LaMliiw. Gesiietlen en ongesneden Hooi, Wordt besloten het terrein en de afscheidingen op de voor- gestelde wijze te doen in orde brengen; terwijl, na eenige discussie over de vraag: of dit werk al of niet publiek zal wordeo aanbesteedbesloten wordt het publiek aan te besteden waartoe de heer 't Hooft het voorstel deed; terwijl, naar aan- leiding van den wenseh van don heer de Breuk, dat de be- grooting van kosten niet worde overschredende Voorzitter zegt, dat in dat geval het werk niet zal worden gegund. XIII. De heer de Breuk stelt voor om aan den Gemeente- veldwachter Bremer eene gratificatie van 6 te gevenvoor de betoonde ijver bij het arresteeren van een schapendief, en voor het aocuraat doen van de beschrijving der honden voor die belasting. Het voorstel van den heer de Breuk wordt zonder boof- delijke stemming goedgekeurd. XIV. Op voorstel van den heer Dorbeck wordt nog be sloten dat in de condition van verpachting van de wegen de bepaling zal worden opgenomendat het snijden, maaijen of vervoeren van het gras niet op Zondag zal mogen plaats hebben. XV. De heer Verkuijl vraagt hoe het gaan moet met het wegen der wol op de wolmarkt? De heer Dorbeck zegt dat de marktmeester eene bascule heeft. De Vergadering is daarna gesloten. Het Bureau van de Bevolking en van den Burgerlijken Stand is geopend 's morgens van 912 uur, en 's middags van 14 uur. Op de voordragt voor hoofd der tweede tusschenschool te Alkmaar is o. m. geplaatst de heer L. Kieviet, te llaarlem- mermeer. De uitgevers van de Echo, Holdert C0., te Amsterdam, bebben uitgeschreven een Eersten Nationalen Wedstrijd ter be- vordering van kunstzin bij het Nederlandsche Volk," voor ambachtslieden van 16 tot 25 jaar, te wetenmeubelmakers schilders, smeden, modelleurs; voor leerlingen der hoogere burger dag- en avond-, ambachts- of particuliere teekenscholen beneden 16 jaarvoor jongens beneden de 13 jaar (leerlingen der lagere school); voor meisjes van 15 tot 23 jaarvoor meisjes beneden 15 jaar, voor alle leeftijden: beoefenaars van rechtlijnig teekenen aanstaande bouwkundigen en voor letter- kunde. De beoordeeling is opgedragen aan de heeren J. R. de Kruyff, E. C. S. Collinet, Jos. A. Alberdingk ThijtnW. J. Hofdijk, C. E. Phlippeau, en voor vrouwelijke handwerken aan de dames jonkvrouwe J. de Bosch Kemper en mej. P. H. Wolterbeek. Ons bestek laat niet toe het uitvoerige programma op te nemen. Het is bij de bovengenoemde uitgevers ver- krijgbaar. Capelle (Langstraat)17 Mei. De handel in leverantie-hooi is tegenvvoordig van weinig of geen beteekenis. De voorraad schijnt slechts gering meer te zijn en wat nog voorhanden is wordt ongaarne tot de tegenwoordige prijzen, 17 a 18 per 1000/2 kgr.afgeleverd. Ook de handel in kalfkoeijen is belangrijk slapper dan voor 14 dagen en vroeger; het verschil bedraagt per stuk 25 a 50. Bij dat alles kwamen de boerinnen ook heden minder opge- ruirad van de markt te huis, daar hare boter weder eene prijsverlaging van 10 a 20 c. per kgr. had ondergaan. Op- merkelijk is het verschijnseldat in de laatste jaren de beste boter het minste geldt. Geen boter kan toch tegen de eerste grasboter opwegenen toch is om dezen tijd van het jaar dit product minder gezocht. Heden gold de beste kwaliteit 1.20, de mindere soort 1.05 a 1.10 per kgr. Zelden of nooit heeft in Groningerland het veld in het begin van Mei er zoo prachtig uitgezien als dit jaar. Hier en daar bloeit reeds het koolzaad; de wintergranende klaver, het grasland, alles is van dien aarddat de landbouwers buitengemeen tevreden zijn en op een even vroegen als hoogst gunstigen oogst mogen hopen. In de volgende maand zullen er volop nieuwe aardappelen zijn. Het vee, dat anders vaak half Mei ter naauvvernood in de weide kon komendartelt nu reeds 3 a 4 weken in het groen. In de laatste vergadering van de Kamer van Koophandel en Eabrieken te 's Gravenhage, is o. a. ingekomen eene uit- noodiging van den heer Amersfoordt te Haarlemmermeer om bij de Regeering pogingen aan te wenden opdat het Hollandsch melkvee weder in Engeland worde toegelaten, alsmede een adres van de Kamer te Kampen van dezelfde strekking. VVerd besloten zich te dezer zake te wenden tot den Minister van Buitenlandsche Zaken. Uit het Westland wordt gemelddat men deze maand, volgens jaarlijksche gewoonte, begonnen is met het opsteken der aspergies, die goed weer hebben gehad, blank en dik zijn en met schuiten naar de voornaamste stedeninzonderheid naar Amsterdam worden vervoerd. Als het weer niet tegen- slaat, zou de eerste verzending van proefjes nieuwe aardappelen niet lang uitgesteld behoeven te wordenhoewel het in Maart en April veel groeizamer was dan in Mei, welke maand nu inkort en reeds te veel koude heeft bezorgd, zoodat de groei stil staat. De druiven moeten nu ook eerst bestendig warmer weer krijgen om uit te botten; anders loopt het mis met den bloeitijd, die te laat zou komen. De vruchtboomen hebben van den storm zeer veel geleden, en er zijn boomen, zooals kastanjes, die in het blad zoo dood gewaaid zijn, dat er van het groen dit geheele jaar niet3 teregt komt, zoo de boom niet sterft. Bij de hooge landhuur in het Westland is het nog in het geheel niet gewonnen met de teelt der gewassenals het weer niet meeloopt. Het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te Utrecht heeft uitgegeven eene Verklaring van het telegrafisch weerberigt ten dienste van den landbouw, alsmede eene korte toelichting hoe- danig dit berigt moet worden gebruikt. In dat boekje viDdt men de verkortingsregelen en een korte schets van de gevolgde methode van waarneming en berekening, en eene verklaring van de meest voorkomende kunsttermen onmisbaar in de eerste plaats voor hen die dagelijks een tele- graphisch berigt tegen eene geldelijke vergoeding in huis willen hebben. De hoogleeraar Buis Ballot, aan wien het vverkje te danken is, uit den wensch, dat de pogingen, die worden aangewend om de meteorologie meer en meer aan het practische brein dienstbaar te maken, zullen blijken doel te treffenen hij verklaart zich bereid inlichtingen te verschaffen over punten die nog duister mogten z(jn. Hij acht het evenwel bet best mededeelingen of vragen te rigten tot den heer W. van Hasselt, directeur van de te Amsterdam gevestigde filiaal-inrigting, waar het vroegste alle telegrammen vereenigd zijn. Zaterdag waren er op de weekmarkt te Berlijn reeds kersen. Als bewijs hoe goedkoop de groenteu daar zijnwordt gemeld dat de landbouwers in de omstreken de velden met spinazie maar omploegendaar de prijs van deze groente het uittrek- ken niet loont. Men schrijft uit Veenendaal. In den wolhandel heerscht hoe- genaamd geen leven. Ter markt kon men voor goede gewasschen hamelwol, waaruit de aanvoer uitsluitend bestondter nauwer- nood 1 per kg. maken. Zeer lage prijzen worden verwacht, het buitenland neemt weinig of niets af; voor drie jaren, toen Engeland nog opkocht om in Amerika in te voerenging het beter met onze schapenbouders. De belangrijke ontdekking dat tering haar oorsprong heeft in het ontstaan van bacterien, heeft de Pruissische Regering aanleiding gegeven door een wetenschappelijke commissie te laten onderzoekenof de longziekte van de runderen niet aan dezelfde oorzaak is toe te schrijven. De proefnemingvan wege de Pruissische Regering geno- men met Pasteur's inenting van ruuderen en schapen tegen miltvuuris met den gunstigsten uitslag bekroond. De Minister van Landbouw heeft nu last gegeven om op een kudde schapen van 250 stuks nieuwe proefnemingen te doen, ten einde ook te kunnen oordeelen over de werkirig eener eenigzins sterker inentingsstof, door Pasteur te leveren. De afgeloopen winter, zoo meldt men, die eigenlijk als een overgang van herfst tot lente kon beschouwd wordenheeft alle aardappelen gespaard in afwijking van de twee strenge en langdurige winters die vooraf waren gegaan toen er veel aardappelen bevroren. Verbouwers hadden dan ook op deze omstandigheid gerekend, en hieldeo nu hunnen zorgvuldig in kuilen geborgen voorraad op prijs; zij meenden met dien in de aarde begraven achat op hunnen tijd te woekeren. Maar bij slot van rekening zijn zij bedrogen uitgekomen. Op som- mige plaatsen strekt de aardappel nu reeds tot varkensvoeder, op andere plaatsen tracht men tegen klein geld goede aardap pelen aan den man te brengen onder hoogdravende benamin- geo. De nieuwe aardappel groeide dan ook al zoo vroeg, terwijl van den oudeu nog overvloed is. Als de nieuwe niet afvriest, kan er over een maand van gerooid worden. De heer A. van Namen IIz., te Zwijndrecht, schrijft in Sempervirens een opstel „een belangrijke iulandsche teelt". Hij deelt daarin o. a. mede, dat hij meent te mogen onder- stellen, dat er dit voorjaar niet minder dan vijftig millioen uijenplantjes van de Zwijndrechtsche pootuijen in Nederland (te Zwijndrecht, in het Westland, onder Charlois en Katen- drecht) uitgepoot zijn. Hij berekent daaruit eene belovende opbrengst van ongeveer 50,000 hectoliter uijen, die een kapitaal van bijna 150,000 kunnen vertegenwoordigen. Bovendien schat hij de te wachten opbrengst van de in dit jaar in Zeeland en op het eiland Elakkee uitgezaaide 15,000 kilo Zeeuwsch bruin uijenzaad (ter waarde van ruim 30,000) op 500,000 hectoliter, die, a gemiddeld 2 per mud, eene waarde vertegenwoordigen van minstens f 1,000,000. De Landbouw Courant bevat het volgende „woord aan huis- moeders". In fabrieken waar men met behulp van centrifugen room aan melk ontneemt, om daaruit boter uit zoeten room te maken, houdt men over de meik, waaraan de room is ont- nomenzoogenaamde tapte, ook wel magere melk gebeeten. Het publiek maakt hiervan nog maar weinig gebruik. En dat is verkeerd met het oog op het nut, dat ten opzigte van voeding uit zulke melk onloochenbaar te trekken is, alsmede een bezwaar voor de boterfabrieken. De ijveraars voor de nieuwere zuivelhereidiDgsmethode sparen dan ook geen mocite om op het in veel grooter mate gebruiken van zulke tapte melk in het gewone leven aan te dringen, waarbij men niet uit het oog moet verliezen dat uit den aard der zaak de prijs er van lager is dan van voile (d. i. niet ontroomde) melk. En nu onlnngs is opgemerkt dat mits men ze geconcen- treerd (in vacuumpannen niet boven open vuren in ketels) kon krijgenonze huismoeders er (met gewone tapte melk of ook met gewone melk naar keuze verdund) gebruik van zouden kunnen maken bij het toebereiden van meelspijzen, en daarmee menig duur ei zouden kunnen uitsparen. Physiologisch kan ingedampte tapte melk bij spjjzen en gebakken ook de suiker vervangen. Een veehouder heeft medegedeeld, dat hem proefonder- viudelijk is gebleken, dat van gesneden hooi en stroo met meet vermengd het vee minder gewigt aan voeder noodig had, dan vvanneer het hooi eu stroo ongesneden was. Hij geeft hiervoor deze reden op. Wanneer het hooi niet gesneden aan het vee wordt gegeven, is er kracht noodig om het fijn te maken tot nadeel van hun gestel. Is het voeder vooraf kort gemaakt, dan wordt die kracht niet geeischt en het dier kan het voedsel met minder moeite vertereu bij dezelfde uitwerking. Het is hem gebleken, dat voor een zeker getal koeijen in drie dagen 1000 halve Ned. pouden hooi noodig was. leder koe kreeg daarbij een lijnkoek per dag. Daarna werd het hooi gesneden, de koeken gemalen, met water vermengd goed door elkander geroerd, en toen aan het vee gegeven, met dat gevolg, dat toen dezelfde koeijen juist 4 dagen genoeg hadden aan 1000 pond. Als men nu voor 14 koeijen in 180 dagen, 56,000 halve Ned. ponden hooi noodig heeftdan heeft men, wanneer hef hooi gesneden wordtvoor hetzelfde getal koeijen 42,000 ponden noodig. Een verschil van 14,000 pond a 20 gulden is 280 gulden. Als ik deze ondervinding aan andere veehouders mededeel dan zegt men: hierin zie ik wel, dat ge zoo in een winter een aardige som heeft bespaardmaar dit bewijst nog niet dat het voordceliger is. Men wil daarmede zeggen, hoe meer men geeft, hoe meer men krijgt. Dat ben ik met hen eens, maar dit staat ook bij mij vast, dat 3000 pond gesneden hooi zooveel nut kan doen, als 4000 pond ongesneden. De ondervinding van verscheidene jaren heeft dat duidelijk aange- toond, de koeijen krijgen meer rust, omdat het voeren niet zoo lang aanhoudtgeven even veel melk en boter en bouden er zich heel goed bij. Te Bloemendaal is diefstal gepleegd in het kantoor van den heer Bispinck. Door een glasruit te verbreken heeft de dief zich toe- gang weten te verschaffeneen lessenaar opengebroken, en hiernit ongeveer twintig guldenwaarbij vierhonderd nieuwe ceuten, mede- genomen. De dader is reeds in handen van de justitie. Hij was den vorigen dag uit den dienst van den heer Bispinck ontslagen en werd eenige oogenblikken na zijne indeeling als milicien te Haarlem, gevat. Te zijnen huize kwamen de nieuwe eenten alien voor den dag. In de IJssel voor Zutphen zijn van wege het Genootschap „Natura Artis Magistra", onder behoorlijk toezicht, 16000 jonge zalmen los- gelaten. Vraag. Wanneer men een varken van kop tot staart door midden klooft, waar gelijkt dan de rechterhelft meest op Antwoord. Op de linkerhelft. De bekende liedjeszanger Meijer, wiens avontuurlijk leven velen niet onbekend is zal eerstdaags zijn laatste liedje wel gezongen hebben. Sterk aan den drank verslaafd en uitgeput aan krachten is hij dezer dagen als delirium tremens lijder opgenomen in het Buiten-Gasthuis te Amsterdam. Naauwelijks kwam hij in de zaal of hij vergastte terstond de overige zieken op een vers van eigen schepping, dat, zooals men van hem gewoon is, eindelijk zoo over- vloeide van dubbelzinnigbeiddat men hem gebood te zwijgen. Weldra zal missehien zijn laatste uur daar zijn, tot heil voor de jeugd die in verschillende steden zoo dikwerf met vermaak naar zijne zedelooze taal luisterde. Een van de goede gevolgen der drankwet heeft men dezer dagen te Harlingen kunnen waarnemen. Aan den houder van eeu druk bezochte kroeg was de vergunning geweigerd. De bezoekers die gewoon waren aan het lokaal en aan elkanders gezelschapbesloten voortaan hier toch bijeen te komen en dan bier te drinken; het gevolg is geweestdat de kastelein verleden Zaterdag en Zondag reeds eene groote hoeveelheid bier sleetterwijl hij vroeger op die dagen cen massa jenever tapte. nOpgepastmannenzei een onderofficier tot een afdeeling recruten, .vals ik je namen oproep dan zegt iederdie hier is: Pre senten ieder, die er niet is: Absent!" Een man te Alfreton heeft dezer dagen zijn vrouw verkocht voor een glas bier. Hij had zich eerst jaloerseh betoond over al te groote vriendclijkheid van zijn echtgenoote jegens den zoon van den man bij wien zij woondenmaar verleden weekterwijl zij samen aan het drinken waren, bleek hij van gedachten veranderd en bood den jonkman zijn vrouw aan als deze hem een glas bier gaf. De koop werd gesloten het bier gegevenen de vrouwdie ook met de schikking tevreden was deed haar trouwring afen beschouwde zich nu als toebehoorende aan den jongen man. Een poos later vertrok zij met haar nieuwen man uit Alfreton en niemand weet waar het paar zich nu bevindt. Vraag. Welke noten lusten kinderen nietmaar hebben groote menschen gaarne? Antwoord. Banknoten. Een missehien eenig geval doet zich te Rijswijk bij Wijk bij Duurstedevoormet 1 Meibij de invoeriug der drankwet hebben alle tappers aldaar hun bedrijf laten varen. Het Nederlandsch Panopticum te Amterdam zal den 18den Junij Waterloo-dag, voor het publiek geopend worden. Een zeekapitein werd door iemand op straat gevoelig tegen het lijf geloopen. »Zeg," zei de zeerob, »als jij me praaien wilt, doe het dan op zee. Is dat iemand brutaal in den boeg zeilen!" Lodewijk Liefheid is in het tijdvak van 1 Nov. 1881 tot 7 Mei 1882 zoo herhaaldelijk wegens openbare dronkenschap veroordeeld, dat zijne subsidiaire gevangenisstraf 218 dagen bedraagt. Vraag. Welken stand neemt de bedelaar aanzoolang hij niet vau stand verandert Antwoord: Bijstand. In het Cirque de 1' Hippodrome te Parijs geeft de heer Hagen- beck tegenwoordig voorstellingen met 5 in vrijheid gedresseerde ossen. Deze logge dieren gehoorzamen op zijn minste wenken en doen een aantal toeren met een verbazende vlugheid. Een dwaas gezigt vooral is het om ze te zien wippen op een wipplank. Vadervreugde en vadertrots. Een rijk bankier treedt, met oogen van vreugde stralende, nit het vertrek zijner gade, die hem zoo even met een stamhouder verblijd heeft. In den gang ontmoet hij den brievenbesteller, die hem een brief overhandigd, met de woorden »Aan den heer Jakobsen." Aan welken?" vraagt de gelukkige vader. Er zijn er nu twee." Volgens berigt uit Oost-Siberie z(jn van de 37 man der equipage van het verbrande stoomschip „Rodgers", dat uit- gezonden was om het vermiste Noordpoolschip „Jeannette" op te zoekenslechts 7 man gered. Dit maakt met de 11 mandie van de „Jeannette" vermist werden eu sedert dood zijn aangetroffen41 personen die hun leven bij deze Noord- pooltogt hebben verloren. Uit Frankfort wordt over een gruwelijken moord het vol gende bericht „Een moord door een moeder gepleegd op haar eigen kind, onder de verschrikkelijkste nevenomstandig- hedenbracht gisteren de talrijke bewoners van het huis der Frankforter Allee 109 en der buurt in opschudding. Daar woonde op de derde verdieping een slagter van het centraal- abattoir, Ludwig, met zijne vrouw eu drie kinderen. Tegen de voor haar huwelijk geboren Elise Jung, gevoelde vrouw Ludwig een onverklaarbare antipathie, die zich bij de geringste aanleiding in de onmenschelijkste mishandelingen lucht gaf) Slechts zelden hebben de buren het zeer goedaardige kind

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 2