Landfiouw. Gemengfle Berigten. - 74 - In eene onopgesmuktemaar eenvoudige, doch degelijke, zaakrijke circulaire, herinnert het bestuur der afdeeling Haarlem, die eerst drie jaren geleden werd opgericht, hoeveel zij reeds in dat korte bestaan voor het doel der Maatschappij in 't algemeen en voor hare ledeu in 't bijzonder gedaan heeft, en zij mag er mee voor den dag komen. Maar daardoor ook heeft de jeugdige afdeeling geen fondsengeen noemens- waardige kas. Om het ontbrekende voor de kosten der ten toonstelling te bestryden, moet daarin op andere wijze worden voorzienmaar zij vertrouwt dat in Haarlem en omstreken voorstanders en bevorderaars van tuinbouw en plantkunde genoeg zullen worden gevonden, die de afdeeling hierin zul len willen steunen. Art. 23. De licharnelijke inhoud van elk schoolvertrek bedraagt ten minste 3 M:i voor iederen leerling. De lokalen worden voor 1 Januari 1884 in overeenstemming gebracht met de bepaling van art. 15. 7. Algemeene slotbepalingen. Art. 24. Bij de toepassing der artikelen betreffende schoollokalen van middelbaar onderwijs treedt de inspecteur van het middelbaar onderwijs in de plaats van den districts-schoolopziener. Art. 25. Op schoolvertrekken, uitsluitend bestemd voor onderwijs in de gymnastiek of voor laboratorium zijn de artt. 5, 6, 7, 8, 8,10, 2e lid, 11, 12 en 13 niet van toepassing. De artt. 5, 7, 8, le lid, en 13 zijn niet van toepassing op schoolvertrekken, nitsluitend be stemd voor teekenonderwijs. Art. 26. Het hoofd der school laat in geen vertrek meer leerlingen toe dan het naar de regelen van dit besluit mag bevatten. Ten aanzien van scholen, waar reeds onderwijs werd gegeven bij het in werking treden der wet van 17 Aug. 1878 Staatsblad n°. 127), geldt dit verbod met ingang van 2 Januari 1883. Het hoofd eener school, waarop art. 7 of art. 20 is toegepast, draagt zorg dat bij het gebruik van die school de afstanden, in art. 7 omschreven, steeds worden in acht genomen. Op lokalen, gesticht of in gebruik genomen na het in werking treden der wet van 17 Augustus 1878 Staatsblad n°. 127), en vddr het in werking treden van dit besluit, zijn de voorschriften in 1, 3 en 5 van dit besluit van toepassing, voor zoover de aaarin gestelde eischen reeds voorkwamen in onze besluiten van 30 Augustus en 20 October 1880 Staatsblad n°. 167 en 181). De bouw en verbouw van scholen en onderwijzerswoningen, waar- voor de bestekken bij het in werking treden van dit besluit zijn goedgekeurd, kunnen overeenkomstig het be3tek worden uitgevoerd. Art. 28. Geschillen over de toepassing van de in dit besluit gestelde regelen worden door de Kamer, den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, gehoord, beslist. Als een bewijs hoe schaarsch het hulppersoneel voor de lagere scholen op het oogenblik is, kan dienen, dat er verle- den week in Be Wekker ongeveer 111 vacatures als hulpon- derwijzer en 25 als hulponderwijzeres voorkwamen, terwijl er in genoemd blad van Zaterdag jl. p. m. 140 open plaatsen voor hulponderwijzer en 51 voor hulponderwijzeressen (alle aan openbare scholen) voorkomen. Ingevolge aanschrijving van Z.Exc. den Minister van Oor- log, zullen in den loop van dit jaar de hierna vermelde ver- lofgangers der nationale militie tot de werkelijke dienst wor den opgeroepen, ten einde in den wapenbandel te worden geoefend: 9e comp. le regim. vestingart., lichting 1880, van 30 Mei lot 7 Julij. Korps geuietroepen, lichting 1880, van 4 July tot 11 Aug. le, 2e, 3e, 4e, 5e, 6e, 7e en 8e comp. le reg. vesting art., lichting 1880, van 20 Julij tot 28 Aug. le, 2e, 3e, 4e, 5e en 6e comp. 3e reg. vestingart., lichting 1880, van 20 Julij tot 28 Aug. 5e bat. 2e reg. inf., lichting 1879, van 20 Julij tot 25 Aug. 4e bat. 5e reg. inf., lichting 1879, van 20 July tot 25 Aug. 5e bat. 8e reg. inf., lichting 1879, van 20 Julij tot 25 Aug. 3e, 4e, 5e en 6e batterij en de beide treincomp. 3e reg. veldart., lichting 1879, van 22 Julij tot 30 Aug. le, 2e, 3e, 4e, 5e en 6e batterij le reg. veldartill., lichting 1879, van 25 Julij tot 1 Sept. le en 2e treincomp. le reg. veldart., lichting 1879, van 3 Aug. tot 11 Sept. 2e reg. veldart., lichting 1879, van 3 Aug. tot 11 Sept. 4e reg. inf., lichting 1879, van 3 Aug. tot 11 Sept. 7e reg. inf., lichting 1879, van 3 Aug. tot 11 Sept. 3e reg. huzaren, lichting 1879, van 3 Aug tot 11 Sept. le, 2e, 3e, 4e en 5e comp. 2e reg. vestingart., lichting 1880, van 3 Aug. tot 11 Sept. 7e en 9e comp. 3e reg. vestingart., lichting 1880, van 3 Aug. tot 11 Sept. 4e, 5e, 7e, 8e en 9e comp. 4e reg. vestingart., lichting 1880, van 3 Aug. tot 11 Sept. le, 2e en 3e comp. hospitaal soldaten, lichting 1879, van 3 Aug. tot 11 Sept. Reg. grenadiers en jagers, lichting 1879, van 8 Aug. tot 6 Sept. le reg. inf., lichting 1879, van 8 Aug. tot 6 Sept. le, 2e, 3e en 4e bat. 2e reg. inf., lichting 1879, van 8 Aug. tot 6 Sept. 3e reg. inf., lichting 1879, van 8 Aug. tot 11 Sept. le, 2e, 8e en 5e bat. 5e reg. inf., lichting 1879, van 8 Aug. tot 11 Sept. 6e reg. inf., lichting 1879, van 8 Aug. tot 11 Sept. le, 2e, 3e en 4e bat. 8e reg. inf., lichting 1879, van 8 Aug. tot 6 Sept. le en 2e batterij 3e reg. veldart., lichting 1879 van 8 Aug. tot 15 Sept. lOe comp. le reg. vestingart., lichting 1880, van 8 Aug. tot 15 Sept. le reg. huzaren, lichting 1879, van 10 Aug. tot 18 Sept. 2e reg. huzaren, lichting 1879, van 10 Aug. tot 18 Sept. Korps rydende art., lichting 1879, van 22 Aug. tot 29 Sept. Korps genietroepen, lichting 1879, van 22 Aug. tot 29 Sept. 6e, 7e, 8e, 9e en lOe comp. 2e reg. vestingart., lichting 1880, van 15 Sept. tot 24 Oct. 8e en lOe comp. 3e reg. vestingart., lichting 1880, van 15 Sept. tot 24 Oct. le, 2e, 3e, 6e en lOe comp. 4e reg. vestingart., lichting 1880, van 15 Aug. tot 24 Oct. Zwolle, 10 Mei. In de vorige week zijn door eenige voor- name slagers uit deze stad eenige vette koeijen en ossenop de Berlijnsche en Keulsche markten aangekocht, alhier aan- gevoerd. Naar wij vernemen moeten aldaar op dit oogenblik de prijzen van vet vee aanmerkelijk lager zijn dan hier te lande. De aangevoerde exemplaren getuigden van fijnheid in vorm en goed gemest te zijn. Wanneer de genomen proef reusseertzal de volgende week de aanvoer op grooter scbaal geschieden. De landerijen van het 9e dijkdistrict (Kamperveenschen Polder), in 1881 verpacht voor/6555, hebben 1.1. Zaterdag opgebracht /5713 of p. ra. 30 pet. minder. Overgebleven onverkocht hooi van het vorige jaar, gunstige stand der hooi- landen en vermindering van den veestapel in deze streken schijnen die daling grootendeels veroorzaakt te hebben. De afdeeling Haarlem en omstrekender Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde zalvolgens besluit der alge meene vergadering in Sept. 1.1. te Utrecht gehouden, dit jaar de eer genieten de ledeu van de Maatschappy, te Haarlem te ontvangen. Van verschillende zyden is de wensch geuitdat, tydens die aanstaande vriendschappelijke bijeenkomst, door de Haar- lemsche afdeeling zou worden gehouden eene tentoonstelling van voortbrengselen vau tuinbouwen de afdeelingdie niels liever wenscht dan hare gasten zoo goed mogelijk te ontvan gen, en het bezoek van zoovele liefhebbers en vakmannen nuttig voor hen en vruchtbaar voor de ontwikkeling van den tuinbouw in het algemeen te doen zijn, heeft zich met dit denkbeeld vereenigd. De afdeeling heeft uit haar bestuur eene commissie be- noemd om voorloopige plannen voor die tentoonstelling te ont- werpen. Zij bestaat uit de heerenA. van LennepVoor- zitter, A. J. E. Baron van IttersumJ. J. KerbertP. H. Donck en G. C. W. Bohnensieg. Hare overwegingen hebben tot het volgende ontwerp geleid De tentoonstelling zal in de Hertenkamp in den Haarlem- merhout gehouden, en geopend worden Zaterdag 22 Juli Dinsdag 25 Juli, dag voor de vriendschappelijke bijeenkomst bestemd, zal zij nieuwen luister ontvangen door de inzendiog van afgesneden rozen, bouquetteu enz.en de sluiting is be- paald op Woensdag 26 Juli. De commissie wenscht voor deze expositie een bedrag van 1500.aan prijzen beschikbaar te stellen en de verdere onkosten worden op 1000.geraamd. Aannemende dat laatstgenoemde som door entrees en kleine baten gedekt wordt, dan zou er in eene som van/1500.moeten wor den voorzien. Dit is mogelijk op verschillende wijzena. door zich aan te sluiten als lid der afdeeling; b. door het rekenen van een grooter of kleiner bedrag voor medailles of prijzen; c. door deel te nemen in een waarborgfonds, om te gemoet te ko men in een eventueel te kort. Bij de circulaire zijn de noodige inschrijvingsbilletten ge- voegd, om van de gehoopte belangstelling met de daad te doen blijken, en waarop tevens de voorwaarden en voordeelen aan een en ander verbonden, vermeld zijn. Wy twijfelen niet of een verzoek, om de behulpzarae hand te leenen aan eene afdeeling, die zooveel werkzaambeid toont, en op zoo deugdelijke gronden, voor zulk een doel, bijstand vraagt, zal gehoor vindenen zich in staat gesteld zien, haar plan te verwezenlijken. Wij hopen dat zij in hare verwachting niet te leur gesteld worde; wie iets doen kan late zich niet onbetuigd 1 De volgende circulaire is aan de Leden der Vereeniging: Het Nederlandscke Rundvee-Stamboek verzonden Loosduinen, 10 Mei 1882. Mijnheer! Namens het bestuur der Vereeniging heb ik de eer U te berichten, dat het besloten heeft zich in het vervolg stipt te houden aan het vroeger genomen besluit, om alleen dat vee op kosten der Vereeniging door de Heeren Inspecteurs te doen opnemen, waarvoor de aanvragen van inschrijving (Model B) voor 1 Juni en 1 November van ieder jaar bij mij zijn ont vangen; terwijl, by verlangde tusschentijdsche opname, die kosten door den eigenaar van het vee moeten gedragen worden. Zooals u bekend is, zijn de aanvragen voor inschryving „Model B" bij mij op franco aanvraag verkrijgbaar. De Secretaris-Penningmeester der Vereeniging, P. F. L. Waldeck. Er worden in Engeland voor raspaarden nog goede prij zen besteed. De stal van lord Wilton is verleden week te .Newmarket verkocht, en de 20 paarden bragten 175,266 op, of /8768 door elkander per paard. Er waren 13 twee- jarige paarden onder, die door elkander 10,322 bet stuk golden. Kapitein Machel gaf voor een dezer tweejarigen Blue Rock genaamd 28,980. Dr. George Schweinfurth te Kairo, heeft in de grafsteden van Egyptische koningenverdroogde planteu gevondendie reeds plus min. 3500 jaar oud zijn en uit de 18e. en 20e. dynastie dagteekeneneen paar eeuwen voor den Trojaan- schen oorlog. Gansche hoopen guirlandes zijn door hem on- derzocbt. Onder het gevoudene bevindt zich eene ridder- spoor, die thans nog in Algiers en Syrie groeit, maar in Egypte nergens meer te vinden is. De violette kleur is vol- komen bewaard gebleveD. Ter overweging en navolging. Te Arumin Friesland hebben de kerkvoogden der hervormde gemeente aldaar een paar stukken bouwland gekocht, die in kleine akkers verdeeld en voor een matige huur aan verscheiden arbeiders verhuurd. Men schrijft van daar, dat het een lust is om le zien hoe ijverig en net deze akker9 worden bearbeid. Door hun wer- ken sparen zij nu als het ware voor den toekomenden win ter, want de opbrengst dier akkers kan hun in het najaar winterprovisie bezorgen; bij voordeelig verbouw kunnen zij er zelfs nog een deel van verkoopen. Doch in elk geval zullen zy zich beter voeden en niet zoo spoedig naar de ar- meukas of bedeeling hunkeren. Mogen onze philanthropenvooral die op het platte land wonen, dit stelsel door initiatief, invloed en middelen kracht- dadig bevorderen. De oudste inwoonster van de gemeente Sittard, mejuffrouw de wed. Sara Hertzdahl, is Zondag in den ouderdom van 97 jaren overleden. Zij laat 56 kinderenbebuwd- en kleinkin- deren na. Haar vader werd 108 en hare moeder 104 jaren oud. De gewone gebreken des ouderdoms waren haar tot het laatste oogenblik vreemd gebleven. Op den 24 Mei e. k. zal aan het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid worden aanbesteed, het maken van het hoofd - gebouw op hetCentraal personen-station te Amsterdam, op de daar- voor bestaande fundering. De totale lengtc van het gebouw, zoo- mede van het perron langs den achtergevel, zal zijn 306,47 M. Het werk moet voor of op 1 Mei 1885 als geheel voltooid kunnen worden opgenomen en goedgekeurd. Het bedrag der begrooting is 1,326,000. De Figaro" berekent, dat in 1881 te Parijs 103 personen wer- den overreden, zoodat de dood er op volgde, en 1084 door rijtui- gen, omnibussen enz. werden gewond. Het getal huurrijtuigen, tramwagens, omnibussen enz. is 9693, het getal eigen rijtuigen 12,937 rekent men nu nog de handkarren enz., dan ziet men, dat er te Parijs gelegenheid te over is om te worden overreden. Een aanschouwelijk beeld van den strijd om het bestaan was de vangst, onlangs, volgens de «Fischerei Ztg." door een visscher op den Rijn gedaan. Hij ving nl. een grooten zalm van 30 kgr. en vond bij het opensnijden binnen in den visch een snoek van 2 kgr. in dien snoek een forel en in de forel een kleine blei. Als het niet wat laat was, en het genoemde vakblad het niet meedeelde, zou men dien wonderlijken zalm tot de Aprilvisschen" rekenen. Een landbouwer te Kapelle, nabij Goes, heeft bij het omploegen van zijn land twee oude steeneu kannetjes gevonden, die te zamen 85 gouden en 62 stuks zilveren muntspecien uit den Spaanschen tijd bevatten. Men meldt uit Geertruidenberg, dat zekere H. aldaar eergisteren gevankelijk naar Breda gevoerd is, als verdacht zijne hmsvrouw door gruwzame mishandeling van het leven te hebben beroofd. Naar men zegt, moet een kind van 10 jaar deze misdaad aan het licht hebben gebragt. Natuurlijke vraai.. - Dienstmeisje. »Indien mijnheer en mevrouw verlangen dat er in huis gewasschen en gestreken zal worden, zoo verzoek ik u, dat ik dan ook 's morgens om 8 uur brood met koffie krijg, om 10 uur ombijt, ten 12 uren middageten, om 3 uur koffie met brood, om 5 uur een broodie met vleesch en een glas bier en om 7 uur avondeten met koud vleesch, als ook /1,50 huur in de week." Mevrouw. »Heel wel maar hoe veel moet ik u dan geven als gij den geheelen dag eet Een ingezeten van 's Gravenhage, dr. van Wieringen Borski, miste Donderdag een belangrijke som aan bankbiljetten, die hij den vorigen avond in zijn lessenaar gesloten had. De verdenking viel al zeer spoedig op de dienstboden, terwijl inmiddels van de ver- missing aangifte werd gedaan bij de politie. Deze deed de ver- dachten ontbieden en een streng verhoor ondergaan, zonder dat echter iets omtrent de vermiste gelden aan het licht kwam. Nocb- tans werden de beide dienstmeisjes en de oppasser gedurende den nacht in bewaring gehouden. Wie schetst echter de ontzetting van den huisheer en de blijdschap der dienstboden, toen den vol- genden ochtend de bankbiljetten in den lessenaar tusschen ander geldswaardig papier werden teruggevonden Voor den doorgestanen angst en de ongegrond gebleken verdenking ontving ieder bediende van den mcester een geschenk van f 100, terwijl tevens in een advertentie hunne onschuld wordt erkend. Te Saint-Omer was een zwaluw tot zijn nest teruggekeerd, met een rose lint aan een der pooten. De bewoner van het huis nam den vogel en zag, dat op het lint de volgende woorden waren ge- schreven uGoeden dag aan mijn vrienden in Frankrijk, Joseph Cardon, Tunis 25 April." De zwaluw was den 26en aangekomen. »Hoe heet je?" vroeg men aan een jongen. Zooals mijn vader." »Hoe heet dan je vader?" Zooals ik." «Maar hoe drommel zijn jullie namen dan »Allebei hetzelfde." De crinoline, het wangedrocht der mode, dat sedert eenigen tijd met een wederverschijning dreigde, begint zich reeds weer in de straten van Berlijn te vertoonen. Zij is nu niet, zooals bij de jongste crinolinen-epidemie, van boven naauw en van onderen wijd, maar heeft in den trant der hoepelrokken van boven tot onder denzelfden omvang, zoodat de dames als in een koker wandelen. Uit Geneve wordt gemeld, dat er in de Alphen hevige sneeuw- stormen hebben gewoed. Verschillende wegen zijn geheel onder de sneeuw begraven en de postdienst is gedeeltelijk gestaakt. Mooi ant wooed. Iemand werd gevraagd, hoe het kwam, dat overal meer vrouwen waren dan mannen. De gevraagde ant- woordde «Dat zit 'm in de natuurwetmen ziet overal meer hem el dan aarde." De Engelschen hebben aan de kusten van van Diemensland, in Australie, oesterbanken ontdekt, waarvan de rijkdom bijna onbe- rekenbaar is. Reeds heeft men een aanvang geraaakt met de ex- ploitatie dier streken. Engeland zal dus door oesters overstroomd worden. De ondernemers der Australische oestervisscherij meenen dat zich aan alle kusten van Australie oesterbanken bevinden. Bij de Keeling- en Cocos-eilanden moet men oesters van fabelachtige grootte hebben gevischt. Een dezer reuzen-oesters zou 50 pond gewogen en 30 duim in lengte gemeten hebben. Wij vreezen haast dat een afstammeling van Miinchhausen een aandeel in de onder- neming heeft. Verleden Dinsdag is te Highhata, in den onderdom van 92 jaren, de baker begraven, die Koningin Victoria van Engeland bij de geboorte van haar negen kinderen heeft bijgestaan. Een boer schreef aan zijnen zoon Moeder en nog een varken zijn erg ziek den varken is al gestorven." Terwijl zekere H. v. te G. te Prinsenhage (gehucht Essen) elders aan bet werk en diens vronw op het land bezig was, ontstond door eene onbekende oorzaak Vrijdag j.l. brand in hunDe woning, waar zij hunne beide kinderen, een van 4 jaar en een van 5 maan- den, onbewaakt hadden geiaten. De brand verspreidde zich zoo snel, dat toen eenige buren naar buiten kwamen, om de kinderen te redden, het gebouw reeds instortte, de ongelukkige kleinen onder de vlammende massa verpletterende. Convictie. Patroon. »Gij zijt nu reeds drie maanden op reis en ge hebt de reiskosten nog niet verdiend zoo kan ik niet be staan." Reiziger. »Geloof me, mijnheer van Epscheuen, 'tis niet mijne schuld, overal wijst men mij kort af de deur." Pa troon. »Gekheid, je hebt geen slag van zaken doen, je weet je niet comme il faut voor te stellen. Ik zal u dat eens leeren.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 2