1882. Vrijdag14 April N°. 15. V A A AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Drie-en-Twintigste Jaargang. Prijs van het Abonnement: in het Jaar8- Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. Hoofd-Agenten voor dit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. Dienstregeling van het Post- en Telegraafkantoor. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 511 April 1882. 'wjssssssssx^ II AABLEMIHEBMEER. Prys van een enkel Nommer 15 Gent. AT.T/E TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN U1TGAVE BETREFFENDE te adresserei. aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Uiterl{Jk Woenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsrnimte berekend. de Heeren Het Postkantoor is geopend Op Werkdagen, 's morg. van 6 tot 7 uur; van 8 J/2 tot 's namidd. 2 uur en 's avonds van 4 J/2 tot 7 uur. Op Zon- en Feestdagen, 's morg. van 6 J/4 tot 7 /t uurvan 8 tot 12 uur, en 's avonds van 4 '/2 tot 5% uur. Voor Postwissels en KwiTANTIeN A lie en op Werkdagenvan 's morg. 8'/2 tot's nam. 2 uur. Het Telegraafkantoor is geopend Op Werkdagen, van 's morg. 8 J/2 tot 's namidd. 2 uur en 's avonds van 4 J/2 tot 7 uur. Op Zon- en Feestdagenvan 's voormiddaas 8 tot 12 uur. GEBOREN Gerrit, zoon van P. Klaassen en H. S. Houtwip- per. Neeltje, dochter van P. Berk en N. de Bruijn. Willem Nicolaas, zoon van H. Bakker en J. op den Kelder. Maria, dochter van P. Bouterse eD L. Imanse. Jacob, zoon van A. Moeijes en G. Dekker. Maria, dochter van H. Vonhof en G. Gedaen. Wilhelmina, dochter van L. Vlegels en J. Krijnen. Johanna Cornelia Hendrika Wilhelmina, dochter van A. Vis en N. E. van Keulen. OVERLEDEN Elizabeth de Keizer, oud 77 jaar, gehuwd met A. v. d. Heuvel. Cornelis Groen, oud 77 jaar, weduwnaar van M. Bakker. Nicolaas van Strien, oud 61 jaar, gehuwd met Z. Verlinde. Gerrit Iloutwipper, oud 63 jaar, gehuwd met M. E. ten Hoope. Hendrik Arie, oud 12 jaar, zoon van G. Wijsman en A. van Zwieten. Een onbekend manspersoon, oud 26 jaar (naar gissing.) Benedictus, oud 18 dagen, zoon van E. Boele en M. L. de Kuijt. Jacobus, oud 18 dagen, zoon van W. van Liempt en M. P. Bijl. Maria Gerdina, oud 5 weken, dochter van J. C. Koehein en G. van Soelen. Gerarda Maria, oud 20 jaar, dochter van Z. Mesman en M. v. d. Goes. ONDERTROUWD: J. C. T. Wildenburg met M. C. M. Fraikin. A. Vermeulen met G. Masen. M. de Vries met M. Vlaar. A. Jansen met G. Schipper. GEHUWD L. Bakker met E. Slinger. Het schoolverzuim op school Nr. 6, te Abbenes, bedroeg gedurende de maand Maart 19% pet. Naar men verneemt heeft in de vorige week in de Huigsloot een vechtpartij tusschen twee marmen plants gehad, waardoor de een naar alle waarschijnlijkheid een oog verloren heeft. Den 7 dezer, des morgens omstreeks half zes ureis uit de rinavaart dezer gemeente, nabij de Nieuwe Meer, tegen- over het schoolgebouw B B, ringdijk 40, opgehaald het lijk van een onbekend manspersoon, oud ongeveer 26 jaren, middelmatige lengtegekleed als volgt: blaauwe marinepet roode zakdoek om den hals, gemerkt J. J. S. 3, witte onder- broek, blaauvv geruit overbemd, blaauw baai hemd, blaauw gebreid mouwvest, rood met grijs gestreepte sokken zwart lakensche pantalon en lederen pantoffels. Signalementhaar donker blond, voorhoofd laag, oogen blaauw, neus dik mond gewoon kin rond. Volgens geruchten zou hij den vorigen dag nog in deze gemeente gezien zijn. Uiterlijke teekenen van gepleezd geweld waren met aanwezig. Het lijk is in het barenhuis op de burgerlijke begraafplaats te Hoofcldorp gebragt. De bevolking der provincie Noord-Holland bedroeg op 1 Januarij 1881: 336,767 m., 358,409 vr., totaal 694,166; en is toegenomen in den loop van 1881 met 9503 m., 9569 vr., totaal 19,072 zoodat zjj op 1 Januarij 1882 be droeg 345,260 m., 367,978 vr., totaal 713,238. De zuivere opbrengst van de Zanguitvoeringten behoeve van de armen op 10 April jl. te Hoofddorp gegeven heeft bedragen 70.405. Bij den kastelein A. D. te Haarlemmermeeris eene po- ging tot brandstichting nog bij tijds ontdekt. RIJIKS-POSTSPAARBAMi. Bij resolutie, door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijver- heid vastgesteld den 14 Maart jl. en dezer dagen ,ter kennis der amb- tenaren gebracht, zijn, met betrekking tot de hierboven genoemde, zoo weldadige instelling, de navolgende belangrijke bepalingen gemaakt. a. Uitsluitend ten behoeve der schoolspaarbanken wordt een for- mulier in gebruik gesteld, ingericht ter aanheohting van 100 frankeer- zegels van 6en cent. Deze formulieren worden door den directeur der Rijks-postspaar- bank rechtstreeks verstrekt aan de hoofden der scholen, die daar- van voor hunne leerlingen gebruik wenschen te maken. Zij worden later, mits voorzien van de handteekening van het hoofd der school, door de ambtenaren der posterijen als inlagen in de Rijks-postspaar- bank aangenomen. b. Bij iedere eerste inlage ten behoeve van een derde, kan voort- aan de persoon, die de inlage doet - waaronder ook te rangsehik- ken is de vader of voogd van kinderen die niet schrijven kunnen - voorloopig zijne handteekening onder de betrekkelijke verklaring en in het betrekkelijke register ten postkantore stellen. Eerste inlagen ten behoeve van leerlingen, die niet kunnen schrijven, mogen ge- schieden ten verzoeke van het hoofd der school. c. Aan het verlangen van hem, die ten behoeve van een ander f 10 of meer inlegt, dat de betrekkelijke kennisgeving hem en niet den bevoordeelde worde ter hand gesteld, kan worden voldaan. Door de bepalingen, hiervoor onder letters i en c medegedeeld, worden o. a. de bezwaren opgeheven, die tot dusverre voortvloei* den uit het voorschrift, dat de persoon, te wiens name de boekjes gesteld werden, zelf zoowel de verklariDg als het register moest teekenen. Daardoor was het tot nu toe bijna niet doenlijk om, bij het verstrekken van giften in den vorm van spaarbankboekjes, van de Rjjks-postspaarbank gebruik te maken. Dit bezwaar is thans geheel uit den weg geruimd. Op de weekmarkt te Hoofddorp zijn den 13 April 1882 bekroond: de beer P. Koppes, met een leu prijs voor run- deren eu een 2en prijs voor schapen. De heer D. Knibbe verkreeg twee le prijzen, voor rnnderen. Texel, 11 April. Het is hier thans in het drukst van den lammerentijd. Duizenden van die beesljes huppelen reeds op onze velden. Het drooge zonnige weder is voor de jongge- borenen zeer gewenscht. De sterfte is dan ook van geene beteekenis. Reeds menige partij i3 tegen flinken prijs van de hand gedaan en wel a 10.25 per stuk. Ook wij vestigen in het bijzonder de aandacht onzer vee- houders, alsook der reedersop de lioogst gewigtige mede- deelingen in de vergadering van 30 Maart van het Haarlemsch departemeDt van Nijverheid door professor von Baumhauer gedaan, betreffende door hem op 12 October 1881 gemolken koemelk en op dien dag door hem op ccne eigenaardige wijze zonder toevoeging van eenige zelfstandigheidwelke ook, en zonder indamping of condensatie, in flesschen gesloten. Vier dezer flesschen vertrokken den 3 December 1881 per stoom- sehip Primes Marie, der Stoomvaart-maatschappij Nederland, van Amsterdam naar Java en kwamen daarvan op 23 Maart 1882 per zelfde stoomschip te Amsterdam terug. Zij waren dus gedurende ruiru vijf maanden aan groote verschillen van temperatuuren gedurende drie maanden door de schomme- lingen van het schip aan een voortdurend karnproces onder- worpen geweest. Bij de opening van eene dier flesschen -op 27 Maart jl., op bet bureau der Maatschappij Nederland in de Rietlanden te Amsterdambleek die melk volkomen zoet en onveranderd te zijn gebleven, zonder het geringste spoor van schifting of zuurwording. De leden van het departement overtuigden zich dat die melk, ofschoon zij sedert dien tijd reeds gedurende vier dagen in eene warme kamer aan de lucht was blootgesteld geweest, nog volkomen versch en onveranderd was gebleven. Men schrijft aan de Leidsche Ct.: April heeft zich ingesteld met noordoosten-wioddie lang verwacht werd zonneschijn, maar schraal weer en, zooals in de beide laatste nachten, met vorst, die ijs in de slootcn maakte. De uitbundigheid over zooveel heerlijks, alsof er reeds aardbezien te plukken vielenis hierdoor bekoelrl. De Paaschdagen waren betrekkelijk veel kouder dan Kerstmis geweest is. De melkkoeijen, die in de weiden waren gedaan, hebbi-n nu het gras opgegetendat in Maart gegroeid was, en eerlang verneemt men van kaal, rood weiland. Maart was Grasmaand dit jaar; April heeft tot dusver alien groei doen ophouden met straffe droogte. Zooals het doorgaans gaatvolgt in het midden der lenteals de bloesems der vruchthoomen geopend zijn en doperwten bij het rijs staan op al dien sehitterenden voorspoed schade. Dan zet het slechts weinig vrueht, ten gevolge van scherpe koude, en het andere verkwijnt. Niet dan een malsche regen kan nu den dorren grond vruchtbaar maken. Sedert veel meer dan zes maanden heeft het niet van belang geregend daarbij komt nu nog dat het buitenwater geruimen tijd veel te laag is. Geen wonder, als men spoedig verneemt dat er putten zijn uitgedroogd. Bloemisten zijn reeds druk in de weer om planten in de broeibakken te begieten. Onze Nederlandsche landbouwers zullen binnen kort het bezoek ontvangen van eenige voorname grondbezitters en land bouwers uit het oosteu van Engeland, vooral uit Norfolk, met Sir Fowell Buxton aan het hoofd, die het voornemen hebben, onzen landbouw van nabij gade te slaan en de voornaamste pachthoeven in oogenscbouw te nemen. Wanneer een varken, dat a\\66n in een hok is, niet vreten wil, raadt een bekend landhuishoudkundige het volgende uit- stekende middel aan. Men neme een zuiveren glazen spiegel en bevestige dien naast den trog van het varken. Dit laatste acht zich nu door zijn tegenover hem ontstaand eveDbeeld in zijne rechten verkort en vreet uit pure gulzigheid den geheeleu trog leeg. Door langdurige loepassing van dit hoogst eenvou- dige middel moet men reeds vette varkens tot buitengewone zwaarlijvigheid gemest hebben. Men schrijft uit Tjuchen, dd. 3 April: Voor eenige dagen werd hier eene op^ratie verrigt, die waarschijnlijk eenig in hare soort en alleen rlaarorn wel de vermelding waard is. Zeker arbeider A. Jansema had nl eene zieke hen, wier toe- stand bij den dag minder werd. Uitwendig kon men aan haar geen andere bijzonderheden opmerken, dan dat ze een buitcnge- woon dikken krop had. „Aau dien krop zal ze dood ivian", daclit Jansema. Deze gedachte gaf hem aanleiding tat de volgende operatie. Hij sneed den krop met een scherp mesje voorzigtig door, maakte alles wat er in zat, er uit en naaide de gemaakte opening met een draad garen digt De nitkomst van deze bewerking was inderdaad verrassend, de hen was blijkbaar genezeD. Ze at dadelijk weer als eene gezonde en was, na verloop van een paar dagen, weer aan.'t leggen als te voren. Een der schapen van J. van Asperen, in Rooiwijk, te Alblasserdam, dat op 28 Maart jl. een duod lam lammerde, bragt op 4 April dus acht dagen later twee levende jongen ter wereld. Bij G. Scheffel, in Klarendal (Arnhem), is thans kosteloos een geit te zien, geboren met acht pooten en vier ooren. Als eene bijzonderheid deelt men ons merle, dat G. Hcndriks in een tuin te Assen reeds 2 kruiwngens gras heeft gemaaid. Het gras was genoegzaam 20 centimeter lang. De Vereeniging „Het Nederlandsche Rundvee-Stamboek" zal hare algemeene vergadering houdr-n op Maandag 24 April 1882, des namiddags te half een uur, in het Kon. Zoologiseh Genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam. Er zullen o. a. worden behandeld voorstellen van het bestuura. toe te treden tot het lidmaatschap der Algemeene Stamboek-Ver- eeniging voor Duitschland en naburige rijken; b. het Stamboek der Vereeniging uit te geven in de Engelsche, Duitsche en Fransche taal; c. mede te werken om de voorgenomen landbouw- tentoonstelling in 18S3 te doen slagen, en daarvoor eene geldeljjke subsidie te verleenen. De vruclitboomen langs de straatwegen in Saksen hebben in 1881 volgens officieel bericht in de 14 inspectie- dislricten 94134 Mark opgebracht; de hoogste opbrengst van 66n district (Dobeln) was 17037 M.de laagste in district Ann a berg, slechts 82 M. In de vorige week zijn op Pieternella's Hoeve, eene boerderij van dr. Mezger, op de gronden aan bet IJ onder Nieuwendam en Schellingwoude gelegen, in negen en een half uur tijds, met behulp van sloomkracht, 236 hi. haver gedorscht. De boedanigheid van den oogst dezer nieuwe gronden wordt zeer geroemd. Ziet men de woeste gronden aan Amsterdam behoorende, ter linkerzijde van het zijkanaal, dan kan men moeijelijk gelooven dat de landerijen aan de regterzijde voor een jaar geleden een even verwilderd voorkomen liadden als deze. Dr. Mezger, die van deze verrassende verandering de oorzaak is, heeft van dit werk alle eer, en toont daarmede dat hij ook op ander gebied dan dat der medische weten- schappen verrassende resultaten weet te verwerven. Te Weenen is in de laatstverloopen dagen veel sueeuw ge- vallen; eergisteren sneeuwde het den geheelen dag. De sneeuw ligt drie duim dik op de daken. In Zuid-Hongarije is alle hoop op den wijnoogst vervlogen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 1