Lanflbouw. Gemengde Berigten. - 2 - VI. Komt aan de orde het bestek voor de aanbesteding der Ieverancie van school- en kantoorbehoeften voor 1882. De daaromtrent uitgebragte rapporten luiden als volgt: N". 27. Met terugzending van het in onze handen gestelde bestek voor de in 1882 te leveren schoolbehoeften he eft-tie 1 laatselijke Schoolcommissie de eer u te berigten dat, voor zoo ver zij in staat is daarover te oordeelentegen gemeld bestek geene bedenkingen zijn. Over nieuwe in te voeren leerboeken enz., waarvan ons geene exemplaren zijn geworden, kunnen wij natuurlijk geen oordeel vellen, evenmin over de hoeveelheid der aangevraagde schoolbehoeften. De Commissie voor de Gemeentewerken voor zoo ver zij in staat is er over te oordeelen, is van meening dat er wel eenige ongelijkheid bestaat tussehen hetgeen voor de eene en voor de andere school als benoodigd is opgegeven, zooals by v. schriftengriifels enz.; ook komen somtnige opgaven wel wat hoog voor. De Oommissie zou voorts wel wat mecr gelijkheid wenschen in de soort van boekcn, die op de ver- schillende scholen worden gebruikt. Het is echter moeijelijk veranderingen voor te stellen, om- dat de Oommissie niet bij magte is om met de vereischte kennis van zaken veranderingen voor te stellen. Bij de daarop gevolgde discussie zegt de Voorzitter, dat er wel ongelijkheid is tussehen de verscbillende scholen maar dat is moeijelijk te weren en er kan op sommige scholen nog voorraad aanwezig zijn. De beer de Breuk zegt, dat zulks ook aan de School commissie is opgevallen; maar ook die kan moeijelijk de zaak beoordeelen. De heer Dorbeck spreekt over het benoodigde voor school Nr. 2en zegt dat daar meer penhouders worden aange- vraagd dan er schrijvers zijn. De heer t Hooft zou het goed achten die onderwijzers welke zooveel meer aanvragen dan een ander, daarop attent te maken. De heer Biesheuvel zegt, dat het aantal gebruikte schriften gemakkelijk te controleeren is, omdat die schriften het eigen- dom der gemeente zijn; men kan die dus weder laten°in- leveren. De heer Knaap zou het goed achten, indien de School commissie gemagtigd werd om te controleeren of de school behoeften wel gebruikt werden voor kinderen van inwoners en Spreker gelooft dat streng toezigt noodig is. De Voorzitter vraagt of de Eaad besluit dat de schriften weder moeten worden ingeleverd De heer de Breuk vraagt of de onderwijzers alles in eens ontvangen? De Voorzitter antwoordt toestemmend. De heeren de Breuk en Dorbeck zijn daar tegen. De heer Biesheuvel zou het benoodigde in drieen willen laten leveren. I)e oorzitter zegt, dat daardoor de vracht veel hooger zou worden; waarop de heer Knaap aanmerkt, dat het dan ten Baadhuize in depot zou kunnen blijven. heer 't Hooft zegt, dat de schriften een klein onderdeel U'tmaken van hetgeen benoodigd is; daarom zou spreker een i tistiek wenschen van hetgeen per kind gebruikt wordt. Zonder flat, is Ket moeijelijk te beoordeelen of q£ u[el te veel wordt gebr llc'- Spreker wil d :rom zaak dit jaar zoo laten. De heer Verkuyl zegt, dat dan enkele jaren dooreen geno- men zouden moeten worden. De Voorzilter wil zulks dit jaar nog zoo laten loopen en stelt voor het bestek vast te stellen. Dienovereenkomstig wordt besloten. VII. Ter tafel komt een schrijven van het Hoofd der school Nr. 6 (Abbenes), houdende verzoek dat in die school, en wel in het groote lokaal, nog een kagchel moge geplaatst worden. Burgemeester en Wethouders geven te kennen dat hun de noodzakelijkheid er van nog niet is gebleken, en zij daarom voorstellen op het verzoek afwijzend te beschikken. Overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. VIII. Aan de Vergaderiug wordt voorlezing gedaan van eene missive van den Districts-schoolopziener te Haarlem van 15 October 11., geschreven naar aanleiding van het aan dien ambtenaar ter goedkeuring gezonden bestek voor het maken van afscheidingen in de scholen Nr. 3 (Vyfhuizen) en Nr. 4 (Hoofddorp). Uit dien brief blijktdat door den Schoolopziener nog meer veranderingen aan gemelde scholen worden noodig geoor- deeldalshet van de voor- naar de achterzijde verplaatsen der ramen het vermeerderen der lichtkozijnen, enz. enz. In verband met de voorgenomen vergrooting der school Nr. 4, stelt de Voorzitter veor deze stukken te stellen in handen van de Commissie voor de Gemeentewerken, om advies. De Commissie zou wenschen dat de Eaad vooraf uitmaakte of de school te Hoofddorp al of niet zal worden vergroot. Mogt de Eaad besluiten die school niet te vergrooten maar een andere school te bouwendan zou al het werk der Com missie te vergeefs zijn geweest. De Voorzitter merkt aan dat reeds tot die vergrooting is besloten; waarop de heer Verkuijl antwoordt, dat zoodanig besluit weder kan worden ingetrokken. De heer Knaap gelooft dat de kosten te hoog zullen worden en zal daarom tegen vergrooting zijnin welken geest ook de heer Klapwijk spreekt. De Voorzitter zegtdat van de Commissie voor de Gemeente werken en van de Schoolcommissie een plan is gevraagddat plan nu dient ingekomen te zijn alvorens er over te kunnen oordeelen. De heer Biesheuvel acht het ook beter een andere school te bouwen, want die groote kosten van verbouwing zouden ge- maakt moeten worden om 30 kinderen meer te kunnen plaat- sendewijl er toch niet meer dan 400 kinderen op eene school mogen gaan. De heer de Breuk merkt aan dat de cijfersdie de heer Dorbeck genoemd heeft, zeer verschillen van die der School commissie, en vraagt hoe dat komt? Spreker zou deze zaak willen verdagen, dan kon het getal kinderen nogmaals worden opgenomen en nader over de zaak worden gesproken. De oorzitter acht zulks goeden wordt vervolgens in dien geest besloten; zullende de stukken der te maken afscheidin gen in handen van de Commissie voor de Gemeentewerken worden gesteld. IX. Wordt gelezen een schrijven van den heer F. Wesseling, Hoofd der school Nr. 3 waarbij hij verzoekt dat eene meer billijke vergoeding hem gegeven moge worden voor de turf, benoodigd voor het aanmaken der schoolkagchels. De heeren Verkuijl en de Breuk verklaren zich daartegen en stellen voor om hierop afwijzend te beschikken. Dienovereenkomstig wordt besloten. X. Wordt gelezen een verzoek van mej. E. D. Buitenbach onderwijzeres aan school Nr. 5 (Nieuw-Vennep)om eervol ontslag uit gemelde betrekking. De Voorzitter stelt voor om het gevraagd eervol ontslag to verleenenin te gaan den lsten December 1881. Daartoe wordt besloten zonder hoofdelijke stemming. XI. Aan de orde is de benoeming van een onderwijzer voor school Nr. 4. Aan de Vergadering wordt voorlezing gedaan van de voor- dragt, waarop voorkomen de heeren: D. van Dommelen, te Zoelen; H. A. Bruins, te Wanneperveenen L. P. G. Klees, te Haarlem; alsmede van de adviezen van het Hoofd der school en van de Plaatselijke Schoolcommissie. Bij de gehouden stemming wordt de heer van Dommelen met 10 stemmen daartoe benoemd. De mfunctietreding wordt bepaald op 1 December 1881. XII. Komt weder in behandeling het verzoek van het Iloofd der school Nr. 10, tot vermeerdering der hulp aan zijne school met een onderwijzer, (zie notulen van 29 Sent 1881, Nr. 15). F Het daarop ingewonnen berigt van de Plaatselyke School commissie luidt als volgt Met terugzending van het schrijveu van het Hoofd der school Nr. 10, waarbij hij verzoekt, dat voor die school de hulp moge vermeerderd worden met een onderwijzer, heeft de Plaatselijke Schoolcommisie de eer U te berigten, dat, met het oog op het aantal leerlingen, het noodzakelijk is om voor gemelde school de hulp te vermeerderen. Goed on derwijs is aan een zoo groot getal leerlingen door het aan- wezige personeel niet te geven. Wij hebben mitsdien de eer te adviseeren om, overeen komstig het verzoek van den heer Zwart, nog een onderwij- zer voor gemelde school te benoemen. De heer Verkuijl vraagt hoeveel kinderen tot de school behooren. De heer de Breuk antwoordt 180. De heer Biesheuvel merkt aan, dat er dan twee onderwij- zers in een lokaal zullen zyn. De heer Verkuijl zegt, als er zoo veel kinderen zijn, dan kan men er niet buiten om meer hulp te geven. De heer t Hooft vraagt wat er zal benoemd wordeneen onderwijzer of eene ondej w p.yp.siuoet he^ pcp zijn, do- zu!'.,n een onderwijzer en eene onderwijzeres in het- zelfde 1,'1'aal moeten werkzaam wezen. Co neer Knaap is voor een onderwijzer, vooral ook met het oog op mogelijke afwezigheid van het Hoofd der School, in welk geval het beter is dat hij kan vervangen worden door een onderwijzer. Nadat aan den heer 'l Hooft de inlichting was gegeven, dat de te benoemen onderwijzer zal moeten werkzaam zyn in het lokaal van den Hoofdonderwyzerwordt, overeenkomstig het advies der Schoolcommissie, besloten aan school Nr. 10 nog een onderwyzer te benoemen. XIII. Komt aan de orde een verzoek van het Hoofd der school Nr. 0 (Abbeues), tot vermeerdering der hulp aan ge melde school met nog een onderwyzer. Het daarop door Burgemeester en Wethouders ingewonnen advies van de Plaatselyke Schoolcommissie luidt als volgt: Met terugzending van het schrijven van den heer Boekel, Hoofd der school Nr. 6 (Abbenes), waarbij hij verzoekt dat voor zijne school nog een onderwijzer moge worden aangesteld, heeft de Schoolcommissie de eer U te berigtendat wij het achten zeer in het belang van het onderwijs te zijnindien de hulp aan de gemelde school worde vermeerderd. Met het oog evenwel op het onderwijs in nultige hand- werkengelooven wij, dat het verkieslijker is eene onder wijzeres te benoemen. Wij adviseeren dus om aan het verzoek van den heer Boekel te voldoen, door bet benoemen van eene onderwijzeres. De heer Verkuijl wijst op het verschil in het getal leer lingen op deze school en op school Nr. 10 (zooeven behandeld), en acht de vermeerdering nog niet noodzakelijk. De heer de Breuk stemt toe dat het voor deze school niet zoo dringend noodig is als voor school Nr. 10. De Voorzitter wil deze zaak aanhouden. De heer Verkuijl zou er afwijzend op willen beschikken. De heer de Breuk is er ook voor om de zaak aan te houden, en wordt dan ook dienovereenkomstig besloten. XIV. Aan de orde is een adres van Johannes van Wijnen, te Nieuw-Vennep, waarbij hij verzoekt dat aan hem een per- ceel dorpsgrond in koop moge worden afgestaan. Bij geen der leden daartegen bedenkingen bestaandewordt zonder discussie of hoofdelijke stemming besloten 1. Aan Johannes van Wijnen te verkoopen een gedeelte grond, ter grootte van 475 centiaren, uitmakend e het kadastrale perceel sectie M, Nr. 1615, en gelegen in sectie MM, kavel 15. 2. De verkoop geschiedt tegen betaling van een koopprys tegen 60 centen de centiare. 3. De kosten van overdracht enz. komen ten laste van den kooper. XV. Is aan de orde de benoeming van eene vroedvrouw voor de standplaats Lijnden. De Voorzitter deelt mede, dat mejufvrouw Last, die in de vorige vergadering als zoodanig benoemd werd, de betrekking niet heeft aangenomen. De Voorzitter en sommige Leden wenschen de benoemin® nog eenigen tijd uit te stellen. D Na korte discussie wordt daartoe besloten. XVI. Aan de Vergadering wordt medegedeeld, dat de besluiten tot heffing en invordering van het vergunningsregt tot verkoop van sterken drank in het klein, door Heeren Gedeputeerde Staten zijn teruggezonden en daarbij in over- weging is gegeven om de belooning van de herschatters in het heffingshesluit op te nemen. De Voorzitter betoogtdat het wenschelijk is om die be looning later bij afzonderlijk Eaadsbesluit te regelendewijl met het oog op de groote en verschiiiende afstanden, het moeyelyk is daarvoor eene bepaalde of vaste som te stellen- hij stelt daarom voor, om aan Heeren Gedeputeerde Staten te berigtendat er bezwaar bestaat om de bedoelde belooning in de heffingsbesluiten op te nemen, en de stukken vervolgens op meuw ter goedkeuring in te zenden. Dienovereenkomstig wordt besloten. Wegens uitgebreidheid van dit Yerslagliet Vervolg en Slot in om volgend Nommer.) Leiden, 4 Jan. Gedurende het jaar 1881 zijn aan de wekehjksche Vee-markt alhier aangebragt25,686 runderen 5365 kalveren, 49,268 schapen34,397 lammereu, 2344 magere varkens, 9961 biggen en 189 paarden. Ilooril, 5 Jan. Gedurende het jaar 1881 zijn alhier aan de waag gewogen 10,967 stapels kaas, wegende 2,944,988 kil. Purmeieilde, 5 Jan. Op de jaar- en weekmarkten alhier zyn in 1881 aangevoerd19,720 rundereo, 1704 paarden, 81,197 schapen en lammeren, 5362 vette kalveren, 7273* nuchtere dito, 3414 vette varkens, 2483 magere dito9647 biggen, 6347 gauzen, 1158 zwanen, 3763 hectol. appelen 3429 hectol. peren51,374 kilo boter, 11,921 stapels kaas f l»Arvanrlo Q A:(l n AC I *l\ Ltrecht 5 Jan. In het afgeloopen jaar werden alhier ter markt aangebragt: 7803 paarden, 36,566 runderen, 1274 kalveren, 3009 magere varkens, 12,481 biggen, 1058 scha pen en 9027 lammeren. Een hengst van M. P. Zwart, te Eoodahuizen, en eene merrie ven M. H. Brandsma te Sneek, beiden ingeschreven in het Friesch paardenstamboek, zijn voor /3200 vcrkocht aan den heer E. Voorhorst, te Welson, bij Olst. In Eusland zijn, blijkens de opgaven van de regering, in 4 jaren 1,010,950 stuks runderen door de veepest omgekomen. De Koningin van Lugeland bezit een der grootste stoeteryen van renpaarden in het rijk. Die te Hampton Court, welke in tjaar 1812 door George IV afs prins-regent werd opgericht, worm op voorbeel'hge wyze geadministreerd en werpt jaari'y m? een niet onaardig sommetje af voor de koninklijke privaat-kas. A'le van volbloed-paarden gefokte veulens worden op eenjari- geu leeftijd voor de wedrennen verkocht. De directeur van s Byks veeartsenijschool verzoekt dat veeartsen, die verlangen in aanmerking te komen voor eene tijdelijke benoeming van ten hoogste drie jaren tot adsistent aan voormelde inriohting, op eene jaarlijksche bezoldiging van /1200, met ingang van 1 Februari 1882, zich, met opgave van leeftijd en overlegging van hun diploma van veearts, voor 15 Januari e. k. schriftelijk tot hem wenden. Over den invoer van Duitscbe groenten in Amerika schrijft een blad te Baltimore. Dc aardappelen, koolen en andere groenten zijn op't oogenblik wegens den mislukten oogst zoozeer in prijs gestegen, dat de invoer uit Duitschland steeds toeneemt. In October bragt de stoomboot Leipzig voor de firma A. Schumacher en Co., te Baltimore, 8190 koolen mede en sedert importeerden vier andere vaartuigen uit Duitschland ongeveer 6000 bushel aardappelen, 11,000 koolen, 30 zakken knollen. en nog steeds houdt den invoer aan. De firma A. Schumacher en Co. is een der belangry kste importeurs te Baltimore. Door wijlen den heer Joh. Hillman, te Amsterdam, zijn de navolgende legaten gemaakt Aan de Vereeniging voor Chr. nat. onderwijs te Amsterdam /10.000; Sopbia-stichting te Scheveningen 8000 algemeene armen te Amsterdam/8000 het Kinder-ziekenhuis idem/8000; het college Zeemanshoop idem /6000;de Prins-Hendrik-Stich- ting te Egmond aan Zee/6000; de Vereeniging tot aanleg van een rij- en wandelpark aldaar /4000; de Vereeniging voor ziekenverpleging aldaar /4000; de Vereeniging voor burger-ziekenverpleging /3000; het Gemeentebestuur te Am sterdam, ten behoeve van Protestantsche armen /2000;idem E. K. armen /2000; id. Israelietische armen /2000 de Maatschappij voor den Werkenden stand /3000; de Inrigting voor volwassen blinden /2000; de Inrigting tot ondersteuning van blinden te Amsterdam /2000; de Inrigting tot werkver- schaffing aan hulpbehoevende blinden /2000; de Maatschappij voor den Werkenden stand, afd. Ambachtschool2000de Inrigting voor Stadsbestedelingen/2000 Inrigting Talitha kumi te Zetten2000; het zed. ligchaam CharitasteAmsterdam/1000; het zed. ligchaam Sarepta te Amsterdam /1000; het Koning Willemshuis /1000 de bewaarschool voor kinderen /1000; de Inrigting voor spraakgebrekkige en achterlijke kinderen 1000; de school voor havelooze kinderen 1000de Inrig ting voor ooglyders /1000; de algemeene Nederlandsche Vrouwen-Vereeniging Tesselschade /1000; de indrustrieschool voor vrouwelijke jeugd te Amsterdam /1000; de diaconie der Nederd. Hervormde gemeentede gebouwen en erven, zamen uitmakende de Willem Hendrik Hilmans-Stichting in de Nieuwe Looijersstraat, benevens tot onderhoud en alimentatie

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 2