fl - 58 - P I Hollandsche Landbouw-Maatschappij. te De po3tbodenwaaronder er zijn, die acht uren daags hebben af te leggen, zullen in lastdieren herschapen worden, daar een vracht van 18 kilogram voor edn persoon door den Miuister als niet te zwaar is aangenomen. Als tegemoetkoming daarvoor zullen zij zichop straf van scliorsing of ontslag uit de dienst, zonder meer van alle ver- voer van pakjes voor eigen rekening dienen te onthouden. (N. R. Ct.) De wets-ontwerpen deze week ingekomen, tot wijziging der rechterlijke indeelingswetten van 1877 en 1878, brengen wij ziging in de indeeling van bet rechtsgebied van bet bof te Amsterdam alsmede in de zamenstelling der rechtbank te Amsterdam. Opheffing wordt voorgesteld van het arrondisse- ment Haarlem, met indeeliDg van de kantona Haarlem en Haarlemmermeer onder het arrondissement Amsterdam, en van het kanton Zaandam onder het arrondissement Alkmaar, dat daarentegen de kantons Hoorn en Medemblik verliest.die be- stemd zijn om met het kanton Purmerend, uit het op te heffen arrondissement Haarlem, een nieuw arrondissement tevormen, waarvan de rechtszetel te Hoorn zal zijn gevestigd. Eindelijk wordt het kanton Hilversum overgebracbt naar het arrondisse ment Utrecht. Ook in de kantonnale grenzen worden eenige kleine wijzigingen gebracht. De opheffing van de rechtbank te Haarlem en het herstel van die te Hoorn wordt wenscheljjk geacht in het belang der justitiabelen en met het oog op de belangen van den Staatsdienst en de schatkiat. De besparing dientengevolge wordt op/10,000 a /15.000 's jaars geschat, waardoor zonder noemenswaardig bezwaar voor de schatkist, in de dringende behoefte aan uitbreiding van personeel voor de rechtbank te Amsterdam kan worden voorzien. Het aantal rechters te Amsterdam wordt met 3 vermeerderd. Het getal substituut-officieren en substituut-griffiers van vier op vjjf gebracht. De overgangsbepalingen omtrent bet personeel der rechtbank te Haarlem, zijn nagenoeg gelijk aan die der wet van 1877. Daar niemand den 65-jarigen ouderdom heeft bereikt, komt levenslange verstrekking van de jaarwedde als wachtgeld niet in aanmerking terwijl ook niet voorzien behoeft te worden in de toelage van een griffier, daar deze die niet geniet. Door Gedeputeerde Staten van Friesland is het eerste per- ceel van het werk der verbetering van het afvoerkanaal van het Bergumermeer naar de Friesche sluis en bijbehoorende kunstwerken, toegewezen aan den laagsten inschrjjver, den heer L. Kalis Kz„ te Sliedrechta 328,800. Oegstgeest. Ilet zachte winterweder heeft de crocussen zoo vroegtijdig doen ontwikkelen dat ze reed9 in vollen bloei staan; de hyacinthen en tnlpen zullen(mede, zooals het zich nu laat aanzien, veertien dagen eerder dan gewoonlijk bloeien. De weilanden zjjn reeds in zoodanigen staat als anders in de Meimaand dikwjjls gewenscht wordt. Het winterkoren staat zeer goed. Allerwege begint men de bouwlanden te bewerken, en met het zaaien van uien en het pooten van aard- appelen i9 men begonnen. Doetincliem. Door het hoofdbestuur der Geldersche Maatschappij van Landbouw is bepaald, dat de groote provin cial landbouw-tentoonstelling alhier zal plaats hebben op 29, 30 en 31 Augustus a. s. Alkmaar, 7 Maart. In de vergadering der ..Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorder- kwartier", alhier gehouden, werd onder meer besloten1°. Den prijs toe te kennen voor een aanteekenboekje voor den Nederlandschen landbouw, ingezonden onder het motto „Een- voud is het kenmerk van het ware"; bij opening bleck de schrijver te zijn de heer C. Treurniet; 2°. eene gouden me- daille uit te loven aan de afdeeling „Alkmaar" der Holl. maatschappij van landbouw voor de jaarlijksche Paaschtentoon- stellin" 3°. het plan tot het houden eener international tentoonstelling in 1883 te ondersteunen. Wij vestigen de aandacht op eene hierachter voorkomende aankondiging vaD de afdeeling Amsterdam der Hollandsche Maatschappij van Landbouwdiebij gelegenheid der vrije paardenmarkt, Donderdag 30 Maart aanstaande te Amsterdam te houden, prijzen uitlooft voor de beste twee-jarige afstam- meling van den dekhengst Bruno en voor veulens afkomstig van den dekhengst Deucalioneerstgenoemde in 1879, laatst. genoemde in 1880 bekroond. Men schrijft uit Bolsward De uitzigten van den boerensland helderen wat op. De nieuwe huren zijn over 't geheel vrij wat lager, daarentegen wordt de vraag naar vee grooter, vooral de handel in schapen voor Londen schijnt zeer leven- dig te zullen worden. De veestapel is gezond. De weiden zijn droog, en het gras groeit als ware 't in het begin van April- Den 25 Febr. is bij den veehouder J. A. Oosten bij Kuinre, een voldragen maar dood kalf geboren met tweenaast elkaar geplaatste, koppen. In eene vergadering van de afdeeling Barsingerhorn van de „Holl. Maatschappij van I.andbouw" is tot eene herhaling in dit jaar van den ploegwedstrijd besloten zoo mogeljjk met medewerking van de afdeeling Waard en GroetWieringer- waard en Anna Paulowna. Ook zullen in de eerstvolgende vergadering der afdeeling Bassingerhorn voorstellen worden gedaan om in den a. s. zomer eene afdeelings-tentoonstelling te houden van fok- en melkvee en paarden. In het tijdperk van 21 Januari tot 28 Februari jl. ziju blijkens ingekomen ambtsbericbten, twee runderen in Zuid- Holland door longziekte aangetast. Sedert 15 Mei 1881 waren geene gevallen van die ziekte bekend geworden. Het dividend van de Maatschappij tot droogmaking van het noordelijk deel der Legmeerplassen is bepaald op 10 pet. Men schrijft aan de Leidsche CourantOp de helft van Januari bereidden warmoeziers eenige akkers om te bezaaien. Mocht de winter invallen, die telkens te vergeefs verwacht werd, dan was daarmede toch niet veel verloren. Maar de winter kwam niet. Hij verdeelde zich over ruim vier maanden van windstilte met mist en storm en bijna geen regen. De wind bleef daarbjj meestal zuidelijk en de thermometer daalde in een enkel geval beneden het vriespunt. Wat in dit wereld- deel plaats vond, had in het hooge noorden kunnen geschieden. De veldarbeid werd zonder stoorois van winter voortgezet en men is op dien arbeid dit jaar zooveel vooruit als men het vorige jaar daarmede achter was. Over nattigheid kon niet geklnagd worden. De polders hadden geen last van water, rivieren en kaualen bleven overal even laag; sneeuw kwelde nergens. Laaggelegen weiland, dat om dezen tijd van het vorige jaar nog half verdronken lag of met eene ijskorst was be- dekt, is groen gebleven en begint nu reeds in het gras te komen. Lentebloemen bloeiden twee maanden voor haren tijd, want de temperatuur was ook dikwijk zooveel meer vooruit. Maar bij zooveel vroegtjjdige ontwikkeling liet de zon zich bijna in het geheel niet zien en dat gemis was voor het fijn gebloemte in de kassen en het aanleggen van broeibakken niet voordeelig. Nu bloeit de crocus op den vollen grond de lijster zingt in het hout en de leeuwrik stijgt in het ruime veld, met blij geschal, het luchtruim in. Onder zulke gunstige omstandigheden zal misschien de leute worden bereikt. Weldra begint de perzik te bloeien, terwijl de pruim en arbrikoos, peren en appelen goed met bloesemkoppen beladen zijn. Toch vroeg of laat komt de noordoostenwiuddie reeds zoolang ontbroken heeft, van die mildheid benemen; daarvoor behoeft men geen weerprofeet te zijn. Volgens het Berliner Tageblatt zijn in de laatste acht dagen uit Rotterdam 80 dubbele waggonladingen koffie naar Oostenrijk verzonden, deels op beatelling, deels op consignatie. Die verzending van ongeveer 13,600 baleu, ter waarde van 600,000, geschiedde met het oog op het nieuwe tarief van invoerrechten, dat op die koffie een verschil van ruim f 220,000 (16 florijnen per 100 kilo) zou uitmaken. De wet, waarbij het nieuwe tarief wordt ingevoerd is Vrijdag door de Oosten- rijksche Karaer aangenomen, met een meerderheid van slechts 7 stemmen. In het vorig jaar werd door het hoofdbestaur der Holl. Maat schappij van Landbouw een commissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar hetgeen er tot aanvulling van het landbouw-on- derwijs in Nederland kon worden gedaan. Aan die commissie werd op de algemeene vergadering van Schagen opgedragen om met het hoofdbestuur mede te werken tot het oprichten van twee vakscholen in de zuivelbereiding, een in Noord-Holland, een in Zuid-Holland - en heeft thans een plan overgelegd, volgens betwelk zij meent, dat een dergelijke school het doelmatigst kan worden ingericht. De commissie verdeelt haar plan in de volgende onderdeelen 1°. de hulpmiddelen voor het onderwijs, 2°. het personeel, 3°. de leerlingen en de verdeeling van den leertijd, 4°. de middelenomde inrichting tot stand te brengen en te onderhouden. 1. Hulpmiddelen voor het onderwijs. 1°. Een hofstede met 30 hectareu weiland met het noodige vee en de gereedschappen 2°. een inrichting voor het fabriekmatig bereiden van boter en kaas in het groot3°. een inrichting tot het maken van boter en kaas in het klein 4°. een gebouw, waarin gelegenheid tot huisvesting voor den directeur en voor de interne leerlingen, met twee schoollokalen voor het theoretisch onderwijs. 2. Personeel. Een directeur, die benoemd wordt door de Com missie voor Toezicht, is de verantwoordelijke persoon voor de ge- heele exploitatie. Twee practische assistenten voor de bereiding in het groot, den voor boter en den voor kaas. Twee practische assistenten voor de bereiding van boter en kaas in het klein. Twee of meer assistenten voor de veehouderij. Twee onderwijzers voor het theoretisch onderwijs, met akte in de landbouwkunde. 3. De leerlingen en de verdeeling van den leertijd. De school zal worden ingericht voor een getal van dertig en, zoo het later blijken mocht wenschlijk te zijn, voor een getal van veertig leer lingen. De leerlingen kunnen zijn interne en externe. Zij worden toegelaten in den regel op den leeftijd van 15—18 jaren. De leer lingen zullen bewijzen moeten geven dat zij de lagere school met vrucht hebben doorloopen. Jaarlijks zal een examen worden gehou den. Het schoolgeld zal zijn 25 gulden voor de externe leerlingen. 4°. Middelen om de inrichtingen tot stand te brengen en te on derhouden. Een vereeniging of naamlooze vennootschap met een kapitaal van 100,000 zal voor iedere school worden opgericht verder zal een jaarlijksch subsidie worden gevraagd van het Rijk, de provincie en de gemeenten, waar zij gevestigd worden. De Holl. Maatschappij van Landbouw heeft een jaarlijksch subsidie van/1500 toegezegd. De commissie, die dit belangrijk rapport heeft uitgebracht, be- staat uit de heeren: D. Yisser van Hazerswoude, voorzitter, Jb. Boeke, J. Breebaart Kzn., J. van derBreggen Azn., P. J. A. De Bruine, Herman F. Bultman, S. de Clercq "Wzn., H. Ph. de Kanter, J. Rin- kes Borger, W. Sluis, Th. Waller, P. F. L. Waldeck, secretaris. Mejuffrouw J. M. Bogaers, onlangs te Pau in Frankrijk over- leden, heeft aan het Nederlandsch gasthuis voor behoeftige en minvermogende ooglijders te Utrecht, onder directie van prof. Donders, vermaakt een som van/5000. Ariens, vroeger stalhouder en dezer dagen Nijmegen overleden, zijn de navolgende legaten aan verschillende omseh-katholieke liefdadige en godsdienstige instellingen in die Een Amsterdammer, de heer J. J. Wesselman, heeft een wagencontroleur uitgevonden, die bij standplaats-rijtuigen het aantal en den duur der ritten automatisch opteekent. De toestel zal te Parijs naar den prijs van 100,000 francs dingen die door een der grootste rijtuigvereenigingen voor de beste coutroleurs uitgeloofd zijn. Door wijlen den heer A. R. Vermeulen, onlangs te 's Graven - hage overleden, zijn o. a. de volgende legaten vermaaktaan de Diaconessen-inrichting aldaar, onder directie van mevrouw de Bro- noto, 8000aan het weeshuis der Ned. Herv. diaconie op de Hooftskade aldaar 1200, aan het weeshuis der Ned. HerV. ge- meente te Zalt-Bommel /1000 en aan de Remonstrantsche broe- derschap/500. De R. K. Ziekenverpleging te Amsterdam, heeft van een onbe- bekenden gever eene gift van 10,000 ontvangen. Door den heer A. roomsch- gemeente vermaakt, als aan het parochiaal armbestuur 2000 aan de Vincentius-Vereeniging 2000 aan het Caniscus Zieken- huis /5000; aan de Jozefscholen /4000; aan de Elisabeths-Ver eeniging 1000 aan de St. Ignatiuskerk 2000 aan de St. Augus- tinuskerk 1000 aan de te bouwen St. Franciscuskerk 5000 aan de St. Dominicuskerk 4000. (Dit laatste legaat voorwaardelijk.) Door de Rijkspolitie te Rucphen is een 14jarige jongen in hech- tenis genomen, beschuldigd van moedwillig de schuur zijner ouders in brand te hebben gestoken. Hij heeft reeds zijn schuld bekend en als beweegreden voor zijne misdaad opgegeven, dat hij zijne ouders wel eens heeft hooren klagen over den slechten staat van huis en schuur. Dat tweelingzusters haar 91sten verjaardag vieren, mag als een zeldzaamheid zeker wel vermeld worden; dat geval deed zich 4 Maart te Almelo voor. 't Ziet er aardig in Londen met de veiligheid uitniet minder dan acht welgekleede personen zijn in eene week in den Theems gevonden, alien hoogstwaarschijnlijk slagtoffers van dievenbenden, die hen eerst plunderden en dan in 't water wierpen. Een jong mensch, dat niet op wilde passen, zei tot zijn vader »Ik ga op reis ik wil de wereld leeren kennen „Dat kan je probeeren," zei papa, »maar ik vrees, dat de wereld jou niet zal willen leeren kennen." De overstroomiugen in het lage Mississippi-dal hebben een schrik- barenden omvang genomen. Riverton en andere dorpen staan onder water, zes menschen zijn verdronken, andere worden vermist en de bevolking zoekt haar heil in de vlucht. Men schat dat 12,000 menschen van alles beroofd zijn en in Arkansas 20,000 stuks vee in den vloed zijn omgekomen. Donderdag 2 Maart is eene zaal in de Gevangepoort te 's-Gra- venhage geopend, waarin de uit de verschillende oorden des lands afkomstige strafwerktuigen kosteloos voor het publiek zijn tentoon- gesteld. Vrijdag ochtend begaf zich de landbouwer A. van den Heuvel, van Wijngaarden met paard en wagen naar de markt te Dordrecht, toen op den Papendrechtschendijk zijn paard, een jong dier, schichtig werd, met het gevolg, dat de man van den wagen viel en zoo ge- weldig door zijn paard tegen een boom aan den weg gedrongen werd, dat hij bijna onmiddelijk den geest gaf. Hij laat eene we- duwe met zes kinderen na. De oudste man van Boheme, en vermoedelijk van de geheele wereld, is Mathias Korowicka nit Stein-Aujezd nabij Eule. Hij is 115 jaren oud, zijn gehoor en gezicht zijn even als zijn beenen nog zeer goed. In een der zuidelijke staten van de Noord-Amerikaansche Unie is een wet voorgesteld, waarbij bepaald wordt, dat op den graf- steen van iederen overledenen vermeld zal worden, door welken dokter hij in zijne laatste ziekte behandeld is. Hoe minder de naam van een dokter dan op de kerkhoven te lezen is, des te meer aanbeveling zal dat voor hem zijn. Het is echter te betwijfelen of die wet aangenomen zal worden en of zij zelfs voor eenAmeri- kaanschen staat niet wel wat excentriek zal zijn. In een Indisch blad werd onlangs de volgende geschiedenis mede- gedeeldEen Chinees in Solo had van een Europeaan den raad ontvangeu, om steeds een fleschje ammonia bij zich te hebben, als uitstekeud bluschmiddel bij petroleumbrand. Eenige dagen later kwam de Chinees bij den Europeaan, beladen met een ham, eea kist si»aren en de onvermijdelijke thee, als een geschenk uit dank- baarhefd voor den goeden raad. De poes des huizes had, terwijl de Njonjo bezig was met bakken van akwee-kwee", tegen delamp gestooten deze was omgevallen, en de gevolgen zouden vreeselijk zijn geweest, had niet onze Chinees zich deu gegeven raad henn- nerd en zijn fleschje ammonia op de vlam uitgestort, waardoor deze terstond was gebluscht. Het middel is eenvoudig, Men moet echter zorgen, de ammonia steeds bij de hand te hebben en haar voor vervliegen te behoeden, door haar te bewaren in een fleschje met glazen dop. Dienstgetuigenis. Dat Anna B... een jaar min negen maanden bij mij in dienst is geweest, en zich in dien tijd vlijtig aan de huisdeur, - matig in het werk, - zorgvuldig voor zich zelf, - vlu" in allerlei uitvluchten, - vriendelijk tegen manspersonen, - getrouw aan haar vrijers, - en eerlijk als alles achter 't slot is - betoond heeft, verklaart hierbij Prentenier. Een jongmeusch te Berlijn, die aan een 18jarig meisje een hoogst onzedelijke briefkaart zond op Nieuwjaarsdag, heeft van de Regt- bank aldaar 4 maanden gevangonisstraf voor die .aardigheid ge- kregen. Een sterk voorbeeld van slaapwandelen heeft zich in deTollens- straat te 's Hage voorgedaan. De heer v. L., aldaar wonende, is opgestaan, heeft het raam opengeschoven en is uit de derde vet- diepin" op straat gevallen. Een aan de overzijde op post staand agent °van politie was getuige van het voorval en met wemig verschrikt. Verbazing moet het wekken te vernemen, dat de man betrckkelijk weinig letsel heeft bekomen volgens verklaring van deu docter is hij ook niet inwendig gekwetst. Op de boot van Purmerend naar Amsterdam bevond zich Donderdag avond een passagier, die geen andere bagage bij zich had dan een klein maudje, en dat hij wel wat angstvallig o-etrouvv bij zich op het achterdek hield, welke plaats de man gedurende de geheele reis niet verliet, en die, wat zelden het geval is op een stoomboot, niet veel lust gevoelde om met andere passagiers een gesprek tot bekorting der reis aan te gaan. Deze houding maakte juist de nieuwsgierigheid van meer dan een passagier gaaude. Een hunner meende uit het mandje, waarvoor de eigenaar blijkbaar de grootste zorg scheen te hebbeneen geluid als dat van een kreunend kind te hooren, wat verklaard werd door de bewering dat er een kat in zat. De verlegen houding van den man maakte dat of een del passagiers of vau de equipage de politie op de zaak opmerk- zaam "maakte, die den man, toen hij geen voldoende inlichtin- gen omtrent den inhoud van het mandje kon opgevenmedenam naar het bureau van politie der 2e seclie, waar een flinke, mollige jongen uit het mandje te voorschijn kwam die ti Hoorn geboren, hier moest worden uitbesteed, zoo als de vervoerder opgaf. Een ingesteld onderzoek heeft aan het licht gebragt, dat de man zich" al zeer slecht van de hem opgedragen taak heeft gekwetenen te verwonderen is het, dat hij al niet te Purme rend in zijn vooruemen werd verhinderd. Van Hoorn tot Purmerend, een afstand van 3/a uurmaakte h\j met zjjn

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 2