1882. Vrijdag27 Januarij VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Drie-en-Twintigste Jaargang. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Mo. 4. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Iloofd-Ageiiten voor (lit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. Kort Yerslag der Vergadering, gehouden op Donderdag 26 Januarij 1882, BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 18—24 Januarij 1882. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12Va Cent. Itadys. »EAARLEMMERMEE R Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. de Heeren ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETEEFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C0., te Amsterdam. 's morgecs ten 10 ure, in het Raadhuis. Voorzitter: de Heer J. W. Lantzendohffer. Tegenwoordig 14 Leden. Afwezig de heer van Riessen. De notnlen der Vergadering van 29 December 1881 wor- den gelezen en goedgekeurd. I. Wordt mededeeling gedaan van de ingekomen stukken o. a. van een adres van ingezetenenom eene vroedvrouw te Nieuw-Vennepwelk adres wordt gesteld in handen van Bur- gemeester en Wethouders, om advies tevens wordt me- degedeeld dat de benoemde onderwijzers voor de scholen nrs. 3 en 10 de betrekking hebben aangenomen, en die voor school nr. 9 daarvoor heeft bedankt. II. Aan de onderwijzers J. Vreeken (school nr. 4) en H. Hospes (school nr. 3) wordt op verzoek eervoi ontslag ver- leend integaan 16 Maart 1882. III. Op het bezwaarschrift van K. de Jongin zake de hondenbelasting wordt afwijzend beschikt, aangezien de veld- wachter heeft beweerd dat hij wel een hond heeft gehad. IV. Wordt afwijzend beschikt op het adres van R. Vree ken Gz.in zake zijn hoofdelijken omslag, als zynde te laat ingediend. V. Komt in behandeling een voorstel omtrent het school- gaan van kinderen uit eene andere gemeente op de scholen alhier. Wordt besloten ook /20 te vragen van Haarlem- merliede c. a.ingaande 1 April a. s.en anders de kinderen van de school te weren. VI. Wordt besloten afscheidingen te doen maken in de scholen nrs. 3 en 4. VII. Komt in behandeling het huurcoDtract van het post- en telegraafkantoor. De Voorzitter deelt mededat de Commissie bij den heer Minister is geweest, en dat Z. Esc. de zaak in overweging zal nemen. Hierop volgt eene langdurige discussiewaarna het voor stel om een contract aan te gaan voor 6 jaren met 6 optie- jaren wordt in stemming gebragt. De stemmen staken. De heer Biesbeuvel wil dat dezelfde Commissie naar den Inspecteur zal gaan, om over de zaak te spreken. Alle leden zijn daar voor. VIII. De vraag of de Gemeentescholen zullen worden af- gestaan tot het houden van zitdagen door den Gemeente- en Ryks-ontvanger, wordt ontkennend beantwoord. IX. Op een voorstel om mejufvr. J. Jot weder te benoe- men tot gemeente-vroedvrouw aan den Lijnden, wordt afwij zend beschikt. X. Wordt goedgekeurd een besluit tot betaling uit de On- voorziene Uitgaven dienst 1881. XI. Op een adres van J. Poortierin zake de hondenbe lasting wordt afwijzend beschikt. XII. Op een adres van Ds. E. W. Heineckenomtrent het dempen van een sloot in JJ 1, wordt gunstig beschikt; mits de koslen van den duiker kome voor rekening van den heer Heinecken. De heer Biesheuvel wil namen aan de wegen geven. De Voorzitter vindt zulks goed. XIII. Het adres van J. van Wynne, betreffende verbete- ring van een dorpsweg te Nieuw-Vennep, wordt aangehouden. XIV. De heer Bultman vraagt hoe het met de brand- spuit is. De Voorzitter antwoordt, dat het in de volgende Vergade ring zal worden behandeld. XV. De heer de Breuk zegt, dat op de school te Nieuw- Vennep hulp noodig is. De V oorzitter zegt, dat er niets aan gedaan kan worden. Er is slechts 1 sollicitant. XVI. Op de vraag van den heer Biesheuvel, hoe het met WTiterl{fk Woentdag.) school Nr. 4 is, zegt de Voorzitter, dat nog niets naders bekend is. De Vergadering wordt daarna gesloten. GEBORENTrijntje, dochter van A. van de Velde en G. Jongkind. Elias, zoon van C. Cardol en M. M. Stoffijn. Jenneke, dochter van A. v. Soelen en J. Meertens. Trijntje, dochter van J. Kooij en A. C. Weber. Jan Cornelis, zoon van A. Schaap en J. M. Kleist. Pieter Johannes, zoon van W. Spaans en L. Klomp. Elligje, dochter van L. v. d. Woude en L. Roomers. Cornelia, dochter van C. Roos en J. C. Been. Maria, dochter van J. van Es en L. Maat. Jacob, zoon van M. Broker en M. Hofstede. Johannes Franciscus, zoon van J. Gedaan en J. Hyenhuis. Jacomiua Janna, dochter van G. v. Scha'ik en P. v. Leeuwen. Jan, zoon van J. Jansen en K. Roodenburg. Erans, zoon van T. van der Maas en C. Kieviet. LEVENLOOS GEBOREN: 2 Kinderen van W. Koolbergen en E. Knoopen. 1 Kind van A. Op de Kelder en E. Huibers. OVERLEDENMarie Schalkwijk, oud 69 jaar, wed. van G. van den Broek. Arnoldus Boers, oud 61 jaar, wednr. van C. Spruijt. Jan, oud 26 maanden, zoon van P. de Geus en C. de Haan. Trijntje, oufc 26 maanden, dochter van G. Kooring en H. Kramer. Maria, oud 6 maanden, dochter van P. J. Biemans en E. Duurhout. Jannetje, oud 25 maanden, dochter van A. Goudswaard en A. KaveLar. Zeger Bestman, oud 59 jaar, gehuwd met Elsje Prins, overleden te Antwerpen 27 April 1881. Arend, oud 11 maanden, zoon van W. Rebel en P. C. Hoogendoorn. ONDERTROUWD P. Balkenende met J. Korver. G. Ga- lekop (wednr.) met K. Hogervorst (wed.) GEHUWDgeene. Onderstaande Personen worden in hun belang aangemaand zich ter Secretarie aan te melden ten einde opgave te doen voor de byhouding van het Bevolking-Register: Willem Munnik gekomen van Leiden. Karel JubriensAmsterdam. Arie de Haan,Sloten. Het Bureau van de Bevolking en van den Burgerlijken Stand is geopend 's morgens van 912 uur, en 's middags van 14 uur. De in vele opzigten zoo zeldzame weersgesteidheid der jongst verloopen weken, .geeft niet alleen tot velerlei meteo- rologisehe beschouwingen aanleiding, maar lokt ook, behalve de mannen van het vak, menigeen tot waarnemingen en ver- gelijkingen uit. Zoo deelt een onzer getrouwe lezers, tot hen belioorende die niets onopgemerkt voorbij laten gaanons het volgende uit zijn dagboek mede i> Het heugt den oudsten menschcn niet, dat wy zoo vele dagen achtereenvolgend van zonneschijn verstoken zijn geweest als in den laatsteD tijd. Ik heb daarom mijne aanteekenin- gen van het weder eens nagezien, om mij te vergewissen. De enkeledat is niet op elkander volgende dagen, dat de zon niet doorbrak, blijven natuurlijk buiten aanmerking maar ik noteer hier alleen hoe dikwijls het in de laatste drie jaren en nu is voorgekomen dat de zon eenige dagen geregeld achter elkander ons niet verscheen. „Het is mij gebleken, dat dit in 1879 maar tins het ge- val was, en wel gedurende drie dagen, 13, 14 en 15 December. In 1880 gebeurde het twee maal, telkens weder drie da gen: 11, 12, 13 November, en 29, 30 November en 1 De cember. In 1881 hadden wij drie maal, maar toen slechts twee dagen achtereen, de zon niet, te weten22, 23 September; 23, 24 October; 28, 29 December. ,,Maar nu, in 1882, is de zon negen dagen opeenvolgend in het geheel niet doorgekomen 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 en 21 Januaryop 22 Januarij is zij sleehts even voor den ondergang zigtbaar geweest en heeft op 23 Januarij 's morgens ook maar even geschenen." Het was in de laatste dagen schrijft men aan de Leidsche Cour antin dubbelen ziu neerslachtig weder. De wolken waren tot een dikken mist op de aarde nedergedaald die daardoor den dag als tot de donkere dagen voor Kerstmis maakteen naauwelijks viel te bespeuren van welken kant de wind kwam. De barometer had zoo een hoogen stand be- reikt als sedert 1843 voor ons land niet was waargenomen, terwyl de thermometer slechts weinig beneden het vriespunt daalde. Na eene reeks van stormenis er spanning in de Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. atmosfeer ontstaan, die met een groote kalmte, maar tevens met alle gemis aan zonlicht gepaard gaat. Nu rijst de ther mometer en toont de barometer neiging tot dalen. Waar- schijnlyk zal het weer spoedig omslaan. Bij de veiling op 23 Januarij jl.'s middags ten 12 ure, in het lokaal Frascati te Amsterdam, is bet Huis, gelegen in den Grooten Ypolder, gemeente Sloten, gekocht door den heer J. J. Servaas voor 3400 en een Stuk Wei- en Hooiland in den Inlaagpolder, gemeente Ilaarlemmerliede en Spaarnwoude, voor/ 2025, door den heer G. S. Nout. Naar wij vernemenheeft Zijne Excell. de Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid bet eere-voorzitterschap der Commissie van uitvoering van de Algemeene Nederlandsche Landbouwtentoomtelling in 1883 aangenomen. Niet edn ge- west of provincie maar geheel Nederlaod heeft bij het wel- slagen dezer zoo nationale zaak belang; daarom zal zeker door velen deze weiwillendheid op den waren prijs worden gesteld. Uit Aarle Rixtel wordt als een zeldzaamlieid geraeld dat aldaar bij G. Nikkelen, bierbrouwer op Croy, een varken is geslagt wegende p. m. 540 halve kilo's. Neemt men in aan merking, dat het „deftig geleerd" varken nog slechts 1'/2 jaar oud was en dat het in dien tijd /21S aan biggen heeft opgebragt, dan mag men waarlijk wel zeggen: zulk een var ken zou iemanddie een liefhebber is van een hartig kluifje, doen watertanden. Te Beverwijk is een nieuwe afdeeling der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur opgerigt. Bij bekendmaking van den Rijkskanselier van Duitschlaod is verklaard dat de veepest in het geheele Rijk geweken is. Wij gaan wederom de lente tegemoet, en met de lente komen ook de Radijsjes, die door velen by het ontbijt zoo gaarne worden genoten. Reeds de oude Romeinen schynen de Radijs gekend te hebben, en als een eetlustwekkende delicatesse gewaardeerd. De wetenschappelijke naam is Raphnmus sativus vnr. radi- culaze is verwant aan de „Rammenas". Er zijn veel varieteiten wy noemen eenige die het meest aan te bevelen zijn, 1. Vroege ronde Radijs; de Witte broeiradijs met kort loof is wel de beste van alien; ze is ook goed voor de teelt in open grond; dan heeft men rozerooderoode scharlakenkleurige broeiradijs; alle zyn platrond. 2. Rozenroodronde met wit naar het worteleind; dit is een zeer fraaie varieteit. 3. Ovaal gevormde; wit rozerood en scharlakenrood gekleurd deze zijn langwerpig en loopen naar den steel spitser toe. 4. Ovaal gevormde, rozenroode met wit naar het worteleind een zeer aanlokkend, fraai Radijsje, in den regel zyn deze naar het worteleind breeder en eindigen stomp; zij is later dan no. 1 en 2, doch vroeger dan no. 3. 5. Vroege ovale scharlakenroode Radijs; mede breed naar onder, doch minder sterk dan no. 4. 6. Lange Radijs, wit rozenrood, violetkleurig en ook wel scharlakenkleurig; zeer lange Radijs, is vooral voor de late teelt in den vollen grond geschikt; ze is zeer zacht en lekker, maar moet ruimer dan de ronde uitgezaaid worden, men kan ze ook niet zoo vlug „trekken" als de ronde. 7. Lange scharlakenkleurige radys van Beek. Deze wordt ook wel gebruikt als broeiradys. Om haar kort loof wordt voor het broeijen aan de witte broeiradijs de voorkeur gegeven dan volgen de andere platronde varieteiten of soorten de lange radijs is voor late radijs beter dan de ronde, omdat ze niet zoo spoedig voos worden. Kweekwyze. De Radijs wordt reeds in Januari en Februari, somtyds nog vroeger in broeibakken gekweektmen zaait ze doorgaans in bakken waarin kropsalade en andere vroege groenten worden geteeld; het beste is da zaden niet te strooienmaar op bepaalde afstanden een voor een in den grond te duwen met vinger en duim. Men moet Radijs zaaijen op zeer goeden, luchtigen tuin- gronddie evenwel niet versch bemest mag zijn; Iran men over een warm gelegen rabat beschikkenbyv. aan de zuid-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 1