- 70 - Oogkleppen der Paarden. Verbreiding der aardappeienziekte. Tricliineii, In de wijze waarop wij met dieren omgaan, ze optuigen, behandelen, voeden euz., is veel dat bun tot bepaalde dwelling is, of noodeloos tot ongemak strekt. De gewoonte alleen doet er ons de oogen voor sluiten. Vele gebruiken en haodelingen konden vermeden worden, zoodat men zonder opofferingen zou kunnen medewerken tot gemak der dieren. Zoo zou, om nu maar iets te noemen, het paard zeer gediend zijn met het afschaffen der oogkleppen. Bij het leger zijn de oogkleppeu der paarden in onbruik gesteld, en de uitslag bevestigt, dat zij niet slechts doelloos en hinderlijk, maar ook schadelijk zijn. Een paard toch, dat vrij rond kan zien, zal veel minder schrikken dan een dat de oorzaak niet kan bespenren van geluiden, die het onaangenaam in de ooren klinken, of ternaau- wernood zien kan wat hem als vreesaanjagend toescbijnt. Laat. het paard zien, goed zien, en het zal minder schrikken. Hoe is bet ook te rijmen dat men bij trekpaarden, hoe oud ook oogkleppen noodig oordeelt en deze vaak bij vurige jonge rijpaarden aehterwege laat. En dan een paard, dat ter dege goed kan zien ivaar het de pooten ueerzet, zal veel beter in staat zijn om alles te vermyden wat aanleiding tot struike- len kan geven, dan een half geblinddoekt dier. Waarlijk, als men het paard outdeed van al tvat hem aati zijn tuig noode loos kvvelt, met name staartriemen en oogkleppen, het dier zou er niet alleen wel bij varen, maar men zou ook een oorzaak vvegnemen van eenige kuur of bui, onwil of schichtigheid struikelen of vallen, steigeren of hollen. Is het niet natuurlijk, dat zelfs een paard wel eens uit zyn humeur raakt, als het steeds met dwang, pijn of ongemak te worstelen heeft? En zoudt gij denken dat oogkleppen niet erg lastig en hinderlijk zijn? Ja, zegt gy, onze paarden zijn aan oogkleppen gewoon en zonder die dingen zullen zij zich niet regeren laten. Mis- schien niet zoo in eens, die overgang zou zoo groot zijn; breng uw paard eens veerlien dagen elken dag zonder oog kleppen buiten, laat het eens zonder oogkleppen berijden, span het later zonder oogkleppen eens voor, en weldra gebruikt gij uw paard tot den gewonen arbeid zonder die lastige oogklep pen. Mogelyk hinnikt bij het uitspanuen uw paard u uit dank- baarheid toe, dat ge hem genot vergunt in de wijde wereld rond te kunnen zien. Op het paard vooral is van voile toe- passing het gezegde: het dier wordt wat de mensch bet maakt. Over de verbreiding der kiemsporen van den aardappel zwam, worden de volgende genomen proeven medegedeeld In de nabijheid van een aardappelvelddat ongeveer voor twee procent door de ziekte was aangetast, werden stuk ge- sneden gezonde aardappels van twee duim lengte en een duim dikte, die, tot het opvangen en het behouden der kiemkracht van de sporen, met glycerine waren bestrekenop een af- stand van drie meters van de naaste aardappelplantenop drooge steenen nedergelegd. Onderwijl de proef werd geno men woei er een zachte wind, bij droog en helder weder. Iederen morgen om negen uur werden veertien stukken onder den wind uitgelegd, die vier-en-twintig uren bleven liggen. Alle stukken werden door middel van het microskoop vooraf zorgvuldig onderzocht en de groolste voorzichtigheid in acht genomen, om alleen den luchtstroom op hun te laten wer- ken. Het onderzoek van de dageljjks weder opgenomene voorwerpen, had terstond plaats. De veertien stukken ver- toonden aan den avond van den eersten dag ieder 15 den tweeden 17, der derden 27, den vierden slechts 4 en op den vijfden avond 9 kiemsporen. Op de gesnedene aard appels viel des nachls geen enkel kiemspoor. De sporen waren dus des daags door de droogle der lucht en de be- weging der bladeren losgeraakt en door den wind overgebracht, lerwijl des nachts de vochtigheid in de gedaante van dauw en eenmaal een zachte regen, het opdrogen der sporen en daardoor het loslaten verbinderde. De echtheid der kiemsporen werd door vergelijking met direct van de planten genomen exemplaren en door cultuur op een vochtige plaats bewezen. Het feit, dat op eene kleine oppervlakte 72 kiemsporen in 50 uren, van bet na- burige slechts voor twee procent door de aardappelziekte aan getast veldwaren gevondentoont zonneklaardat de ver breiding der kiemsporen door den atmospheer, de gewone weg hunner verbreiding is. Op den vijfden dag waren er aanzienlijk meer zieke planten op het veld te ontdekken, dan op den eersten, maar echter minder dan men naar de meerdere in de lucht zich bevondene sporen had kunnen verwachten. Gedurende de op die ge- noemde proeven volgende week, werd het veld dagelijks onderzocht en had er toen op den vierden dag eene plotse- linge vermeerdering van aangestoken planten plaats. Dien vorigen dag dan was het weder vochtiger en warmer gewor- den, terwijl nog een dag eerder bij droge lucht een scherpe wind gedurende eenige uren had gewaaid. Het lijdt geen twijfel of in ons land is sedert verschei- dene jarennamelijk zoolang er hier varkensvleesch uit Duitschland, en later uit Noord-Amerikais ingevoerd gewor- denvarkensvleesch gegeten dat trichinen bevatte. Toch verneemt men by ons van trichinose bij menscheo niets voor zoover bekend is, is hier nog geen goed geconstateerd geval van die ziekte bekend gewordenniettegenstaande in Duitschland vrij dikwyls kleine plaatselijke epideraien daarvan voorkomen. Men kan wel is waar zeggende ziekte wordt tot dusver niet in haren waren aard herkendzij zal wel voor komen maar wordt miskend en voor typho'ide koorts rheu- matisme enz. aangezieu. Ook in Frankrijk kan de trichinose onbekend worden genoemd. Voor dat Raijer had bewezen, dat de kwade droes van het paard op den mensch kan over- gaan, zijn er zeker verscheidene menschen door die ziekte aangetast gewordenzonder dat men de oorzaak er van kende en haar dus afkomstig van droes achtte. Maar na het bewijs van Raijer zag ieder de zaak in, en de gevallen van op menschen overgedragen droes schenen zich te vermenigvuldi- gen, niet omdat ze werkekelijk meer voorkwamen. Er is geen reden waarom het met trichinose niet even zoo zou gaannu die ziekte bekend is en ieder er van weet. Uit het stilzwygen der Fransche geneeskundigen bestaat er dus geen gevaar? Hoe komt dat? Zeker van onze keukeneigenaardighe- den. De trichine verdraagt geen hitte boven 70 gr. C, en, zoo de ziekte in ons land niet bestaat, moet dit daarvan afhan- gen dat men gewoon is het varkensvleesch genoeg te kokeu om de trichinen te dooden, waaruit volgt, dat de ziekte voor ons niet zulk een ernstig gevaar aanbiedt als in die landen waar men of ongaar gekookt of gebraden varkenvleesch eet. Iloe sterk de sterke drank is. De in zijn Yaderland zeer bekende, schatrijke Amerikaan Steevens, liet bij zijn sterven zijn ontzaggelijk vermogen aan zijn neef, op een voorwaarde de neef moest namelijk, alvorens hij iets trekken kon vijf jaren achtereen zich van sterken drank onthouden. Dit was evenwel een groote eisch voor dezen beklagenswaardigehij kon het niet volhouden. Vandaar is de nalatenschap thaus overgegaan op een weeshuis. Alweder een bewijs voor de sterkte van den drank; hij houdt zijn slagtoffer geboeid, in het gezigt zelfs van aanzien- lijke rijkdommen. In den morgen van den len Mei, omstreeks kwart voor 4 uren, is te Assen een opmerkelijk luchtverschijnsel waargenomen. Eenige lieden, aan het verhuizen zijnde, bemerkten niet ver boven de huizen der stad een ster, zich in de richtiDg van 't westen naar 't oosten bewegende, achter zich latende een stairt van ongeveer 3 meter, eindigende in eene blauwe streep, die, naar 't scbeen, rook was. Een suizend geluid werd duidelijk door de waarnemers gehoord. Boer tot een student. „Wat beteekent toch eigenlijk het woord Dentist, ineneer Student. //Wel, dat is de naam van iemand die een amler de tanden uitbreekt, om voor de zijnan wattebijten te liebben." Om messeu en vorken fraai en glanzig te maken, vindt men' volgens de Huisvrouw," in het volgende een zeer eenvoudig middelmen snijdt een rauwen aardappel in tweeen, doopt eene helft (aan den binnenkant namelijk) in fijn sehuurzand of kalkpoe- der, en wrijft daarmede de messen en vorken. Staan en zitten. «Aan J. B., staande bij het 4e Regiment Infanterie, zittende in de Militaire gevangenis te Leiden." (Adres van een brief aan dien braven jongen.) Een zekere Mrs. Ballard, van Lincoln County, in Arkansas, vermoordde verleden Maandag morgen twee barer kinderen, oud 7 en 4 jaar, en sprong daarop met het jongste kind van 4 maanden in het water, waar beiden verdronken. Zij had oneenigheid met haar man gehad. Een deugdzame vrouw werd door een andere gevraagd, hoe zij het aaulegde, om haar man in zijn humeur te houden. „Ik doe," antvvoordde zij, alles wat hem oevalt, en verdraag geduldig alles, wat mij niet bevalt." Iemand werd gevraagd, wat hij voor ontbeerlijker hield, de zon of de maan »De zon," antwoordde hij, //want bij dag is het toch licbt." In Limburg zijn nog burgemeesters te viuden, met eene ja.ir- wedde van 30 en wethouders met een tractement van/8's jaars. Volgens bericht nit Mandanlay zijn door Koning Theebau de po- litieke moordtooneelen hervat. Ilij heeft zijn twee zusters, de onder-Koningin, den kanselier van de scbatkist cn vijftig hunner bloedverwanten om het leven laten brengen Een beste Op school. Meester. cJongelui, houdt je wat rustig. Leert dan toch eindelijk eens gehoorzaam wezen. Ik moet dat ook wel zijn. Weet jelui wel aan wie? Nu? Wie kan dat raden Een leerling. »Aan uw vrouw, meester!" Een eigenaardig verschijnsel op het gebied der natuur werd on- langs in Texas waargenomen. 20 mijlen zuidwaarts van Marshall namelijk, is de Sebine-rivier in den grond gezonken. Tijdens den burgeroorlog geraakte in die streek een kolenmijn, die zich onder den stroom uitstrekte, in brand. De dunne korst over de uitje- brande plek is thans doorgebroken en de gapende afgroud verzwelgt de watermassa. Men kan het vallen van het water zes mijlen ver hooren. Een woekeraar zeide»Wat mij het meeste smart is, dat ik eenmaal van mijn vermogen afstand zal moeten doen." ./Had liever afstand gedaan van dat van auderen," zei iemand, die hem menige woekerwinst voldaan had. Vraag. ldoeveel Nederlandsche kanuen water kan men in een ledig okshoofd uitstorten?" Antwoord. //Slechts een, want daarna is het okshoofd niet meer ledig." Prettig antwoord. Een echtgenoot, een eerste vrijden- ker, voelt dat zijn laatste uur is gekomen. Hij zegt tot zijne vrouw »Hoor eens, ik wil volst ekt niets weten van godsdienst- plechtighedeu bij mijne ter aarde bestelling, begrijpt ge?" Zijne vrouw geeft geen antwoord. //Welnu, ge antwoordt niet. Wilt ge mij niet beloven wat ik vraag?" De vrouw, met overtui- gende zachtheid„Sterf maar eerst dan zullen wij wel verder zien." De hoofdzaak. Rechter. »Zijt gij gehuwd?" Beschul- digde. »Ja, helaas Rechter. „Dat, helaas! doet hier niets ter zake." Beschuldigde. //Bij mij is het echter de hoofdzaak." »Gij zijt zeker uit de provincie, niet waar, mijnheer," zei een verwaand jong boekverkooper tegen een eenvoudig man, die hem nog al moeite veroorzaakte. //Ja." »Dan heb ik wat voor u lets over het grootbrengen van kalveren." »Dut moest gij liever aan uwe moeder geven," was het antwoord van den buiten- man, die met een den winkel verliet. De Hoogev. Ct. maakt melding van een zeldzaam voorkomend geval. Vrijdag gaven te Hoogeveen een bruid en bruidegom den wensch te kennen te trouwen, en waren zeer verbaasd, toen zij hoorden dat dit niet mocht. Zij waren een jaar geleden ten huwelijk in- geschreven, maar die inschrijving is verjaard. Maandagmorgen heeft in het rijksgesticlit Ommerschans een treurig voorval plaats gehad. Twee verpleegden kregen onder 't koffijdrinken twist, waarop no. 1 den ander met den koffijketel op het hoofd sloeg. De geslagene haalde een mes te voorschiju en bragt zijn aanvaller een diepe wonde in de linkerzijde toe. Naar men verneemt is de man in den volgenden nacht aan de gevolgen overleden. Woensdag is te Haarlem een pas gehuwd man reeds des avonds van dien dag de liulp der politie komen inroepen, om zijne vrouw op te spcren, die de echtelijke woning was ontvlucht. dat 16 van de 25 ruiters uit hun zadels werden geworpen4 wer den zwaar gewond1 bleef 5 uren bewusteloos en een ander is nog buiten bewustzijn. Te Reims was zekere Varlet, iemand van goeden huize, eenige dagen geleden getrouwd. Hij zou met zijne vrouw een huwelijks- reisje maken. Aan het station gekomen, zeide hij tot zijne vrouw, dat hij nog iets aan zijne vader te zeggen had. Varlet ging naar huis en schoot zich dood met een revolver. De oorzaak van den zelfmoord is onbekend. Een wijnhandelaar in de Palts, Heinrich Beckmann, is wegens vervalsching van wijn veroordeeld tot 3 j jaar gevangenisstraf en 2000 mark boete; verder in de kosten, die ook nog een paar dui- zend mark bedrageu, en tot afkondiging van het vonnis in ver scheidene couranten. De vervalschte wijn, 90,000 liter, waarin nagenoeg geen droppel druivennat voorkwam, is in beslag genomen en vernietigdverder vond men in de kelders van den liandelaar niet meer dan twee vaten werkelijken wijn. Onbedoelde lompheid. Baron. „Dus de indringendebede- laar, dien gij de deur hebt gewezen, was nog brutaal en weer- spannig?" Tuinman. //Brutaal, mijnheer, brutaal alsof hij de baron zelf was Onder de uilgaven van vergelijkende exameus over 1880, door verschillende gemeentebesturen van Groningen in rekening gebragt, komen o. a. voor kosten van jenever. Het schijnt toch wel, dat men in ons land al zeer weinig kan doen zonder er jenever bij te gebruiken Dat om e/ n vergelijkend examen af te nemen voor hoofd eener school ook al de jeneverflesch aangesproken wordt, is toch wel wat heel kras Te Saumur ging een paard op hoi en wierp zijn berijder er af; het rende toen tegen een escadron kavallerie in, met het gevolg, Uit het leven van den onlangs overleden generaal van Goben deelen de Duitsche bladen nog de volgende interes- sante episode mede Het was in den zomer van het jaar 1846, toen de destijds 23jnrige Carlistische overste von Goben, na het einde van den oorlog in Spanje, in zijn vaderland terug keerde. Bijna geheel te voet kwam hij van de Spaan- sclie grenzen naar Frankrijk. Zonder eenige middelen had von Gbbeo de laatste weken van ourijpe vruchten geleefd en de nachten onder den blooten hemel dooigebracht. In de zoogenaamde Eberstadier Tanne sloot hy zich bij een reizend bakkersgezel aanwien hij vertelde hoe hij het eeuwige slapen onder den blooten hemel hartelijk moede was en van plan was om zich in Darmstadt te laten arresteeren, om eindelijk weder eens onder dak te komen. In de stad gekomen melde hij zich werkelijk bij den burgemeeHer als vagebond aan en hoopte zoodoende achter slot en grendel te komen en een stuk brood te krijgen. Hem werd echter naar zijne papieren gevraagd die bleken volkomeu in orde te zijn; men kon hem dus met den besten wil niet gevangen houden. Trorsteloos, uitgehongerd en dood- moede moest hij veider trekken; daar hoorde hij eensklaps nog in de stad in het voorbijgaanaan een venster klop- pen en ziedaar stond de bakkersuezelTwaalf Kreutzerdie deze hem in de hand drukte, verschafte hem een onderkomen in een herberg voor handwerkslieden. „Dat was mijn eerste bezoek aan Darmstadt", In sloot Goben zijn verhaal. „De tweede maal, in het jaar 1849, werd ik in gezelschap van Z. K. H. den 1'rins van Pruisseu met hofeqnipage van het station gehaalden de derde maal, in het jaar 1866 rukte ik als generaalaan het hoofd mijner troependezelfde stad binnen." Zoo wisselvallig kan ons lot zijn. Een verschrikkelijk onheil had verleden Douderdag morgen op den Mississippi nabij Memphis plaats. De prachtige stoomboot „Golden City" geraakte by het nade- ren der stad in brand. Dadelijk werd de Steven naar den oever gewend en werd de boot met touwen aan andere daar liggen- de vaartuigen vastgeraanktmaar een oogenblik daarna ge- raakten de touwen weer los en dreef de brandende Btoomboot de rivier af. De brand was outslaan in een hoop jute, die door een brandende lantaren in brand geraakte en de vlammcn verspreid- den zich met razende snelheid over het geheele schip. Er was eene bemanning van 60 personen aan boord en 40 passagierswaarvan 15 vrouwen en 9 kinderen waren. Toen de boot den oever naderdesprongen velen aan wal en werden gered daarondcr de geheele bemanningmet uit- zonderling van de tweeden machinist, Rob rt Kpllytwee k/imermeidendie de slaapkaraers op de boot bediendeo drie kleurlingen matrozen en een kleurling bediende. Robert Kelly ontdekte het eerst den brand en gaf het alarm, maar bleef op zijn post totdat zijn ontkomen door de vlammen was afgesneden. Van de passagiers verbrandden 4 mannen 9 vrouwen en 3 kinderen. Op de boot was een gedeelte van Stowes circus en beesten- spel. Zes kooien met beesten (leeuwentijgers, luipaarden apen, vogels) en vier paarden verbrandden, terwyl teveus een der aan de circus werkzaam zijnde personen omkwam. Het gebrul der wilde beesten, toen zij door de vlammen werden verteerd was onbeschrijfelijk. Een der geredde dames meldt omtrent het onheil het volgen de. Zij ging van New Orleans naar Hawesville in gezelschap van hare moeder en haar neef, eeu knaap van 15 jaar. Er was een vroolijk gezelschap aan boord zoodat zij niet voor 11 uur naar bed gingen. Eenigen tijd daarna werden zij gewekt door het geroep van brand. Haar neef was nog op en zij en haar moeder sprongen uit bed en begaven zich zonder zich den tijd te geven om zich aan te kleeden naar de kajuit die vol rook was. Zij liepen snel vooruit en toen zij op het dek kwam zag zij dat hare moeder niet meer bij haar was. Zij wilde terugkeeren om haar te zoeken, maar werd daarin door haar neef verhin- derd. De kajuit was toen een massa vlammen en rook. „0 ik dacht dat zij bij ons was." kermde het geredde meisje zich op haar bed heen en weer wentelende, „ik wilde terug gaan om haar te zoeken, maar men wilde mij niet laten gaan." De toon van wanhoop en berouw waarop deze woorden werden uitgesprokenzou het hardste hart getroffen hebben. De boot is in 2 5 voet water gezonken en nlle hoop om de lijken er uit te halen is opgeheventotdat het water gevallen zal zijn. Dat de sterke drank zijn naam teregt draagt, bewijst het voorbeeld van William Hendorneens de mede-arbeider van

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 2