1882 Vrijdag, 17 Maart No. 11. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Drie-en-Twintigste Jaargang. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Prijs van het Abonnement: in het Jaarf 6.— Prijs der A^dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12J/a Cent. Hoofd-Agentcn voor dit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven ran 8—14 Maart 1882. Uitvoerig Verslag der Vergadering, gehouden op Donderdag 26 Januarij 1882, HA4RLEIHNERNEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. AXLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETKEFFENDE te adresseren aan VAN IIOIVGA C0., te Amsterdam. WJiteriyk Woentdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren De op 10, 11 en 12 Maart door Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemtnermeer-Polder gehouden verpacliting van liet genot van het grasgeicas over 1882 van de Ringdijken en Polderkaden, heeft opgebracht: aan Ringdyken 16,360aan Polderkaden /2240; terwijl zy in het vorige jaar hebben opgebracht: aan Ringdijken/ 16,197 aan Polderkaden/2124. Den 13en dezer is in de Ringvaart dezer gemeente, nabij de Lijndenopgehaald het lijk van de sedert 4 weken ver- miste vroedvrouw aan den Lijnden, mejufvrouw Jacoba Jot. In den nacht van 10 op 11 Maart zijn ten huize van den landbouwer A. G. Voordendag vier hammen ontvreemd. Wij meenen onzen lezers geen ondienst te doen hen te herinneren, dat, nu de postpakkettendienst den 15 dezer is ingevoerd, het port voor gefrankeerde brieven of pakketten, papieren bevattende, wordt gewijzigd als volgt boven 15 tot en met 100 grammen 10 cent. 100 250 15 250 M I) 500 500 1000 20 25 Boven het gewigt van 1000 grammen worden geen pak ketten tegen het tarief der briefporten ter verzending met de brievenpost toegelaten. Op bet tarief van drukwerk (dag- of weekbladen uitgezon- derd) wordt het volgende port toegepast: voor elke 25 grammen 1 cent. boven de 100 tot en met 150 grammen 5 cents. 150 200 iy 200 300 10 300 400 12 y2 400 500 15 en voortsvoor elke 250 grammen of gedeelte van 250 grammen een port van cent daarboven. GEBOREN Theodorus Petrus, zoon van G. Smit en C. Schaap. Johanna Adriana en Maria Gerdina (tweel.), dochters van J. C. Koehein en G. v. Soelen. Christina, dochter van B. Krap en C. Hildebrand. Alida, dochter van P. Ruig en D. Bakker. Gerrit, zoon van J. H. Mastenbroek en R. Sneelooper. Gerrit, zoon van D. de Ruijter en M. Schrenders. Grietje Johanna, dochter van H. Sepers en P. v. Harten. Hendrik Abram, zoon van H. Leeuwes- en J. Zevenhnizen. Prederika Louisa Wilhel- mina, dochter van H. Zaalberg en E. v. Leeuwen. Antonius Pranciscus, zoon van J. J. Blokker en C. C. Nieuwland. Jo hanna, dochter van A. Bakker en P. v. d. Haak. Jacob zoon van A. v. Rijswijk en M. de Vos. Dirk, zoon van D. v. Oostende en A. P. Goulooze. Johannes Gerardus, zoon van J. Kerkvliet en G. H. Dorbeck. Matje, dochter van J. Grosscurt en C. Eveleens. Bonifacius, zoon van C. Wiegel en M. C. Baron. Goverdina, dochter van W. P. v. Andel en J. Branderhorst. Jacob, zoon van A. de Wit en G. Beets. Neeltje, dochter van W. Slikker en C. Benjamin. Hendrikus, zoon van J. van Dijke en E. J. Romers. Maartje, dochter van D. v. d. Voet en J. Strikwerda. Gijsberta, dochter van J. van Oijen en K. Al- ers* Adrianus, zoon van F. J. v. Dorp en A. Mesman. LEVENLOOS GEBOREN: geene. OVERLEDEN: Pieternella Catharina Pranpoise, oud 27 jaar, gehuwd met J. Goulooze. Antonius Wilhelmus, oud 9 jaar, zoon van W. Aarts en A. M. v. d. Linden. Pietertje Palenstein, oud 76 jaar, gehuwd met P. Rus. Neeltje Griffiljoen, oud 55 jaar, gehuwd met H. Goudriaan. Jacoba Jot, oud 53 jaar, ge- li"16* r'es- Joseph, oud 10 weken, zoon van J. Middelkoop en G. de Graaf. Pieter, oud 3 jaar, zoon van P. Mul- er en J. de Haan. Jacobus Cornelis, oud 4 maanden, zoon van eers en A. Tol. Jurriaan Gerrit, oud 2 maanden, zoon van H. de Groot en A. G. Laupman. Johannes Gerardus, oud 2 maanden, zoon van T. Dekker en G. de Jong. Lena Witte, oud 40 jaar, ongehuwde dochter van J. Witte en C. de Kooter. ONDERTROUWD P. v. Meel met W. Yink. GEHUWD A. Boll met M. Maliepaard. des morgens ten 10 ure, ten Raadhuize. (Vervolg en Slot, zie ons vorig Nommer.) Voorzitter: de Heer J. W. Lantzendorffer. VII. Aan de orde is punt 7, het huurcontract met het post- en telegraaf kantoor. De Voorzitter deelt mede dat, ingevolge het besluit, geno- men in de vorige Vergadering, de Commissie (met uitzonde- ring van den heer 't Hooft, die verhinderd was door onge- steldheid), bij den heer Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is geweest, om over de zaak betrekkelijk de huur van het post- en telegraafkantoor, in verband met de post- en telegraafdienst in deze gemeente, te spreken; en dat door den Minister is geantwoord, dat de zaak door hem in over- weging zou genomen worden, maar dat het Rijk omtrent de huur der post- en telegraafkantoren altijd met de gemeente- besturen contracteert. De Voorzitter stelt vervolgens de vraagof men een contract omtrent de huur van het post- en telegraaf kantoor zal aangaan? llierover volgt eene uitgebreide discussie, waaraan vele leden deelnemen. De hoofdiohoud daarvan is als volgt: De heer Verkuijl vraagt of de Gemeente voor een gebouw moet zorgen De heeren Knaap en Dorbeck willen het antwoord van den Minister afwachten, daar deze de zaak in overweging zou nemen; zij willen voorloopig de zaak laten rosten. De heer Bultman is bet niet eens met hendie meenen dat de Gemeente niet voor een gebouw behoeft te zorgen. Spreker leest voor het Koninklijk besluit van 17 Augustus 1870 (Staatsblad n*. 153), en betoogt dat de Gemeente, na ver- loop van tien jarenwel ontslagen is van de guarantee der opbrengst van het kantoor, maar niet van de verpligting om voor een gebouw te zorgen. De Voorzilter meent dat, na expiratie van de tien guarantie- jarenhet Rijk verpligt is het kantoor te laten blijven en de Gemeente niet verpligt is verder voor een gebouw te zorgen. Spreker gelooft dat, als de Gemeente bereidwilligheid toont in het huren of verstrekken van een gebouw, ook de Minister wel bereid zal bevonden worden, om uitbreiding aan de dienst te geven. De Voorzitter zegt verder nog, dat men aan het post- en telegraafkantoor voile dagdienst kan krijgen, als men eene opbrengst van f 1200 'sjaars guarandeert. De heer Verkuijl vraagtof men dan overal tweemalen per dag de brieven kan krijgen. De Voorzitter antwoordt ontkennend waarop de heer't Hooft beweert dat, door meer hulpkantoren te maken, debezorging wel tweemalen daags zou kunnen plaats hebben. De heer Bultman zou het huurcontract willen aangaan voor een jaarj men heeft dan tijd tot verder onderzoek der zaak. l)e heer t Hooft betoogt dat, door de bepalingen van het contract, de Gemeente later wel eens in moeyelijkheden zou kunnen komenhetgeen nadeelige financiele gevolgen zou kunnen hebben; hij zou, als de Minister niets toegeeft, ook niet willen treden in het voorstel der Regering. Ook de heer Bultman somt eenige bezwaren op, die uit het contract kunnen voortvloeyenen is daarom voor denjarige huur, anders wordt het een groot bezwaar voor deze Gemeente, alwaar de post- en telegraafdienst op eene, voor de ingeze- tenen zeer ongunstige, wijze wordt gedreven; terwijl andere kleine Gemeenten in veel beter conditie zjjn dan Haarlem mermeer. De heer Knaap is tegen het huurcontract: er kunnen altijd kosten uit voortkomen voor de Gemeentehij zou nog veel liever een gebouw door de Gemeente willen doen bouwen tegen vergoeding voor huur door het Rijk van bijv. 1200. De heer Biesheuvel is voor het aangaan der huur voor edn jaar. De heer Bultman zegt dat, als de Minister dat niet wil, hij, spreker, er dan geheel tegen is. De heer Klapwijk vreest dat, als de Gemeente het huur contract niet aangaatzulks nadeel zal doen dewijl het der Gemeente geen geld kost, zou spreker willen loegeven. De heer t Hooft zegt daarop: Jaals de zaak goed loopt, maar er kunnen raoeijelykheden uit voortkomenen daar is spreker tegen. De "Voorzitter zegt, dat men in de afgeloopen tien jaren nooit geen last van moeijelijkheden heeft gehad en alles altijd goed is gegaan. De heer de Breuk is voor verlenging der huur voor 6en jaar, en wil dan afwachten wat door den Minister zal worden gedaan. De heer Klapwijk is daartegenwant de Minister wil niet gedwongen worden en men zal meer gedaan krijgen als wy medewerken. De heer 't Hooft vraagt of de Minister heeft toegezegd over bouwen te zullen denken? De Voorzitter antwoordt neen, maar wel in overweging te zullen nemen welke veranderingen kunnen gemaakt worden wat de dienst betreft. De heer de Breuk merkt aandat de zaak dan geheel verandert. De heer Bultman licht de zaak nog nader toej hij zegt dat de Minister geen groot belang schijnt te stellen in ver- andering der dienstregelingen zulks minder noodig scbijnt te achtendaarom wil spreker contracteren voor een jaar en inmiddels afwachten wat de Minister doen zal. De heer Klapwijk wil liever maar toegeven het kost de gemeente geen gelden het is louter welwillendheidook is het niet uitgemaakt dat de Minister niets doen zal. De Voorzitter merkt aan, dat men ook niet weet of ltikaart voor een jaar zal willen contracteren. De heer Knaap vraagt of men bij ^njarige huur toch al die reparatien zoude moeten doen; zulks zou bezwaarlijk worden. De heer Biesheuvel zegt straks gehoord te hebben dat de reparatien niet groot waren, en nu hoort spreker dat er wel belangrijke reparatien te doen zijn. De Voorzitter licht deze zaak toe. De heer Bultman wil zamenwerking; maar als wij ons aan handen en voeten gebonden overgevendan is het geen zamenwerking. De heer Verkuyl zegt, als men alle3 toegeeft, komt ner- gens iets van. De heeren Knaap 't Hooft, Dorbeck en Verkuyl verklaren zich tegen een tienjarige huur. De heer de Breuk zegt, dat het doel eigenlijk is om ver- betering in de dienst te krijgendaarop wil spreker dan ook vooral aandringen, en zulks staat niet in verband met een langeren of korteren huur-termijn. De heer Bultman zou over de zaak nog eens willen spreken met den Inspecteur der Posterijen, en inmiddels voor een jaar willen huren. De heer de Breuk betoogt nader dat een korteren of lan geren huurtermijn er minder toe- of afdoct, maar hij zou ook willen dat met den Inspecteur over de zaak werd gesproken, en, later, zoo noodig, nog bij den Minister werd aangedron- gen op verbetering in de dienst. De heer t Hooft betoogt nogmaals dat, als de zaak verkeerd loopt, het een lastpost kon worden voor de Gemeente; wel heeft de heer de Breuk de zaak heel aardig voorgesteld maar er kunnen toch wel bezwaren uit voorkomen, en als de Minister niets wil toegeven, dan is spreker er tegen. De heer Bultman zegt, dat het ergste wat er uit voort komen kan is, dat het telegraafkantoor weggaat; welnu vraagt spreker, is dat het groolste bezwaar? Spreker somt de bezwaren op die aan de tegenwoordige regeling verbonden zijn; bezwaren die vroeger niet gevoeld werden, toen de heer Spaink directeur was; maar tbaus wel. De heer t Hooft is voor een huur van een jaar en tegen tien jaren. De heer Biesheuvel meentdat de Minister wel zou toegeven als hem alles bekend was. De heer Bultman herinnert, dat het postkantoor Diet kan worden opgeheven; het telegraafkantoor is echter het ergste, ofschoon zulks spreker persoonlijk meer onverschillig is. De Voorzitter stelt voor te huren voor vyf jarenzonder optiejaren. De heer de Breuk ziet geen bezwaar in het aangaan der huur. De heer 't Hooft merkt aan, dat de heer de Breuk eerst was voor een jaar, en thans voor de geheele huur. De heer de Breuk antwoordt dat hijby de bespreking der zaak, van opinie is veranderd, en licht zulks nader toe. De Voorzitter stelt alsnu voor om de huur aan te gaan voor vyf jaren, met vijf optiejaren; en brengt dit voor stel in stemming. De uitslag is, dat zich zeven leden er voor en zeven leden er tegen verklaren; zoodat de stemmen staken en het nemen van een besluit tot eene volgende vergadering moet worden uitgesteld. Voor stemden de beerenvan Reeuwyk, van Vuuren Klapwijk, Pruissen, Tensende Breuk en Biesheuvel. Tegen de heeren: Dorbeck, Ran, 't Hooft, Timmermans, KnaapBultman en Verkuyl.)

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 1