Lanfllioiiw. 1881 Vrijdag, 25 December No. 51 VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Twee-en-Twintigste Jaargang. Prijs van Het Abonnement: in het Jaar6. tliterl(jk Woentrtag.) Prijs der A^dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer l2/3 Cent. Hoofd-Ageuten voor dit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. Dienstreg'eling; van het Post- en Telegraafkantoor. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 14—20 December 1881. IIAARLEMMERMEE R. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BO.\GA C°.te Amsterdam. Groote Letters worden naar hare plaalsruimte berekend. de Heeren Het Postkantoor is geopend Op Werkdagen, 's morg. van 6 l/t tot 7 uur; van S'/2 tot 's namidd. 2 uur en 's avonds van 4 /2 tot 7 uur. Op Zon- en Feestdagen, 's morg. van 6 /t tot 7 /t uurvan 8 tot 12 uur, en 's avonds van 4% tot 5% unr. Voor Postwissels en KwitantiSn Alleen op Werkdagen, van 's morg. 8'/2 tot's nam. 2 uur. Het Telegraafkantoor is geopend Op Werkdagenvan 's morg. 8 J/2 tot 's namidd. 2 uur en 's avonds van 4 '/2 tot 7 uur. Op Zon- en Feestdagenvan 's voormiddags 8 tot 12 uur. Onderstaande Personen worden in hun belang aangemaand zich ter Secretarie aan te melden ten einde opgave te doen voor de byhouding van het Bevolking-Register: Arie Vebschoor,gekomen van Almkerk. Magdalen a UithovenBennebroek. Het Bureau van de Bevolking en van den Burgerlijken Stand is geopend 's morgens van 9 12 uur, en 's middags van 14 uur. Den 16 dezer, des namiddags ten half vier ure, is afge- brand het woonhuis van en bewoond door H. van Donselaar, hoek Sloter- en Kruisweg. De brand is aaDgekomen door den oven. Een en andcr is verzekerd in de Oud-Karspel- sche maatschappij. Naar men zegt heeft een jong mensch uit deze gemeente P. d. G., jl. Maandag te Haarlem in een goud- en zilver- winkelhetzij met opzet of uit liefhebberytwee gouden horologien medegenomeu. Spoedig achtervolgd kwam de eigenaar weder in 't bezit. Deze week is door de duisternis zekere W. Loijerwo- nende te Aalsmeermet paard en wagen in de ringvaart de zer gemeente bij Aalsmeer geraakt, doch met moeite door een schipper gelukkig gered. GEBOREN Martinus, zoon van M. van Tol en T. van Tol. Pieternella, dochter van A. v. d. Heuvel en J. v. d. Heuvel. Hendrika, dochter van L. Tanis en A. Schout.en. Pieternella en Johanna (tweel.), dochters van H. de Bruijn en Z. Preeken. Johanna, dochter van A. Klomp en A. de Groot. Gerritje, dochter van J. Schoondermark en G. Eook. Jan, zoon van J. Westdijk en A. M. de Vries. Johanna, dochter van J. W. Rusbach en H. van Tilburg. Janna, dochter van C. J. van Schaik en M. de Smit. Paulas, zoon van N. Crama en J. Kikkert. Willem, zoon van J. A. Millenaar en A. van Wijk. Aart, zoon van C. Lagendijk en C. van Eek. Catherine, doch ter van J. 8amson en A. Poel. Gijsbartje, dochter van J. Maaskant en J. Speijers. Jan, zoon van Y. Tiehelaar en J. Kooring. Nicolaas Zacbarias, zoon van J. Groet en J. Doets. LEVENLOOS GEBOREN 1 Kind van P. Smit en C. van Liempt. 1 Kind van P. Korringa en B. Peetoom. 1 Kind van J. Jonkman en G. Spijker. OYERLEDEN Hendrika, oud 3 jaar, Maria, oud 13 maanden, en Neeltje, oud 8 jaar, alle 3 dochters van M. v. d. Ham en J. Vaalburg. Dingena, oud 3 maanden, dochter van A. v. d. As- sem en P. v. d. Groef. Pieternella, oud 4 dagen, dochter van A. v. d. Heuvel en J. v. d. Heuvel. Teuntje, oud 23 maanden, dochter van J. Meijer en K. v. d. Meide. Cornells Schrieken, oud 86 jaar, weduwnaar van A. Akkerman. ONDERTROUWD en GEHUWD geene. Het brievenvervoer tusschen AIphen—Amsterdam is aan den laagsten inschr^ver niet gegund. De Huizen en een stuk Grond van den heer J. H. Ber- tels teHoofddorp, hebben in publieke veiling, ten overstaan van den notaris J. L. van der Moeropgebragt f 3136. De aanvoer op de markt te Hoofddorp den 22 December bestond uit: 2 paarden1 koe, 46 schapen en eenige var- kens. Naar men verneemtzullen middelen worden be- proefd om de aanvoer meer te bevorderen en men koestert de verwachting dat de Commissie daarin zal shigen. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraal van Haarlemmermeer, te houden op Donderdag den 29 December 1881, 's namiddags ten half den ure, in het Raadhuis. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Bestek voor onderhoudswerken aan de scholen. 3. Idem aan het Raadhuis, begraafplaatsen, enz. 4. Aanvraau om eervol ontslag van mej. J. A. H. te Boekhorst, als onderwijzeres aan school n°. 2 (AalsmeerderwegVijfhuizerweg). 6. Idem van T. van Raalte als onderwijzer aan school n°. 3 (Vijfhuizen). 6. Idem van E. W. van Oppen, als onder wijzer aan school n°. 9 (bij Halfweg). 7. Benoeming van een onderwijzer voor school n°. 3 (Vijfhuizen). Voor- dragt: G. J. Eenink, te Warnsveld; J. Beerda, te Doezum en J. Beers, te Oude Schild (Texel). 8. Idem van een onderwijzer voor school n°. 10 (bij Sloten). Voordragt: J. Beerda, te Doezum; G. J. Eenink, te Warnsveld en G. E. ter Haar, te Beesd. 9. Idem van een onderwijzer voor school n°. 9 (bij Halfweg). Voordragt: C. de Boer, te Pur- merende; J. Beerda, te Doezum en J. Kuiperiste Gelder- malsen. 10. Benoeming van twee leden der Plaatselijke Schoolcommissie. Aanbevolen worden de heeren: 1. H. F. Bultman en Mr. J. P. Araersfoqrdt; 2. D. L. 't Hooft en J, van Zijverden. 11. Brief van den heer Voorzitter van Ge- deputeerde Stateu, omtrent het geven van onderwijs in nut- tige handwerken op sommige scholen. 12, Verzoekschrif- ten om met het geven van onderwijs in handwerken te worden belast. 13. Brief van het Hoofd der School n°. 5, (Nieuw-Vennep), verzoekende verhooging der jaarwedde voor eene onderwijzeres van die school. 14. Aanvraag om vermeerdering van hulp op school n°. 6 (Abbenes). 15. Adres van J. Eggink, om toelage voor reiskosten, ter oplei- ding van zjjn' zoon tot onderwijzer. 16. Adres van den heer G. J. v. d. Linde, Arts te Oude-Wetering, ora belast te worden met de armenpractijk in een gedeelte van wijk 5. 17. Verlenging der huur van het post- en telegraaf kantoor. 18. Adres van J. van Wijnne, houdende verzoek tot in orde making van een gedeelte dorpsweg. 19. Re clame van K. de Jong, in zake hondenbelasting. 20. Voorstel tot ontheffing van den Hoofdelijken Omslag van diverse personen, wegeDS vertrek of overlijden. 21. Adres van A. C. Edelom te worden benoemd tot makelaar in roerende en onroerende goederen. 22. Voorstel tot aan- koop van een nieuwe brandspuit. In de vergadering van Stemgeregtigde Ingelanden van den Legmeerpolder is Mr. van Sonsbeeck te Amsterdam, die als lid van het bestunr moest aftreden, als zoodanig herbenoemd en is tevens, in de plaats van den overleden voorzitter, den heer A. Wiegel, tot voorzitter gekozen de heer J. C. van Hattum te Sliedrecht. Capelle (Langstraat)21 Dec. Begunstigd door buiten- gewoon zacht winterweder, zijn de landbcuwers in deze streek dagelijks nog bezig met uitzaajjen van wintergraan. Wei geschiedde dit reeds gedurende de geheele Novembermaaud doch hier kan men alle stukken lands niet tegen denzelfden tijd bewerken omdat er op de mest moet gewacht worden die eerst bij de stalvoedering gemaakt wordt. Het in No vember uitgezaaide koren komt pracbtig te voorschijn. De heer P. Keijzer IJz.teHoorn, is benoemd tot adsistent aan de Rijks-Landbouwkundige school te Wageningen. In de provincie Drenthe zullen proeven worden genomen met het verbouwen van haver uit California. Als eene bijzonderheid kan vermeld worden, dat bij den heer C. M. Polhuis, hulpprediker te Urk, deze mannd nog kropsalade is getrokken van den kouden gronddie aldaar in den tuin der pastorie geteeld is. De heer Jenkins, secretaris der Royal Agricultural Society of England," heeft eene memorie opgesteld over onzen land- bouw. Daarin lezen wij o. a. over onze export-boter Maar indien de Hollandsche boter niet meer geniet van den roep en de hooge prijzendie haar op de markten van het Vereenigd Koningrjjk te beurt vielenis het, omdat de vervalscliing op breede schaal gepleegd, haar te gelijk hare hoedanigheid en hare goede renommde heeft ont- nomen. Noordbrabant is het voorname middelpunt van deze Industrie van pseudo-boter, die uit Frankrijk een groot deel van het vet trekt, dat zij behoeft, en dat zij, na omzetting en verwerking, onder het etiquet van boter van Milaanvan Tsirry of van Deneraarken-extra weder terugzendt. Het euvel is erg genoeg gewordenzoodat de Nederlandsche regering zich, naar men zegt, bezig houdt met de middelen om-er verbetering in aan te brengen door een bepaald rnerk op te leggen aan alle kunst- en aan alle snliijn- of valsche boters, die voor exportatie worden aangegeven." Sedert den aanvang van den nieuwen cursus met 1 Aug. jl.bevindt zich aan de Tuinbouwschool Linnaeus een zevental ieerlingen, wier opleiding speciaal moet strekken om hen te bekwamen voor de betrekking van opzigter bij de cultuur- ondernemingen in onze Oost-Indien. De directie van Linnaeus heeft gemeenddat de tuinbouwschool in nog uitgebreider kring dan vroeger nuttig werkzaam zou kunuen zijn, indien zij jongelieden de gelegenheid opendezich in die rigting te bekwamen. Deze poging is aanvankelijk met een zeer gunstig gevolg bekroond. De boerenbeliuizing te Koreugaast, onder de gemeente Noordbroektoebehoorende aan den beer A. J. Hamster en be woond door den landbouwer A. Knoppienis een prooi der vlamraen geworden met alles wat er zich in bevond. 25 stuks hoornvee, 8 paarden en eenige varkens kwamen in de vlammen om. De bewoners hadden slechts even den tijd zich te ver- wyderen. Het eiland Wight, ten zuiden van Engeland gelegendat als bet ware slechts een enkelen tuin vormt., geniet thans een wintersaizoen zoo liefelijk en zacht als in de lentedagen. Een reeks van jaren is voorbijgegaan sedert men aldaar een der- gelijken zachten winter heeft gehad. In sommige laag gelegen en beschutte gedeelten der kust beeft men dezer dagen vol- komen rijpe frambozen en aardbezien van den vollen grond geplukt: dit is geen zeldzaamheid, hoewel ze vooral op der- gelijke plekken in de ruimte voorkomen, maar men vindt ze allerwege op het eiland. Te Shanklin staan de erwten niet slechts in bloeimaar ze dragen reeds vruchten. De dalen zijn op 't liefelijkst getooid met allerlei bloemen die in gewone jaren eerst in de lente uitspruiten enbloeijen; de zomerbloemen staan nu in bloeien in geval het weder zoo zacht blijft als thans, zullen ze in vollen bladerdos en met bloemen getooid het volgende jaar inlreden en tot in 't volgende zomersaizoen zich blijven ontwikkelen, zonder in den herfst haar sierlijken tool te hebben verloren, en, wat men zoo heetden winterslaap te hebben genoten. Rozen, zeldzame fuchsia'sgeranium's en andere dergelijke planten strekken thans tot een waar sieraad der tuinenwant zij staan in vollen bloei. Dit liefelijke beeld der lente wordt nog verheerlijkt door den zang van den lijster en nog dezer dagen vond men een nestje van een leeuwerik, op St. Boniface Down, waarin versche eitjee lagen. Met het volste regt mag dan ook worden gezegddat zelfs voor het eiland Wight, dat in vergelijking van het zuidelijk gedeelte van Engeland een zeer zacht kli- raaat heeft, deze winter een buitengewoon verschijnsel moet worden genoemd. Windhandel in Amerika. Nog nimmer zegt de Americ. Agriculturist heeft in eenig land de speculatiewoede zulk een hoogte bereikt als thans in den handel van tarwemaiis, haver en varkensvleeseh in Amerika. Zij strekt zicti uit door alle standen der maatschappij, van de groote handelsfirma's en aanzienlijke personen, die met millioenen bushels „werken", tot aan de kellners toe, die hun weekloon als „margin" voor het aankoopen van slechts honderd bushels deponeren. Men gaat hierbij te werk als volgt Aangenomen de prijs der tarwe wordt op een bepaald tijd- stip genoteerd op 2.40 dollar per bushel. De speculant, die gelooft dat de prijzen in de boogte zullen gaaD, gaat met een makelaar de overeenkomst aan, dat hij in de volgende maand 1000 bushels a 1.42 dollar wil kooperi en deponeert 50 dol lars als „margin"; 5 cent (Amerik. waarde) per bushel is de gewoonlijke „margin" voor tarwe 3 cent voor ma'is en haver. Zoolang de prijs op 1.40 blijft, wordt er niets gezegd zoodra zij echter daalt, verlangt de makelaar zooveel „margin" meer als de prijs lager geworden is; hij of de verkooper door hem moet steeds 5 cent per bushel meer in handen hebben dan de heerschende prijs is. In duizenden van gevallen besteedt de kooper zijn geheele vermogen om het reeht, dathet„mar- gin" hem geeft, te behouden, en zoodra het hem niet meer mogelijk is om bij te betalen, verliest bij alles wat hij reeds betaald heeft, zoodat op deze wijze een menigte lieden te gronde gerigt of na daaraan toe gebragt zijn,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1881 | | pagina 1