Gemengile Berigten. Hoe het den kleinen landbouwers in Beijeren gaat. westelijken staatwaar nog zooveel onbeheerd bergland ligt, uitvoerbaar is. Dit opvangen gaat echter niet gemakkelijk. want het muildier is wild en koppig, en hier, weder aan de vrijheid gewend, begrijpt het zeer goed waar het om te doen is, wanneer men hem komt opzoeken. Maar deze zwarighedeD worden overwonnen en wanneer alle muildieren bijeen zijn, worden zij opgetuigd en voor de gaugploegen gespannen. Dit zijn ploegen die met 6 tot 8 scharen tegelijk werken en ge- woonlijk van achteren een zaaimachine voeren. Op ieder ploeg is een zitbank aangebracht, waarvan de voerman zittende zijne muildieren bestuurt en tegelijk ploegt en zaaitterwijl met een ander span het eggen bezorgd wordt. Slordige boeren, wanDeer zij licht-zandig land hebben, eggen in het geheel niet. Gemiddeld moet een ploeg daags IB acres ploegen en zaaien. Daar de groote goederen IB tot 20 zulke gangploegen aan het werk hebben, is gemakkelijk te berekenen, dat de geheele zaaijing in vier weken kan ten einde gebragt worden. Terstondwanneer het zaaijen is afgeloopen, worden de muildieren weder in het gebergte gedreven en de gezamenlpe arbeiders ontslagenzoodat de opzigter moederziel alleen op het groote goed achterblyft. Het is een eenzaam en vervelend levendat hij hier gedwongen is te leiden want de aanhou- dende regentijd maakt het verkeer met de buitenwereld bijna onmogelijk. Ook zijne voeding is schaarsch daar de boerdery wegens den eenzijdigen bouwtrant hem niets verstrekt en hij dientengevolge allestot zelfs de melk, genoodzaakt is aan te koopen. Met Mei begint bet groote, onafzienbare tarweveld te ver- klenrenen moeteu dan nu reeds de voorbereidingen van den oogst beginnendaar deze de tienvoudige werkkracht vordert als bet zaayen. Weder worden de arbeiders op de wegen aangehouden en gehuurd, weder worden de herbergen der omliggende steden en dorpen afgezocht. Maar aan de aan- zienlijke behoefte van werkvolk kan gewoonlijk in de nabijheid niet voldaan worden, en zit er niets andersop, dan om naar San Francisco, het Mekka der Californische arbeiders, aan een verhunrkantoor te schrijven, om de nog ontbrekende werk- krachten te zenden. Daar op het bureau worden de geschikte arbeiders uitgezocht en van een reisorder voorzien, omal naar den afstand, na een of meer dagentot aanvulling van den manschap op de farm aan te komen. Dat is dan een bonte mengeling, die daar bijeen is, die met elkander moeten werken en zich onderling zien te ver- dragen. Daar zijn Duitschers, Ierlanders, AmerikanenScan- dinaviers, Spanjaarden, Hollanders, Mexieanen, Schotten en Portugezenalle heterogene elementendie de onderlinge ver- draagzaambeid jnist niet altijd in hnn woordenboek hebben. Voor zulk een groot aantal is de arbeiderswoningbovenge- noemde loots, in den regel niet ruim genoegen de meesten in sommige gevallen zelfs alle arbeiders, moeten opdengrond, onder den blooteD hemelhunne slaapplaats zoeken. Aange- naam voorwaar is znlk een nachtleger niet, want de nacbten in Californie zyn ofschoon droog, over het algemeen zeer koel. Bij een grooten veldketel in de nabijheid van het arbeidsveld staat een gestaarte Chinees en bereidt het eten, dat buitenge- woon eentoonig, driemaal daags genomen wordt. Varkensvleescb, aardappelen en brood met koffie zonder melk, is de onveran- derlijke spijskaart, die voor iederen maaltyd, voor iederen dag, voor de gansche week, altijd dezelfde is. Het is juist niet eene bijzondere voorliefde van deze arbeiders, om eenentwintig maal in de week aardappelen en varkensvleescb te etenintegen- deel, deze onveranderlijke kost, zonder whisky, zonder bier, zonder wijn bij zwaren arbeid en brandende bitte, staat hun dikwerf zeer tegen. Meermalen geven zij dan ook hunne ontevredenheid te kennen, maar zij wenden zich gewoonlijk aan het verkeerde adres, want de zweetdruppelende Chinees is aan dat lijden onschuldig en antwoordt derhalve op alle die verwijtingen, waarvan hij geen syllabe verstaat, en de zin met de gebaren moet radenonveranderlijk nonSabe. Voordat dan nu het eigenlijke oogstwerk begint, moeten de muildieren weder worden opgevangen, de headers in orde gebragt en de voor dat doel gehuurde stoomdorschwerktuigen op hun piaats gesteld worden. De headers beginnen nu het eerst. Dit zijn maaimachinesdie speciaal voor Californie zijn uitgevonden en ook alleen hier, of in een land, waar het stroo geen waarde beeft, gebruikt kunnen worden. De header, wat zooveel zeggen wil als kopper, is een breed werktuig, dat van achteren een raam beeft, waarin vijf tot acht muildieren of paarden trekken en wel zoodanig, dat de machine voor hen uitloopt. Op een balk van het raam staat de voerman, die de dieren ment en met een rad de machine stuurt, zoo ongeveer als een stuurman zijn schip. De aren worden door verstelbare messen met drie of vier duim lang stroo afgesneden en vallen op een platform, die door middel van een elevator, tot op de hoogte van een daarnevens rijdenden groote bakwagen waarin de aren vallen omhoog geheven wordt. Er zijn in den regel verscheidene zulke wagens voorhanden, opdat de arbeider niet behoeft op te houden, en het doel is, om de aren onmiddellijk naar de dorschmachine te brengen, alwaar ze terstond worden gedor- schen. De headers zyn van verschillende groottemaar worden in den regel zoo vervaardigddat zij dagelijks van 18 tot 24 acres kunnen snijden. Op deze wys vordert het werk met geweld en worden dus veel kracht, tijd en kosten uitgewonnen. In den jongsten tijd is er echter over de waarde van de headers, door de Californische farmers veel getwisten wordt door niet weinige, inzonderheid echter door kleinere farmers, aan de machine met zelf binder de voorkeur gegeven. Het dorschen geschiedt op het open veld en men bedient zich van locomobilen van vijftien paardekracht. De dorsch- machiues maken van zelf ook terstond de tarwe schoon, die in een daar aangeheehten zak valt, die, wanneer hij vol is, terstond dichtgenaaid wordt. Eene kunstige inrichting geeft aan, hoeveel bushels gedorschen zijnwant naar dat getal moet de eigenaar van het werktuig worden uitbetaald. Eene groote dorschmachine vordert, zoo zij onafgebroken zal door- werken7 headers, 21 bakwagens, B6 arbeiders en 9S muildieren. Maar dan schiet het werk ook op, en waar des morgens nog een arendveld golfde, liggen des avonds reeds hooge stapels zakken met tarwedie gewoonlijk een week later onderweg zijn naar Europawant gevaar voor uitzweeten bestaat er niet, wat vaak het geval is met koren, dat in een vochtig klimaat is gegroeid en het afschepen zoo spoedig verhindert. Terstond, wanneer de oogst is afgeloopenworden de arbei ders afgedankt, en op de farm is de doodstilte weder inge- treden die geen afwisseling kent, tot dat in den herfst het zaaijen weder een aanvang neemt. Het hoofd eener groote firma in tuinbouwzaken te Hamburg, de heer G. Dangers, schrijft in de Friihlings landw. Ztg., dat de aanzienlijke vermeerdering van padden, door hem in de laatste jaren waargenomen, waarschynlijk in verband staat met de enorme toeneming van het aantal slakken en andere voor den tuinbouw hoogst schadelyke weekdieren insecten. Een deskun- dige uitte zich hieromtrent als volgt„Ik geloof dat de tuin- lieden in het algemeen de waarde der padden kennen; toch worden zij, ten gevolge deels van hun afschrikwekkend uiter- lijk, deels de verkeerde beschouwing dat zij giftig zijn, dik- wijls nog veel sleehter behandeld dan zij verdienen. Ofschoon de witte vloeistof die de pad Bufo cinerev.suitzweeteven als die van de hagedisscherpe eigenschappen bezit, is zy toch geenzins giftig." Wat zoowel de kwaliteit als de kwantiteit der voeding aangaat, hieromtrent neemt de pad het niet zeer nauw. Mieren torren, spinnen, slakken, wormen alles wat kruipt is haar gading, en eigenaardig is de wijze waarop de pad zijn prooi bemachtigt. Na eenigen tijd de bewegingen van het een of andere dier waargenomen te hebben, strekt de pad plotseling zijn tong zoo ver mogelijk uit, vangt daarmede het insect en verzwelgt het terstond. De berichtgever stelde eens een wesp en een hommel in het bereik van een pad; beide werden gulzig naar binnen geslikt, zonder aan het dier blijkbaar eenig onaangenaam gevoel te veroorzaken, niettegenstaande de beide vliegende insectendie een zeer taai leven bezittennog in volkomen levenden toestand in de maag van de pad moesten aankomen. Merkwaardig is het dat de pad even goed zeer veel spijs in korten tijd verorberen, maar ook zeer lang geheel zonder voedsel leven kan. Een voorbeeld wordt medegedeeld van drie padden, die in een bloempot opgesloten en vergeten 18 maanden daarna zich in volkomen welstand bevonden. In plantenkassen vooral zulke tropische gewassen waarin de insecten zich bijzonder sterk vermenigvuldigendoet de pad onschatbare diensten. Hij begeeft zich zelfs tot boven in de kaswanneer men haar daarbij behulpzaam isdoor in de kas een plankje met dwarslatjes bespijkerd, te plaatsen. De treurige toestandwaarin zich „de kleine landbouwer" in Beijeren bevindt, blijkt hieruit, dat daar toenemende ver- hypolhekering en ongehoorde aanwas van gedwongen verkoop hand aan hand gaan met tallooze vrijwillige aanbiedingen van kleine landbezittingen. De prijzen er van zijn dan ook als men niet let op de onmiddelijke nabijheid van grootere steden, zoodanig gedaald, als nog ooit in de laatste 60 jaren waar genomen is, waarbjj dan nog de geheel veranderde waarde van het geld, by toen vergeleken, in het oog gehouden moet worden. In een der zittingen van de Beijersche Kamer van afgevaardigden moest de Minister van Financien constateren, dat in 1880 een negende deel van den gezamelijken landbouw- bodem in Beijeren tot voldfiening van er op geleende gelden onder den hamer kwam, en terwijl in 1878 het aantal der opSbbare verkoopingen f '<8 bedroeg steeg dit in 1880 tot het aanzienlijke aantal .an 3722; te zamen circa 160,000 hectaren, den landbouwbodem vertegenwoordigende. landbCrt.) Het geschenk, door den Koning en de Koningin aan Prinses Helena van Waldeck aangeboden, is een compleet dames-toilet, in zilver en ivoor bewerkt; ofschoon in een zeer beknopte ruimte, bevindt zich in het prachtig etui het meest volledig kap- en waschstel, zilveren kom en kan incluis. Op elk stuk is het monogram der Prinses en zijn de wapens van Enge- land en Waldeck-Pyrmont aangebragt. Het 6tui, waarin zich dit vorstelijk toilet bevindt, is op zich zelf een zeldzaamheid, daar het prachtig bewerkt is uit coromandel, een houtsoort, die men nog slechts bij groote uitzondering vindt. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat de jagtopziener K. te Ambt Vollenhove, door zijn collega W. is aangeklaagd wegens het zetten van hazenstrikken. Door den kantonregter te Helmond is de burgemeester van Mierlo, tevens brievengaarder, veroordeeld tot tien geldboe- tenieder van 60 cent, subsidiair 1 dag gevangenisstraf voor iedere boete, wegens het op zijn hulppostkantoor voorhanden hebben van elf gewichtenwelke niet van het vereischte stempelmerk voorzien waren. De burgemeester bracht tot zijn verontschuldiging in, dat hij niet wist, dat de gewichten jaarlijks geykt moesten worden, omdat ze van het Rijk waren. In Rusland is 't eindelijk koud geworden. De thermometer stond Diusdag te Petersburg benedeu het vriespunt. Er woei zulk een koude stormwind, dat een zeeofficier en een genees- heer, terwijl zij van Oranienbaan naar Kroonstad gingen, welke plaatsen maar 5 mijlen van elkaar verwijderd zijn, onder weg dood vroren. Tot nu toe was de winter buitengewoon zacht en nog ligt te Petersburg geen sneeuw, iets dat zeker in een halve eeuw niet gebeurd is. Door wijlen mevrouw de douairiere Backer geb. Brantsen van de Zijpeis aan de Hervormde armen te Zwolle 6000.en aan de LutherscheRoomsche en Israelietische armen aldaar elk 2000.gelegateerd. Aan het Wees-Oude-Mannen- en Vrouwenhnis der Christelijk Gereformeerde gemeente te Amsterdam is door wijlen mejufvrouw G. Imhorst eene som van/ 1000.vermaakt. Door wijlen mevr. C. Yerhagen wed. W. Kaars Sijpesteynis aan de Diaconie der Doopsgezinde gemeente te Krommenie een be- drag van 2000.en aan de Yereeniging tot ondersteuning van bekoeftige Kraamvrouwen aldaar een legaat van 1000.vermaakt. Te Nice nam in de vorige week aan de groene tafel een speler piaats die zijne kaarten met handschoenen aan vasthield. Op de vraagwaarom hij de handschoenen niet uittrokantwoordde hij dat hij zijne vrouw op zijn eerewoord beloofd hadnooit meer een kaart te zullen aanraken. Naar uit Zwolle wordt gemeld, is van den notaris Tjarda van Starkenborch te Groningen terwijl hij per spoor reisde van Zut- phen naar zijne woonplaats, een pakket ontvreemd, waarin twaalf aandeelen Charkow-Azow spoorwegter waarde van circa/9000. Aan een feestmaal. Lieve dame! aan zulk een gezel- ligen disch weent gij Wat maakt u toch op eens zoo treurig dat de tranen u in de oogen staan? De Zaandammer mosterd, mijnheer De Engelscbe stoomboot .Kosmos" is op weg van Sebastopol naar Engeland met een groote lading graan bij Kilia gezonken. De kapitein en 26 man der equipage vonden hun dood in de golven. Donderdag 9 Febrnarij werd te Zwolle een huwelijk voltrokken den daarop volgenden dag werd de jonge vrouw moeder van twee kinderen en nog een dag later heeft de man zijn gezin verlaten zonder tot heden te zijn teruggekeerd. A. Wat? viert de heer Men zijn echtgenoote hun gouden bruiloft al? Dat is niet mogelijk! Zij kunnen niet langer dan vijf en twintig jaar getrouwd zijn B. Dat heb ik hem ook gezegd, maar hij houdt volwantzegt hijin het huwelijk even als in diensttellen oorlogsjaren dubbel. In den Zoologischen tuin te Londen ziet men met belangstelling eene belangrijke gebeurtenis in de olifanten-kolonie te gemoet. Een der Indische olifantinnen moet namelijk binnenkort moeder worden, wat in Enropa zeker een hooge zeldzaamheid mag heeten. Onlangs ontving een stationschef niet ver van Brugge een pak aan zijn adres. llet openende, vond hij een pasgeboren kind in fraaije kleertjes, benevens 12,000 frcs. aan bankbilletten. In een kleine stad was een horlogemaker kapitein van de weer- baarheid. Een spotter zei er van .Van tiktak weet hij iets, maar van taktiek weet hij niets." De dame, die in het gestickt Calvarienberg te Maastricht de resectie van een gedeelte der maag en van het darmkanaal heeft ondergaan, is reeds zoover van die operatie hersteld, dat zij met goed gevolg een biefstuk heeft kunnen gebruiken. Bij een examen in de rechten. Professor tot een candidaat»Hoe zult u ket aanleggen als men u als een advokaat over een moeielijk ingewikkeld proces komt raadplegen Candidaat„Het eerste wat ik doen zou, is mij een flinke som op voorschot te laten betalen." Te Maastricht viel Zaterdag een sckipper van zijn vaartuig in de havenkom. Een 14jarige schippersknaap had de tegenwoor- digheid van geest in een schuitje te springen, naar den drenkeling te roeijen, en dezen zoolang met het hoofd boven water te houden tot hij door inmiddels toegesnelde hulp in staat was hem in het schuitje te trekken en daardoor van den dood te redden. Iemand ging een armen bloedverwant ten eten noodigen. Hij vond hem niet te huis en schreef daarom op de kamerdeur „Kom morgen bij mij eten!" De man kwam de geheele week. Bij het zesde dine zei de gastheer»Je schijnt alle dagen te komen." .Omdat ik alle dagen gevraagd word, want de invitatie staat alle dagen op mijn deur 1" De Parijsche tooneelspeelster Heilbronn, in ons land, 't land barer geboorte, ook goed bekend, die voor eenigen tijd den sckouw- burg vaarwel zeide, om met den Burggraaf De la Panouse in het huwelijk te treden, heeft aan een berichtgever der .Voltaire" medegedeeld, dat haar echtgenoot, tengevolge van beursspeculatien alles verloren hebbende, met 1000 francs in den zak van haar af- scheid genomen heeft, om buitenslands te trackten zooveel te ver dienen, dat hij zijn schuldeischers alles betalen kan. Haar zelve, zeide zij, was niets overgebleven dan een huis, hare juweelen en hare kleederen. De juweelen zullen in veiling worden gebracht en het huis, met een zware hypotheek belast, zal eveneens bij de eerste goede gelegenheid verkoekt worden. Voor het overige zal zij, hetzij te Parijs, hetzij elders, het tooneel weder betreden, ten einde alles wat zij daar verdient mede tot betaling van haars eclit- genoots schulden ten koste te leggen. Grafsciirift op zekere sckbijfster. Hier ligt de vrouw, die, voor zij stierf, Driehonderd riem papier bedierf. De heer Florian Pkarson verhaalt in den .Jockey" de volgende anecdote Koning Victor Emanuel hield veel van allien met zijn hond te jagen, en niets vond hij zoo onaangenaam als te weten dat hij door zijn officieren of zijn gardes gevolgd of gesurveilleerd werd. Recht gelukkig was hij, wanneer hij aan hun waakzaamkeid kon ontsnappen en, even als Hendrik IV, bij een boer wat kon uit- rusten, zonder zich te bekommeren over den angst van zijn per- soneel. Op een dergelijke jackt ontmoette Victor Emanuel een bergbewoner, die hem in twee achtereenvolgende schoten een koppel patrijzen had zien neerleggen. De man ging naar hem toe en zeide: Wel vriend, je schiet goed. Nog zoo kwaaa niet, zooals gij ziet. Dan zou jij me weleens kunnen afhelpen van een vos die het op mijn kippen gemunt heeft Niets liever dan dat. Als je het doet krijg je twee lires. Ik houd je aan je woord, ant woordde de Koning. Zooals gezegd is, hernam de boer. Goed Morgen vroeg om een uur, kom ik met mijn hond en help je van je vos af. Toegeslagen En de Koning legde zijn hand in die van den dorpeling. Op den gezetten tijd was hij op de aangewezen plek en doodde den kippendief. Hoera riep de boer hem juichende toe, zoodra hij den Koning als overwinnaar zag terugkeeren. Twee lires. Hier zijn zij. Dit is het eerste geld dat ik verdiend heb Terwijl hij de twee geldstukken in zijne hand liet dansen, voegde hij er tot groote verbazing van den boer bij Wat is het pleizierig om eerlijk verdiend geld te ontvangen Den volgenden dag ontving de vrouw van den boer een kleed, een halssnoer en een paar oorhangers. Toen eerst begreep de boer dat het de hand des Konings was, die hem van zijn verma- ledijden vos had verlost. Vele verliefden dwepen met de maan, blikken smachtend in en wijden liederen aan de maanmaar wenschen na den echt niet zelden elkander naar de maan. Amerikaansche jeugd. Te Rose Bud, in Illinois, is onlangs een onderwijzer aan eene openbare school, die een jongen wegens ongekoorzaamheid wilde kastijden, door deze met een mes doorstoken, zoodat hij op de piaats dood bleef. Iemand, wiens Vrouw onpasselijk was, toen hij van huis ging, ontving in den vreemde een telegram van dezen inkoud .Kom terstond naar huis, uw vrouw is niet best." »Ja," zuchtte de man, »dat wist ik al toen ik pas met haar getrouwd was." Geheel Berlijn is onder den indruk eener ontzettende ge beurtenis, die aldaar Maandag is voorgevallen. Een drietal knapen ging de invalidenzuil voorbij en vroegen plagend aan den soldaat, die daar op post stond, of hij bij dag zijn ge- weer mocht afschieten; toen hij „ja" antwoordde, lachten zij hem nit en zeiden, dat ze er niets van geloofden. Zij be-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 2