1882. Vrijdag, 24 Februarij No. 8. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEBrBELANGEN GEWIJD. Drie-en-Twintigste Jaargang. \V\AjUz. Prijs van het Abonnement: in het Jaar Prijs der A_dvertentien van 16 regels 75 Centelke regel meer 12 '/a Cent. Hoofd-Ag'enteu voor dit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 15—21 Februarij 1882. Ilpemlam, 21 Febr. Wanneer men voor eeoige jaren in den winter van Amsterdam per boot naar Purmerende stoomde dan zag men aan de Oost- en Westzijde van het Kanaalon- der de gemeenten llpendam en Landsmeer, de landerijen geheel onder het water bedolvenen reeds vroeg moe3ten toen de boeren hun vee op de stallingen brengen. Doch door de stichting van flinke stoomgemalen is daar nu volstrekt geen sprake meer vanen als men thans den blik laat weiden over de omgeving, dan rust het oog op frisch-groene velden en het landbouwbedrijf geeft zelfs in deze dageo aan vele nijvere handen werk. Geen wonder dan ookdat de waarde van het land steeds toenemende is. Maar ook in andere opzichten zijn er heel wat verbeteringen in deze streek. Van den Ydijk af Hep vroeger door het dorp Landsmeer tot aan Purmerland een zeer smal voetpad in „de Hp", zoo ellendig onderhouden, dat het zelfs gevaarlijk moest geacht worden daar te passeeren. En nu, een flinke breede rijweg loopt door de dorpenen vooral op marktdagen ziet men de landlieden hun producten per as naar Purmerende brengen. Molleu en Wormen. HAARLEMMERMEER. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. AT.T.W TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONG A C0., te Amsterdam. WJiterlfjh Woensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren Op de weekmarkt te Hoofddorp zijn den 23en Februarij aangevoerd 150 paarden, 4 koeijen, 12 varkens en biggen en 20 schapen. De volgpnde prijzen en getuigschriften werden toegekend Handekpaarden le prijs /10, J. van Zijverden 2e prijs 5, Dt. Versluijs; Getuigschrift, J. Maaskant, A. Pruissen en D. Knibbe, alien te Haarlemmermeer. 4-Jariqe paardenGetuigschrift, D. L. 't Hooft, te Haar lemmermeer en J. den Hertog Czn., te Bovenkerkerpolder. Jonge paarden: le prijs 10, van Berkel, te Boven kerkerpolder 2e prijs5, G. J. J. Geertzema, te Haar lemmermeer; Getuigschrift, N. Maaskant, te idem. Er waren veel beste paarden aangevoerddoch er waren weinig kooplieden van buiten de gemeente. Op de markten van 30 Maart, 6, 13, 20 en 27 April, zullen weder prijzen worden uitgeloofdbreeder bij Circulates omschreven. Ds. C. Kuipers, pred. te Nieuw-Vennepheeft voor het beroep naar de Christ. Gereforrneerde Gemeente te Broek in Waterland bedankt. Mejufvr. Jacoba Jot, oud 53 jaren, vroedvrouw, wonende aan den Lijndensedert 12 Februari II. vermist (zoo als wij in ons vorig nommer hebben vermeld), was gekleed met grijsachtige regenmantel, donker wollen kapje op, en afge- sneden schoenen aan. Men vermoedt dat zij verdronken is, doch heeft haar lijk nog nict kunnen vinden. Eene verwisseling van personeel aan de schatkist van de Vereenigde Staten maakt het noodig, dat de geheele metaal- voorraad wordt overgeteld en overgewogen. Welken arbeid dit vereischt, zal men kunnen nagaan. De voorraad bedraagt zes en twintig millioen dollars aan zilver, wegende acht honderd ton, en zeven en vijftig millioen dollars goud, wegende hon derd veertien ton (een ton geljjk duizend kilogram). Verschei- dcne ambtenaren, bijgestaan door dertien klerken, zijn erdrie weken mede bezig geweest. De gewelven van de bewaarplaatseD zijn tot aan den rand gevuld. Deze week werden door den landbouwer P. Wink, L 21, vermist twee eenden, zijnde de eene een groote engelsche woerd. Het aantal in 1881 in deze gemeente gevaccineerden be draagt 346. Dingsdag avond werd, ten huize van den kastelein Slikker, eene bijeenkomst gehouden, om middelen aan te wenden tot het verkrijgen van een loopbruggetje over de Hoofdvaart, te HoofddorpZ. W. z^'de. Tegenwoordig waren 13 belangstellenden. Er werd eene Commissie benoemd, bestaande uit de heerenDorbeck, Borst en van de Stadt. Er is bepaald dat de brug zal gelegd worden tegenover de dorpswegen van Sectie J J en L. Adressen zullen worden gezonden aan het Polderbestuur en aan den Gemeenteraad, om ondersteuning. Staande de vergadering werd voor 120.ingeteekend. Men vermoedt dat de kosten ongeveer /500.zullen be- dragen. GEBOREN Johanna Wilhelmina, dochter van J. W. Lantzen- dorffer en Z. de Yreede. Maria Elizabeth, dochter van J. Nibbe- ring en E. Borgman. Bernardus Jacobus, zoon van H. Broxter- man en C. van Bavel. Cornells, zoon van C. W. van Yelzen en C. J. van Leeuwen. Pieter, zoon van Hendrika Burghont (ongeh.) Lodewijk, zoon van M. Spoor en C. van Gils. Gerrit, zoon van M. van Tol en G. Bos. Nicolaas en Petrus, (tweel.)zoons van J. Verbruggen en H. M. Rozenkrantz. Korstiaan, zoon van H. Bochoven en H. v. d. Linde. Klaas, zoon van M. Tanis en W. van Tilburg. LEVENLOOS GEBOREN geene. OVERLEDEN Boudewina Adriana, oud 14 raaanden, dochter van R. van der Suee en K. v. d. Heijden. Maria Jannetje, oud 3 jaar, dochter van J. Krijtenberg en S. Koote. Maria Elisabeth, oud 8 weken, dochter van M. Schoonderwoerd en E. van Braak. Dirk, oud 4 maanden, zoon van W. Tensen en T. Ei- lander. Gerritje, oud 1 jaar, dochter van A. Paans en D. J. Schuilenburg. ONDERTROUWDgeene. GEHUWDC. van der Riet met M. G. Haffner. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, te houden op Donderdag den 2 Maart 1882, 's voormiddags ten 10 ure, in het Raadhuis. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Bezwaar- schrift van R. Vreeken in zake zijnen boofdelijken Omslag. 3. Wijziging der verordening tot hetfing van het vergun- ningsregt voor het verkoopen van sierken drank in het klein. 4. Uitloting van aaDdeelen in geldleeningen. 5. Huurcon- traet met het post- en telegraafkantoor. 6. Adres om be- noeming van eene vroedvrouw voor Nieuw-Vennep. 7. Benoeming van onderwijzers voor de scholen n°. 3 (Vijfhuizen) n°. 4 (Hoofddorp) en n°. 9 (bij Halfweg). VoordragtSchool 3, G. E. ter Haar, te Beesd, eo P. Ammerlaante Beemster. School 4, R. Kuipers, te Dronryp (Menaldumadeel) en W. J. C. van Ewijk te Nieuwkoop. School 9, A. Schaafsma, te Geldermalsenen H. Boogaard te Amsterdam. 8. Aanschaf- fing van een brandspuit. 9. Adres van J. Koster, om grond in koop te mogen hebben. 10. Bestek voor het beplanten van wegen. In de Vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie- ken te Amsterdam, gehouden Vrjjdag-avond 17 Februari 1882, kwam o. a. in besprekinsr een verzoek van Burgemeester en Wethouders van Amsterdam, om advies betrekkelijk twee con- cessie-aanvrageD voor een spoorweg tusschen Amsterdam en Rotterdam door de Haarlemmermeer. Dit verzoek was gesteld in handen der hb. Bienfait, Trotnp en van der Made, die verklaren met veel belangstelling van deze stukken te hebben kennis genomen en te gelooven dat het tot stand komen van deze verbinding uit een handelsoogpunt warme onderstenning verdient. De Haarlemmermeer is reeds een welvarenile streek, wier ontwikkeling voorzeker in hooge mate zal bevorderd worden zoo zij door het spoor in verbinding wordt gebracht met Leiden en de twee grootste koopsteden van ons land, terwijl de kortere afstand tusschen die twee stedeD voor beiden niet van belang ontbloot is. De commissie acht het echter raadzaam van een dergelijke verbinding het meest mogeljjke voordeel te trekken, en geeft daarom de voorkeur aan het plan van M. Thalens Hzn. c. s., dat ook in de verbinding Leiden opneemt. Om dezelfde rede- nen ondersteunen zij gaarne het voorstel van Burgemeester en Wethouders van Haarlemmermeer, om de lijn langs de Katertogt te leggen niet, zooals ontworpen is langs deSlotertogt, waar- door zij op belangrijken afstand van de voornaamste punten dier gemeente zou verwijderd blijven, en het beoogde doe] niet in de gewensehte mate zou bereikt worden. Tegen het maken van een halt te Sloterdijkvoorgesteld door Burgemeester eu Wethouders van Sloteubestaat bij hen ook geen bezwaar. Door de gemeentebesturen van Landsmeer en llpendam eu met krachtigen bijstand van de provincie en het polderbestuur, is deze enorme verbeterieg tot stand gekomen, De „Ilp", eertjjds een treurig dorpje sleehts bekend in den omtrek, ziet er vry welvareud uit. Het gemeentebestuur heeft er onlangs een nieuwe school doen plaatsen voorzien van een uurwerk; er is behoorlijk politietoezicht, en als men er doorgaat, maakt het geheel een gunstigen indruk. Als men vroeger sprak over de verbetering der wegen, dan haalden de meesten hun schouders op, omdat men iets wilde beproeven dat de publieke opinie niet nitvoerbaar achtte. Het maken van rijwegen in dezen moerassigen bodem, het scheen onmogelijk! Toeh is gebleken, dat men dwaalde. Zoo gaat bet: de domper op de vlam, die de geestdrift voor wat goed is doet ontbrandenis te veel de leus der menigte. Maar de besturen hebben er toe melgewerktdat de publieke opinie veranderde „wie de Stormkaap niet omzeiltontdekt nooit de nieuwe wereld". Ondanks alle bezwareo, zijn de rij wegen er gekomen en reeds nu geeft de meerdere opbrengst der belastigen een niet onaanzienlijke bate voor de kassen; zoo kunnen goeden wilijver en krachtsinspanning gunstige resultaten opleveren. Cdpelle (LaDgstraat)22 Febr. De handel in leverantie- hooi was in de laatste weken niet zeer omvangrijk; sleehts enkele partijtjes voor de persen bestemd werden gezocht; de beste kwaliteit kon 21 a 22 per 1000/2 kilo gelden. De boter-boerinnen maken sedert eenige weken goede reke- ning, daar zij 1.40 A 1.50 per kilo konden maken en heden zelfs tot f 1.55 a 1.57 verkocbt werd. Neemt men nu in aanmerking dat de kwaliteit thans al zeer gering is want er wordt veel pulpe gevoederd dan moet de tegenwoordige boterprijs zeer boog genoemd worden. In het Land van Altena en Ileusden schijnt de voorraad aardappelen nog groot te zijn, terwijl er nagenoeg geen vraag naar bestaat. Rondventers uit deze streken gaan ze daar tot 2 per hectoliter opkoopen. Als eene bijzonderheid wordt vermeld, dat een varken van den landbouwer H. Loos te Wejjerswold, onder de gemeente Coevorden, voor eenige dagen 17 biggen ter wereld bragt, terwijl zoo goed als tegelijkertijd een andere zeug van hem aan een krulstaartje 't leven schonk. Om 't contrast zoo goed mogelijk te verhelpen, ging men tot eene verJeeling over van de biggen der eerste zeug werd een 8-tal bij de tweede gevoegd, waarmede, naar wij vernemen, ouden en jongen zeer goed vrede moeten hebben. De beer J. Nagel Jr. te Arnhem, heeft de 26e jaarlijksche prijscourant van landbouwzaden verzonden. Van graszaden vindt men er 22 soorten, van klaverzaden 9, van boomzaden 12 en van zaden van voedergewassen 7 soorten. Aehterieder soort vindt men den prijs vermeld en wil men nadere inlich- tingen, zoo kan men gebruik maken van de handleiding bij de keus en het gebruik dier zaden, bij den aanleg van kunst- weidenvoedergewassen enz.uitgegeven bij W. E. J. Tjeenk Willink, te Zwolle, door J. Nagel Jr. De prijs hiervan is sleehts 0.30. Op eene tenloonstelling van pluimgedierte te Londenin December gehouden, werd een Cochinchinahaan verkocht voor 720, een uilenduif voor/ 600, een ordinaire Antwerpsche duif voor 360 enz. In 4910 hokken zaten 6000 dieren van allerlei soort. De boeren in New-Yersey hebben altjjd een paar geiten bij hunne schapen in de weide. Zij doen dit om de schapen te verdedigen tegen de honden, die meestal's nachts de weilanden afloopen en schrikkeljjk huis houden onder de vreesachtige onbeholpen schapen. Twee geiten onder eene kudde is voldoende. Zoodra een hond in de weide komt, wordt hij dadeljjk door de geiten niet alleen afgewacht, maar zelfs aangevallen en van het veld gejaagd. In het verre Westen worden zelfs wolven met goed succes uit de kudden geweerd op dezelfde wijs. Bij de meeste boeren in Holland worden niet, zooals op onze heidendes nachts de schapen onderdak gebragtzij blijven dag en nacht op de weide, maar het is dan ook bekend hoe vaak men zich beklagen moet, dat dozijnen schapen des nachts gedood worden, sommigen doodgebeten en anderen in de sloten gejaagd. De proef is licht te nemen of men door middel van geiten zich tegen groote verliezen kan waar- borgen. In het Jaarboekje van 1882 der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde komt o. a. een artikel voor, getiteld »Een vriend", van dr. Jentink, waarin over »de mol" wordt gehandeld. «Dat artikel - sohrijft de heer K. J. W. Ottolander, boomkweeker te Boskoop, aan Semper Firens - dient om dat diertje als «een vriend" van land- en tuinbouw bekend te maken, omdat het zulL een menigte (volgens berekeningen 14,600 wormen en 25,550 larven) vijandenP van land- en tuinbouw onschadelijk maakt. »Dat men bij deze berekeningen niet zoo zeer aan vastgestelde cijfers denken mag, behoeft geen betoog, misschien verslindt een mol

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 1