1882 Vrijdag, 9|Junij N°. 23. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Drie-en-Twintigsle Jaargang. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6.— Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12}/, Cent. Hoofd-Agenten voor (lit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. IJitspraak van Vounissen. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 31 Mei6 Junij 1882. Verslag omtrent den toestaud van het lager onderwijs in de gemeente Haarlemmer meer, over 1881. glAARLEMMERIHEER Prija van een enkel Nommer 15 Cent. AXLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFPENDE, te adresseren aan VAN BO.VGA C0., te Amsterdam. literl(jli Woenadag Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren Onderstaande personen worden in hun belang aangemaaud zich ter Secretarie aan le melden ten einde opgave te doen voor de bijhonding van het Bevolking-Register: J. Vervloed,gekomen van Iielfshaven. Helena Glansdorff Sloten. Maarten BarkerPetten. B. HuijzendveldZevenaar. Ivo Verbeek,Andel. W. J. Lodwerse, Vlissingen. Teunis van Exter, Amsterdam. Hendrik van PIeusden. Alkemade. Het Bureau van de Bevolking en van den Burgerlijken Stand is geopend 's morgens van 9 12 uur, en 's middags van 14 uur. Voor de beteekening van stukken betreffende vervolging ter invordering van plaatselijke belastingenis door Burgemees- ter en Wethouders aangewezen J. Boom te Hoofddorp. KANTONGERECT TE 11 A A R LEM M E R M E E R. Zitting van den 6 Juni 1882. J. D., woonplaats Haarlemmermeerwegens politie-overtre- ding, 6 boete of 2 dagen gevangenisstraf, W. V., woonpl. idem, wegens vischwet-overtreding, 20 boete of 6 dagen gevangenisstraf en 4 dagen princip. G. E. en J. B., woonpl. idem, wegens idem, elk f 3 boete of 1 dag gevangenisstraf. A. H., woonpl. idem, wegens idem, 10 boete of 3 dagen gevangenisstraf. P. G. v. R„ T. B., J. v. A., A. v. G., V. B., G. B., R. K„ A. G., F. v. d. H„ G. C„ en T. H„ alien woonpl. idem, wegens politie-overtreding, elk 3 boete of 1 dag gevangenisstraf. A S., woonpl. Oude-Weteringwe gens idem, 3 boete of 1 dag gevangenisstraf. M. R. en J. R., woonpl. Lisse, wegens idem, elk8 boete of 1 dag gevangenisstraf. C. B., woonpl. Leiden, wegens idem, 3 boete of 1 dag gevangenisstraf. T. S.woonpl. Hillegom, wegens idem1 dag gevangeuisstraf. Naar men verneemt is door den brieven- en telegrammen- besteller J. Boom, eervol ontslag gevraagd, zoodat die betrek- king eerstdaags open komt. De door den notaris Ledeboer op 8 Juni te Hoofddorp ge- veilde 21 hectaren 50 centiaren land, gelegen aan den Kruis- weg by Aalstneer, hebben in opbod kunnen gelden 36,233.62, of 1725.per hectare. Hoogste bieder was de beer A. B. van Tienhoven te Goriuchem. In afslag werden ze gemijnd op /41.694.92 (dus/ 260. boven 't hoogste bod), door den beer Hoeufft, voor Jonkvr. W. O. Repelaer, te 's Gravenhage. Onkosten 10 percent. Binnen kort zegt de 11. Ct. zal bet station van den Hollandschen Spoorweg te Haarlem van electriscb licht voor- zien worden. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, te bouden op Donderdag den 15 Juni 1882, des voormiddags ten 10 ure, in bet Raadhuis. 1. Iugekomen stukken en mededeelingen. 2. Benoe- ming van een onderwijzer voor school Nr. 6, voordracht: C. P. Visser, te Kapelle. 3. Benoeming van een onderwij zer voor school Nr. 2; voordracht: A. L. van den Berg, te Haarlem. 4. Bepaling van de belooning voor den schat- ter der tapperyen. 5. Voorstel tot af- en overscbrijving in de Begrooting, diensc 1881. 6. Idem idem in idem. 7. Idem tot betaling uit de onvoorziene uitgavendienst 1881. 8. Idem, dienst 1882. 9. Staten van oninbare posten wegens plaatselijke belastingen. 10. Adres van J. Vlieger, om ontheffing van boeten. 11. Adres van N. van Leeuwen, veldwachter, om eene gratificalie. 12. Benoe ming eener Commissie voor de schutterij. 13. Benoeming van een Marktmeester. 14. Voorstel tot het bouwen van een provoost by den Lynden. 15. Verzoek van Wibbigje Smits, om eervol ontslag als onderwijzeres aan school Nr. 10, 16. Verzoek van het boofd der school Nr. 6, om nog een onderwijzer voor die school. 17. Regeling met Haarlemraerliede c. a. over het schoolgaan van kinderen uit die gemeente op de scholen alhier. GEBORENJan, zoon van R. Ewouds en R. Schuiling. Gabriel Marinus, zoon van S. Boogerd en M. Boogerd. Pieter, zoon van J. Vinke en E. Ronk. Theodorus Johannes, zoon van S. Commandeur en A. de Waard. Martha, dochter van J. de Sunt en T. Leendertse. Gerrit, zoon van S. C. Kardol en A. van Krimpen. Maria Sofia en Pietertje (tweel.), doehters van K. Avis en E. Horstman.Lijsje, dochter van J. Spaargaren en G. van Zijverden. OVERLEDENWilhelmus George, oud 4 dagen, zoon van C. van der Riet en M. G. Haffner. Maria Audiffred, oud 48 jaar, gebnwd met H. van Schip. Wilhelmina de Vries, oud 76 jaren. Johannes, oud 8 maanden, zoon van JNoordermeer en G. Boon. Neeltje, oud 13 maanden, dochter van J. Zoeteman en G. de Vet. Hendrik Cornelis, oud 6 maanden, zoon van D. Eyssen on W. Benjamin. Cornelis, oud 2 maanden, zoon van J. D. Ravens- bergen en C. Tanis. ONDERTROCJWD J. van Son met J. Gerritsen. H. V. Thomas met J. C. J. Rodenburg. GEHUWDJ. Rosbaeh met C. Pronk. M. van Splunter met G. van der Maarl. J. van Bockel met M. A. Knor. Openbaar onderwijs. Het onderwijs gegeven in de dagscholen Nrs. 1, 2, 3,4, 5 6 7 8 9 10 en 11was gewoon lager onderwijsom- vattende de vskkeu van ai van art. 2 der Wet van 17 Augustus 1878 (Stbl. Nr. 127). In de dagschool Nr. 4 (Hoofddorp) werd in bet begin van 1881 bsgonnen met het onderwijs in de Fransche, Engelsche en Hoogduitsclie talen (behalve het gewone onderwijs). In het laatst van het jaar is ook eenigen tijd onderwijs gegeven in wiskunde; door vertrek van een der ouderwijzersmoest dit onderwijs iu 't begin van 1882 reeds weder worden gestaakt. In de avondsehool te Nieuw-Vennep werd gedurende vier avonden per week onderwijs gegeven in de Fransche taal. In de school Nr. 4 (Hoofddorp), is mede onderwijs gege ven in nuttige bandwerken voor meisjes; ook in de scho len Nr. 2 (Aalsmeerderweg) eu Nr. 5 (Nieuw-Vennep), is ge durende een gedeelte van het jaar dat onderwijs gegeven; door vertrek van de onderwijzeressen en het zich niet aan- melden van sollicitantenis het onderwijs in handwerken aan die scholen gestaakt moeten worden. Aan de school Nr. 7 (Bennebroekerweg by den Aalsmeer derweg), is, naar men verneemt, den 1 January 1882 met bedoeld onderwijs een begin gemaakt. Het getal openbare scholen is elf, alien toegankelijk voor jongens en meisjes, zonder onderscbeid van geloofsbelijdenis. In het pei-9oneel der hoofdonderwijzers kwam in 1881 iene verandering. Aan den verdienstelijken hoofdonderwijzer K. E. van Rijzinge werd, op zijn verzoek, wegens vertrek naar el ders, eervol ontslag verleend, en werd, na gehouden verge- lijkend examenin zijne plaats benoemd de heer R. Ewouds, die den 1 October in fnnctie is gekomen. In het hulppersoneel zijn verschillende veranderingen voor- gevallen; breedvoerige opgave in dit verslag komt evenwel onnoodig voor. Kwcekelingen waren in de scholen alhier niet werkzaam. Het getal leerlingen op 31 December 1881 tot de ver schillende scholen bedroeg: school Nr. 1, 167; school Nr. 2, 91; school Nr. 3, 214; school Nr. 4, 363 school Nr. 5, 176; school Nr. 6, 134; school Nr. 7, 116; school Nr. 8 87; school Nr. 9, 132; school Nr. 10, 174, en school Nr. 11, 69, te zamen 1723 leerlingen. Avondsehool te Nieuw-Vennep 8 leerlingen, waarvan 7 tevens de dagschool bezoeken. Het schoolverzuim heeft in 1881 gemiddeld bedragen school Nr. 1, 223, school Nr. 2, 28, school Nr. 3, 19, school Nr. 4, 18, school Nr. 5, 21, school Nr. 6, 25, school Nr. 7, 28, school Nr. 8, 22, school Nr. 9, 18, school Nr. 10, 27, school Nr. 11, 20, en de avondsehool te Nieuw-Vennep 135 percent. Ten opzigte van den toestand van het onderwijs in het al- gemeen, deelt de Commissie mede, dat zij het onderwijs aan school Nr. 2 onvoldoende heeft bevonden; op school Nr. 7 was de orde bepaald slecbt; op de andere scholen was de Commissie over de eene school in meerdere, over de andere in mindere mate tevreden. Wij bieden den Gemeenteraad weder aan ter kennisneming de schoonschriftenvervaardigd door de leerlingen der hoog ste klasse. In 1881 oulvingen 168 leerlingen kosteloos onderwijs. Wij leggen voorts hierbij over de bij ons ingekomen rapporten omtrent het gedrag en de pligtsvervulling van het hulpperso neel, in 1881 op de scholen werkzaam geweest. Die rappor ten luiden over 't algemeen gunstig. Voorts gaan hierbij de bij ons van de hoofden der scholen ingekomen rapporten omtreDt den gang en den toestand van het onderwijs op elk der scholen in 1881. Wij nemen de vrijheid de kennisneming dier rapporten aan te bevelen: Wat vooral in de rapporten de aandacht trektis de alge- meene klagt over het nadeel dat aan het onderwijs wordt toegebragt door het schoolverzuimten gevolge van veldar- beid. De Schoolcommissie neemt de vrijheid daarop iu 't bijzonder de aandacht te vestigen van den Gemeenteraad, en driugt er ten ernstigsle op aan, dat maatregelen niogen geno- men worden om zulks tegen te gaan. Een groot gedeelte van het geld, 't welk voor het onderwijs wordt uitgegeven, gaat verloren door het vele schoolverzuim, en het onderwijs kan niet beantwoorden aan de verwachting. Bijzonder onderwijs. In de gemeenie bestaan twee byzondere scholen, zij zijn opgericht en worden in stand gehouden door vereenigingen en ontvangen geen subsidie van de gemeente. In die scholen worden de gewone vakken van lager onder wijs onderwezen behalve het onderwijs dat van meer gods- dienstigen aard is. Aan die te Nieuw-Vennep werd ook avondsehool gehouden. In het personeel der onderwijzers kwam eene verandering, het hoofd der school aan den Kruisweg, de heer S. J. van Wijck, vertroken in zijne plaats werd benoemd de heer D. Deddens. De bijzondere scholen werden bezocht op 31 December 1881, als: die aan den Kruisweg door 100; die te Nieuw- Vennep door 143, en de avondsehool door 5 leerlingen. Het schoolverzuim heeft bedragen iu 1881: school aan den Kruisweg 19 en de school te Nieuw-Vennep 273 percent. Unisonderwijs wordt, zoo ver ons bekend, in de gemeente niet gegeven. Andere lijzonderheden zijn niet te vermelden. Toezicht. In de Plaatselijke Schoolcommissie van loezigt kwamen in 1881 geene veranderingen; de op 31 December 1881 aan de beurt van aftrediug zijnde, werden herbenoemd. Het bijzonder toezigt over de scholen werd door de leden onderling verdeeld als volgt: school Nr. 1de heer H. Meyer; school Nr. 2, de heer D. L. 't Hoofischool Nr. 3, de heer N. T. Dorbeckschool Nr. 4, de heer H. F. Bult- man school Nr. a, de heer P. de Breukschool Nr. 6, de heer D. Eggink; school Nr. 7, de heer K. Schuurmau; school Nr. 8de heer J. ten Hagenschool Nr. 9de heer F. L. Faas; school Nr. 10, de heer P. S. Zjjlmans, en school Nr. 11, de heer A. M. Vorstman. Het gewone scboolbezoek vond in 1881 plaats, ook het geneeskundig onderzoek 't welk door de daartoe aangewezen gemeente-geneesheeren maandelijks wordt ingesteld, en steeds uitmuntend blijft werken. Opgemaakt door de Plaatselijke Schoolcommissie van Haarlemmermeer, den 27 April 1882. get. P. De Breuk, Voorzitter. D. Eggink Secretaris. Oapelle (Langstraat), 7 Juni. Door de malsche regenbuijen die hier in de laatste dagen van Mei zoo mild vielen is het grasgewas en voornamelijk het hooigras buitengewoon in groei toegenomen, zoodat het zich laat aanzien, dat „de Lang straat" weder een goede voorraad hooi zal kunnen leveren. Onderhaodsche verhuringen aan de heiboeren hebben nog maar weinig plaats gehad, slecbts enkele perceelen zijn verhuurd tot p. m. /95 per H. A. In de jongste weken zijn in de noordelijke provincien voor Fransche rekening ruim 6000 paarden van inferieure soort opgekocht en verzonden men zegt voor het Fransche leger. Het Hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloem-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1882 | | pagina 1