- 190 - papa en mama met bet meisje nit de kert kwamenwerd de vader op eens door een broeder van den minnaar vastge- houden en het meisje vloog in een gereed staand rijtuig, waarin de „schaker" haar wachtte. Eene poging van den vader en het publiek om de ontvluchting te voorkomen bleef vergeefs, en ventre a terre rolde het rijtuig voort. De minnaar bracht haar bij hare familie te Haarlem, en hij zelf keerde nog dien- zelfden dag terug. De stiefvader was woedenddoch toen hem bleek, dat hij niets vermocht tegen zijne raeerderjarige stief- dochter, liet hij den volgenden morgen uit eigen beweging zijne toestemming tot de verloving aanbieden. Dat die jonge- menscben thans gelukkig zijnkan men zich voorstellenen ieder juicht de wel vermetele, doch ridderlijke daad toe, om zich aldus het bezit van het voorwerp zijner liefde met beider goedvinden te verzekeren. Door mevrouw C. E. Cuntz, wed. van den heer J. Hartman Bein, onlangs te Bloemendaal overleden, is een legaat, groot 14,000, besproken aan het Oranje-Weeshuis te Huizen. Behalve de reeds medegedeelde beschikkingen, zijn nog door den heer F. Franke, in leven notaris te Amsterdam, de volgende le- gaten gemaakt: aan het Biinden-Instituut /1000; aan de Werk- inrigting voor Blinden, op de Heerengracht over de Warmoesgracht, /1000; aan de Maatschappij „Caecilia"/1000 aan de Vereeni- ging «Tot Heil des Yolks" /1000; aan het //Koning Willems- huis" f1000, en aan de Inrigting voor Doofstommen te Rotter dam /600. De belangrijke som van /3500, benoodigd voor de verbouwing van de „Prins-Alexanderstichting", het asyl voor blinde kinderen te Bennekom, is geschonken door mevrouw de weduwe C. Wertheim, geb. van Minden, te Amsterdam. Aan de armen der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam is door wijlen mej. H. Sukkel, wed. J. H. Schmith, een legaat van f 2000 vermaakt. In den nacht van 29 op 30 November, gebenrde te Rotterdam een treurig ongeval. Bij een brand welke te ongeveer half drie uren uitbrak op een bovenwoning in de Vondelstraat aldaar, zijn een man, genaamd M. van Kalkert, pakhuisknecht, en zijne twee kinderen, benevens het kindje van een der burcn, dat dien nacht nit kameraadschap aldaar was blijven slapen, door den rook ge- stikt. De vrouw is in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebragt. De brand zelf was spoedig gebluscht. De Nieuwe Veendammer Courant meldtdat de burgemeester van Eexst bekeurd is door zijn eigen politie-agent, rijksveldwaeh- ter Roukes, wegens het jagen zonder acte. De vrouw van C. Janssen, daglooner te Raamsdonkveer, is dezer dagen van haar vier-en-twintigste kind bevallen. Uit Sofia wordt te Weenen vernomen, dat eenige Turksche officieren en soldaten te Lnca (een dorp in Macedonie) een Chris ten gezin vermoord en bovendien vier mannen, drie vrouwen, zes kinderen en voor een waarde van 200 p. st. medevoerd hebben. De dorpen rondom Castania worden geplunderd en in geheel Mace donie heerscht ordeloosheid. In eene woning te Amsterdam is eene moeder, -die met haar jonge kind op den arm theewater en vuur gehaald had, van de trappen gevallen. Beiden, moeder en kind, werden door den val decrlijk gewond en bekwamen tevens hevige brandwonden. 't Plan bestaat ook het Postkantoor te Amsterdam electriseh te verlichten. Het electriseh licht in het telegraafkantoor aldaar blijkt constant te zijn en goed te voldoen. Prins Karel Theodoor van Beijeren, die, zooals men weet, een bekwaam docter is, heeft in de vorige week in kliniek van docter Billroth te Weenen een operatie van kanker aan de long gedaan, die nitstekend gelukt is. Dc advoeaat Denaldson te Emberton in Pensylvanie, is uit het Presbyteriaansche kerkgenootschap geschrapt, omdat hij gedanst had. Vergeefs beweerde Denaldson dat de Bijbel het dansen niet verbiedtde synode, bij welke hij appelleerde, vereenigde zich met het gevoelen van een harer leden, dat zijn voorbeeld anderen in de diepte der zonden zou kunnen lokken en dus gestraft moest worden. Een man van 60 huwde een weduwe van 70 jarenzij verlang- den, dat dit huwelijk plechtig en kerkelijk zou worden ingezegend de Predikant deed dit en koos tot tekst //Heerevergeef het hun, want zij wcten niet wat ze doen." Heeft een Amsterdamsch industrieel van de ramp van de //Ko ning der Nederlanden" gebruik gemaakt, om zijne pompen aan te bcvelen, door stout te beweren: Had het schip mijn pomp aan boord gehad, dan was het niet gezonken, in vroeger tijden wist men geruchtmakende ongevallen niet minder te exploiteeren. Zoo ontleende een koopman in kurken een reclame voor zijn waar aan het jammerlijk omkomen van Jan van Renesse, in de Lek bij Beusichem, en wel door het volgende uithangbord: Aan het veer bij Beusekom Kwam heer Jan van Rennes om. En op den dijk stond zijn grootje te pruilen, Maar 't waren toen toch vervoerde uilen; Want had hij een paar kurken gehad, zooals je hier kunt koopen, Dan was heer Jan niet in den Lek verzopen. Te Szamosngvar is de stedelijke geneesheer, dr. Simon Kovrig, in het bezit gekomen van een merkwaardige misgeboorte. Het doodgeboren kind heeft in den letterlijken zin van net woord een Januskop, met twee gezigten, vier oogen, twee mondholten en twee neuzen. Aan het eind van beide gezichten, die aan den halswervel eindigen, bevindt zich een oor, terwijl van voren op het punt van zamensmelting der gezichten, een derde onontwikkeld oor zigtbaar is. Tegen een student te Leiden is procesverbaal opgemaakt wegens het zich bevinden in kennelijken staat van dronkenschap, op eene openbare plaats (schouwburg), en het verstoren aldaar van de goede orde. Te Bordeaux woeden de pokken op een verschrikkelijke wijze. Niet alleen de wijken, waarin de werklieden wonen, zijn aange- tast, maar zelfs in de meeste woningen der rijken heerschen de pokken. Het aantal sterfgevallen groeit dagelijks aan en demaat- re<relen, die men neemt om de ziekte tegen te gaan, blijken vruch- teloos te zijn. Te Parijs, waar 't niemand in 't hoofd komt zich er over te beklagen, veel minder er zieh te<*en te verzetten, dat een tooneel- stuk zoolang gespeeld wordt als het betalend publiek het verlangt te zien, is Michael Strogroff, de koerier van den Czar," naar den roman van Jules Yerne, 387 onafgebroken achtereenvolgende malen op het Theatre da Chatelet opgevoerd. Het totaal der op- brengsten bedraagt 2,500,000 francs. In de Tullinghstraat 9 te's Hage, - zegt het Pad. - wonen twee gezinnen. Boven den kleedermaker R., wiens vrouw zich gisterenavond daar bevond met haar twee eigen kinderen, 2 j en 9 maanden oud terwijl zij bovendien nog de zorg op zich had genomen voor drie kinderen van haar beneden-buurvrouw7\6 en 3£- jaar oud. De vrouw zat aan tafel te werken toen haar kleinste door een ruk aan het tafelkleed de petroleumlamp omwierp. De brandende olie stroomde over tafel en bereikte het kind, dat onmiddellijk in brand stond. De vrouw, die het grootste gedeelte van de gevaarlijke vloei- stof over haar kleederen had gekregen vloog naar 't bed greep een deken en wikkelde daar het brandende kleine kind in. Onge- lukkig geraakten bij die poging tot redding de met petroleum door- trokken rokken der vrouw in brand en binnen enkele seconden stond ze geheel in vlam. Op dat oogenblik kwam de benedenbe- woner v. O., die het ongeluk had opgemerkt, zijn drie kinderen en haar te hulp. Ook hij greep een deken van het bed, wikkelde de vrouw er in en gaf haar den raad beneden op straat zich ver- der te helpenterwijl hij de kinderen zou redden en de vlammen meester zou trachten te worden. Verbijsterd door al wat gesehied was, ging de ongelukkige vrouw R. wel naar beneden, maar wierp zij zich in haar radeloozen angst en met nog brandende kleederen in de kamer van haar buur op het bed, waarin de vrouw van van O., wier kinderen boven waren, met haar kindje van 4 dagen lag. Onmiddellijk vloog het bed in brand en v. O. had nog maar even den tijd om op het gillen der vrouwen zieh naar beneden te spoeden om zijn vrouw en het pasgeboren kind van een wissen dood te redden. Meer hulp was spoedig daarop bij de hand. De kraam- vrouw en kind werden liefderijk bij den heer v. L. ingenomen en daar verpleegd. Vrouw R. werd ook nog uit het brandende huis gered, maar zij had reeds zulke brandwonden bekomen, dat zij een half uur daarna in het gasthuis bezweek. Ook het kindje van negen maanden moest het met den dood bekoopen; den volgenden morgen half 5 overleed het ereneens in het gasthuis aan de bekomen brandwonden. De 3 kinderen van v. O., die, zooals wij gemeld hebben, boven waren, toen het ongeluk gesehieddeen de 2^-jarige R. zijn er met den schrik afgekomen evenals de kraamvrouw. De ongelukkige bewo- ners hebben echter alles verloren en waren niet geassureerd. Schoolmeester. Laat ons nu eens een lesje lezen. Willem, be- fin maar! Willem. De morgenstond heeft goud in den mond. leester (zuehtend) Ochbraakte hij het toch maar eens uit. Botervrouw. Nu heb ik weer van die bcste boter, jufvrouw, zooals den vorigen keer. Jufvrouw. Geef mij liever eene soort minder, dan smeert mijn man zoo vet niet. Een politie-agent komt 's nachls een verlicht venster voorbij, klimt op een' ladder en ziet eene jonge dame, die, vddr zij te bed gaat, nog iets zoekt. Op eens roept hij //Jufvrouwheeft u een jagtacte?" Men denke zich den schrik van het meisje. In een Bostonsch blad deelt een geneesheer uit een krank- zinnigengesticht eenige byzonderheden mede omtrent zeldzame gevallen van krankzinnigheid, die hy in zijne veeljarige practyk ontmoette. Een en dertig van zijne patienten verbeeldden zich getallen van een tot honderd te zijn; elf beweerden de noord- pool ontdekt te hebbentwee en twintig hielden zich voor den president der republieknegen geloofden stoommaebines te wezen. Een beweerde een courant, een een bruine beer, zeven ratelslangen te zijn. Ouder de vrouwelijke gekrenkten waren er vijf die volhielden dat zij wereldberoemde generaals waren; negen en twintig waanden zich de gemalin van den president; elf dochters van aanzienlijke blanke familien meenden leelijke negerinnen te wezen. Tegen winterhanden en winlervoeten. Ook hiertegen bestaat veel raad, maar weinig baat. Om noodelooze uitgaven en teleurstellingen te voorkomen, wijzen wij er op, dat ieder daartegen een geheel onkostbaar middel bezit, 't welk oogen- blikkelijk verzachting aanbrengt en in niets anders bestaat dan om de handen en voeten te baden in het water, waarin aardappelen gekookt zyn. Men moet dit water zoo heet gebrui- ken als men het verdragen kan. Wrijft men daarna ten overvloede de door de koude aange- taste handenvoeten of andere ligchaamsdeelen in met een mengsel van glycerine en honigdan zal men daarvan de heilzaamste gevolgen ondervinden. By St. Trivier-de-Courceydep. du Rhone, Frankrijk, zijn voor een paar weken massa's ongewoon-grooteharige en langstaartige ratten voor den dag gekomen; zij hebben schrik en ontsteltenis veroorzaakt. Tegen hunne digte drommen zijn katten magteloos. Zy dringen in de huizen en verwoesten de tuinen. In eene pachthoeve in genoemde gemeente hebben zij in een nacht 52 hoenders en eenden gedood. De boeren zyn bevreesddat zij de kinderen niet met rust zullen laten. Vallen van allerlei soort en drijfjagten vermogen niets tegen deze massa's, en men vreesde teregt voor groote schade by den oogst. De arrondissements-rechtbank te Assen heeft, op de vorde- ring van de vrouw, een huwelijk door echtscheiding ontbon- den, op grond van kwaadwillige verlating, De man, die anders niets tegen zijne vrouw had, beschuldigde haar van te kunnen tooveren en te behooren tot eene familie, die reeds lang deze kunst verstond. Hij schreef daaraan toe, dat zij eene koe hadden verloren en hij eenigen tijd ziek was geweest. Hij wilde daarom niet langer met zijne vrouw zamenwonen bij wie hij een kind had verwekthij verliet de gemeenschappe- lyke woning en weigerde aan de herhaalde aanzoekennamens de vrouw aan hem gedaan om bij haar terug te keeren tenzij de vrouw hem plechtig wilde belovendat hij nooit weer ziek zou worden. In Engeland zijn de bokspartijen weer druk aan den gang, zoo zelfs dat de Minister van Binnenlandsche Zaken het noo- dig heeft geoordeeld de overheid bij circnlaire tot groote gestrengheid aan te sporen. Te Birmingham en te Ealsdon had weder een dergelijk middeleeuwseh tournooi plaats, in beide gevallen met doodelijken afloop voor een der partijen. Nabij laatstgenoemde plaats verschenen Samuel Arnold en John Plantbeiden ontbloot tot den gordelin het strijdperk dat omringd was door een honderdtal toeschouwersdie reeds te vier uren des morgens het bed hadden verlaten, ten einde de kampplaats te bereiken, zonder den argwaan der politie gaande te maken. Na vier aanvallen stortte Plant ten gronde en bleef twee minuten liggen waarna hij door zijne getuigen op de been werd geholpen om den strijd opnieuw te beginnen. Dat duurde zoo drie kwartier, gedurende welk Plant telkens nederstortte om opnieuw te worden opgeholpen. Eindelijk kon hij schier geen lid meer bewegenmaar de vuist van Arnold beukte nog steeds den afzigtelijk geworden tegenstan- der. Deze bezweek den volgenden morgen in dezen toestand hij had beide oogen verloren, het neusbeen geheel Verplet- terd de rug ingedruktdrie ribben gebroken en de linkerhand verbryzeld. Arnold zal voor het geregtshof verschynenonder beschuldigging van onwilligen manslag. Ditmaal toch alty'd Dog een gunstige uitzonderingwant meestal komt de politie te laat op het terrein om het gevecht te beletten of een der strijders te arresteeren. In Junij verdronken de heer en mevrouw Rivoire door het omslaan van een boot by Lyon. Het lijk der jonge vrouw werd teruggevonden dat van den man niet. De jonge vrouw had een testament gemaakt ten voordeele van haar man, en daar zij ongeveer 2 millioen naliet, is het de vraag wie van de beide echtelieden het langst leefde. Zoo de vrouw den man overleefde, verliezen de erven van den man hun rechten op haar nalatenschap. De kwestie zal weldra voor het hof van Marseille komen. In de nabijheid van het Hotel-Dieu te Parijs, staat voor een huis, op een groot bord met van verre reeds zichtbare letters te lezen „Hier verhuurt men tanden en gebitten voor par- tyen en feestelijke gelegenheden". Uit Hamburg schrijft men over den zelfmoord van een ge- heele familie: Op de Kaffamachereihe 24a woonde een 28-jarig agent in chemicalieen, Rob. M. Miiller. Deze bevond zich sinds geruimen tijd in geldverlegenheidwas meermalen gedagvaard en was zelfs de huur van zyn huis nog scbuldig. Hy zou dat eerstdaags moeten verlaten. Deze toestand schijnt Miiller en zijn 27-jarige vrouw tot vertwijfeling te hebben gebragt, zoodat het echtpaar het besluit nam zich zelf en hun beide kinderenknapen van 3 en 6 jarendoor rattenkruid het leven te benemen. Dit rampzalig besluit werd, helaas, ten uitvoer gebracht. Toen het dienstmeisje den 21 des morgens de slaapkamer van haar meester binnenkwamvond zij de geheele familie in het bed dood. Op de waschtafel stond nog een glas met het overschot van het gebruikte vergifwaar over een papier was gelegd met de woorden „Niet aanraken 1 Doodelyk vergif!" Voor zijn boekhouder, huisknecht en het dienstmeisje had Miiller brieven in het kantoor neergelegd waarin hij hun berichtte dat hij zich en ziju gezin vergiftigd hadnit vrees voor gebrek. Den vorigen avond waren de kinderen met het meisje nog naar het honden- en apentheater geweest. De trekschuit in zuderlijke zamenwerking met den doom. In het laatste nommer van den Gooi- en Eemlander lezen wij, dat, te beginnen met 1 December weder dienende de veerschuiten van Hilversum naar Amsterdam niet meer door paardenmaar door een schoefstoomboot zullen worden ge- trokken; anderhalf uur zal de reis daardoor bekort worden. Bij een spoorwegongeluk in Italie werden ook twee jonge dames gekwetst: de eene verloor twee tanden, de andere kreeg eene snede over den wang, waarvan zy haar leven lang een lidteeken zal dragen. De eerste vraagt voor hare tanden een schadevergoeding van 25,000 gulden, de andere voor hare wonde 20,000 gulden. Men kan niet klagen over te groote bescbeidenheid dezer jonge dames. Voor liefhebbers van rekenen. Een mier van middelmatige grootte weegt ongeveer 2 centigram; 50 mieren wegen dus een gram, 50,000 een kilogram. Een flinke olifant daarentegen weegt 3000 kilogram, d. i. 3000 maal het gewigt van 50,000 mieren; hij is dus ongeveer even zwaar als 150 millioen mieren. Voortseen mier legt in een minuut met het grootste gemak den afstand van een meter af. Indien dus een olifant, wat zijn beweegkracht betreft, tot de mier in dezelfde verhou- ding stond als ten opzichte van zijn gewicht, zou hij per minuut 150 millioen meter moeten afleggen of 9 millioen kilometer per uur. Uit Cape Coast Castle wordt van 16 Oct j.l. gemelddat de koning der Ashantijnen tweehonderd jonge meisjes om het leven heeft doen brengen. Dit verschrikkelijke feit was op last des konings gepleegduitsluifend met het doel om een flinke hoeveelheid bloed van jonge maagden te erlangen dat met de verf moet worden vermengdbestemd om zijn paleis wat op te knappen. Het bericht dezer gruwelijke gebeurtenis had men vernomen uit den mond van een der gekozen slachtoffers, wie het was gelukt aan hare vervolgers te ontkomen. Dat die mede- deeling vertrouwen verdient, is te meer waarschynlijkomdat dergelijke moordtooneelen op groote schaal niet ongewoon zijn in Let land der Ashantijnen. Men verwacht dat de zaak zal worden onderzocht en datzoo het bericht zich bevestigt, maatregelen zullen worden genomen, om dergelyke gruwelen, zoo mogelijk, in het vervolg te voorkomen. Hoe de snelheid van 't verkeer toeneemt, bewijst de volgende opgaaf. In 1830 reisde men van Londen naar de Kaap in 70 dagen Bombay ,,120 New-York 40 Valparaise 110 thans gaat men naar de Kaap in 21 dagen Bombay 18 New-York 10 Yalparaiso 39 De snelheid is dus meer dan verdrievoudigd. Tegen brandwonden. Hiertegen bestaan zeker verscheiden voortreffelijke middelen doch doorgaans zyn die juist niet bij de hand als men ze noodig heeftdaarom brengt Sempervirens in herinnering, dat, als door eenig onverhoopt ongeluk een brandwonde mocht onstaaner een uitstekend middel bestaat, dat by'na ieder altijd in huis heeft en dus dadelijk kan aan- weuden, namelijk: een pap van geraspte rauwe aardappelen. De Oostenrijksche Minister van Oorlog heeft een order uit- geschreven, waarbij het aan alle officieren van het Oostenrijksch leger verboden is zich door middel der dagbladen een vrouw te zoeken. De minister is van oordeeldat een Oostenrijksch offlcier wel een goede partij kan doenzonder zijn toevlucht tot publiciteit te nemen. Men verkoopt te Parys tegenwoordig stukken steenkool in

Weekblad van Haarlemmermeer | 1881 | | pagina 2