Genieiile Berigten. - 54 - De laudverlmiziug uaar Amerika. inzending van Hyacintben gevraagd werd, aan welke men steeds hooger eischen stelde, werkte tot het verdwijnen der pronkbakken bij de bloeinisten mede. Voor het eerst werden in 1880 weder door Krelage twee dergelijke bakken geplant, waarvan de eene Regelbak genaamd, 102 verscheidenheden bevatte, van ieder 6 stuks op eene rij de kleuren met zorg gerang9chikt. De andere, Rangeerbak geheeten, bevatle een gelijk getal bollen, maar hier was elke bol eene andere verscheidenheid. In 1881 werden op uieuw in de Tuinbouw-Inrigting Krelage twee pronkbakken geplant, met eene eenigzins andere rangschikking. Dit jaar is hetzelfde slelseldat fraaijer kleureffecten oplevert, gevolgd, en daar men er weder elders van heeft afgezienis het bij Krelage alledn dat men thans pronkbedden aanschouwen kan. Onder de talrijke en voorname bezoekers der Inrigting behoorde thans ook reeds de Koningin van Zweden, en het heeft H. M. behaagd, ter herinnering aan haar bezoek op 30 Maart 11., aan eenige nieuwe Hyacinthen (conquesten) dier lirma, namen te verleenen. Aan eene (enkel paarsch) werd de naam gegeven van „Koning van Zweden", aan eene andere (enkel geel) die van Koningin van Zweden", aan eene derde (enkel blaauw met wit oog) die van L'Etoile du Nord." Twee dier verscheidenheden zijn ook in de fraaije pronkbakken geplaatst, waarvan wy hierboven melding maakten. Blijkens bericht van de Eransche Regeering zal van 312 Jnni e. k. te Saint-Lo (Manche) een iuternationale tentoonstel- ling op het gebied van zuivelbereiding worden gehouden. Zij, die aan deze tentoonslelling wenschen deel te nemen, moe- ten zich voor 1 Mei e. k. met schriftelijke aangifte wenden tot het Ministerie van Landbouw in Prankrijk. Het program- ma der teutoonstelling, alsmede het model der aangifte, is verzonden aan de hoofdbesturen der Geldersche, Hollandsche en Eriesche Maatschappijen van Landbouw, bij wie nadere inlichtingen zijn te bekomen. Als eene bijdrage tot den vroegen en voorspoedigen plan- tengroeitengevolge van het zachte voorjaarsweder, kan ver- meld worden, dat in den tuin van den veldwacliter J. van den Brug, te Knijpe, reeds gedurende eenige weken de aard- appels op den kouden grond welig staan te groeijen. Bij de beeren M. G. v. d. Geer te Maarseveen heeft zich Zaturdag het meldenswaardige voorVal opgedaandat een zijner paarden twee zwarte, schoone veulens wierp, een van het vrouwelijk en een van het manoelyk geslacht. Volgens de „Davoser Blatter" van 25 Maart j.l. is het weder in Zwitserland. den 22sten Maart omgeslagen en sneeuwt het er nu zoozeer, als in den geheelen winter niet plaal9 heeft gehad. De winter is zoo sehoon en zacht geweest, dat de oudste bewoners zich niet herinneren, dat vroeger ooit zulk een winter is beleefd. In Oldebroek over den IJssel heeft een landbouwer ge durende den geheelen winter een drietal stuks rundvee in de weide gehad. Deze runderen zien er beter uit dan het vee dat den geheelen winter op stal heeft gestaan. Den 7 Januarij j.l. geraakte le Lippspringe een kalkoensche hen in een stal bij 't opstapelen van turf daaronder bedolven. In 't begin van Maart werd zij nit hare gevangenis weder bevrijd; men vond haar nog levend, maar zoo uitgeteerd dat zij nog slechts 1 pond woog. De dertigste algemeene teotoonstelling van vee, voortbreng- selen van en werktuigen voor den landbouw van de Holland sche Maatschappij van Landbouw, zal worden gehouden te Gouda, op 6, 7, 8, 9 en 10 September a. s. de algemeene vergadering op Donderdag 7 September. Na de vergadering is er des namiddags ten 5 ure gemeensehappelijke maaltijd. De trekking der loterij geschiedt op Dingsdags 12 September 1882. Een vrij eenvoudig middel om krachtige ontwikkeling van bloemen en plauten in tuinen te bevorderen, bestaat in het volgende Men verzamelt wat roet uit een schoorsteen of uit een kagchel- pijp, doet dit in een emmer en overgiet het met kokend water. Nu laat men het staan en begiet, als het water is afgekoeld, met dit mengsel bloemen en planten. De invloed van dit middel is vooral op rozen merkwaardig. Zij ontwikkelen zich daardoor zeer snel, en zoowel de bladen als de rozen worden buitengewoon groot en krachtig. Daar ook voor onze streken deze zaak van groot belang is, ontleenen we aan de „Steenwijker Ct." eenige wenken die, door ieder die er over denken mocht een tweede vader- land in de nieuwe wereld te zoekenter harte genomen moeten worden. Vooreerst zijn er maatschappijen en agenten die den aanstaanden landverhuizers gouden bergen beloven. Dezer dagen is er te Zwolle weer een opgericht onder den naam van: „Eerste Nederlandsche Volksplanting, Kuypers City in Dakota, Noord-Amerika." Uit dien staat Dakota en wel uit de stad Dalyctown, ontving de heer Hovens Greve uitgever van bovengenoemd blad een schryven ter publicee- ring, waaraan wij het volgende ontleenen. „De speculatie in Gouvernementslanden wordt in Amerika door wetten zooveel mogelijk tegengewerkt. Yan daar dat ieder Amerikaansch burger, of die zich verklaard heeft burger te willen worden, niet meer dan 3 stukken Gouvernements- land kan krijgen ieder stuk van 160 acres groot. Ieder persoon kan echter edn stuk land krijgen onder de Homestead of woonplaatswet, waar hy persoonlijk op moet wonen. Bij het aanvaarden van zulk Gouvernementsland is men eigenaar zoolang men aan de voorschriften der wet voldoet en wordt daarvan volledig eigenaar als volgt: „de Homestead, de plaats waarop het huis staat, moet men gedurende 5 jaar bewonen en bebouwen en na verloop van 7 jaar moet men volledig eigenaar worden of het land vervalt weder aan het Gouvernement. „Zoolang men niet volledig eigenaar is, wordt het land als Gouvernementsland beschouwd en wordt daarvan geen be- lasting gevorderd. Om die reden zoude ik en velen met my geen eigenaar willen worden, voordat ik verkoopen of ver- trekken wilom vrij te zijn van belasting. „Alle belastingen te zamen bedragen hier nu ongeveer twee procent van de getaxeerde waarde. De waarde van een stuk land wordt gerekend op 400 dollars; dit maakt acht dollars belasting in het jaar en daarvoor zou ik de eer niet willen hebben eigenaar te wezenals ik het evengoed als Homestead kan houden. „Van een stuk laud, waar bosch op moet worden geplant moet men eigenaar worden tusschen de 8 en 13 jaar. Deze bcide rechten worden ieder Amerikaansch burger maar een- maal gegund en bij de aanvaarding moet hij zijn eed afleggen, nooit eerder zulk een recht in de Vereenigde Staten gehad te hebben. „Het land wordt geschonken, maar kost bij de aanvaarding voor de papieren en onkosten 14 dollars, voor ieder stuk hierboven vermeld Preception papieren kosten 2 dollars; op zulk land moet dadelijk gewoond en gebouwd worden en men moet daarvan eigenaar worden tusschen de zes maanden en twee jaar en negen maanden. Om daarvan volledig eige naar te worden moet daarvoor 200 dollars betaald worden. „Ook kan men eerst 'preception nemen om het land te be- proeven en later een van bovenstaande rechten er op toe te passen, natuurlijk als men die rechten nog niet gehad heeft. Om daarvan volledig eigenaar te worden, kost het aan papieren en onkosten nog eens ongeveer 14 dollars. „Al9 iemand zijn Homestead zes maanden bewoond heeft en 5 akkers heeft geploegd, dan kan hij, als hij vertrekken moet of wil, of, bij sterfgeval ook zijne erfgenamendat land koopen voor 200 dollars, want dat is eigenlijk Gouverne- menlsprijs, en van daar die groote speculatieveldenwaar geen belasting van betaald wordt, in Jowa en vele andere staten. Toen vroeger het land verkocht werd was het mooiste land al lang in handen van speculanten, voordat iemand het wilde bebouwen. Tegenwoordig wordt het Gouvernements land niet meer verkocht, maar geschonken. „Nu hebt gij zeker uit dit schrijveu wel begrependat de speculanten in Nederland het volk daar wat wijs willen maken en zich al als eigenaars willen voordoen van Gouvernements- goedterwijl zij rechtstreeks van het Gouvernement geen land kunnen koopen of volledig eigenaars daarvan worden, of zij moeten eerst 5 jaar hier geweest zijn. Als die mannen zich op eene billijke manier lieten beloonen voor hunne moeite om het volk terecht te wijzen, of naar de eene of andere plaats te geleiden daar zoude ik niets tegen hebben, maar land koopen dat lijkt iets vreemds. „Gij hebt in 'tgeheel niets met die personen te maken, zoomin in 't eene als in 't andere. Gij kunt buiten hen zeer goed hier komen en als zij u wijs willen maken, dat zij het nog aan hunne keuze hadden of zij het land aan deze of aan geDe zijde van de rivier wilden hebben, dan zeg ik n dat zij niets meer keuze hebben dan gij zelf en dat ieder Ameri kaansch burger gelijke rechten heeft, de een niets meer dan de andere. ,Over de gebeele uitgestrektheid der Vereenigde Staten, waar nog Gouvernementsland te vinden is, kunnen alien die hunne rechten nog niet gebruikt hebbennaar verkiezing uit- zoeken en het kost overal even veel!" „Over de ingezonden aarde van de h.h. Kuijpers en Steg- gerda scbrijft de directeur van het proefstation der Rijkslaud- bouwschool te Wageningen Prof. Adolph Mayer: „Waarheid is, dat door een ander persoon, die echter mogelijk met de heeren Kuypers in verbinding staat, twee soorten van aarde, die volgens zeggen uit eene prairie in Jowa afkomstig zijnvan het proefstation zijn ingediend. De resnl- taten van dit onderzoek zijn niet schitterend geweest, doch dit doet heel weinig ter zake, omdat er geen mogelijkheid bestaat, de identiteit van aardmonsters na te gaan. U zal een goeden dienst aan de landverhuizende Nederlandsche landbouwers be- wijzen zoo'u deze feiten publiek maakt, en ook andere cou- ranten verzoekt de mededeeling over te nemen." De „chef der volksverhuizing naar Dacota", de heer A. Kuijpers uit Steggerda, is zijn volgelingen ..vooruitgereisd", om hun plaats te bereiden, zooals 't heette. Doch in de Zwolsche Ct. lezen we „Bij het bericht dat de heer A. Kuijpers, president van de nieuw te vestigen volksplanting in Dacota (Noord-Amerika) op eigen risico vooruitgereisd is, zonder zijn medeleden te kun nen raadplegen, werd door het „bestuur" de commentaar gevoegd, dat „bij zoo energiek optreden van den geachten president" aan het welslagen der zaak niet te twijfelen viel. „Op dit „energiek optreden" (het vooruit naar Amerika gaan zonder zijn mede-bestuurders daarover te raadplegen) wordt echter een ander licht peworpen door een bericht, dat ons van allezins bevoegde zijde toekomt. De rechtbank te Heerenveen heeft namelyk tegen A. Kuijpers vonnis gewezen met lijfsdwang, wegens een door hem aangegane schuld van 7000 gulden. Dit vonnis is hem 18 Maart beteekend en de gijzeling zou daarop ongetwyfeld spoedig gevolgd zijn, als Kuipers zich niet terstond had verwijderd. De beteekenis van het woord „vooruit gereisd" is dus niet twijfelachtig." H.H. M.M. de Koning en de Koningin vertrekken a. s. Dings' dag te half twee ure uit 'sGravenhage naar Amsterdam, dit- maal per Rijnspoor. De koninklijke trein zal aan het Rijnspoor- station aan de Weesperbarriere, aankomen. De Koning en de Koningin hebben ieder 100 geschonken voor de »Van Alphenstichting" op Urk. Te Markelo is een kind, 11/) jaar oud, van den landbouwer Hargeerd, in een ton met karnemelk verdronken. Niettegenstaande door dr. Timmer alles werd aangewend om de levensgeesten weer op te wekken, mogt dit niet gelukken. Verleden week Dinsdag heeft een jonge dochter van 141/2 jaar heimelijk de ouderlijke woning op de Bloemgracht te Amsterdam verlaten. Zij heeft een brief achtergelaten, waarin zij haren vader alle onderzoek naar haar ontraadt, aangezien zij reeds zeer ver ver wijderd is. Zij is echter Maandag j.l. opgespoord en naar de ouderlijke woning teruggebracht. Haar ontvoerder is in hechtenis genomen. Het Politieblad bevat een lijst van 142 verwijderde vreemde- lingen. Opmerkelijk zeker mag het signalement van een dezer heeten, van een Duitsche 25jarige gehuwde vrouw. Na de opgaaf van de gewone kenteekenen omtrent oogen, neus, mond en kin, volgt heel lakoniek: nbaard en knevel rossig." Karakteristiek. Vleeschhouwer tot een naambordscbilder »Ik wilde dat gij een bord voor mij sahilderdet met mijn naam er op en daarboven een os, opdat men dadelijk kan zien wat ik ben Omtrent een onlangs in versckillende bladen vermeld bericht van een acht-en-tachtigjarige vrouw, die weder begonnen is tanden te krijgen, schrijft een tandarts aan het H.bl. te Amsterdam, dat daarbij geen sprake kan zijn van nieuwe tandwisseling, maar al leen van tanden, die omstreeks 80 jaren te laat tot doorbraak komen. Hetzelfde kwam 10 jaar geleden voor bij een veertig- jarige, die aldus door de natuur werd in staat gesteld afscheid te nemen van een kunsttand, die langen tijd de open plek had aan- gevuld. De schatrijke 57-jarige Hertog van Westminster zal de 25-jarige dochter van lord Chesham liuwen. Daar de dochter van den Hertog in den echt is getreden met den broeder van de bruid, wordt de Hertog de zwager van zijn schoonzoon. Ook mooi. Bij een winkelier te Utrecht staat voor de glazen Alhier kan een leerling of loopjongen worden geplaatst, om te stikken," enz. Eene dienstbode te Reutum is wegens kindermoord gearresteerd. Ilet kind werd gevonden hangende aan een touw in den put. Een 13-jarige knaap, die op school gestraft was geworden, heeft zich op de rails geworpen toen een trein te Straatsburg kwam aau- stoomen. De stoker sprong van de machine en ontdekte zijn eigen vermorzeld kind. Een Student aan een medestudent. Van wat er is geweest, Op 't blijde ontgroeningsfeest, Was 't sleehtste het Latijn, En 't beste, vriend, de wijn I Zekere Mathilde L., te Parijs als kamermeisje in dienst, was opgevoed in het Vondelingshuis en had nooit iets van hare ouders gehoord, tot zij dezer dagen een brief kreeg van een notaris in den omtrek, haar kennis gevende, dat haar vader, de heer V., gestor- ven was en haar een vermogen had nagelaten van 600,000 fr. In- tusschen eischt het Vondelingshuis de helft, ter vergoeding van de aan hare opvoeding ten koste gelegde sommen. Vraag. IV elke vorst zit meestal met zijn gansche hofhouding te weenen Antwoord. De keizer van Oostenrijk. In het militair hospitaal te Oran was aan een ziekenoppasser last gegeven een aan meningitis lijdenden officier te bewaken en hem geen oogenblik alleen te laten. De oppasser liet den zieke 5 minuten alleen en deze raaakte van zijn afwezigheid gebruik om zich van een derde verdieping uit het raam te werpen. Hij was terstond een lijk. De oppasser werd gek van den senrik. Een noodzakelijke maatregel. Na het sluiten van den vrede werd door de vaderlijke landsregeering, tot troost der onderdanen, bekend gemaakt, dat de Staat alles in het werk zou stellen om de wonden te heelen, die door den oorlog waren geslagen. Eenige weken later werd er eene nieuwe belasting uitgeschreven. Een der burgers gaf zijn ongenoegen over dien maatregel te ken- nen. Ezeisprak zijn vriend, »ze moeten ons immers eerst ontkleeden, om onze wonden te kunnen zien." Onlangs is in het Belgische dorpje Hauswijck de Bercht, bij Mechelen, een knaap gestikt door een knikker, die een makker hem bij het spelen in den mond liet opvangen en die hem in de keel schoot. Alle pogingen om den knaap er van te bevrijden waren vrnchteloos; hij stierf na verloop van een kwartier uurs. Eenmaal per week wordt te Canton, in China, de groote lion- den- en kattenmarkt gehouden, waar men gemeste beesten van die soort koopen kan, die door rijke lieden veel gegeten worden. Voor de arme lieden houdt men alle twee dagen ratten- en muizenmarkt, waar men voor ongeveer 2 cts ten paar vette muizen koopt. Een gemeste rat kost 10 A 15 cts. Een kleermaker bracht een zijner klanten een pantalon, die deze reeds voor tien dagen besteld had. uHoe kan je tien dagen over een broek werken?" vroeg de klant, »en in zes dagen is de wereld geschapen." i/'tls me er ook een wereld naar!" zei de kleer maker. Op den Mississippi ontstond in een stoomboot, bemand met 40 passagiers en 60 man scheepsvolk, brand. De meeste passagiers lagen te bed. 35 personen, meerendeels vrouwen en kinderen, zijn verdronken of verbrand. Eene geheele menagerie van een circus, dat aan boord was, is mede verbrand. Dat een predikant verhooging van jaarwedde weigert, is zeker niet alledaagsch, maar kwam onlangs in Schotland voor. Men her- innert zich de mededeeling over de predikanten in Engeland, die door de armoede ten platte lande onbetaald blijven. Nu werd kort geleden aan een Schotsch predikant aangeboden zijn jaarwedde met f 1200 te verhoogen, doch hij antwoordde»Het zwaarste gedeelte van mijn taak is nu al het mij toekomende binnen te krijgen als ik nog moeite moest aanwenden voor een nieuwe som, zou ik er zeker onder bezwijken." Verleden Woensdag heeft een geneesheer een grooten aap in den Zoologischen tuin te Londen een kies getrokken. De aap was sedert eenige dagen lijdende aan een gezwel aan den wortel van den kies. Hij werd, niet zonder moeite, want men moest hem zeer omzichtig naderen, met chloroform bedwelmd. De kies werd niet getrokken dan nadat herhaalde vergeefsche pogingen ged/an waren. Gelukkig was de kies er uit eer de aap uit zijne verdooving ont- waakte. De operatie had een goeden uitslag, het dier was blijk- baar van zijne pijn bevrijd en ging met gretigheid aan het eten, hetgeen hij de laatste dagen bijna geheel nagelaten had. In de omstreken van Onderdendam reist een seharenslijper rond, die zijn bedrijf uitoefent op eene tot dusver ongekende wijze. Hij houdt er nainelijk een stoommachine op na, die hij zelf heeft uit" gevonden en aan de fabriek van den heer Smit te Hoogezand heeft laten maken. Deze seharenslijper, Hans genaamd, is een gezeten burger van Dalen, waar hij den winter doorbrengt'szomers reist hij de noordelijke provincien af met een grooten kermiswagen, die, behalve zijn stoomslijpmachine, alles bevat, wat voor zijn bedrijf en voor zijn kleine huishouding vereischt wordt. Op het uithangbord van een photograaf. Hier maakt men portretten van kleinen en grooten, Voor heeren en boeren, vreemden en landgenooten, Bijna voor niemendal en zoo welgelijkend bovendien, Dat men de portretten zal herkennen van menschen die men nooit heeft gezien.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 2