Gemengfle Berigien. - 82 - BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 1723 Mei 1882. Internationale Lantlbouw-Tentoonstelling in 1884 te Amsterdam. 309de §taats-Loterii. Prijzen van f 100.en daarboven. f f 1 bij den Bennebroekerweg. In bet huis werd een winkel en herberg gebouden. De spuit van het Hoofddorp heeft bij den brand uitstekend gewerkt. Het huis was verzekerd in de Haarlemsche Maatschappij voor 1950.de inboedel winkelwaren enz. in de Oud- Karspelsche Maatschappij voor/ 1700. De oorzaak van den brand is niet bekend, doch schijnt op dezelfde plaats te zijn aangekomenwaar den 5 April 1.1. een begin van brand werd ontdekt. Er schijnt dus vermoeden van kwaadwillige brandstichting te bestaan ten minste de bewoner is voorloopig in handen van de justitie. GEBOREN Bertha, dochter van J. Yerhaar en G. Ruigrok. Jacob, zoon van J. v. Rooyen en E. Kortehaas. Jacob, zoon van D. v. Tol en J. Glazen. Alida Maria, dochter van P. H. Gerritsen en E. Kooyman. Johanna Pauline, dochter vaD A. Versteeg en C. Bras. Jan, zoon van J. Markus en T. Huis- man. Jacob, zoon van L. Bakker en E. Slinger. Trijntje, dochter van E. Eerwerda en A. Bood. Susanna, dochter van J. van Beusekom en P. Vreeken. Wilhelmina, dochter van H. Duivel en J. Hekman. Pieter, zoon van N. Blonk en M. Ap- pelman. Stijntje Catharina, doehter van T. Hogenhout en G. de Graan. Dirk, zoon van D. Koningen en A. T. Oling. OVERLEDEN Arie, oud 1 jaar, zoon van T. K. Eland en M. Ears. Catharina, oud 12 jaren, dochter van P. Schrier en T. de Regt. ONDERTROUWD: J. Rosbach met C. Pronk. J. v. Boc- kel met J. Mesman. M. van Splunter met G. v. d. Maarl. GEHUWDS. Verbrugge met M. van Es. C. T. v. d. Meer met E. Lagerwije. P. Wessels met W. van Egmond. C. Brussee met T. Yerboon. Op de weekmarkt te Hoofddorp zyn den 25 Mei aange- voerd: 1 stier, 1 paard2 biggen en 166 schapen en lam- meren. DeD 24 Mei is een paard van den heer J. v. V., te Haar- lemmermeer, door den bliksem gedood. Van eene vrouw aan den Ringdijk zijn door den bliksem de kleeren aan de zijde van de beup verbrand, doch zij zelve heeft geen letsel bekomen. Texel, 24 Mei. Wegens het gunstige weder zal het gras- maaijen reeds vroeg beginnenmen zegtbegin Junij. De hooilanden staan zeer goeden beloven veel booi. De 1am- merenprijs blijft steeds gewild, 12 tot 15. Gunstig waren ook de koeprijzen. De toestand van onze veefokkers is thans zeer goed. Zwolle24 Mei. De eerste nieuwe aardappelen waren heden ter markt aangevoerd, werden gretig verkocht voor/1 de 5 liter en waren reeds zeer goed van smaak. Weesp, 24 Mei. De op 17 dezer alhier, door goed weder begunsiigde voorjaars paardenmarktwas zeer druk bezocht. Er waren aan de lijn 247 paardeo en 54 ponneys. Bij tame- lyken handelvarieerden de prijzen van /60 tot 100. Als een bewijs, dat niet alle landbouwers op de hoogte ziju van de tegenwoordige hooge prijzen van het vee, kan dienen, dat op de voorjaarskermis te Borger j.l. Vrijdag twee koeyenaangekocht van W. S. te Gasselternijeveenna eenige oogenblikken in de tweede hand overgingen met eene winat van zeventig gulden. Op de te Utrecht den 22 dezer gebouden Pinksterpaarden- markt waren 906 paarden en veulens aan de lijn. De paar- den van weelde werden verkocht van /800 tot 1000; de veulens en jarige van /150 tot /200. Er waren tamelijk binnen- en buitenlandsche kooplieden. Het weder was goed. Matige handelvooral voor het buitenland. De Minister van Binneulandsche Zaken heeft de aandacht van de Coramissarissen des Konings gevestigd op een brief van hunnen ambtgenoot in Utrecht, waaruit blijkt dat bij het gebruik maken van vergunningen tot iuvoer van slachtvee ergerlijke misbruiken voorvallen waardoor gevaar ontstaat van overbrenging van smetstof uit het buitenland. In overleg met den districts-veearst moet nauwkeurig wor- den onderzocht of ook in andere provincien dergelijke mis bruiken als in Utrecht zijn voorgekomen bepaaldelijk of ver gunningen z(jn gevraagd tot invoer van meer slachtvee dan de slachters voor hun wekelijksch gebruik noodig hebben, en of het ingevoerde vee tot de slachting onder politietoezicht gebleven is. Hangende dit onderzoek heeft de Minister gelast de reeds verleende vergunningen te schorsen en geen nieuwe te ver- leenen. Als eene zeldzaamheid wordt gemeld, dat eene zeug van den landbouwer J. H. Boezewinkel, te Diepenheim, een twaalf- tal biggen heeft geworpen, waarvan twee eene driekleurige hnid bezitten deze zijn nameljjk wit, zwart en rood getee- kend terwijl bij het eene dier rood de hoofdkleur iswisse- len bij het andere roode, zwarte en witte vlekken elkBnder af. Als een bewjjs van de hooge waarde van het rundvee deelt men mede, dat door den heer D. Jongens Cz., in de Beemster aan een Amerikaansche Compagnie zijn verkocht 6 graskal- veren, voor den aanzienlijken prijs van /700. De bedoelde kalveren zijn slechts 5 wekeu oud. Bij de op 23 dezer in het Oudezijds Heeren-Logement te Amsterdam gehouden veiling van 188.95.10 hectaren gronden in de drooggemaakte Legmeerplassenonder de gemeenten Nieuwer-Amstel en Uithoornwas de totale opbrengst f 198,113.83 /t. De hoogste prijs per hectare bedroeg/1325, Eene industrie, waarvoor gewaarschuwd dient te worden wordt door bare ridders op de volgende wijze geexploiteerd. Men biedt van uit Berlijn tegen den hoogst bill(jken prijs van 4 mark per 50 kilogram, een nieuw soort ..vleeschmeel" aan ter masting van varkens en hoornvee. Ongelukkigerwijs was het bij scheikundig onderzoek niet mogelijk „vleeschzelfstan- digheid te ontdekken, maar welfijngemalen handschoe- nenlederaluin keukenzout en een weinig meel. Arme dieren die daarop moeteu teren Op den 23 dezer vergaderde het uitvoerend Comitd voor eene algemeene, zoo mogelijk internationale, Landbouvv-Tentoonstel- ling, in 1883 te Utrecht of Amsterdam te houdenmet de Commissie van vertegenwoordiging der verschillende Nederland- sche Landbouw-Maatschappijen in het Cafe Krasnapolskyte Amsterdam. De VoorzitterMr. C. J. Sickesz, opende de vergadering en deelde mede, wat het uitvoerend Comitd reeds ter zake had verricht, waaruit bleek, dat nog slechts van ruira 50 ge meenten de bijdragen waren ingekomen en dat in vele gemeenten Commission waren benoemd. Door die gemeenten is tot een aanmerkelijk bedrag ingeschrevenzoodat met grond de hoop gekossterd mag worden, dat het benoodigd kapitaal voor deze voor ons Vaderland zoo met recht genoemde nationale zaak zal worden bijeengebracht. Na eenige bespreking werd wenscheljjk geacht de tentoon- stelling niet in 1883, maar in 1884 te houden, waartoe werd besloten en bepaald dat de teutoonstelling internationaal zou zijn. Daarop moest een moeielijk besluit genomen worden namelijk: de keuze van plaats. Utrecht had geschikt terrein het gemeentebestuur had reeds een belangrijke subsidie toegezegdde ingezetenen boden particuliere bijdragen aan, daarentegen vond men te Amsterdam een uitnemend terrein dat waar in 1883 de koloniale tentoonstelling zal plaats heb ben welke gronden men voor bet doel hoopt beschikbaar te krijgen, terwijl de geldelijke bijdragen daar zeker tegen de Utrechtsche zouden opwegen! Overtuigd dat hier, waar het de nationale eer geldt, plaatselijk belang moet wijken, werd bij acclamatie besloten de tentoonstelling te Amsterdam, te houden. Nog werd besloten dat men donatuur kan worden tegen betaling eener bijdrage van /25. en dan regt tot bijwo- ning der opening en persoonlijk vrijen toegang gedurende de ge- heele tentoonstelling heeft. Voor 1 Januari 1883 zal men echter moeten toetreden, daar na dit tijdstip die gunstige bepaling niet meer wordt toegestaan. Breedvocrig werd daarop nog het concept-programma bespro- ken, dat later op eene vergadering zal behandeld worden. Nadat een voorstel van het Comite was goedgekeurdnamelijk ora zoo mogelijk bij de bedoelde tentoonstelling een tuinbouw- tentoonstelling te doen plaats hebben, werd de vergadering gesloten. Omtrent de nalatenschap van Z. K. H. prins Frederik deelt de Haagsche correspondent van het Z. D. mede, dat al de landgoederen in Sileziealsook het paleis te Berlijn zullen worden verkocht. Alleen -~ior genoemde landgoederen wordt 10 millioen mark gevraagd. Het paleis te Berlijn zou 800,000 gulden moeten opbrengen. De realisatie van een gedeelte van het vaste goed (de goederen onder Wassenaar en Voorscholen, alsmede het paleis in den Haag, zullen niet worden verkocht), heeft plaats, omdat er geen roerend kapitaal genoeg aanwezig is, waaruit de vele pensioenen (bij het leven van den Prins aan zijne dienaren verleend), zouden kunnen worden uitbetaald. De eerste electrische spoorweg in ons land, de lijn station Zandvoort—Kostverloren is, wat de baan betreft, gerecd. De machines, geleverd door de firma Siemens Halske te Berlijn, zijn reeds aangekomen en het geheel is zoo ver gevor- derd, dat er alle kans bestaat, dat de ljjn op 15 Junij aan- staande zal geopend worden. H. K. II. prinses Marianne heeft een aanzienlijke gift ten be- hoeve van het aanstaande herinneringsfeest van het 200-jarig be staan der Academie van Beeldende Kunsten geschonken. Door wijlen den beer L. H. E. W. van Kakerken is aan re- genten van het Oude Vrouwenhuis te Breda, ten behoeve dier in- stelling, een legaat van 10,000 vermaakt. Aan de Westerveldsstichting te Barneveld zijn door wijlen den heer H. van den Ham eenige onroerende goederen gelegateerd, waarvan de vermoedelijke waarde is geschat op pi. m. 125,000. Dezer dagen overleed in het krankzinnigengesticht te Zutphen een patient, die ruim 41 jaren onafgebroken aldaar verpleegd was. Onder goedkeuring van den gemeenteraad van Leiden zal het standbeeld voor den Burgemeester Pieter Adriaansz. van der Werff (gedenkteeken van het beleg en ontzet van Leiden in 1574), waar voor de benoodigde gelden thans bijeen zijn, geplaatst worden in het park van de Plantage of het plantsoen, in de buurt der aldaar nieuw gebouwde huizen. Te 's Hertogenbosch is in de kroeg van M. in de Tolbrugstraat twist ontstaan tusschen den kroeghouder en den metselaargezel S. uit Yucht, die met zijn meisje daar kwam om een kleinigheid te verrekenen. M. geraakte daarbij in zulk een woede, dat hij met een flesch eerst het meisje een gevaarlijken slag toebracht, ver- volgens met een nog vreeselijker slag zijn tegenstander de hersen- pan verbrijzelde, waarvan de dood het onmiddelijk gevolg was. De schuldige is dadelijk gearresteerd. Diplomatiek. »Och, meneer, ik kom wezenlijk niet om betaling van mijn rekening vragen. Als u maar zoo beleefd waart, om me zoo wat in de verte te doen zien, wanneer ik op de vol- doening daarvan zou mogen rckenen." Student. »Ik geloof niet, beste vriend, dat je zoo ver zien kunt Te Amsterdam heeft in de Ridderstraat een jongen zijnen vader vier steken met een knipmes toegebracht, ten gevolge waarvan deze overleden is. De zoon is naar het huis van arrest gebraoht. Eenige visschers hebben in den IJssel onder Hattem een steur gevangen, die pi. m. 200 kgr. woog. Met 6 man hadden zij de handen vol om meester van het dier te blijven. De gesehorste rijksveldwachter G. G. te Scherpenisse, die in de vorige week terecht stond, beschuldigd van het afleggen eener valsehe getuigenis voor het kantongerecht te Tholen, tegen een beklaagde afgelegd, is door het geregtshof te 's Hage tot twee jaren celstraf veroordeeld. Uit de vergaderzaal van den Senaat der Unie te Washington is de bijbel gestolen, die gedurende drie-en-vijftig jaar door de Senatoren gebruikt werd om er den eed op af te leggen. Te Maastricht heeft de burgemeester van een naburige Belgische gemeente een nacht in de arrestantenkamer doorgebragt, als ver- keerende in een kennelijken staat van dronkenschap. Te Weesp is een geval van onwillekeurige vergiftiging voorge komen door het gebruiken van snoepgoed door twee of drie kinderen, die kort daarna ongesteld werden. Het oudste, een jongentje van 8 jaren, is Zaturdag avond aan de gevolgen overleden. Bij de ver- koopster is beslag gelegd op de aanwezige artikelen. Het treurige geval moge een waarschuwmg zijn voor velen. Aan bet Ministerie van Waterstaat is 24 dezer aanbesteed het maken van het hoofdgebouw op het centraal personenstation te Amsterdam, op de bestaande fundering. Minste inschrijvers waren de hh. Ph. Halsmann C°., te Frankfort a/M., voor 1,275,000. Bij het onweder dat 22 en 23 Mei boven ous land is losge- barsten, heeft de bliksem verscheidene slagtoffers gemaakt. In Limburg (Ottersurn) sloeg hij zes menschen dood; in Zeelanddrie, en ook elders werden menschen getroffen. De conducteur Tigehelman van den tram vond, op de Scheve- ningsche lijn, in een wagen een portefeuille met 900 aan bank- biljetten en rustte niet voor hij den eigenaar had opgespoord, die hem een bankje van /40 tot belooning gaf. Met ingang van 1 Junij is tot geagreeerd klerk aan het post- en telegraafkantoor te Hengelo benoemd mej. H. K. Venema, op eene belooning van 700 gulden per jaar. Dat de vooruitzigten voor de dames bij deze takken van administratis zeer bevredigend zijn, blijkt hieruit, dat deze jonge dame nog slechts sedert 11° maanden hare opleiding op het post- en telegraafkantoor te Wildervank heeft genoten. Uit Serajewo wordt van 16 Mei berigt, dat sedert 36 uren aldaar een geduchte sneeuwbui plaats had met 2 graden koude. Door een dispuutgezelschap ten platten lande werd onlangs de practische vraag aan de orde gesteld.-Als eene vronw en eene muis elkaar ontmoeten wie van beiden schrikt dan het incest Een uit Tietjerksteradeel vertrokken timmerman schrijft uit New-York, dat hij als metselaar daar per dag 7,50 verdient en hij dagelijks /2,50 kostgeld moet betalen. Te Albersweiler in den Paltz heeft 4 Mei het echtpaar Gehrhard zijn 76en trouwdag gevierd. De man is 102 en de vrouw 98 jaar oud en beiden zijn nog gezond en voor hun leeftijd vrij kras. De Arnh. Ct. geefl een ingezonden versje dat een vrije navolging schijnt te ziju van een onzer dichters, n.l. Pieter Langendijk toepasselijk gemaakt op de crisis. Roch leert diplomatic zoo zachtjes aan, dat leert-ie En Reuter scheert ous duur, maar degelijk, dat scheert-ie, Klerck praat maar van meer geld en nog meer geld, dat praat-ie, Kip kijkt naar onze vloot en doet nog meer, dat doet-ie. Van Goltstein plaagde Karel en moet nu weg, dat moet-ie, Pijnacker zeit, 'k ben jong,'k moet nog mijn proef doen, zeit ie, Maar Lynden wil niet meer, en scheidt er uit, dat scheidt-ie. Dezer dagen vervoegde zich aan het bureau van den btirger- lijken stand te Muntendam de 61 jarige daglooner J. II., om er de gcboorte-aangifte van zijn 24ste kind te doen. Bij zijne eerste vrouw had hij 18 en b(j zijne tegenwoordige 6 kinderen verwektwaarvan thans nog 10 in leven waren, terwijl zijue vrouw in ruim 40jarigen leeftijd verkeert. Bij het dagelijksch bestuur en het technisch beheer van Amsterdam zijn plannen in voorbereiding voor den aanleg eener wnterleiding van gemeeutewege. Het voornemen is het water uit de Vecht naar de stad te leiden en ook voor parlicu- lieren beschikbaar te stellen. Een hooge toren ter opvoering van het water zou in de onmiddelijke nabijheid worden ge- bonwd. Van de Duinwatermaatschappij is bij de Regeering hangende een aanvraag om gunning tot het maken eener duin- waterleiding van Castricum langs de Zaanstreek naar Amsterdam. Terwijl men zich te Batavia aan oesters kan te goed doen tegen betaling van /0.30 a /0.40 de 100 stukskondigen oesterboeren in de Amsterdamsche bladen de ontvangst aan van versche oesters, tegen10 de 1 00 Tesselsche en Zeeuwsche en 5 de 100 Amerikaansche oesters. In den Atlantischen Oceaan is nog altijd eveuveel ijs. De Peruvian van de Allan-line met 1000 passagiers aan boord werd door het ijs bezetbrak schroef en boegspriet, en dreef met het ijs mede. De Progress, de prachstigste boot van de Dominion-line, werd uit St. John gezonden om de Peruvian te ontzetten, doch nauwelijks een dag in zee, verbrandde zij waarbij drie man omkwamende andere opvarenden werden door de Resolute gered. De Peruvian kwam later gelukkig te St. John aan. Bij de Magdalena-eilanden zilten honderd schepen in het ijs vast. Ook een liefdesverklaring. Een ruim veertigjarig heer geloovig protestant en weduwriaar met kinderen, zoekt een Cbristinne, wier bede is, de gade van een gezant haars Heeren te worden." Zoo luidt een advertentie in sommige couranten, waarin een man met dit ongebruikelijk formulier langs den meer en meer gebruikelijken weg een vrouw zoekt. DERDE KLASSE. Eerste Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs Nr. Prijs 1164 400. 100. 25000. 200. 1000. 100. 400. 8716 1500. 200. 4224 ,i r 200. 1500.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 2