[aarlemmuraeer-PolflBr. 1882. Vrijdag5 Mei. 18. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Drie-en-Twintigste Jaargang. JPrijs van het Abonnement: in het Jaar Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12J/a Cent. Hoofd-Agenten voor dit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. Het Kort Verslag der Zitting van den Ge- meenteraad van Haarlemmermeer, van Donder- dag 4 Mei j.l., hebben wij heden (Vrijdag na- middag 3 ure), nog niet ontvangen. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 26 April—2 Mei 1882. Gemiddelde prijzen van liet korthoornvee in Engeland. Hebben de inseeten eene taal H AARLEMMERAfEER Prys van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN HO VGA C0., te Amsterdam. UiterHjK Woentdag. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend de Heeren De Uitslag van de op Dingsdag 2 Mei 1882 door Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder ge- houden aanbestedingenis geweest, dat het laagst is inge- schreven le. Voor het onderhoud der grindwegen van 1 Mei 1882 tot 1 Mei 1883: perceel 1, door H. Raaphorst, te Haarlem mermeer, voor 2433.— perceel 2, door A. van Son, te idem, voor 2295.perceel 3, door A. van den Berg,te idem, voor /1995.en perceel 4, door N. W. Wamste- ker, te idem, voor 3300. 2e. Het ondcrlioud van ponten sn roeibooten van den Haar- lemmermeerpolder, over de jaren 1882 en 1883, door A. van Dam, te Aalsmeer, voor f 1349. 3e. Het onderhoud der ringvaartsboorden om den Haar lemmermeerpolder, gedurende het jaar 1882, door J. van den Heuvel Az te Haarlemmermeer, voor 13,952. GEBORENPieter, zoon van J. van Warmerdam en M. Broer. Pieternella, dochter van J. de Vos en J. C. Behrends. Arie, zoon van T. Groen en A. Aafjes.Jan, zoon van J. Venema en T. Tienstra. Rokus Antoon, zoon van J. Witte en E. Eland. Pieter, zoon van H. Langeudoen, (ongehuwd). Cornelia Huiberdina, dochter van N. v. Andel en A. Keep. Arie Hui- bcrt, zoon van G. de Koter en T. v. Brakel. Geertruida, doch ter van E. de Lange en A. Ruijgrok. OVERLEDEN: Johanna Adriana, oud 7 weken, dochter van J. C. Koehein en G. v. Soelen. Hendrik, oud 17 maanden, zoon van J. E. de Vijlder en J. de Groot. Johanna de Groot, oud 56 jaren, gehuwd met B. Burghout. Petrus Lambertusj oud 2 maanden, zoon van H. Lammers en E. C. de Haas. Jo hannes Hendrikus, oud 8 maanden, zoon van A. Roose en M. C. Jongeneelen. ONDERTROUWD: H. Brands met M. Genis. C. Groen met C. P. de Klepper. GEHUWD: A. v. d. Linden met E. Op den Kelder. C Jde Mazure met L. Appel. D. C. Los met J. Hagoort. R. Bruin met H. Enthoven. De Minister van Justitie heeft beslist, dat het ambt van schatter voor de personeele belasting onvereenigbaar is met den verkoop van sterken drank. Door de milicien-verlofgangers van de ligting 1877 uit deze gemeente, kunnen ter Secretarie, van af 10 Mei a', s. de paspoorten worden afgehaald. Ter aanvulling van het bericht omtrent het leenin^splan van den Minister van Lijnden, kunnen wy mededeelen, dat het ontwerp strekt tot het aangaan eener leening van ruim tachtig miilioen gulden, rentende 3 pet., met een jaarlyksche aflossing van een half pet. De opbrengst der leeniog zal bestemd worden tot dekking der Nederlandsche en Indische tekorten en tot betaling der kosten van eenige werken van openbaar nut. Op de door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland vast- gestelde lijst van hoogtst aangeslagenen komen voor 226 per- sonen. Bovenaan staat de heer^Jhr. J. B. van Merlente Heemstedemet aanslagen tot een gezamelijk bedrag van 6201.22 «/4, en het laagst de heer mr. M. J. Pijnappei te Amsterdam, met aanslagen ad 798.90. Het treurig overlijden van den kroonprinses van Wurtero- berg, ondste zuster van onze koninginheeft plotseling een eind gemaakt aan 't verblijf van H.H. M.M. te Londen. HH. MM. de KoDing en de Koningin zyn den 2 Mei te 3 [2 uur weder op het Loo gearriveerd. iipi'lle, (Langstraat)3 Mei. In leverantie-hooi blijft de traa?> sleehts enkele kleine partytjes, die in den af- geloopen winter /42 konden opbrengenworden nu en dan voor /43 afgeleverd. De voorraad is, gelijk gewoonlijk om dezen tijd des jaars bij het eindigen van den staltijd, no°- vrij aanzienlijk, doch de kans om te verkoopen tot een prijs™ dien men zich voorgesteld had, is gering. Beter is het gesteid met den vee-handelwat sleehts leverbaar is, wordt tegen buitengewoon hooge prijzen opgekocht, en e elgische kooplieden maken het den veehouders zoo ge- makkelijk, dat deze zelfs hun vee niet aan de lijn behoeven te breogeD. Ook is er dit jaar buitengevyoon veel handel in jong Weivee. De landman P. J. van der Wier te Goenga heeft een os aangefokt, die eenig in zyn soort mag genoemd worden. 't Kolossale dier is 5 jaren oud, voor 1.72 en achter 1.68 M. gteeft "oor en achter een omvang van 2.70 M en is tusschen kop en staart lang 2.75 M. Men schat zijne zwaarte rPn°nuieVeer 1350 K'G" Naar men ver»eemt, is hij aan een hefhebber verkocht voor den prys van /1100. Daar hij in de eerste drie jaren niets dan water en hooi heeft gehad, is zulk eene liefhebberij tegelijk produclief. Dc herfst van 1881 meldt men aan de Leidsche Cou- rant leverde op 14 October door een orkaan het tafereel van in weimge uren groen en bloemen te doen verdwynen zoodat zich eene maand te vroeg kale boomen vertoonden! e lente van 1882 deed door een vliegenden storm van 29 op 30 April bijna niet onder voor eerstgenoemden. Het groen en eenige bloesems op ingesloten tuinen, of op plaatsen van den wind af, zijn gespaard gebleven op vlakke plaatsen is het een en ander verdwenen of zwart gewaaid. Hiermede is een geduchte slag aan de lente toegebracht en veler ver- wachting deerlyk teleurgesteld. Het groen zal vroeg of laat nog wel bij komen, maar waar de bloesems afgerukt zijn is geen vrucht te wachten. Zulk een storm heeft meer vernield dan van de nachtvorstendie om dezen tijd zoozeer gevreesd worden, valt te ducbten. Pachters van boomgaarden maken uerhalve dit jaar eene beklagenswaardige rekening door storm- schade. Maar ook het veldgewas beeft ailerwege geleden erwten en boonen zyn stuk gewaaid, het bloeiend koolzaad en het graan werden zeer geteisterd. Uitgestrekte velden met bloeiende tulpeno. a. te Rijnsburg, waar de klei weinig weerstand biedt, zijn door den wind als tot den grond toe afgemaaid; de bol is alleen gebleven. Aardappelenstruiken zyn zwart geworden. Broeirainen werden opgenomen en weg- geslingerdboomen van hunne takken beroofd of ontworteld, dakpannen en schoorsteenen bleven niet gespaard. Zoo ont- nuchtert de koude werkelijkheid menige dicbterlijke ontboeze- mmg der nooit genoeg geprezen Meimaand met haar „ver- joDgd leven. Voor acht dagen werd de zwaluw gezien, maar zy heeft zich weer verwijderd, blijkbaar geschrikt van de „zoete zephirs." De bekende veeverkooper Thornton heeft eene circulaire verspreid, Waarin hij mededeeling doet van de prijzen der door hem verkochte dieren in 1881 en drie voorgaande jaren. In 1881 werden door hem in 47 verkoopingen 2168 shorthorns verkocht voor een gemiddelden pr^s van 386 per stnk. in 1880 verkocht hy 1820 voor 416 per stuk 1879 2354 580 187828ii 717 In vroegere tientallen van jaren waren de prijzen aldus in 1841 verkocht hij 424 voor 453 per stuk 1851 1861 1871 brengendie des morgens of nog sedert langer niet gemolken zijn; men doet dit daar zoowel als hier om haar het aanschijn te geven van grootere melkproductie. Het zal tegengegaan woiden, omdat dit middel moet beschouwd worden als dieren- mishandeling. In het tijdperk van 26 Maart tot 22 April jl. zijnblijkens lngekomen ambtsberigten4 runderen in Zuid-Holland door longziekte aangetast. 1193 232 533 370 2064 663 De prijzen zijn dus in de iaatste jaren aanzienlyk gedaald. Op de den 28 April te Hoorn gehouden voorjaars-koemarkt waren ongeveer 2000 stnks vee aangevoerd. Van dit getal werden ruim 800 aangebragt uit de provincien Eriesland, Gromngen enz., met 18 vaartuigen en 7 stoombooten; de overige voor het meerendeel vare of gelde koeijen van ver- schillende kanten. De kwaliteit was over het geheel best. Er werden buitengewoon hooge prijzen besteed met vluggen handel, In eenige kantons van Zwitserland is op voordragt der zuivelbereiders streng verboden, om koeijen aan de markt te Eene uitdrukking, die men bij een zeer gunstig voorjaar er wel eens zal vernomen hebben, is deze: „Menkanhet gras hooren groejjen?" In hoeverre deze uitdrukking eenigen schyn van waarheid heeftlaat ik aan het oordeel der geachle lezers over. Misschien is er vroeger een tijd geweest, dat de gehoor-organen van het ligchamelyk sterk ontwikkelde men- schelijk geslacht, ook meer ontwikkeld waren dan thans, nu zoo menigeen de hulp van een oordoctor" moet inroepen en men dikwijls aanleiding heeft tot de verklaring Het is aan eens dooven mans deur geklopt." Bij den tegenwoordigen stand der wetensehap is het zeker gevaarlijk te zeggen, dat dit of dat niet gebeuren kan, en tocli zou men den persoon zeker verbaasd aankijken, die beweerde, dat hij de taal der insekten kon hooren. De taal der insekten? zoo vraagt men welligt, hebben die dan ook al een taal? kunnen zij onder elkander van gedachten wisselen omtrent de sociale verbouding die den noodzakelijken grondslag van somraige zamengestelde dierlijke maatschappijen vormen, zooals b. v. die der bijen, wespen en mieren?" Dit schynt zeer waarschynlijk, zoo lees ik een Fransch tyd- sehryft want hoewel wij tot heden niets van die taal gehoord hebben, kan men daaruit toch niet afleiden dat zij met bestaat. De gevoeligheid van de organen van een insekt moet eenigzins in omgekeerde rede staan tot zyn grootte onbetwistbaar is het dat de oogen van een klein diertje wezen- iyke microskopen zijn en waarschijnlijk is het dat hunne voel-, gehoor- en reukorganen ook zeer ontwikkeld zijn. Sedert de uitvinding van de telephon en van de mikrophon zyn er vele proeven genomen met het doel de taal der insek ten te vernemen. Onlangs deeide een Engelsch dagbladmede, dat een geleerde in dit opzicht belangrijke uitkomsten had* verkregen. Hij zou werkelyk de taal der gewone vliegen heb ben kunnen hooren. Er is hier geen sprake, zegt het dagblad, van het gegons dat wy zoo dikwyls hooren, dat niet anders is dan het gevolg der snelle beweging van de vleugels, maar wel van eigenaardige geluiden, alsof zij zieh met elkander onderhielden met voorbedachte bedoeling zich te doen begrij- pen. De toestel die bij deze waarneming gebezigd werd,wa3 de microphon: bet voorwerp een gewone vlieg, die o'p de plaat van het werktuig heen en weer liep. Gedurende de waar neming werden er verschillende geluiden zeer duidelijk gehoord le van het gegons der vleugels verschilden en die het meest overeenkwamen met een verwijderd gehinnik van een paard. Het is te wenschen dat dit bericht waarheid bevat, en dat men, na de taal der vliegen vernomen te hebben het eenmaal nog zoover brengen zal, dat men die ook begrijpt. P. B. Leu vernuftige Amerikaan is op het denkbeeld gekomen zoo deelt Der Landwirth mede om paardenterwijl zij op staan, werk te laten verrichten en te gelykertijd huu eigen stal te reinigen Hy heeft voor dit doeleinde een be- weegbaren bodem van den stal zaamgesteld op de wijze ais dit in de bekende treemolens van Stont plaats vindt. Het spreekt van zelf dat deze inrichting ook in den stal van een os of van een koe aan te brengen is. Zij bestaat daarin, dat de vloer, uit sterke latten bestaande, die op kettingen of riemen zouder einde bevestigd zijn, om twee assen° voor en achter in den stal, zich onder de dieren naar achteren beweegt, wanneer deze hunne pooten verzetten. De twee genoemde assen brengen door middel van een riem een derde as m beweging, waaraan een groot wiel bevestigd is, dat op zijn beurt dient om landbouwwerktuigenb. v. dorsch- en hakselsnijmachines, karnen, molens om graan te malen of te kneuzen enz., in werking te brengen. Wordt nu het aparaat in beweging gesteid, dan zuiveren zich de latten, door een stel van borstels, op een bepaalde plaats bevestigd, terwiji de mest der dieren in een bak op wielen, die achter onder den vloer geplaatst is, verzameld wordt. Op deze wijze wordt tevens aan de dieren beweging verschaft, terwijl bovendien zelfs de kracht van veulens nnttig kan besteed worden. Voor paarden, die anders langer zouden moeten rusten, dan voor de gezondheid wenschelijk is en die daarbij dikwijls last heb ben van sommige kwalen aan de pootenverdient deze vin- ding overweging. Men begrijpt, dat het toestel ook buiten werking kan gesteid worden en de vloer dan onbewegelijk is.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 1