- 18 - DoezumG. J. Eenink, te IJzendoorti, en G. E. ter Haar, te Beesd. Nadat van de ingewonnen berigten en adviesen voorlezing was gedaan wordt daartoe benoemd Jaeob Beerda, te Doezum, en de infunctietreding bepaald op 1 Februarij 1882. X. Wordt overgegaan tot de benoeming van twee leden voor de Plaatselijke Schoolcommissie in plaats van de heeren H. F. Bultman en D. L. 't Hooftdie op 31 December e.k. aftreden. Door de Plaatselijke Schoolcommissie zijn aanbevolen de heeren: 1°. H. F. Bultman en Mr. J. P. Amersfoordt; 2°. D. L. 't Hooft en J. van Zijverden. Bij stemming hierover worden de heeren Bultman en 't Hooft daartoe herbenoemd. XI. Aan de vergadering wordt medegedeeld eene missive van den Voorzitter van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, van den 26 November 11., n°. 32/7238, waarbij alvorens de begrooting dezer gemeente voor 1882 bij Heeren Gedeputeerde Staten ter tafel te brengen, berigt wordt ver- zocht omtrent de wijze waarop in het onderwijs in de vrouwe- lijke handvverken aan de scholen Nrs. 1, 3, 6, 8, 9 en 11 wordt of zal worden voorzien. De Voorzitter zegt, dat Burgemeester en Wethouders het gevoelen van den Baad wenschen te kennen omtrent de vraag of voor de geldendie op de begrooting voor 1882 onder den post voor onvoorziene uitgaven zyn begrepenals bestemd tot vermeerdering van het hulppersoqeel op de scholen, men ook zal trachten door het aanstellen van onderwijzeressen in nuttige handwerken het onderwijs daarin te doen geven op de scholen Nrs. 1, 3, 6, 8, 9 en 11, en zou wenschen dat Burgemeester en Wethouders werden gemagtigd in dien zin den voormelden brief te beantwoorden. Na korte gedachtenwisseling wordt besloten Burgemeester en Wethouders tot het beantwoorden van den brief in vorenbe- doeldeu zin te magtigen. XII. De Voorzitter deelt mede, dat eenige verzoekschriften zijn ingekomen van personen die wenschen te worden belast met het geven van onderwijs in nuttige handwerken voor meisjes aan sommige scholen. De behandeling daarvan kan echter nog niet plaats hebben, omdat de Raad vooraf moet bepalen de jaarwedde van de onderwijzeressen, die alleen zullen worden belast met het onderwijs in bedoelde handwerken aan die scholen, waar dat onderwijs niet kan worden gegeven door onderwijzeressen die van zoodanige acte zijn voorzien. Nadat de heer Bultman had in overweging gegeven het salaris van zoodanige onderwijzeressen tc bepalen op 50 per jaarwordt zonder hoofdelijke stemming daartoe besloten. XIII. Aan de vergadering wcrdt voorlezing gedaan van een schrijven van het hootd der school nr. 5 waarbij hij aandringt op verhooging der jaarwedde van de te benoemen onderwij- zeres voor zijne school. De Voorzitter stelt voor, dit schrijven aan te houden tot na de regeling van het onderwijs in de handwerken de Raad kan dan besluiten of men benoemen zal een onderwijzer of eene onderwijzeres met of zouder acte voor handwerken. De heer de Break is legen veihooging der jaarwedde, zoo- wel om de financiele gevolgen als omdat maar hoogst zelden in de couranten eene oproeping tegen hoogere jaarwedde wordt gezien; wel menigmaal legen lagere jaarwedde. Spreker stelt daarom voor, om sollicitanten op te roepen zonder acte voor nuttige handwerken. Overeenkomstig het voorstel van den heer de Breuk wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. XIV. Alsnu zou aan de orde zijn het verzoek van het hoofd der school nr. 6, om vermeerdering der hulp op die school (zie notulen van 27 October II n°. 13). Op voorstel des Voorzitters wordt deze zaak aangehouden tot eene volgende vergadering. IVegens uitgebreidheid van dit Verslaghet Vervolg en Slot in one volgend Nommer.) SlotCll (N. II.) Even als door den Raad dezer gemeente, is door de Commissie, belast met het onderhoud van den Uitweg en den Osdorperweg, afwijzend beschikt op het verzoek van den heer T. Sanders te Amsterdam, tot aanleg van eene sloomtramlijn langs genoemde wegen. Waartl en Groet. Uit dezen polder wordt gemeld dat de wintergranen en het koolzaad zoo gunstig staan als het in April meermalen niet het geval is. Ook het gras is overvloedig en prijkt met Meibloemen. Capelle (Langstraat), 1 Febr. De handel in leverantie- hooi is tegenwoordig van weinig beteekeuis; slechts nu en dan wordt een partijtje voor de persen afgeleverd. Van meer belang is de omzet in roggestroo, dat door de heiboeren aan de veehouders alhier voor 17 per 500 kilogr. wordt te huis gebragt. Ook de veehandel is heel wat minder geanimeerd dan voor eenige weken. De Belgische kooplieden toonden in de laatste dagen weinig kooplust en besteedden 100 a 200 naar kwaliteit. Haarlem. In de laatste algemeene vergadering van de af- deeling Haarlem en Omstreken der Nederlandsche Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde zijn de nieuw benoemde leden van het be- stuur, de heeren A. van Lennep en G. C. W. Bohnensieg, welkom ge. heeten. Verder deelde de voorzitter, de heer J. H. Krelage, mede wat het bestuur omtrent een te houden tentoonstelling had voor te stel- len. Als plaats wenscht het bestuur aan inmerking te nemen den Hertenkamp in den Haarlemmerhout. Als tijd voor de tentoonstel ling geeft het bestuur in overweging, te kiezen van Zaterdag 22 tot en met Woensdag 26 Juli e. k. In geval men afgesneden bloemen van rozen enz. wilde vragen, zouden die eerst bijv. den 25 Juli kunnen worden ingezonden, terwijl de tentoonstelling op 22 Juli zou geopend worden met de planten en gewassen in potten, kuipen enz., die gedurende de geheele tentoonstelling goed kunnen blijven. De vriendschappelijke bijeenkomst van de leden der Maatschappij zou best op 25 Juli kunnen worden gesteld en de laatste dag der ten toonstelling, 26 Juli, zou samenvallen met de groote paardenmarkt. Bij de discussie over deze zaak werden de finaneieele bezwaren niet te licht geachtmen meende dat de zaak alleen kon slagen, wanneer men eene niet onbelangrijke som als waarborgfonds kon verkrijgenook vertrouwde men op eenigen steun der gemeente Haarlem en op eene bijdrage van het hoofdbestuur. Daartegenover stond, dat men meende dat de afdeeling door de tentoonstelling nieuwe leden zou winnen en algemeener bekend worden. Ten slotte ver- eenigde zich de vergadering met de denkbeelden van het bestuur en werd tot het maken van voorbereidende plannen eene commissie be noemd, bestaande uit de bestuursleden de heeren A. van Lennep, baron van Ittersum, Kerbert, Donck en Bohnensiegdie in eene volgende algemeene vergadering zullen rapporteeren. Zaterdag jl. werd een Geldersche boerindie in Emmerik een kluit boter verkocht had, gearresteerddaar het bleek dat de kluit van binnen met keukenzout was gevuld, om de boter daardoor zwaarder te maken. Niettegenstaande haar ge- jammer, werd zij door de Pruissische politie acbter slot en greudel gebragt. Uit Wiesbaden wordt melding gemaakt van eene ziekte onder de varkens die niet alleen vette, maar vooral de jonge varkens op sommige plaatsen zeer algemeen treft. De dieren gaan te gronde aan de ziekte van de hersens en van de longen. Opmerkelijk is het, dat de dieren alle geluid verliezen en zelfs bij het slagten geen geluid doen hooren. Vermits de ziekte zeer snel verloopt en hoogst doodelijk isworden de anngetaste dieren dadelijk bij het begin der ziekte geslacht. Koningin Victoria van Engeland had aan Prinses Frederik van Hannover, gemalin van den Baron Pawel Rammingen de op- brengst van den vermaarden wijnstok van het paleis van Hamp ton-Court in levenslang vruchtgebruik afgestaan. Die wijngaard beslaat een trekkast van ruim 20 meter lengte en 45.0 meter breedte, terwijl men bij benadering berekendedat hij gedu rende zijn horiderd-en-tienjarig bestaan, twintig duizend kilogram rijpe druiven heeft opgeleverd. De Prinses kon <1 us levenslang van een overvloedig dessert van druiven verzekerd wezen. Thans brengen de buitenlandsche tuinbouwbladen de mare, dat genoem de wjjnstok op zeer in 't oog loopende wijze alle gebreken van den ouderdom begiut te vertoonen. Zijn ranken worden sappeloos en drogen uit; de jonge twijgen verwelken, kortom, het is bij den dag zichtbaar, dat deze trots der wijngaarden ilit wijd vermaarde voortbrengsel van den Engelschen tuinbouw, ten grave neigt. Korte vreugd dus voor de Prinses! Het getal leden der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde" is thans tot 1380 geklommen. In 1880 bedroeg het 1158. Flinke voornitgang dus. Om het wroeten van mollen tegen te gaan geeft men als middel aan op den grond kalk te strooijenhierdoor sterven of verwijderen zich nl. de vyormen en vindt tengevolge daar van de mol het onnoodig er te wroeten. Een ingezetene van N.-Buinen heeft verlerien jaar dat middel aangewend en con- stateert dat het probalum is. Daar kalk nu als meststof (evens is aan te bevelenvindt men geen bezwaar auderen aan te raden het ook eens te beproeven. Het getal schapen is in Groot-Brittannie in de twpe laatste jaren met meer dan 12 percent verminderd. Er zijn 2 millioen schapen en 1 millioen lammeren minder dan in 1879. De Engelschman Wedlake toont aan, dat men voor 60 c. daags een paard kan voeden. Let eens op wat het paard wegwerpt, na er het voedsel uitgetrokken te hebben; vinden niet tal van kippen en musschen er nog tal van haverkorrels in Daarom beveelt hy aanhet paardenvoeder fijn te maken en in kribben voor te dienen waardoor al het gegetene verteren zal en bovendien niet uit den ruif wordt gemorst. Dit een en ander bevordert Wedlake ook nog door het voedsel met eenig warm water vochtig te maken. (De haver moet slechts verbrijzeldniet fijrigemalen worden het stroo in stukken van 1 a 2 duim gehakl). Volgens Wedlake kan men op deze wijze 75 pet. van de haver uitsparen, terwijl de paarden er flink en krachtig van worden en zeer gezond blijven. In de Landb. Ct. vinden wij vermeld de wijze waarop, volgens H. Kratzer (Leipz. Bierbr.), op eenige goederen in Westpruis- sen uit aardappelen bier gebrouwen wordt. Voor een brouwsel van 575 1. gebruikt men 500 kilo goede aardappelen, 80 kilo barnsteenkleurig of bruin gersten- mout en 10 kilo hop. Men kookt eerst de aardappelen, maakt ze daarna sluk en brengt ze vervolgens in een ketelmet 920 1. water. Hierin worden zij nogmaals zoo lang gekookt, tot zij in em dunne pap veranderd zijn. Tot het tegelijkertijd ingedeegde mout moet men de aardappelpap omroeren, last de massa een uur lang in de gedekte kuip stil staan, tapt het wort (of den hoppert) na dezen tijd af en kookt dien met de hop tot op de ver- eischte dikte. Dan laat men dit vocht door een hopzeef loopen, koelt het tot 12° R. af en voegt er 2. 1. goede gist bij. Zoodra de gist in de gistkuip begint te zinken schenkt men het bier af en laat dit in vaten nagisten. Op deze manier moet men naar in Biedermann's Centralblatte on langs is gezegd een zeer gezonden drank verkrijgen. De belastingen hebben hier te lande in het afgeloopen jaar roim 5 '/2 millioen meer opgebragt dan de raming bedroeg, en ruim 2 millioen en 9 ton meer dan het jaar te voren. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is bepaald 1°. dat de jagt op eenden zal worden gesloten met 1 Maart eerstkomende, na welken tijd ook het kooijen niet meer zal mogen worden uitgeoefend, zullende de kooi-eenden opgesloten of gehokt moeten zijn tot 1 Mei e.k.; 2°. dat de jagt op ander waterwild zal wotden gesloten met 15 April a. s.; 3^. dat het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot 15 Julij e. k.; 4°. dat de visscherij met uitzondering van die met den hengel in de hand van die met aalkorven aaldobbers of palingfuiken, van die met het schepnet of de gebbe om kleine vischjes te vangen voor de aaldobbersen van die op snoek in de ge meente Texelzal worden gesloten met 1 April e.k., zullende de tijd der heropening van de visscherij nader worden bekend gemaakt. De kwestie hoe de drankwet in de gemeente Leerdam zou worden toegepastis opgelost. De beide wethouders hebben van Gedeputeerde Staten vergunning verkregen sterken drank in het klein te mogen blijven verkoopen. De oudste wetbouder, de heer H. F. Koppen heeft echter zijn ontslag gevraagdmaar de heer E. van Heijningen zal als wethouder drankverkooper in het klein blijven. Door wijlen mevrouw L. A. Bosch van Drakestein, geb. Steen- berghe, is aan het armbestuur der Roomsch-Katholieke Gemeente te Soesterberg f 8000, en aan dat van de Hervormde Gemeente aldaar f 4000 vermaakt. In den kelder van perceel 28, Prins Hendrikkade te Amsterdam, is een man gevonden die daar blijkbaar ingevallen was. Men vond hem dood, met het hoofd naar beneden en de beencn naar boven. Men vermoedt dat het een varensgezel uit Hooru is. Ook is aldaar uit het IJ het lijk van een marinier van het wachtschip opgekaald. Bij een verwer was het de gewoonte, om's avonds de gebruikte kwasten in de werkplaats op te hangen. Eens, toen de jongen, die met 't ophangen der kwasten was belast, zijn gewoon werk wilde verrichten, zag hij den meesterknecbt, die zich opgehangen had, in de werkplaats bengelen. IJlings vliegt de jongen naar den baas en roept hem toe: vMeester, kom nu eens in den win- kel en kijk eens wat een groote kwast daar hangt." Bij een te Zutphen gehouden collecte bij gelegenheid eener feest- viering van de Christelijke jongelings-vereeniging deelde de voor zitter mede, dat een bankbiljet van 40 in de bus was gevonden. Later bleek, dat het gewaande bankbiljet een bon was van 40 sigaren. De ge- De diamantenproductie in Zuid-Afrika is nog steeds groot. opbrengst, van het vorige jaar wordt op 114 millioen gulden schat; in de mijnen zijn 22,000 zwarten en 1700 blanken werk- zaam. In de kopermijnen van Namaqua-land werd voor ongeveer 3,700,000 koper gewonnen. Bovendien in andere districten nog aanzienlijke massa's Mangaanerts, kolen en zout. Uit Lieve Vrouwen-parochie meldt men aan de N. R. Ct.: Op eene boerenhofstede, ongeveer een half uur buiten dit dorp, is een treurig ongeluk vcorgevallen. Zooals men weet, is het in Friesland gebruik, dat de vrijers bun meisje des Zondags avonds bezoekeu en dan een groot ge- deelte van den nacht in een afzonderlijk vertrek blijven min- nekozen, terwijl de huisgenooten naar bed zijn gegaan. De 17-jarige dochter van den heer G. B. nu had zich onlangs met haren ver- loofde in een opkamertje afgezonderd. Den volgenden ochtend, omstreeks 5 uur, vond de moeder het paar gelieven in bewuste- loozen toestand op den grond uitgestrekt. Bij onderzoek bleek het meisje reeds overleden te zijn de jongeling is, na eenigen tijd in de buitenlucbt gelegen te hebben, weder bijgekomen. Vol gens sommigen zou het jonge paar een pot met doorgebrande kolen in het kamertje hebben geplaatst, om het te verwarmen, en door den damp gestikt zijn volgens anderen zou een aangeglom- men doofkool in de stoof van de jongedochter de oorzaak van het ongeval zijn. Uit een klagend schrijven van een Schotsch magistraat aan de «Echo", blijkt het tot dusver zeker niet algemeen bekende feit, dat de wet in Schotland het huwelijk toelaat van een jongen van veertien met een meisje van twaalf jaren ook tegen den wil der ouders. Tijdens de restauratie van het kasteel, toebehoorende aan den heer Van Camingha, nabij Lesuwarden, is een kostbaar kamerbe- hangsel zichtbaar geworden, dat groote waarde moet hebben. Het behangsel is met de hand geborduurd (gobelins) en stelt een her- tenjagt voor. De heer Du Bois, te Breda, heeft dit doek tegen een prijs van /2000 aaugekocht, terwijl hem nu reeds iweemaal zooveel winst er voor is geboden. Verlangend om zijn vrouw aan 't hart te drukken, toog een zeeman, die twee jaren van huis was geweest, naar zijne woning. In plaats van hem hartelijk te omhelzen, voegde zijne vrouw hem toe Jammer dat je gisteren niet gekomen bentwat is er een mooije huur voor je geweest 1" De kleine stad Flotzingen in Wurtemberg bezit een brandweer, en wel z<55 dat de grootste steden zich niet op eene dergelijke kunnen beroemen. De brandweer te Flotzingen namelijk, bestaat uit42 waterdraagsters. Deze dames zijn geheel voor hare taak toegerust, en moeten hare tinnen brandemmers zelven bekosti- gen. Zij houden geregeld exercitie, en zijn dan ook goed gedrild, zoodat zij onlangs voor den districts inspecteur eene parade gemaakt hebben, waarbij alle dienstverrichtingen werden uitgevoerd. De brigade is in vier afdeelingen verdeeld, elke waarvan onder het commando van een vrouwelijke korporaal staat. Dat een schoenpoetser, die den heelen dag met schoensmeer omgaat, er een beetje smerig uitziet, is eigenlijk niet meer dan zooals het hoort. Maar in onze eeuw van «nette menschen" doet iedereen zijn best om netjes voor den dag te komen. En zoo is ook den schoenpoetsers te Amsterdam plotseling een dandylike zin bekropen ze hebben zich een keurig livreitje aangeschaft petten met gouden band, roode Garibaldi-heinden, blauwe broekenze hebben bun »bak" een verfjen gegeven, en met welgevallen rust nu het oog van hun patient op den Aesculaap, die in een ommezien meneers schoenen of laarzen »weet op te knappen." Glasschrift uit het jaar 1691. 'k Heb de brui van al de kroegen, 'k Vind in huijs mijn best genoegen. Want hier hebbe ik drank en spijs Alles voor een kleinder prijs, En geen vrou hoeft dan te wachten Met bekommerende gedachten, En wat kok of kelder geeft Sij haar portie md van heeft. Onderwijzer tot een discipel. Je bent een rechte babbelaar; je zult het nooit tot iets brengen. Leerling Papa heeft het met babbelen toch wel tot lid van den Gemeenteraad gebragt. De slaohters eener stad beklaagden zich, dat ten gevolge van bepalingen, door de regeering gemaakt, de markt in verval ge- raakteer kwamen nu in 't geheel geen ossen meer. De burge meester antwoordde »Houdt je bedaard tot den volgenden markt- dagdan wil ik zelf eens op de markt komen." De dankbare boer. Dokter Maar dat is meer dan

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 2