LaMMw. Landboawtentoonstelling 1883. waarbij aan het Burgerlijk Armbestuur dezer Gemeente voor 1881 is toegestaan eene subsidie van 4000. Overwegende, dat uit de door het Burgerlijk Armbestuur gedane opgaven blijktdat de uitgaven van het Armbestuur het bedrag der ontvangsten zullen overtreffen, veroorzaakt wordende door het vermeerderd getal armen, die ten laste van het Armbestuur komen. Dat het te kort niet ander3 kan worden gedekt dan door verhooging van het voor 1881 reeds toegestane subsidie. Gelet op de artt. 59 tot 61 der wet van 28 Junij 1854 {Stll. N°. 100), Besluit Aan het Burgerlijk Armbestuur van Haarlemmermeer wordt over 1881 nog verleend eene subsidie ten bedrage van een duizend vyf honderd gulden. Ilet totaal bedrag der voor 1881 toegestane subsidie wordt daardoor gebragt op vijf duizend vijf honderd gulden. Dit besluit wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming goedgekeurd. XXIII. Aan de goedkeuring der Vergadering wordt onder- worpen het navolgende besluit: De Raad der gemeente Haarlemmermeer, Heeft beslotenop de Begrooting van Uitgaven voor de dienst van 1881 te doen de navolgende af-en overschrijvingen Afschrijving: volgnr. 116, Onvoorziene Uitgvven 1500. Overschrijvingvolgnr. 97, Subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur 1500. En zal dit besluit aan de goedkeuring vau Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland worden onderworpen. Gedaan te Haarlemmermeerenz. Ook dit besluit wordt zonder discussie of hoofdelijke stem ming vastgesteld. XXIV. Aan de orde is een voorstel van Burgemeester en Wethouders, om hen een crediet te verleenen van 44, tot aanschaffing van 1. Een dulfelsche jas voor den veldwachter Bremer. 2. Vier pistoolholsters voor de gemeente-veldwachters waar- van de kosten vermoedelyk zijnjas/30, 5 holsters a/3.50 14, te zamen 44. Dit voorstel, gesteld geweest zijnde in handen van de Financiele Commissie, is daaromtrent uitgebragt het navolgende rapport De Financiele Commissie heeft onderzocht het voorstel van Burgemeester en Wethouders, strekkende tot het toestaan van een crediet van 44voor de aanschaffing van een jas voor een veldwachter en voor 4 pistoolholsters. De Commissie heeft er niets tegen voor ditmaal de gevraagde som toe te staan, vooral omdat het geldt de aanschaffing van een jas voor een pas aangestelden veldwachter. De Commissie wenscht evenwel dat er voor de kleeding niet meer dan 300 per jaar worde uitgegeven, en dat, is er in 66a jaar soms meer benoodigd, er dan in een volgend jaar weder zoo veel minder worde uitgegeven. De Commissie is in de gelegenheid aan te toonen datwanneer men voor de veldwachters en den concierge aanschaft het eene jaar de gewone kleeding, en in het volgend jaar een broek meeren eens in de vier jaren voor elk een jasen men neemt voor dat alles, over 4 jaren berekendde gemiddelde som, dat dan de uitgaaf per jaar niet meer dan /300 behoeft te be- dragen. Zij wenscht dan ook dat daaraan de hand zal gehoudeu worden. De Commissie zou bij deze gelegenheid nog willen vragen of over de kleeding, wapening en uitrusting der veldwachters op geregelde tyden, even als bij de rijksveldwachters, inspec- tie wordt gehouden door Burgemeester en Wethouders, en zoo neen, dan zal het der Commisie aangenaam zijn dat zulks alsnog plaats hebbe. De Yoorziiter stelt voor om het gevraagde crediet toe te staan. Daartoe wordt besloten zonder hoofdelijke stemming. XXV. De heer de Breuk vraagtwaar zich het geld be- vindt, dat indertijd is overgebleven bij de Commissie voor de achtergebleven betrekkingen van miliciens, die in werkelijke dienst zijn opgeroepen. De Voorzitter antwoordt: in de Haarlemsche Bank. De heer de Breuk zou weuschen dat met dat geld werde gehandeld even als geschied is met het fonds der cholera- commissie, 'twelk aan de afdeeling van het Witte Kruis is afgestaan. De Voorzitter zegt, dat de Commissie daarover vooraf zal gehoord moeten worden. De heer Verkuyl zegt, dat hjj nog nooit eenig rapport heeft vernomen van de Commissiedie in der tijd door den Gemeenteraad is benoemd tot onderzoek van deze zaak. De Voorzitter zegt, dat ook hij daarvan nog niets heeft vernomen. De Vergadering is daarna gealoten. Capellc (Langstraat), 11 Januarij. De handel in leverantie- hooi is tegenwoordig weinig geanimeerdslechts nu en dan wordt een partijtje, dat of reeds vroeger gekocht was, bf thans voor vermenging met ander hooi noodig isafgeleverd. De prijs blijft echter stationair op/21 a/22 per 1000/2 kil. Meer levendigheid bestaat echter in den handel van kalf- koeijen; niet slechts op de Waalwijksche weekmarkten worden ze tegen hooge prijzen opgekocht, maar al wat leverbaar is wordt door de Belgische kooplieden ook aan de huizen ge- zocht, waardoor de aanvoer op de markten gering is. Ook de boterprijzen ondergingen in den laatsten tijd ver hooging; de markten zijn evenwel in dit product zeer verschil- lend, waarora vele boerinnen er niet tegen opzien om wekelijks met hare boter naar Udenhout, op 2 a 3 uur afstand van hier, te trekkenwaar gewoonlijk 10 a 15 cent meer per kilogram betaald wordt. De Landbovw-Courant bevat een adres van den heer A. Beek, op Bustenburgaan Z. M. den Koning, waarin verzocht wordt het onderwijs in den landbouw op de lagere scholen van alle plattelandsgemeenten verpligtend te stellen. Een verdienstelijk varken, nog verdienstelijker dan bet be- roemde kunstenmakende, is een zeug, die een molenaar te Mailly bij Auxerre de zijne mag noemen. Dit dier heeft in een kelder waar het opgesloten wasdoor het omwoelen van den grondeen schat te voorschijn gebragt, nl. fr. 8700 in louis d'or. De molenaar is natuurlijk niet weinig in zijn schik over de vondst en met de wettelijke bepaling, dat de helft van alles wat gevonden wordt aan den vinder toekomt, zal hij het zoo naauw niet nemen. In Hongarije is op vrij groote schaal een proef genomen met het verbouwen van de als siergras bekende Egyptische parelgierst, Penicillaria spicata, en is gebleken dat zij eene zeer voordeelige voederplant is, en als groen voer, zoowel als hooi, zeer degelijke voedende bestanddeelen heeft. Van een hectare land werden drie sneden ongeveer 1000 centenaar van het beste hooi gewonnen. De fijne bladen dezer plant worden zoowel door het rundvee als door paarden en schapen gaarne genomen, zoowel groen als gedroogd. De sterk meelhoudende zaadkorrels blijken, als die van andere soorten van gierst, een uitmuntend voedsel voor vogels te zyn. De parelgierst gedijt zoowel op zandgronden als in losse klei. Uit Texel wordt geschreven, dat het zachte winterweder vooral den schapenfokker zeer ten goede komt, dewijl de talrijke kudden op de weiden van dit eiland nog volop voed sel vinden, daar zij anders gewoonlijk in dezen tijd met hooi en boonen gevoederd moeten worden. Ook heeft men opge- merktdat in de lage velden nog vele kievieten worden ge- zien, die nu even dartel rondvliegen als in de maand Maart. In het tydperk van 27 November tot 31 December jl. zijn geene ambtsberigten omtrent het voorkomen van longziekte onder het rundvee ingekomen. In het daaraan voorafgaand tijdvak van vier weken waren evenmin gevallen dier ziekte bekend geworden. In Silezie is de runderpest uitgebrokenmet name in de kreitsen Waldenburg, Landeshut en Bolkenhain. Te Alt- Lassing moest een prachtige kudde van 70 stuks worden af- gemaakt. Ook iu Neu-LiissingNeu-Hohndorf en Fellham- mer zijn gevallen van runderpest voorgekomen. Als eene bijzonderheid deelt men mede, dat de kastelein H. H. Mulder, te Noorderboogebrug, eene hen heeft, waarvan hij vermoedde dat die reeds eijeren legde. Nergens er eenige vindende, besloot hij een nader onderzoek in te stellen. En wat bleek hem nu? Dat de hen een nest had gebouwd op de vorst van het dak tegen den schoorsteen, waarin de eige- naar niet minder dan 14 eijeren vond. De steentjes, die de hoenders oppikken, zijn hunne tan- den zij helpen in den krop het voedsel fijn maken. Zonder zulke steentjes is de verteering gestoord, ja het het dier kan er zelfs door sterven. Er moet derhalve altijd voor gezorgd worden, dat de vogels die wij kweeken, de sijs in de vogel- kooi tot de struisvogel in zijn loopplaats, nooit gebrek heb- ben aan kiezelsteentjes en grof zand, die bij hen oplossend werken en een onmisbaar noodig verteringsmiddel zijn. Om die reden is het geraden om in onze naar het zuiden gele- gen vogelperken een hoopje grof Zand te doen. In tweeerlei opzigten zullen de vogels er door aan hunne behoeften kun- nen voldoen: 1. Om zich te voorzien van steentjes in de maag, en 2. hunne vederen te reinigen, wat het hoen doet door er zich in rond te wentelen, of wil men, door er zich in te baden. Zuivelbereiders mogen er wel aan denkendat het niet geraden is, melk door een metalen (koperen) zeef te gieten. Het is gebleken dat, zelfs by voldoende reiniging, zich zeer spoedig melkzure zouten van het koper vormenwelke lang- zamerhand in de melk komen, en in elk gevalzoo niet op de gezondheid der verbruikers, toch zeker op den smaak van de melk grooten invloed kunnen uitoefeaen. Het beste is natuurlijk zyden zeven te nemen. In het hotel „La Station" te Utrecht had op 10 dezer de door de hoofdbesturen der Geldersche en Hollandsche Maat- schappijen van Landbouw bijeengeroepen vergadering plaats van de afgevaardigden van verschillende Nederlandsche Landbouw- Maatschappyen, ter bespreking van het houden eener uit- gebreide, zoo mogelijk internatiooale landbouwtentoonstelling. De heer mr. C. J. Sickesz, voorzitter der Geldersche Maat- schappy van Landbouw, opende met een woord van welkom aan de verschillende heeren afgevaardigden uit de provincien Groningen, FrieslandLimburg, ZeelandUtrecht, Noord- BrabandGelderland, Noord- en Zuid-Hollauddeze verga dering, waarna spreker bij acclamatie tot voorzitter dezer ver gadering werd benoemd. Daarop werd het wenschelyke besproken van het houden in 1883 eener zoo uitgebreid mogelijke landbouwtentoonstelling, wanneer de geldmiddelen dit toelaten, met een internationaal karakter, terwjjl tevens in behandeling kwam een voorstel van den heer J. A. baron van Hardenbroek c. s. te Utrecht, die voornemeus waren in 1882 eene veebeschouwing te doen houden. Na breedvoerige gedachtenwisselingverklaarde de heer baron van Hardenbroek dat indien de meerderheid dezer ver gadering zich voor eene tentoonstelling in 1883 verklaarde, het voornemen van het houden eener veebeschouwing in 1882 dan niet ten uitvoer zal worden gebrachtwaarna met groote meerderheid van stemmen werd besloten te trachten eene land bouwtentoonstelling als was voorgesteld te houden. De voorzitter bragt daarop een woord van hulde en dank aan de heeren baron van Hardenbroek c. s.dat zy, om het oud vaderlandsche spreekwoord Eendragt maakt magt"niet te beschamen, hunne voornemens hadden opgegeven om de voorgestelde tentoonstelling beter te doen slagen. Moeijelijk werd geacht nu reeds de plaats te bepalen waar de tentoonstelling gehouden moet worden, daar voldoende terreinen aanwezig moeten zijnwaarvan de grootte wel op 8 a 10 hektaren werd geschat. Alleen zoude de wenschelijk- heid eener plaats kunnen worden uitgesproken. De heer mr. van Musschenbroek van Leiden beval Amster dam aan, vooral met het oog op de in 1883 aldaar te houden Koloniale wereldtentoonstelling. Bij stemming werd in de eerste plaats Utrecht wenschelyk geacht, terwijl bijna hetzelfde getal stemmen op Amsterdam werd uitgebragt. Werd besloten eene uitvoerende commissie op deze vergade ring te kiezen, terwijl de toegetreden of nog toe te treden Nederlandsche maatschappijen een comite van vertegenwoordi- ging der Maatschappijen zullen benoemeuwaaraan de uitvoe rende commissie hare voorstellen zal onderwerpen. Bij de daarop volgende verkiezing werd de uitvoerende com- commissie als volgt zamengesteldMr. C. J. Sickesz, te Laren bij Lochem voorzitterC. J. van der Oudermeulente Was- senaar, 2e voorzitter; J. M. Kakebeeke te Goes, Mr. D. Visser van Hazerswoude te AmsterdamA. H. van Slooten te Rauwerd, J. A. Baron van Hardenbroek te Utrecht, M. Merkelbach te Wittem, Ch. Baron van der Borch bij Breda en Mr. A. J. van der Hoop van Slochteren te Slochteren, alien leden C. J. M. Jougkindt Coniuck, te Wageningen adviseerend lid; P. F. L. Waldeck, te Loosduinen, secretaris. Voor zooverre die heeren aanwezig waren, werd door hen de benoeming aangenomen; terwijl aan twee afwezigen hiervan zal worden berigt. Onderscheidene zaken op de te houden tentoonstelling be- trekking hebbeude werden nog besproken, o. a. de geldmid delen. Subsidien zullen aan het Rijk en de verschillende ge- westen worden aangevraagd, terwijl de medewerking van alle Nederlanders voor dezen zoo voornamen tak van welvaart voor het geheele vaderland zal worden ingeroepen. Na een woord van dank door deu heer Baron van Harden broek aan den Voorzitter voor de zoo uitstekende leiding der vergadering en met eene gelukwensching aan al de aanwezigen voor de eensgezindheid waarmede de zoo belangrijke besluiten werden genomensloot de Voorzitter deze vergadering. Door mejufvrouw de wed. Koperdraat, geb. Muser, onlangs te Delft overleden, is bij uiterste wilsbeschikking aan de Weezen- inrigting te Neerbosch besproken een legaat van /4000, vrij van successieregten. De heer R. baron van Lijnden, te 's Graveubage, heeft aan de gemeente Opsterland eene som van 4000 geschonken, als bijdrage tot den hooidelijkcn omslag. Bij de Commissie voor Evangelisatic te Feijenoord is ingekomen eene gift van /100 van Z. K. H. den Prins van Oranje, als bij drage in de kosten voor eene aldaar te stiehten hulpkerk der Ned. Herv. gemeente. Te Haarlem is eene vrouw bij het gebruiken van een stuk vleesch gestikt. Zaterdag was te Antwerpen de stad vol van eene schaking, welke Vrijdag avond aldaar was volvoerd. Mej. Coppes, onderwijzeres aan eene gemeenteschool, was verloofd met een onderwijzer cn, ondanks den tegenst.and van haren vader, zou het huwelijk doorgaan en was de eerste afkondiging reeds geschied. Vrijdag avond omstreeks half 7 uur kwam een heer met een rijtuig aan de school en ver klaarde mej. Coppes noodzakelijk te moeten spreken. Deze verzocht daarop aan de direetrice der school terstond te mogen medegaan naar haar oom, die op het uiterste lag. Zij vertrok daarop met den onbekenden heer in het rijtuig, maar keerde 's avonds niet terug en verscheen evenmin Zaterdag in de school. Het was duidelijk dat hier eene schaking had plaats gehad. De politie werd van de zaak verwittigd en terstond werd een ijverig onderzoek ingesteld, het- welk reeds Zondag tot de ontdekking der geschaakte leidde. De vader, zoo bleek weldra, had zich van de tusschenkomt van een commensaal van den zieken oom zijner dochter bediend, om haar naar Bouchout te lokken, waar hij haar bij bloedverwanten opge sloten wilde houden, tot dat zij beloofd zou hebben van haar huwelijk af te zien. De vader, die zijne meerderjarige dochter trachtte te sequestreeren, zal nu waarschijnlijk tot zijn schade ondervinden dat dergelijke middeneeuwsche kunststukjes in onze eeuw zelden meer succes hebben. De zoon van den koperslager C. Sens, te Heusden, had van den luitenant der artillerie, aldaar gedetacheerd, in last gekregen de ledige kruitbussen met gloeijende bouten te openen. Vroeger werden deze bussen vooraf met water gevuld, voor het geval dat er zich nog wat kruit in bevinden mogt, om zoodoende gevaar te voor komen. Nu echter werd dit nagelaten, maar daarentegen werden de bussen vooraf goed leeg geklopt. Door de vochtigheid schijnt zich echter nog kruit aan de wanden gehecht te hebben, want zoodra de jongman met de gloeijende bout werkzaam was, onstond er een hevige ontploffing. In een oogenbljk was hij geheel in vlam, en aangezigt en handen waren zwaar gebrand. De ongelukkige staat onlijdelijke pijnen uit en, wat het ergste is, hij zal waarschijn lijk blind zijn. De ontploffing was zdo hevig, dat de ruiten in de werkplaats alle verbrijzeld werden. Te Arnhem hebben op Nieuwjaarsavond eenige dames «de la halle", vergezeld van haar respectievelijke echtgenooten en verderen bijhang, een agent vau policie duchtig afgeranseld en hem den halven baard uitgerukt, omdat de man hen tot rust aanmaande. Nergens misschien zal de drankwet wel zulke goede gevolgen hebben, als in de geineenten Berkel en Rodenrijs, waar van de 12 herbergiers en kroeghonders slechts 2 vergunning hebben ge- vraagd, om met 1 Mei a. s. met den verkoop van sterken drank in het klein te mogen voortgaan. Opgewekte eetlust. Een landheer komt ten 12 uur te huis. Zijne vrouw is bezig, als gewoonlijk, brood te snijden. Hij t n Beste wijfje, geef mij heden een paar geduchte boterhammen met kaas of vleesch." Zij: ;/Wel man, wat hoor ik! je lijkt wel uitgehongerd." Hij „Geen wonder, ik heb wel een uur staan kijken oij het vellen van een boom. Als men ziet hoe hard die menschen moeten werken, krijgt men een honger als een wolf." Wederom heeft de homoeopatische methode hare deugdelijk- heid bewezen ter bestrijding van dronkenschap. Een doctor aan een der gevangenissen te Parijs, heeft nl. daarmede twee mannen, die aan den drank verslaafd waren, geheel van deze hebbelijkheid genezen. Twee der onverbeterlijke dronkenlappen, die telkens aan den avond van den dag, dat zij op vrije voeten waren gesteld, weder wegens verregaande dronkenschap opgepakt werden,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 2