1881 Vrijdag25 November. No. 47 VAN A AN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Twee-en-Twintigste Jaargang. \\HMp Prijs van het Abonnement in het Jaarg. Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12|/a Cent. Hoofd-Agenten voor (lit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeren van 16—22 November 1881. HAARLEI1IUER1IEEB Prijs van een enxel Nommer 15 Cent. AIXE TOEZENDINGENREDAKTIE EN TJITGAVE BETKEFFENDE te adresseren aan VAN BO.YGA C0., te Amsterdam. Utterly k Woetiadag, Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren Onderstaande Personen worden in hun belang aangemaand zich ter Secretarie aan te melden ten einde opgave te doen voor de bijhouding van het Bevolking-Register: Maegaretha van Rijn,gekomen van Amsterdam. Catharina de Koning, I Wed. van Kouteren, EoWrerdam- Guilielmus PeetersAalsmeer. Het Bureau van de Bevolking en van den Burgerlijken Stand is geopend 'smorgens van 912 uur, en 's middags van 14 uur. Uitslag der op den 22 November j.l. door het Gemeente- bestuur gehouden aanbestedingen A. Schoolbehoeften. Ingeschreven door: J. Vliegerte Amsterdamvoor 1205.11 P. Out, te Koog a/d. Zaan, voor 1290; A. v. d. Stadt, te Haarlemmermeervoor 1298.94; A. Jansz en Zn. te Oude-Weteringvoor 1302.45. B. Kantoorbehoeften. IngeschreveD door: J. Vlieger, te Amsterdam, voor 235.976 P. Out, te Koog a/d. Zaan, voor 283A. Jansz en Zn., te Oude-Weteringvoor 285.35; A. v. d. Stadt, te Hharlemmermeer voor 323.64 B. Labrijn, te idem, voor 398. C. Onderhoud Grindicegen. Ingeschreven door J. Rood- zand, te Haarlemmermeer, voor 248 Jacs. Griekspoor, te idem, voor /344. D. Petroleum voor het Raadhuis. Ingeschreven doorB. Labrijn, te Haarlemmermeer, voor 0.10.4 per liter; H. Engel, te idem, voor /0.11 per liter. E. Turf voor 't Raadhuis. Ingeschreven doorT. Dijks- man, te Haarlemmermeer, voor 3.40 per 1000 N. W. Wamsteeker, te idem, voor 3.50 per 1000; S. Spijker, te idem, mede voor 3.50 per 1000. A1 de perceelen ziju aan de laagste inschrijvers gegund. GEBORENMaria Cornelia, dochter van J. Beemsterboer en G. Oudejans. Gijsberta Cornelia, doehter van G. Albers en J. Jansen. Adriana, dochter van P. de Smit en S. Lamperse. Maria, dochter van L. Visser en J. J. Piet. Agatha, dochter van A. Vermeulen en M. de Groot. Gerrit, zoon van A. Snijders en M. Dekker. Adriaan, zoon van A. Hartmans en J. IJzelendoorn. OVERLEDENJohannes, oud 7 weken, zoon van J. Schonhage en M. E. Sluiter. Neeltje, oud 8 dagen, dochter van E. A. Slikker en M. Dekker. Jacob, oud 7 weken, zoon vanH. Jansen en T. Roos. Marigje Pieternella, oud 15 maanden, dochter van D. de Ruijter en M. Schreuders. Bastiaan, oud 15 maanden, zoon van M. de Groot en W. Makkenze. ONDERTROUWD J. Verhulst (wednr.) met J. Bouman (wed.) GEHU WD W. Dooijeweerd (wednr.) met E. Evers (weduwe). J. van Kolfschoten, met M. van Manen. A. Hulscher (wednr.) met J. Vorst. T. Kooij met A. van Staveren. H. C. van Staveren met M. van Schie. C. de Yos (wednr.) met M. Gennet (weduwe). De 16-jarige dochter van den beer Cerlijn, mr. metselaar, wonende O. Z. Achterburgwal te Amsterdam, die den 24sten October jl. word vermist en van wie men sedert dien tijd niets meer had vernomen, is Vrijdag 18 dezer, 's namiddags ongeveer ten vijf urelevenloos uit de Ringvaart van Haar lemmermeer, nabij het fort de Liede opgehaald. Zij was behoorlijk gekleed en had handschoenen aan. Naar men zegt, zou zij den 24n October de school, waar zij dames-handwerken leerdeverlaten en tot andere meisjes gezegd hebben „je ziet mij nooit weerom". Aanvoer ter markt te Hoofddorp op 24 November: 19 Runderen, 27 Paarden, 10 Biggen en 2 Ganzen. De Uitslag van de op 24 November in het Koffijhuis van den heer Knip te Hoofddorp, door den notaris van der Maden te Haarlemin publieke veiling gebragte Boerderij aan den IJweg, I kavel 6, van den beer Voerman, is ge- weest als volgt: Perceel 1, groot 19,82,95 hektaren met woning. Hoogste bieder, de heer N. T. Dorbeck, te Haarlemmermeer, voor 21,600 in afslag gemijnd door den heer Koenraad Mole- naarop f 100 daarboven. Perceel 2, groot 9,93,80 hektaren. Hoogste bieder, de heer P. Zulvervoor 10,100. In afslag gebleven. Beide Perceelen, of/ 31,950 vast, in opbod gebragt en niet gemijnd. Beide Perceelen, met een bod van 31,800 in afslag ge bragt en gemijnd door den Heer van der Kuil, te Amster dam, op/ 700 daarboven, dus te zamen 32,500. Capelle (Langstraat), 23 Nov. De aflevering van Hooi voor de persen was gedurende deze week grooter dan in den laatsten tijd en ofschoon de prijs stationnair op/43 a 44 per 1000 kilo blijftwordt door de koopers dit jaar echter niet zoo nauwkeurig toegezien naar de kwaliteit. Het isthanszoo, dat wie voorraad heeft verkoopen kan. De aanvoer Pulpe heeft dit jaar op breede schaal plaats; geheele scheepsladingen komen hier in de haven en in die van Vrijhoeven-Capelle binnen. Tcxel23 Nov. Voor 20 balen ongewasschen Wol heeft men hier 1.per kilogr. betas Id. Nog steeds worden groote partijen Hooi in geperste zakken door de firma Koning en Co. naar het buiteuland verzonden. De kwaliteit is dit jaar bovenal uitmuntend. llet I harm. Journal deelt mede, dat men in Uruguay een nieuwe soort van aardappelplant ontdekt heeft, die boven de gewone dit voor moet hebben, dat zij in vochtigen grond en niet, gelijk de aardappel oorspronkelijkop een droogen bodem voorkomt. Ook in een der maandberigten van de Linnaeus-Vereeniging" te Parijs wordt over deze plant een gunstig oordeel uitgesproken. De Provinciale Staten van Noord-Holland hebben in hunne vergadering van 3 dezer vastgesteld eene Verordening tot be- teugeling van het kwaadaardig klaauwzeer of rotkreupel. De bepaliug luidt aldus, dat onder straf bedreiging wordt verboden: Schapen of lammeren, lijdende aan kwaadaardig klaauw zeer of rotkreupel, langs openbare wegen te drijven of te doen driven, daarop te doen of te laten loopenop eene markt aan te voerenof met openbare middelen van vervoer te vervoeren of te doen vervoeren." Welke invloed ligchaamsreinheid op den welstand uitoefent, kan men ook bij dieren waamemen. De Landb. Ct. ontleent aan het Sachs. Landw. Zeits. een merkwaardig voorbeeld van dien aard. Men was gewoon eene koe tweemaal daags met roskam en borstel te reinigenom den invloed daarvan te kunnen nagaanhield men gedurende veertien dagen daar- mede op en de uitkomst was dat de koe in die veertien da gen elf kan melk minder had gegeven dan in gelijk tijdperk daarvoor. Zoo sterk werkten de levensfunctien bij dit dier minder gunstig dan toen er voor de reinheid van de huid behoorlijk werd gezorgd. Dezer dagen had een landbouwer onder Heenvliet last van zijn jong paard, dat weigerde een wagen te trekken. Nu is het een feit dat een paard, onwillig zijnde om voort te gaan, zich vaak gemakkelijk een eindweegs bij de tong laat leiden; maar de bedoelde landbouwer paste dit middel op eene on- beschrijfelijk barbaarscbe manier toe. Nadat men de tong van het paard door middel van een touw verbonden had aan den staart van een ander paard, dat voor het jonge beest geplaatst werdzette men het voorste paard tot trekken aan. Het jonge dier bleef echter weigeren, met dat gevolg, dat hem de tong uit den bek werd gerukt, ten gevolge waarvan het den volgenden dag overleed. Het is te hopen dat er ter- men gevonden kunnen worden om zulke wreedheid te straffen. Als een zeldzaamheid kan worden medegedeelddat thans te Maastricht ter bezigtiging is gesteld een varken, dat 600 kilo zwaar en 2 meter lang is. Het heeft een omtrek om den buik van 2.20 meter en een breedte op den rug van 0.70 meter. Het is afkomstig van het landgoed van graaf de Glaes te Oost-Eijsden. Als een bewys voor de belangrijkheid van den uitvoer van schapen naar Engeland, kan dienen, dat in de jongst ver- loopen maand met de wekelijks van Amsterdam afvarende stoomschepen meer dan 23,800 stuks daarheen zijn verzonden. Drie Hollandsche kooplieden, die te Emmerik kunstboter voor roomboter verkochtenen daar op de markt gearresteerd werden, ziju te Wezel tot gevangenisstraf eD geldboeten ver- oordeeld. Men meldt uit Heeren veen: H. Kuipers, van Steggerda, die dezen zomer in Amerika doorbragt, wordt eerstdaags terugverwacht. Hij is den 8 dezer met de Stella uit New-York vertrokken, en is voornemens, om in den aanstaanden winter geheel Nederland door te rei- zen en verslag te geven van zijue beviudingen in de verschil- lende Staten van Amerika. Reeds zijn onderscheidene uit- noodigingcn van dien aard aan hem gericht. Ten opzichte van de teelt der verschillende koolsoorten, wordt aan de L. Ct. gemeld, dat de meeste bloemkool van het veld is geruimd voor den inmaak. die geeindigd is. Wat er nog van bloemkool staat is klein gebleven of heeft van de vorst geleden. De roode kool is, met de savooije en witte, slecht gegroeid en niet vast geworden, want het weer was ai lang veel te nat voor zulke veldvrucht. Daarbij heeft de roode kool veel van de vorst geleden en is de andere kool bij den hevigen storm van den wortel geraakt. Het te veld staande is ten gevolge daarvan meer dan de helft in waarde verminderd. Koolrapen en knollen zijn ook ruimook om- dat zij klein zijn gebleven. Het laat zich aanzien dat van moesgroenten dezen winter voor de keuken weinig zal voorhan- deu zijn. Andijvie is er ook niet meer, of bevroren. Veur heeft in de vorige maand mooi partijen andijvie afgeleverd. Nu menigeen dit jaar teleurgesteld is in den druivenoogst zal het misschien voor de huismoeders een aangenaam bericht zijn te vernemeu, dat men de onrijpe druiven kan gebruiken om er een heerljjke gelei van te bereiden. Tot dat einde plukt men ze van de trossen en zoekt er de aangestoken bessen uit. Daarna worden ze gewasschen en in een Keul- schen kan gedaan, die men met een neteldoeksch doekje toebindt en dan in een pot met kokend water zet, waarin men ze vier uur dink laat koken. Dan giet men het nat door een neteldoekschen lap en knijpt de schillen heel sterk uit tot er geen sap meer uitkomt. Hierna weegt men de hoeveelheid sap en doet er het gelijke gewicht aan witte suiker bijwat men onder gestadig schuim te zamen nog eenigen tijd laat koken. Dit wordt een fraai gekleurd stroopje't welk door middel van gelatine tot gelei gemaakt wordt. De Wiener Landmrlhsch. Zeitung bevat een mededeeling over de genezing van mondzeer bij verscheiden huisdiereu die te opmerkelijker is omdat de ziekte hier een bepaald epide- misch karakter had aangenomen. Het eerste ziektegeval betrof vier ossen die in hooge mate door het mondzeer aangetast waren; voor elk dier werd een oplossing klaar gemaakt van drie eetlepels salicyl-zuur in 4 /2 liter laauw water en daarmede driemaal daags de bek en de pooten gewasschen, terwijl bovendien twee eetlepels salicyl-zuur opgelost werden in het water, waarmede deze dieren gedrenkt werden. De op deze wijze behandelde dieren waren den vierden dag na het ont- staan der ziekte geheel genezen. Veertien dagen later keerde de wind en bragt de besmet- tingsstoffen over op 23 kalveren, die ongeveer 50 schreden van den ossenstal in een open schuur zich bevonden. De kalveren werden evenals de ossen met salicyl-zuur behandeld en waren eveneens na vier dagen weder hersteld. Een daarop gevolgde veranderde wiudrigting droeg de ziekte op 12 koeijen over, die na een behandeling van vijf dagen beter waren, zonder dat de melkopbrengst aanmerkelijk minder geworden was. Een varken, dat vijf jongen had en door de ziekte aangetast werd, kreeg alleen een salicyl-zuuroplossing in het drinkenzonder er mede gewasschen te worden en genas in twee dagen. Na deze in het oog vallende genezende werking valt er niet meer aan te twijfelenzegt genoemd blad, of het salicyl-zuur zal bij het mond- en klaauwzeer een even afdoend geneesmiddel blijken te zijn als het in andere ziektegevallen van besmette- lijkeu aard zich reeds getooDd heeft; dit desinfectatie-middel mag dan ook in geen huisapotheek van veearts of veefokker ontbreken. Een slagter te Chicago schrijft, na lezing van een rede, door een Berlijnsch professor gehouden, die het vleesch in bussen zeer afkeurde, aan de Voss. Zeit., dat hij dit oordeel moet bevestigen. „In de opschriften der bussen staat wel, dat slechts de beste stukken van de beste ossen gebruikt worden., maar in werkelijkheid wordt alleen het geringe Texas en Colorado-vee genomen en ook daarvan slechts hals en buik- stukken. De bouten gaan naar Engeland, De borst dient tot scheepsvoorraad en de rugstukken slijt men in de groote sleden van Amerika. Het vleesch voor de bussen wordt van de beenderen en 't oude vet ontdaan, dan in 't yshuis afge-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1881 | | pagina 1