1882. Vrijdag, 17 Februarij. No. 7. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Drie-en-Twintigste Jaargang. \\WU0 Prijs van het -A-bonnement: in het Jaar6.— Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 121/2 Cent. Hoofd-Agenten voor (lit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 8—14 Februarij 1882. Eene Boerderij in Californie. !I A A R L E If M E R M E E R Prys van een enkel Nommer 15 Cent. A1LE TOEZENDINGEN, REDAXTIE EN UITGAVE BETREFI'ENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. l iterl(jk Woenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren Agenda voor de Vergadering van Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeerpolder, te houden op Woensdag 22 Februarij 1882, des morgens ten 10'/4 ure, in het lokaal van S taats, te Haarlem. 1. Mededeelingen. 2. UitlotiDg van vijf aandeelen der geldleening van f 185,000. 3. Vaststelling van het Ko- hier van Omslag voor 1882. 4. Benoeming van een' Heem- raadingevolge periodieke aftreding van den heer Dr. C. E. Heynsius. Bij de Hervormde Gemeente Nieuw-Vennep is tot predikant beroepen Dr. G. H. J. W. J. Geesink, predikant te Schip- luiden. Jl. Maandag is de heer P,...k aan de Nieuwemeer door werklieden aangevallen en mishandeldzoodat proces-verbaal daarvan is opgemaakt. Bij de Herbesteding van het Onderhotidswerk aan de Scho- len Nrs. 4, 5 en 7, op 14 Februarij 1882, is ingeschreven door: P. Mul, voor 705.H. Bakker, voor 724.70, en D. Boos, voor 763. Het werk is aan P. Mul gegund voor 705. De Bouwmanswoning en het Bouwland, groot 10,01,10 hec- tarengelegen aan den SlotervvegSectie J J, op den 16 Febr. 1882, ten overstaan van den notaris D. van Os, te Purmerende, in het Logement „De Wapens van Haarlemmer- meer," te Hoofddorp, publiek geveild, heeft opgebragt/112 0 per bunder; de woning mede op de waarde van een hectare land gerekend. Kooper is geworden de heer M. Verbeek, te Haarlemmer- meer, onder voorbehoud on later zyn lastgever te noemen. GEBOREN Cornelia, dochter van H. Prins en G. v. Gerven. Gerrit, zoon van K. Degenaars en S. M. de Bruin. Hendrina Elisabeth, dochter van W. v. Marsbergen en A. Degenaars. Cornelia, dochter van J. Bos en J. Ciggaar. Johanna, dochter van J. Elst Jen W. v. Tilburg. Jacob, zoon van C. Schellin- gerhout en G. Yriesman. Lena, dochter van H. den Dekkeren L. v. Wolligen. Trijntje, dochter van D. Nelemans en T. Schou- ten. Levinus, zoon van J. de Smit en L. Koole. Willem, zoon van WDroog en J. Ylaar. Annigje, dochter van L. v. d. Stroom en G. Offerman. Jacobus, zoon van W. Vreeken en D. J. v. d. Brink. Jan, zoon van W. Meulblok en H. M. van Schaik. Magdalena, dochter van J. van Workum en C. M. Lamboo. Jeanette Charlotte, dochter van H. itenek en E. C. Arends. Antje, dochter van N. van Reeuwijk en M. Biemond. LEVENLOOS GEBOREN 1 Kind van D. Piet en N. Vree ken. 1 Kind van J. Gerritsen en C. van Geest. OVERLEDEN Nicolaas Pieter, oud 3 jaren, zoon van J. Goede en W. v. d. Roemer. HerminaNeeltje, oud 13 maanden, dochter van M. Verkuyl en H. Steinrath. Paulina, oud 5 jaren, dochter van A. Oosthoek en M. Vis. Hendrik Jacobus, oud 4 maanden, zoon van J. J. Verhagen en K. den Blanken. Petrus, oud 3 maanden, zoon van P. Op den Kelder en A. Knegjes. Cornells Westmaas, oud 46 jaren, gehuwd met T. Muilwijk. Theodorus Hendrikus, oud 9 maanden, zoon van J. Meijer en M. Makkenze, Petronella, oud 1 jaar, dochter van J. v. Gellekom en C. Le- gierse. Krijntje van den Berg, oud 53 jaren, gehuwd met H. v. Eeuwijk. Petronella de Rijk, oud 24 jaren, gehuwd met P. v. Daalen. Josina, oud 2 jaren, dochter van C. Schouten en J. Servaas. Wijbrand, oud 10 maanden, zoon van T. Dekker en M. Groen. L. v. Griesbergen, oud 42 jaren, gehuwd met C. Grootenboer. Cornelia, oud 9 maanden, dochter van H. de Vries en J. Kaptein. Leendert, oud 19 jaren, zoon van J. Al- derlieste en C. v. d. Wal. Adrians, oud 6 maanden, dochter van P. v. d. Stelt en C. Sleeuwenhoek. Geurt, oud 17 maan den, zoon van J. Maaskant en J. Speijers. ONDERTROUWD t geene. GEHUWD t M. v. Andel met W. Verkuijl. Sedert Zondag-avond wordt vermist mejufvr. Jacobs Jot, vroedvrouw, wonende aan den Lijnden, in deze gemeente. Zy is op genoemden avond van Van Andel, wonende eenige minuten van hare woning, huiswaarts gekeerd. De overlegging van bewijsstukken van verschillenden aard is natuurlijk bij eene instelling als de Rijks-postspaarbank in menig geval een niet te vermijden vereischte. Men denke slechts aan het vorderen van terugbetaling door erfgenamen van overleden inleggersaan het toetreden van vereenigingen enz. Alhoewel nu de directie dier instelling er steeds naar streef- de om zooveel mogelijk de noodige bescheiden voor de belang- hebbenden kosteloos in orde te brengenen ook op verschil- lende anderen wijzen hen met betrekking daartoe, ten dienste te zijn, zoo bleef toch altijd het bezwaar bestaan, dat de bedoelde stukken aan zegel en registratie-rechten onderworpen waren. Dit bezwaar nu, is opgeheven bij Koninklijk besluit van 19 January 1882 no. 17, waarbij voor alle akten en stukken, benoodigd voor den inleg van gelden in en het terugbetalen daarvan door de Rijkspostspaarbank vrystelling van zegel- en registratierechten is verleend, mits in of op die akten of stukken van de bestemmiDg melding wordt gemaakt en daarop gesteld worde: Vrij van zegel en van het recht van registra- tie, ingevolge Koninklijk besluit van 19 January 1882 no. 17. Niet minder dan de kweekers voor hunne kassen zoo meldt men aan de Leidsche Courant verlangen de tuinlie- den voor hunne broeibakken naar zonneschijn. Het voortdu- rend graauwe weder was nadeelig voor de teelt van ver- vroegde groentendie zelfs achteruit zijn gegaan en waaron- der de snijboonen geel worden. Op de Parijsche thans geopende vee-tentoonstelling is een os uit Normandie te zien die eene hoogte heeft v an twee meter. Of alle proportion daaraan geevenredigd zijn en het dier in elk opzigt een welopgevoede os kan heeten, schrijft men niet; maar 't monster wordt, op betamelijke distantie, druk bekeken. Hoeveel melk Is er noodlg ter vcrkrijglng wan 1 kilo boter In het jaarverslag van het zuivel-proefstation te Kiel, van 1 Nov. 1880 tot 31 Oct. 1881, is o. a. aangeteekend, dat de temperatuur van den room bij het begin van het karnen in een Lefeldt's karn bedroeg in den zomer gemiddeld 15° C., de eind-temperatuur 16° C., en in de wintermaanden resp. 16° C. en 16.5° C. Het karnen duurde als gemiddelde over het geheele jaar 40 min., de kortste termijn was 20, de langste 75 min., de karn miakte gemiddeld 40 omwentelingen per minuut. Nadat de ruwe boter eenmaal wa3 uit- gekneed, werd zij gewogen, daarna werd er ongeveer 3 pet. zout bijgedaan, waarna zij werd bewerkt op het Amsincksche verbeterde kneedbord. Gemiddeld leverden, over het geheele jaar, 100 kilo melk 3,16 kilo ruwe boter, of voor 1 kilo boter was 31,6 kilo melk noodig, in het voorjaar echter 32,6 kilo. De in de verschillende maanden noodige hoeveelheid melk blijkt uit het navolgende uit- treksel uit de bijgehouden aanteekeningen In November leverden 27,0 kilo melk 1 kilo boter 1). December 27,2 1 Januari u 27,3 ,1a a Februari 29,2 ,1a a Maart 31,2 a a 1 a a a April a 32,3 a a 1 a a Mei 33,6 a 1 a a a Juni a 34,0 a a 1 a a Juli a 37,0 a a 1 a a a Augustus a 33,4 a a 1 September a 35,0 a ,1a a 2). a October a 32,0 a a 1 a a Als men nu aanneemt dat de boter-opbrengst in het algemeen bevredigend moet heeten, indien 29—33 kilo melk 1 kilo boter ge- ven, moet bovengenoemde gemiddelde opbrengst over het aangege ven jaar voor eene gemiddelde gehouden worden. (Verkort uit de Milch-Z. aan de Landbouw Ct.) 1) Op 1 Nov. gaven reeds 24,4 kilo melk 1 kilo boter. 2) Op 18 Sept. a 40,1 a a slechts la a De tegenwoordige winter blyft voortdurend vreemd: hij doet zich zeer streng voor in landenwaar gemeenlijk een zachter weer heerscht, en is zeer zacbtwaar hij het regt heeft ah een strenge meester op te treden, Op den St. Bern- hard hebben de kloosterbroeders sedert vele jaren niet zulk een heerlyke maand January gehad; in Afrika, Zuid-Italie en Spanje daarentegen is bet koud. In Zwitserland is zoo weinig regen en sneeuw gevallen, dat de stroomen opdroogeuin Afrika daarentegen liggen de bergen vol sneeuwzelfs in Athene heeft het gesneeuwdterwijl Sicilie een zomertempe- ratuur heeft (18 tot 20® C). In Noorwegen is het houthak- ken geheel onmogelijk gemaakt, doordien de weeke gronden niet bevroren; terwijl in Zuid-Europa over het geheel veel ongemak wordt geleden door de koude en er op schaatsen ge- reden wordt. Tegenwoordig is er wel naauwelijks een onderwerp, dat de algemeene belangstelling meer trekt, dan de zoo schielijke bloei van den Noord-Amerikaanschen landbouw en de con- currentie, die zijne producten op de markten van Europa anderen het hoofd bieden. Nog in het jaar 1870 bedroeg de uitvoer van broodkoren uit de Vereenigde Staten 72,250,933 dollars, in het jaar 1880 echter reeds 277,226,762 dollars. Hoofdzakelijk zijn het de westelyke Staten geweest, die in groote mate daartoe hebben medegewerkt, dat de uitvoer- sommen zoo verbazend schielijk zyn gestegen. Nemen wy bijvoorbeeld Californie, welks productie-vermogen zulk een buitengewone vlugt heeft genomen. De oogsten van dat land be- droegen in 1866 138,880 ceutenaars, in 1880 echter 16,000,000 centenaars tarwe. Uit dit wonderland zullen wij eene be- schryving geven van eene reuzenboerdery en haar eigenaardige toestand. Evenals alles wat de Galifornier onderneemt een grootsch karakter moet dragen, drijft hij ook den tarwebouw, het hoofdartikel van zijn land, op een groote schaal, en is hij zoozeer gewend om alleen aan het buitengewone zijne opmerk- zaamheid te wyden, dat de productie der kleine farmers, die slechts een oppervlakte van 100 tot 300 acres bezitten naauwelijks in aanmerking komt, wanneer men den tarwe- uitvoer bij cijfers wil benaderen. Alleen de grondbezittters, die hunne 1000 tot 20,000 acres in 6ea stuk met deze koorn- soort hebben besteld, geeft men den naam van tarweverboawers; tarwekoning is de farmer Glonn, de grootste tarweverbouwer der aarde, want hij had in 1880 ongeveer 100,000 acres met tarwe bezaaid. Zijn oogstopbrengst verscheept hij voor eigene rekening naar Liverpool en neemt voor dat doel een kleine vloot aan. Het is nog nooit aangetoond kunnen wordendat hij in een der werelddeelen een mededinger had, die hem zijn tarwekoningstroon trachtte te betwisten. Zijne grootste goederen liggen in de beide groote, ongezonde dalen van Sacramento en San Joaquin, alsmede in eenige zuidelijke laagten, alwaar voor vijftien tot twintig jaren, groote uitge- strektheden lands voor bespottelijk lage prijzengekocht konden worden. Om op zulke goederen den tarwebouw tot eeu winst- gevende zaak te makenmoest het bouwsysteem met overleg worden ingerigt. De eigenaar woont gewoonlijk in een nabij zijnde stad of ook wel in San Francisco en laat alleen een opzigter op de boerderijhuizen. Wanneer men zegt van boerderij of boerenplaats, klinkt dat van ons standpunt als eene bit.tere ironie, want deze gebouwen zyn in werkelijkheid niets anders dan eenige te zamen gevoegde planken met kalkwater aangestreken, die zoo een groote woonbare planken hut uitmaken. Wegens het zachte Californische klimaat beantwoorden deze oorspronkelijke gebouwen zoo tamelijk aan het doel. Bij het naderen van den zaaityd, die met de in November vallende regen begint, be- geeft zich de opzigter of eigenaar naar het naaste stadje, om arbeiders te hurenten minste wanneer men niet verkiest om de hulp van een dienstaanbiedingsbureau te San Francisco in te roepen. In ieder herberg van lagen rang slenteren steeds arbeiders om, want de Californische landwerker bevindt zich, door de omstandigheden daartoe gedwongen, eeuwig op de wandeling. Eenigen der benoodigde arbeiders worden ook wel bij den weg opgenomen, maar de herberg is en blijft eigenlyk toeh altijd het kantoor voor arbeidgevers en arbeid- vragers. Is dan nu het vereischte getal werkkrachten, gewoon- lyk voor een loon van /4 tot 6 per dag met den kost, aangewor- vendan volgt de kleine uit alle natien bijeeugegaarde schaar, met de wollen deken op den rug, vaak hun eenigste have, den opzigter, om het land zoo schielijk mogelyk in het zaad te brengen. In een houten loods, waardoor de wind vrij spel heeft, tracht zich de arbeider van strooi en hooi een legerte berei- den, dikwerf is de eigenaar ook zoo humaan, hem een stroozak te verschaffen. De deken, om zich zelf te dekken, moet hij in elk geval zelf medebrengen, daarom ziet men ook ieder landarbeider, al is by nog zoo arm, steeds een wollen deken by zich dragen. De werkzaamheden beginuen in den regel met het opvan- gen der muildieren, die men na den laatsten oogst eenvoudig in het gebergte heeft gedrevenom daar voor eigen rekening hun voedsel te zoeken, eene methode, die alleen in eenen

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 1