te schrijven zich van dergelijk misbruik te ont- houden en zich stiptelijk te gedragen naar hetgeen ten aan- zien van waarmerking en andere vereischten der dienstbrie- ven bij koninklijk besluit is bepaald." Capelle (Lang9traat)12 October. De handel in kalfkoeijen was gedurende de afgeloopen week zeer slapzoodat de vee- houders verpligt waren op nieuw tot lagere prijzen te ver- koopen. Ook het vette vee was dalende en kon slechs 60 a 70 c. opbrengen. Meer levendigheid bestaat er echter in den hooi-handel zoodat men verkoopen kan als men genegenheid heeft. Voor de beste kwaliteit wordt reeds f 22 per 1000/2 kil. besteed; het mindere of schrale hooi bragt f 18 op. De verkoopers hebben evenwel nog hooger prijzen in het hoofdwaarom velen hun tijd willen afwaehten en nog niet tot verkoopen over te halen zijn. Kampen12 October. Onze stad heeft op het Kamper- eiland, volgens de nieuwe verdeeling, 100 bouwhoeven, elk met 35 hectaren grond, tegen den huurprijs van/3080 of/88 per hectare. Dit is de gemiddelde berekening. Evenzoo wordt berekend, dat elke hoeve, behalve voor eigen gebruik, voor p. m. 2000 handelshooi wint. Dat door Kampen veel zorg wordt gewijd aan dit produktieve eilandligt voor de hand. Men ziet op het Kampereiland bjj regelmatig goeden oogst niets dan welvaart. Dingsdag avond werd ter hoogte van Worht-Rheden een dragtig merriepaard door den laatsten trein tusschen Velp en de Steeg overreden. Men vond het den volgenden morgen in vele stukken gescheurd langs den spoorbaan en.... het veulentje der gedoode merrie ongeschonden in de nabijheid liggen. Op den trein zelf moet men weinig van het ongeval bemerkt hebben, ofschoon hij er nog eenige oogenblikken stil stond. De schuld van het gebeurde moet geweten worden aan den landbouwersknechtdie het paard in de weide gebragt en het hek opengelaten had. Weinige dagen te voren was den land- bouwer nog f 600 voor zijn fraai dier geboden. In Land and Water komt een lijst voor, behelzende den leeftijd van verschillende dieren. Beeren, wolven en honden worden zelden ouder dan 20 jarenvossen leven 15, katlen 17, tijgers 25 en leeuwen 60 jaren; eekhoorentjeshazen en konijnen 68 jaren. Olifanteu kunnen den patriarchalen ouder- dom vau 400 jarenbereiken zooals de jaarringen hunner slagtan- den bewijzen Paarden worden zelden meer dan 30 jaren oud, ofschoon er een voorbeeld bekend is van een paarddat den leeftijd vau 72 jaren heeft bereikt. Ezels brengen het van 25 tot 50 jaren. Kameelen leven dikwijls 100 jarenen kraaijen zwanen en schilpadden 200 jaren. Scbapen en geiten worden zelden ouder dan 10, koeijen 15 en varkens 20 jaren. Spreeuwen kunnen 1012, nachtegalen 1618 kanaries en duiven 20, paauwen 24, ganzen 50 en papegaaijen 100 jaren oud worden. Bijen bereiken den leeftijd van 4 jaren. In het tjjdperk van 4 September tot 1 October jl. zijn geene ambtsberich'en omtrent het voorkomen van longziekte onder het rundvee ingekomen. In het daaraan voorafgaand tjjdvak van vier weken waren evenmin gevallen dier ziekte bekend geworden. In den voormiddag van den 7 dezer werd de algemeene tentoonstelling der Hallandsche Maatschappij van Landbouw te Schagen geopend. De algemeene voorzitter heette de afge- vaardigden der verschillende afdeelingen harielijk welkom en sprak den wensch uit, dat ook deze tentoonstelling tot meer- dereu bloei van landbouw en veeteelt mogt leiden. llierna kreeg de voorzitter der afdeeling „Schagen en omstreken" het woord en schet9te in kernachtige woorden den strijd en de moeite, welke het gekost heeft om Schagen de eer der alge meene tentoonstelling in 1881 te verzekeren. De tentoonstelling zelve mag ten voile geslaagd heeten. Vooral de afdeeling landbouwwerktuigen is door een prachtige collectie vertegenwoordigd. De werktuigen der verschillende machinerienzoowel als de keurige kaas- en zuivel-inzending zullen op elken bezoeker een levendigen indruk maken. Met regt kan men dan ook elken vreemdeling het devies van een der vele en prachtige eerepoorten welke opgerigt zijn, toe- roepen Welkom in Schageu Bij deze gelegenheid is een sectie-vergadering gehouden die door Jhr. Mr. van Foreest namens het hoofdbestuur werd geleid en waarin Mr. J. P. Amersfoordt gelegenheid vond, zijn denkbeelden over landbouwonderwijs aan vrouwen te ontwikkelen. Het plandoor dien heer geopperd en krach- tig door mevr. Stormvan der Chijs gesteuud om een zui- velschool voor vrouwen op te rigtenkon geen voortgang hebben wegens te weinig medewerking. De heer Amersfoordt wilde nu zyn denkbeeld vastknoopen aan het plan van het hoofdbestuur, om /3000 subsidie te verleenen voor onder- wijs in de landbouw in eene gemeente van Noord- of Zuid- Holland. Dat onderwijs zou alleen voor jongens dienen; de heer Amersfoordt wilde 't ook voor meisjes dienstbaar maken. Mevr. Storm, mede ter vergadering aanwezig, sprak een krachtig woord ten gunste van het denkbeeld. In den loop der discussie kwam ook de vraag ter sprake van 't, zenden van meisje9 naar de Rijks landbouwschool. De directeur dier school, de beer Jongkindt Coninck, uitgenoo- digd zijn gevoelen daaromtrent te doen kenuen verklaarde, dat het toelatings-examen tot de school niet anders eischt dan het bewijs van goed genoten lager onderwijs. Maar de ouders der jongens, die de Rijkslandbouwschool bezoeken hebben nu reeds velerlei bezwaren. Zij vinden die school te duur en te afgelegen en gelooven de jongensnadat zij de lagere school verlaten, beter thuis te kunnen gebruiken. Het is moeijelijk te verwaehten dat zij nu ook hunne doch- tertjes naar Wageningen zullen zenden. Hij gelooft dat het beter zal zijnzich voorshands bij het denkbeeld van het Hoofdbestuur te bepalen. Een bepaald besluit werd door de vergadering niet geno- menmaar toch scheen het denkbeeld van Mr. Amersfoordt wel de sympathie bij de aanwezigen te vinden. Een belang- rijke mededeeling deed de heer Karstens, een Deen bij deze gelegenheid omtrent de instelling van wandelleeraafswaar- uit de landbouw iu Denemarken veel nut heeft getrokken. Dat beroep wordt daar uitgeoefend door theoretisch en prac- tisch ontwikkelde mannen, die bij de boeren aan huis gaan en onderwijs geven en hun leeren hoe zij hun zaak kunnen verbeteren. Als aanvulling is er dan een school, die des zo- mers door meisjes en des winters door de jongens wordt bezocht. Naar wij vernemen is de firma Boeke en Huidekoper te Groningen op de tentoonstelling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw gehouden te Schagen bekroond meteen eerste prijs voor werktuigen voor de zuivelbereidingen een eerste prijs voor trieurs (graanzuiverings-werktuigen)alsmede een tweede prijs voor zaaimaehine, paardenhak en kafmolen. Voeding&waarde van boonen en ervsten. Terwijl boonen erwten, linzen alle bloedbestanddeelen in zich bevatten, en dus tot de beste voedingsmiddelen behooren, hebben deze peulvruchtenzooals zij gewoonlijk worden toebereidvrij geringe waarde voor de voeding. De voor ons ligchaam zoo noodzakelijke en in die peulvruchten aanwezige eiwitstoffen worden in den regel hoegenaamd niet of slechts in zeer ge ringe hoeveelheid opgelost en ter verteering geschikt gemaakt. De voedingswaarde dier peulvruchten is zonder opgelost eiwit- stof zeer gering. Pomp- en ook regenwater, waarin men peulvruchten onder bijvoeging van zout kookt, zijn nog niet voldoende voor de volkoraen oplossing der daarin aanwezige eiwitstoffen. Indien men een uitstekende voedingstof wil be- komen, moet men die peulvruchten tweemaal 24 uren in koud water gedompeld laten staan. Daarna wordt het water afge- schud en men laat de zoo geweekte boonen nog 24 uren in een tobbe of einirier staan na deze behoorlijk bedekt te hebben, vervolgeus worden zij in regenwater gekookt. Boonen, die meer dan 3 jaren oud zijnworden op deze wijze in drie uren volkomen week en goed gekookt. Peulvruchten op deze manier behandeldverteeren zeer gemnkkelijkhebben een voortreffelijken smaakterwijl een gedeelte van het zelmeel door het beginnend kiemproces in dextrine omgezet wordt. Gelijktijdisr vormt zich ook melkzuurdat een snellere oplos sing van het eiwit bewerkt waardoor de invloed op de bloed- bereiding zieh spocdit;er doet gevoelen. Op deze wijze be handeld, worden ook ouile peulvruchten eeu geschikt en gemakkelijk verteerbaar voedingsmiddel. Semper Firens.) Baas boven baas. De dagbladen maken melding dat dezen zomer in de pastorie-tuin te Abbekerk een pompoen of zoo- genaamde sier-kalabas is gegroeiddie een zwaarte van 52 V2 kilogram bleck bereikt te hebben. Te Nieuwkoop is een ge- kweekt, die 1.22 meter in omvang had, en in den Hortus academicus, te Leiden, was er onlangs een le ziendie een omvang had van 2.15 meter en van juist 2 meter over de hoogte; dit laatste vruchtje woog 72.5 kilogram. Welligt ontvangen we nog wel andere berichten, dat er hier of daar een nog veel grootere baas verscholeu zit. Te Parijs en in geheel Fraukrp is het bijzonder koud. In Zwitserland viel 5 dezer zooveel sneeuw, dat zij op somraige plaatsen voeten hoog lagin geen aclit jaar is dit zoo vroeg het geval geweest. Ook nu weder heeft de onbekende weldoener der Maatschappij van Weldadiglieid, door tusschenkomst van den heer jhr. mr. J. K. WQuarles van Ufford te 's Gravenhage, de som van 8000 aan deze inrigting gesclionken, om te dienen tot aflossing der anuuiteit aau de Rotterdarnsche bypotheekbauk. Te Charleroi heeft een Engelschman een duif, welke bij een wedvlucht een eersten prijs bad behaald, voor 1100 fr. gekocht. Een oppassend muziekant, die na afloop van een concert te Leiden huiswaarts zou keereu, is te water gcraakt en verdronken. Hij laat eene vrouw met niet minder dan 11 kinderen na. Uit het onderzoek van den regter van instructie te Rotterdam naar het spoorweg-ongeluk op 3 October sehijnt gebleken te zijn, dat de wisselwachters, die een goederen-trein verwacbtten, anders hadden moeten handelen dan zij gedaan hebben. Er is sprake van een uniform-verandering bij het wapen der infanterie, met nitzondering van de bataljons jagers. De wijziging zon hoofdzakelijk bestaan in de invoering van een nieuw model broek en hooge laarzcn. Een vierjarig meisje te Bolsward, dat door de moeder moest aan- fekleed worden en half ontkleed een wijle op een stoof naast een etel met kokend water zat, is, toen de moeder zieh een oogenblik verwijderde, op den ketel gevallen, die kantelde, terwijl het kokende water over de zijde van het kind stroomde. Bij de hevige brand- wonde kwamen stuipen en na een dag vreeselijk lijden stierf het kind. In het jongste nommer van Eigen llaard komt een afbeelding voor van het liuitenverblijf Grunsdorf bij Wageningen, door Z. M. den Koning aangekocht. voor Prinses Wilhelmina, alsmede een afbeelding van 't kasteel in 1636. Men weet niet hoe aardig een dubbeltje rollen kan Dit onder- vonden dezer dagen ook de personen die belast waren met het afbreken der groote tent van Consael te 's Bosch. Tusschen de planken toch zijn voor circa 10 aan dubbeltjes gevonden. Een duur tapijt heeft een lotenhandelaar te Berlijn in zijn slaap- kamer laten aanbrengen. Het bestaat uit 14,000 loten uit de Sak- sische loterij, waarop een niet is gevallen en die een bedrag ver- tegenwoordigen van zes en zestig duizend marken, die daarvoor werkelijk aau de directie der loterij zijn betaald. Een Amerikaansch blad, dat in Ohio verschijnt, heeft, na het bon- en premiestelsel te hebben toegepast, er weer iets nieuws op gevonden. De uitgever deelt nu aan het hoofd zijner kolommen mededat het hem gelukt is een contract te sluiten met de schoonste en rijkste meisjes des lauds en deze zich verbonden hebben voortaan hun hand alleen te schenken aau abounds van gemeld blad, die geregeld hunne abonnementsgelden betalen. Ter waarschuwing voor spoorwegreizigers deelt de »St. Galler Zeitung" het volgende mede: Op de reis van Stuttgart naar Frank fort a/M. werd onlangs een reiziger een rood lederen portefeuille met 5500 mark ontstolen. Na het vertrek uit Bruchsal bodeneen onbekende heer en een dito dame hem met eenigzins opdringende vriendelijkheid couranten ter lezing aan. Spoedig daarop sliep hij in, om eerst te Frankfort weder te ontwaken. Naar alien schijn waren de bladen chemisch met een slaapmiddel geprepareerd. Een rentenier te Barmen, 17 September 1787 geboren, is ver- leden Zaturdag, dus juist bij het intreden van zijn 95e levensjaar, met eene weduwe van 60 jaar in den echt getreden. Dit is reeds de vijfde keer, dat de man het huwelijksbootje instapt. Hij is nog zeer kras en gczond, hetgeen hij toesehrijft aan zijne totale ont- houding van sterken drank en tabak. Als reden voor zijn huwelijk geeft hij op dat het hem verveelde zijn eigen koffij te moeten zetten. Hoewel in den laatsten tijd de spoorwegrampen in andere landen meer de aandacht hebben getrokken is Engeland toch ook weder dit jaar alles behalve verschoond gebleven. Uit de statistiek dezer dagen in de Londeusche bladen openbaar gemaaktblijktdat in de eerste zes maanden 497 personen gedood en 2009 door spoor- weg ongelukken gekwetst zijn. Bij een aankomst van den Mindener trein te Herfort merkte men dezer dagen een versierden bagagewagen opwaarin een sofa en een leuningstoel stonden. Deze wagen was gehuurd voor eene damedie wegens haar corpulentie (zij weegt 530 ponden) niet door het portier van een gewonen wagen kon en zich naar de zeebaden van Norderney begaf. In Arkansas (N.-Amerika) is een bron ontdektwier water smaakt als appelbrandewijnen bij gebruik bedwelmt. Een blad uit Missouridit vermeldendemerkt op De natuur weet wel waar haar giften het beste gewaardeerd worden. Arkansas heeft onlangs een strenge wet op drankverkoop gemaaktnaar men meentzeker niet zonder reden. Waar echter de brandewijn „in het wild" voorkomtverliest zeker elke wet haar kracht. Als er maar niet weldra een dronkaardsstad om die bron verrijst Een cijfer dat vele dames en vele getrouwde mannen stof tot nadenken zal geven Het geldt namelijk de opening der tentoon stelling van nieuwe toiletten in de Grands Magasins du Louvre."

Weekblad van Haarlemmermeer | 1881 | | pagina 2