- 50 De Rijks-liuulbouw,school De oorsprong- onzer voedselgewassen. Onze kool is af komstig uit Siberie; de selderij uit Duitschlandde aardappel uit Peru; de uijen uit Egyptede gierst uit Indiede citroen uit Klein-Azie; de peterselie uit Sardinie; de peen en de spinazie uit Arabie; de kastauje uit Thibet; de kweepeer van het eiland Kreta en de raraanas uit Zuid-Europa. De inuscli, tie meest bekende vogel, schappij van Landbouw", is de volgende: Voor tweejarige paarden werd de le prije van /50 toegekend aan den heer II. van I faaren, te Amsterdam, voor zijne lichtbruine merrie, zijnde de 2e prijs van/10 niet toegekend. Voor venlens werd de le prijs niet toegekend en de 2e prijs van /10 aan jhr. mr. Rutgers van Rozenburg, voor zijne zwarte merrie. Als keurmeesters fungeerden de heeren J. G. Schone, VV. T. Schroder en J. H. van Oijen. Er was levendige handel en onder de vele kooplieden waren ook buitenlandsche aanwezig. Van wege bet Ministerie van Landbouw in Dnitschland zullen er thans ook. in Pruissen proeven met de inenting van bet vee tegen het miltvuur genomen worden. Door een assistent van Pasteur zullen er op een domeingoed in de provincie Saksen een aantal sohapen worden ingeent. Er is een Commissie voor de controle dezer proeven benoemd, waarin o. a. de geheimraad Virehow sitting heeft. Door P. van Hoorne, te Hoornaar, zijn 11. Maandag aan den poelier J. van t llooft, te Gorincbem, reeds 53 kippenkuikcns afgeleverd voor 76.85. De „NederIandsche Maatschappij voor tuinbouw en plant kunde vraagt: Een overzigt van aanbevelenswaardige sier- gewassen geschikt om in Nederland als alleenstaande gedurende korteren of langereu tijd van bet jaar of wel het geheele jaar in de open lucbt te kunneu verblijven." Voor een, riaar bet oordeel eener hiervoor te benoemen commissie voldoeud antwoord looft de maatschappij uit haar gouden medaille en twee honderd gulden. De antwoorden moeten worden ingezonden in de Nederlandsche taalbij den algemeenen secretaris- penningmeesterden heer H. C. Zwart, te Amsterdam voor of op 1 Januarij 1884, en een verzegeld briefje, voorzien van het- zelfde motto, hetwelk op de antwoorden voorkomt, en den naam, het beroep en de woonplaats van den inzender bevattend. In 1880 is ongeveer 19 millioen pond oleomargarine (de grondstof voor kunstboter) uit Amerika uitgevoerddaarvan werd 12 '/2 millioen pond naar Nederland verzonden. Daaren- tegen werd nagenoeg evenveel kunstboter uit Nederland weer uitgevoerd. De eerste groene komkommers zijn reeds door de firma A. van deD Bok, te Rotterdam, naar Engeland verzonden. Nog nooit werd dit artikel zoo vroeg in het saizoen geex- porteerd. In een ingezonden stuk der Delftsche Courant komt eene beschrijving voor van eene eenvoudige en gemakkelijke ma- nier om gecondeuseerde melk te verkrijgen, iets dat voor veehouders niet onbelangrijk is, wanneer zij hun melk naar Engeland willen verzenden. De koemelk wordt geheel versch door een zeef gegoten, dan in een ondiepen verglaasdeu pot op een kolenvuur gezet, en bestendig, van den beginne af, zacbt geroerd met een bouten lepeltotdat het een dunne breiacbtige massa is gewordenmet die bewerking verloopt een tijd van ongeveer drie uur. Er wordt niets bij de melk gevoegd dan alleeu wat zuiver witte suiker, die men in kleine boeveelheden en eerst dan begint in te roeren, als de melk al eenigzins dik begint te worden. De dikke melk wordt vervolgens warm in de flesschen gedaan die gestopt en lucbt- digt gesloten worden. Op de 50e jaarlijksehe vergadering der British Association for the advancement of science behandelde dr. William Siemens zeer uitvoerig het belangwekkende theme: de invloed van het electrische licht op den plantengroei. Ter aanvulling van het- geen reeds vroeger hieromtrent is medegedeeld, moge het volgende kort overzicbt dienen. De verdienstelijke onderzoeker zette zijn reeds vroeger be- gonnen proefnemingen met lofwaardigen ijver in den vorigen winter voort. Ten einde de sterkte van het electrische licht een weinig te temperen hetgeen reeds vroeger noodzaakelijk gebleken was plaatste hij witte glazen platen tusschen de lichtbron en de planten. Verder werd lucbtdie met waterdamp verzadigd was, in de plantenkas geleid, tengevolge waarvan zich kleine wolken vorrqden, die evenals in de vrije na- tuur eveneens de te groote lichtsterkte matigden. De uit- komst was in het oogvallend gunstig. Sommige planten werden met een geel, blauw of rood glas bedekt, en het bleek spoedig dat deze wijze om het licht gedeeltel(jk af te sluiten, nadee- ling op de ontwikkeling de planteu werkte. (Dit is trouwens door andere proefnemingen reeds sedert lang bekend geworden aangaande de inwerking van het gewone zonlicht). Het meeste leden de planten die met blauw glas bedekt waren; weinig minder de met rood en het minst de met geel licht be- straalde planten. Belangrijk is de verkregen uitkomst, dat de zaden van met electrisch licht gekweekte planten even goed ontkiemden als andere, op de natuurl(jke wijze verkregen. Electrische erwten, die 16 Februari 1881 rjjp gewonnen wer den en die men twee dagen daarna weder aan de aarde toe- vertrouwde, leverden volkomen ontwikkelde planten. Omtrent den tijddie verschillende planten behoefden om volkomen rijp te worden, deelt dr. S. het volgende mede: De genoemde erwten werden aan het einde van October 1880 gepoot en, behalve des Zondags (zooals men weet in Engeland streng als rustdag gevierd), alle nachten aan de werking van het electrische licht blootgesteld. Zooals boven reeds gezegd iswaren de erwten den 16 Februari eetbaar. Frambozen hadden 2 maan- den, aardbezien zelfs slechts 60 dagen tot rijpworden noo- dig, terwijl druiven zich van 26 December tot 10 Maart volkomen ontwikkelden. De smaak van deze vruehten moet uitmuntend geweest zijn. Tarwe, gerst en haver, door het genoemde kunstlicht beschenen, groeiden zoo snel, dat zij niet rijp werden, omdat de zware aren niet door de halmen konden gedragen worden. Daarentegen groeiden deze halmge- wassen in de vrije lucht, door electrisch licht beschenen, voor- treffelijk en waren zij reeds in het laatst van Juni rijp. (zoo sehrijft «le directeur Jongkindt Coninck), bezit thans buiten hare hoewel nog jeugdige, toeh vrij belangrijke natuurwetenschap- pelijke musea (alles zooveel mogelijk met het oog op de vorming van den aanstaanden landbouwer bijeengebracht) 1°. een botanischen landhuishoudkundigen tuin, die door ieder deskundige gezien en beoordeeld mag worden 2°. eene kweekerij, die eerst nu is aangelegd, spoedig gereed komt en den leerlingen de gelegenheid zal geven zooveel van kweeken, snoeien, enten, occnieeren enz. te leeren, als ze later noodig hebben om een gedeelte van hun grond meer produetief te maken dan met de gewone cultuurgewassen mogelijk is; 3°. twee proefvelden, een op zand-, een meer uitgebreid op klei grond, te zamen pi. m. 1-J- H.A., waarop alle cultuurgewassen in het klein worden geteeld 4°. eene kleine boerderij, met 8 H. A. grond, waarop voor het demonstratief onderwijs alles zoodanig is ingericht (dit is althans ons streven), dat men er op eene groote boerderij later partij van kan trekken. 't Zij mij vergund dit nog door een voorbeeld toe te lichten. De lessen in de practische landbouwvakken worden gegeven in een leslocaal op die Hoeve, Duivendaal. Wij hebben daar voor ons practisch onderwijs ter bebeschikking: a. Een kleine veestapel, maar vertegenwoordigende de beste tjpen van ons melkgevend ras (Friesch, Noord-Hollandsch, Groningsch en tevens Zeeuwsch en gekruist Zeeuwsch-Shorthorn), (deze onlangs verkocht). b. Een ruime melkkelder, waarin alle methoden van zuivelberei- ding zoowel bij het boter- als kaasmaken toegepast worden door den leeraar in veeteelt en zuivelbereiding, den heer L. Broekema, zoon van den bekenden ontwikkelden landbouwer en lid van de Provinciale Staten van Groningen. c. Natuurlijk grasland dat door middelen, die onder het bereik van iederen veehouder vallen, tot de hoogst mogelijk zuivere op- brengst wordt gebracht. d. Bouwland, dat door draineering, doelmatige bemesting, goede keuze van zaaizaad, aanleg van kunstweiden, verbouw van veevoeder dienstbaar gemaakt wordt en dienstbaar zal blijven aan de opleiding der leerlingen tot hun practisch bedrijf. e. Op dat bouwland een afzonderlijk veld voor het beproeven van werktuigen, waar de leerlingen in hunne tusschenuren en de Woensdag- en Zaterdagnamiddagen in de gelegenheid gesteld wor den zich te oefenen in het gebruik van verschillende werktuigen voor grondbewerking. Een kabinet van landbouwwerktuigen en modellen, dat niet alleen de oudere (toch nog op vele plaatsen gebruikte) werktuigen uit de opgeheven kabinetten van landbouw van Utrecht, Leiden en Groningen bevat, maar ook jaarlijks aangevuld wordt met de nieuwere en erkend betere werktuigen. wordt welligt het meest veracht, en schijnbaar met grond, want een Fransche natuurkundige heeft berekend, dat eeii musch een half mud koren per jaar eet; daar er 10 millioen musschen in Frankrijk zijn, welke gedurende een jaar 625,000 hectoliters koren eten de hectoliter tegen frs. 15 berekend, maakt dat een waarde van omstreeks 9,374 000 frs. (4,453,123 gulden) uit. Maar hij heeft tevens berekenddat het diertje ter vergoeding hiervoor3360 graanetende en vele andere insecten per week vernietigt. Het is dus twijfelachtig, of de musch minder nut dan schade teweegbrengt. Doch een bijzon- derheid schijnt in zijn voordeel te pleiten. In een Streek, waar de landbouwers sterk klaagden over de door de musschen veroorzaakte schade, zette men een prijs op haar verdelging. Maar nu werd de schade, door de insecten aangerigt, veel grooter en van dien aard, dat men weldra een beloouing atelde op het invoeren van diezelfde muschjes welke men als vij- anden had beschouwddoch die juist goedkoope bondgenoo- ten waren. Mevrouw van der Horst, geboren van der Kun, te Zwolle over- leden, heeft gelegateerd aan de vereeniging van den H. Vincen- tius van Paulo, ten dienste van het liefdewerk de verzorging en opvoeding van arme kinderen, 20,000en aan dezelfde vereeni ging ter uitdeeling onder de R. K. armen, f 2000. H. M. de Koningin van Zweden handhaaft ook thans zoo strikt mogelijk haar incognito te Amsterdam. Zij leeft zeer eenvondig, schept bijzonder behagen in een rit per tram, wandelt langs's Heeren straten in de meest eenvoudige kleeding, bezoekt dikwijls Artis en het Vondelspark, mag gaarne in de Kalverstraat rondkijken en doet daar dikwijls kleine inkoopen. Van het rijtuig, dat te barer be- schikking is gesteld, maakt zij weinig gebruik, uit vrees daardoor haar incognito in gevaar te brengen. In het hotel is zij de meest beminnelijke gast, altijd even welwilleud tegenover een ieder tot den minsten bediende toe. Mevrouw Autran, de dezer dagen te Marseille overleden weduwe van den vervaardiger der »Poemes de la mer", heeft bij uitersten wil bepaald dat haar hart in het graf van haren tweeden man, maar haar ligchaam in het graf van haren eersten man, dus in Amerika, bijgezet moet worden. Professor Yirchow heeft dezer dagen de maat genomen van het sierlijke, wel geproportionneerde dwergje, een negenjarig meisje dat in het panopticum te Berlijn zeer de aandacht der menigte trekt. Het resnltaat der meting is als volgtde leDgte van den voet is 78 millimeter, der hand 63 millimeter, de gansche lengte bedraagt 536 millimeter, de omvang van den benedenarm op het dikste gedeelte is 60, dito van het beneden gedeelte van het been aan de kuit 105 millimeter. De omvang van het hoofd is 363, de lengte 134, de breedte 107 en de hoogte van het hoofd van het oor af gemeten 82 millimeter. Het gewicht van dit miniatuurwezentje klimt tot ongeveer 8 pond. In het aquarium te Munchen is brand ontstaan, welke eengroot deel van het binnengebouw in de asch legde. Vele dieren, voorna- melijk apen en vogels, zijn in de vlammeu omgekomen. n Waarom mag toch de vrouw niet steinmen" f Vroeg zek're juffrouw aan Versluis. //Waartoe!" sprak hij, »zou 't noodig wezen Zij heeft en had reeds lang voor dezen De grootste stem in ieder huis." ^r>z?£er,e%kwam een voornaam koopman op het kantoor van Rothschdd te Frankfort a/M. »Mijnheer" zei de geldman die een spoed-eischende affaire onderhanden had, ;/ik ben onraid- j Jufe dispositie, neem een stoel." Dat .onmiddelliik" duurde den koopman eckter wat al te lang en met een zekere ver- waandheid, zeide hij „heer baron, ik ben de gekeime commercie- raad M waarop Rothschdd met alle bedaardheid sarcastiseh antwoordde »Mijnheer, neem nog een stoel." "Wat zijn de kiudren toch een zegen," bprak laatst een koster, die veel fooien bij het doopen had gekregen. G o e d v o o r u i t z i c h t. - Schuldeischer. Ik kom u thans voor de laatste maal vragen of ge betalen wilt of niet. Schul- denaar. Den hemel zij dank, dat er dus aan dat vervelende vragen een einde komt. 5 »Van welke takken van onderwijs," vroeg een schoolopziener aan een Zwitserschen dorpschoolmeester in Zwitserland, maakt gii by voorkeur op uwe school gebruik?" - „Van berken- en haze- laarstakken was het antwoord, .want zonder die is met de jongens geen huis te houden. J In een dorp in Gelderland werden dezer dagen aan een rond- venter verkocht. 4 stuks Gobelin-behang, een bosch voorstellende, voor 80. De kooper verkocht het weder aan een handelaar in oudheden voor de som van 3000 en de laatste deed het over aan een voornaam Engelsch vakgenoot voor f 6000. Volgens een telegram uit New-York zijn er te Genova in Nevada is personen in een sneeuwstorm gedood. Onlangs werd te Christiania een stuk vleesch, dat meer dan 36 jaren bewaard was opgegeten. Het stuk was op Spitsbergen in een luchtdigte blikken bus gevonden en vermoedeliik door een Noordpool-expeditie in 1816 achtergelaten. Het vleesch was zeer goed en kon met versch vleesch wedijveren. David Navarro, de dikste man der wereld, is den 7en dezer te iittsburg in het gasthuis aan de pokken gestorven. Hij had ver schillende reizen met Barnum en anderen gemaakt en verdiende sedert zijn 18e jaar, toen hij de opmerkzaamheid om zijn buiten- gewone dikte begon te trekken. 50 dollars per week. Toen hii stieif, woog hij 720 pond. Hij moest door zeven personen verbed worden in zijn ziekte het ledikant, dat voor hem was opgesla^en bezweek onder zijn gewicht. Eenige weken geleden werd hn in het Harnsmuseum verliefd op een lOjarig mooi tenger meisje, miss Llendenmng, die hem haar wedermiu schonk. Ze zouden spoedig trouwen, ofschoon Navarro's vader, een welgesteld landbouwer uit Rochelle, nog al bezwaren tegen deze »gewichtige" onderneming had. De dood nam alle bezwaren weg. De I arijsche schilder Hebert had een vijftiental jaren geleden een Italiaansch meisje als model, dat zoo schoon was, dat de hertogin de Noailles, dle toenmaals haar portret bij den schilder liet maken, daarover in verrukking was. had slechts het afbeeldsel van het meisje gezien en kon maar met geloven, dat zulk een scboonbeid in het werkelijk leven bestond. De schilder stelde den volgenden dag het meisje aan de hertogin voor, die zooveel behagen in haar schepte, dat zij het kind tot zich nam en liet opvoeden. Een Engelschman, eenige malen millionair, die een huisvriend van de hertogin is, was op de schoone Italiaansche verliefd geraakt en vroeg haar, ondanks haar lage afkomst, ten huwelijk. Dejonge- juihouw stemde toe en het arme model van voorheen is thans een schatrijke dame. Een twaalfjarige jongen te Den Haag, die Maanda<* voor zijn moeder een pand naar den lombard had gebracht en van de op- brengst een flesch jenever moest medebrengen, dronk daaruit onder- weg zooveel, dat hij dronken werd. Twee agenten namen hem mede naar het bureau. wParbleu uw schoothondje is vinnig I" riep een heer tegen een dame, «het bijt me in den vinger tot op het been!" „Ocb, als het er zijn tandjes maar niet mee bezeerd heeftzei de dame aDgstig. Dat besmetting door boeken zeer ligt wordt overgebracht, werd dezer dagen door een treurig voorval bevestigd. Het betreft een meisje, deelt het dagblad mede, dat bij hare ouders aan huis eene operatie oudergaan hebbende, van een buurmeisje, dat aan mazelen leed, boeken ter leen ontving. Het zeer goed genezende meisje kroeg ook mazelen en bezweek binnen een paar dagen ten gevolge van die ziekte. Een lord zeide tot Swift«De ware edelman is hij die niets doet." »Drommeis," antwoordde de schrijver van Gulliver, "maar in Engeland werkt iedereeu het water werkt, het vuur werkt, het bier werktalleen het varken doet niets, dat is dus de eenige edelman in Engeland." In het park van het Loo wordt voor de jonge prinses een zwit- sersche chalet gebouwd, welke 8000 zal kosten. Daarbij worden een bloementuin en een moestuin voor het genoegen van het prin- sesje aangelegd. Op reis kent men den landaard aan iemands manieren. Een En gelschman roept aan elk station: »Heb je wat te eten?" Een Duitscher: «Heb je wat te drinken?" Een Franschman stoeit dadelijk met de buffetjuffrouw, en de eerste vraag van een Hollan der is steeds »Waar is N°. 100 Kleine Jane. »Zeg eens mijnheer Max, hebben de engelen ge- verfde wangen Max. »Wel neen, hoe komt gij daar zoo bij Jane. «Ik dacht zoo, omdat gij mijn zuster Mina een engel noemt, en zij hare wangen ook verft." In een kerk in het noorden van Schotland werd eenigen tijd geleden een orgel geplaatst. Vele leden, die tegen zulke nieuwig- heden gestemd waren, verlieten de kerk. Een van dezen vroeg later aau een ander, die in de kerk gebleven was »Hoet gaat het toch wel met het orgel »0, uitmuntend," was het antwoord, »het geeft een schoon geluid, en heeft al het kaf de kerk uitgeblazen, terwijl het koren er in gebleven is." Een jonkmau droomde onlangs dat zijn tante gestorven was, en de droom kwam uit. Hij beproefde hetzelfde middel met zijn stief- moeder, maar zonder succes. Daarna geloofde hij niet meer aan droomen. Naast de misdaden nemeu de zelfmoorden een voorname plaats in de geschiedenis van het tegenwoordige Parijs in. Er gaat geen dag voorbij, of men hoort en leest van menschen die zich van kaut hebben gemaakt. Het eigen leven heeft al even weinig waarde als dat van anderen. Hij of zjj die niet weet hoe zich te redden, of die verdriet heeft, denkt aller- eerst aan cen middel tot zelfvernietiging. Soms is zelfs de aan- leiding tot den zelfmoord zoo onbeduidend, dat men er van ijst. Verliefde jongelui die door de ouders nog te jong geacht worden voor een huweljjk, werpen zich in de Seine; mannen van letterkundigen naam, gelijk Henri Chabrillat, schieten zich een kogel in het ligchaam, omdat zij in een tijdelijke geldver- legenheid zijn; jonge moeders, gelijk de vrouw van den schilder

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 2